» »

Kako ugotoviti zakaj se mi ugasne računalnik?

Kako ugotoviti zakaj se mi ugasne računalnik?

Jst ::

Pojavil se mi je čuden problem.

Postopek:
1. Grafično 7950 obremenim 100% z rudarjenjem. (Vse lepo dela v Win.)
2. Potem pa, če obremenim CPU na 100%, se računalnik takoj ugasne. (Če je CPU obremenjen recimo 90%, je vse OK.)

Prvo sem seveda pomislil na napajalnik*. Vendar trenutno nimam nobenega, da bi zamenjal in probal. Ampak čudno mi je pa to, da če dam še eno grafično kartico v računalnik, 7870 od kolega, ki sem si jo sposodil včeraj zvečer, jo priklopim in tudi to obremenim na 100% (rudarjenje), računalnik dela normalno. In spet, takoj ko procesor obremenim na 100% se ugasne.

CPU sem imel navit na 4.5GHz, ampak ga sedaj, v času troubleshooting-a, nimam. Temperatura CPUja je nizka. Temperatura jeder, kolikor lahko vidim, preden se računalnik ugasne, pride do 60C. V BIOSu je sicer nastavljeno, da se računalnik ugasne, če preseže določeno temperaturo, ampak je nastavljena na 95C.

Napajalnik ima 4 8 pinske linije za dve grafični kartici. Ne vem točno, ali je 750W ali 850W, vendar to ne bi smelo biti problem, ker dela z dvemi 100% obremenjenimi GPUji, ki porabita dosti več, kot 3770k CPU.

Kar je najbolj čudno in nekaj, kar mi ni logično niti najmanj smiselno, je pa naslednje: procesor je lahko obremenjen 90%, pa se računalnik ne bo ugasnil. Recimo v VirtualBox-u nastavim, da lahko porabi 90% CPU, v virtualni mašini zaženem prime95 in gledam v Task Managerju, da je CPU obremenjen malo nad 90%. Ali pa igranje BF4 - dela normalno. Ko pa ga obremenim na 100%, se takoj ugasne (ne čez 5 sekund, takoj). In tukaj mi zmanjka idej, kaj za vraga je lahko narobe. Na PSU sem dal 7870, da bi videl, kaj se bo zgodilo, ker je 7870 relativno velik porabnik proti CPUju. Naj še povem, da je z dvemi 100% obremenjenimi GPUji, napajalnik še vedno hladen.

Računalnik:
750/850W Gold super energy efficient napajalnik*,
ASUS P8Z77-V Pro,
Ivy Bridge 3770K,
16GB RAMa,
7950, (drugo sem si izposodil od kolega)
SSD,....

*ne spomnim se na pamet proizvajalca napajalnika, ampak ko sem kupoval, sem dal zanj ene 150EUR in gledal po internetu, da nisem kupil nek krš. (sedaj pa nisem doma, kjer imam ta računalnik s tem problemom)


---

Vsaka ideja je dobrodošla, ker meni res ni jasno, kaj bi lahko bil krivec.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

si probu odstranit vse grafike in samo obremenit procesor ?
#brezpodpisa

Mitch ::

Ja morda je kaj narobe na liniji z katere se napaja CPU. To je 4 ali 8 pinski EPS konektor na matični plošči. Možno je tudi, da se vklopi tudi "over current" zaščita na napajalniku ali pa tudi na matični plošči. Če imaš le možnost probaj z drugim napajalnikom. Drugi nasvet bi bil, da probaš resetirat BIOS ali pa vsaj nastavi "Optimized Defaults"...

Jst ::

Včeraj zvečer sem šel po 7870, danes sem jo že vrnil.

Je pa res, da po premisleku, nisem čisto izključil PSU. Vse linije ima ločene, tako da je možno, da je s to linijo kaj narobe. Možno je tudi, da je kaj narobe z matično - ta matična me je že večkrat zafrkavala s čudnimi problemi. Sem v preteklosti odprl nekaj tem tukaj, vendar sem vedno rešil težave - ampak nikoli nisem ugotovil TOČNO kaj je bilo narobe in zakaj je težava izginila.

Mogoče se je problem pojavil, ko sem začel uporabljati Intelovo grafiko za Windowse, 7950 pa samo za rudarjenje. Ugaševanje sem opazil nekaj dni nazaj, ko sem encodal en video, program imam pa nastavljen, da uporablja 8 threadov. Če nastavim, da uporablja 4 ali 7 threadov, pa računalnik veselo dela naprej.

Ravno zato mi je tako čudno, da se računalnik ugasne, ko poraba CPUja pride na 100%. Prej sem imel CPU navit na 4.5 in sem brez problema igral BF4 MP, COD Ghosts ali Tomb Raider (Te tri igre sem igral v zadnje pol leta). Ali encodal video z vsemi threadi oz. testiral stabilnost OCja z prime95 in Intel Burn Test.

Mogoče je pa tudi kaj narobe z inštalacijo Windowsov (oz. driverji). Na USB3 ključku imam inštaliran openSuse (ki presenetljivo hitro dela - ni live, ampak prav inštalacija). Mogoče kdo ve za kakšen program za testiranje stabilnosti za linux?

Dobro da poznam enega serviserja / prodajalca računalnikov in ga bom poklical, če mi lahko posodi en PSU za vikend. (Upam, da bom dovolj hitro prišel domov.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Hayabusa ::

Daj napiši model psu-ja.

Odstrani grafično, poženi furmark (cpu+gpu test).Imaš proc navit ? Daj bios na default nastavitve.

Če misliš da je opensuse hiter, potem namesti arch linux :D.
Na arch strani DL iso, bootaj iz njega in nato uporabi to skripto https://github.com/helmuthdu/aui .


http://www.geeks3d.com/20121113/gputest...
http://www.admin-magazine.com/Articles/...
https://wiki.archlinux.org/index.php/St...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

ABX ::

Tvoj CPU ima integrirano grafično, torej vse GPU-je ven in zaženi prime95.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

d4vid ::

Živjo, imam problem na starejšem računalniku, P IV, 2GB rama, integrirana grafika. PC se naključno izklaplja in nato sam zažene nazaj (mislim da ima to vezo s nastavitvijo v BIOS-u da se PC prižge ko dobi elektriko). Restarta se vsake nekaj ur, sumim da je napajalnik, nisem pa prepričan. Sicer je res neki poceni, vendar se mi ta težava do sedaj ni pojavljala. Prej pa se mi je PC restartal (ugasnil, 2 sekunde in se ponovno prižgal) ene 10x, med bootom se je restartal...

Kakšna ideja? Napajalnik bom probal dobit nekje, vendar ne novega in najbrž niti ne kvalitetnega (se mi ne splača vlagat v star PC)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

ABX ::

Izklopi restart v BIOSU in v Windowsih.

Tako mogoče dobiš kako napako ven ko se sesuje.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Gutjerez ::

pozdravljeni.
prijatelj je prek dinocompa naročil sestavljen računalnik.
windows 7 x64
i3, asrock plata z integrirano grafično. 4 DDR3 rama, disk WD 1T

in me je klico ter rekel da vedno ko pride z službe ali da je oddoma za nekaj ur vedno najde ugašnjen računalnik.
Ko pa je 4 ure na njem delo in piso pa se ni ugasno.
sedaj ga zanima kako lahko naredi da se računalnik sam nebo ugasnil.
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

Klemzz ::

Sleep mode nej ugasne.

Gutjerez ::

računalnik ni v sleep modu. popolnoma se ugasne. ravno to je čudno.
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

hojnikb ::

nastavi v power options da naj se ne ugasne in je to to..
#brezpodpisa

Furbo ::

Hladilnik na procesorju ne dohaja?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Jst ::

PSU: BeQuiet Dark Power 850W, modularen, 2x 8 pin in 2x 6 pin PCIe. (V petek sem prepozno prišel domov in kolega več ni bilo v pisarni, da bi mi posodil drug PSU.)

Nastavljeno imam tako, da Intel grafična fura desktop, 7950 pa mining.

CPU ni navit, ko se to dogaja.

Torej, grafično sem dal ven in razlike ni. Takoj ko CPU usage doseže visoko vrednost (Prime95, Intel Burn Test), se ugasne (ni nujno, da 100%, kot sem mislil prej.). BIOS sem resetiral (Load defaults in potem še z odstranitvijo baterije.)

Par ur nazaj sem dal grafično nazaj noter, na TO (7950) priklopil monitor, v BIOSu ugasnil* Intelovo HD 4000 (v bistvu se sama na default nastavitvah*) in igral BF4 pol ure. Potem sem zagnal prime95 za 10 min in je delalo normalno. Ob delanju prime95 sem zagnal še MSI Kombustor in računalnik dela.

Potem sem pa šel v BIOS, vklopil Intelovo grafično* in na to tudi priklopil monitor. 7950 nisem nič obremenil z rudarjenjem ali s kakšno igro. In spet, računalnik se ugasne, takoj ko dovolj obremenim CPU. ;(

*Na P8Z77V vklopiš iGPU tako, da nastaviš, kdo se prvo zbudi. Default obnašanje je namreč takšno, da je iGPU izklopljen, če imaš v računalniku v prvem slotu PCIe 16x grafično in na njej priklopljen monitor. Če pa priklopiš monitor na iGPU, pa PCIe grafična spi. Zato moraš nastaviti, da se prvo zbudi PCIe, čeprav imaš monitor na iGPU. Grd hack. Ampak tako lahko uporabljam Radeona za rudarjenje.

Meni ni jasno NIČ. Očitno je, da je nekaj narobe s to mojo kombinacijo iGPU za desktop, 7950 za rudarjenje. Ampak ne vidim logike, da bi se računalnik kar tako ugasnil.

Sedaj imam spet nastavljeno, da 7950 na polno rudari, računalnik lahko uporabljam, samo ne smem obremeniti CPUja. Sedaj imam odprto Opero z ene 20 tabi, pogledal en Youtube 1080 posnetek, vse lepo dela. Dokler ne bo kakšen program dovolj obremenil CPU. Kar zjokal bi se.

S to matično in procesorjem imam že od prvega dneva, ko sem sestavil računalnik, same čudne težave. Ampak res extra čudne. Prva je bila ta, da se mi računalnik ni hotel ugasniti, vsi venti so še naprej delali po shut down-u. Potem Sleep in W8, kar je rešil nov BIOS, namenjen točno tej težavi (stabilnost z W8). Potem, ko je izšel naslednji BIOS, mi je CPU na 4.5 fural na 1.4V, namesto na 1.275. Kar sem tudi rešil z malo drugačnimi nastavitvami. Sedaj tale problem.

Prejšnje računalnike, q6600 na P5K (še prej C2D,...) sem matral z vsemi mogočimi nastavitvami in komponentami, pa nikoli nisem naletel na ničesar podobnega. Ta računalnik se mi je tako zameril...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Hayabusa ::

Bugaste asus plošče :)).Ne prva ne zadnja.
Preveri za kakšne nov bios.

Jst ::

BIOS je zadnji. To sem preveril. Premišljujem, če poznam koga, ki ima kompatibilen CPU, pa noben nima Ivyja. Tisti, ki so kupili 9XX ali Sandy, so ostali na njem, dva entuzijaista, ki poznam, ki cele dneve poganjata benchmarke, imata pa itak Haswella.

Edino kolega, ki dela na servisu. Samo CPU dvomim, da bi ga lahko posodil. Edino, če mu kdo pripelje kišto, on me pa pokliče in jaz svojo pripeljem.

Gledal sem specifikacije mojega PSU. Ima dve liniji za procesor, pa bom probal drugo. Po logiki razlike ne bi smelo biti, ampak glede tega računalnika, ko ima probleme, ni nič logično.

Ko sem imel problem z RAMom, sem moral dati prvo enega notri, ugasniti, potem pa še enega, da se je računalnik zbudil. Če sem dal oba naenkrat notri, ni delalo, pa sem probal vse kombinacije slotov, zato sem prvo mislil, da je en DOA.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali bo napajalnik zdržal (550W)? RX 480, CPU AMD 8350... (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
568785 (7734) tikitoki
»

Kalkulator za minimalno moč napajalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
577253 (6662) solatko
»

računalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
809700 (7924) mladec
»

[BIOS]Asus P8Z77V + 3770K na 1.5V!!!

Oddelek: Navijanje
151484 (1211) Jst
»

ATI5850 in Asus P5K

Oddelek: Zvok in slika
291856 (1552) Jst

Več podobnih tem