» »

OS za low-end računalnik ?

OS za low-end računalnik ?

kratos ::

Zadnje čase se meša statičnemu računalniku, na njem imam nasnete Windows 7 32bit in sem ravno danes dobil bluescreen (Locale ID: 1060, BCCode 116,...) mislim da zaradi grafične kartice oz. gonilnikov. Da ne govorim o tem da revež še komaj melje 720p videe kaj šele 1080p (tudi z grafičnim obdelovanjem videa), no v glavnem zanima me kateri OS naj nasnamem da bo čimmanj požrešen ter čimbolj optimiziran oz. stabilen, za vse kar uporabljam pc je gledanje video datotek, poslušanje glasbe ter internet (ter xbmc z UMS). Predvidevam da je linux še najboljša izbira vendar nimam pojma katera verzija je sedaj aktualna ?

Tehnične lastnosti računalnika:

- Windows 7 SP1 32 bit
- Amd Athlon 64 x2 4400+ 2.3ghz
- 4 GB RAM DDR2
- Radeon HD 5450 1GB DDR3 oz. Radeon X1950PRO 512 GDDR3 (zdaj je v uporabi HD 5450 in x1950 počiva).
- LC Power 350W

hojnikb ::

Na temlem bo Windows 8.1 x64 letel ko sneta raketa.
#brezpodpisa

kratos ::

Si ziher ? Raje bi mu privoščil kakšen ubuntu, se mi zdi da je veliko manj zahteven in bolj optimiziran ali se motim ?

hojnikb ::

Windows 8.1 dela presneto dobro že na enojedernih kištah -- stestirano !
#brezpodpisa

kratos ::

Ok, torej 8.1 it is! Hvala za pomoč :)
Katera verzija bo boljša 64 ali 32 bitna ?

s6c-gEL ::

720p video predvaja v mpc-hc enojedrni amd Athlon 64 3200 brez težav !

Kakšen disk imaš ? Iz ostalih komponent bi rekel da nekaj počasnega, majhnega in starega (160 gb ide).


w8.1
Pri 4 gb ram 64 bitna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

hojnikb ::

last time i checked podpira 5450 strojno dekodiranje videoa, tako da bi moral 1080p predvajat z levo jajco.
#brezpodpisa

kratos ::

Video datoteke predvajam iz zunanjih diskov (WD my book 1TB ter Samsung 2TB D3 station, oba imata seveda 7200rpm) OS imam pa inštaliran na prvotnem disku (mislim da je tudi WD) 320gb.

Predvajam filme prek VLC-ja (tudi prek GOM playerja preizkusil) in če predvajam 1080p lahko gledam po slikah, sem že optimiziral vlc nastavitve na najbolj optimalne in še vedno ne melje, nevem kaj bi lahko bil problem.

hojnikb ::

vklopi hardwaresko pospeševanje ali pa namesti kak spodoben predvajalnik (media player home cinema, ki pride k-lite codec pack zna to out of the box).
#brezpodpisa

s6c-gEL ::

mpc-hc + lav filters (vklopi hw acceleration).

kratos ::

Imam vklopljen hw acceleration in sem testiral na dveh predvajalnikih in mi zadnje čase še 720p melje z rahlim štekanjem oz. kot bi imel izredno nizke fps-je na trenutke.

hojnikb ::

Prvo formatiraj na Windows 8.1, potem pa inštaliraj k-lite codec pack. Poročaj kako dela predvajanje.

Seveda ni odveč, če inštaliraš driverje od grafe z amdjove strani :)
#brezpodpisa

kratos ::

Ok, se bom spravil formatirat pa poročam kako bo delalo.
Hvala za vso pomoč!:)

Sami ::

Na podobnem sistemu X2 4200+@2.5Ghz, 2GB RAM DDR500, 9800GTX+ mi je brez težav poganjal 1080p video, tudi Win 7 Ultimate je letel kot sikira, na omenjenem sistemu bi moral delati Win 7 in HD video bp.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

menjalnik ::

hojnikb je izjavil:

Windows 8.1 dela presneto dobro že na enojedernih kištah -- stestirano !


Pri tebi se mi je zaletelo...imel sem Pentium 4 3gHz, enojedrni cpu in je letelo samo po namestitvi, ko si naložil par program je vse štekalo, veliko bolje je delal Win 7:)OP z nobenim operacijskim sistemom ne boš falil, naloži Win8 in če ti ne bo všeč greš komot nazaj na 7.

hojnikb ::

Očitno si neko hudo nesnago dal gor, da ti je štekal :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

blackbfm ::

to se vam vsem meša o te hitrosti...bi rad videl kakšen blind test na to temo:)

BorutK-73 ::

Jaz imam 5450 na htpc-ju in prebavi FullHD (1080).

menjalnik je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Windows 8.1 dela presneto dobro že na enojedernih kištah -- stestirano !


Pri tebi se mi je zaletelo...imel sem Pentium 4 3gHz, enojedrni cpu in je letelo samo po namestitvi, ko si naložil par program je vse štekalo, veliko bolje je delal Win 7:)OP z nobenim operacijskim sistemom ne boš falil, naloži Win8 in če ti ne bo všeč greš komot nazaj na 7.

Jaz sem dal osmico na Athlona 3500+ in se mi zdi da je hitrejši kot je bil na XP-jih.

Zgodovina sprememb…

kratos ::

Ok, nasnel windowse 8.1 x64 in zaenkrat dela tekoče, sicer imam še nekaj programov za nasnet vendar filme mi lepo predvaja tako HD kot Full HD (zaenkrat)

d4vid ::

Sem mel podoben PC zadnjič doma pa sem nasnel Windows 7 gor... S Windows 8.1 mora delovati pa še bolje kot s sedmico.

Tole spada že pod low-end računalnik? Ravno ta teden sem na PC s pentium 3 nameščal windows 2000 ter firefox 3.6 :D. Za v delavnico za datasheete bo menda vredu :)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

kratos ::

Ja je kar low-end, star je že kar nekaj let (se mi zdi da 5+), dokler bo šel in mu bodo crkovale komponente ki jih imam doma (napajalnik, disk, rami,...) jih bom menjal ko mi jih bo pa zmanjkalo oz. bo šla kakšna komponenta ki je nimam pa takoj menjam za en nettop z ssd diskom in ga napopam na steno pa imam mir za nadaljnih 5 let :)

Aja sem pa opazil pri računalniku da se noče restartat, ko dam restart computer se mi "napol" vgasne, slike ni več - ventilatorji pa se še vrtijo ampak se noče ponovno zagnat tako da moram v tem primeru tiščat power button da ga vgasnem in nazaj prižgem. Pravtako ne dela gumb za restart računalnika, ob pritisku se ne zgodi nič.

Sami ::

kratos je izjavil:

Ja je kar low-end, star je že kar nekaj let (se mi zdi da 5+), dokler bo šel in mu bodo crkovale komponente ki jih imam doma (napajalnik, disk, rami,...) jih bom menjal ko mi jih bo pa zmanjkalo oz. bo šla kakšna komponenta ki je nimam pa takoj menjam za en nettop z ssd diskom in ga napopam na steno pa imam mir za nadaljnih 5 let :)

Aja sem pa opazil pri računalniku da se noče restartat, ko dam restart computer se mi "napol" vgasne, slike ni več - ventilatorji pa se še vrtijo ampak se noče ponovno zagnat tako da moram v tem primeru tiščat power button da ga vgasnem in nazaj prižgem. Pravtako ne dela gumb za restart računalnika, ob pritisku se ne zgodi nič.


Si poizkusil z update-om BIOS-a na plati? Sem imel podoben problem par let nazaj in je bila rešitev update bios-a....
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

kratos ::

Nisem nikoli se še spravil updejtat biosa. Kaj pravzaprav pridobim če naredim update ?

hojnikb ::

ne diraj bios, če dela zdej.
#brezpodpisa

BorutK-73 ::

Mogoče ti pa reset stikalo nagaja. Pri 5+ letih je to pogosti problem.

Sami ::

kratos je izjavil:

Nisem nikoli se še spravil updejtat biosa. Kaj pravzaprav pridobim če naredim update ?


Popravljeni so kakšni bugi, podpora za novejši HW (v nekaterih primerih)...itd.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

hojnikb ::

Torej ne diraj če dela :)
#brezpodpisa

kratos ::

Se strinjam z hojnikb, tistih nekaj dni na leto ko hočem vnovični zagon bom pa vgasnil na roke in prižgal. Ni tak problem da bi me hudo motil :)

s6c-gEL ::

kratos je izjavil:

Ja je kar low-end, star je že kar nekaj let (se mi zdi da 5+), dokler bo šel in mu bodo crkovale komponente ki jih imam doma (napajalnik, disk, rami,...) jih bom menjal ko mi jih bo pa zmanjkalo oz. bo šla kakšna komponenta ki je nimam pa takoj menjam za en nettop z ssd diskom in ga napopam na steno pa imam mir za nadaljnih 5 let :)

Aja sem pa opazil pri računalniku da se noče restartat, ko dam restart computer se mi "napol" vgasne, slike ni več - ventilatorji pa se še vrtijo ampak se noče ponovno zagnat tako da moram v tem primeru tiščat power button da ga vgasnem in nazaj prižgem. Pravtako ne dela gumb za restart računalnika, ob pritisku se ne zgodi nič.

Preveri kondenzatorje in hdd Diagnostična orodja in reševanje podatkov s trdih diskov ....


Kako se flasha bios http://www.youtube.com/results?search_q... .

Prvo moraš ugotoviti točen model svojega motherboarda.Nato na strani proizvajalca poiščeš bios.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

kratos ::

Sem že preverjal kondenzatorje in so vsi vredu, pravtako vsake toliko časa preverim diske z crystaldiskmark in so vsi OK.

Ma nebom se zafrkaval z upgrejdanjem biosa ker nimam ne volje ne časa, mi je že včeraj preveč časa pobral backup in format. Naj gre dokler gre potem pa stran z njim :)

Sami ::

Flash oz. upgrade BIOS-a je čisto preprosta zadeva, najbolje da preveriš na uradni strani proizvajalca matične plošče. V kolikor plata res ni muzejska zadeva je mogoče na voljo celo utility s strani proizvajalca kateri ti iz winsev preveri za posodobitev BIOS-a.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

d4vid ::

Če mu dela, naj pusti pri miru. Don't fix what ain't broken.

Mislim da s updejtom biosa ne bo ni pridobil na hitrosti.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[WINDOWS 8] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 427 28 29 30 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1490417735 (1374) jedateruk
»

Prenos sistema iz HDD na SSD (stotič:)) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5716292 (9784) opeter
»

Asus prenosnik in Win 10 zagon

Oddelek: Programska oprema
61398 (1268) max00slo
»

Windows 8 in prve težave z njim

Oddelek: Operacijski sistemi
192131 (1897) krneki0001
»

Windows blue screen po upgrejdu na ssd

Oddelek: Strojna oprema
101179 (1012) Rainbow Dash

Več podobnih tem