» »

Študentsko delo v EU

Študentsko delo v EU

mihador132 ::

Pozdravljeni,

sem študent in imam za to poletje dogovorjeno pripravništvo pri podjetju na Češkem. Oni me želijo zaposliti za čas trajanja, meni pa ni najbolj všeč, da bom na češkem plačeval socialne prispevke in zdravstveno zavarovanje, če imam to že plačano v Sloveniji kot študent. Imam pa par vprašanj glede tega:

1. Če me zaposlijo na Češkem, izgubim status študenta v Sloveniji?
2. Kaj je najbolj ugodna rešitev te situacije? Avtorska pogodba, S.P.?

Hvala in LP

St235 ::

Če te zaposlijo potem zgubiš določene pravice (recimo zdravstveno zavarovanje, študentsko delo itd...).

Z davčnega vidika je najbolj ugodna avtorska pogodba (razen če imajo čehi še kaj ugodnejšega), če gre za avtorsko delo.

mihador132 ::

Najlepša hvala za odgovor!

Zaposlitev torej ne pride v poštev. A lahko torej delam na Češkem s slovensko avtorsko pogodbo? Oz. po našem zakonu? Ali moram vzeti njihovo različico?

Kaj pa npr. če preko kolegovega S.P. izdam račun?

Hvala in LP

St235 ::

vprašanje je kaj razumeš pod besedo lahko.

ČE boš ti na češkem sedel 3 mesece v neki pisarni in delal potem malo dvomim, da se bodo strinjali s tem, da delaš preko kolegovega s.p.ja ker gre za delo na črno in če dobijo inpekcijo bodo imeli precej težav. Podobno je z avtorsko pogodbo. Ta namreč ni nanmenjena temu, da se ti vključiš v delovni proces delodajalca.

Če pa pod lahko razumeš zgolj to, da se na nek načil legalno izvede finančna tranzakcija (plačilo za tvoje delo) potem so pa možni vsi trije scenariji.

Če boš delal preko kolegovaga s.p. je vprašanje koliko % ti bo on pobral za tranzakcijo.

Pri naši avtorski plačaš za slabih 9% prispevkov.

Kakšne so pa obdavčitve po češki zakonodaji pa pojma nimam.

mihador132 ::

Ja, rad bi legalno izvedel finančno transakcijo ter 3 mesece sedel na češkem v pisarni, pri tem pa ne izgubil statusa študenta. Kako je to torej sploh možno?

black ice ::

Statusa študenta ne izgubiš. Dajte si to že enkrat dopovedati. Izgubiš zgolj bonitete (boni, študentski dom).

mihador132 ::

Res je, izgubiš pa štipendijo. No, saj res, če se zaposlitev konča, preden se začne novo šolsko leto, a lahko spet prejemam štipendijo/bone/etc?

Zgodovina sprememb…

black ice ::

Normalno. Izgubiš zgolj za ta čas, ko si zaposlen. Ni logično?

mihador132 ::

Je! :)
Torej ni nobenega problema, če sem zaposlen samo do konca septembra. Najlepša vama hvala za pomoč!

Za referenco še link na Svetovalnici http://www.svetovalnica.com/klepetalnic... , kjer je to tudi potrjeno (predzadnji post).

black ice ::

No, vidiš, da gre. Veliko sreče!

St235 ::

mihador132 je izjavil:

Ja, rad bi legalno izvedel finančno transakcijo ter 3 mesece sedel na češkem v pisarni, pri tem pa ne izgubil statusa študenta. Kako je to torej sploh možno?


Nikakor glede na to, da ni leglano da si hkrati zaposlen in uživaš vse bonitene študentskega statusa. Sam status pa ti seveda ostane in tudi bonitete dobiš nazaj, ko preneha delovno razmerje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Phantomeye ::

ja za enkrat država še ni tok na dnu, da bi ti vzela vse bonitete za stalno, samo zato ,ker si nekje delal en teden.

Bob Rock ::

Morda je tudi opcija dopolnilna dejavnost (popoldanski s.p.), ce to se obstaja za studente.
S tem ne izgubis statusa, podjetju pa le racun izdas.

p.s.
ce se to sploh da...ne da se mi pa trenutno googlat
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

McHusch ::

Študentski popoldanski sp je preteklost

Matek ::

ČE boš ti na češkem sedel 3 mesece v neki pisarni in delal potem malo dvomim, da se bodo strinjali s tem, da delaš preko kolegovega s.p.ja ker gre za delo na črno in če dobijo inpekcijo bodo imeli precej težav. Podobno je z avtorsko pogodbo. Ta namreč ni nanmenjena temu, da se ti vključiš v delovni proces delodajalca.
A ne postane stvar legalna, če potem ta kolega njemu denar izplača na napotnico namesto na roko?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

mojca ::

Matek je izjavil:

A ne postane stvar legalna, če potem ta kolega njemu denar izplača na napotnico namesto na roko?


Teoretično, napol. Ampak razloži ti to delovnemu inšpektorju na Češkem, ki ga bo zalotil na stolu v pisarni.

Jaz sem v času študija delala v tujini po nekaj ur tedensko za 400 EUR na mesec, pa zaradi tega nisem plačevala nobenih dodatnih prispevkov, pa tudi štipendije nisem izgubila.

Sicer so me vprašali, če želim vplačevati v pokojninsko blagajno, a so mi (če nimam namena dočakati penzije v tisti državi) to odsvetovali.

Tega, da ni bilo čisto nobenih prispevkov, sicer verjetno ne drži, verjetno sem delodajalca stala nekoliko več, vendar nikoli nisem vedela ali vprašala za ta strošek. Nenazadnje imaš tudi pri študentskih napotnicah tolikointoliko stroškov. Na oglasu je bilo X EUR in na račun je prišlo X EUR. (Nobenih neto vs. bruto zneskov, odvisnih od števila otrok, oddaljenosti od doma in nevemčesaševse.)

Zakaj ne vprašaš pri študentskih društvih, ki skrbijo za mednarodne prakse študentov v tujini? (Tega, da bi kdo izgubil štipendijo, ker je šel delat študentsko prakso v tujino, še nisem slišala.)

mojca ::

PS: je pa verjetno res, da je razlika zaradi zneska. Mislim, da je (bila?) 400 EUR meja, pri kateri si lahko delal brez neke hude papirologije in brez plačevanja nevemkakšnih davkov (dohodnine mi tudi niso zaračunali, ker sem imela prenizek dohodek). Nek ekvivalent našemu študentskemu delu. Če bi dobila 2000 EUR na mesec, bi bila verjetno druga pesem.

PPS: če se zdravstveno zavaruješ v tujini, si v prekršku, če si zavarovan tudi doma :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Freelance, samozaposlitev, s.p.

Oddelek: Loža
296236 (4842) Elsanna
»

oDesk in firma v tujini

Oddelek: Loža
162826 (2403) Eddies21
»

Alternativa študentski napotnici (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6219811 (17533) Furbo
»

Brez statusa in delo?

Oddelek: Šola
418477 (7296) Jerry000
»

Skupina bodočih študentov in d.o.o.

Oddelek: Loža
142773 (2037) kogledom

Več podobnih tem