» »

Slaba ozemljitev, radiator + ohišje računalnika = rukne ko pes

Slaba ozemljitev, radiator + ohišje računalnika = rukne ko pes

clix ::

Pozdravljeni,

živimo v bloku in imamo nek problem z ozemljitvijo. Če se hkrati dotaknem radiatorja in ohišja računalnika, rukne, ponavadi samo zaščemi, trenutno me je pa kar konkretno usekal

Če ohišje pomerim z "fazenbriferjem", ta lepo zasveti, se pravi da je ohišje nekako priklopljeno na fazo (ne sveti sicer tako močno, kot da bi se dotaknil direktno faza, ampak se vseeno lepo vidi lučko). Za tem sem pomeril dvosmerno napetost med radiatorjem in ohišjem, ki sicer kaže samo 0.7V.

V čem bi lahko bil problem?


#edit: sem pomeril tudi ozemljitev v utičnicah, in prav tako "zasveti". Je kakšna vtičnica slabo zvezana?
  • spremenil: clix ()

Invictus ::

pokliči električarja

za začetek pa lahko vse naprave odklopiš dol in vidiš če ti kaka naprava serje

mogoče je kaki crknil napajalnik ali kaj podobnega na napajalnem delu
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

Če imaš na ozemljitvi fazo potem ti nekje ena od naprav prebija. Odklopi vse kar lahko in ponovno zmeri. Vsekakor je pa dober nasvet da to preveri električar.

einstein :P ::

St235 je izjavil:

Če imaš na ozemljitvi fazo potem ti nekje ena od naprav prebija. Odklopi vse kar lahko in ponovno zmeri. Vsekakor je pa dober nasvet da to preveri električar.


fazo na ozemljitvi? potem bi bila faza tudi na radiatorju, kar pomeni enak potencial, tako da ga nebi zrukalo...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: BladE_ ()

St235 ::

ker si s svojo kristalno kroglo ugotovil, da je radiator vezan na ozemljitev stanovanja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Hayabusa ::

Blok iz 70-tih (it is a feature not bug) ali je začelo šele sedaj prebijati ?

einstein :P ::

St235 je izjavil:

ker si s svojo kristalno kroglo ugotovil, da je radiator vezan na ozemljitev stanovanja?


Aja, na katero ozemljitev pa? Mogoče na neko ozemljitev na kitajskem?

Fave ::

Pa sigurno ni razlika v potencialih samo 0,7 V, to si nekaj narobe meril...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Barbarpapa2 ::

Pozdravljeni

Sem imel podobno situacijo pred cca. 25 leti, samo da ni bil računalnik. Sem opazil ko mi je klasični (ozemljeni) spajkalnik (seveda "vštekan") padel na radijator in se je pri tem konkretno zabliskalo. Ugotovitev je bila, da je bilo slabo izvedeno ničenje v vtičnici (namesto 0 je bila na ozemljitev priključena faza) in pa FID je bil "hin". Iz tega sledi:

-Preveri FID.

-Preveri, ali je bilo pri izvedbi električne mreže uporabljeno ničenje.

LP

Jože

AtaStrudl ::

V starih blokih (70's) ni FID stikal, uporabljalo se je niclanje ("nulovanje").
To je, za ozemljitev ni bilo posebne zice (rumenozelene), ampak so bili ozemljilni rogljici SUKO vticnic vezani na nicelni vodnik (plavi).

Torej, moznost 1: ce je kdo kaj menjal ali popravljal vticnice (gospa si je zazelela nov barvn vzorec) je morda narobe zvezal ozemljitvene rogljice. ZELO NEVARNO!!!
Preveri: s fazenprifarjem poglej, ali ozemljitveni rogljici "svetijo".

Moznost 2: (se bolj nevarna) nekdo je saril po elektro omarici in tam zamenjal nulo in fazo.
Preveri: enako kot zgoraj, na vseh vtcnicah.

Moznost 3: (najbrz se najbolj verjetna): tvoj racunalnik sploh nima ozemljitve, trese pa te preko kondenzatorjev v mreznem filtru. To se zgodi, ce imas na SUKO vticnici polomljene ali skrivljene ozemljitvene rogjice, ce vticnica sploh ni SUKO, ali pa ce imas vmes kak pofl podaljsek ali razdelilec, ki nima SUKO vticnic.
Preveri: preglej vticnoce, podaljske, razdelilce, itd. Ce imas univerzalca, na izklopljenem podaljsku lahko z ohmmetrom "prepiskas" ozemljitev.
Alternativa: Priklopi zarnico (ta pravo, ne varcno) med ohisje racunalnika i radiator. Ce racunalnik neha tresti, in zarnica NE sveti imas varianto 3. Ce pa zarnica sveti, pa 1 ali 2.

clix ::

Tako je, gre se za blok iz 70ih let brez FID stikala. Sem ugotovil, da se problem nahaja samo na dveh vtičnicah v celem stanomanju, ki sta druga poleg druge. Poleg niju sta še dve, ki sta brezhibne.

Skratka, faza in nula nista zamenjani (faza močno sveti, nula nič ne sveti), problem je le, da ozemljitveni rogljiči res malo svetijo(brljijo), tudi če so vsi aparati izklopljeni.

Hayabusa ::

clix ::

Sem testiral in razkopal nekaj vtičnic.

Rezultat:

Te štri so edine, ki imajo trožilno napeljavo, vse ostale imajo povezano nulo in ozemljitev skupaj. Po drugi strani pa pojma nimam, kam "ozemljitve" na teh vtičnicah vodijo(če so sploh ozemljene), namreč continuity test na voltmetru ne kaže, da bi bile med sabo povezane, ne verjamem pa, da vsaka žiza vodi posebaj do zemlje...

Kako testirati, če je to sploh ozemljitev in ni bila žila namenjena čemu drugemu? Neobičajno je, da bi bile ozemljene samo 4 vtičnice, mar ne?

2x'=2 ::

clix je izjavil:

Sem testiral in razkopal nekaj vtičnic.

Rezultat:

Te štri so edine, ki imajo trožilno napeljavo, vse ostale imajo povezano nulo in ozemljitev skupaj. Po drugi strani pa pojma nimam, kam "ozemljitve" na teh vtičnicah vodijo(če so sploh ozemljene), namreč continuity test na voltmetru ne kaže, da bi bile med sabo povezane, ne verjamem pa, da vsaka žiza vodi posebaj do zemlje...

Kako testirati, če je to sploh ozemljitev in ni bila žila namenjena čemu drugemu? Neobičajno je, da bi bile ozemljene samo 4 vtičnice, mar ne?


očitno so bile kasneje dodane in se je uporabil trožilni kabel. preveri če so že kje prej (na kakšni drugi vtičnici) ničene.

clix ::

Ne vem, če sem te pravilno razumel, ampak pri ostalih vtičnicah je uporabljeno ničenje, ja.

2x'=2 ::

ja ampak ce je npr. 1 vtičnica (prehodna vtičnica) priklopljena z dvožilnim kablom ter ničena ter je na tej isti priklopljen trožilni kabel za naslednjo vtičnico je v bistvu naslednja vtičnica ničena - na prejšnji (prvi).

Duhec ::

Štromar naj pogleda vezavo v dozah nad vtičnicami. Na sami vtičnici na ozemljitvenem kontaktu ne sme fazni preizkuševalec (fazenbrifer) nič svetiti, ne brleti !

AtaStrudl ::

To, da fazenprifer na ozemljitvenih kontaktih malo brli, verjetno pomeni, da niso vezani nikamor (tista tretja zica).
Pac prevezi te vticnice na niclanje (ozemljitev na nulo, tretjo zico pusti neuporabljeno.

Najprej preveri, katera zica je nula, potem izklopi varovalko, preveri da faze ni vec, in se loti sraufanja. Opozori zeno in mulce, da ne bodo medtem vrnili varovalke :-)

clix ::

Hvala, bom zrihtal. :)

Sem se pa še malo igral in pogruntal, da tudi tisti vtičnici ki ne svetita, nista ozemljeni. Namreč, če vzamem podaljšek, ga zvijem v več zank in priklopim, ter približam kablom v steni, se tudi na tej "ozemljitvi" inducira napetost in čudežno začne svetit. :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FID in ozemljitveni vodnik za njim

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125144 (4898) Invictus
»

Ničenje in PC

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3917304 (11518) int47
»

Menjava vtičnic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3812729 (11911) STU-III
»

elektrotehnika v praksi

Oddelek: Loža
265934 (5138) Tear_DR0P
»

Pomagajte ! Trese ku hudič. [kabelska] (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
559154 (7923) Pyr0Beast

Več podobnih tem