» »

Avstrija in delo

Avstrija in delo

«
1
2

goldenratio ::

Slovenije imam dosti! V moji stroki ni dela, če pa je to traja 6 mesecev-15 mesecev za določen čas potem pa adijo.
Jamrajo pa, da nas rabijo. To se ne dogaja samo meni ampak tudi mojim kolegom.
V času med iskanjem službe sem izkoristil ta čas za učenje nemščine, ki jo sedaj res znam.

Me pa zanima slednje; kako je s službami v Avstriji? Znam skoraj vse in nimam 2 levih rok. Ali tam cenijo in vzamejo človeka za pleskarja, fasadarja, vrtnarja... kako dolgo mislite, da bi iskal službo, če znam z ljudmi+nemško.
Ter kakšne so vaše izkušnje z Avstrijo(odnos do tujcev, stroški/plača, ..usw)

Kje naj iščem za službo?

P.S... službo v moji stroki nočem opravljati, ker ne uživam v njej (zdravstvo) oz. je v sloveniji to poden(200+ nadur neplačanih, pritiski za varčevanje, slaba morala..)

harmony ::

Si 100% preprican da znas nemsko? Koliko je to "znam"?

Hoch Deutsch v Avstriji odpade. Vsak bundesland ima svoj dialekt. Potem so ti pa se tle vasice, ki pa tudi govorijo vcasih svoje neke dialekte cudne.

Heisenberg ::

službe v avstriji iščeš na www.ams.at
če znaš nemško dobiš delo v 5 minutah
ampak pogoj je da ZNAŠ nemško! In to se ne naučiš v pol leta, razen če tam ne živiš. Drugače pa če bi bil pleskar ali podobno tudi ne potrebuješ vrhunsko znanje nemščine.

Sam sem imel največji problem do sedaj, ker pač ne živim v avstriji, kar jim predstavlja včasih oviro (predvsem mentalno)

pa ne pozabi, ko prestopiš mejo si jugić in fertik!

MeGreat ::

In kaj priporočate za učenje nemščine? Sam sem se jo učil 3 leta v osnovni ter 4 leta v srednji, samo zdaj že cca 5 let nisem nič uporabljal

harmony ::

Heisenberg je izjavil:

službe v avstriji iščeš na www.ams.at
če znaš nemško dobiš delo v 5 minutah
ampak pogoj je da ZNAŠ nemško! In to se ne naučiš v pol leta, razen če tam ne živiš. Drugače pa če bi bil pleskar ali podobno tudi ne potrebuješ vrhunsko znanje nemščine.

Sam sem imel največji problem do sedaj, ker pač ne živim v avstriji, kar jim predstavlja včasih oviro (predvsem mentalno)

pa ne pozabi, ko prestopiš mejo si jugić in fertik!


Ma to sploh ni res. Nevem od kje si ti dobil tak obcutek. Jugic si, ce se v tak polozaj sam das in ze po defaultu tako razmisljas.

www.ams.at - sanjaj isto kot nas zavod za zaposlovanje

www.karriere.at

MeGreat je izjavil:

In kaj priporočate za učenje nemščine? Sam sem se jo učil 3 leta v osnovni ter 4 leta v srednji, samo zdaj že cca 5 let nisem nič uporabljal

Kaksna so to vprasanja?

Priporoca se tecaj nemskega jezika. Najprej testiranje jezika na eni izmed jezikovnih sol in potem dalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

Invictus ::

Če delaš v zdravstvu, zna biti Avstrija zate skoraj obljubljena dežela. Medicinske sestre/bratje imajo plačo nekje 2500 do 3000 EUR. Boli te potem če te imajo za jugoviča. Ampak to je samo s folkom, ki je tako ali tako primitiven. Vsi ostali cenijo strokovnost in pridnost.

Stroški bivanja pa toliko kot pri nas. Hoch Deutsch je čisto v redu za Avstrijo. Ne poslušaj slovenskih maminih sinkov ki so v Avstrijo hodili samo kupovat prašek in Milko. Kaki dialekti. Lepo govorijo tudi oni Hoch Deutsch če je treba.

Pa lepo se preseli gor in ne pozabi odjavit davčnega rezidentstva. To lahko narediš za leto nazaj, ampak naredi takoj ko se boš preselil in uredil papirje v Avstriji.

Ti samo pojdi ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

harmony ::

Invictus je izjavil:

Če delaš v zdravstvu, zna biti Avstrija zate skoraj obljubljena dežela. Medicinske sestre/bratje imajo plačo nekje 2500 do 3000 EUR. Boli te potem če te imajo za jugoviča. Ampak to je samo s folkom, ki je tako ali tako primitiven. Vsi ostali cenijo strokovnost in pridnost.

Stroški bivanja pa toliko kot pri nas. Hoch Deutsch je čisto v redu za Avstrijo. Ne poslušaj slovenskih maminih sinkov ki so v Avstrijo hodili samo kupovat prašek in Milko. Kaki dialekti. Lepo govorijo tudi oni Hoch Deutsch če je treba.

Pa lepo se preseli gor in ne pozabi odjavit davčnega rezidentstva. To lahko narediš za leto nazaj, ampak naredi takoj ko se boš preselil in uredil papirje v Avstriji.

Ti samo pojdi ...

Se ti mogoce delas neumnega? Avstrijci NE GOVORIJO hoch deutscha. Mogoce kje v kaksnih ustanovah, pa se tam vcasih teska.

Jaz delam v Avstriji in dobro vem kaj govorim. Ti ze lahko govoris hoch deutsch, ampak oni pa definitivno ne govorijo hoch deutsch! Punkt!

goldenratio ::

V moji stroki ne bom delal zato, ker oni nimajo bolničar/zdr. tehnik/ diplomirana medicinska sestra... tako kot mi. Ampak imajo samo bolničar/diplomirana medicinska sestra in zato padem v razred bolničarja :( plača od 1300EUR-1600EUR).

Glede nemščine pa rečem samo to, če obvladaš angleško (slovnico in jo razumeš bolje kot slovensko) potem imaš na internetu malo morje informacij.

Moje samostojno učenje iz 0- stopnje B2 (4-5 mesecev )

1) učenje fraz in besed+ osnove slovnice (1 mesec) znal sem od 500-700 besed)
2) Assimil+ Michel Thomas (vse dobiš na internetu PDf in audio (2 meseca)
3) učenje slovnice v podrobnost ! ja šele sedaj se učiš slovnico po 3 mesecih in tukaj pride eureka... ker imaš velik besedni zaklad, znaš izgovarjati besede itd... napreduješ iz dneva v dan, ker spoznavaš pravila

Moji viri učenja;





to je za čiste začetnike fajn

Assimil German with Ease (odličen pripomoček)

Michel Thomas - Learn German

http://www.languagedaily.com/learn-germ...

+knjižnica in učbenike

...........................................................................................................
Sedaj se učim francoščino in moram reči nekaj JEZIKI SO LAHKI ....



ta tip gre od 0- visoke stopnje in vsak dan si zapišem po 2-3 lekcije + da uporabljam Assimil French in Pimsleur (za izgovorjavo )


P.S... 2 jezik je najtežji, 3 že lažji, ko pa se lotiš 4 pa je mačji kašelj, če imaš voljo in čas

Zgodovina sprememb…

harmony ::

@goldenratio
V kolikor tole vse razumes s temi svojimi video tutoriali potem kapo dol.

MeGreat ::

Kje pa se dobi tele B1 A1 certifikate? Pri kateri jezikovni šoli?

goldenratio ::

razumem vse in sedaj ko znam nemško lahko rečem, da prevodi nisto čisto točni ampak so bolj v kontekstu vendar za predstavo so ok... je pa velik plus če se tuj jezik učiš iz slovenske in angleške prespektive, ker tako bolje razumeš tvorjenje in pomen stavkov, besed.

Če pa uporabljaš še loki sistem za spomin pa zmagaš



glede tvojega posnetka in narečja pa ti rečem samo to; ko enkrat znaš knjižno nemščino potem v 1 mesecu poslušanja (švicarskih/avstrijskih novic) hitro razumeš in zaznaš vzorce izgovorjave in tvorjenja stavkov


P.S.... že 4 leta vsak dan pred spanjem 1 uro poslušam angleške audiobooks( zgodovina, psihologija, politika, ekonomija..), zato mi je angleščina kot slovenščina

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

harmony je izjavil:

[
Se ti mogoce delas neumnega? Avstrijci NE GOVORIJO hoch deutscha. Mogoce kje v kaksnih ustanovah, pa se tam vcasih teska.

Jaz delam v Avstriji in dobro vem kaj govorim. Ti ze lahko govoris hoch deutsch, ampak oni pa definitivno ne govorijo hoch deutsch! Punkt!

Nemci jo lepo razumejo.

Tudi Avstrijci so še vedno razumeli mojo nemščino.

Jih pa pač včasih vprašaš, če lahko ponovijo ...

Big deal. Se bo že navadil. Definitivno prej kot pa če bo jamral doma ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

goldenratio ::

MeGreat je izjavil:

Kje pa se dobi tele B1 A1 certifikate? Pri kateri jezikovni šoli?


certifikati stanejo od 140-200€ zato se ti ne splača za A1 ali B1 raje se nauči za B2 in potem imaš nekaj kar dokazuje zelo dobro znanje jezika

harmony ::

Drugo je razumeti, tretje je pa tudi aktivno govoriti.

Tr0n ::

Malo po svoje povlecejo, podobno kot stajerscina, ampak se lahko komot zmenis, ce znas nemsko. Pa ali je to Dunaj ali Graz ali pa kje vmes.

harmony ::

Tr0n je izjavil:

Malo po svoje povlecejo, podobno kot stajerscina, ampak se lahko komot zmenis, ce znas nemsko. Pa ali je to Dunaj ali Graz ali pa kje vmes.

Se strinjam, ampak samo takrat, ko sam znas tekoce nemsko.

Silvo ::

Vsekakor super,če znaš nemško in dobiš službo.
Jezik se nauči itak najbolje pogovorno.
Vseeno pa boš tam samo in zmeraj"zemo"kar ima tudi svoje prednosti:)
Silvo

goldenratio ::

harmony je izjavil:

Drugo je razumeti, tretje je pa tudi aktivno govoriti.


v šolah delajo to napako, da dajejo prevč poudarka na slovnico in premalo na govorjenje...

če ste komaj začeli z nemščino in znate angleščino potem ti glede govorjenja za osnovne stvari ta tip zelo pomaga.. sprobajte sej je zastonj na saj veste kje :)



tukaj je primer z spanščino ima pa tudi nemščino .... sprobajte zvečer 30 minut in boste vidl kaj je to učenje in ne piflanje. Taki in drugačni programi res pomagajo ker aktivno misliš in odgovarjaš.
V tem posnetku sta 2 popolna začetnika spanščine in potem postopoma daljša stavke in pojasnjuje osnovna pravila ter z njimi se učiš.

Toliko informacij je na internetu, da se res vsak lahko samostojno nauči tuji jezik, če zna angleško in malo "brskati" po netu

Zgodovina sprememb…

harmony ::

Silvo je izjavil:


Vseeno pa boš tam samo in zmeraj"zemo"kar ima tudi svoje prednosti:)

Ni res, to ni Slovenija, posebej sedaj ko je EU.

FTad ::

harmony je izjavil:

Si 100% preprican da znas nemsko? Koliko je to "znam"?

Hoch Deutsch v Avstriji odpade. Vsak bundesland ima svoj dialekt. Potem so ti pa se tle vasice, ki pa tudi govorijo vcasih svoje neke dialekte cudne.


Če on zna hoch deutsch, potem je v plusu, da se bo lažje oz hitreje navadil na dialect v tistem mestu, kjer bo delal. To moraš pač vzeti v zakup, ker ne vidim druge restive, da se nauči dialekta, kot da je nekaj mesecev v tistem kraju in komunicira z ljudmi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FTad ()

fantasycamp ::

dober članek... vir

http://metinalista.si/tujina-obljubljen...

Pred kratkim sta minili dve leti, odkar sem malo na vrat na nos odšel s trebuhom za kruhom v sosednjo Avstrijo. Čeprav sem imel doma v redu službo, vse prijatelje in zares kvalitetno življenje za takratnih 25 let, mi to nekako ni bilo dovolj. Med študijem nikoli nisem šel na izmenjavo in ob prvi priložnosti, ki se mi je ponudila, sem si rekel, pa pojdimo pogledat, kako je na tapravem zahodu Evrope.

Sprva mi je bilo težko, pa čeprav sem bil od rodne Ljubljane oddaljen le slabih 400 kilometrov. Kljub znanju jezika in po moji oceni dobrem poznavanju Avstrije, sem na začetku imel krizo. Hitro sem spoznal, da Avstrija ni takšna, kot sem jo poznal iz smučarije in šoping izletov ob koncih tedna. Trgovine se zaprejo ob pol sedmih, ljudje so na prvi pogled bolj zaprti, prijatelji so bili daleč stran. Bil sem povsem sam. Prvega pol leta sem se velikokrat vprašal ali je vredno preživljati trenutke brez prijateljev, bil osebne dvoboje - ostati ali se vrniti nazaj, za tistih par sto evrov več na mesec. A kmalu zatem sem začel ugotavljati, da imam od celotne izkušnje veliko več kot le denar. Ugotovil sem, da ko sem se za vikend vrnil nazaj v Ljubljano, sem stvari videl drugače. Videl sem, kateri so pravi prijatelji in kateri ne, ljudje vzorniki so postajali malomeščanski povprečneži, razočaranje nad državo in okoljem je bilo vse večje.

Na severni strani Alp pa se je vse začelo odvijati hitreje. Po skoraj enem letu sem dobil ponudbo za drugo službo in se kmalu preselil v Salzburg, kjer sem še danes. Tu sem dobil zaposlitev, ki mi predstavlja vse, kar sem si kadarkoli želel. Sem vodja digitalnega marketinga za vzhodnoevropsko regijo v multinacionalnem podjetju. Vsakodnevno se srečujem z 11-imi različnimi nacionalnostmi, kulturami in poslovnimi običaji, kar še dodatno širi moje obzorje. Pri svojem delu imam tudi zelo dober vpogled nad digitalnim svetom v regiji in vedno bolj ugotavljam, da smo Slovenci na tem področju zelo dobri. Moji rezultati so to jasno dali vedeti tudi nadrejenim, zato imamo zdaj na praksi kar nekaj slovenskih študentov, kar me zelo veseli. Popolnoma sem se tudi že aklimatiziral, si nabral nekaj kontaktov, ki jim lahko rečem prijatelji. Predvsem pa sem dobil zelo zrcalno sliko glede razlik med tujino in Slovenijo.
Salzburg

Salzburg, Avstrija (foto: Roberto Ferrari, vir: Wikipedia)

Pustimo pogoje za delo, življenjski standard in gospodarsko klimo ob strani, saj ni treba poudarjati, da so ti tukaj v Avstriji boljši. Kar me najbolj bode v oči, je mentaliteta ljudi in način, na katerega deluje cel družbeni sistem. Ljudje tu so optimistični, zrejo v prihodnost in se znajo učiti iz napak. Celoten družbeni sistem je sicer zelo tekmovalen, vendar so nagrajeni tako dobri kot povprečni - proporcionalno seveda. Nekako imam občutek, da se kljub težkim časom vseeno stvari premikajo naprej. Stanovanja se zgradijo in prodajo, mladi po končanem študiju hitro zakorakajo v svet odraslih, starejši pa z veseljem stopijo v pokoj in zasluženo uživajo tretje življensko obdobje. V Sloveniji pa ravno obratno. Na politični sceni so že zadnjih 10 let enaki obrazi, z enakimi praznimi obljubami. Mladi vlečejo študij do 30 leta in vmes delajo priložnostna dela. Kup praznih stanovanj čaka na lastnike, medtem ko na drugi strani najemnine ne padejo, kar posledično naredi mesečno plačo majhno in samostojno življenje nemogoče. Vedno več mladih odhaja v tujino zaradi podobnih razlogov kot jaz, ali pa samo z upanjem, da bodo pri 28 letih končno lahko zaživeli normalno življenje in ne bili več odvisni od staršev. Ko takšne zgodbe razlagam svojim kolegom v Avstriji, se ti samo zgražajo in skoraj ne verjamejo. Tukaj si noben ne more predstavljati življenja pri starših po dopolnjenem 25 letu, pri nas pa je kar nekako normalno, da se odseliš šele, ko umre babica (dediščina), ali pa se zakreditiraš za naslednjih 30 let.

Pred dvema letoma sem nameraval svojo avstrijsko avanturo omejiti na eno leto, nabrati izkušnje, privarčevati nekaj denarja in se vrniti. Danes ugotavljam, da sem poleg izkušenj, denarja in kariere dobil še veliko več. Dobil sem dozo krute realnosti, pred katero sem si prej hote ali nehote zatiskal oči. Pri nas niso problem napačna politika, klientelizem ali visoki davki. Te stvari so prisotne tudi v Avstiji in drugod po svetu, problem je v celotnem sistemu. Namesto, da bi vsak pometel pred svojim predpražnikom, se nehal pritoževati in naredil nekaj, kar bo stvari premaknilo naprej, se vsi raje pritožujejo, kako težko je in kako nemogoče je kaj spremeniti. Vse se da spremeniti, le na pravem mestu je treba začeti. Po mojem mnenju je to mentala naravnanost, ki me kar malo spominja na Cankarjevo hlapčevstvo. Osebno sem optimist in še vedno upam na boljše čase, ko se bom z veseljem vrnil domov ali pa s ponosom povedal kolegom iz tujine, da prihajam iz Slovenije. To upanje mi daje kopica mladih in starejših Slovencev, ki tako v Sloveniji kot tudi v tujini mislijo in delujejo drugače.

Vice ::

Imam kar nekaj kolegov ki delajo v Avstriji in nihče ni šel tja podkovan v nemškem jeziku. Pač znali so ga toliko, da so lahko "normalno" komunicirali. Vsem so pri sprejetju službe samo rekli da se mora v xy času naučiti tekoče jezik pisno in ustno. Tako da ne vem kakšno zananje ni pogoj. Pa so v zaposleni v različnih branžah, farmacija, IT... Imajo pa delodajalci dokaj radi Slovence

FTad ::

Vice je izjavil:

Vsem so pri sprejetju službe samo rekli da se mora v xy času naučiti tekoče jezik pisno in ustno.


A je to mišljeno, da morajo opraviti kak izpit o ustreznem znanju ali pač kolikor si sam aktiven in se učiš bodisi s komunikacijo z domačini, sodelavci ipd?

Invictus ::

FTad je izjavil:


A je to mišljeno, da morajo opraviti kak izpit o ustreznem znanju ali pač kolikor si sam aktiven in se učiš bodisi s komunikacijo z domačini, sodelavci ipd?

Jih ne zanima. Kako veš in znaš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

FTad ::

Invictus je izjavil:

FTad je izjavil:


A je to mišljeno, da morajo opraviti kak izpit o ustreznem znanju ali pač kolikor si sam aktiven in se učiš bodisi s komunikacijo z domačini, sodelavci ipd?

Jih ne zanima. Kako veš in znaš.


Kein problem :)

harmony ::

FTad je izjavil:

Invictus je izjavil:

FTad je izjavil:


A je to mišljeno, da morajo opraviti kak izpit o ustreznem znanju ali pač kolikor si sam aktiven in se učiš bodisi s komunikacijo z domačini, sodelavci ipd?

Jih ne zanima. Kako veš in znaš.


Kein problem :)

Uf toj ze hoch deutsch. Rajs rec "ka tema" :)

Pegaz ::

Isto kot goldenratio priporočam program Michel Thomasa. Osnove jezika se naučiš res neverjetno hitro in vidiš, kako sfaljen je šolski sistem učenja jezikov. :)



Po pol leta poslušanja vseh možnih audio bookov, nemškega radia, branja knjig (pdf + audio book hkrati) sem prišel na nek nivo med B1 in B2, najbrž bolj proti B1.

Zdaj sem se od tega človeka začel učit še špansko, ker je enostavno tako zabavno!

DSmidgy ::

Eno vprašanje imam glede dela (v IT-ju) v Avstriji.
Ali je delovni dan običajno dolg (sploh velika podjetja) 8,5h (8h dela + 0,5h malice) ali 8h (7,5h dela + 0,5h malice).
Hvala za odgovor, D.

Heisenberg ::

Mene tudi bolj detajli zanimajo, recimo ko piše naprimer da je bruto gehalt 1500€, po TEM izračunu dobim ven 1.159€, drži ? Ker potem spodaj je pa še burto za arbeitsgeber...

terryww ::

drži. če se voziš, ti pripada pendelpauschal (okol EUR200/mesec, odvisno)
pa če greš v IT, potem nobenga ne zanima, če znaš nemško
It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: terryww ()

DSmidgy ::

Po mojem vedenju je bruto (omenjaš 1500 €), ki je naveden v oglasih, panožni minimum.
Če imaš izkušnje, se plača poveča.

Bob Rock ::

DSmidgy je izjavil:

Eno vprašanje imam glede dela (v IT-ju) v Avstriji.
Ali je delovni dan običajno dolg (sploh velika podjetja) 8,5h (8h dela + 0,5h malice) ali 8h (7,5h dela + 0,5h malice).
Hvala za odgovor, D.


Navadno je delovni teden dolg 38,5 ur, kar znese 7,42 ure na dan.
Malice nimas placane. Tudi casa za malico nimas placanega, zato odmora za malico ne stejes med delovne ure.
Ker si med delovnim dnem moras vzeti vsaj pol ure za malico, je dejanko delovni dan za 12 minut daljsi kot pri nas.

Kar se pa tice jezika, lahko za IT sektor povem, da je zelo odvisno od podjetja do podjetja.
Ponekod ne rabis znat niti besede nemsko, ponekod je dovolj, ce pokazes voljo, da se imas namen v relativno kratkem casu naucit vsaj pogovorno, v nekaterih podjetjih pa neznanje nemskega jezika dozivljajo kot handikep in niti ne razmisljajo da bi vzeli nekoga, ki mu je treba vsako stvar prevajati.
Torej delo lahko najdes tudi ce ne znas jezika.
(je pa potem obvezno znanje angleskega jezika)
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bob Rock ()

Bob Rock ::

Potni stroski...niso placani v tej meri kot v Sloveniji.
Ce se vozis na delo recimo 70km.
Ce prikazes, da vsaj za pol poti ne obstaja povezava javnega prometa in moras vec kot pol poti opraviti z lastnim prevozom, dobis olajsavo pri davku v vrednosti okrog 140EUR neto (tocnega zneseka ne vem, ce ga kdo ve, me naj, pls, popravi).
Ce povezava obstaja, dobis, mislim da, 70EUR neto.

Tudi malice ti ne placa delodajalec ampak si jo sam kupis. So pa place dovolj visoke, da si lahko to privoscis...je v bistvu vsteta v osnovno placo, kar lahko celo koristi ob morebitnem jemanju kredita, saj je osnova place visja.
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bob Rock ()

Bob Rock ::

Delo...
Navadno se dela bolj umirjeno kot pri nas. Pri nas se dela kampanjsko, npr. na zacetku projekta z 20%, pred koncem pa 120%.
V Avstriji se dela z recimo 70% ampak konstanto (normalno, da kdaj vec, kdaj manj, ampak niti priblizno ni takih skokov kot pri nas).

Delodajalec se navadno trudi, da je delavec zadavoljen (ne kot pri nas, ko se mora delavec trudit, da je delodajalec zadovoljen).

Ko sem delal v Sloveniji, se je pogosto dogajalo, da se je zaradi tumasto postavljenih rokov oddal projekt narocniku poln bugov in se je popravljalo, ko je zadeva bila ze public (ker je bilo treba ujeti deadline).
V Avstriji se nisem dozivel, da bi se netestiran projekt predal narocniku. Rajsi imajo, da se dogovorijo z narocnikom za odlog in predajo zadevo kot je treba. (kar se redko zgodi, saj je zaradi konstantnosti dela vec kot dovolj casa na koncu za testiranje in odpravljanje bugov)
Nekvalitetnih stvari se navadno ne da ven.



Kar pa ne pomeni, da podjetij, ki bi edlovni dan potekal kot pri nas, ni. So pa veliko, veliko bolj redka.
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bob Rock ()

m0LN4r ::

Mene pa zanima kako poteka iskanje dela preko agencij ali je boljše pošiljati prošnje kr sam. Tisti, ki že delajo v AT so mi rekli, da je preko agencije veliko hitreje.
PCP, HOFFMAN, INTEGER

V bistvu me zanima, ker bi rad preko agencije dobil neko začetno delo in mi je en delavec rekel, da rabiš zato potrjen lebenslauf.
Kaj to pomeni? Mora bit potrjeno da ne lažem al pa da mora bit potrjeno od lektorja?
Sicer nevem zakaj bi moralo biti potrjeno od lektorja, če pa imam napisano v nemščini brez napak.

Rabiš potrdilo o znanju nemščine ali ne? Ker jaz znam nemško isto kot slovensko, ampak nimam potrdila. Glede na to, da delajo tudi taki, ki znajo samo Grüß Gott

LP
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Vice ::

Da ni bil mišljen pod potrjen da je Europass?

harmony ::

@m0ln4r
Nc ne rabis potrjeno. Komunikacija preko e-mailov, posles cv in to je to.

Najboljs da das lebenslauf na karrire.at in potem se prijavljas ali se bolje te najdejo potencialni delodajalci. In ja dejansko te kontaktirajo.

billy ::

Kaj vse pa mora uredit slovenec, da dela v avstriji, v njihovi firmi, ne preko posrednikov? Kakšne ima pravice (zdravstvo, kako je recimo če želi registrirati avto tam...) in obveznosti? Ker vseeno se nek del od bruto plače odvaja v njihov sistem, nekaj te moraš imeti od tega, razen penzije na stara leta? Kam se je možno obrniti s vprašanji okoli tega, imamo kakšen urad v avstriji (ali mogoče celo pri nas?) ali kar direktno na konzulat?

PS, "saj ti bo vse uredila firma" odgovori me ne zanimajo, četudi je to res, se rad v celoti informiram o zadevah, da ne bo potem kakšnih presenečenj...

harmony ::

@billy
Nic ne rabis urejat, ker smo v EU. Torej enako kot bi se zaposlil v Sloveniji.

Zdravstvo ti placa firma tako kot v Sloveniji. Imas potem seveda se neka dodatna zavarovanja, ampak osnovno popolnoma zadostuje za vse, razen ce hoces imeti luksuz v kolikor bi se zgodilo da moras biti v bolnisnici par dni.

V kolikor avtomobil kupis v Avstriji, ga registriras popolnoma enako. Imeti seveda moras bivalisce v Avstriji. To pa naredis tako, da gres na njihovo UE in se prijavis - to ti potem velja tri mesece, nakar gres na malo visjo instanco, kjer dobis "kao" neko stalno bivanje.

V kolikor hoces uvesti avtomobil iz Slovenije pa seveda po standardnem postopku (tehnicni moras opraviti v Avstriji, vozilu na novo urediti homologacijo, placati davek..).

m0LN4r ::

@harmony
Kaj predlagaš, sem naredil profil z življenjepisom na karriere.at a se mi splača pošiljat na tele agencije: PCP, HOFFMAN, INTEGER?
Naj jim pošljem europass ali pa kr svoj CV?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

harmony ::

Posljes povsod.

Jaz imam svoj CV narejen, torej lasten dizajn. Pac po zelji.

Pa obvezno sliko. To je standardno v Nemciji in Avstriji. Pa tako profesinalno slikano, ne eno iz morja. :) Jaz sem jo dal se v crno-belo varianto.

m0LN4r ::

Jaz imam enako. CV (lasten design) s sliko in prošnjo posebej.
Prvič sem se pozanimal pri gospodu iz juga, ki že 30 let dela v nemčiji in austriji, ampak ga nisem razumel več kot 50% :D
Malo slovensko, črnogorsko, štajeriš... Pa veliko bluzenja.

Koliko pa je razlike v plači, če delaš preko agencije ali preko firme direkt?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

harmony ::

Pojma nimam. Odvisno za kaksno delo se prijavljas. Najbolj je potem v cim krajsem moznem casu poiskati delo direkno v firmi kaksni. Je pa tako, da se sedaj kadrovske sluzbe (vsaj ta del namenjen iskanju folka) outsoursa in potem najprej opravis razgovor z zaposlitveno agencijo nakar ta posreduje tvoje podatke naprej v firmo in potem od tistega momenta se menis samo s firmo.

Najbrz pa pac firma placa nek procent agenciji, ker je nasla ustreznega kandidata.

Aja pa zakaj se nista v nemscini potem pogovarjala, ce je ze tam 30 let :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

m0LN4r ::

harmony je izjavil:

Aja pa zakaj se nista v nemscini potem pogovarjala, ce je ze tam 30 let :D

Ker je njegova nemščina taka, kot moja srbstina :))
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

black ice ::

m0LN4r je izjavil:

Koliko pa je razlike v plači, če delaš preko agencije ali preko firme direkt?

Preko agencije dobiš več, samo te lahko odpustijo takoj ko te več ne potrebujejo in ponavadi gre za začasna dela, čeprav nekateri delodajalci iščejo stalne delavce in te zaposlijo za neomejen čas. Seveda, če se izkažeš.

billy ::

Fantje, a obstaja kakšna AT stran, kot naš ajpes JOLP, da lahko pogleda človek poslovanje firme, brezplačno?

teslam2 ::

Pozna kdo kakega Slovenca, ki dela v ITju v Mahle(filterfabrika)?

wuMaster ::

Pozdravljeni vsi skup :)

Mene pa zanima naslednje, če mogoče že ima kdo kake izkušnje: oba s punco delama in živima v Avstriji (živima v Celovcu). Mama prijavljeno stalno prebivališče ter rezidentski status v avstriji. V Sloveniji sma odjavila stalno prebivališče, prav tako davčno rezidenstvo. Ker mama oba službe ven iz Celovca in se morema vozit z avtom, morema kupit nov avto (trenutno mama enega sposojenega od staršev).
Zanima me to: ali lahko midva, oz. natančneje povedano eden od najinih staršev kupi avto v Sloveniji (financirama ga seveda midva), avto tudi registriramo na enega od staršev, AMZS pa nama izda potrdilo, da lahko vozima ta avto, ki je torej registriran v Sloveniji, v tujini (če se ne motim, velja to potrdilo 1 leto, potem pa ga pač spet "podaljšaš" oz. si pridobiš novega). Ali je to potem povsem legalno in dovoljeno? Ponavljam, midva mama v avstriji stalno prebivališče. Niti pod razno nema naredla tega, če ni to povsem veljavna pot lastništva avta za naju, ker nočema vozit avto s stalnim strahom, "kaj pa se bo zgodlo, če me stavi policija, ali bog ne daj, da ma kdo kako nesrečo ali kaj" ... ima kdo že izkušnje s tem, z vožnjo tujega avta, registriranega v Slo, v Avstriji? Je mel kdo kake probleme zaradi tega? Ali ma mogoče kdo kake zanesljive informacije, da to ni dovoljeno oz. je dovoljeno samo az določen čas?

V nasprotnem primeru pa nisem povsem ziher, kaj se nama bolj splača - kupit avto v Sloveniji in ga uvozit v Avstrijo (avto v rangu do 12.000EUR, ne vem če so take razlike v cenah med avstrijo in slovenijo?), ali ga preprosto kupit v Avstriji, ampak zato plačat več? Ma mogoče kdo tudi glede tega kak nasvet in znanje o tem?

Bil bi izredno hvaležen za kakršnekoli (in čim hitrejše) informacije glede tega.

Hvala in lep pozdrav :)

harmony ::

Pozdrav.
Huh si pa zakompliciral. :)

Vse je legalno. Avtomobil lahko voziš brez težav v tujini z ustreznimi pooblastili pridobljenih s strani tvojih staršev v Sloveniji. Tudi vozniško dovoljenje ti npr. ni potrebno menjati, kljubtemu da imaš spremenjeno bivališče v potnem listu ali osebni izkaznici. Zamenjati jo moraš za avstrijsko šele takrat, ko ti ta poteče.

Najhitrejša in najbolj učinkovita varianta je pa seveda kupiti avtomobil v Avstriji in ga tam registrirati. Računati moraš tudi na kar drago zavarovanje, ki je od slovenskega mislim da celo 2x dražji.

Poglej malo cene na internetu in primerjaj - avstrijske vs slovenske. Računaj da, če želiš uvoziti avtomobil še na stroške homologacije, stroške tehničnega pregleda ter davek, ki je odvisen od tega koliko je vreden avtomobil. Tako da pod 1000€ ne prideš s stroški uvoza.

s6c-gEL ::

V nasprotnem primeru pa nisem povsem ziher, kaj se nama bolj splača - kupit avto v Sloveniji in ga uvozit v Avstrijo (avto v rangu do 12.000EUR, ne vem če so take razlike v cenah med avstrijo in slovenijo?),

Ne.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo v tujini (avstrija, nemčija, severna evropa...) kje najti ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15099030 (21657) NewHope
»

Nemški jezik (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6412851 (10319) noraguta
»

Iskanje zaposlitve

Oddelek: Programiranje
359687 (7950) Gambino
»

Učenje tujega jezika

Oddelek: Loža
246148 (677) fosil
»

Delo - Avstrija ( Graz )

Oddelek: Loža
4427067 (13284) Isotropic

Več podobnih tem