» »

Računalnik crknu. (Psu, Motherboard,?)

Računalnik crknu. (Psu, Motherboard,?)

Sergio4 ::

torej pred dvema dnevoma mi je računalnik normalno deloval,nato je 1 dan počival, včeraj pa naenkrat nehal delovat. Sprobal sem napajalnik z testom z sponko in napajalnik se je normalno začel vrteti, zato predvidevam da to ni problem. Sumim matično (Asrock Z87 Extreme4) verjetno v procu (i5-4670k) ni problem. Računalnik ne pride niti v bios, niti venti ne delajo, tudi lučke ne.

prosim za pomoč, predvsem kako bi ugotovil katera komponenta dela težave

mat xxl ::

To če se ventilator napajalnika vrti ne pove prav nič o temu ali deluje ali ne, lahko samo zaključiš, da ventilator 100 % deluje ne veš pa ali daje ven vse predvidene napetosti in seveda v pravih vrednostih.

Torej za test napajalnikov so posebni testerji, tak, test, kot si ga ti naredil je enako, kot pri avtu odpreš vrata posvetijo lučke in potem si rečeš , ja lučke delajo torej avto deluje, verjetno pa bencina ni ?????

Sem skoraj 95% da je napajalnik iz prakse, posebej še, če je napajalnik boljši in ima aktivno preverjanje izhoda....

Sergio4 ::

napajalnik je xfx 550w. toraj kar kvaliteten. ampak če je švoh bi moral vsaj malo zavrteti vente, hdd.. ali ne? v mojem primeru pa ne mrkne

mat xxl ::

Tvoj napajalnik ima verjetno aktiv PFC, to pomeni, da meri izhod in če kaj ni OK ne prižge plate, to je v bistvu zaščita sistema in vesel bodi, da imaš tak napajalnik, saj boš sedaj zamenjal le njega ali pa ga popravil (navadno ni računice), če pa ne bi bil tak, bi šla pa mama plata pa še kaj pa pa .....

Poizkusi z drugim brezhibnim napajalnikom in boš videl, da vem o čem pišem.....

matter ::

Probaj kak drug napajalnik (nekje si ga sposodi). Imam sedaj ravno problem, kjer je PSU fuč.

Sem pa sam imel zanimiv primer pred kakim mesecom:
Računalnik se ne prižge.
Probal sem vse živo, v končni fazi pa sem ugotovil, da je bil prednji USB vhod okvarjen (v stiku) in se zato računalnik ni prižgal. Ko sem odklopil USB headerje za sprednje USB priklope, vse dela.
Grem basket pa bom neloke metal

BorutK-73 ::

Sergio4 - lahko je tudi stikalo za vklop na ohišju. Naredi kratek stik na pinih na matični plošči (in ne mamaplati - lol) ali pa samo zamenjaš pine od reset in vklopiš na reset stikalu.

Zgodovina sprememb…

Seljak ::

Enak problem imam jaz z mojo kišto. Kar na 1x se noče več prižgati. Ker pa danes nisem imel volje in ne časa se bom jutri lotil podrobnega ogleda in ko najdem napako bom jo tukaj napisal,morda pa bo v pomoč,ker simptomi so popolnoma enaki.

Seljak ::

BorutK-73 je izjavil:

Sergio4 - lahko je tudi stikalo za vklop na ohišju. Naredi kratek stik na pinih na matični plošči (in ne mamaplati - lol) ali pa samo zamenjaš pine od reset in vklopiš na reset stikalu.

Torej nima kaj bit,če odstranim kabel z stikala in ga zalaufam tako,da ta dva kabla skupaj povežem? Ker to sem storil,ker sem posumil na stikalo. Sedaj nesem komp k kolegu,da bomo sprobali z drugim napajalnikom.

Seljak ::

No,testirali smo z novim napajalnikom in sistem se ne zažene. Brikal sem kable na napajalniku,da sem videl,če se moj napajalnik sploh zažene in se normalno zažene. Torej mi ostane še samo plata,ki je šla po pol leta v večna lovišča.

BorutK-73 ::

Seljak je izjavil:

BorutK-73 je izjavil:

Sergio4 - lahko je tudi stikalo za vklop na ohišju. Naredi kratek stik na pinih na matični plošči (in ne mamaplati - lol) ali pa samo zamenjaš pine od reset in vklopiš na reset stikalu.

Torej nima kaj bit,če odstranim kabel z stikala in ga zalaufam tako,da ta dva kabla skupaj povežem? Ker to sem storil,ker sem posumil na stikalo. Sedaj nesem komp k kolegu,da bomo sprobali z drugim napajalnikom.

LAhko tudi tako, jaz tako zaženem htpc (takrat ko grmi ali pa zmanjka elektrike za dalj časa ker imam ups za par minut)

Zgodovina sprememb…

BorutK-73 ::

ps
Samo ne pustit da je v stiku, narediš samo kratek stik (2 sekunde) in spustiš žičke.

Sergio4 ::

Tudi na matični imam fizični gumb za vklop, ampak ne deluje. sem probal zagnati pc tako, da sta bila priključena samo 24 in 8 pin kabla, ampak žal ponovno nič. Zanima me kako bi lahko preveris napajalnik. žal nimam nobenega.kateri bi mi lahko enega posodil za test

BorutK-73 ::

Odklopi vse razen 1 palčke rama in proc, ker imaš onboard grafiko izklopi grafično kartico in probaj tako. Tukaj disk ni pomemben ker ti je važno da se računalnik zažene. Če ni efekta, probaj z drugo palčko ramo, če imaš.
Napajalnik lahko sprobaš mogoče tako da priklopiš par diskov in kak dvd player in jump strat napajlnik (stik med zeleno in črno).

ps
Iz katerega konca bananistana si?
Če si iz savinjske imam dva napajlca za test.

Sergio4 ::

sem probal,ampak žal od računalnika še vedno nič. sem pa opazil eno stvar. ko pritisnem gumb za vklop računalnika, se začne ventilator na napajalniku vrteti za približno 2 sekundi. če potem probam še 1x prižgat pc pa nič. moram izklopiti napajalnik in ga ponovno vklopiti, potem pa se spet ventilator od napajalnika vrti za slabe 2 sekundi. sem pa iz mb

Sergio4 ::

na tujih forumih sem prebral, da bi naj pri podobnih težavaj bilo pametno menjati cmos baterijo. je to možnost nedelovanja? sta pa plata in posledično baterija stari le pol leta. in če je pametno zamenjati baterijo,kje jo lahko dobim?

s6c-gEL ::

Baterijo imajo najceneje v Kiku.
Če bi bila baterija bi te ob vsakem prižigu pcja pričakal bios na privzetih nastavitvah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

Sergio4 ::

torej to brezveze da menjavam glede na to, da se moj računalnik niti ne zažene?

Nikonja ::

jaz sem imel podoben problem in je problem bil da so na grafični pini mal oksidirali (ne vem kako in zakaj) in ko sem spucal se je vse fajn in lepo zalaufalo

Sergio4 ::

nimam grafične, tako da to zagotovo ni problem:D glede na to, da se računalnik niti na zažene,mislim da je edina opcija napajalnik ali matična. je možno da je cpu? ampak kolikor vem, se pc vseeno zažene tudi brez proca ampak pridešv bios

Nikonja ::

vse smrdi na napajalnik in ni drugega načina razen da dobiš drugega ali odpelješ rač na servis in ti oni pregledajo kaj bi lahko bilo narobe.

Sergio4 ::

lahko nesem na servis samo napajalnik da ga sprobajo?
v primeru da v njem tiči težava pa me zanima, kateri napajalnik priporočate.
gnal bo navit 4670k, 2x hdd, ssd, 7 fanov, in eno solidno grafo (r9 280x/290 ali gtx770...)

up

up

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sergio4 ()

Seljak ::

Jaz sem celotno kišto nesel v Comshop in so mi fantje testirali napajalnik in plato. So zelo prijazni in radi priskočijo na pomoč.

Sergio4 ::

kaj pa cena? in kako dolgo si bil brez pc-ja?

Seljak ::

Nič mi ni kasiral. Sem kišto nesel tja,preverili kaj je krivo in čez 15 min odšel z informacijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC se samo zaganja

Oddelek: Strojna oprema
91340 (1181) shadeX
»

Pokvarjena matična ali procesor?

Oddelek: Strojna oprema
291828 (1244) jabba
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Strojna oprema
182276 (2031) zinedine
»

Računalnik se ne prižge

Oddelek: Pomoč in nasveti
4317290 (13413) G_mAn
»

Ali je kriv procesor

Oddelek: Pomoč in nasveti
392816 (1891) PIK7

Več podobnih tem