» »

Arhiviranje podatkov

Arhiviranje podatkov

«
1
2

joker16_7 ::

Pozdravljeni!

Zanima me kakšno rešitev bi mi svetovali za zanesljivo arhiviranje slik, glasbe in domače zbirke filmov? Skozi leta se je nabralo precej pomembnih stvari in iščem najustreznejšo rešitev pri kateri je prioriteta zanesljivost, da ne pride ob morebitni odpovedi naprave do kakšne masovne izgube pomembnih podatkov.

Sem malo iskal rešitve in našel sledeči:
- http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
- http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Kaj pravite? Prva rešitev mi je recimo precej zanimiva glede na to da omogoča wireless dostop do celotne zbirke filmov.

Hvala za nasvet že v naprej!

LP
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Mavrik ::

Katerakoli od teh naprav ti bo zgubila vse podatke ko gre kaj narobe. Za kakršnokoli omembe vredno zanesljivost boš moral dati roke globje v žep in kupit NAS ki ima vsaj dva diska v RAID1.
The truth is rarely pure and never simple.

joker16_7 ::

Potrebujem nekaj za shranjevanje 3-4 TB podatkov. Mi lahko kdo ponudi kak primer ustrezne rešitve?

- http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

To verjetno ni ustrezna zadeva, ker nikjer ne piše, da bi bila vgrajena dva diska? Piše sicer da naj bi bil NAS...
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

hojnikb ::

Vse je odvisno od tega, kak budget imaš :)
#brezpodpisa

joker16_7 ::

Podatki so pomembni in samo eni. Cena torej lahko varira, ampak recimo do nekje 250 EUR.

V čem je torej tista bistvena razlika 4 TB NAS za 150 EUR in 500 EUR? Ne poznam teh zadev najbolje.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

hojnikb ::

RAID, procesna moč in drugi cukrčki..
#brezpodpisa

joker16_7 ::

Procesna moč sklepam da ne vpliva na zanesljivost. Cukrčki verjetno deloma. Kaj pa RAID?

Jaz imam podatke kot je filmska zbirka (nameravam arhivirati vsake 3 mesece) in nekaj zelo pomembnih podatkov (nameravam arhivirati enkrat mesečno). Prva prioriteta je zanesljivost arhiviranja, da ne ostanem slučajno brez vsega omenjenega, druga zadeva bi bilo pa super mogoče imeti kak kvaliteten software (in ne neko sranje, ki ga velikokrat proizvajalci prilagajo zraven) za to, da ne potrebujem vseh 3,5 TB vedno znova brisati in kopirati iz medijev v celoti, temveč bi se ob priklopu izvedla neke vrste sinhronizacija. Priklopim dva zunanja diska (filmi, slike, serije) in nato še USB (pomembni mešani podatki, ki jih vedno prenašam s seboj) ter tako razmeroma hitro posodobim moj arhiv. Obstaja kaj takšnega?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

hojnikb ::

Če se ti gre za zanesljivost, potem je RAID1 nuja.
Imo boš ceneje skozi pršu, če si sestaviš en PC na Atom osnovi (pasivna zadeva) in zbereš eno ohšije, v katerga spraviš 2 diska.
#brezpodpisa

joker16_7 ::

Torej dva diska (nima veze kakšna), povezava med njima RAID1 ter pač nek star PC, ki lahko požene diska. Kaj pa opcija, da v obstoječo kišto (ima SSD za poganjanje Win7 in ločeno particijo za 1,5 TB disk od WD-ja) dokupim en 3 TB klasičen disk in ga preko RAID1 zvežem skupaj s tem starim 1,5 TB velikim WD-jem?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

hojnikb ::

Ne, kupi posebaj diske (WD RED recimo). Itk za raid1 morta bit enako velka.

Nabavi eno plato z vgrajenim atomom, ene 2GB rama in čimmanjše ohišje, da spraviš noter še 2 diska.
#brezpodpisa

noob96 ::

kir OS bi pa dal gor? al kr windowse pa kak program

hojnikb ::

v resnici je vseeno.Kak light linux distro bi bil vrh glave.
#brezpodpisa

joker16_7 ::

Ne znajdem se najbolje pri iskanju plate. Nekatere vidim da sploh ne podpirajo RAID, poleg tega ne vem kje preverit če že ima vgrajen CPU. Se ti morda ljubi prosim nekaj delujočega spravit skupaj in polinkat komponente.

Tekom debate iščem tudi že končne in bolj elegante rešitve. Kaj praviš na to?
- http://www.mimovrste.com/nas-naprave/dl...

Še neka sprejemljiva cena, če dodam še ceno dveh diskov bi nekako morda še uspel investirati.

Dodatno:
Meni je v bistvu za vse popolnoma vseeno. Gre se mi zgolj za varno hrambo podatkov. Ne rabim OS-ja ali česarkoli. Rabim pa backup na katerega se lahko zanesem. Glede na to kako nemarno sem do sedaj upravljal s vsemi temi podatki imam tako srečo, da še sploh imam kaj.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joker16_7 ()

mzakelj ::

Za 140 dobiš sinology nas , pa daš še dva diska not pa si naredu zadevo. Ne vem zakaj toliko kompliciraš če so ti vsi že vse povedal.

Še enkrat :

NAS Synology za 2 diska + 2x HDD poljubne velikosti.

In to je to !!

p.s. do 250€ bo bel švoh, kot praviš so podatki važni, tako da sezi v žep in se skašljaj. Vse skupaj pod 300 dvomim da bo šlo.

joker16_7 ::

Nekdo se je razkuril :) Se opravičujem za malenkost razvlečeno debato, ampak včasih gre kaj malo počasneje če ne poznaš stvari. V roku ene ure spravim skupaj nek sistem in linkam, da mi še dokončno potrdite, da bo špilalo.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

joker16_7 ::

Sem se odločil, da če enkrat delam vse skupaj naredim na konkretnem nivoju. USB 3.0 support je danes nujen zato sem izbral sledeče:
- Synology DS213air: http://www.amazon.com/Synology-DiskStat...
- ali Synology DS214: http://www.amazon.com/Synology-DiskStat...
- 2× WD Red 3TB: http://www.amazon.com/WD-Red-NAS-Hard-D...

Skupaj torej 560 dolarjev oz. cca 400 EUR. Za kateri model NAS-a bi se vi odločili? Cenovno oba enaka, oba USB 3.0 support in wireless sharing, torej z mojega stališča oba primerna.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

hojnikb ::

Pa bo 3TB dovolj ?
Prej si omenjal,da rabiš vsaj 4TB..
#brezpodpisa

trnvpeti ::

backblaze, na leto bos dal 40$

hojnikb ::

In če ima upload 1Mbit ? :))
#brezpodpisa

trnvpeti ::

_ce_ ima, bo pa malo dlje cakal

hojnikb ::

1Mbit (kar ima veliko kablašov in adsljovcev) bo čakal _zelo dolgo_, da bo zuploadal 3-4TB.

Že pri 100Mbit uploadu bi se načakal vsaj 3.5dni, potem pa računaj, če je ta linija počasnješa :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

lahko tudi od drugje naredi prvi glavni backup
ce ima dnevni prirastek podatkov velik, pol bo sel na NAS
drugace ga pa ceneje pride backblaze(ali kaksen drug cloud base backup)

hojnikb ::

več kot leto dni konstatnega uploadanja pri 1Mbit :)
#brezpodpisa

joker16_7 ::

trnvpeti:
Vsekakor zelo zanimiva in ugodna rešitev. Osebno imam realnih 1,8 MB/s upload, ampak mi nekako ni najbolj všeč tale rešitev z uploadom osebnih podatkov na net. Za filme recimo ja, ampak če že grem tako daleč bolje da si naredim seznam domače filmoteke in ko imam željo si film pač znova zdownloadam. Slike in pomembna osebna dokumentacija v velikosti nekaj 100 GB pa v nobenem primeru ne gre na net, vsaj ne direktno na nek tuj strežnik. Hvala vseeno za dober predlog ;)

hojnikb:
3 TB bo res morda premalo. Sploh glede na to da rabim še malo rezerve. Pozabil sem na RAID 1 in sem gledal kot 2×3TB kar bi pa bilo več kot dovolj. Zdaj če prav razumem je RAID 1 sistem dveh diskov direktna sprotna sinhronizacija zapisa na oba diska hkrati?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

hojnikb ::

Jap, če se greš RAID1, bo pri 2x3TB (torej skupno 6TB prostora) uporabnega prostora točno 3TB oz. kolikor je pač velik posamezn disk.

1,8 MB/s upload

Mbit al MB ? ;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

trnvpeti ::

100G zelo pomembnih ni tako zelo veliko.
Vedno lahko še dodatno kriptiras.
Tako zelo pomembni backup imas na isti lokaciji?

hojnikb ::

100GB še vedno pomeni cca 5dni konstantnega uploadanja (predvidevam da ima OP 2Mbit/s, ne 2MB/s :) )
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

joker16_7 ::

hojnikb:
Bo kar MB ;) Pač tisto kar pri uploadanju piše v uTorrentu. Povezava v glavnem ni slaba.

trnvpeti, hojnikb:
Vsi moji podatki, ki jih nameravam arhivirati so nekako takole:
- slike, muzika in ostali pomembni dokumenti = 200-250 GB
- filmi in serije = cca 2,5 TB

hojnikb:
Ne, povezava je vsekakor vsaj 10 Mbit ;) Točno ne vem, ker je to študentsko stanovanje.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joker16_7 ()

hojnikb ::

Študentska povezava ima 100/100Mbit, ampak si omejen na 100GB tedensko, sicer sledi odklop :)
#brezpodpisa

trnvpeti ::

Enostavno, 4T zunanji disk (mogoce enkrat na teden)
Pa razmisli, kako bos na drugo lokacijo delal backup teh 250G
Ce imas moznost druge lokacije, btsync.
Ali pa sifriranje na nek cloud backup

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

gensi ::

joker16_7 je izjavil:

hojnikb:
Bo kar MB ;) Pač tisto kar pri uploadanju piše v uTorrentu. Povezava v glavnem ni slaba.

trnvpeti, hojnikb:
Vsi moji podatki, ki jih nameravam arhivirati so nekako takole:
- slike, muzika in ostali pomembni dokumenti = 200-250 GB
- filmi in serije = cca 2,5 TB

hojnikb:
Ne, povezava je vsekakor vsaj 10 Mbit ;) Točno ne vem, ker je to študentsko stanovanje.


Za filme in serije si kupi prenosni disk (tako ali tako je verjetno večina piratizirana), ostalo pa lahko poleg diska arhiviraš še kam. Ne vem čemu toliko kompliciranja.

joker16_7 ::

Tolko mnenj, da se človeku lahko samo zmeša :)

Trenutno imam 1 TB zunanji disk, 1.5 TB klasičen disk v kišti in 64 GB USB. Kako naj nabavim 4 TB zunanji disk (recimo od WD-ja) in nardim varno kopijo podatkov? Na začetku sem dal tak predlog in je nekdo rekel, da gre vse v franže kar je blo gor, če mi ta disk crkne. Če dam filme na 4 TB disk, morem met le-te še nekje drugje, ker drugače se mi slabo piše v primeru odpovedi diska. S tistimi 250 GB se ne obremenjevat. Itak mam vedno najpomembnejše na USB-ju in eno kopijo na disku v kišti tako da ni problema.

Kolkor sem jaz razumel je za varen backup treba met dva identična zapisa na dveh ločenih diskih, ker drugače backup ni varen. To pomeni vsaj dva 3 TB zunanja diska na katera bo treba ročno vsak mesec kopirat goro podatkov. Da se mi zmeša od delanja backupov :) Raje nimam nič.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Mavrik ::

To si ti narobe razumel.

Vzameš Synology NAS, ki ima plac za dva diska in notri v njega vtakeš 2x4TB disk. NAS bo sam poskrbel za dve identični kopiji in ko ti bo en od diskov odletel boš menjal tisti disk in ti bo NAS sam poskrbel za sihronizacijo.

NAS potem priklopiš na mrežo (ali tvoj računalnik) in se bo pač predstavil kot en disk.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

joker16_7 ::

Ja, pač neke vrste zelo elegantna rešitev za manevriranje z ogromno količino podatkov v podjetjih in pri zelo zahtevnih home userjih.

Kaj se zgodi z 2 TB podatkov na polno zafilanem zunanjem WD disku (recimo WD Passport), ko ta crkne? Je te podatke možno dobit nazaj, brez seveda nekih visokih stroškov (nekaj malega za reševanje podatkov je seveda razumljivo in sprejemljivo), ali so podatki dokončno izgubljeni?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

bluefish ::

Odvisno od tega, kaj crkne. Stroški za profi obnovo pa od par sto € navzgor.

joker16_7 ::

Še nekaj... Na kišto priklopljen NAS verjetno deluje enako kot vsak drug zunanji disk? Pokaže se kot disk in preko kište se svobodno ureja podatke na njem in ko ga odklopiš sta v NAS-u narejeni dve identični kopiji na vsakem od diskov?

Glede na tvoj odgovor bluefish mislim, da komur podatki vsaj nekaj pomenijo ne razmišlja kaj dosti in že v štartu našteje denar za NAS sistem.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

trnvpeti ::

Cist zmeden si.
IMas 2.5T filmov serij, in ti bi jih varoval na NAS?

NAS uporabis, ko imas v mrezi dva ali vec naprav, in das v RAID1, ker pac ne zelis izpada.
NAS ne uporabis za backup.

Tudi ce imas, pol delas nekam backup, na drugo lokacijo.
Ce nimas moznosti druge lokacije, si pomagas z cloud resitvami in kriptiras.

Tudi, ce ti zunanji/backup disk crkne, imas podatke(filme/serije) se vedno na izvornem v racunalniku.

joker16_7 ::

Aha, v tem je torej štos zakaj je zadeva tolko draga. Podatke je pač treba nekje imet primarno in potem vseskozi skrbet, da so ti še na neki drugi lokaciji. NAS bi sicer bil prav za to, ampak mnogo predraga rešitev zgolj za backup-iranje.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

bluefish ::

Če rabiš le za arhiviranje oziroma backup, ne potrebuješ NAS-a.

joker16_7 ::

Seveda, saj sem zapisal v prvem postu, da potrebujem zgolj backup. Morda sem vas malo zavedel s tem, ko sem rekel da mora biti zanesljivo arhiviranje, ampak se opravičujem - povsem nehote.

Kaj torej menite glede omenjenih rešitev?

- http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
- http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Kako sploh deluje ta WD My Cloud? Preko česa se dostopa do 3 TB filmov brezžično na tablici? Wifi?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Mavrik ::

trnvpeti je izjavil:


NAS uporabis, ko imas v mrezi dva ali vec naprav, in das v RAID1, ker pac ne zelis izpada.
NAS ne uporabis za backup.

Tudi ce imas, pol delas nekam backup, na drugo lokacijo.
Ce nimas moznosti druge lokacije, si pomagas z cloud resitvami in kriptiras.


Ja kam točno pa delaš backup če ne na nas? -_-

Home backup "na drugo lokacijo"? 2.5T? Si ti resen?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

trnvpeti ::

2.5t filmov ne bi backupiral
kar mi je pa pomembno, je pa tudi na drugi lokaciji

s6c-gEL ::

Kupiš 2x hdd 3/4 tb, nanju skopiraš kar imaš, ju odstraniš iz pogona in spraviš v trezor.

pegasus ::

Če je prioriteta varno arhiviranje, potem je pravi pristop samo en - zapis na magnetni trak, ki se shrani v temperaturno kontroliran temen prostor z inertno atmosfero (dušik ali argon).

joker16_7 ::

trnvpeti:
Hja, poglej, kar sem rekel sem rekel. Js rabim tudi backup filmov, ker sem porabil za urejanje kvalitetne filmske zbirke goro časa in tudi 400 EUR bi to odtehtalo.

s6c-gEL:
Z veseljem, ampak se žal podatki dnevno spreminjajo in urejajo, zato ta rešitev odpade :)

Mavrik:
Saj tudi jaz imam pomisleke. Edina stvar, ki me bode je to, kako ne izgubljati konstantno preveč časa z delanjem teh backupov. To je treba vedno znova vse pobrisat in znova prekopirat. Itak ne veš po enem mesecu kaj je ostalo enako in kaj ne. Filmi so še relativno nepomembni če se kaj spregleda, medtem ko se slike in gora manjših datotek dnevno spreminja.
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

gddr85 ::

Ja in potem ko hočeš še kej arhivirat, greš vsak mesec iskat v trezor v banko diske pa potem doma spet skopiraš itd. :))

Če imaš pa vsak mesec tolk novih filmov itd boš pa tud tistih 3tb kmal porabil, če imaš že zdej tolk podatkov. Potem sledi čez čas spet nakup novga diska, al kako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

hojnikb ::

nwm zakaj hudiča bi delal backup piratske navlake (filmi itd)...
Izluščiš, kaj je dejansko pomembnega (in se ne da dobit enostavno na netu) in daš na en primern medij (cloud, disk, dvd oz. whatever)...Za vse ostalo si pa narediš en index, po katerem se orientiraš, ko dejansko tisto rabiš.

Pri hitrih povezavah, ki so danes (sploh če si v študentu) je karkoli takšnega skoraj neumnost shranjevat, kaj šele backupat :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Lonsarg ::

Varno arhiviarnje dosežeš z več lokacijami, ne pa z eno ultra varno... Ena lokacija je PC, druga pa tale backup disk, to je za večino ljudi dovolj. Ne škodi pa, če je zraven še nekje na oblaku zadeva, da imaš tretjo lokacijo. Seveda imaš lahko tudi na eni lokaciji dvojno kopijo istih podatkov(RAID), sam to te bo malo dražje prišlo.

Jaz pravim da za filme, ki niso življensko kritični je zadosti da so na PCju in tem zunanjem disku, torej 2 lokaciji. Višek gore, osebno imam svojo zbirko 6TB zadev v samo eni kopiji, imam pa backup seznama/bližnjic vseh filmov, da zbirka ostane urejena tut če diski grejo, sam pač zlovdat jo je treba še enkrat:)

Za kake dokumente in slike pa si lahko omisliš še tretjo lokacijo, morda še najbolj simpl nek oblak, če le nimaš preveč. Če je tega velike je ena opcija tudi, da si razdeliš dokumente/slike na "staro" in "novo", rukneš staro na en DVD kot tretjo lokacijo. "novo", ko se ti dnevno spreminja pa imaš znotraj skydrive/dropbox/Google drive folderja. Veliko lažje je sicer plačati tistih 10€ pa vse slike in dokuemnte imeti na Claudu kot tretjo lokacijo.

Če se vrnem nazaj na rešitev za dve lokaciji. Ko imaš tak disk, ki ima mrežni priključek, ga lahko vidiš pod moj računalnik kot vsak disk in tudi goro backup programov imaš na voljo, ki ti bodo avtomatsko vse spremembe gor kopirali, recimo jaz sem http://www.backupsoft.net/everydayautob... uporabljal. Zdaj pa imam lastni Seafile strežnik postavljen. Torej absolutno drugi link iz mimovrste, ne samo da ima dostop iz mreže, celo dodatne USB priključke ima, da lahko dodatne diske kasneje povežeš, gre v bistvu za en poceni NAS:
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

joker16_7 ::

Dobro, saj morda sem s pomembnostjo res morda pretiraval. Dvojna lokacija shranjevanja + software ki omogoča sprotno sinhronizacijo bo povsem vredu.

Niste mi še odgovorili na zgornje vprašanje.
Kako sploh deluje ta WD My Cloud? Preko česa se dostopa do 3 TB filmov brezžično recimo na tablici? Preko Wifija?
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Lonsarg ::

joker16_7 je izjavil:


Niste mi še odgovorili na zgornje vprašanje.
Kako sploh deluje ta WD My Cloud? Preko česa se dostopa do 3 TB filmov brezžično recimo na tablici? Preko Wifija?

Kaj ima WD My Claud posebnega ne vem. Vem pa da do čisto vseh diskov, ki imajo mrežni priključek lahko dostopaš čisto navadno preko LANa, dobri stari "network drive" prisoten že 30 let. Deluje tudi na Androidu za direktno stremanje filmov z programom kot je recimo ES FIle Explorer. V raziskovalcu pa najdeš ta disk pod mrežni diski.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

WD my cloud NAS

Oddelek: Kaj kupiti
101009 (824) DeeJay
»

Shramba podatkov za malo podjetje, kaksen disk? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5210721 (9289) krneki0001
»

Domači server (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6911727 (7990) MrStein
»

Alternativa za Time Capsule

Oddelek: Kaj kupiti
251840 (1417) borchi

Več podobnih tem