» »

Html5, Css3, Responsive kodiranje (amater)

Html5, Css3, Responsive kodiranje (amater)

Temo vidijo: vsi

martincek1 ::

Živjo,

Sem grafični oblikovalec. Rad bi sam skodiral svoj portfolio, tako da se naučim malo več o responsive developmentu z html5 in css3. Osnove html&css poznam, potem pa se počasi ustavi pri zahtevnejših stvareh, responsive kodiranju, jqueryju itd.

Portfolio imam že oblikovan, tako da bi počasi rad začel z delom, čeprav ne vem kje začeti. Dizajn je osredotočen predvsem na slikovni material, teksta vsaj na vstopni strani ni veliko, v glavnem precej minimalistično in katerikoli "html programer" (če lahko tako sploh rečem) bi imel tole narejeno 123.

No gremo na vprašanja:
- Kam se lahko obrnem za vprašanja oz. preveč pričakujem če stvari sprašujem kar tukaj?
- Je več načinov kodiranja oz. je kakšen napačen?
- Ima kdo kakšen link z dobrimi tutoriali?

Toliko zaenkrat.

martincek1 ::

Teli LMGTFY so običajno žaljivka za tistega, ki sprašuje. Sprašujem tiste, ki imate s tem malo izkušenj, kaj bi priporočili. Google poznam.

@pegasus: Ok. Vseeno me zanima specifično HTML5.

kr?en ::

Folk nekaj opleta s tem HTML5 kot da je resitev za vse.

Ce nucas responsive stran, nucas nastudirat CSS3 in media queryje. In ja, na googlu najdes polno zadetko, ce se ti da poiskat, ker je bilo tvoje vprasanje ze 100x odgovorjeno.

Evo, drugi zadetek pri meni, ko sem iskal "responsive web design":http://coding.smashingmagazine.com/2011...

k--p ::

Tako kot je napisal zgoraj, responsive design ni "nic" drugega, kot da v CSS-ju posebej podas pravila za razlicne velikosti ekrana, npr. ko je stran manjsa od 1024(tablet) uporabi ta pravila, ko je manjsa od 640(smartphone), uporabi druga pravila za elemente (med katerimi so tudi slike, videi), itd ... To naredis z media-query-ji. Poglej si na youtube-u kak video o izdelavi simple responsive strani, da vidiš, kako izgleda izdelava v praksi. Ko pa se naučiš osnov, se pa ponavadi uporablja kak css framework, ki je že itak responsive, razen če gre za kak res simple site ali delcek strani.

PS. tudi opomba o HTML 1.0 je bila žaljivka, ker je to praktično le plain text ;)

lukethere ::

Kar se tiče uporabnih linkov za to kar sprašuješ, martincek1, bi tudi jaz dodal glas za smashing magazine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: lukethere ()

Binji ::

Jaz bi za osnovo uporabil kak framework tipa Twitter Bootstrap raje, kot da greš vse iz nule delat.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

alexa-lol ::

Binji je izjavil:

Jaz bi za osnovo uporabil kak framework tipa Twitter Bootstrap raje, kot da greš vse iz nule delat.


Jp to je načeloma bolje, ker vedno se najde neka različica nekega brskalnika, ki ima bug in nekaj narobe rendira. FW kot je Twiter ima to načeloma poštimano poleg tega dobiš odzivnost (responsivness - responsive design) gratis.

JayKay ::

noben html doctype ni responsive, kvecjemu fluid
za "responsiveness" rabis css3 media queries.

@martincek1:
A)par tehnicnicnih napotkov:
- uporabljaj html5 semanticne elemente kolikor se da (header, footer, nav, section,aside,...)
- css gradi po principu "mobile first", se pravi najprej so stili za mali viewport in nato sele dodas media query breakpoint
- media query dodaj tam ko vsebina naravno zahteva (dolzina stavka je predolga, menu ima dovolj prostora za horizontalno postavitev, itd in ne po nekih pred-definiranih breakpointih (480,640,768, itd)
- pusti frameworke za zdaj na miru. se ne bos nic naucil, se bolj se bos lovis in stravljal svoj dizajn v framework

B) par vsebinskih napotkov
- vprasaj se kaj je cilj tvojega portfolia, kaj hoces povedat
- samo screenshoti izdelkov so brezpredmetni, glej zgoraj pegasus-ov nasvet: zakaj, zato, kaj in kako
- vecino strani je text, bodi pozoren na izbiro pisave/pare pisav, line-height, kerning, barvni kontrast

martincek1 ::

Hvala za vse komentarje, tudi tiste ki mi na začetku niso najbolj dišali. V teh dveh dneh sem se precej poglobil v kodo in mi je vse skupaj postalo bolj jasno, tako da vem kaj počnem & kakšne so razlike med starim in novim css-om, html-jem, sama ideja responsive oblikovanja z media queries itd.. :)

Se bom držal nasvetov JayKay. Kar se tiče dizajna imam večali manj te zadeve v malem prstu, tudi že responsive strani sem oblikoval, samo zaenkrat res bolj kot ne po principu 320,480,640,768, kode pa nisem videl niti od daleč :)

Netrunner ::

Responsive ni za jemat kar tako na easy .. daš par breakpointov z pomočjo media querijev in je... ja to delajo amaterji, vendar če hočeš narediti zadevo kot se spodobi, potem si moraš vzeti malo več časa za to.

Prvo se odlolči ali boš delal adaptive ali responsive... načeloma je skoraj isto, samo da adaptive ima v naprej definirane fixne širine za določene resolucije, responsive pa se načeloma konstanto prilagaja... eni mečejo ta dva izraza v isti koš

Poleg prilagajanja html elementov, je dobro da serviraš tudi slike in ostale elemente prilagojene za mobilne naprave (večina servira kar enake slike kot so na desktop verziji s tem da jih samo pomanjša s CSS-jem). Popaziti je tudi treba kakšne JS skripte uporabljaš in kako... sploh če imaš kake fancy sliderje

ipd...

načeloma vsekupaj ni težko .. vendar ni pa en dva tri kot si nekateri predstavljajo
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Responsive slo-tech

Oddelek: Izdelava spletišč
314457 (3331) Netrunner
»

[HTML/CSS] Kako naprej?

Oddelek: Programiranje
71973 (1825) smacker
»

Pomoč pri centriranju

Oddelek: Izdelava spletišč
121233 (823) s1l3
»

Ne zazna css responsive media-query

Oddelek: Izdelava spletišč
6896 (782) D-monLord
»

responsive/adaptive design na iphonu

Oddelek: Izdelava spletišč
12790 (574) JayKay

Več podobnih tem