» »

facebook je javni kraj ?

facebook je javni kraj ?

1
2
3

PaX_MaN ::

Mehmed je izjavil:

A je potem moja hisa javni prostor, ce se odlocim pustiti vrata odprta?

Je:
pri čemer ne gre prezreti, da je za javni kraj šteti tudi zasebno zemljišče, če se učinki storjenega prekrška raztezajo na javni kraj.

Mehmed ::

Prostovoljno proti bliznjim in svojcem, proti ostalim se ne mores sam odlocit.
Pa ce gradis primer na nekem pricanju ali pa recimo ta prica riskira s tem pricanjem, ti je nekako v interesu ji lesti v rit. Enim potrkas na vest, druge moras prisilit, tretjim nekaj dati nazaj...

PaX_MaN je izjavil:

Mehmed je izjavil:

A je potem moja hisa javni prostor, ce se odlocim pustiti vrata odprta?

Je:
pri čemer ne gre prezreti, da je za javni kraj šteti tudi zasebno zemljišče, če se učinki storjenega prekrška raztezajo na javni kraj.


Res? Meni se to bere kot da se moja hisa steje za javni kraj, ce ucinki prekrska storjenega v njej sezejo ven, na javni kraj.
Kater prekrsek tocno sem storil, ko sem pustil hiso odprto? Da lahko apliciras ta clen nanj? Nobenega ane. Se pravi odprtost je samo po sebi ne naredi javne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mehmed ()

St235 ::

Oberyn je izjavil:

St235 je izjavil:

Če imam profil 5 let in na njem dnevno komuniciram z znanci in prijavitelji pa se sodišče ne rabi zajebavata z IPji in ne vem čim, ampak preprosto pokliče 10 prič.

Ha! Tole mi nikoli ni bilo jasno, namreč kako je s pričami, pa vedno, kadar je priložnost, pozabim vprašati. Namreč, ali je pričanje prostovoljno ali prisilno? Oziroma, ali me lahko neko sodišče kar po svoji volji določi kot neko pričo (recimo celo v zadevi proti prijatelju/znancu), pa jaz to želel ali ne?

V knjigah dostikrat berem, kako organizmi pregona pritiskajo na nekoga, ali ga prosijo, ali ga celo plačajo, da bi pričal. Po drugi strani pa v časopisih vedno znova izvem, kako je "priča izgubila spomin". To dvoje je nekako kontradiktorno.


Pričanje kot takšno je dolžnost priče. Torej, če te sodišče povabi kot pričo si se temu povabilu dolžan odzvati. Kot priča pa si v skladu z zakonom dolžan po pravici povedati vse kar te vprašajo. Edina izjema temu je pričanje zoper ožjega družinskega člana oziroma če bi pričanje tebe izpostavilo kazenskemu pregonu ali veliki sramoti.

Potem se pa seveda pojavi sivo območje, ki ga ti omenjaš. Torej to, da priča izjavi, da se česa ne spomni in podobno. Z vidika zakona je zadeva nedvoumna, če se priča izgubo spomina izmisli potem gre za krivo pričanje, ki je kaznivo dejanje. V praksi pa se seveda takoj postavi vprašanje kako ugotovit ali se priča res česa ne spomni ali laže.

Načeloma je pri tem tako, da je krivo pričanje zelo velika kršitev (kaznivo dejanje) in tako precej težko najdeš ljudi, ki bi diretno lagali zate na sodišču. Sploh za tako banalne stvari kot je prekršek. Ravno tako je za določene stvari precej težko trdit, da si jih pozabil. Tako, da v veliki večini primerov ljudje, ki se znajdejo v vlogi priče po pravici povedo kar vejo. Lahko pa vsak sebe vpraša, če bi bil znanec omenjenega gospoda in bi moral pred sodiščem odgovorit na vprašanje ali ga imaš dodanega kot prijatelja in ali misliš, da zadnjih pet let kar ga imaš dodanega res komuniciraš z Jožetom Hribarjem, kaj bi storil?

Mipe ::

Oberyn je izjavil:

Mipe je izjavil:

Temu se reče nespoštovanje avtoritete. Poskusi kaj takega na sodišču.

Aja? Visok slovenski politik redno ignorira sodne pozive, na svojih spletnih straneh se pa še izdatno dela norca iz sodstva. Ker sodišča na to niso nikoli reagirala, torej avtoritete več nimajo. In ker je nimajo, je ne moreš ne-spoštovati.

Ne veš? Politiki oz. vaški veljaki imajo imuniteto. Zanje pravila ne veljajo.

St235 ::

Mehmed je izjavil:

Prostovoljno proti bliznjim in svojcem, proti ostalim se ne mores sam odlocit.
Pa ce gradis primer na nekem pricanju ali pa recimo ta prica riskira s tem pricanjem, ti je nekako v interesu ji lesti v rit. Enim potrkas na vest, druge moras prisilit, tretjim nekaj dati nazaj...

PaX_MaN je izjavil:

Mehmed je izjavil:

A je potem moja hisa javni prostor, ce se odlocim pustiti vrata odprta?

Je:
pri čemer ne gre prezreti, da je za javni kraj šteti tudi zasebno zemljišče, če se učinki storjenega prekrška raztezajo na javni kraj.


Res? Meni se to bere kot da se moja hisa steje za javni kraj, ce ucinki prekrska storjenega v njej sezejo ven, na javni kraj.
Kater prekrsek tocno sem storil, ko sem pustil hiso odprto? Da lahko apliciras ta clen nanj? Nobenega ane. Se pravi odprtost je samo po sebi ne naredi javne.


ne samo dejstvo, da imaš odprta vrata tvoje hiše ne naredi javnega prostora. Lahko pa
a. učinki dogajanja na zasebnem prostoru segajo na javni prostor in s tem kršitve, ki se tehnično dogajajo na zasebnem prostoru (recimo glasna glasba) povzročajo kršitve na javnem prostoru.
b. ima tvoja hiša tudi druge lastnosti javnega prostora - neomjen dostop širši javnosti in zbiranje le te itd. na podlagi katere se lahko nek prosto smarta kot javni prostor. Hiša je tukaj mogoče malo slab primer ampak recimo zasebni travnik na katerem se organizira nek javni dogodek...

Mehmed ::

Ja ja, cisto razumem. Ampak, pazi zdej ta dvojna merila. Pri moji hisi se mora nekaj zgoditi, da bi jo nehali smatrati za zasebno pa zaceli za javno.
Ce imas odprt fb profil ga pa ze takoj smatrajo za javno. Ne rabis nic zajebat kot v prvem primeru. Dostopnost ga (nekaterim) dela za javni prostor. Zakaj moja hisa ni javni prostor, ce jo pustim odprto pa dostopno vsem?


Retoricno vprasanje. Ker dostopnost ne narekuje kaj je javni prostor.

Aston_11 ::

Lahko pa bi recimo dostopnost + namen uporabe.

St235 ::

Mehmed je izjavil:

Ja ja, cisto razumem. Ampak, pazi zdej ta dvojna merila. Pri moji hisi se mora nekaj zgoditi, da bi jo nehali smatrati za zasebno pa zaceli za javno.
Ce imas odprt fb profil ga pa ze takoj smatrajo za javno. Ne rabis nic zajebat kot v prvem primeru. Dostopnost ga (nekaterim) dela za javni prostor. Zakaj moja hisa ni javni prostor, ce jo pustim odprto pa dostopno vsem?

Retoricno vprasanje. Ker dostopnost ne narekuje kaj je javni prostor.


Saj tudi on ni bil kaznovan zato, ker je imel odprt profil. Kaznovan je bil, ker je na odptem profilu kršil določila zakona o javnem redu in miru. Enako kot bi bil za to kaznovan, če bi to počel na zasebnem travniku dostopnemu širši javnosti.

Drugi problem v tvojem razmišljanju pa je v tem, da poskušaš enačit dve različni stvari. FB profil in hiša, kjub določenim podobnostim z vidika dostopa in zasebnostim pač nista eno in isto.

Mogoče bi bila še najbolj podobna analogija, da na svoj travnik nabiješ ogromen pano na katerem piše, da so policaji klovni in pajaci. In ta pano je viden vsakomur, ki se pelje mimo. A bi šlo za kršitev JRM ali ne?

Zakaj moja hisa ni javni prostor, ce jo pustim odprto pa dostopno vsem?

Retoricno vprasanje. Ker dostopnost ne narekuje kaj je javni prostor.

Pravzaprav ni tako strašno retorično. V bistvu je ravno dostopnost bistvena sestavine definicije javnega prostora:

javni kraj je vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur;


Torej ja, če pustiš odprta vrata z namenom, da bo v tvojo hišo lahko vsakdo vstopil potem govorimo o javnem prostoru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

harmony ::

Bolano kaksni zakoni.

St235 ::

zakoni, ki kaznujejo tiste, ki javno zmerjajo nekoga? Ja, res bolno.

harmony ::

@Lakotnik29
Aha, lepe primere kaznovanja vidimo v Sloveniji. Torej spet dvojna merila. Za ene zakoni veljajo (beri obicna raja), dok Jelencic lahko druge zmerja z bedaki itd.

St235 ::

aha, lepe primere funkcionalne pismenosti vidimo v Sloveniji. Ne boš verjel, tudi meni lahko vsak dan rečeš da sem bedak, pa ne bo s tem nič narobe dokler ne bom ukrepal.

Dajmo ne mešat hrušk in jabolk. V enem primeru imamo dve fizični osebi in žalitev izrečeno v dialogu. V drugem primeru pa imamo javno objavo žalitve uradnih oseb.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

harmony ::

@Lakotnik
Spostujem tvoje mnenje saj si v teh vodah. Tako, da s teboj se res ne bi raspravljal.

Kako je v primeru, da ti recem da si ti Lakotnik29 genij in me gres tozit, ker sem ti rekel, da si genij.

shadeX ::

Koliko zmerjanj je že bilo, čez folk. Da ne omenjam o politikih. Odsurfajte na 24ur in odprite random članek in boste takoj vedeli o čem govorim. To je tudi javno zmerjanje.

Edino tej velenjski policisti so nekam hudo užaljeni zaradi tega. Če bi VSI ki so bili javno užaljeni, tožili tistega ki je to storil, bi na sodiščih zavladal kaos. Me zanima če bi velenjski policisti napisali kazen nekomu ki je to napisal na 24ur. Pustimo sedaj grožnje s smrtjo ali kaj podobnega, ampak klovni in pajaci?

Očitno velenjski policisti ne izpolnjujejo norme, da so se poslužili takega ukrepa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

St235 ::

odvisno, če uporabiš besedo genij sarkastično z namenom poniževanja in zaničevanja, ter jaz to tako sprejmem potem te grem lahko tožit (civilna tožba - odškodnina), prijavim za ražalitev (kaznivo dejanje) ali, če se to zgodi na javnem kraju prekršek (kršitev JRM). Ampak bistveno pri tem je, da jaz to sprejmem kot žalitev. Glede na to, da je pa več kot očitno mišljeno kot kompliment pa ni straha da bi dobil položnico:)

Hotel sem povdarit, da kot je vseh debatah na forumu, zelo pogosto pride do mešanja različnih primerov, ki so na videz podobni.

Ampak v primeru Jelinčiča imamo debato med dvema sogovornikoma (tudi "bedak" Jelinčiču ne ostane dožan). V drugem primeru pa imamo javno poniževanje uradnega organa.

Prvi primer je klasična razžalitev, ki se ne preganja po uradni dolžnosti. Drugi pa v bistvu še kar dobro povzame idejo 7. člena ZJRM.

Pa da se razumemo, tudi meni se zdi izrečena globa pretiravanje. Dovolj bi bil pisen opomin in poziv k umiku komentarja. Je pa tudi res, da ne poznam vseh okoliščin.

shadeX ::

odvisno, če uporabiš besedo genij sarkastično z namenom poniževanja in zaničevanja, ter jaz to tako sprejmem potem te grem lahko tožit (civilna tožba - odškodnina), prijavim za ražalitev (kaznivo dejanje) ali, če se to zgodi na javnem kraju prekršek (kršitev JRM).


Teorijo razumeš. Kako je v praksi je pa čisto druga zadeva (Govorim, o žaljenju preko interneta).
Meni se zdi da bi raje to požrl in si prihranil veliko energije in denarja preden bi postopal naprej.

St235 ::

ne razumeš kaj sem hotel povedat. To ali bi jaz zadevo požrl ali bi se spustil v kazensko vadbo/civilno tožbo je popolnoma irelavantno.

Gre za to, da kadar nekdo na javnem mestu nekoga tretjega ponižuje in žali lahko za to dobi kazen v skladu z ZJRM. Bistveni so trije pogoji:

a - javni prostor
b - žalitve
c - škodovanje ugledu

In če je prve dve stvari še mogoče objektivno ugotoviti je tretja v veliki meri stvar subjektivne ocene tega, ki aj bi bil žaljen. Če jaz menim, da to da mi rečeš bedak/klovn/pajac ne škodi mojemu ugledu te na podlagi tega ne morejo kaznovati.

V danem primeru pa je organ, ki je izdal položnico ni imel težav z presojanjem tretje točke, ker je bil sam tarča napada.

Seveda pa ne gre spregledat dejstva, da je bilo kršitelja izmeno enostavno najti. Če bi bilo to objavljeno kot anonimen komentar na 24 ur...

Mehmed ::

St235 je izjavil:


Drugi problem v tvojem razmišljanju pa je v tem, da poskušaš enačit dve različni stvari. FB profil in hiša, kjub določenim podobnostim z vidika dostopa in zasebnostim pač nista eno in isto.


Ne. Jaz ne enacim teh stvari, drugi to pocnejo, ko pravijo, da je spletna stran enako fizicnemu prostoru.
Jaz osebno bi raje takole boldal isto stvar
javni kraj je vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur;
pa se ne bi niti ubadal z dostopnostjo, ker spletna stran pac ni prostor. Ampak ce se ze gremo to debato pa recimo da spletna stran je prostor, zakaj je kar naenkrat to javni kraj?

Javni kraj je po zakonu vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur, zasebni prostor pa prostor v zasebni lasti, dostop vanj dovoljen le s soglasjem. No zakaj je zdej odprt profil na fb javen prostor? Meni se zdi zaseben, sej ima lastnika. Kar je pogoj. Kateri ti dovoli dostop. Kar je tudi pogoj.
Torej ce je jeben prostor je prej zaseben, kot javni kraj.

ahac ::

harmony je izjavil:

Ce nekdo misli, da je zalitev v kolikor mu se rece, da je kloven ali pajac, je to potemtakem tudi zalitev za pristne klovne in pajace, saj so v tem primeru negativno oznaceni.

Torej: Vsi sosede toziti v kolikor bodo na rojstnodnevne zabave svojih otrok povabili klovne in pajace, saj skodujejo otrokom in posledicno za celotno druzbo.


Če užališ policaja s tem, da mu rečeš, da je klovn... a potem tudi klovna užališ, če mu rečeš, da je policaj? :P
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

shadeX ::

Čisto mogoče. Odvisno kako si oseba ki je oblečena v klovna to interpretira. Npr sigurno si že slišal za izraz POLICIJSKA DRŽAVA. To zame deluje kot slabšalnica.

To da rečeš nekomu policaj, si drugi lahko tolmači kakor da je strog, brez milosti, pi*da za vsako stvar ( kar nekateri policaji tudi so ) in išče iglo v senu. Tako da ga beseda "policaj" lahko tudi užali če to ni res.

Engineer_ ::

ahac je izjavil:

harmony je izjavil:

Ce nekdo misli, da je zalitev v kolikor mu se rece, da je kloven ali pajac, je to potemtakem tudi zalitev za pristne klovne in pajace, saj so v tem primeru negativno oznaceni.

Torej: Vsi sosede toziti v kolikor bodo na rojstnodnevne zabave svojih otrok povabili klovne in pajace, saj skodujejo otrokom in posledicno za celotno druzbo.


Če užališ policaja s tem, da mu rečeš, da je klovn... a potem tudi klovna užališ, če mu rečeš, da je policaj? :P


geja komot užališ če mu rečeš da je peder. bosanca, če mu rečeš da je bosanc.....

Vse je v pomenu besede, ne le besedi kot taki ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

Machete ::

Nekateri policisti niso klovni in pajaci.

Da vidimo če rešijo tale logični problem in če dobim domov položnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

PaX_MaN ::

To se vid da trolaš, naboš nč dobu domol.

shadeX ::

Tudi če ne bi trolal, položnice ne bi dobil ker je njegova identiteta neznana. Bi kar trajalo preden bi dobili vse potrebne podatke..

Hayabusa ::

St ni kot med.over net, kjer so jih pošiljali brez vsake zakonske podlage https://slo-tech.com/forum/t595309/0

https://slo-tech.com/ostalo/kontakt/
Posredovanje podatkov

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Jupito ::

ahac je izjavil:

harmony je izjavil:

Ce nekdo misli, da je zalitev v kolikor mu se rece, da je kloven ali pajac, je to potemtakem tudi zalitev za pristne klovne in pajace, saj so v tem primeru negativno oznaceni.

Torej: Vsi sosede toziti v kolikor bodo na rojstnodnevne zabave svojih otrok povabili klovne in pajace, saj skodujejo otrokom in posledicno za celotno druzbo.


Če užališ policaja s tem, da mu rečeš, da je klovn... a potem tudi klovna užališ, če mu rečeš, da je policaj? :P


Jaz pravim: ja! Pretiravanje je očitno v modi! :D
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jupito ()

bosslipxx ::

Če si as, greš k policistom in jim v faco poveš kaj si misliš.
slo-fishing.si

Oberyn ::

bosslipxx je izjavil:

Če si as, greš k policistom in jim v faco poveš kaj si misliš.

Pa saj jim je povedal v faco. V facebook.

Zeitgeist ::

prav smesni ste eni z trditvami da ne gre za žalitev.

vsak se naj pri sebi vpraša kako bi se počutil, če bi ga neka xy oseba ob neki random situaciji definirala kot klovna..

Phantomeye ::

Zeitgeist je izjavil:

prav smesni ste eni z trditvami da ne gre za žalitev.

vsak se naj pri sebi vpraša kako bi se počutil, če bi ga neka xy oseba ob neki random situaciji definirala kot klovna..


Klovn je poklic. In vsak poklic je vreden spoštovanja.

Sicer pa 'krivec' ni nikoga direktno užalil. Več kot očitno je šlo za kritiko delovanja policije. Zdaj naj mi pa nekdo pove kje je meja med svobodo govora in žalitvijo? Tle se ne gre za nič drugega kot pa ranjen ego odgovornih.

Po tej logiki bi morali vsem protestnikom, ki na protestih tako ali drugače govorijo čez politike, napisati položnico.

Konec koncev SPLOH NI POMEMBNO kaj zakon policistom dopušča. Problematično je to, da se zakone 'zlorablja' (pazi narekovaji).
Sej cariniki po piki zakona lahko razšraufajo vsak avto, k pride čez mejo, pa tega ne delajo, razen ko stavkajo. Pa jim zakon to dopušča.

Mipe ::

Tudi prostitucija je poklic.

[D]emon ::

Zeitgeist je izjavil:

vsak se naj pri sebi vpraša kako bi se počutil, če bi ga neka xy oseba ob neki random situaciji definirala kot klovna.


Smejal bi se. :)) Pa magari na svoj racun.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

luli ::

Zeitgeist je izjavil:

prav smesni ste eni z trditvami da ne gre za žalitev.

vsak se naj pri sebi vpraša kako bi se počutil, če bi ga neka xy oseba ob neki random situaciji definirala kot klovna..

Glede na izdan nalog lahko brez težav povem, da so policaji klovni.
Upam, da se bo ta cirkuška predstava čimprej končala.

Opravičujem se resničnim klovnom, saj znajo zabavati brez položnic, za razliko od zgoraj omenjenih.

Phantomeye ::

Mipe je izjavil:

Tudi prostitucija je poklic.


Your point being?

Ni vsaka prostitucija nekaj v kar si prisiljen.

St235 je izjavil:

ne razumeš kaj sem hotel povedat. To ali bi jaz zadevo požrl ali bi se spustil v kazensko vadbo/civilno tožbo je popolnoma irelavantno.

Gre za to, da kadar nekdo na javnem mestu nekoga tretjega ponižuje in žali lahko za to dobi kazen v skladu z ZJRM. Bistveni so trije pogoji:

a - javni prostor
b - žalitve
c - škodovanje ugledu

In če je prve dve stvari še mogoče objektivno ugotoviti je tretja v veliki meri stvar subjektivne ocene tega, ki aj bi bil žaljen. Če jaz menim, da to da mi rečeš bedak/klovn/pajac ne škodi mojemu ugledu te na podlagi tega ne morejo kaznovati.

V danem primeru pa je organ, ki je izdal položnico ni imel težav z presojanjem tretje točke, ker je bil sam tarča napada.

Seveda pa ne gre spregledat dejstva, da je bilo kršitelja izmeno enostavno najti. Če bi bilo to objavljeno kot anonimen komentar na 24 ur...


Če jaz sredi new yorka tulim, da so slovenski policisti klovni, mi lahko slovenska policija izroči kazen?
tud če facebook definiraš kot javni prostor ta javni prostor NI v sloveniji. Prvič facebook nima strežnikov, drugič bi pa ta osebek komot pisal iz tujine.

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

Jah, praviš, da je vsak poklic vreden spoštovanja. Lahko dam še en primer... samo nekje v smeri parlamenta se ozri. Ne bom pa natančen, da ja ne bi fasal globe.

Spc ::

Vprašanje je kaj se zgodi če nekdo naredi fake profil v imenu drugega in potem napiše podobno zadevo na FB.
 

Hayabusa ::

Ta model, ki je dobil položnico ima med svojimi prijatelji tudi vsaj enega klovna.

shadeX ::

Zadevo je objavil v skupini. Ni nujno da je bil prijatelj.

Pač nek član iz iste skupine.

Zeitgeist ::

plus se nekaj...
svoboda izražanja ni absolutna, kot si jo nekateri razlagajo. svoboda izražanja sega samo tako daleč, dokler ne posega v druge pravice

Phantomeye ::

Mipe je izjavil:

Jah, praviš, da je vsak poklic vreden spoštovanja. Lahko dam še en primer... samo nekje v smeri parlamenta se ozri. Ne bom pa natančen, da ja ne bi fasal globe.


joj, daj že nehaj. rekel sem, da si nihče ne zasluži norčevanja na rovaš svojega poklica.

Problematičen je lahko zgolj posameznik, ki določen poklic opravlja.

Phantomeye ::

Zeitgeist je izjavil:

plus se nekaj...
svoboda izražanja ni absolutna, kot si jo nekateri razlagajo. svoboda izražanja sega samo tako daleč, dokler ne posega v druge pravice


Ja, ampak v pravice koga je kdo tukaj posegal? boš razložil?

Drugace pa v ameriki velja naslednje (kar se tiče žalitve konkretnega policista).

Freedom of speech is protected under the First Amendment to the United States Constitution, so non-threatening verbal "abuse" of a police officer is not in itself criminal behavior

Pšenični ::

V bistvu je problem tud v tem, kaj se ne postavi vprašaj na koncu stavka. Tako kot delajo v časopisih. Pa bi blo manj tega, pa ljudje bi itak vedeli "za kaj se gre".

Velenski policisti klovni? Če dam za primer......

Zgodovina sprememb…

luli ::

Zeitgeist je izjavil:

plus se nekaj...
svoboda izražanja ni absolutna, kot si jo nekateri razlagajo. svoboda izražanja sega samo tako daleč, dokler ne posega v druge pravice

Če še nimaš poklica razmisli, da bi šel med klovne. Tam rabijo točno takšne kot si ti.

Phantomeye ::

mogoce majo policaji tko nizke place, da popoldne skrivaj delajo kot klovni. in ker je nekdo ponesreči to odkril, so ga kaznoval. ima srečo, da ga še [niso] pospravili.

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

Po tej logiki lahko začnemo vsi tožiti vse, ki nas užalijo, ko smo v službi :)

luli ::

Looooooka je izjavil:

Po tej logiki lahko začnemo vsi tožiti vse, ki nas užalijo, ko smo v službi :)

Ah kje pa. Sicer pri nas velja enakopravnost, vendar z dodatkom, da so eni bolj enakopravni od drugih.

St235 ::

Mehmed je izjavil:

St235 je izjavil:


Drugi problem v tvojem razmišljanju pa je v tem, da poskušaš enačit dve različni stvari. FB profil in hiša, kjub določenim podobnostim z vidika dostopa in zasebnostim pač nista eno in isto.


Ne. Jaz ne enacim teh stvari, drugi to pocnejo, ko pravijo, da je spletna stran enako fizicnemu prostoru.
Jaz osebno bi raje takole boldal isto stvar
javni kraj je vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur;
pa se ne bi niti ubadal z dostopnostjo, ker spletna stran pac ni prostor. Ampak ce se ze gremo to debato pa recimo da spletna stran je prostor, zakaj je kar naenkrat to javni kraj?

Javni kraj je po zakonu vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur, zasebni prostor pa prostor v zasebni lasti, dostop vanj dovoljen le s soglasjem. No zakaj je zdej odprt profil na fb javen prostor? Meni se zdi zaseben, sej ima lastnika. Kar je pogoj. Kateri ti dovoli dostop. Kar je tudi pogoj.
Torej ce je jeben prostor je prej zaseben, kot javni kraj.


Saj si sam linkal definicije javnega in zasebnega. Odprt FB profil ne more bit zaseben. Zaseben pa ne more bit zato, ker do njega lahko dostopa vsakdo, kar je direktna definicija javnega.

Glede besede prostor pa že če pogledaš 1 definicijo iz SSKJ vidiš da prostor vse kaj več kot samo nekaj fizičnega oprijemljivega.

Phantomeye je izjavil:

Zeitgeist je izjavil:

plus se nekaj...
svoboda izražanja ni absolutna, kot si jo nekateri razlagajo. svoboda izražanja sega samo tako daleč, dokler ne posega v druge pravice


Ja, ampak v pravice koga je kdo tukaj posegal? boš razložil?

Drugace pa v ameriki velja naslednje (kar se tiče žalitve konkretnega policista).

Freedom of speech is protected under the First Amendment to the United States Constitution, so non-threatening verbal "abuse" of a police officer is not in itself criminal behavior


Ql, in kaj ima to z nami? Po evropski zakonodaji pa nihče nima pravice javno žalit tretje osebe.

Phantomeye je izjavil:

Mipe je izjavil:

Tudi prostitucija je poklic.


Your point being?

Ni vsaka prostitucija nekaj v kar si prisiljen.

St235 je izjavil:

ne razumeš kaj sem hotel povedat. To ali bi jaz zadevo požrl ali bi se spustil v kazensko vadbo/civilno tožbo je popolnoma irelavantno.

Gre za to, da kadar nekdo na javnem mestu nekoga tretjega ponižuje in žali lahko za to dobi kazen v skladu z ZJRM. Bistveni so trije pogoji:

a - javni prostor
b - žalitve
c - škodovanje ugledu

In če je prve dve stvari še mogoče objektivno ugotoviti je tretja v veliki meri stvar subjektivne ocene tega, ki aj bi bil žaljen. Če jaz menim, da to da mi rečeš bedak/klovn/pajac ne škodi mojemu ugledu te na podlagi tega ne morejo kaznovati.

V danem primeru pa je organ, ki je izdal položnico ni imel težav z presojanjem tretje točke, ker je bil sam tarča napada.

Seveda pa ne gre spregledat dejstva, da je bilo kršitelja izmeno enostavno najti. Če bi bilo to objavljeno kot anonimen komentar na 24 ur...


Če jaz sredi new yorka tulim, da so slovenski policisti klovni, mi lahko slovenska policija izroči kazen?
tud če facebook definiraš kot javni prostor ta javni prostor NI v sloveniji. Prvič facebook nima strežnikov, drugič bi pa ta osebek komot pisal iz tujine.


Aha torej, če grem čez mejo lahko delam kar hočem in za to ne morem odgovarjat v Sloveniji?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mehmed ::

St235 je izjavil:


Saj si sam linkal definicije javnega in zasebnega. Odprt FB profil ne more bit zaseben. Zaseben pa ne more bit zato, ker do njega lahko dostopa vsakdo, kar je direktna definicija javnega.

Ni res. Prvo povsem ignoriras del o zasebni lasti, ki ravno tako narekuje kaj je kaj, potem se pa zapicis v dostopnost. Sej nikjer ne pise, da zasebni ne more biti dostopen vsem. Pise, da moras dati soglasje. Kar das, ko obkljukas vidno vsem.

Jupito ::

Ko bo potem nekdo kaznovan po ZJRM, ker je na (magari kakšnem drugem) internetnem "javnem kraju" objavil svoj doma narejen pornič, takrat bo šele smeh! :D

Ali pa... hajde, da malo glupiramo: EJ, EJ, POLICAJ, JAZ SE PRAVKAR NEKULTURNO DEREM NA JEVANEM KRAJU!!!1
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Phantomeye ::

St235 je izjavil:

Aha torej, če grem čez mejo lahko delam kar hočem in za to ne morem odgovarjat v Sloveniji?


Torej te v ameriki lahko slovenski policisti lahko kaznujejo za motenje JRM-ja na podlagi slovenske zakonodaje? ker to sprašujem.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Snemanje osebe in objava na internetu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5311984 (4208) simnov
»

Kateri VPN ponudnik vzet?

Oddelek: Omrežja in internet
417657 (4347) Badwolff
»

Kamere po avstrijskih gozdovih .. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11832824 (27031) FrizzleFry
»

Facebook Timeline na voljo za vse (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5917762 (12690) Bor H

Več podobnih tem