» »

postarana hrana

postarana hrana

1
2
»

hunter01 ::

Ne vem ravno o kakšni razliki v svežini govoriš, če je artikel kupljen tik pred iztekom roka (recimo 3 dni nazaj) ali danes, par dni po roku? Tudi znižanja pred iztekom roka so bila velikokrat tik pred zdajci. V manjših Mercatorjih je bilo to običajno 1 max 2 dni pred iztekom roka.

MIHAc27 ::

Sedaj bo to živilo pa 2 dni kasneje na polici. Mogoče ni veliko.. ampak za npr jogurt se 2 dni kar fino pozna. Pri salami dosti manj, pri moki pa verjetno res skoraj nič.

Ampak ok, o jogurtih tukaj trenutno ni govora, ker ne spadajo v skupino izdelkov, ki se jih lahko prodaja po roku. Trenutno vsaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MIHAc27 ()

driver_x ::

Navadni jogurt je po vsebnosti probiotičnih bakterij najboljši kakšnih 10 dni čez rok.

Pithlit ::

MIHAc27 je izjavil:

Ampak ok, o jogurtih tukaj trenutno ni govora, ker ne spadajo v skupino izdelkov, ki se jih lahko prodaja po roku. Trenutno vsaj.

Za pametne jogurte (pustimo ob strani une k so nafilani z vsem bogom) itak takoj vidiš a je mimo al ne. Če je napihnjen je fuč, če ni ga pa lahko normalno poješ.

Mene me bolj mleko moti (ampak nima veze s tem zakonom). Večina tistih s takimi in drugačnimi plastičnimi pokrovčki imajo 'žmah' po skisanem, so pa drugače kul. Ne vem zakaj je tko težko to popravit.

Kaboom je izjavil:

mleko se vrača in prekuha x do 5 krat

Dej to kje drugje bluzit.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Kaboom ::

Pithlit je izjavil:

Kaboom je izjavil:

mleko se vrača in prekuha x do 5 krat

Dej to kje drugje bluzit.

ja, ja, mimo pihnil. sem razsvetljen zdaj. hvala... *bemti mite*
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Alamar ::

hunter01 je izjavil:

Ne vem ravno o kakšni razliki v svežini govoriš, če je artikel kupljen tik pred iztekom roka (recimo 3 dni nazaj) ali danes, par dni po roku? Tudi znižanja pred iztekom roka so bila velikokrat tik pred zdajci. V manjših Mercatorjih je bilo to običajno 1 max 2 dni pred iztekom roka.
Razlika je profit trgovca, ki je živilo po preteku roka moral dat v uničenje, sedaj ga pa lahko veselo prodaja po 50% off. Plus nobenih stroškov nima z odvozom in predelavo tovrstnih živil.
Čisto mimo tole. Me prav zanima, kako bo to po novem potekalo recimo v Hoferju, kjer veliko artiklom postopoma dodajajo popuste, bolj ko se bliža skrajni datum uporabnosti (10% - 25% - 35% - 50%)

k4vz0024 ::

Glugy je edini , ki je razumel point v tej temi. To je ukrep v korist trgovcev. Škodo, o kateri se govori zaradi proč vržene hrane pomeni edino in še enkrat edino kar zmanjšuje profit trgovcev. Če temu ne bi bilo tako bi bila hrana že v redni prodaji cenejša.

Tisto, pa pa da nikogar da se ne sili jesti hrano po pretečenem roku je je pa v stilu pa naj jedo potico.

Dejstvo je, da si ljudje tudi s redno službo težko privoščijo hrano, kaj šele tisti ki so brezposelni. In, ker zmanjkuje denarja za osnovne dobrine kupujejo hrano, ki je bila znižana tik preden ji je potekel rok.

Recimo če bi imel zelo visoke dohodke bi jedel visoko kvalitetno vegetarijansko hrano. Sveže ribe skoraj vsak dan, skratka pestro in raznoliko. Pa bio predelano hrano in še kaj...

m0LN4r ::

Lahk imaš zdravo telo tudi, če ješ S-budget hrano. Vse je odvisno od načina življenja, fizične aktivnosti čez dan itn.
Tudi če boš jedel samo kvalitetno hrano pa 12 ur na dan sedel na riti, potem pa se vlegel doma na kavč neboš nič kaj bolj zdrav od unga, ki je vsaj 1-2 uri fizično aktiven na dan pa jede manj kvalitetno hrano.

Tako velike razlike spet ni. Sicer pa ja, noben te ne sili.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

k4vz0024 ::

Delno je seveda odvisno tudi od genetske predispozicije za določeno bolezen. Eden od sprožilnih faktorjev je tudi hrana. Kontaminirana hrana s težkimi kovinami, PBC, hormoni, aditivi, konzervansi, dioksini etc., ki se staranjem hrane tvorijo, je sprožilni faktor za nastanek rakavih obolenj. Ni problem enkrat, dvakrat jesti takšno hrano, problem je, da smo bombardirani s snovmi, ki nam škodujejo zelo pogosto.

Pri mladoletnikih je vrsta hrane pomembno vpliva celo na zdravje potomcev. S tem se ukvarja epigenetika. Kvaliteta hrane, zraka in vode so poleg gibanja ključni faktorji na katere do določene mere vplivamo na genetsko predispozicijo. Ta je kot okvir, ki določa zdravje posameznika. Če ima nekdo izredno genetsko zasnovo, bo kljub pomanjkanju gibanja dosegel visoko starost oz. nadpovprečno, kot nekdo, ki ima genetsko napako v zasnovi. Če bo pa vključil še gibanje bo dosegel še podaljšanje življenjske dobe, ampak le z zmernim gibanjem.

Z zdravo prehrano in zdravim načinom življenja lahko sicer zmanjša možnost, da se ne bodo vključili geni za neko predisponirano bolezen, ampak odpraviti pa te možnosti nima.

Veliko bolezni bo mogoče odpraviti z gentskim zdravljenjem. to do neke mre že omogočajo biološka zdravila.

Vendar pa se postavlja vprašanje, ali je trajna ozdravitev kot vrednota res cilj farmacevtske industrije? Če odpravimo vzroke bolezni, za katere, danes še ne vemo, ali pa se ve pa se jih ne želi odpraviti, potem bo profit manjši....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

Yohan del Sud ::

Očitno imam srečo, da že sedaj nekdo očitno krši (zdajšnji) zakon. Kolegu od kolega vsake toliko časa pade kaj s kamijona. Kar pobere tretji kolega in ga posreduje četrtemu. No nekako po tem naključju se je znašla pri meni velika vrečka oluščenih slanih arašidov vrhunske znamke. Orenk čez rok priporočene uporabe (jesen 2012). Odprl sem jih v torek. Danes jih ni več. Njami.

Ne bi dal to svinji da jé.
www.strancar.com

reeves ::

mat xxl je izjavil:

Vprašaj na inšpekcijske službe, ti bodo pojasnili, v drobtine nazaj iz trgovine pripeljan kruh bi šel lahko le tak predpakiran, kjer se vidi, da paket ni bil odprt (kontaminiran), svež iz polic pa nikakor ne, tega navadno prodajajo vsaj Žito v svojih ind. prodajalnah kot hrano za živali.


Saj sem ti napisal, da imamo interno inšpekcijo, pa tudi eksterna ni ravno redka pri nas. Smo le tako veliki, da mora biti vse po predpisih. Še nikoli ni noben rekel, da se to ne sme. Še vedno prosim za nek dokaz, predpis, link,... Karkoli. Ne morem it k naši inšpektorici in rečt "en model na forumu je rekel, da se tega ne sme"

m0LN4r ::

k4vz0024 je izjavil:

Delno je seveda odvisno tudi od genetske predispozicije za določeno bolezen. Eden od sprožilnih faktorjev je tudi hrana. Kontaminirana hrana s težkimi kovinami, PBC, hormoni, aditivi, konzervansi, dioksini etc., ki se staranjem hrane tvorijo, je sprožilni faktor za nastanek rakavih obolenj. Ni problem enkrat, dvakrat jesti takšno hrano, problem je, da smo bombardirani s snovmi, ki nam škodujejo zelo pogosto.

Pri mladoletnikih je vrsta hrane pomembno vpliva celo na zdravje potomcev. S tem se ukvarja epigenetika. Kvaliteta hrane, zraka in vode so poleg gibanja ključni faktorji na katere do določene mere vplivamo na genetsko predispozicijo. Ta je kot okvir, ki določa zdravje posameznika. Če ima nekdo izredno genetsko zasnovo, bo kljub pomanjkanju gibanja dosegel visoko starost oz. nadpovprečno, kot nekdo, ki ima genetsko napako v zasnovi. Če bo pa vključil še gibanje bo dosegel še podaljšanje življenjske dobe, ampak le z zmernim gibanjem.

Z zdravo prehrano in zdravim načinom življenja lahko sicer zmanjša možnost, da se ne bodo vključili geni za neko predisponirano bolezen, ampak odpraviti pa te možnosti nima.

Veliko bolezni bo mogoče odpraviti z gentskim zdravljenjem. to do neke mre že omogočajo biološka zdravila.

Vendar pa se postavlja vprašanje, ali je trajna ozdravitev kot vrednota res cilj farmacevtske industrije? Če odpravimo vzroke bolezni, za katere, danes še ne vemo, ali pa se ve pa se jih ne želi odpraviti, potem bo profit manjši....


Saj, zato se pa ni treba preveč stem ukvarjat kaj ješ, ker nima smisla. Boš glih tak preživel 100 let, kot tist k si živce para in s tehtnico pripravlja obroke pa hodi v bio štacune, kjer te pravtako nategnejo. Bio solata izpred avtoceste. Pa paradajs in sadje iz okolice TEŠ.

Moj point je da je onesnaženo že vse, tak da čistega nič več ne dobiš. Še v prekmurju na kmetih ne. Ker tam pa kmeti neki po svoje muštrajo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hunter01 ::

shadeX ::

Ta zakon je brezpredmeten. Nagradno vprašanje:

Kaj se zgodi z izdelki ki imajo pretečen rok uporabe in jih ne more trgovina prodati?

Trgovina jih pošlje dobavitelju in ta jo nazaj prepakira kot novo. (nov datum, embalaža itd). Zavedajte se da tudi hrana/pijača ki naj bi bila "sveža" v veliki meri ni res.

Ko sem delal na bivši firmi (izdelovali živila), smo vsak dan dobili nič koliko palet ker je bil pretečen rok uporabe. Šle so v proizvodnjo kjer se je samo embalaža zamenjala z novo. Tako je strošek za firmo bil minimalen. Firma je nato poslala trgovini robo nazaj kjer so jo tudi uspešno prodali - večinoma. Tiste ki niso, so spet poslali nazaj da se je zadeva prepakirala in tako naprej.

Isto je bilo v neki drugi firmi (vsak jo pozna - jo ne bom omenjal) kjer sem delal prakso v srednji šoli. Tam so tudi dobili veliko palet materiala ki je potem šel nazaj v proizvodnjo, kjer so samo embalažo zamenjali.

P.S

Zanimiva je bila tudi debata ta vikend, ko je sestra delala torto in je kupila vložene marelice, ki so bile tako mehke da jih nisi dal iz konzerve brez da bi šla na 10 kosov. Iz tiste konzerve je smrdelo, znotraj je bila oksidirana (oz. bila je čudne rjavkaste barve).

In tako sranje pol mi jemo.

mitja73 ::

shadeX je izjavil:

Ta zakon je brezpredmeten. Nagradno vprašanje:

Kaj se zgodi z izdelki ki imajo pretečen rok uporabe in jih ne more trgovina prodati?

Trgovina jih pošlje dobavitelju in ta jo nazaj prepakira kot novo. (nov datum, embalaža itd). Zavedajte se da tudi hrana/pijača ki naj bi bila "sveža" v veliki meri ni res.

Ko sem delal na bivši firmi (izdelovali živila), smo vsak dan dobili nič koliko palet ker je bil pretečen rok uporabe. Šle so v proizvodnjo kjer se je samo embalaža zamenjala z novo. Tako je strošek za firmo bil minimalen. Firma je nato poslala trgovini robo nazaj kjer so jo tudi uspešno prodali - večinoma. Tiste ki niso, so spet poslali nazaj da se je zadeva prepakirala in tako naprej.

Isto je bilo v neki drugi firmi (vsak jo pozna - jo ne bom omenjal) kjer sem delal prakso v srednji šoli. Tam so tudi dobili veliko palet materiala ki je potem šel nazaj v proizvodnjo, kjer so samo embalažo zamenjali.

P.S

Zanimiva je bila tudi debata ta vikend, ko je sestra delala torto in je kupila vložene marelice, ki so bile tako mehke da jih nisi dal iz konzerve brez da bi šla na 10 kosov. Iz tiste konzerve je smrdelo, znotraj je bila oksidirana (oz. bila je čudne rjavkaste barve).

In tako sranje pol mi jemo.



Ampak sigurno je pa bila tista konzerva marelic najcenejša ? Ane, vsak se sam odloči a bo vzel konzervirane marelice al bo raje šel na vrt po jagode za torto al pa do bližnjega kmeta po jagode če ni vrta.

Tisto o prepakiranju živil v novo embalažo pa točno povej katero živilo in kateri proizvajalec, vse ostalo je rekla-kazala pravljica.

RejZoR ::

shadeX je izjavil:

Ta zakon je brezpredmeten. Nagradno vprašanje:

Kaj se zgodi z izdelki ki imajo pretečen rok uporabe in jih ne more trgovina prodati?

Trgovina jih pošlje dobavitelju in ta jo nazaj prepakira kot novo. (nov datum, embalaža itd). Zavedajte se da tudi hrana/pijača ki naj bi bila "sveža" v veliki meri ni res.

Ko sem delal na bivši firmi (izdelovali živila), smo vsak dan dobili nič koliko palet ker je bil pretečen rok uporabe. Šle so v proizvodnjo kjer se je samo embalaža zamenjala z novo. Tako je strošek za firmo bil minimalen. Firma je nato poslala trgovini robo nazaj kjer so jo tudi uspešno prodali - večinoma. Tiste ki niso, so spet poslali nazaj da se je zadeva prepakirala in tako naprej.

Isto je bilo v neki drugi firmi (vsak jo pozna - jo ne bom omenjal) kjer sem delal prakso v srednji šoli. Tam so tudi dobili veliko palet materiala ki je potem šel nazaj v proizvodnjo, kjer so samo embalažo zamenjali.

P.S

Zanimiva je bila tudi debata ta vikend, ko je sestra delala torto in je kupila vložene marelice, ki so bile tako mehke da jih nisi dal iz konzerve brez da bi šla na 10 kosov. Iz tiste konzerve je smrdelo, znotraj je bila oksidirana (oz. bila je čudne rjavkaste barve).

In tako sranje pol mi jemo.


Ne bluzi o stvareh, ki jih niti slučajno ne razumeš. Noben proizvajalec ti ne bo šel prepakirat staro robo z novim datumom. Vsaka resna živilska firma ima svoj laboratorij kjer testirajo živila koliko časa so neoporečna. Ko to enkrat preteče ne moreš ti kar limat gor nov datum v nedogled in razkirat, da zaradi tega ker hočeš prišparat par evrov izgubiš cel kup strank, ker se bo nekdo zatsupil al pa kaj podobnega. Zato tega ne počne noben, ki gleda na posel dolgoročno. Tisto kar je proizvajalec dogovorjen s trgovci, da jemlje nazaj se nato predeluje v krmo za živali oz za gnojila oz kaj jezst vem kaj vse lahko porabiš živila. Nikakor pa ista ne pridejo več nazaj na iste prodajne police... Bi morala bit res neka specifična izjema, kjer bi bilo to dopustno, pri živilih, ki pa vsebujejo vodo (da niso suha živila) pa skoraj zagotovo ne. Če je to delala firma kjer si to videl bi rad izvedel s čim so se ukvarjal, če že ne moreš navest imena firme...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

BigWhale ::

En farmacevtsko podjetje pri nas, je imelo nekaj let nazaj eno kremo, kateri je potekel rok uporabe. Pri zdravilih je pac tako, da lekarne stvari, katerim rok potece, vrnejo proizvajalcu. Ko so stvari dobili nazaj, so kremo analizirali in pridobili vsa dovoljenja, da ji lahko podaljsajo rok trajanja. Hkrati so pa ugotovili, da bi morali vse te kreme spraviti nazaj na proizvodno linijo ali pa najeti X studentov, ki bi zamenjali etikete na vseh teh kremah.

Koncni rezultat je bil to, da so nevem kolk palet teh krem dali v unicenje. Enostavno se jim ni splacalo prepakirati zadeve.

Vi pa sedaj bluzite, da se hrana prepakira. Dejte no nehat trapat. Pol kile testenin stane 1.5 EUR, ce vzames drazje, ce vzames 'budget' znamko pa stanejo .5 EUR. Tega se nikomur ne splaca prepakirat in novega datuma natisnit na vrecko.

imagodei ::

shadeX je izjavil:

Ta zakon je brezpredmeten. Nagradno vprašanje:

Kaj se zgodi z izdelki ki imajo pretečen rok uporabe in jih ne more trgovina prodati?

Trgovina jih pošlje dobavitelju in ta jo nazaj prepakira kot novo. (nov datum, embalaža itd). Zavedajte se da tudi hrana/pijača ki naj bi bila "sveža" v veliki meri ni res.

Ko sem delal na bivši firmi (izdelovali živila), smo vsak dan dobili nič koliko palet ker je bil pretečen rok uporabe. Šle so v proizvodnjo kjer se je samo embalaža zamenjala z novo.

Ma, dej ne bluzi, no. Tega ne dela nobeno resno podjetje. Pa kar vsi zaposleni so tiho? Nihče ne prijavi? Se pravi so vsi kazensko odgovorni za prikrivanje kriminalnega dejanja?

Oziroma še slabše: noben delavec iz Proizvodnje ne gre do direktorja in mu ne reče česa v stilu: "Ej Šefe, rabim novo stanovanje, drugače te prijavim, da goljufaš potrošnike in ogrožaš zdravje ljudi. Pa rabim povišico. Pa - stari - loan sharkom sem dolžan 10.000 EUR, jutri zvečer naj bodo na mojem računu, drugače gredo dokazi k inšpektorju."

Hecni ste, res.

> "Isto je bilo v neki drugi firmi (vsak jo pozna - jo ne bom omenjal) kjer sem delal prakso v srednji šoli."

Ja, porka duš, a ti grozijo? A se bojiš za svoje življenje, če boš razkrinkal goljufe? Se pravi, da je boljše, da nevede žremo pretečeno robo, ker se tebi ne zdi vredno povedat?

In spet - tisočim in tisočim zaposlenim v prehrambenih podjetjih se ne zdi vredno povedat, vsaj anonimke poslat na VURS? Kar naj jemo potencialno oporečno hrano?
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ne-prodana hrana

Oddelek: Problemi človeštva
101958 (1496) Greg91
»

Hrane dovolj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
576553 (5378) innerspace
»

Rok trajanja...

Oddelek: Loža
388354 (7135) Saladin
»

Kam gredo živila?

Oddelek: Problemi človeštva
402493 (1616) Tear_DR0P

Več podobnih tem