» »

Kratek uvod v FreeBSD

Kratek uvod v FreeBSD

««
11 / 11
»
»»

slovencl ::

Če si že vprašal v temi o freebsd, ti seveda priporočam freebsd :D

Predvsem zato, ker je zelo dobro dokumentiran.

'FireSTORM' ::

ok...
že mam probleme :D
torej zloadal sem FBSD 6.2, 4je CDji(prvi boot only, disc1, disc2 in docs)
ampak ker zadevico samo testiram in se mi ne da iskati poceni kište
sem naložil VirtualBox na Slackware 11 Linux(zadeva deluje, ker hostam XP)
pa ustvarim še en virtual disk za FBSD(6GB) in loadam CD iso v image drive(boot only)
zloada, pridem v tiste menuje, izberem full install in potem install from CD/DVD
vpraša če res hočem, ker ni potem več poti nazaj ali nekaj takega
logično...saj če kaj zajebem samo zbrišem disk...
in potem se začnejo pojavljati težave
dobim ta message:

Unable to transfer the < nekaj > distribution from acd0

Do you want to try to retrieve it again?
yes no

če izberem yes, se nič ne zgodi, error enak
če izberem no gre naprej do naslednje distribucije(tisti nekaj)

potem ko vse izberem NO
dobim pa tale message:

Unable to transfer all components of the kernel(npr.) distribution.
You may with to change media and try again.
OK

in potem spet zgornji error msgi
sicer potem pridem do konca
in grem skozi vse poznejše nastavitve
dobim pa kaj vse ni bilo inštalirano
4-5 vrstic različnih paketov
in potem pride reboot
bootMgr ponuo FBSD možnost(logično saj je edini sistem na "disku")
in ko izberem dobim message
no boot media

help?
Those penguins.... They sure aint normal....

krho ::

Sem včeraj upgrejdal server: iz A64 3000, nForce4 chipset na A64 X2 3800, nforce 570 SLI... pa pes noče delat, FreeBSD 6.1 crkne amr_linux erro 6 blablabla...

Hotel sem narediti binary upgrade na 6.2, zakaj za vraga zadeva sama ne najde mounting pointov in moram vseh 10 pisat na roke, na pamet sploh ne vem več, za katere stvari sem imel svoje particije?

Torej kaka navodila za binary update?
Ker potem se mi je mudilo, sem nazaj staro mašino sestavil. Predvidevam, da bom po upgredu moral SMP kernel vklopiti, ali ga bo upgrade pač sam?

Resno ne bi še 1x instaliral/postavljal cele mašine: qmail, SA, apache, ....
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

krho ::

Sem naredil danes naredil binary update....
Še prej sem pa pri 2xGiB mrežnih karticah v mašino moral vtaknit usranega realteka... FreeBSD 6.2 ne prepozna Marvelovega PHY, ki ga je na plato nalotal Asus...

Hm. Nagradno vprašanje kako upgrejdat že skompajlane pakete: tiste, katere sem dodal preko pkg_add, ker pkg_update ne obstaja:
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

fiction ::

Hm. Nagradno vprašanje kako upgrejdat že skompajlane pakete: tiste, katere sem dodal preko pkg_add, ker pkg_update ne obstaja:

Ce so bili nalozeni binarni paketi ali pa si jih skompajlal na roke iz ports zbirke v koncni fazi nima veze afaik - vse pristane v
isti "bazi".

Priporocam, da si instaliras portupgrade (pa mogoce se portaudit).
Potem naredis samo portupgrade -p ime oz. portupgrade -pp ime (ce noces v nobenem primeru buildati sourcev).

S portaudit lahko hitro pogledas kateri paketi imajo varnostne pomankljivosti in nadgradis samo tiste.
Lahko pa naredis recimo portupgrade -prR kar bo poskusilo downloadati binarne pakete nastetitih zadev,
ce jih ne bo, se bo zbuildalo verzijo iz ports-ev, poleg tega pa se bodo upgradali tudi odvisni paketi
oz. paketi, ki imajo kot odvisnost ta paket.

krho ::

Se mogoče komu sanja, kdaj bo FreeBSD 7.0? NA njihovi strani sem našel samo to, da je zadeva frozen že od Junija. Rabim upgrejdat 2 strežnika pa bi raje počakal, če bo v bližnji prihodnosti.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

SkyX ::

Že nekaj dni se ubadam stem kako usposobiti IPV6 na moji freebsd boxi

Moj problem:
Sem za ruterjem linksys WRT54GL na katerem imam DD-WRT in omogočeno imam tudi podporo za IPV6

- Na 2 različni boxi sem naložil freebsd 6.3 in 7.0
- v rc.conf dodal ipv6_enable="YES"
- na tunnelbroker.net sem se registrirov, vpisal svoj IPV4 naslov 213.143.85.148 in nato kasneje dobil CONFIG EXAMPLE za freebsd ki je zgledal takole:

ifconfig gif0 create
ifconfig gif0 tunnel 213.143.85.148 216.66.80.30
ifconfig gif0 inet6 2001:0470:1f0a:2a0::2 2001:0470:1f0a:2a0::1 prefixlen 128
route -n add -inet6 default 2001:0470:1f0a:2a0::1
ifconfig gif0 up


- inštalacija je sveža ostalega nisem spreminjal nič, FireWalla nimam

ko pingam ping6 www.kame.net dobim sam tole:

# ping6 www.kame.net
PING6(56=40+8+8 bytes) 2001:470:1f0a:2a0::2 --> 2001:200:0:8002:203:47ff:fea5:3085
^C
--- www.kame.net ping6 statistics ---
18 packets transmitted, 0 packets received, 100.0% packet loss

IFCONFIG

rl0: flags=8843 UP,BROADCAST,RUNNING,SIMPLEX,MULTICAST mtu 1500
options=8 VLAN_MTU
inet6 fe80::208:54ff:fe35:b001%rl0 prefixlen 64 scopeid 0x1
inet 192.168.1.146 netmask 0xffffff00 broadcast 192.168.1.255
ether 00:08:54:35:b0:01
media: Ethernet autoselect (100baseTX full-duplex)
status: active

plip0: flags=108810 POINTOPOINT,SIMPLEX,MULTICAST,NEEDSGIANT mtu 1500

lo0: flags=8049 UP,LOOPBACK,RUNNING,MULTICAST mtu 16384
inet6 ::1 prefixlen 128
inet6 fe80::1%lo0 prefixlen 64 scopeid 0x3
inet 127.0.0.1 netmask 0xff000000

gif0: flags=8051 UP,POINTOPOINT,RUNNING,MULTICAST mtu 1280
tunnel inet 213.143.85.148 --> 216.66.80.30
inet6 2001:470:1f0a:2a0::2 --> 2001:470:1f0a:2a0::1 prefixlen 128
inet6 fe80::208:54ff:fe35:b001%gif0 prefixlen 64 scopeid 0x4

Tako kot v freebsd 6.3 in 7.0 je IPV6 enajblan že po defaultu kernela nism nič rekompajlov

!! probal sem še DEBIAN, CentOS ipv6 je delal brez problema, tako da tukej ni problem v ruterju ali boxi problem je zgleda tako v FreeBSD !!

Vseh predlogov kaj bi blo narobe se že veselim !amazed

zerox ::

Bo že kar nekaj let nazaj, ko sem se igral z ipv6 na freeBSD mašini (4.x) ...bom le ugibal... imaš mogoče firewall nastavljen, da blokira ipv6 paketke? Oz če imaš kernel compilan, da ti po defaultu blokira paketke..moraš verjetno naložiti še pravila za ipv6, ki vsaj nekatere stvari spustijo not in ven...

[edit]
... berem površno :) "FW nimam", čeprav hmh.. tudi če imaš fw recimo ipf & pravila, ki ne blokirajo ničesar
npr:
pass in from any to any
pass out from any to any

moraš v primeru, da imaš privzeto blokiranje fw še naložiti enako skripto za ipv6 fw.
primer za ipf
ipv6_ipfilter_rules="/etc/ipf6.rules"

[/edit]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zerox ()

Kami ::

Si prevedel kernel s podporo za ipv6 (options INET6) ?

Drugače pa IPv6 in FreeBSD

SkyX ::

Mi je končno ratalo usposobiti problem z IPV6, namreč težava je bila v ifconfig gif0 tunnel 213.143.85.148 216.66.80.30 kjer je bilo potrebno namesto 213.143.85.148 ip-ja dati lokanlnega(192.168.1.x.x). Ne vem zakaj lokalni ampak važen da sedaj dela, na debian/cenos je delalo z zunanjim ip-jem.

atomant ::

Včeraj sem ugotovil, da mi Mailman dostop preko spleta ne deluje več. Dobim error "Sorry, we hit a bug in Mailman 2.1.9...". Še dva dni pred tem je vse delovalo normalno, jaz pa tudi nisem nič delal na strežniku. Gre za FBSD 5.5, vse ostalo instalirano preko portov. Sem gledal v error logu od Mailman-a ampak tam tudi nič ne piše. Z googlanjem nisem prišel nikamor. Drugače pa Mailman deluje. Zdaj pač uporabljam konzolo za administracijo list ampak je nekako lažje preko http. Sem probal deinstalirat in ponovno instalirat ampak ni pomagalo. Tudi check_perms ni našel nobenih težav. A ima kdo kakšno dodatno idejo mogoče?
lp, S

sleser ::

Ali je dovolj samo prvi CD za verzijo 7.0, da bom imel gnome ali xfce, ali je to vse na drugem ali tretjem CD-ju?

Pa koliko placa vzame ena taka inštalacija?

metalc ::

sleser:
Če imaš podprto mrežno, si snemi samo bootonly CD. Z njim si namestiš minimalni sistem, skonfiguriraš mrežo, izbereš en bližnji zrcalni FTP strežnik, pa ti bo vse ostalo inštaliralo od tam. Če boš šel vse inštalirat z install CD-jev, je pa stvar izvedena tako skrajno butasto, da boš praktično za vsak paket moral zamenjati CD.

Enter4 ::

Pozdravljeni!

Ali kdo izmed vas mogoče ve kje nastaviti avtomatsko dodeljevanje pravic in lastništva datotek pri "apacheju oz. phpju"?

Namreč kolega si je umislil joomlo in se je zataknilo... pri nameščanju modulov... vse skupaj se lahko poinštalira preko same joomle ampak težava nastopi, da se vsem tem datotekam nastavi lastništvo na www:wheel in ne na npr. matej:ske kot ga nastavi npr ftp ko se nalagajo datoteke na server... ali mogoče veste kje naj to zadevico popravim uredim? ker je zelo nehvaležno skakati po konzoli in nastavlati chwon...

Hvala za odgovor!
Lp,
Urban Žan

Prospekt ::

FreeBSD related.
http://www.xkcd.com/518/
««
11 / 11
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odkrita varnostna luknja v privzeti namestitvi OpenBSD

Oddelek: Novice / Varnost
194142 (3077) poweroff
»

Težavica z Telnet povezavo na router, na katerem teče FreeBSD

Oddelek: Operacijski sistemi
51344 (1314) Meamoto
»

linux vs freeBSD

Oddelek: Operacijski sistemi
192987 (2684) 64202

FreeBSD z ADSL kot domači router

Oddelek: Operacijski sistemi
72180 (2081) moj_nick
»

FreeBSD - nekaj newbie vprašanj

Oddelek: Operacijski sistemi
111150 (1012) ghaefb

Več podobnih tem