» »

UPS - da ali ne?

UPS - da ali ne?

GummyBear ::

Sedaj, ko je prihaja do izpadov električne energije, sem slučajno pomislil na UPS (brezprekinitveno napajanje) za domače potrebe. Nimam nobenih izkušenj s tem, zato me zanima koliko se to v resnici splača. Kaj točno imam v mislih: ko bi zmanjkalo elektrike, bi imel še kakšno minuto časa da shranim podatke in izklopim naprave. S tem bi se izognil morebitnim okvaram občutljivih komponent. Zanima me naslednje:

- Življenska doba Vse skupaj si predstavljam kot polnilec prenosnega računalnika, ki je neprestano pod napetosto. Baterija v računalniku pa se neprestano polni in prazni, zaradi česar se sčasoma sprazni. Kako dolgo pa drži akumulator UPS, če je sistem priklopljen 24/7?
- Menjava akumulatorja? Na prenosnih računalnikih lahko baterijo zamenjaš. Kako je s tem pri UPS? Ima vsak UPS svoj akumulator ali je pri vseh enak - je menjava sploh možna?
- Čas delovanja akumulatorja? Verjetno je odvisno od tega, koliko naprav je priklopljenih na USP. Več naprav - prej se akumulator sprazni. Koliko časa običajno drži UPS od izpada toka?
- Moč (W)? Napajalniki imajo različno moč (v "vatih"). Ali je zaradi tega treba paziti, kakšen napajalnik je na računalniku ali je vsak USP združljiv z vsakim napajalnikom?
- Cena? Kot rečeno, za domačo uporabo. Kolikor sem seznanjen, se cene začnejo nekje pri 50 eurih. Recimo da sem pripravljen odšteti med 60 in 70 eur. Bi se za ta denar dobilo kaj dobrega, ali je samo denar vržen stran?

fikus_ ::

Za rač. rabiš cca. 500 W UPS. Tisti v cenovnem razredu do npr. 100 eur, ti bo omogočal delo do 10, 15 min, mogoče več, odvisno od dela. Toliko za shraniš zadeve. Kakšnih laser printerjev pa sploh ni primerni priklapljati!
Doma imam enega niskocenovnega. Ima svinec gel aku, ki je žal pokvarjen.
Za napajanje kaj več je pa cena v k€.

Lep dan.

GummyBear ::

Rabil bi samo toliko, da shranim svoje delo in varno izklopim vse naprave (računalnik + monitor). Za to mi zadostuje nekaj minut. Dobro bi bilo imeti tudi kakšno prenapetostno zaščito. Nikakor pa ne pričakujem, da bom še 1 uro opravljal svoje delo, po tem ko bo zmanjkalo elektrike.

fujtajksel ::

BorutK-73 ::

http://www.mimovrste.com/artikel/210001...
Takšnega imam jaz in je dovolj za 1 računalnik za skoraj 5minut, ko je bil nov 10.
Se splača kupit UPS. Vedno ko vidiš da luči utripajo, se računalnik ugasne, z ups ne.

GummyBear ::

Sem gledal teme še na enem drugem forumu, pa me sedaj še tole zanima... a imate UPS vedno priklopljene, ali samo takrat, ko se pokaže možnost izpada toka? Sprašujem zato, ker imam sicer dobro el. povezavo, vendar v primeru slabih vremenskih razmer pride nenehno do izpada. Kaj pa je rack izvedba?

Invictus ::

A imaš kristalno kroglo da lahko predvidiš izpade elektrike?

Na vseh elektro podjetjih po svetu bi te zelo dobro plačali.

Jasno da imaš škatlo na UPS priklopljeno ves čas ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

driver_x ::

Jaz imam tega. Uporablja standardne akumulatorje, ki jih lahko dobiš kjerkoli. Zadnji komplet (dveh akumulatorjev) mi je zdržal cca. 3 leta.
UPS je preko USB-ja priključen na strežnik, ostali računalniki pa glede stanja UPS komunicirajo s strežnikom.

UPS je jasno ves čas priključen.

kreki ::

UPS - DA Ker ti tudi stabilizira nihanje v omrežju.
Priklopljen na šštrom.

tt11 ::

Zdravo,

na firmi imamo strežnik priklopljen na APC Smart UPS SMT1500I, USV 1500VA Tower. Zanima me ali lahko kupimo kakšen cenejši model oziroma kakšne so razlike med npr. 1500i in 1000i. Naj povem, da se ne spoznam na te zadeve, zato prosim za strpnost in človeku prijazen opis;-)

Hvala iza informacije!

Maestral ::

Čisto odvisno, kakšno kvaliteto dobave električne energije imate na določenem področju. (oziroma, ste jo imeli do pred kratkim...)

Jaz sem imel v preteklih letih že kar nekaj UPS sistemov za napajanje "nujnih" zadev, a se nikoli niso zares izplačali...
Zato, ker smo pri nas vedno imeli zelo kvalitetno dobavo el.energije. Upam, da je to vsem jasno?
Tistih nekaj minut/leto nepredvidenega izpada, + kako uro najavljenega... To je bilo to, vsaj zadnjih +10 let, na večini področja države.
Ja, smo se kar navadili.

Po stabilnosti omrežja oz. dobave el.en. je bila Slovenija vedno v vrhu vsaj primerjivo razvitih držav.
Tokrat je pa udarila Narava po svoje... In to na polno, redko kje je videti takšne naravne "zarote", ki prizadanejo kar celo državo, v takšnem obsegu!

Sedaj pa vsi panično kupujejo agregate in UPS-e??
Še razumljivo, če ste na posebej ogroženih področjih ...

Sicer pa, po pameti. Če ni nujno, ne ravno ta hip kupovat agregatov po "post-apokaliptičnih" cenah!

LP!

jebiveter2 ::

Če kupiš UPS upoštevaj da boš moral menjati baterijo na 1-3 leta, odvisno od kvalitete.
Pri boljših baterije zdržijo več. Pri slabših pa pač ne.

Tody ::

Emm kupi si raje prenosnik :) Ta ima že vgrajen UPS :) Pri novih traja UPS do dve uri, z leti pa zmeraj manj :) Aja pa baterije so pri sosedih kitajcih dost pocen

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tody ()

driver_x ::

Tody je izjavil:

Emm kupi si raje prenosnik :) Ta ima že vgrajen UPS :) Pri novih traja UPS do dve uri, z leti pa zmeraj manj :) Aja pa baterije so pri sosedih kitajcih dost pocen


A mi lahko svetuješ kakšen dober serverski model prenosnika?

levaky ::

Jaz sem se nekaj let nazaj odločil za slednjega.

Ima svoje pluse in minuse. Lepo skrbi za baterije, saj mi po cca 6 letih še vedno server z pripadajočo opremo drži pokonci slabe pol urce.

Kar mu zamerim je sranje od softwera za nadzor. Za linux se dobi samo nekaj, kar bazira na javi, da pa ga pripraviš do tega, da sam tudi ugasne strežnik, je pa skoraj znanstvena fantastika. Vsaj v primerjavi s kakim APCjem. SNMP kartice so pa na žalost predrage...

Matej

Tody ::

Sammy za kaj resnega imaš datacentre po sloveniji, za razvoj če že pa tudi če se ti sem in tja nepravilno ugasne ne bo nič hudega.

Hayabusa ::

Ima svoje pluse in minuse. Lepo skrbi za baterije, saj mi po cca 6 letih še vedno server z pripadajočo opremo drži pokonci slabe pol urce.

Če boš vzel 4x močnejšega kot imaš porabo v pol ure(predimenzionirana izbira) bo vsak držal po 6 let, ne glede če ga božaš ali mu poješ.
Vprašanje če se izplača dati toliko višji znesek.
Zmogljivost baterij z leti in obratovalno temperaturo pada.

tt11 ::

Hvala za odgovore fantje!

Imam pa še eno vprašanje (verjetno za nekoga, ki res pozna te zadeve);) Kakšna je razlika med APC SUA1500I in SMT1500I. Vem, da je prvi (SUA 1500I) starejša verzija. Ali ga še zmerom izdelujejo? Prosim za čim več informacij.

Hvala&lp!

gumby ::

kreki je izjavil:

UPS - DA Ker ti tudi stabilizira nihanje v omrežju.

Noben od "tamalih" UPS-ov čisto nič ne stabilizira. Dokler je omrežna napetost, bo to enostavno skozi sputil.
Za stabilizacijo rabiš on-line ups, ki je pa cenovno v rangu k€.
my brain hurts

levaky ::

Ja, online UPSi se začnejo nekje pri 500€ in naprej. Mislim, da so najšvohnej APCji tam nekje okoli 500€.

Matej

Dami ::

gumby je izjavil:

kreki je izjavil:

UPS - DA Ker ti tudi stabilizira nihanje v omrežju.

Noben od "tamalih" UPS-ov čisto nič ne stabilizira. Dokler je omrežna napetost, bo to enostavno skozi sputil.
Za stabilizacijo rabiš on-line ups, ki je pa cenovno v rangu k€.

Tudi "tamali" preklopijo na baterijo, če so prevelika odstopanja od napetosti (moj stari apc rs 1500va recimo, če je napetost izven območja 208-252V).
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

darkolord ::

Ja, in če napetost skozi niha, boš imel uničeno baterijo, preden rečeš keks.

Dami ::

Prva je zdržala 3 leta. Je pa res da je kolegu šele zdaj po cca 5ih letih šla (sva kupla skupaj, ista modela).
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Hayabusa ::

Koliko časa na dan si imel pc v pogonu in koliko kolega ?

Dami ::

Jaz ga vgašujem ko ga ne uporabljam, on pa mislim da ga ma 24/7. Imam pa gor še switch, ruter, modem ter nastavljeno na najvišjo občutljivost in parkrat na dan preklapla. A apc smart (SMT modeli) so sploh online al isto k navadni?
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

levaky ::

APCjeva stran pravi:
Topology: Line Interactive

Matej

ManDriver ::

levaky je izjavil:

Ja, online UPSi se začnejo nekje pri 500€ in naprej. Mislim, da so najšvohnej APCji tam nekje okoli 500€.

Matej


Res?
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Dami ::

Vem, sam tu so vsi pod isto VI. Je pa pol še VFI, ki je pa prava online tech.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

jebiveter2 ::

Če naprava potrebuje tako napreden UPS, da deluje - menjaj napravo ker je zanič.

Zadeve morajo lavfati tudi na najcenejših UPS-ih, in v najslabšem primeru, samo menjaš napajalec

BorutK-73 ::

jebiveter2 je izjavil:

Če naprava potrebuje tako napreden UPS, da deluje - menjaj napravo ker je zanič.

Zadeve morajo lavfati tudi na najcenejših UPS-ih, in v najslabšem primeru, samo menjaš napajalec

Za nas ameterje se strinjam da so dovolj UPS-i do 100€.

driver_x ::

ManDriver je izjavil:

levaky je izjavil:

Ja, online UPSi se začnejo nekje pri 500€ in naprej. Mislim, da so najšvohnej APCji tam nekje okoli 500€.

Matej


Res?
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...


A ni tole sumljivo poceni za 800w online ups?

denabiker ::

tam kjer so pogosti izpadi, nihanja vsekakor UPS. Moji starši živijo na vasi, kjer je zelo slaba zanesljivost. Pri starših imamo prenapetostne zaščite Belkin, pa UPS za PC. Napetost precej niha, izpadi so pogosti itd. Ko pa so nevihte pa tudi seka po omrežju, da res potrebuješ prenapetostno zaščito. Trenutno živim v okolici mesta, pa je pri nas tudi bolj bogo. Izpadi so pogosti, nihanja precejšnja, če vklopiš kakšen večji porabnik, se U sesede, luči kar utripnejo, zmanjša se moč aparatu itd. Ko sem pa živel v Velenju in Ljubljani pa je bilo super. Izpadi so bili zelo zelo redki.

pač odvisno kako imate omrežje.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UPS? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13027059 (8470) Vuli
»

Sinusni inverter, priklop na agregat

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
253955 (3594) marco
»

Kateri UPS (do 50 eur) naj kupim?

Oddelek: Pomoč in nasveti
376564 (5364) suhi
»

Nakup ups (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
23628147 (12429) ender
»

UPS

Oddelek: Kaj kupiti
101865 (1600) Pyr0Beast

Več podobnih tem