» »

JEK 2

JEK 2

Temo vidijo: vsi
««
33 / 113
»»

PrimoZ_ ::

telexdell je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Tu govorimo o nadomeščanje celotne TE in JE.
Ker prvo je svinjarija, drugo pa je že staro in večno ne bo.

Torej kako boš ta dva vira nadomestil z SE?

Sicer obstajajo neke futuristične ideje, da bi po celem obsegu zemlje postavili panele in tako bi polovica panelov vedno delala ali drugo varianto (jo je preučeval že Tesla), da bi v vesolju postavili panele in nato brezžično pošiljali elektriko (podobno kot poslušaš radio ali gledaš TV) do vsakega potrošnika... vendar to v doglednem času ni izvedljivo. Zato le ljudje, kateri so podobni tistim, kateri vidijo zemljo ploščato sploh postavljajo takšna vprašanja. Oprosti, ampak to je glupo!


Brez zamere ampak ko nekdo v debato privleče ideje o Tesli in brezžičnem pošiljajo elektrike okoli po svetu, potem veš da je lunatik.

In vprašanje je bilo na mestu, odgovarjaš pa z blodnjami. Naj me vrag če nisi ti oni tepec inžinir.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:



Moraš gledat celotno sliko, ne samo enega detajla!

Zakaj me (in vseh ostalih) ne razsvetliš s celotno sliko, da ne bomo gledali le detajlov- kateri proizvodnji vir električne energije pri nas ne deluje, ko delujejo SE in bi zaradi tega morali njegove fiksne stroške prevaliti na SE?

PrimoZ_ je izjavil:



Brez zamere ampak ko nekdo v debato privleče ideje o Tesli in brezžičnem pošiljajo elektrike okoli po svetu, potem veš da je lunatik.

In vprašanje je bilo na mestu, odgovarjaš pa z blodnjami. Naj me vrag če nisi ti oni tepec inžinir.

Daj, reci da se hecaš!

PS če se ne, te bom naprej ignoriral.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Majkomilo ::

https://www.mining.com/web/alcoa-to-cur...
Še en uspeh uspešne evropske energetske politike. Očitno bo še tista težka industrija, ki je ostala, odšla drugam. Poraba energentov v EU se bo zaradi tega zmanjšala in tako bomo tudi lahko dosegli te kvazi podnebne cilje. Seveda se bo proizvodnja samo preselila v države, kjer je ta industrija še veliko bolj umazana, a glavno da bomo mi "zeleni".

telexdell ::

Majkomilo je izjavil:

https://www.mining.com/web/alcoa-to-cur...
Še en uspeh uspešne evropske energetske politike. Očitno bo še tista težka industrija, ki je ostala, odšla drugam. Poraba energentov v EU se bo zaradi tega zmanjšala in tako bomo tudi lahko dosegli te kvazi podnebne cilje. Seveda se bo proizvodnja samo preselila v države, kjer je ta industrija še veliko bolj umazana, a glavno da bomo mi "zeleni".

Če po enaki tehnologiji pridobivaš neko dobrino potem to, kje to delaš ne vpliva na bolj obremenjujoče na okolje, če to delaš v EU ali npr. Laosu. Še več- ker se delavci ne bodo vozili vsak s svojim avtom, ampak se bodo vozili z avtobusom, ne bodo imeli velikih klimatiziranih stavb... bo takšna selitev lahko celo zmanjšala obremenitev na okolje. Prestaviti tovarno aluminija nekam to poleg prestavitve same tovarne pomeni tudi izgradnjo infrastrukture in energetskih virov. Pomeni izgradnjo naselji za delavce, šol za njihove otroke, bolnišnic, trgovin... Tu pa lahko pomagajo razne okoljske organizacije, da bodo nadzirale kakšni energetski viri se bodo gradili, kakšna bo infrastruktura...
Seveda pa bi bila situacija povsem drugačna, če bi se selila proizvodnja, katera zaradi vplivov na okolje v EU ne bi smela delovati. Takrat pa bi tvoj strah bil upravičen.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Majkomilo ::

telexdell je izjavil:

Majkomilo je izjavil:

https://www.mining.com/web/alcoa-to-cur...
Še en uspeh uspešne evropske energetske politike. Očitno bo še tista težka industrija, ki je ostala, odšla drugam. Poraba energentov v EU se bo zaradi tega zmanjšala in tako bomo tudi lahko dosegli te kvazi podnebne cilje. Seveda se bo proizvodnja samo preselila v države, kjer je ta industrija še veliko bolj umazana, a glavno da bomo mi "zeleni".

Če po enaki tehnologiji pridobivaš neko dobrino potem to, kje to delaš ne vpliva na bolj obremenjujoče na okolje, če to delaš v EU ali npr. Laosu. Še več- ker se delavci ne bodo vozili vsak s svojim avtom, ampak se bodo vozili z avtobusom, ne bodo imeli velikih klimatiziranih stavb... bo takšna selitev lahko celo zmanjšala obremenitev na okolje. Prestaviti tovarno aluminija nekam to poleg prestavitve same tovarne pomeni tudi izgradnjo infrastrukture in energetskih virov. Pomeni izgradnjo naselji za delavce, šol za njihove otroke, bolnišnic, trgovin... Tu pa lahko pomagajo razne okoljske organizacije, da bodo nadzirale kakšni energetski viri se bodo gradili, kakšna bo infrastruktura...
Seveda pa bi bila situacija povsem drugačna, če bi se selila proizvodnja, katera zaradi vplivov na okolje v EU ne bi smela delovati. Takrat pa bi tvoj strah bil upravičen.


Večina proizvodnje aluminija se seli na Kitajsko (https://www.statista.com/statistics/264..., kjer se za proizvodnjo elektrike po večini uporablja premog (verjetno bo temu še kar nekaj časa tako - https://www.reuters.com/markets/commodi... ). Ker proizvodnja aluminija porabi ogromne količine elektrike, se mi zdi malo smešno govoriti o dobrih okoljskih vplivih, ki jih bo imel prevoz na delo z avtobusom...

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

telexdell je izjavil:


PrimoZ_ je izjavil:



Brez zamere ampak ko nekdo v debato privleče ideje o Tesli in brezžičnem pošiljajo elektrike okoli po svetu, potem veš da je lunatik.

In vprašanje je bilo na mestu, odgovarjaš pa z blodnjami. Naj me vrag če nisi ti oni tepec inžinir.

Daj, reci da se hecaš!

PS če se ne, te bom naprej ignoriral.


Šalim glede česa ?
Mogoče si pisal sarkastično kaj pa vem ? Ampak Teslo in pošiljanje energije po zraku ponavadi omenjajo razni lunatiki.

Ampak na na vprašanje pa še vedno nimamo tvojega odgovora!

Tema je o JEK2 ali če malo razširimo, kako bi nadomestili trenutno JE. Torej 700MW moči, ki je na voljo poleti, pozimi podnevi in ponoči.
Pa prosim brez pozidave vseh vodotokov v Sloveniji.

l0g1t3ch ::

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Pod OVE spadajo tudi HE, ki res nižajo ceno, medtem ko z SE in VE ni čisto tako. Tam visa ceno rezerva, ki dela, ko SE in VE ne. Tako da morate k lastni ceni prišteti še fiksni strošek rezerve na čakanju.

Kolikokrat sem že zapisal in kolikokrat bom še moral- poglej si diagrame ELES-a: Ko SE najbolj proizvajajo TEŠ najbolj kuri lignit. Kaj torej preko dneva pri nas predstavlja tisto rezervo na čakanju, katere stroške bi moral prišteti k proizvodnji SE? Mogoče uvoz?


Zavajaš, ali kar direktno lažeš.
Grem na stran od ELES-a in pogledam

1.6 - TE dela okoli 170MWh
15.6 - TE dela okoli 180MWh
1.7 - TE dela okoli 250MWh
15.7 - TE dela 290 MWh

Pogledamo v zimski čas
1.12 TE dela z 550MWh, zvečer pojačajo na 790MWh.
15.12 TE dela od jutra do večera z 840MWh

Kaj si sedaj, lažnjivec al samo glup ?

P.S.

Pozdravljam to, da poleti skurimo manj premoga zaradi SE.
Še vedno pa čakam na en plan kako bo VE in SE nadomestila trenutno JEK in TEŠ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

PrimoZ_ ::

jernejl ::

telexdell je izjavil:

Sicer obstajajo neke futuristične ideje, da bi po celem obsegu zemlje postavili panele in tako bi polovica panelov vedno delala ali drugo varianto (jo je preučeval že Tesla), da bi v vesolju postavili panele in nato brezžično pošiljali elektriko (podobno kot poslušaš radio ali gledaš TV) do vsakega potrošnika... vendar to v doglednem času ni izvedljivo.
V duhu dobrih medsosedskih odnosov, ki že desetletja vladajo po vsem svetu, in v duhu svetovnega miru, ki mu ni in ni videti konca, in truda svetovnih velesil za dobrobit prav vseh zemljanov vseh držav in kontinentov, ne dvomim, da bi tak projekt, ko bi bila naša eksistenca pozimi odvisna od sonca nekje v Sahari ter prenosa te elektrike k nam, bil izjemno uspešen :))
Res si ne znam predstavljati, da bi se lahko ravno tedaj, ko bi pri nas imeli zelo mraz in pomanjkanje sonca, čisto slučajno kaj zalomilo in bi se dobava elektrike iz tujine prekinila, ali pa bi se čisto slučajno ravno tedaj izjemno podražila.

l0g1t3ch je izjavil:

Še vedno pa čakam na en plan kako bo VE in SE nadomestila trenutno JEK in TEŠ.

Preprosto. Pozimi (in ponoči) bomo SE umetno osvetlili. :D

fikus_ ::

Telexdell;
"Zakaj me (in vseh ostalih) ne razsvetliš s celotno sliko, da ne bomo gledali le detajlov- kateri proizvodnji vir električne energije pri nas ne deluje, ko delujejo SE in bi zaradi tega morali njegove fiksne stroške prevaliti na SE?"

Preberi še enkrat, kaj sem napisal in razmisli, kaj se dogaja sedaj v DE! Ti pomagam? Njihovi OVE v času jeseni in zime 2021 dajejo okrog 30% manj elektrike. Sedaj se gredo zeleno elektriko iz rezervnih virov, to so zelo "zelene" poljske TE! Cene elektrike so tudi zaradi tega temu primerne.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

sbawe64 ::

Cena elektrike iz TE bo rasla vsako leto gor zaradi co2 kuponov.Eu sprejela.
Če dodaš temu zapiranje JE imamo recept za katastrofo.

Amiši bodo lahko kmalu začeli prodajati schnellkurse, kako preživeti brez elektrike.
2020 is new 1984
Corona World order

WizzardOfOZ ::

Pa "nesreč" bo tudi kmalu več, ker bodo ljudje plezal na strehe pozimi, da bodo sneg iz solarnih dol pometal. Bo kmalu tam tam z rudniki. :))
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Valvoline ::

Industrija, se tisto kar je ostalo, se bo masovno selila na vzhod, kjer je strom 5-10x cenejsi. Mi se bomo prezivljal z javnosektorskimi storitvami, pimpanje nepremicnin ter tiskanjem denarja, papirnatega ter lopokriptaskega.

l0g1t3ch ::

Zagovorniki ove, so se potuhnili ko sonce pozimi :D

Lonsarg ::

Zimske cene elektrike nikoli več ne bodo poceni od kar je toliko sončnih elektrarn. Viri ki delujejo pozimi in ki se jih da letno vnaprej zakupit in ki NISO plin (ta bo za vedno zgolj zadnja rezerva ko vsega ostalega zmanjka) bodo začeli pozimi služiti lepe denarce, letne pogodbe 2022 bodo precej dražje kot 2021. TE ne štejemo ker so v ukinjanju.

Aja kateri pa so taki viri se vprašate? V bistvu samo JE in HE do neke mere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

fikus_ ::

Tudi EU se bo s to "zeleno" gonjo zgodil Texas!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

l0g1t3ch ::

Bomo za 300e/MWh prodajal JE elektriko zelenim svabom.

Sploh ji problem če je lastna cena 100e/MWh

Postavimo kar 1650MW erp.
Francozi lahko še izrabljeno gorivo prevzamejo za recikliranje.

Glede gradnje so se pa tudi že nekaj naučili na Finskem in sedaj v UK.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

pegasus ::

Pri vseh teh debatah "lako čemo" mi manjka ena bistvena reč - kader, ki bo to fural. Kdo danes še izobražuje nuclear zadeve razen teoretičnih fizikov? Kdo danes še šola za operaterja reaktorja? Koliko ljudi rabimo izobrazit, da bo NEK2 operativen?

Če mislimo karkoli zidat, bi s tem morali štartati že sedaj. Pa mi ni znano, da bi že kaj delali na tem ... Dajte me razsvetlit.

mertseger ::

pegasus je izjavil:

Pri vseh teh debatah "lako čemo" mi manjka ena bistvena reč - kader, ki bo to fural. Kdo danes še izobražuje nuclear zadeve razen teoretičnih fizikov? Kdo danes še šola za operaterja reaktorja? Koliko ljudi rabimo izobrazit, da bo NEK2 operativen?

Če mislimo karkoli zidat, bi s tem morali štartati že sedaj. Pa mi ni znano, da bi že kaj delali na tem ... Dajte me razsvetlit.


Za operaterje je zadnja stvar kar rabiš skrbeti. Teh je dovolj sedaj in jih bo tudi v prihodnje. Pa tudi jedrskih fizikov imamo kar precej.
Ampak to niso tisti ki morajo nek zgraditi. Ti so največji problem.

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Pod OVE spadajo tudi HE, ki res nižajo ceno, medtem ko z SE in VE ni čisto tako. Tam visa ceno rezerva, ki dela, ko SE in VE ne. Tako da morate k lastni ceni prišteti še fiksni strošek rezerve na čakanju.

Kolikokrat sem že zapisal in kolikokrat bom še moral- poglej si diagrame ELES-a: Ko SE najbolj proizvajajo TEŠ najbolj kuri lignit. Kaj torej preko dneva pri nas predstavlja tisto rezervo na čakanju, katere stroške bi moral prišteti k proizvodnji SE? Mogoče uvoz?


Zavajaš, ali kar direktno lažeš.
Grem na stran od ELES-a in pogledam

1.6 - TE dela okoli 170MWh
15.6 - TE dela okoli 180MWh
1.7 - TE dela okoli 250MWh
15.7 - TE dela 290 MWh

Pogledamo v zimski čas
1.12 TE dela z 550MWh, zvečer pojačajo na 790MWh.
15.12 TE dela od jutra do večera z 840MWh

Kaj si sedaj, lažnjivec al samo glup ?

P.S.

Pozdravljam to, da poleti skurimo manj premoga zaradi SE.
Še vedno pa čakam na en plan kako bo VE in SE nadomestila trenutno JEK in TEŠ.

TEŠ 6 V DRUGI REDNI REMONT
V Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) se v soboto, 8. maja 2021, začne drugi redni remont 600-megavatnega bloka 6. Predvidoma bo trajal do 18. julija 2021, v tem času pa bosta...

Pa naj drugi ocenijo, kdo je lažnivec ali glup>:D:O

fikus_ je izjavil:

Telexdell;
"Zakaj me (in vseh ostalih) ne razsvetliš s celotno sliko, da ne bomo gledali le detajlov- kateri proizvodnji vir električne energije pri nas ne deluje, ko delujejo SE in bi zaradi tega morali njegove fiksne stroške prevaliti na SE?"

Preberi še enkrat, kaj sem napisal in razmisli, kaj se dogaja sedaj v DE! Ti pomagam? Njihovi OVE v času jeseni in zime 2021 dajejo okrog 30% manj elektrike. Sedaj se gredo zeleno elektriko iz rezervnih virov, to so zelo "zelene" poljske TE! Cene elektrike so tudi zaradi tega temu primerne.

Boli mene kita za Nemčijo. Živim v Sloveniji. Če bi gledal kakšne imajo plače tam, pa kašne so cene nekaterih dobrin pri nas bi se itak nenehno jokal. Tak da...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Nekaj je narobe z linkom, zato še enkrat

TEŠ 6 V DRUGI REDNI REMONT
V Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) se v soboto, 8. maja 2021, začne drugi redni remont 600-megavatnega bloka 6. Predvidoma bo trajal do 18. julija 2021, v tem času pa bosta...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

l0g1t3ch ::

telexdell je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Pod OVE spadajo tudi HE, ki res nižajo ceno, medtem ko z SE in VE ni čisto tako. Tam visa ceno rezerva, ki dela, ko SE in VE ne. Tako da morate k lastni ceni prišteti še fiksni strošek rezerve na čakanju.

Kolikokrat sem že zapisal in kolikokrat bom še moral- poglej si diagrame ELES-a: Ko SE najbolj proizvajajo TEŠ najbolj kuri lignit. Kaj torej preko dneva pri nas predstavlja tisto rezervo na čakanju, katere stroške bi moral prišteti k proizvodnji SE? Mogoče uvoz?


Zavajaš, ali kar direktno lažeš.
Grem na stran od ELES-a in pogledam

1.6 - TE dela okoli 170MWh
15.6 - TE dela okoli 180MWh
1.7 - TE dela okoli 250MWh
15.7 - TE dela 290 MWh

Pogledamo v zimski čas
1.12 TE dela z 550MWh, zvečer pojačajo na 790MWh.
15.12 TE dela od jutra do večera z 840MWh

Kaj si sedaj, lažnjivec al samo glup ?

P.S.

Pozdravljam to, da poleti skurimo manj premoga zaradi SE.
Še vedno pa čakam na en plan kako bo VE in SE nadomestila trenutno JEK in TEŠ.

TEŠ 6 V DRUGI REDNI REMONT
V Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ) se v soboto, 8. maja 2021, začne drugi redni remont 600-megavatnega bloka 6. Predvidoma bo trajal do 18. julija 2021, v tem času pa bosta...

Pa naj drugi ocenijo, kdo je lažnivec ali glup>:D:O



My bad.
Glede na to da ravno delajo remont TEŠ, si nisem mislil da so ga pol leta nazaj in to 2 meseca.

Ampak sem poklikal še nekaj datumov konec julija in v avgustu in je proizvodna med 200 in 550MWh.

Kar je precej manj kot da jo žgejo na polno.
Na polno jo žgejo decembra ko je proizvodna 800MWh+


Tako da si še vedno lažnjivec ali pa glup :))

PrimoZ_ ::

Haha, telexdell hoče bit pameten in spet izpade bedak :)

Pa še vedno čakamo njegov plan za nadomestilo TEŠ in JEK.

PrimoZ_ ::

pegasus je izjavil:

Pri vseh teh debatah "lako čemo" mi manjka ena bistvena reč - kader, ki bo to fural. Kdo danes še izobražuje nuclear zadeve razen teoretičnih fizikov? Kdo danes še šola za operaterja reaktorja? Koliko ljudi rabimo izobrazit, da bo NEK2 operativen?

Če mislimo karkoli zidat, bi s tem morali štartati že sedaj. Pa mi ni znano, da bi že kaj delali na tem ... Dajte me razsvetlit.



Lahko čemo so sanjarjenje o vetrnica, se in hranjenju viškov elektrike.

Sicer pa vedno jamrate da se JE gradi 10 let.
To je čas da se izšola 5 generacij strojnikov in podobnih kadrov za delo v JE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

fikus_ ::

Telex; "Boli mene kita za Nemčijo. Živim v Sloveniji. Če bi gledal kakšne imajo plače tam, pa kašne so cene nekaterih dobrin pri nas bi se itak nenehno jokal. Tak da..."

EU je enotno elektroenergetsko omrežje. Ob višjih cenah elektrike marsikateri Nemc tanko pisma, Slovenc pa bo jokal, tebe pa boli kita, ker imaš SE in ti omrežje služi za letno baterijo, višjo ceno za to plačujemo pa ostali.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

pegasus ::

Primož, zgodovina se ne strinja s tabo. Poglej nekaj letnic:
1949 - ustanovitev IJS za namene raziskovanja miroljubne rabe jedrske energije
1964-69 razisokvanje krškega polja kot potencialne lokacije JE
1975 - začetek gradnje
1981 - prvo kuhanje vode
1983 - produkcija

Torej praktično 40 let.

Res je, da tokrat ne bomo (če sploh bomo) štartali iz nule, bo pa mnogo drugačnega, novega, kar bo potrebovalo raziskave, izobraževanje, izdelane procedure. In to se ne zgodi na "lako čemo" v petih letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

fikus_ ::

V 10-ih letih lahko usposobijo 2-3 generacije ljudi usposobljenih za vodenje kjucnih procesov NE. Praktično solajo se pa lahko v NEK.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Truga ::

daj se malo poslusaj no, dobesedno ziv reaktor imamo na katerem je delalo in se dela vec generacij operaterjev, zdaj pa kar naenkrat nemormo vec izsolat kadra za nekaj prakticno identicnega z malo bolj modernim, streamlinanim layoutom?

poweroff ::

Dejansko je problem, da se znanje izgublja. In da se šola premalo kadra. Problem je rešljiv, samo ga je treba začeti reševati kmalu.
sudo poweroff

Truga ::

ja res je, sam to ni nek nepremostljiv projekt ampak neki kar se da v 10 letih uredit

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:



My bad.
Glede na to da ravno delajo remont TEŠ, si nisem mislil da so ga pol leta nazaj in to 2 meseca.

Ampak sem poklikal še nekaj datumov konec julija in v avgustu in je proizvodna med 200 in 550MWh.

Kar je precej manj kot da jo žgejo na polno.
Na polno jo žgejo decembra ko je proizvodna 800MWh+


Tako da si še vedno lažnjivec ali pa glup :))

Poglej si podatke TEŠ6. Od sebe lahko da tam 540 MW. Proizvodnjo pod TE pa štejejo tudi delovanje plinskih elektrarn.
Tak da... naj drugi odločijo...

fikus_ je izjavil:

Telex; "Boli mene kita za Nemčijo. Živim v Sloveniji. Če bi gledal kakšne imajo plače tam, pa kašne so cene nekaterih dobrin pri nas bi se itak nenehno jokal. Tak da..."

EU je enotno elektroenergetsko omrežje. Ob višjih cenah elektrike marsikateri Nemc tanko pisma, Slovenc pa bo jokal, tebe pa boli kita, ker imaš SE in ti omrežje služi za letno baterijo, višjo ceno za to plačujemo pa ostali.

Resno? Pol pa nam pojasni, koliko plačujemo Nemcem za fiksne stroške njihovih virov, kateri stojijo zaradi njihovih SE. Pa mogoče, za koliko se podraži elektrika iz NEK ali HE pri nas, ker v Nemčiji stoji neka neška TE zaradi več proizvodnje nemške SE. Bo šlo?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

telexdell je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:



My bad.
Glede na to da ravno delajo remont TEŠ, si nisem mislil da so ga pol leta nazaj in to 2 meseca.

Ampak sem poklikal še nekaj datumov konec julija in v avgustu in je proizvodna med 200 in 550MWh.

Kar je precej manj kot da jo žgejo na polno.
Na polno jo žgejo decembra ko je proizvodna 800MWh+


Tako da si še vedno lažnjivec ali pa glup :))

Poglej si podatke TEŠ6. Od sebe lahko da tam 540 MW. Proizvodnjo pod TE pa štejejo tudi delovanje plinskih elektrarn.
Tak da... naj drugi odločijo...




200 do 550MW je manj kot pa 800MW decembra.
Tako da moja odločitev ja da si ti bedak.

Pa še vedno čakam tvoj OVE plan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

PrimoZ_ ::

pegasus je izjavil:

Primož, zgodovina se ne strinja s tabo. Poglej nekaj letnic:
1949 - ustanovitev IJS za namene raziskovanja miroljubne rabe jedrske energije
1964-69 razisokvanje krškega polja kot potencialne lokacije JE
1975 - začetek gradnje
1981 - prvo kuhanje vode
1983 - produkcija

Torej praktično 40 let.

Res je, da tokrat ne bomo (če sploh bomo) štartali iz nule, bo pa mnogo drugačnega, novega, kar bo potrebovalo raziskave, izobraževanje, izdelane procedure. In to se ne zgodi na "lako čemo" v petih letih.


49 do 83 je 34 let. 34 je bližje 30, kot pa 40.
Sploh pa leta 49 je bila atomska energia nekaj novega, prva komercialna JE je bila na omrežje priklopljena leta 56.

Tako, da ne se prosim delat glupega.
Nekaj je bilo raziskovanje iz nule, na začetku jedrske dobe. Drugo je pa šolanje za upravljanje ene elekrarne, ki je še vedno PWR.

fikus_ ::

Telex, kar delaj se butastega, samo da bi imel svoj prav.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Telex, kar delaj se butastega, samo da bi imel svoj prav.

Resno! Ti govoriš, da nemške mirujoče elektrarne s svojimi fiksnimi stroški vplivajo na ceno kWh iz naših SE, pol se pa jaz delam butastega, ker tega ne skapiram? Zakaj zadeve ne pojasniš tako, da jo bomo tudi butasti vsaj v osnovi razumeli?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimoZ_ ::

Še edno čakamo tvoj OVE plan.

Pa še vedno si lažnjivec glede TEŠ.

pegasus ::

Zanimiv pregled situacije v Franciji in širše v EU:

Izgleda da se čaka EC, da da karte na mizo ... pol bomo pa videli, kako naprej.

Če že mora biti jedrska, gre moj glas za razpršeno postavitev RR SMR (ali ekvivalentnih) piksen tam, kjer so potrebne (Kidričevo, železarne ipd), tam kjer je že infrastruktura (ugasnjene termoelektrarne, npr v zasavju), in tam, kjer se zahteva stabilnost napajanja v neprijetnih vremenskih razmerah. Centralizacija v 21. stoletju je kriminalna neumnost.

PrimoZ_ ::

Enako kot decentralizacija za vsako ceno.

fikus_ ::

telexdell je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Telex, kar delaj se butastega, samo da bi imel svoj prav.

Resno! Ti govoriš, da nemške mirujoče elektrarne s svojimi fiksnimi stroški vplivajo na ceno kWh iz naših SE, pol se pa jaz delam butastega, ker tega ne skapiram? Zakaj zadeve ne pojasniš tako, da jo bomo tudi butasti vsaj v osnovi razumeli?


Sedaj pa že bluziš! Smo na skupnem EU trgu, nekaj ponudnikov je že odpovedalo pogodbe, drugi so dvignili cene, . . . Zakaj se to dogaja? Ker je nekaterim dolgčas?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:


Sedaj pa že bluziš! Smo na skupnem EU trgu, nekaj ponudnikov je že odpovedalo pogodbe, drugi so dvignili cene, . . . Zakaj se to dogaja? Ker je nekaterim dolgčas?

Kakšno vezo ima tvoj odgovor glede na včerajšnjo trditev, za katero bo želel podrobnejše pojasnilo:

fikus_:: včeraj, 21:13:36citiraj
#
Pod OVE spadajo tudi HE, ki res nižajo ceno, medtem ko z SE in VE ni čisto tako. Tam visa ceno rezerva, ki dela, ko SE in VE ne. Tako da morate k lastni ceni prišteti še fiksni strošek rezerve na čakanju.

Torej še enkrat- katera rezerva v Sloveniji ali v Nemčiji ali kjerkoli v EU se mora prišteti k fiksni ceni elektrike iz SE?

PS zakaj so nekateri zaprli štacuno sem napisal na prejšnji strani. Če ne najdeš napiši, pa ti bom skopiral link. Da so cene elektrike takšne kot so je poleg okrevanja gospodarstva največji krivec cena plina. To pa nima nobene veze s proizvodno ceno elektrike iz SE.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimoZ_ ::

Kaj pol, kako kaže načrt zamenjave JEK in TEŠ z OVE viri ?

Akira_ ::

To je vprašanje na mestu.

l0g1t3ch ::

Na katerega ne bo odgovora.

fikus_ ::

Kaže, da se ne delaš neumnega!
Pozimi je bolj malo kaj od SE, tako da morajo to nadomestiti drugi viri. V SLO je SE razmeroma malo in se to še ne občuti tako, v DE jih pa to že tepe!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Lonsarg ::

telexdell je izjavil:


Torej še enkrat- katera rezerva v Sloveniji ali v Nemčiji ali kjerkoli v EU se mora prišteti k fiksni ceni elektrike iz SE?
Ker imamo prosti trg se lahko prišteje kar zimska cena elektrike na trgu za tisti delež, ko ni sonca. Nekje okoli 200€/Mwh bo povprečna cena za zimske mesece letos. No ampak letos je vseeno malce posebni dogodek, tak da najbrž bo naslednje leto malo manj.

telexdell ::

Lonsarg je izjavil:

Ker imamo prosti trg se lahko prišteje kar zimska cena elektrike na trgu za tisti delež, ko ni sonca. Nekje okoli 200€/Mwh bo povprečna cena za zimske mesece letos. No ampak letos je vseeno malce posebni dogodek, tak da najbrž bo naslednje leto malo manj.

In zaradi česa bo lastna cena JEK iz 30 €/MWh narasla na 200 €/MWh? A deluje na sonce? A zdaj bomo pa gradili JEK2, da bomo elektriko iz nje plačevali po 200, 300+...€/MWh?

PS enim manjka osnovna ekonomska logika. Mešajo lastne cene s špekulativnimi cenami. Večina dobaviteljev zakupi večino elektrike iz domačih elektrarn za daljše obdobje. Nihanje odjema v manjšem obsegu pa pokriva z dnevnimi borznimi cenami. Te so včasih izjemno visoke (kot so npr. sedaj) drugič pa celo negativne (dobiš celo plačano, da prevzameš del zakupljene energije nekega drugega dobavitelja). Torej drugo leto cene za nas ne bodo 200 €/MWh ampak pol manjše. Pač, tu nekje kjer so po cenikih za naslednje leto.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

sbawe64 ::

Evo danes zvečer Nemci za stalno ugašajo tri JE
https://www.spiegel.de/wirtschaft/drei-...
naslednje leto zadnje tri.

Jim pošljemo kakšno epizodo Kremenčkovih, da se malo navadijo ?
2020 is new 1984
Corona World order

šernk ::

dokler se bodo hranili s francoskimi nuklearkami in poljskimi termo jim ne bo hudega. Ko jim bodo pa tej odklopili bo pa jok in stok.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

aborko ::

To pa je oslarija prve klase, ajd ne rečem TE, ampak delujoče JE ugašat za vsako ceno, še Musk se ne strinja s tem, pa mu je OVE biznis. Ko 1x JE ugasneš za par let, kako težko (čas in €€€) jo je spravit back online?

mertseger ::

telexdell je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Ker imamo prosti trg se lahko prišteje kar zimska cena elektrike na trgu za tisti delež, ko ni sonca. Nekje okoli 200€/Mwh bo povprečna cena za zimske mesece letos. No ampak letos je vseeno malce posebni dogodek, tak da najbrž bo naslednje leto malo manj.

In zaradi česa bo lastna cena JEK iz 30 €/MWh narasla na 200 €/MWh? A deluje na sonce? A zdaj bomo pa gradili JEK2, da bomo elektriko iz nje plačevali po 200, 300+...€/MWh?

PS enim manjka osnovna ekonomska logika. Mešajo lastne cene s špekulativnimi cenami. Večina dobaviteljev zakupi večino elektrike iz domačih elektrarn za daljše obdobje. Nihanje odjema v manjšem obsegu pa pokriva z dnevnimi borznimi cenami. Te so včasih izjemno visoke (kot so npr. sedaj) drugič pa celo negativne (dobiš celo plačano, da prevzameš del zakupljene energije nekega drugega dobavitelja). Torej drugo leto cene za nas ne bodo 200 €/MWh ampak pol manjše. Pač, tu nekje kjer so po cenikih za naslednje leto.


Lastna cena iz JEK je še vedno 38€ tako kor je bila pol leta nazaj. Prodajna cena je pa nekaj drugega. Proizvodnja in povpraševanje. Tudi stanovanje v Ljubljani naredijo za 200k€ prodajo ga pa za 750k€. Le zakaj... Pa pri elektriki imamo EU trg in ne samo slovenskega.
««
33 / 113
»»