» »

[BIOS]Asus P8Z77V + 3770K na 1.5V!!!

[BIOS]Asus P8Z77V + 3770K na 1.5V!!!

Jst ::

Torej, sedaj imam že nekaj časa naslednjo konfiguracijo:

ASUS P8Z77V-PRO + 3770K + Corsair H100.

Imel sem navito na 4.5Ghz pri 1.215V (manual mode), Load Line Calibration = 75%, ter Phaze Control = Asus Optimized, ter vse ostalo na Auto. Imel sem tudi zelo star BIOS.

Ohišje ima protiprašno zaščito, zgoraj zadaj in zadaj na vrhu ventilatorja (140x140) za ven, spredaj zgoraj (nimam DVD enote ali karkoli) en ventilator za notri, ki piha samo na ploščo. Spodaj, ki je že tako narejeno, da lahko pride točno radiator od Corsaira H100, imam pa ventilator na radiatorju tako, da zrak piha ven. Ventilatorji, ki so prišli zraven ohišja imam na low, ki delajo čisto tiho, sliši se edino ventilator od vodnega. Spodnji in zgornji prekat sta ločena. Protiprašno zaščito enkrat na mesec spucam - narejeno je tako, da samo "odpneš" dele in jih spucaš.

12ur Prime95 ogreje procesor na dobrih 80C.

V glavnem, za vetrovno ohišje je dobro poskrbljeno.

Ta vikend sem pa posodobil BIOS na zadnjega, ki je izšel decembra. In kaj se je zgodilo?



Voltaža na Auto, vse ostalo na Auto. Če dam na nastavitve, ki sem jih imel prej, je slej ko prej BSOD. Tudi ko sem se igral z nastavitvami, nikakor mi CPU več ne dela na 4.5Ghz. Samo če je vse na Auto, ki pa nabije voltažo na 1.5V!!! FFS!!

Idle, ko je default 3.5 + turbo 3.9, se voltaža tudi ne giblje pri ~1V, ampak na 1.11V.


FLASHBACK na stari BIOS mi pa ne dela, čeprav grem po navodilih, uporabim zelen USB (okoli piše flashback), tudi če uporabim različne USB ključke ne dela.

Ročno, v DOSu, mi dela pa z "force" samo na prejšnji BIOS, pri katerem so pa problemi enaki. Če potem na prejšnjem BIOSu grem spet na predprejšnjega, pa spet, pridem do 1504, kjer naj bi bilo poskrbljeno za Win8 stability, da se super hitro naloži, pa to ne dela in se mi W8Pro 64x nalagajo par minut kljub temu, da imam SSD, ter javlja, da imajo neke naprave težave. To je Entertainment-PC, ki je menda edini računalnik, ki ga kdaj pa kdaj tudi ugasnem, ampak ga vseeno raje dam v Sleep, ampak po tem Win8 rad umre. Tako, da sem imel 1616, ki je delal super z W8 in navitjem na 4.5Ghz.

Matr sem se razpisal.

Torej, če ste do tu prebrali, veste, da je problem.

Da strnem: Na zelo zgodenj BIOS ne morem, ker potem W8 ne delajo dobro, na zadnjem je pa OC nemogoč in tudi če ni navit, ima pri idle preveč napetosti.

WTF?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Sedaj itak ne igram ničesar, ker nimam časa. Tako, da je default 3.5GHz OK.

Kaj bi lahko bilo krivo, da mi nabije takšno voltažo? Mislim to je razlike 0.3V, kot sem imel od prej. Zgornji screenshot je po eni uri prime95, tako da mislim, da tam temperature tudi ostanejo, ker je v H100 itak zelo malo hladilne tekočine in je po mojem mnenju že segreta in več ne bo šla.

S tem računalnikom imam same težave. Prvo mi shutdown ni delal, pa so mi zamenjali osnovno ploščo, kjer je potem delalo vse OK. Ampak sem uničil Noctuo 14 in potem kupil kar vodno H100, ki mi služi super. Računalnik je itak ob mizi spodaj, tako da je neslišen.

Ampak da bi vseskozi laufal 3770K na ~1.544V, je pa prekruto. Do TJMax je premalo za moj spanec. Poleti imam klimo, ampak vseeno.

Do sedaj sem imel vse računalnike navite. Od 486, pri kateri sem ponesreči ugotovil, da mi dela tudi na 133Mhz, čeprav je na škatli pisalo 100Mhz. (Ali nekaj podobnega) Potem Celeron iz 600 na 900. P4HT iz 2.4 na 3.2. Dobri stari (prvi) Quad 6600 iz 2.4 enako na 3.2 (delal bi lahko hitreje, ampak sem ugotovil, da če je ram 1:1, je vseskupaj hitreje - mislim na špile.). Navijal sem pa vedno samo Entertainment PCje, kot sem poimenoval PCje, ki so mi delali družbo v dnevni sobi. Prenosnike pa nikoli, tudi Xeone ne (sploh ne vem, če se da ga).

Tako da pri navijanju nisem newbie in bi lepo prosil, da če nimate ničesar drugega za povedati kot, kakšno neumnost, PROSIM lepo, mirno pozabite na to temo.

Tisti, ki pa imate kakšno idejo, pa PROSIM, da se javite ali pa če imate enako osnovno ploščo, najnovejši BIOS in OC.


Hvala.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

AlienRR ::

Load line calibration ti (lahko) volte dvigne čez nastavljeno mejo. "Avto" nastavitev pa tako ali tako po svoje nastavlja glede na pogoje. Malo se pozna degradacija, aka 12h prime95(sploh ne vem zakaj bi ga gnal 12h). Temperatura, je previsoka. Jaz se držim da je 75°C je max za jedro oz. zadnja leta še 10°C manj. Manjši kot je proizvodi proces, bolj je CPU občutliv na V.

Na tvojem mestu bi CPU nastavil približno 1.35V in potem sprobal do kot gre.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Hayabusa ::

Možno da cpu-z narobe kaže, kako ti je kazal prej, ko si imel 1.215V in star bios ?

hojnikb ::

star bios ti je narobe kazu, ker jst mam tut na stock ~1.1V.

Sicer pa ta bios od te plate je res čist v kurci; meni recimo VT-x naredi cpu nestabilen v prime95 na stock nastavitvah..
#brezpodpisa

AlienRR ::

hojnikb je izjavil:

star bios ti je narobe kazu, ker jst mam tut na stock ~1.1V.

Prav mu je kazal.. Varčevalne funkcije ipd.
Idle, ko je default 3.5 + turbo 3.9, se voltaža tudi ne giblje pri ~1V, ampak na 1.11V.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Jst ::

First, lets get one thing out of the way:

Jaz vedno, kadar kupim kakšno novo komponento ali računalnik postane glasen in kupim nove ventilatorje (do sedaj, v več kot 15ih letih), vedno naredim stress test. Prime95/24h tudi po več dni zaporedoma testiram, s kakšnim orodjem, ki obremeni še grafično in vse kar se segreva (prime95 za CPU ter Unigine za GPU*). Ko enkrat navijem, potem pustim pri miru do konca življenjskega cikla. Zato da ko obremenim računalnik do konca (recimo igre - zato je pa računalu ime Entertainment-PC), ne rabim imeti pognanih programov, ki spremljajo temperaturo.

*Asus 670 DirectCU II TOP, ki je tudi navita, tudi oddaja vročino.

Tišina računalnika mi je zelo pomemben faktor.

---


Na problem: 1.215-1.30V je nihalo na full load na 4.5GHz. Nikoli zaradi obremenitve nisem dobil BSOD.

Jaz nisem elektrotehnik, sem samo developer, zato me zanima, če je možno, da ko sem posodobil BIOS in je CPU prvič dobil takšen šok voltaže, ali je možno, da se mu je s tem znižal OC potencial?

To mi je zelo čudno, ker do sedaj nikoli nisem doživel kaj podobnega. Niti pri procesorjih, niti pri grafičnih karticah. Pa sem "dal čez" dosti CPUjev in GPUjev in pri nekaterih se mi je zgodilo, da nisem opazil, da nisem dobro namestil hladilnega sistema in se je matična med loadanjem v Winse (ali potem v igri) ugasnila zaradi vročine. Ali pa, da res ne vem, kako mi je to ratalo, je grafična med delovanjem skočila na 1.6V - 5850 flashana na 5870. (To je bil neverjetno velik skok, ki se je pojavil samo v določenih primerih, ampak sem takrat rešil. Zgodovina.)

Čeprav je Corsair H100 vodno hlajenje vsepovsod dobilo dokaj favourable reviews, mi je jasno, da ne smem pustiti matični, da fura procesor pri takšni voltaži. Tudi če bi bilo hlajenje sposobno držati temperaturo jeder na ~80C.

Da mi Cpu-Z kaže narobe sem tudi sam pomislil, ampak so temperature preblizu maximuma.

Z novim revizijo BIOSa so tudi nove in rahlo drugačne nastavitve. Ampak nič takšnega, da bi me zmedlo.

Najbolj mi je čudno to, da je pri nenavitem procesorju, že pri idle 1.1V, prej okoli 1V.

Ko sem kupil matično in 3770K, sem se igral in testiral, je z višjo voltažo, pri ~1.37V, bil sposoben 4.7GHz (1h prime95 (brez BSOD)). Več pa nisem probaval. 4.5GHz in 1.215V je bil tisti sweet spot, kjer sem lahko pustil H100 ventilatorju, da je delal z nižjo hitrostjo, praktično neslišen.

Ko sem videl 1.5V pri Ivy-ju, me je res skoraj kap!

Lahko pišem na support Asusa, samo ne vidim smisla. Na guru3d, ko smo takrat debatirali, sem bil med tistimi srečneži, ki smo dobili boljši kos. En uporabnik ima pa res neverjeten kos: pri 1.200 ga fura na 4.6 na zračnem hlajenju - na Noctui 14. V bistvu so samo redki tarnali, da ga ne morejo laufati na 4.5. In sedaj sem jaz eden izmed njih... :/

ps: vsi, na P8Z77V smo furali večinoma enake nastavitve v biosu, je bil kar nekakšen konsenz, tudi za Deluxe matično in/ali 3750K: vse Auto, razen napetosti, LLC na "High" (se mi zdi) oz. 75% in Phase control na "Asus Optimized" - je pa še "Extreme" vrednost.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

edit:

>star bios ti je narobe kazu, ker jst mam tut na stock ~1.1V.

Mogoče. Ampak se bolj gibljem, da ne. Na guru3d forumu smo večino vsi imeli idle POD 1.1V in le redki nad 1.1V. Na tej matični Pro ali Deluxe, je tako, da se pri idle (pri večini) giblje okoli 1.025 do 1.075.

Še nekaj: Stare revizije BIOSa so menda imele problem power managementa na Win8, ko se je zbudil iz spanja. Velikokrat BSOD. To se je dogajalo veliko ljudem, zato je Asus takrat decembra izdal ene 3 revizije, ki so imele napisano "Improve Win8 system stability."
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Jst ::

>Jaz se držim da je 75°C je max za jedro oz. zadnja leta še 10°C manj.

Waw, 3770K ima stock delovno temeraturo ~70C. To si dobil zelo dober kos. Ali si ga pa "delidal."
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

AlienRR ::

Ne ne, to sem mislil nasplošno. Tega se držim z izjemo kakšne posebne sorte procesorja, ivy naprimer.

V glavnem, si probal vse ročno nastavit?

Imaš kakšno nastavitev v BIOSu v stilu PLL overvoltage? Če jo imaš jo omogoči.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Jst ::

Sem se malo igral in z 1.175 imam 4.3GHz.

Potem pa rabi Phase Control na "Extreme" (prej "Asus Optimized") bump na 1.25/4.4. in velik skok na 1.37/4.5*. Tukaj bi prav prišle offset vrednosti v minus. (Škoda, da ne dela to tako.) Ne vem, kako zračuna default idle voltažo, če imaš offset mode vklopljen. Samo prej sem imel večjo "srečo" na manual.

*To itak vem, da ima Ivy hiter diminishing returns. Samo kaj je ta Bios spremenil? To bom ugotovil, ker ko meni nekaj ni jasno in se zapičim v to, sem tako trmast...

Nekaj mi smrdi. Eno "Auto" vrednost so sigurno spremenili, mogoče da prodajo več dražjih plat. Čisto možno.

Sedaj imam približno tak načrt: ugotoviti, zakaj se je idle povečal. Pomoje bom tukaj našel vsaj eno tretjino odgovora. Potem pa trial and error. PPL je tudi meni prišel na misel. Hmm, ta vikend nimam nič v planu. S psom (in kolegi) itak ne morem v hrib v brunarico. Knjige nimam nobene na zalogi. Upam, da kaj ne pride vmes povezanega z delom (programiranjem).


---

Ta tip ima dober kos: 1.280 na 4.7 z Noctuo14 z tremi venti gor. Laufa pa full star BIOS.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Vse Auto, brez OC. Prižgan je bil GPU del v CPUju in ko sem ga ugasnil je idle 1V:




---

Pozna ura, tako da se mi več ne da... Ampak prvi korak je za mano.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Upam, da vse težave izvirajo iz te nastavitve... Čeprav, kaj se naj ne bi sam ugasnil iGPU, ko je v kišti discrete GPU in ni vklopljena tista groza, ki naj bi pomagala discrete GPUju. VirtuMVP ali kaj je že?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Nastavitve: VCore, manual, 1.200, Phase "Asus Optimized," Load Line Calib. "Normal - 50%," PPL malo dvignjen. 4.4Ghz. Vse ostalo na Auto. Sedaj mi že eno uro laufa prime95 in Unigine. Temp je ~80C. Zanimivo. za 4.5 pa še nisem našel dobrih nastavitev.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Cpu Manual mode: 1275; (v CpuZ skače od 1.296V - 1.304V)
Multi 45;
LLC: Very High (75%);
Phase: Extreme;
PLL: znižan na 1.7V
Vse ostalo na Auto.

prime95 laufa 25min. H100 ventilator na radiatorju je na min.

Rezultat prime95 je stable točno na 70C.



Mislim, da sem na dobri poti k 4.5Ghz pri nizki napetosti; takšno, kot sem imel - čeprav je sedaj, pri večji voltaži manjša temperatura. (Mislim, da zaradi zmanjšanega PPL - prej sem ga imel na Auto.).

ps: prebral sem, da je 1.544V, kolikor mi je VCore matična nabila (opisano v prvem postu), je VCore MAX vrednost za ta procesor.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Laufam Intel Burn Test pri 1.250 @ 4.5, temperature so manj kot okoli 70C.

Vrednost, ki sem jo pa spremenil, je pa "CPU Voltage Frequency = Manual (350)." (Ter manjši VCore.)


---

Ampak mene vseeno zanima, če CPU/GPU dobi šok napetosti, če se mu lahko zmanjša OC potencial. (Pri meni zgleda vse OK.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navijanje fx-8320 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Navijanje
24541573 (28350) m0LN4r
»

Navijanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
5611952 (10664) wate
»

navijanje i7-920

Oddelek: Navijanje
363067 (2630) N4m31355
»

Kako naviti i7 2600K ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
9120866 (15410) m0LN4r
»

e8400 ne gre nad 3.6ghz

Oddelek: Navijanje
253018 (2389) nUUb

Več podobnih tem