» »

Brisanje vseh podatkov iz diska

Brisanje vseh podatkov iz diska

«
1
2

PurplePapet ::

Na internetu sem zasledil spletno strani na kateri piše da formatiranje ne izbriše vseh podatkov na disku, in da so za popoln izbris potrebni programi ki to storijo, zdaj pa me zanima če je to res? še link do te spletne strani: https://www.varninainternetu.si/2014/ka...

shadeX ::

Na internetu sem zasledil spletno strani na kateri piše da formatiranje ne izbriše vseh podatkov na disku


To drži.

hojnikb ::

seveda zbriše vse podatke, ampak le ti podatki se še vedno dajo rešit.
#brezpodpisa

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

seveda zbriše vse podatke, ampak le ti podatki se še vedno dajo rešit.

jih ne zbrise
zbrise recimo samo kazalce na podatke

hojnikb ::

iz uporaniškega stališčla so podatki izbrisani.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

shadeX ::

Ja, ampak kakor si omenil - še vedno rešljivi :)

Če bi jaz bil kriminalec in bi na disku bilo veliko dokazov proti meni, bi disk uničil, njegove dele pa zakopal 3m pod zemljo, ali pa še boljše, odvrgel v morje. Pol pa naj rešujejo kolikor hočejo

lol :)

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

iz uporaniškega stališčla so podatki izbrisani.

bullsh..

hojnikb ::

Gutmann method @ Wikipedia

trnvpeti je izjavil:

hojnikb je izjavil:

iz uporaniškega stališčla so podatki izbrisani.

bullsh..

ali lahko uporabnik, potem ko formatira disk, dostopa do podatkov brez namenskih orodji ? NE

ali se lahko tako reši podatke ? Absolutno.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

gddr85 ::

npr. dban nardiš par passov oz. tist dod pass pa bo dovolj, če ne pa kakšen namenski program, ki ga uporabljajo npr. vladne organizacije.

Riff ::

znrišeš vse particije na disku in jih ponovno usvariš pa je ziher vse zbrisano

trnvpeti ::

Riff je izjavil:

znrišeš vse particije na disku in jih ponovno usvariš pa je ziher vse zbrisano

wrong

hojnikb ::

secure erase je še najhitrejša varjanta za hitri in relativno efektivni način izbrisa podatkov.
#brezpodpisa

tiran2000 ::

Edino Zanesljivo brisanje je veckratni prepis podatkov z 0 in 1. Particije in format niso brisanje, je podatke simpl pridobiti nazaj...

dzinks63 ::

Odvisno s kakšno stopnjo izbrisa je kdo zadovoljen, za nekoga je dovolj, da vrže datoteko v koš in ga izprazni, za drugega da preformatira disk, za tretjega da ga 15x dbana, za nekatere pa je edino sprejemljivo, da disk fizično uniči.

gddr85 ::

kje se pa da ta shredder kupit? :D

mirancar ::

imaš quick format in format
quick format = zbriše vse kazalce
format = postavi vse bite na 0 in pri hdd traja dolgo, odvisno od velikosti diska

Tomay ::

Mislim, da se da tudi po formatu rešit stvari. Prava stvar je schred /dev/hda kjer lahko nastaviš še kolikokrat ti prepiše disk z random data.
Voodoo 4Ever

Netrunner ::

norton security oz. nekaj podobenga je imel možnost da si na košu dal desni klik in iznral "purge deleted". Na tak način ti je načeloma izbrisalo brez možnosti povrnitve. Seveda je to naredilo tako da je nekajkrat prepisalo z random podatki prek in nato izbrisalo, tako da z "restore" programi si dobil neuporabno šaro.

Tako da ja kot je bilo že omenjeno .. za uničenje podatkov brez fizično uničiti diska je potrebno le te ko so izbrisani večkrat prepisat prek z drugimi.

Ribič ::

Formatirati pomeni spraviti prostor na nosilcu podatkov v določen format. To pa ne vključuje izbris obstoječih podatkov. Formatiranje prepiše le določene sektorje na disku, medtem, ko jih večina ostane nedotaknjenih. Tudi ko brišeš podatke v raziskovalcu, se ti podatki v resnici ne izbrišejo in so še vedno prisotni na disku. Vse, kar se zgodi, je to, da se v indeksu pobriše vnos. Predstavljaj si to tako, da si naročnik mobilnega telefona in si svojo številko objavil v imeniku. Sedaj pa greš in to številko iz imenika pobrišeš ven. Številke sedaj ni več v imeniku, vendar bo tvoj mobilni telefon še vedno dosegljiv, če veš kam klicati. Potrebno je tudi odjaviti storitev/telefon/sim kartico.

Za popoln izbris podatkov uporabiš program DBAN in če si zares paranoičen nastavi metodo Gutmann35.

JanBrezov ::

Za varno brisanje lahko uporabiš tudi SDelete, s katerim lahko varno zbrišeš datoteko ali celoten prazen prostor diska. Program omogoča večkratni prepis datoteke ali praznega prostora z ničlami (zero fill). Zadevo lahko sam preveriš tako, da varno zbrišeš, nato pa s programom za odbrisanje (undelete) poskušiš pridobiti datoteko nazaj. Načeloma naj ne bi šlo. Ali to zdrži forenzični pregled, je pa drugo vprašanje.

m0LN4r ::

Maš še low level format programe. Traja pa precej časa.

Sem pa že dobil nazaj zanimive podatke s diskov z enostavnimi tooli. Dle ko pustiš da dela več podatkov dobiš nazaj. Seveda pod pogojem da niso prepisani.

Sicer pa greš do avtoodpada, pa daš disk na un velik magnet pa je to to.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

_Dormage_ ::

dd if=/dev/urandom of=/dev/sda

Phantomeye ::

hojnikb je izjavil:

Gutmann method @ Wikipedia

trnvpeti je izjavil:

hojnikb je izjavil:

iz uporaniškega stališčla so podatki izbrisani.

bullsh..

ali lahko uporabnik, potem ko formatira disk, dostopa do podatkov brez namenskih orodji ? NE

ali se lahko tako reši podatke ? Absolutno.


tudi formatiranje je uporaba namenskega orodja. sicer pa, ce je tvoj namen zbrisat podatke, ker so ti v napoto, potem so z vidika uporabnika zbrisani. Če je pa tvoj cilj varnostni zbris, potem pa daleč od tega.

Glugy ::

al pa da daš v koš pa potem na polno zafilaš disk z nepomembnimi stvarmi :p

negot ::

BlackMaX ::

Kupiš en solidn megnet prisloniš k disku in si hitro uničil disk :)

RejZoR ::

Če nisi imel gor neki zasebnih stvari je polni format zadost (ne quick format!). Če si imel gor kej pomembnega ampak ne življensko, daš pseudo-random wipe. To bojo reševal samo profesionalni sistemi. Če pa imaš gor top secret stuff pa obvezno DoD wipe, kar uporabljajo vladne organizacije in podjetja, ki kaj dajo na varnost. Za navadne uporabnike overkill ampak hej...

To je če hočeš imet disk še uporaben. Najbolj varno je, da se diske spusti čez elektromagnete in nato zmelje na majhne koščke. Tega ne more obnovit nihče.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

m0LN4r ::

Jaz vedno preverim rabljen disk, če je gor kak HomeMadePron. :)) Ju never nou, kero bivšo/sošolko bom najdu gor 8-)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Phantomeye ::

jst sm do zdej uporabljal ccleaner. pac 1x tedensko ali mesečno nardim 7 kratni prepis (ceprav naj bi bil 3x dovolj). sm pa zdele za stos pognal en recovery program, pa mi je najdlo temporary datoteke izpred zadnjega prepisa (in empty space wipe-a)... bom zdaj še enkrat probal.

mailer ::

Ribič je izjavil:

Za popoln izbris podatkov uporabiš program DBAN in če si zares paranoičen nastavi metodo Gutmann35.

Uporabil sem DOD 7 pass postopek na 320GB disku na prenosniku. Postopek je trajal 15 ur, torej če je hitrost prepisa pri gutmanu enaka potrebuješ za gutmana 3dni.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

fosil ::

Če nisi zanimiv za NSA, potem je 1x prepis s pseudorandom data čez glavo zadost.
Bi rekel da v Sloveniji ni nikogar, ki bi ti lahko obnovil podatke po takem prepisu.
Tako je!

Oberyn ::

RejZoR je izjavil:

Najbolj varno je, da se diske spusti čez elektromagnete in nato zmelje na majhne koščke. Tega ne more obnovit nihče.

... dokler ne bo Matthai novega članka napisal. Z vsakim naslednjim me šokira x2 glede na prejšnjega.

Znida ::

1x random bo dovolj v vseh primerih: http://grot.com/wordpress/?p=154

StarMafijec ::

Namenski programi običajno 10-20 x prepišejo disk z random zaporednjem ničel in enic.

Kak je pa z brisanjem podatkov na telefonu?

azislo ::

Znida je izjavil:

1x random bo dovolj v vseh primerih: http://grot.com/wordpress/?p=154


Dvomim, odvisno za koga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: azislo ()

Znida ::

azislo je izjavil:

Znida je izjavil:

1x random bo dovolj v vseh primerih: http://grot.com/wordpress/?p=154


Dvomim, odvisno za koga.


Že en byte je skoraj nemogoče prebrat, ljudje pa se bojijo da se bodo cele datoteke rekonstruirale z branjem teh random diskov. Tudi sama zanesljivost, da si bit pravilno prebral ni nikjer blizu 100%, morda je malo več kot 50%, in če to verjetnost pomnožiš z recimo 8 bitov, je verjetnost da si prav prebral smešno nizka.

m0LN4r ::

fosil je izjavil:

Če nisi zanimiv za NSA, potem je 1x prepis s pseudorandom data čez glavo zadost.
Bi rekel da v Sloveniji ni nikogar, ki bi ti lahko obnovil podatke po takem prepisu.

sova lahko, komot in še marsikaj drugega kaj se ti ne sanja.

Sicer pa jaz sem že dobil nazaj po 1-2dni trajajočem recoveryju filme, slike, dokumente, vse kar ni bilo prevečkrat prepisano.
Lahko si še zbiral med recoveryjem pred prvim prepisom al drugim prepisom. Seveda je recovery trajal exponentno dlje. Torej bi moral pustit vsaj 1 teden, da bi kaj koristnega našel pred prvim al drugim prepisom.

Brez programa za laike pa:
Prepišeš najlažje tako, da si potegneš nek film (50gb), pa tako dolgo delaš kopije na disk da ga napolniš. Nato format pa še enkrat zapolniš z enim drugim filmom.

Ne glede nato, kolkokrat prepišeš disk bodo nihanja napestosti prejšnjih zapisov na disk dovolj odstopala med sabo, da lahko z dovolj dolgim scanom še to presortiraš.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

fosil ::

m0LN4r je izjavil:

Sicer pa jaz sem že dobil nazaj po 1-2dni trajajočem recoveryju filme, slike, dokumente, vse kar ni bilo prevečkrat prepisano.
Lahko si še zbiral med recoveryjem pred prvim prepisom al drugim prepisom. Seveda je recovery trajal exponentno dlje. Torej bi moral pustit vsaj 1 teden, da bi kaj koristnega našel pred prvim al drugim prepisom.

Povej ime programa, ki to omogoča.
Tako je!

m0LN4r ::

Vprašaj kakega k servisira diske (tovarniški programi) al dela pr krimičih al pr sovi, če ti bo zaupal.
Ne spomnim se imena, probal sem več kot 10 različnih. Vem pa da ta ni imel v imenu besede "recovery"

Sicer pa jaz bi se sekiral, kako izbrisati nekaj, kar enkrat pride na internet. Bilokam. Fb, gmail, dropbox, megaupload, razni sharesiti, cloudi, drive, youtube itn.
Razni syncani mobiteli, pcji, konzole z cloudi, k se avtomatsko skopira na strežnike po celem svetu.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

s6c-gEL ::

fosil
Mogoče spinrite (ga najdeš na hirens boot cd).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

MrStein ::

hojnikb je izjavil:

iz uporaniškega stališčla so podatki izbrisani.

No, to so že, če pozabi, v katero mapo jih je shranil.

Pustimo psihologijo in se osredotočimo na tehniko (smo na slo-tech).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

RejZoR je izjavil:

Če nisi imel gor neki zasebnih stvari je polni format zadost (ne quick format!).

Nekje od Windows Viste dalje. Starejši niso prepisali.

Znida je izjavil:

1x random bo dovolj v vseh primerih: http://grot.com/wordpress/?p=154

Ne rabi niti biti random. Citiram:
Therefore, a single pass overwrite with any arbitrary value (randomly chosen or not) is sufficient to render the original HDD data effectively irretrievable.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

s6c-gEL je izjavil:

fosil
Mogoče spinrite (ga najdeš na hirens boot cd).

Na zadnji verziji (15.2) Hiren-a ga ni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

radmannsdorf ::

CCleaner ima možnost prepisa podatkov(1x,3x,7x,35x). Orodja -> Čistilec diskov.
http://www.piriform.com/ccleaner

Zgodovina sprememb…

galu ::

Jaz uporabljam kar Bitdefenderjev vgrajen File Shredder. Enkrat sem poskusil izbrisane datoteke obnoviti z Recuvo, ampak so po "obnovitvi" datoteke bile... kr neki. "Občutljive" podatke, ki jih nimam namena izbrisati, ampak jih imeti zgolj skrite, pa dam v Bitdefenderjev Vault. Itak obstajajo tudi freeware rešitve (verjetno celo boljše), ampak ker mi je njihov Total Security ponujal te in še kr nekaj ostalih featurjev v enem paketu sem pač dal tiste 4€ za letno licenco.
Tako to gre.

fosil ::

m0LN4r je izjavil:

Vprašaj kakega k servisira diske (tovarniški programi) al dela pr krimičih al pr sovi, če ti bo zaupal.
Ne spomnim se imena, probal sem več kot 10 različnih. Vem pa da ta ni imel v imenu besede "recovery"

Sprašujem zato, ker tak program ne obstaja in si verjetno stvari narobe razumel.
In sicer sam program lahko na izbrisan disku naredi več pregledov (multi pass) in tako lažje najde fragmentirane izbrisane stvari.
Ta muti pass v tem primeru ne pomeni večkratno prepisane podatke, ampak večkratni pregled diska.
Prepisane podatke je mogoče obnoviti kvečjemu s pomočjo elektronskega mikroskopa, nikakor pa ne s programom.
Tako je!

m0LN4r ::

ampak večkratni pregled diska.

To sem mislil.
Ampak nam je prof. in sodni cenilec, izvedenec cenilec RIT/RIP rekel, da obstaja in nekatere organizacije ga imajo. ala krimiči, sova, fbi, cia itn.
Dobesedno, dokler disk fizično ni uničen, se lahko preberejo nihanja v napetosti med posameznimi zapisi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

s6c-gEL ::

MrStein je izjavil:

s6c-gEL je izjavil:

fosil
Mogoče spinrite (ga najdeš na hirens boot cd).

Na zadnji verziji (15.2) Hiren-a ga ni.

Na dvd verziji ga imaš (Hirens Boot DVD 15.2 Restored Edition 1.1 (January 2013) ).
Oz poglej v zalivu za samo orodje v bootable obliki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

fosil ::

m0LN4r je izjavil:

ampak večkratni pregled diska.

To sem mislil.
Ampak nam je prof. in sodni cenilec, izvedenec cenilec RIT/RIP rekel, da obstaja in nekatere organizacije ga imajo. ala krimiči, sova, fbi, cia itn.
Dobesedno, dokler disk fizično ni uničen, se lahko preberejo nihanja v napetosti med posameznimi zapisi.

Ta nihanja se lahko preberejo z elektronskim mikroskopom, nikakor pa ne s programom.
Od samega nihanja napetosti do podatkov pa je še zelo dolga pot.
Kriminalisti take tehnologije zagotovo nimajo, tudi sova pri nas bi rekel da ne.

Sicer pa citat iz zgoraj omenjenega članka
their research demonstrates that a single overwrite using an arbitrary data value will render the original data irretrievable even if MFM (magnetic force microscopy) and STM (scanning tunneling microscopy) techniques are employed
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

MrStein ::

V časih, ki je širina steze bila vidna z očesom, ter si lahko podatke z v roki držanim elektro-magnetom prebral, je to bilo možno (da bi prebral "prešnji" zapis").

Danes je to bolj znanstvena fantastika. (v določenim posebnih primerih možna, nasploh pa ne)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

brisanje diskov

Oddelek: Informacijska varnost
478423 (6901) peko_deko
»

Problem z diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
404654 (3514) jonystar
»

Po nesreči formatiran disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5214005 (11443) SloBiscuit
»

Številke kreditnih kartic na rabljenih Xboxih

Oddelek: Novice / Konzole
216801 (5264) antonija
»

Program za pridobitev izbrisanih datotek

Oddelek: Programska oprema
356531 (5988) T_F_7

Več podobnih tem