» »

Ali HDD umira?

Ali HDD umira?

potepuhec ::

Tezavo imam z HDD WD Red 2TB... na momente mi zmrzne in ne pomaga nic drugega kot hard reboot ali pa force shut down. Ze prej sem opazil, da mi je ene mape kar "pozrl" ni je bilo mogoce odpreti, zbrisati,... Ravno tako sem imel velike tezave s kopiranjem na in iz diska. Sedaj, ko poizkusam resit, kar se resit da, mi hitrost pri kopiranju velikokrat pade na 0 in je tako tudi do par min preden nadaljuje ali pa mi zmrzne. Kopiram pa mape do max 5GB. Pri kopiranju med ostalimi diski imam povprecno hitrost tam okoli 60 MB/s in je dokaj konstantna brez padcev in cakanja.

Disk je se v garanciji in ga bom poslal nazaj, ce je z njim kaj narobe (po moje je) me pa zanima ce se da to s kaksnim programom preverit. Preverjal sem ga z Data Lifeguard Diagnostic for Windows pa mi na hitrem testu ni nic javilo. aku je kak bolj zanesljiv program da lahko potem pri vracilu povem kaj je tezava npr.

Hvala za odgovore

hojnikb ::

crystaldiskinfo...
#brezpodpisa

Mesar ::

Preveri podatke SMART tabele. Recimo z http://www.hdtune.com/ čeprav je lahko problem, tudi če so vse vrednosti ok.
Your turn to burn!

MIHAc27 ::

Jaz nikoli ne uporabljam quick testov za diske... ker 99.9% javijo vse OK. Long test ki traja lahko par ur je boljši pokazatelj.

En program je še Seatools. Pa obvezno Long generic test spustit.

potepuhec ::

Sem sprobal par testov in takoj ko ga dam na dolg test mi javlja preostali cas 300+ h.... skratka ne gre nikamor. Tako da mislim, da je sel rakom zvizgat.

Hvala za odgovore

MIHAc27 ::

Kako urco ali tri ga pusti, če potem kaj pospeši. Meni že za 1TB rabi 3ure.
Ampak kaže ne prav dobro.

filip007 ::

Za katere modele gre, če bomo slučajno 1TB kupovali doma.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

ZLATI bober ::

Zdravo!

Na sumu imam, da mi bo crknil disk, saj je zadnje pol leta nalaganje Windowsov izjemno počasno. Tudi odpiranje raznih programov traja dlje časa kot običajno. Poleg tega iz diska prihajajo glasnejši zvoki kot ponavadi, podobni praskanju. Zadnje čase pa se je med poganjanjem programov in igranju igric (niso ravno zahtevne, npr. NFSU2, SC3000) začel ugašati tudi ekran. Nov disk je sicer že na poti, back-up je tudi že narejen, vendar me zanima ali je to posledica umirujočega diska, ali je crknilo še kaj drugega?

LP

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

Ni nujno, da je trdi disk, lahko so winsi OS od vključno XP-jev dalje ! Kot neke vrste "zarota", ker z win9x ali win2000 nisem mel tudi sam teh težav, z XP-ji pa ja. Problem utegne biti z napajalcem kompa kot primarnim vzrokom! Probaj testirat disk z orodji na live BartPE CD-jem ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

ZLATI bober ::

Na hitro sem inštaliral CrystalDisk Info in javi opozorilo; [C5] Current Pending Sector Count : 425. Predvidevam da to ni najboljša novica za disk. S tem BartPE-jem bom testiral v ponedeljek, trenutno nimam pri sebi CDja z windowsi. Sem pa razmišljal, da bi iz partisa potegil isto verzijo windowsov ki jo imam zdaj inštalirano in izberem te datoteke ali morajo biti nujno tiste iz CDja?

Sami ::

Bad sectorji, menjaj disk in shrani podatke dokler je še možno.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Spajky ::

Zaradi takih dogodkov jest priporočam delitev diska na čimveč particij (min 3 do max 7) odvisno od velikosti diska in obvezno eno particijo (zadnjo npr.-arhiv v Fat32. Sam imam 5 particij na 28GB disku sedaj.

Enako sem imel na rezervnem arhiv IBM_*Death*-Starju 45GB, ki je kao crknil pred meseci (fizično udarile glave po eni od particij) Katerakoli diagnostika je rekla, da je hin (klik klak krrrr etc). (izpad napajanja-slabi kondiči v PSU in na plati + WinXP takrat laufal!)

Potem pa sem preko mojih microWin95 live iz DC-ja ugotovil, katero particijo je usekalo in sem jo disejblal z Xfdisk utility-em (da je nobeni Win ali Linux ne vidijo). MBR sem povozi s standardno Dos verzijo ter zalaufal komp na novo (win98seLite in WinXP potem). Disk je pač za ono particijo manjši (za 1/4 placa) na kateri je blo zelo malo in nepomembni podatki!

Disk sem potem vse še enkrat prečekiral na vse mogoče načine in je ostalo zdravo; dela BP! Bok zna koliko teh IBM-jev je šlo v smeti, ker so bili kao mrtvi (z enakimi kot mojimi simptomi - click of Death).

Torej ideja: reši vse podatke in sistem z diska s pomočjo one BartPE LiveCD distribucije in sformatiraj disk! Nato ga razdeli na brdo malih Particij in ful formatiraj vsako. Boš videl točno kje je problem (na cca. koliko GB od začetka do konca! bo začel mlet - od kje do kje je bad!)

Potem pač spet formatiraš cel disk in napraviš min 3 particije : prvi zdravi del, drugi pokvarjeni del + 3.ji spet zdravi del. Pa skriješ npr. srednjo pokvarjeno particijo, da je niti DOS/win ne vidi in ti ostaneta dve zdravi particiji ! >:D ... in lahko da bo ta disk še do-o-o-sti cajta služil ...

...kaj se vse človek še nauči pod "stara leta" :D ... in potem naložiš nazaj bekap ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

hojnikb ::

Mah nic pacat tako.če je kej bad sectorjev, jih smart tako sam prelocira. Itk pa tak disk, ko zacne enkrat kazat baf sectorje, vržeš v smeti.
#brezpodpisa

BorutK-73 ::

Ko imaš enkrat 425 bad sektorjev, nimaš kaj več čarat z diskom. V koš in v trgovino po novega, še bolje po SSD.:D

ZLATI bober ::

Sem gledal malo tele SSDje, vendar imajo zelo majhne kapacitete. V tem primeru bi moral kupiti še en disk, kamor bi shranjeval podatke, vendar si v tem trenutku zaradi hudo omejenega proračuna ne morem privoščit nobenih dodatnih izdatkov. Sicer mogoče malo butasto vprašanje, a vendar. Če se bom v prihodnosti odločil za SSD disk poleg obstoječega HDD, ali ju je treba vezati v RAID, ali lahko z matično povežem vsakega posebej?

gddr85 ::

vsak zase

Sami ::

Kupi SSD, ali vsaj SSHD (če si na tesnem s financami)....
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Spajky ::

Če bo BartXPE live CD z orodji popravil bad sektorje (lahko so softwerski), potem je disk OK in je problem drugje! Če se pa diska ne da spravit k pameti, potem pa je res bolje, da ga v garaciji zamenja! ... samo če ne bo odpravil vzroka, potem utegne čez čas tudi tanovi zezat!

ZLATI bober ::

Disk ima dobrih 5 let in žal ni več v garanciji. Jutri bom poizkusil odpraviti bad sektorje in poročam. Zaenkrat pa hvala za odgovore in nasvete.

BorutK-73 ::

BorutK-73 je izjavil:

Ko imaš enkrat 425 bad sektorjev, nimaš kaj več čarat z diskom.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

lahko probaš z hdd regeneratorjem al pa hdat2, ampak pri tolk slabih sektorjih velika šansa, da je kej fizičnega okvarjenega (glava, poškodbe na diskih), ne samo preprosto razmagnetenje.
V vsakem primeru menjaj ob prvi priložnosti, neglede nato kaj to programje nared.
#brezpodpisa

Spajky ::

Tale disk je dober in se ga splača probat "popravit" IMHO.

Namreč 400 sektorjev od TL 4 miljarde ne predstavlja NIČ ! Če so raztroseni po samo eni plati na eni strani od dveh najverjetneje in največ po enem+dveh sosednjih trackih najverjetneje, to predstavlja samo 0,0003 promila placa.

Tudi, če so malo raztroseni ti kao slabi sektorji, več kot promil placa ni okvarjenega ! ... my2c ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

gddr85 ::

Ne vem no, jst sem nazadnje probal samsunga popravit, mislm, da je blo nekej čez 300 slabih, na konc sem sam še v smeče vrgu, ker kopirat sploh ni zmogel več, tist kar mi je uspel pobrat dol sem pobral (na srečo brez pokvarjenih fajlov) ostalo sem pustil, formatiral in vrgel v kanto.
Je pa res da je kazal še nek read error ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

ZLATI bober ::

Sem poizkusil z bartpe live cdjem odpraviti bad sektorje vendar nikakor ni zaznal originalnih win datotek. Nato sem malo brskal po forumih in ugotovil, da bartpe ne deluje na windows 7. Ali obstaja še kakšen program s katerim bi odpravil bad sektorje?

hojnikb ::

smo ti že napisal -- hdd regenerator ali hdat2

Čeprav je bolje, da roma v smeti. Če ceniš svoje podatke, boš to upošteval.

Spajky je izjavil:

Tale disk je dober in se ga splača probat "popravit" IMHO.

Namreč 400 sektorjev od TL 4 miljarde ne predstavlja NIČ ! Če so raztroseni po samo eni plati na eni strani od dveh najverjetneje in največ po enem+dveh sosednjih trackih najverjetneje, to predstavlja samo 0,0003 promila placa.

Tudi, če so malo raztroseni ti kao slabi sektorji, več kot promil placa ni okvarjenega ! ... my2c ..

procentualno res ne, je pa par 100 sektorjev dober indikator, da lahko stvar z veliko verjetnostjo kompletno odleti.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ZLATI bober ::

Pa res. Se opravičujem, slabo berem.

Spajky ::

ZLATI bober je izjavil:

.. da bartpe ne deluje na windows 7
Na win7 NE moreš laufat, moraš zapečt iso image na CD in ga zalaufat s CD-ja (v Bios-u: 1st boot device CD). Če treba se prestavi tudi na IDE (NE-Sata)mode CD drive začasno, če ne zalaufa takoj (gre v Win7 namesto boota s CD-ja!) V BartXPE pa lahko delaš z inkorporiranimi orodji kar češ. Če ne vidi diska, pač daš disk v Biosu začasno tudi v "IDE-legacy mode! , če je ta opcija v njem. MORA DELAT !

Torrent download from http://www.Demonoid.com
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

ZLATI bober ::

Bad sektorjev ni šlo odstraniti. Še enkrat hvala za odgovore in nasvete.

Napajalc ::

Si bom sposodil temo, Naredil sem qick format HHD ja, in ksneje ugotovu da sta bila gor 2 pomembna fajla, že dolgo nazaj mi je uspelo rešt neke fajle v taki situaciji, sam sem pozabil kako, kak predlog?

s6c-gEL ::

Quick format samo označi particijo kot prazno, tako da lahko rešiš z testdisk ali recuvo npr (seveda ničesar ne piši na ta hdd).

Napajalc ::

s6c-gEL je izjavil:

Quick format samo označi particijo kot prazno, tako da lahko rešiš z testdisk ali recuvo npr (seveda ničesar ne piši na ta hdd).

Recuvoa = iSkysoft Data Recovery, s tem bom poskusil, hvala.

Mesar ::

Raje daj s tem ... https://www.piriform.com/recuva jaz sem do zdaj sicer obnavljal samo zadeve, ki jih je kdo po "pomoti" izbrisal ampak so bli rezultati kar dobri..
Your turn to burn!

Kopovsky ::

Imam identičen problem z WD-jem 1 TB, le da meni crystaldisk najde 192 bad sektorjev. Imam pa naslednje vprašanje - pri funtechu sem kupil računalnik in rekel, da mi vgradijo dva diska, ki sem ju imel v starem kompu (WD 1 TB in WD 2 TB, oba sta bila kupljena kot zunanja diska, a sem ju vstavil v komp). Ko štartam komp in inštaliram Windowse je že na začetku kazalo pri 2 TB disku empty space 1,9 TB (se pravi celega). Windows diska ni zaznal, po ročnem brkljanju v disk managerju ga je zaznalo, ampak je zahteval format. Na srečo sem imel gor le filme in serije. Drugi disk (1 TB) je zaznalo normalno, le da ga je scandisk pri win bootu vedno preverjal in se ustavil na 72 %. Danes poskušam kopirati slike iz njega in naletim na enake simptome kot avtor teme.

Zanima me naslednje - 1 TB disk je delal normalno še nekaj dni prej. Je možno, da so disk pokvarili na funtechu (padec na tla recimo)? Tudi formatiranje 2 TB mi ni jasno, ko sem ga sam vgrajeval v komp tega ni bilo treba.

gddr85 ::

Ja disk ti crkuje, probaj ga mogoče zbrisat oz. prepisat npr. cmd clean all oz. s kakim dban, čeprav bolj težko, da bo kej bolje. Če ni udarjen, opraskan potem jim najbrž ni padel po tleh, crkne pa laho kadarkol, tud če je 2 dni prej delal bp.

Spajky ::

Disk je lahko popolnoma Ok, le Win (NT*) instalirani ga lahko serjejo. Bart-ovo LiveCD verzijo zagnat in tam naredit Scandisk ali s kakim tam programom check ... meni tudi npr.WinXP rezervni skoz težijo ob bootu, da je nekaj narobe z nekaterimi particijami-disk consistency (pa ni! garantirano) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

hojnikb ::

scandisk je bedarija, ker je to mišljeno še za čase, ko diskovje ni mel smarta. Danes pa disk sam prelocira slabe sektorje transparetno uporabniku, tako da ni potrebe po scandisku, da dela markiranje. Če je pa bad sektorjov preveč, da bi jih lahko prelociral, je pa itk disk kompletno zanič.
#brezpodpisa

gddr85 ::

Glede na to, da mu kaže bad sektorje ne vem če je disk ok, sicer pa kakšen live ubuntu pa tam počekiraš in sprobaš tam kopirat in boš videl.

Kopovsky ::

Instaliral sem Win 8.1. Evo še slika iz HD Tunea

 hdd

hdd

hojnikb ::

vrži to stran že enkrat.
Enkrat bo naredil klik pa boš ob vse podatke.
#brezpodpisa

gddr85 ::

Jap, stvar ne zgleda čist OK ;((

hojnikb ::

mogoče vseeno poženeš tisti checkdisk, če kej naredi, sicer pa v koš ali pa za kak temp storage (kake downloade itd...)
#brezpodpisa

Kopovsky ::

Ok, hvala za hitre odgovore. Še eno vprašanje - 2 TB disk bom razdelil na dve particiji, s katerim programom to narediti najpreprosteje kar v windowsih?

hojnikb ::

minitool partrition wizard
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trdi disk je prdnu?

Oddelek: Strojna oprema
173982 (2566) brainhood
»

PO NEUSPEŠNI INŠTALACIJI WIN10 x64 IZGINIL DISK

Oddelek: Pomoč in nasveti
243078 (2441) abaximan
»

Poskus oživetja diska z bad sektorji?

Oddelek: Strojna oprema
404229 (3211) amigo_no1
»

Del diska pokvarjen

Oddelek: Strojna oprema
353716 (2615) k4vz0024
»

Popravljanje bad sectorjev na disku

Oddelek: Pomoč in nasveti
152988 (2382) StratOS

Več podobnih tem