» »

Kratek uvod v FreeBSD

Kratek uvod v FreeBSD

««
5 / 11
»»

moj_nick ::

Meni delajo vsi trije locali (Gentoo Linux).
110111001001010001010000

Screamboy ::

mene zanima če ma kateri frebsd ali openbsd grafično instalacijo

ali vse samo tekstovno

mte ::

freebsd ima napol grafično (še vedno tekstovno ampak pobarvano in urejeno po oknih, zelo podobna inštalaciji slackware-a), openbsd pa komplet tekstovno, vendar je zelo enostavna, za vsako stvar ti nazorno napiše vprašanje + opis.

Ampak zakaj bi ti rad grafično? Namreč če ti že sama tekstovna inštalacija ne leži, ti bo težko ležal kompleten operacijski sistem, ker ni prilagojen začetnikom.

Screamboy ::

hm sam jaz bi rad preizkusil bsd pa neven če ma kateri grafični način ;)
kajpa openbsd? a je kak bsd ki ima grafični način namestitve
http://www.gobie.net/screenshots.html

a se da to kje dobiti?

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

Ce hoces samo preiskusiti lahko vzames zivo freebsd distrubucijo (podobno kot knoppix v linux svetu). Mislim da je freesbie. Drugace pa freebsd verjento brez prevelikih tezav instaliras za desktop. Ker se spomnim da je v instalacijskem programu mnogo moznosti, kde,...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Screamboy ::

kaj pa ta dragonfly no neka takšnega kje se pa da to dobit?

Screamboy ::

sem ugotovil da ima freebsd tudi minimalnoinstalacijo
ok verjetnmo kasneje lahko nadgradiš ali?
pa še to ker imam xp že gor pa bi rad še namestil freebsd pa me zanima ker man samo eno particijo narejeno je kak program za sdelanje particij ali moram prej naredit particijo za freebsd da bo sam nameščao na tisto particijo ali ima freebsd isto kot nekateri linux sistemi izbereš lahko free windows space no neka takšnega a to obtaja pri freebsd?

Poldi112 ::

Imas fdisk, s katerim naredis particije. To je del instalacijskega postopka.

Imam pa jaz en cuden problem. Routerju se je zdaj ze 2x zmesalo. Interjet je crknil, ssh je crknil, pingal sem ga lahko. Ko sem gor priklopil monitor in tipkovnico in se logiral, sem lepo pingal google. In nato iz svoje masine bp spet dela ssh na router in internet. Malo me zdaj bega kje naj iscem napako?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Nerdor ::

Tako je Scream, FreeBSD ima minimalno verz. distribucije (mini-ISO), ki ti inštalira, sistem z jedrom in sh (ni bash po defaultu, sam ga moraš naštimat). Ostale programe, vključno z grafičnimi, pa dobiš preko ports sistema (s tem, da upam, da imaš adsl ali kakšno drugačno hitro linijo). In to jet to.

Moj današnji namen je predstaviti izdajo novega NetBSD 2.0 Kaj je tako novega. Bojda je po performansah (beri: hitrosti) hitrejši od "tekmeca" FreeBSD 5.3 8-O Link do članka in grafov. Link, do opisa novosti. V glavnem od opaznih novosti, podpira HT pri P4, SMP (več procesorjev), JDK/JVM (od Linuxa binary) teče, tako hitro kot na Linuxu, podpira UFS2 , kot pri FreeBSD 5.3 in itd.
Tole, da je performančno hitrejši od FreeBSDja bo še dolgo ne bo polegel prah. Če se bodo trditve avtorja prej omenjenega članka izkazale za resnične.

Nerdor ::

Poldi112: če ti ni jasno s fdiskom, stisni tipko "a" (ko si v fdisku). Da ti fdisk sam določi particije, da vidiš kako se razporedijo. In potem si sam prirediš particije poi svoje.

Screamboy ::

Nerdor ok tnx za odgovor kako pa namestin to preko ports ja seveda man adsl drugače se sploh nebi stem ukvarjal
lahko mal opiseš kako grafični način naložin vsaj to ,)

Poldi112 ::

Nedor, moj problem je v 2. vrstici v prejsnjem postu. V prvi je samo odgovor. Fdisk mi ne dela tezav, a vseeno hvala za pomoc.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Nerdor ::

Tole že druzgič positam, ker prvič ni šlo. FireFox in ST Forum je slaba kombinacija, non stop težave s temami, enkrat je bela tema drugič črna tema (ko sem prijavljen). ;(

Scream: ma grtafično okolje ti je simpl. Najprej si naštimaj CVSup povezava do Devx članka ali pa poglej nazaj po tej FreeBSd temi, sigurno je kdo kaj napisal glede CVSup updejtanja. :))
Če boš bral Devx članek, TYPE pomeni da pišeš ukaz, ki sledijo za to besedo in ne pomeni nekega ukaza. :) Aja, pa namesto default host=cvsup.ca.FreeBSD.org. vpiši cvsup.si.freebsd.org da ti bo iz slovenskega serverja prihajala progaramska oprema.

Poskrbi, da imaš že xfree86 ali xorg inštalirane. Probaš kot pri Linuxu, z ukazom "startx".
Če nimaš, pa s:
cd /usr/ports/x11/xfree86-4 ali xorg (če imaš kaj novejšega, kot je FreeBSD verzija 5.3)
make install clean

potem za KDE:
cd /usr/ports/x11/kde3/
make install clean

in še na koncu: portupgrade -ar --> da ti upgrada celoten sistem v FreeBSD (vse inštalirane programe preko port sistema). Podobno kakor pri Debianu apt-get upgrade&&apt-get update ukaza.

Da bi samo KDE upgradal, pa naslednji ukaz:
portupgrade -NRP kde3
portupgrade -NRP kdebase
portupgrade -NRP kdenetwork

Vir info. :))

Tako, upam da je to to.. če ne pa piši na forum

Poldi112: katero verzijo FreeBSD si pa uporabljal, da so se ti te napake pojavljale? Stable (4.XX) ali Current (5.XX)

Poldi112 ::

5.3 release. Sem bral na FreeBSD da je to ok za produkcijo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Nerdor ::

Poldi112: Moj wild guess bi bil firewall. Namreč bošlj šibka točka FreeBSDjem je ravno firewall in pocket inspekcija, kjer sta Linux in OpenBSD za odtenek boljša. (recimo v Linux iptables in openBSD se lahko določi spremenjivka v FreeBSD 4 se ne da, nevem kako je s ver. 5, mogoče že ima možnost določanja spremenjivk, in podobno )
Zdi se mi po opisu sodeč, da ti Pocket Inspection nagaja, torej firewall ne deluje kot bi moral, glede na to kar si opisal. Poglej malo firewall skripte (mogoče v /etc/firewall.rc ozr. tam kjer si mu definiral fw skripto). Kaj praviš? Jaz bi začel pri firewall-u.

Screamboy ::

kaj pa če namestim oba cedeja cd1 in cd2 a bo grafični način?
ker tukaj ko nameščam z mini cedeja mi izpiše da ne najde xorg no neka takšnega tan verjetno najde ali?

Nerdor ::

Scream: najprej, razčistimo, katero verzijo FreeBSD imaš? 4.XX ali 5.XX Ker to je zlo pomembno! Verzije serije 4 nimajo Xorg, samo xfree86-4.
Verzije serije 5, pa od verzije 5.2.1 imajo Xorg, kot tudi xfree86-4.

Preberi si na spletni strani X-Config on FreeBSD. Mislim, da ti bo to pomagalo.

Ma v bistvu najlažje , vtipkaj "sysinstall" v konzolo, in poglej v tem textovnem programu, če imaš xfree86-4 paketke inštalirane. Če so pa najlažje, kot bi bil pod linuxom, v konzoli z ukazom "XFree86 -configure" ali "xfree86conf". Upam, da ti bo kaj pomagalo.

Tisto s CD1 in 2 ti ne bo nevem koliko pomagalo, ker itaq moraš si usposobiti CVSup. Ko si usposobiš CVSup, boš dobil vse potrebne direktorije.
In potem izvedeš , tisto kar sem napisal v svojem prejšnjem postu.

Če ti res ne bo šlo, pa poizkusi s CD1 in CD2 (verjetno ti bo inštaliralo xfree86-4, če boš izbral v install-u), sam neverjamem, da ti bo kaj uspelo. Ker niti nevem katero verzijo uporabljaš FreeBSD-ja. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

Poldi112 ::

Hvala, bom pogledal, cepraj je v 95% moj firewall enak tvojemu, glede na to da sem sel po tvojih navodilih. Bom naredil 100% enakega in gledal, ce je ok.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Screamboy ::

freebsd 5.3
man verzijo najnovejšo ,)

Nerdor ::

Scream: katero grafčnokartico imaš? A si probal s "sysinstall" inštalirati xfree86 ali xorg ? Kaj pravi "startx" ? Malo bolj nam opiši, da bomo imeli več informacij, ti pomagat ..

Nerdor ::

Zelo nakratko! Tako kot za Linux tudi za FreeBSD obstajajo binary grafični strežniki (driverji) na nVidia.com Če imaš seveda grafično kartico s nVidia čipom.

Screamboy ::

instaliral sem z neta ;)
sedaj ko dam startx mi javi napako server error
sysinstall san še nej probo mo jutri oz danes
kartica pa je geforce 2 mx 400

Nerdor ::

Probaj si nastaviti s "sysinstall". Če ne bo šlo, je tu povezava do FreeBSD nVidia "driverjev".

kyuuzou ::

Kako je kaj z podporo ati kartic (recimo sam imam radeon 9600) v BSDjih, ali so gonilniki na voljo oziroma kako je nasplošno podprta zadeva ? Kak info bi bil dobrodošel.

Nerdor ::

Kar se tiče situacije glede ATi je isto kot pri Linuxu. Bolj slabo je podprto. ;( Pomagaš si lahko s DRI serverjem za FreeBSD in DRI Install. In po mojem mnenju zelo vseobsegajoč članek o ATi Xpert 128 na FreeBSDiary, samo zadeva je uporabna za druge kartice in na splošno o nastavljanju grafičnega okolja pod FreeBSD. :\
Drugače pa bom verjetno presedlal na NetBSD, ker im bolj podprt hardware, pa še performančno je sedaj bolj "močnejši" od FreeBSD-ja. 8-O Govorim o verziji NetBSD 2.0, ki je pravkar izšla.

Nerdor ::

Mogoče, ti bo tole kaj pomagalo Dual head DVI on Radeon 9600 - config

Tilen ::

Ravno danes namestil FreeBSD 5.3 na moj sitem. VSe dela kul, tudi v graficnem nacinu, ki sem ga kasneje namestil.

Preden instaliras "normalno" izberi tam vse dodatne "package" ti napise dodatnih 300 MB bblabla... z X-i potrdis vsakega posebej ali pac das tam install ALL.

Opravis instalacijo do konca, zbootas kot root.

Napises startx.

V "na pol" graficnem sistemu v konzolo napisi:

echo "exec startkde" > ~/.xinitrc

Zbootaj.

Pri naslednjem zagonu se ti mora KDE nacin zagnat samostojno. V prihodnje sledis samo navodilom na ekranu.

Upam, da sem kaj pomagal :)

Lp.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Tilen ::

Je ze komu uspelo skompajlat psyBNC2.3.1 na FreeBSD 5.3 ? :)

V skoraj vseh primerih dobim omenjen error:

Initializing Menu-Configuration
[*] Running Conversion Tool for older psyBNC Data.
tools/convconf.c: In function `cofile':
tools/convconf.c:81: error: label at end of compound statement
*** Error code 1




Kaksne ideje ?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Kami ::

Da, uporabiti moreš ta convconf. Torej ko untaraš psybncja greš v root dir od njega, potem daš cd tools, nato rm convconf.c potem wget http://kami.darkforces.biz:8000/~kami/f... nato spet greš v root dir od psybncja (cd ..) in za tem ga kompajlaš (make)...

kronik ::

Jaz pa imam tezavo ze pri namestitvi. Med bootanjem cdja mi napise warning:

READ_DMA UDMA ICRC error(rertying request) LBA=39102237

Problem nastane ko bi bilo potrebno shranit particije in mi napise:

Unable to make new root filesystem /dev/ad0s1a
Command returned status 36.

Sledil sem navodilom na tej strani.

Sprobal sem vse mozne varjante in mi ne uspe. Rad bi se imel eno fat particijo, samo je vedno ista zgodba.

Z diskom verjetno ni nic narobe, ker sem imel instalran win in linux na njem do zdaj in ni blo problemov, poleg tega sem disk stestiral in ni napak na njem.

Sicer mi je vceraj ze usplo instalirati FreeBSD, ko sem sel v varni nacin pri namestitvi, samo mi je potem sistem delal samo v varnem nacinu, drugace pa je metalo ven errorje, na koncu pa napisalo da ne najde inita. Imam pa FreeBSD 5.3-RELEASE/i386

kronik ::

Če si pri inštalaciji izbral že autoconfig slice-a in ti problem, še naprej javlja napako, je problem v krmilniku za disk, ker ga kernel ne podpira. (itaq me boste vsi linčal za ta stavek, češ, da vas mam za kekce. Ker vas ne ...)

A tu je torej tudi moj problem. Obstaja kaka resitev? Ker se mi varni nacin normalno boota pa vse.

Nerdor ::

kronik: težka.. sicer pa, kateri kontroler imaš? Kakšen model (in firma) mother-boarda !? Da ni kak Silicon Image RAID scena !?

A drugače pa, vsi tisti, ki prihajate iz sveta Linuxa na FreeBSD je na O'reilly splet. strani objavljen članek, na kaj naj linuxsaš pazi v FreeBSD in kako naj si nastavi osnovno okolje v FreeBSD, da to takšno kot v Linuxu (recimo: bash, vim in itd..)

mte ::

Hmm mene pa zanima če je kakšna možnost povezati se z drugim računalnikom (konkretno mac z osx) preko firewire namesto preko mrežnega kabla? Namreč zadnjič sem prenašal večjo količino podatkov in je precej trajalo. Pa ni treba odgovorov (a-la kaj ti bo, saj ni bistveno hitrejše), ker me pač samo zanima če se da in na kakšen način..
hvala,
lp

Nerdor ::

Na kerneltrap.org sem izbrskal tale dva linka remote gdb with firewire in FireWire Update (slednji link bo tebi prav prišel). In originalna povezava do japonskega comiterja, ki ima vzdržuje datoteke za podporo firewire standardu. Upam, da ti bo kaj pomagalo. Vseeno nam poročaj v primeru, če ti je uspelo in če ti ni uspelo, da bomo vedeli, kako je kaj s firewire podporo. Velja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

mte ::

Nerdor: hvala za linke! Jih moram še malo bolj podrobno preučit ampak kolikor sem do sedaj videl je to le splošni driver za firewire. Namreč že brez tega mi je lepo uspelo snet nek video iz DV kamere preko firewire (podpora v kernelu že v generic configu od 5.3-RELEASE) in je delalo čisto lepo brez zapletov s programom gdvrecv. Je pa res da baje deluje le na 5.3 verziji. Vsaj tako piše na strani.
Opazil sem tudi Ethernet over Firewire - ki pa baje ni standarden, tako da ne vem koliko si lahko pomagam s tem pri povezovanju maca. Moram prečekirati na kakšen način se mac povezuje s tem, baje je vse avtomatsko prepoznano če enkrat deluje.
Lahko obljubim da bom poročal ko bom še enkrat imel v rokah tisti mac, ne morem pa reči kdaj bi to lahko bilo - verjetno ne v par dneh.
lp

kronik ::

Plato mam neko MSI, modela nevem na pamet. Disk pa je navadni ATA 20GB (WD). Nevem zakaj dela v varnem nacinu, v normalnem pa ne. Vec srece prihodnjic bi lahko rekli :))

Nerdor ::

Tisti, ki s zanimate za Matt Dilanov DragonFlyBSD. Podajam linke screenshotov, od FireFly spletne strani. shots 1 in shots 2

Nerdor ::

Tisti, ki prihajate iz sveta linux-a in bi radi prenesli okolje (in navade) na freebsd, si preberite sledeči članek (FreeBSD Basics).

G2 ::

Pozdravljeni

Namestil sem FreeBSD 5.3 in vsftpd ftp server... Vse lepo in prav, dokler mi ne javi da potrebuje pam_userdb.so lib, ki pa je ne najdem nikjer...
Ce kdo ve kje jo dobit bi ga prosil da pove.

Hvala
LP
G2

MrBrdo ::

G2: Preden prilepis napako v celotnem formatu (copy&paste), najprej premisli ce sploh potrebujes PAM, ker nimam občutka da ga. Ne bom preveč klobasal kaj PAM je, ker ga ne uporabljam in tudi ne vem točno, je pa to nek način da prek določene "baze podatkov" avtenticiraš userje. Ker se mi zdi, da te baze nimaš (ali pač?), zadevo raje onemogoči. Poleg vsega ti priporočam Pure-FTPd, ki je lažji za uporabo in tudi malo bolj funkcionalen. Tudi exploitov zanj recently ni bilo.

LP
MrBrdo

G2 ::

MrBrdo: ne bom lepil celotne napake, ker ni kaj za lepit ker je samo stavek da ne najde omenjene knjiznice... in da rabil bi jo, ker imam bazo navideznih userjev, ki lahko dostopajo do ftpja. zaenkrat resujem problem drugace, vendar bi se priporocal ce kdo najde oz. ve kje dobit zgoraj omenjeno knjiznico.
LP
G2

Nerdor ::

Veliko ljudi ima te težave. Kaj pa, če bi preko ports inštaliral PAM paketek? Verjetno bi te težave odpravil. Po moje, ti manjka PAM program.
... for lifetime!

G2 ::

ja sem dal OpenPAM, pa sem dobu svasta funkcij, sam omenjene ne... pol sem se sel gledat distinfo-te vendar knjiznice ni med njimi.... kot bi bila svetovna skrivnost
LP
G2

Nerdor ::

Raziskujem pojav! Finta je v temu, da na raznih forumih najdem podobno vprašanje kot je tvoje, odgovorov, pa nikjer. Vedno več slišim, da je ta stvar broken, pa da je ta stvar broken, .. Veliko broken stvari. Konkretno: v freeBSD 5.3 tako release kot stable je X.org grafični server broken. 8-O
... for lifetime!

Nerdor ::

Bolje pozno kot nikoli z odgovorom. Na vsftp rocks packages boš našel navodila, kako inštalirati in skonfigurirati vsftp na freebsd.
Drugače pa na tej vsftp rocks strani najdete navodila še za linux (mislim, da za fedoro) navodila. Upam, da vam bo koristilo. :\
... for lifetime!

G2 ::

hvala ti
LP
G2

metalc ::

V aprilskem Monitorju je tudi članek o *BSDjih. klik.

Da niti ne omenjamo dokaj svežih člankov v slovenski Wikipediji: FreeBSD, OpenBSD in NetBSD (kačjega pastirja pa zaenkrat ni)

Nerdor ::

metalc: si ti odgovoren za članke v Monitorju in Wikipediji ali samo opozarjaš na njih? :) Drugače pa, kdorkoli je napisal te članke, se je pošteno potrudil in jasno opisal.
Poleg vseh FreeBSD varijacij, obstaja še ClosedBSD, ki je namenjena hišnim routerjem ozr. odsluženim računalnikom, ki služijo kot router. Je velikosti enega floppy-ja ali ISO od 13MB. Nekako konkurent ClarkConnect ali Coyote Linuxu.
Seveda, lahko posluži kot hitri preizkus, kakšen je "feeling" pod BSD-ja. To sem tudi jest napravil pred približno 4 leti nazaj.
... for lifetime!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

prix ::

Hellow!

Moram reči da sem zelo zadovoljen odkar sem prestopil iz Linuxa na BSD, vendar imam problem kot ze en uporabnik pred mano v tej temi. Pri meni se sicer FreeBSD bota in use vendar ucasih kr iz lepega full nabije lucko za HDD in potem samo

"ad0: Timeout - READ_DMA retrying (2 retries left) LBA=6302961" - tale erorr sem prevzel od uporabnika, ampak pri meni je enak tako da ga nisem sov se 1x prepisovat, ker ga tudi kopirat nisem mogu ker masina freezne in je potreben odklop iz elektricnega omrezja, ter odklop IDE kabla s diska in ponoven zagon.

Disk je povsem nov WD80gb Caviar 7200rpm dela pa za razliko od predhodnikovega na UDMA100 :D

Particijska shema:

Filesystem Size Used Avail Capacity Mounted on
/dev/ad0s1a 484M 54M 391M 12% /
devfs 1.0K 1.0K 0B 100% /dev
/dev/ad0s1e 242M 12K 223M 0% /tmp
/dev/ad0s1f 66G 7.2G 54G 12% /usr
/dev/ad0s1d 4.7G 170M 4.2G 4% /var
devfs 1.0K 1.0K 0B 100% /var/named/dev

Morda je disk sov k vragu, vendar je bil kupljen s namenom da bo delal na tem servu tako da je svež. >:D

Ce ma kdo kako idejo?

Masina pa je:

Intel Pentium 4 1700
256mb RIMM
Geforce 32mb
1 x CD rom teac
1 x WD80gb
2 x Realtek mrezne

Ce je mogoce kaka podobnos v hardwaru...?

aja to sm cist pozabu FreeBSD-5.3-RELEASE-p5 je verzija...
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: prix ()

Nerdor ::

Tako ti bom predlagal. Si probal z ukazom "# fdisk -s" kaj ti vrne sedaj!? Je pa tko, da je pametno vsaj pri "/" particiji imeti vklopljen SoftUpdate (fbsd-jev journaling). Zanimiva je rešitev, če v BIOS-u v tvojem PC vklopiš opcijo "S.M.A.R.T" in dolpoteg/instštalacija SamrtMontools od sf.net. Da ti preverja "vitalnost" tvojega diska (beri: kje so bad sektorji). Nekaj odgovorov na tvoj problem se našel na FreeBSD FAQ 3.X-6.X.
... for lifetime!
««
5 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odkrita varnostna luknja v privzeti namestitvi OpenBSD

Oddelek: Novice / Varnost
194153 (3088) poweroff
»

Težavica z Telnet povezavo na router, na katerem teče FreeBSD

Oddelek: Operacijski sistemi
51350 (1320) Meamoto
»

linux vs freeBSD

Oddelek: Operacijski sistemi
192998 (2695) 64202

FreeBSD z ADSL kot domači router

Oddelek: Operacijski sistemi
72191 (2092) moj_nick
»

FreeBSD - nekaj newbie vprašanj

Oddelek: Operacijski sistemi
111156 (1018) ghaefb

Več podobnih tem