» »

Magnetna zavora - izračun sile

Magnetna zavora - izračun sile

Barbarpapa2 ::

Pozdravljeni

Pri enem projektu bi rad uporabil magnetno zavoro na vrtinčne tokove. Sestavljena bi bila iz alu plošče debeline 2mm in trajnega magneta premera ~20mm (debeline ~3mm) z magnetno poljsko jakostjo (remanenco) ~1T. Magnet bi se gibal ~0,3mm nad alu ploščo (koncept je prikazan na spodnji sliki)



Zanima me, ali mi kdo lahko poda formulo za izračun sile v odvisnosti od hitrosti gibanja in pa kakšna orientacija magnetizacije je za tak primer uporabe najprimernejša? Namen zavore je zmanjšati hitrost gibanja dela, ki bo nosil magnet, formulo za izračun sile pa potrebujem za določitev vzmeti.

P.S. Kot strojnik nimam ravno dosti pojma o tem, googlanje pa je pokazalo, da zadeva ni (vsaj za strojnike) povsem preprosta.

LP

Jože
  • zavarovalo slike: gzibret ()

Isotropic ::

kaksna bo pa aplikacija, ce smem vprasati? (s stalisca strojnika, torej kaksna naprava za sestavljanje recimo)

Zgodovina sprememb…

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Aplikacija ni nič posebnega. Gre za predal, ki mu želim omejiti hitrost odpiranja, nočem pa uporabiti rotacijskih blažilcev, ki se kupijo kot standardni del. To pa zaradi tega, ker je na voljo zelo malo prostora in bi določene komponente, potrebne za uporabo rotacijskega blažilca, bilo orodjarsko zelo težko izvest (zobata letev). Gre za brizgan izdelek iz umetne mase.

LP

Jože

fpbs ::

Kakšen namen pa ima ta Alu plošča?

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Da ta zadeva deluje, mora biti plošča iz prevodnega materiala. Ne želim imeti magnetnega materiala, da mi magneta ne privlači. Med gibanjem magnet inducira v prevodni plošči vrtinčne tokove, ki ustvarjajo magnetno polje, ki je usmerjeno tako, da se upira tistemu od magneta in ga tako zavira.



LP

Jože

steev ::

Evo tole sem našel, je v angleščini. Če ti kaj ni jasno, povej. Meni se zid, da se bo dalo izračunat iz tvojih podatkov.
http://mafija.fmf.uni-lj.si/seminar/fil...
:|

steev ::

Dodatek:
Relativna permebailnost aluminija je približno 1 (ur=1,000023).
Električna prevodnost aluminija pa 3.5×107.
:|

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Steev, najlepša hvala! Sem samo hitro preletel, po slikah sodeč se ukvarja z magnetnim dipolov v takšni smeri, kot ga bom najverjetneje sam uporabil (sever in jug vsak na svoji osnovni ploskvi valja). Bom videl, če mi bo uspelo številsko opredeliti graf sile upora napram hitrosti.... Bom zvečer temeljiteje pregledal.

LP

Jože

Malajlo ::

Z magneti iz diska in alu diskom cca 5 cm premera je zadeva presenetljivo uporabna. Upor pri vrtenju je jasno odvisen od sile/hitrosti.
Predstavljaj si, da je tvoja plošča rotor, pač z neskončnim radijem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Električni motor - vrtilna hitrost

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
429351 (7175) marjan_h
»

Indukcija, gretje z indukcijo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
327913 (6172) Brane22
»

Indukcijska in tetrapak (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5410110 (8676) Pyr0Beast
»

Magnetni monopoli so realnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7210983 (7270) Thomas
»

Mehanska baterija (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
596426 (4727) snow

Več podobnih tem