» »

Kako vedeti kaj se je skurilo/kaj naj bi bilo narobe?

Kako vedeti kaj se je skurilo/kaj naj bi bilo narobe?

finalist ::

Skratka v popravilo sem dobil prenosnik od prijatelja. Rečeno mi je bilo, da se je malce pokadilo iz dela kjer se napaja računalnik. Imel je fejk napajalnik in je nekaj mutil z nastavki.....

Prenosnik sem malce razšraufal vendar ni popolnoma nobenih ¨zažganih¨ znakov, razen vonja. Vem da je po vsej verjetnosti fuč matična, vendar me vseeno matra kako naj to preverim? Je pri prenosniku sploh možno da bi se lahko skurilo kaj drugega kot matična?

[D]emon ::

Ce je cheap napajalnik prebil, je verjetno skurilo 12V rail na plati.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

finalist ::

Se pravi kateri del naj bi bil to na plati?
 Plata

Plata

finalist ::

Še kakšno mnenje kaj bi lahko bilo? Je fuč plata ali ni? Kako sploh to preveriti?

[D]emon ::

Menjaj napajalnik, poskusi prizgat. Ce se ne prizge, *bzzt* skurjena plata.

Doh.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

sandmat ::

kaj piše na napajalniku (V, A)? kateri model laptopa je to? Potem lažje ocenimo, ali je šel le napajalnik (pravi volti, premalo amperov), ali kaj drugega.

finalist ::

 slika1

slika1



 slika2

slika2



 slika3

slika3



Evo malo tehničnih podatkov o prenosniku ter napajalniku, če bo kaj pomagalo.

SimplTech ::

Mogoče samo jaz čudno vidim, ampak na zadnji sliki imaš stikalo za izbiro izhodne napetosti nastavljeno na 12V (skrajno leva pozicija). Spodaj na Toshibi jasno piše da rabi 19V napajanje. Očitno se je nekdo igral s tistim stikalom in premikal.

mihec87 ::

Če je bilo 12V čudno da se je sploh prižgalo..

finalist ::

Aha, pozabil napisati, ta napajalnik je nov in ga imam nastavljenega na 19V vendar popolnoma nobenega odziva prenosnika. Starega napajalnika pa nisem dobil zraven, tako da ne vem kaj se je dogajalo s starim.

Saj v bistvu me samo zanima ali je možno da je šlo tudi kar drugega kot plata? Oziroma kaj bi še lahko šlo, če sploh kaj.

[D]emon ::

...Sej zdej ne vem vec, kdo je tu vecji idiot. V prenosniku imas prakticno vse na maticni plosci, ki (po tvojih besedah) smrdi po skurjenem. To pomeni, da je najverjetneje prezgalo vse, kar je na njej. Prav tako se ti zadeva z novim napajalnikom ne odziva.

Sestej 2 in 2. Ce dobis 5, se vrni na zacetek.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

finalist ::

[D]emon je izjavil:

...Sej zdej ne vem vec, kdo je tu vecji idiot. V prenosniku imas prakticno vse na maticni plosci, ki (po tvojih besedah) smrdi po skurjenem. To pomeni, da je najverjetneje prezgalo vse, kar je na njej. Prav tako se ti zadeva z novim napajalnikom ne odziva.

Sestej 2 in 2. Ce dobis 5, se vrni na zacetek.


ok, ok, ne se kregat:). Zdaj bi pa prosil, če mi lahko kdo poda link do nove matične plošče, ker kolikor gledam ravno take ne najdem nikjer ali pa jaz ne znam pobrskati.

[D]emon ::

Rajsi kupi cel nov prenosnik. Bo ceneje.

Edit: Se na strani od Toshibe pise, da gre za discontinued product. Glede na specifikacije me to niti ne preseneca.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: [D]emon ()

SimplTech ::

Plošče za prenosnik se kupuje na podlagi oznak, ki so napisane na njen. Iz tvoje slike žal ne morem razbrat kakšnih pametnih podatkov, ampak običajni postopek je:
- pregledaš ploščo in najdeš spare part številko oz. podobno oznako
- to napišeš v Ebay in najdeš ustrezno (delujočo in testirano) ploščo
- naročiš, dobiš in zamenjaš

Koliko te bo tak podvig stal je odvisno od razširjenosti modela in sreče, da dobiš OK ploščo za pameten denar. Ali se tako početje splača ali ne, se pa naj odloči lastnik prenosnika.

[D]emon ::

Glede na to, da na e-bayu ne najdes niti rabljenega laptopa (A300-1MM) ... hja. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

finalist ::

Kaj pa ima to veze če gre za discontinued product? Za potrebe za katere se ta računalnik uporablja je po specifikacijah še predober. No pa saj to nima veze, zdaj imam problem najti identično matično ploščo, zdaj me že firbec matra kolikšna je cena le te.

mihec87 ::

Če je zadeva stara se enostavno ne splača ker se das nekaj zraven pa dobis novo...tu pa menjas plato in kot po navadi crkne se kaj in se kasneje kaj..

[D]emon ::

finalist je izjavil:

Kaj pa ima to veze če gre za discontinued product?


Nedobavljivost rezervnih delov. Pa z ozirom na to, da je pri prenosniku maticna ploca prakticno cel racunalnik, in ce te pride nadomestna maticna (ki je najverjetneje ne bos nasel) le malce manj od novega prenosnika, je popravilo starega bedarija.

But hey, it's your money.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

SimplTech ::

Kar nekaj plošč se dobi, sicer iz ZDA, a se dobijo. Samo primer: link

Ne vem če je točno prava za tvoj prenosnik, za kaj takega moreš preverit Part Number ali ustreza. Je pa to hitro 60 EUR + DDV - toliko malo za občutek in razmislek.

[D]emon ::

Well, imo se zadeva za takega laptopa ne splaca. Mel ze par teh laptopov na servisu, in imo jih ni vredno popravljati + vprasanje, ce ti ni skurilo tudi cpuja & rama.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

SimplTech ::

Tu se strinjam z [D]emon-om. Vsak mora sam pri sebi pretehtati pluse in minuse takšnega podviga.

joe430 ::

Pozdravljeni,
jaz imam podoben primer in bi prosil za nasvet. Imam asus model X71sl. Do nedavnega je delal povsem brez problemov, včeraj pa ko je bil priključen na napajalnik je iz njega začelo smrdeti po skurjenem in mi se več ni hotel polniti. Če ga skušam ponovno priklopiti na napajalnik se lučka na napajalniku ugasne spet začne smrdeti po skurjenem a polni se ne. Prenosnik je drugače delal po tem dogotku naprej dokler se pač ni izpraznila baterija. Kaj se torej kuri, kaj je narobe? Najlepša hvala za pomoč :).

boogie_xlr ::

Nekje je kratek stik, kurzšlus po domače. Najbrž kakšen kondi prebija.

joe430 ::

Sem razstavil računalnik in opazil, da je tisti del v katerega se vtakne napajalnik in je s štirimi "neti" pritrjen na matično ploščo kriv za "kurjenje". Okoli enega od teh netov je namreč v obsegu 1 mm skurjena matična plošča in tu verjetno prihaja od kratkega stika. Se opravičujem za laični opis, ker mi to področje ni ravno blizu :). Zdaj me pa zanima, če ima kdo kakšno idejo zakaj je do tega problema prišlo in če obstaja kakšna druga rešitev kot menjava matične plošče?

Hvala za pomoč in srečno novo leto :)

profii ::

Slika, v takem primeru, pove več kot 1000 besed ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC se ne požene (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1077562 (6125) Šolar
»

matična ali grafična fuč? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
518196 (6942) solatko
»

Uničena matična plošča

Oddelek: Strojna oprema
231668 (1359) Hayabusa
»

Sistem se ne zbudi

Oddelek: Pomoč in nasveti
241425 (1210) šemeno
»

Pomoč pri reklamaciji !!!

Oddelek: Pomoč in nasveti
342657 (1937) solatko

Več podobnih tem