» »

Prihajajo chromeboxi

Prihajajo chromeboxi

Asusov Chromebox

HP ponuja chomeboxe v več barvah.

Googlov komplet

Slo-Tech - Prenosni računalniki z operacijskim sistemom Chrome OS (tako imenovani chromebooki) so se že dodobra uveljavili na trgu, sedaj pa na vrata trkajo še namizni računalniki z istim operacijskim sistemom. Chromeboxi, kot se bodo imenovali, utegnejo postati hit letošnjega leta. Svoja predstavnika sta že napovedala Hewlett-Packard in Asus, medtem ko ima Samsung svoje že na trgu.

Prvi je ta teden svojega predstavil Asus. Asusov Chromebox bo na voljo v več okusih, odvisno od globine denarnice in želja. Procesor bo lahko Celeron 2955U (dvojedrnik s taktom 1,4 GHz) ali pa Core i3-4010U (dvojedrnik, 1,7 GHz) oziroma Core i7-4600U (dvojedrnik, 2,1 GHz). Vsi bodo podpirali izris slike v ločljivosti do 4K, imeli pa bodo 16 GB SSD (in zraven še 100 GB prostora na Google Drivu), 2 ali 4 GB pomnilnika, štiri priključke USB 3.0, bralnik kartic SD, Bluetooth in Wi-Fi. Vse to so stlačili v oziroma na škatlo velikosti 12,4 x 12,4 x 4,2 centimetra. Naprava pride na prodajne police prihodnji mesec, prodajna cena pa se bo začela pri 180 dolarjih (za najšibkejšo verzijo s Celeronom in 2 GB pomnilnika).

Svoj odgovor je pripravil tudi HP. Ta bo na voljo v treh barvah, in sicer v beli, črni in zeleni. HP kaj dosti ni razkril, a vidimo, da bo škatla podobne velikosti (slabih 15 centimetrov v dolžino in širino), v notranjosti pa bo tiktakal procesor Intel Core i7 četrte generacije. HP-jev Chromebox pride spomladi, o ceni in drugih značilnostih pa lahko le ugibamo.

Ni pa nujno, da so chromeboxi poceni naprave za domačo zabavo, dokazuje Google. V četrtek so pokazali poslovno verzijo, ki je namenjena videokonferencam, saj podpira tudi Google+ Handouts in Google Apps. Podpira do 15 udeležencev, ki se lahko priključijo od koderkoli na svetu, potrebujemo le svoj elektronski naslov pri Gmailu. V paketu najdemo še kamero z ločljivostjo Full HD, mikrofon, tipkovnico in USB-adapter. Za zdaj je naprodaj le v ZDA, kjer stane 1000 dolarjev, a pride še letos tudi na Staro celino.

55 komentarjev

«
1
2

lmorgh ::

Zakaj pa v taki napravi, katere namen je itak v oblaku potrebujemo i7 procesor?

zigomir ::

Vsec mi je ideja, da bi to kupil starsem in nebi nikol vec rabil formatirat pa instalirat windowsov :)

johnnyyy ::

lmorgh je izjavil:

Zakaj pa v taki napravi, katere namen je itak v oblaku potrebujemo i7 procesor?

V oblaku so samo podatki, procesiranje se še vedno vrši na lokalnem nivoju.

lmorgh ::

v guglovih applikacijah ne, kar je dosegljivo v app storu ni nič zahtevnega, njihove storitve, ki bi potrebovale procesorsko moč, so pa prav tako v oblaku (recimo njihova gis rečitev). za predvajanje jutub filmov pa itak ne rabiš takega procesorja. drugega pa ta reč itak še ne zna.

kpkp ::

Saj to niso neki desktop i7, 4600U ima Max TDP 15 W....

bluefish ::

Odleti internet in ga lahko le žgečkaš.

scramble ::

bluefish je izjavil:

Odleti internet in ga lahko le žgečkaš.


Hekneš kak spodoben Linux distro gor?

marez ::

Opažam da si izmišljujejo cel kup stvari, računalnikov, tablic, telefonov, in ostale krame da bi izvabili še zadnje denarčke iz žepov. Te krame itak 3/4 folka sploh ne rabi in ga ima samo zaradi tega da ima nekaj novega. Pol bo pa to 2x zakurblal - in to je to. Kot veste da ti novi operacijski sistemi niso nič drugega kot speglan linux za točno določen namen ( android, google in ostala sranja ). Zato uporabi napravo ki jo že imaš doma in si naloži isto sranje kot je ta teh novih napravah, pa boš še za počitnce prišparal.

bluefish ::

Saj to načeloma ni namenjeno nam, ki imamo že neko kišto.

d4vid ::

Prva stvar ki sem jo opazil je, da je noter i7. Potem sem malo bral in ugotovil da niti ni nevem kaj... Nekaj povprečnega, z standarno količino RAM-a in malo diska. Sepravi, web browser (kar Chrome OS je) bi mogel ta hardware brez težav prežvečit. Cena tudi ni pretorana za napravo, ki ima vse kar potrebuje povprečen človek (in to je dostop do spleta). Več povprečen človek ne rabi... Vse je na spletu, urejanje dokumentov, poslušanje glasbe,...

Me pa zanima, zakaj ne dajo tega na ARM arhitekturo. Glede na to, da poganja le browser, bi bil kak quad ali octa core procesor dovolj zmogljiv za to. Po moje bi že odroid-u3 poganjal kaj takega... Pa če me spomin ne vara, so bili celo neki poskusi spravit Chromium OS na Raspberry?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Cemmac ::

pa fajn je da maš vsaj optiko, glede na prenos podatkov na in iz oblaka....

Nummy ::

d4vid je izjavil:

Prva stvar ki sem jo opazil je, da je noter i7. Potem sem malo bral in ugotovil da niti ni nevem kaj... Nekaj povprečnega, z standarno količino RAM-a in malo diska. Sepravi, web browser (kar Chrome OS je) bi mogel ta hardware brez težav prežvečit. Cena tudi ni pretorana za napravo, ki ima vse kar potrebuje povprečen človek (in to je dostop do spleta). Več povprečen človek ne rabi... Vse je na spletu, urejanje dokumentov, poslušanje glasbe,...

Me pa zanima, zakaj ne dajo tega na ARM arhitekturo. Glede na to, da poganja le browser, bi bil kak quad ali octa core procesor dovolj zmogljiv za to. Po moje bi že odroid-u3 poganjal kaj takega... Pa če me spomin ne vara, so bili celo neki poskusi spravit Chromium OS na Raspberry?


Ne delamo vsi samo takih trivialnih stvari...

Sicer pa zelo močno dvomim, da bo tole sposobno furati 4K.

Cemmac je izjavil:

pa fajn je da maš vsaj optiko, glede na prenos podatkov na in iz oblaka....

Kar odpade za naš slovenistan, ker še 3G nimamo povsod, medtem ko že korejci sanjajo o 5G. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nummy ()

bluefish ::

Nummy je izjavil:

Ne delamo vsi samo takih trivialnih stvari...
Vam to itak ni namenjeno.

Nummy je izjavil:

Sicer pa zelo močno dvomim, da bo tole sposobno furati 4K.
Seveda bo. Jasno, ne za namen obdelave 4K posnetkov, po možnosti RAW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Rias Gremory ::

Zdej pa še ene par backdoorov gor pa so na konju. 8-)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Mavrik ::

lmorgh je izjavil:

Zakaj pa v taki napravi, katere namen je itak v oblaku potrebujemo i7 procesor?


Ker tale chromebox Google prodaja tudi firmam za konferenčne klice s Hangouts, ki pa rabijo malo močnejši procesor (vsaj sodeč po tem kako se na mojem Macu CPU nabije skoraj do konca ko je tam 6 ljudi povezanih).
The truth is rarely pure and never simple.

Aston_11 ::

Se bo crome os potem dalo naštukati na domači pc?

Hayabusa ::

Aston_11 je izjavil:

Se bo crome os potem dalo naštukati na domači pc?

Glede na to se bo dalo linux
http://www.howtogeek.com/162120/how-to-...

BlueKnight ::

Mavrik je izjavil:

lmorgh je izjavil:

Zakaj pa v taki napravi, katere namen je itak v oblaku potrebujemo i7 procesor?


Ker tale chromebox Google prodaja tudi firmam za konferenčne klice s Hangouts, ki pa rabijo malo močnejši procesor (vsaj sodeč po tem kako se na mojem Macu CPU nabije skoraj do konca ko je tam 6 ljudi povezanih).


Ja ampak samo če se o resnih zadevah pogovarjajo :D potem se priklopi NSA gor pa ti mal analizira vsebino diska za ziher (itak na tvojem CPU)
sarkazem off
Assumption is the mother of all fuckups!
"Under Siege 2:Dark Territory"

antonija ::

1. A lahko instaliras poljuben OS (na katerem laufa XBMC, brez googlovega oblaka)?
2. Ima vgrajen IR sprejemnik?
3. Je cenejsi od primerljivega NUCa?
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Nummy ::

bluefish je izjavil:


Nummy je izjavil:

Sicer pa zelo močno dvomim, da bo tole sposobno furati 4K.
Seveda bo. Jasno, ne za namen obdelave 4K posnetkov, po možnosti RAW.

Ja super duper bo gledat 4K monitor na 30Hz...

BlaY0 ::

Čakte fantje... ne ga biksat no! Dejte poslušat Ricka Harrisona. On je legenda in strokovnjak za te reči ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

CyberDuck ::

Scroogled :D

flbroker ::

$1000 za škatlo katere delo opravi $30 android stick

Nummy ::

flbroker je izjavil:

$1000 za škatlo katere delo opravi $30 android stick

Zelo močno dvomim, da bo tale box 1000$, ker za ta denar dobiš že računalo z grafično kartico, ki bo 100% sposobna furat 4K tud na 60Hz, pa video ne bo nič štekal, zraven dobiš večji SSD in še trdi disk, ter še 1x več RAM-a.
Pomoje bo tole nekje 200-300$.

zavajon ::

Kje se bo pa te 4K gledalo?
A na TV-ju za 5.000€? :)

antonija ::

Cene za samsungov chromebox: http://geizhals.at/eu/samsung-chromebox...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Nummy ::

zavajon je izjavil:

Kje se bo pa te 4K gledalo?
A na TV-ju za 5.000€? :)

Obstajajo monitorji 4K, že od 24" naprej (v bistvu je najmanši 9,6"), DEllov 24" model stane 1300$.
clicky click

krho ::

Vsaj na Laptop varianete gre linux zelo zel otežko gor, kar je škoda..
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

kpkp ::

Nummy je izjavil:

Obstajajo monitorji 4K, že od 24" naprej (v bistvu je najmanši 9,6"), DEllov 24" model stane 1300$.
clicky click

In zakaj je to relevantno, ko govorimo o "internet PC-jih" za par 100€? Za brskat po internetu je 24" 4K drag nesmisel.

Nummy ::

kpkp je izjavil:

Nummy je izjavil:

Obstajajo monitorji 4K, že od 24" naprej (v bistvu je najmanši 9,6"), DEllov 24" model stane 1300$.
clicky click

In zakaj je to relevantno, ko govorimo o "internet PC-jih" za par 100€? Za brskat po internetu je 24" 4K drag nesmisel.


Sploh ne, spraviš veliko več gor. SIcer pa se teli bohotijo, da bodo sposobni predvajati tudi 4K video, kar močno dvomim, ker mi na močnejši mašini 4K video šteka preko youtube-a, pa ne zaradi povezave ampak samo procesiranje videa.
Drgač pa 4K zaslon je super, placa ni nikol premal.

kpkp ::

Drgač pa 4K zaslon je super, placa ni nikol premal.

:D

Internet bitmapi na ekranih z visokem PPI prej zgledajo slabše kot boljše.... 24" je 24"... res je da če imaš povečevalo steklo ali stegneš vrat lahko spreviš bistveno več vsebine na ekran, drugače pa ne bistveno več. Apple na OSX uporablja "doubled pixel", kar v bistvu le izostri content in na internetnih bitmapih, se to ne obnese najbolje.

BlaY0 ::

krho je izjavil:

Vsaj na Laptop varianete gre linux zelo zel otežko gor, kar je škoda..

Jah to je odvisno od proca oziroma SoC-a. Če gre za Intel-a oziroma x86 arhitekturo, ne vidim kje bi lahko prišlo do težav.

Mavrik ::

Pri zaklenjenem bootloaderju in konstantem teženju pri zagonu.
The truth is rarely pure and never simple.

BlaY0 ::

A imajo zaklenjen bootloader?

Matek ::

Me pa zanima, zakaj ne dajo tega na ARM arhitekturo. Glede na to, da poganja le browser, bi bil kak quad ali octa core procesor dovolj zmogljiv za to. Po moje bi že odroid-u3 poganjal kaj takega... Pa če me spomin ne vara, so bili celo neki poskusi spravit Chromium OS na Raspberry?
Majo ene najcenejše chromebooke (laptopi) tudi na ARMih, in je sprejemljivo, ni pa nevem kaj. Pomoje so razlike v ceni pri teh poceni procesorjih minimalne, Haswell ima že precej dober battery life, pa nimajo prevelikih razlogov, da bi podpirali 2 arhitekturi.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

d4vid ::

Matek je izjavil:

Me pa zanima, zakaj ne dajo tega na ARM arhitekturo. Glede na to, da poganja le browser, bi bil kak quad ali octa core procesor dovolj zmogljiv za to. Po moje bi že odroid-u3 poganjal kaj takega... Pa če me spomin ne vara, so bili celo neki poskusi spravit Chromium OS na Raspberry?
Majo ene najcenejše chromebooke (laptopi) tudi na ARMih, in je sprejemljivo, ni pa nevem kaj. Pomoje so razlike v ceni pri teh poceni procesorjih minimalne, Haswell ima že precej dober battery life, pa nimajo prevelikih razlogov, da bi podpirali 2 arhitekturi.


Aha, nisem vedel, ne spremljam tega... Zaenkrat ostajam na navadnem PCju v ATX ohišju, tako da ne vem kaj se dogaja na tem področju. Zakaj ARM? Ker je "nova" (stara, ampak šele sedaj se dosti govori o njej) arhitektura in pomoje ima prihodnost ne le v telefonih in tablicah, ampak tudi v low-end PCjih... Mogoče kdaj tudi kaj močnejšega, AMD je predstavil ARM plato za serverje (sicer bolj "home server" varianta oz. majhna poraba in ravno prav močna)... Pa niti ni problem v moči ARM-ov, ker bi kak octa core na 2 GHz že moral dohajat kak procesor x86, ampak ni podpore za popularne OS. Vsaj zase vem, da si bom omislil ARM plato ko/če bo uradna podpora za nek popularen OS (Ubuntu, Windows) in bo delovalo res vredu. Ker meni je ARM kar všeč, sicer nebi znal razložit zakaj... Ampak zato sem kupil raspberry takoj ko sem mel možnost... Pa sem se zasral ko je teden kasneje izšla 512 MB verzija (ki sem jo seveda kasneje tudi kupil)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Spock83 ::

Daljinec je čist podoben D-Linkovem Boxee Boxu :D. Hm težka izbira. Dobiš NUC nove generacije z IR sprejemnikom.

Hayabusa ::

Vsaj zase vem, da si bom omislil ARM plato ko/če bo uradna podpora za nek popularen OS (Ubuntu, Windows)

Arma na winsih mislim da ne boš dočakal, na linuxu lepo dela (debian, arch, picuntu, http://linux-sunxi.org/Bootable_OS_imag... ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

antonija ::

Arma na winsih mislim da ne boš dočakal
*cough*RT*cough*
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

KleBac ::

zigomir je izjavil:

Vsec mi je ideja, da bi to kupil starsem in nebi nikol vec rabil formatirat pa instalirat windowsov :)


Ha! Enaka misel, zigomir :) Yep, se strinjam.

In my life....I should do what I could !

d4vid ::

KleBac je izjavil:

zigomir je izjavil:

Vsec mi je ideja, da bi to kupil starsem in nebi nikol vec rabil formatirat pa instalirat windowsov :)


Ha! Enaka misel, zigomir :) Yep, se strinjam.


Pa ne samo staršem, tudi dosti drugih lahko šteješ zraven, ki med brskanjem poberejo vse možne navlake in upočasnjujejo računalnik.

Nummy ::

d4vid je izjavil:

KleBac je izjavil:

zigomir je izjavil:

Vsec mi je ideja, da bi to kupil starsem in nebi nikol vec rabil formatirat pa instalirat windowsov :)


Ha! Enaka misel, zigomir :) Yep, se strinjam.


Pa ne samo staršem, tudi dosti drugih lahko šteješ zraven, ki med brskanjem poberejo vse možne navlake in upočasnjujejo računalnik.


Ne mislit, da tole ne bo imelo navlake... še huje bo, če/ko e bo razširilo naokoli... >:D

Mavrik ::

Kako točno pa misliš da bi to na ChromeOS zgledalo?
The truth is rarely pure and never simple.

Nummy ::

Mavrik je izjavil:

Kako točno pa misliš da bi to na ChromeOS zgledalo?

Se bo že kaj našlo. Še za vsakega se kaj našlo, če ne drugega kake luknje v samem brskalniku...

trnvpeti ::

asus chromebox 179$
 asus 2955u 16g disk 2g rama

asus 2955u 16g disk 2g rama



http://www.anandtech.com/show/7844/asus...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

JayKay ::

not fanless

trnvpeti ::

JayKay je izjavil:

not fanless

res je, sem popravil

trnvpeti ::

še test
http://www.anandtech.com/show/7850/asus...

chromebox, amerika 179$
pri nas cena 230eur

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

trnvpeti ::

PC Plus prodaja chromebox
i3-4010u, 4G rama, 16G ssd
cena 233

http://www.pcplus.si/racunalniki/mali-i...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihajajo chromeboxi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
5521294 (14413) trnvpeti
»

Coreboot prihaja na prenosnike

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4110323 (7327) Icematxyz
»

Nov računalnik za 1200€ (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8713766 (12372) fr4nc
»

Applove novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5620224 (18752) Key Quest

Več podobnih tem