» »

Fundacija Linux ponuja brezplačni tečaj osnov Linuxa

Fundacija Linux ponuja brezplačni tečaj osnov Linuxa

Slo-Tech - Fundacija Linux je napovedala, da bodo letos poleti brezplačno ponudili spletni tečaj osnov Linuxa. Linux je načeloma brezplačen, tečaji za njegovo uporabo in usposabljanje zaposlenih pa seveda niso. Nekateri se ga iz dostopnih virov naučijo sami, drugi pa plačajo za kak tečaj. Tečaj Osnove Linux, ki ga izvaja Fundacija Linux, običajno stane 2400 dolarjev, sedaj pa bo na voljo brezplačno.

V sodelovanju z neprofitno stranjo edX, za katero skrbita MIT in Harvard, bodo poleti - natančen datum še ni znan - izvajali tečaj kot MOOC (Massive Open Online Course). To pomeni, da omejitve števila prijav ni, v 24 urah po najavi pa se je prijavilo že več kot 2500 ljudi. Tečaj bo obsegal 40-60 ur dela tečajnika, na koncu pa bo mogoče pridobiti certifikat o opravljenih obveznostih. Pri edX sodeluje več kot 31 elitnih univerz, ponujajo pa najrazličnejše tečaje. V poldrugem letu obstoja jih je obiskovalo več kot dva milijona ljudi.

Izvršni direktor Fundacije Linux Jim Zemlin pojasnjuje, da želijo promovirati Linux in zagotoviti zadostno število talentiranih ljudi, ki bodo postali poznavalci Linuxa. Zato so se odločili, da bo njihov tečaj bolj dostopen, v prihodnosti pa utegnejo brezplačno ponuditi še katerega drugega, ne le osnovnega. Seveda lahko pridobljeno znanje preizkušate na njihovih straneh.

Izgovorov za neznanje Linuxa tako kmalu ne bo več. Prijave zbirajo na spletnih straneh.

53 komentarjev

«
1
2

nekikr ::

Sicer špica ampak: "Tečaj Osnove Linux, ki ga izvaja Fundacija Linux, običajno stane 2400 dolarjev". 2400$ za osnovni tečaj? Za 40-60 ur na Win okolju to stane nekje 500-600€, kako hudiča najdeš splošno neizobraženo rajo, ki bo dala 2400$ za tečaj, da bo lahko potem prihranila nekaj drobiža?

PaX_MaN ::

b3D_950 ::

> Za 40-60 ur na Win okolju to stane nekje 500-600€
Preplačaš pri nakupu licenc.

mikojan ::

60 ur. Od tega, 1 uro za inštalacijo in grub, 1 uro za uporabo(splet, urejevalnik besedil) in preostalih 58 ur za reševanje nevšečnosti(driveji, bugi)

KoKi ::

Sem se prijavil. Če ne kaj drugega, bo potrdilo več (predvidevam).
# hackable

sesobebo ::

mikojan je izjavil:

60 ur. Od tega, 1 uro za inštalacijo in grub, 1 uro za uporabo(splet, urejevalnik besedil) in preostalih 58 ur za reševanje nevšečnosti(driveji, bugi)


prevec ocitno in brez obcutka.
 0/5

0/5

Yohan del Sud ::

A niso OS vojne že malo iz mode? Ampak, če se že gremo, je to kot bi primerjal mcdonalda (apple), šolsko menzo (windows) in kmečki turizem (linux). /troll mode off. Sam uporabljam linux že ene 15 let. Če veš za kaj ga točno rabit, potem je to to. Ne bi pa ga priporočal vsevprek.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

b3D_950 je izjavil:

> Za 40-60 ur na Win okolju to stane nekje 500-600€
Preplačaš pri nakupu licenc.

600€ + vsake nekaj let nova licenca sta daaaaaleč cenejša od tega tečaja osnov. 600€ + vsake nekaj let nova licenca + 2 računalnika sta še vedno cenejša od tega tečaja osnov.

Da ni to fora Kuponko/Bigdeal itd. kuponov? Masaža znižana iz 950€ na samo 30€!!!enaena

Pithlit ::

Sej Linux pa ja skoraj komplet svetovna populacija uporablja... dnevno.
Life is as complicated as we make it...

driver_x ::

Yohan del Sud je izjavil:

A niso OS vojne že malo iz mode? Ampak, če se že gremo, je to kot bi primerjal mcdonalda (apple), šolsko menzo (windows) in kmečki turizem (linux). /troll mode off. Sam uporabljam linux že ene 15 let. Če veš za kaj ga točno rabit, potem je to to. Ne bi pa ga priporočal vsevprek.


Se ne bi mogel bolj strinjati.

kitaj ::

Yohan del Sud je izjavil:

Ampak, če se že gremo, je to kot bi primerjal mcdonalda (apple), šolsko menzo (windows) in kmečki turizem (linux)

Ni res! Kitajska hrana je kulinarični Linux!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kitaj ()

popster ::

kjut, upam da se bo folk malo navadil linuxa... ne samo SmartTV ki je tudi linux

andrejus ::

Yohan del Sud je izjavil:

A niso OS vojne že malo iz mode? Ampak, če se že gremo, je to kot bi primerjal mcdonalda (apple), šolsko menzo (windows) in kmečki turizem (linux). /troll mode off. Sam uporabljam linux že ene 15 let. Če veš za kaj ga točno rabit, potem je to to. Ne bi pa ga priporočal vsevprek.


Dobra ja.

Afo ::

Ok, "administriram" linux že par let, pa me vseeno prekleto zmoti ta izjava: Izgovorov za neznanje Linuxa tako kmalu ne bo več.
To je napisano kot da je linux en standard po katerem moramo živet. Komu k**** se bi pa kdorkoli moral zgovarjat ker ne zna uporabljat linux!? Ga pač ne zna, in namesto tega uporablja windows. Uporabniki linuxa se tudi ne opravičujejo ker ne znajo uporabljat windowsov. In prav je tako.

Pol pa pride par rožic, da notr DVD da se samodejno namesti Ubuntu, celo življenje klika po Facebooku in trdi da zna linux.
"Aja a Android je tut neke vrste linux? Ja potem pa jest tut uporabljam linuk." ... no comment
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

Truga ::

Afo je izjavil:

Ga pač ne zna, in namesto tega uporablja windows. Uporabniki linuxa se tudi ne opravičujejo ker ne znajo uporabljat windowsov. In prav je tako.


To kar pises je res, in je vse lepo in prav.

Problem je ker vecina windows userjev ki jih poznam rece da je linux zanic, ker ga ne znajo uporabljat, se ne obnasa tocno tako kot windowsi.

Tale primer prikaze precej nazorno kako iz drugega zornega kota zgledajo windows userji ko pridejo na linux: http://www.brankovukelic.com/2013/01/on...

Dr_M ::

Linux ni zanic, samo ni tako dober, kot windows. :D

Luwigana ::

Linux res ni zanič, je treba pa malo več truda vložiti v njega. Jaz imam malo preveč dobro mašino, da bi mi delal v redu :D . Kar pa se tiče programov sem jih kar nekaj dobil za linux, edino kar ne morem igrati igre, ki so mi všeč pa pustimo VINO. Res pa je, da se je težko odvaditi windowsow. linuxa se učim saj cca 4-5 let in še vedno ne obvladam vsega :| .

andrejus ::

Stvar je enostavna. Linux in foss tezko konkurira piratskim kopijam. originalom pa z lahkoto.
Ce pa se vzame ceno v zakup je zadeva zanimiva tudi za desktop oz prenosnik.
Strezniki niso vprasljivi ker tam so druge stvari pomembnejse.

Kot geek imam na prenosnikih ze vrsto let ubuntu/debian ali suse. Nekemu povprecnemu uporabniku je prakticno vseeno ali mu dam win 7 ali suse 13. Isto sranje drugo pakovanje. Edina razlika je v tem da na susu ne bo mogel poanjati piratskega photosopa ki ga nujno rabi in piratskih officov :)
Itak Adobe dela en kup programov, ki jih domaci uporabniki nujno rabijo za video, slike itd. Ko placujes licence je s tem konec ( na sluzbenih racunalnikih) in takrat zacnes cenit foss. Drugace glede stabilnosti, uporabnosti ipd ni nekih hudih pomankljivost z win 7, vsaj jih ne vidim ce se primerjam z zeno, ki striktno fura win. Ne razumem pa recimo SAP da ne izda polnopravnega clienta, ceprav podpira suse linux povsod, edino na koncu pri uporabniku in razvojniku ne. Ahh. Java client je pa rofl. Tako da vbox je vedno gor. Ampak nekaj podobnega imajo tudi win 7 za xp. Pa delo z vpn-jem je bolj elegantno v linuxu ipd.

Saj ima linux en kup pomankljivost ima pa tudi nekaj prednosti.

Pomankljivosti bodo ostali nasteli, ki pravijo da je linux zanic in neuporaben ter nedodelan ipd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

andrejus ::

Luwigana je izjavil:

Linux res ni zanič, je treba pa malo več truda vložiti v njega. Jaz imam malo preveč dobro mašino, da bi mi delal v redu :D . Kar pa se tiče programov sem jih kar nekaj dobil za linux, edino kar ne morem igrati igre, ki so mi všeč pa pustimo VINO. Res pa je, da se je težko odvaditi windowsow. linuxa se učim saj cca 4-5 let in še vedno ne obvladam vsega :| .


Programov je kar nekaj. Samo ce pricakujes zastonj program, ki bi bil boljsi od photosopa bos razocaran.
Tudi offici niso boljsi od msoffice. Samo tudi na windowsih ni glih vec zastonjskih programov, tako da si tam ta.

Linux je dober predvsem v omreznih zadevah ampak to je druga pesem.

Ni AAA iger, ceprav se Valve trudi. Jaz iam ps3 tako da to me ne zanima. Starejse igre pa igram ( isto bi na win spilal).

Zvezdica27 ::

lp,

ne vem... jaz živim od dela, ki ga naredim v foSS okolju. Brez problema (95% of what everyon does, Libreoffice, pdf, itd).

Da ne omenjam, kako priročno je glede možnosti DE, prilagodljivosti, multimedije in mrežnih zadev, ko pač rabiš poznat terminal. in hvlabogu za ssh, ker to, čeprav predpotopno, je po moje najbolj koristen program kar jih je.

lhk bi pa tud na win, sam vse piratiziranje, crackanje... nove verzije, brezveze. sudo apt-get dist-upgrade in čao.

Me happy. Okoli mene eliko happy OSX in še več win7. Vsi happy.

zz

jype ::

Tisti z Win7 niso happy. Ne dela jim printer.

techfreak :) ::

jype je izjavil:

Tisti z Win7 niso happy. Ne dela jim printer.

Mah rekel bi da je printer ena izmed naprav, ki vsem uporabnikom dela tezave, ne glede na OS.

Luwigana ::

andrejus je izjavil:

Programov je kar nekaj. Samo ce pricakujes zastonj program, ki bi bil boljsi od photosopa bos razocaran.
Tudi offici niso boljsi od msoffice. Samo tudi na windowsih ni glih vec zastonjskih programov, tako da si tam ta.

Linux je dober predvsem v omreznih zadevah ampak to je druga pesem.

Ni AAA iger, ceprav se Valve trudi. Jaz iam ps3 tako da to me ne zanima. Starejse igre pa igram ( isto bi na win spilal).



Profesionalno se res ne ukvarjam, mi je dovolj za domačo uporabo kot windows. Kakšen program pa spet ni problem kupiti, saj za windows sem si jih nekaj kupil ampak za distribucijo sem pa malo skeptičen, če bi delalo vse v redu.

Pithlit ::

techfreak :) je izjavil:

Mah rekel bi da je printer ena izmed naprav, ki vsem uporabnikom dela tezave, ne glede na OS.

Res je... ne da se mi kartuš in tonerjev naročit.
Life is as complicated as we make it...

chironex10 ::

Zvezdica27 je izjavil:

ne vem... jaz živim od dela, ki ga naredim v foSS okolju. Brez problema (95% of what everyon does, Libreoffice, pdf, itd).


Pa zivis tako dobro od tega kot zivijo developerji od tvojih donacij, ki jim jih hvalezno nakazes? Ali se samo freeloadas na delo drugih? Zagotovo jim
vsak mesec nakazes vsaj za eno kavo, glede na to, da celo plačo zasluzis ker se oni trudijo zate. Gre tudi za vse ostale. Saj to verjetno razumete, da
so zadaj ljudje, ki DELAJO, zato da ti produkti nastajajo, ne?
Če vas slucajno prime da bi objavili svojo kodo pod open source, prej poglejte:
na 32:52: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QKwWPQ1Orzs

Zgodovina sprememb…

kitaj ::

1. trolova zapoved: ignoriraj fakte, ki pravijo drugače

Truga ::

chironex10 je izjavil:

so zadaj ljudje, ki DELAJO

In so mastno placani.

Invictus ::

Truga je izjavil:

chironex10 je izjavil:

so zadaj ljudje, ki DELAJO

In so mastno placani.

In kaj je narobe s tem?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

chironex10 ::

Truga je izjavil:

chironex10 je izjavil:

so zadaj ljudje, ki DELAJO

In so mastno placani.


Od svojih uporabnikov mar ne? Ki ne donirajo nič.
Če vas slucajno prime da bi objavili svojo kodo pod open source, prej poglejte:
na 32:52: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QKwWPQ1Orzs

Poldi112 ::

Zakaj točno je pomembno, da ravno uporabnik donira? A denar iz drugih kanalov ni toliko vreden?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Invictus ::

Večina velikih firm je oblikovala del svoje strategije z Linuxom. Preprosto ga ne morejo ignorirati.

Zato pa sestavijo ekipe, ki naredijo kaj novega in to delijo z ostalimi.

Nič novega tukaj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Truga ::

Invictus je izjavil:

Truga je izjavil:

chironex10 je izjavil:

so zadaj ljudje, ki DELAJO

In so mastno placani.

In kaj je narobe s tem?

Popolnoma nic. Prav je tako. Sam pravim, chironex namiguje na to da open source developerji delajo zastonj.

Jaz bi zastonj delal vse, ce bi tudi dobil vse kar bi hotel zastonj. Ker (zaenkrat) ne morem, pac svoje delo tudi mastno zaracunam.

chironex10 ::

Truga je izjavil:

Invictus je izjavil:

Truga je izjavil:

chironex10 je izjavil:

so zadaj ljudje, ki DELAJO

In so mastno placani.

In kaj je narobe s tem?

Popolnoma nic. Prav je tako. Sam pravim, chironex namiguje na to da open source developerji delajo zastonj.

Jaz bi zastonj delal vse, ce bi tudi dobil vse kar bi hotel zastonj. Ker (zaenkrat) ne morem, pac svoje delo tudi mastno zaracunam.


Tukaj se pa absolutno strinjam. V tem primeru delam samo še za dobrobit tehničnega razvoja človeštva. Zastonj. Sicer se ne gre za to, da delajo zastonj ampak delajo za drobiž glede na zahtevnost dela in leta (samo)izobraževanja, da lahko to delo sploh opravljajo dobro. K sreci vsaj sem in tja kdo POŠTEN tudi kaj vrne developerjem. Ampak poštenost je pač redka vrlina.

kitaj je izjavil:

1. trolova zapoved: ignoriraj fakte, ki pravijo drugače


lol. A ti ves koliko je to napram vsemu kar ena distribucija vsebuje? Lahko zaokrozis v nič.
Če vas slucajno prime da bi objavili svojo kodo pod open source, prej poglejte:
na 32:52: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=QKwWPQ1Orzs

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

lp,

doniram FOSS stranem, ki si to zaslužijo po mojem mnenju. redno

1) wikipedia
2) Crunchbang linux
3) Urban terror, KRH klan

ostalim ne, ker ne uporabljam.

Bi rad izpiske iz Paypala?

aja, pa še amnesty international.

Vem da to vedno bluzite, ampak to je stvar vsakega posamzenika. Jaz dam. Če daš ti, mene ne zanima, lahko daš ali pa ne. Kakor te je mati vzgojila. Pa ata.

zz

Zgodovina sprememb…

kitaj ::

chironex10 je izjavil:


kitaj je izjavil:

1. trolova zapoved: ignoriraj fakte, ki pravijo drugače

lol. A ti ves koliko je to napram vsemu kar ena distribucija vsebuje? Lahko zaokrozis v nič.

2. trolova zapoved: brez argumentiranja se posmehuj nasprotnikovim argumentom

Blazz ::

če sem jaz prov vidu, tole na konc koncev ni zastonj... 250 usd hočejo za certifikat, teh 250 usd pa tud omogoča:

EdX has launched a Verified Certificate of Achievement to help you with this. Employers and schools sometimes want proof of what you have achieved in an online course; a Verified Certificate of Achievement provides that proof.
you'll need to watch the videos, participate in the discussion forums, take exams and pass your course. If you don't pass, you can take the course again at a later time.

nekikr ::

Torej je tole en zelo beden in nizkoten PR poizkus. Way to go...

Looooooka ::

Čestitamo, zadeli ste zastonj počitnice na Kreti. Paket vreden 2500€.
...plačate samo akontacijo, letalsko karto in hrano :D.
90% folka bo nehalo brat pri 2500 in letelo do agencije. Oldest trick in the book.

sesobebo ::

hmm? kaj ni jasno? tecaj je zastonj. ce pa zelis se potrdilo, da se bos loahko drugim hvalil, da si ga res ti opravil, pa placas $250.

nekikr ::

Kar znese polovico normalnega tečaja s potrdilom vred.

sesobebo ::

your point being?

Invictus ::

nekikr je izjavil:

Kar znese polovico normalnega tečaja s potrdilom vred.

Tisto potrdilo ni uraden certifikat, ampak samo potrdilo da si se udeležil tečaja ...

Vredno manj kot skret papir ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nekikr ::

Točno toliko kot opravljene osnove Linuxa. Če bi debatirala o kakšnih resnih certifikatih in resne službe, ki jim pritičejo, potem ok, za osnove Linuxa je pa precej nepomembno, a si certificiran noob ali samo hobby noob.

sesobebo ::

se vedno, your point being?

nekikr ::

Ponovno: "Torej je tole en zelo beden in nizkoten PR poizkus. Way to go..."

Invictus ::

nekikr je izjavil:

Točno toliko kot opravljene osnove Linuxa. Če bi debatirala o kakšnih resnih certifikatih in resne službe, ki jim pritičejo, potem ok, za osnove Linuxa je pa precej nepomembno, a si certificiran noob ali samo hobby noob.

Pravzaprav certifikati iz Linuxa niso bav bav.

Seveda moraš imeti Redhat ali Suse certifikat. So ljudje kar iskani in v redu plačani.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Hayabusa ::

Debian ni popularen ?

Invictus ::

Ne, vsaj ne v velikih firmah.

Hočejo imeti zadaj plačljiv support.

Redhat si tukaj pobere kar veliko ....
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nekikr ::

Invictus je izjavil:

nekikr je izjavil:

Točno toliko kot opravljene osnove Linuxa. Če bi debatirala o kakšnih resnih certifikatih in resne službe, ki jim pritičejo, potem ok, za osnove Linuxa je pa precej nepomembno, a si certificiran noob ali samo hobby noob.

Pravzaprav certifikati iz Linuxa niso bav bav.

Seveda moraš imeti Redhat ali Suse certifikat. So ljudje kar iskani in v redu plačani.

Absolutno se strinjam. Ampak novica govori o brezveznem osnovnem tečaju Linuxa. Taki ljudje, ki znajo osnove Linuxa, pa niso ne iskani, ne dobro plačani.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uporabni brezplačni tečaji IT in inf. varnost

Oddelek: Informacijska varnost
92134 (1337) Qushaak
»

Microsoft ponuja tudi certifikat za Linux

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
2412103 (10268) damjanster
»

Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
101600 (1077) detroit
»

Fundacija Linux ponuja brezplačni tečaj osnov Linuxa (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5325136 (19960) GizmoX
»

Valve se pridružuje Fundaciji Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8626908 (22968) Mavrik

Več podobnih tem