» »

JEK 2

JEK 2

Temo vidijo: vsi
««
30 / 114
»»

A. Smith ::

Po vsej verjetnosti.

Predvsem pa zajemajo poleg US tudi ostale države in tretji svet. Pa tukaj se gleda na 1000TWh, kar je precej velika količina.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

gruve ::

A. Smith je izjavil:

@gruve, tvoj link je zanič. Tale je dober.



Ne ni, moj vir vsebuje precej bolj kredibilne raziskave ki so novejše (kar poglej vir raziskave za svoj vir). Sicer pa oba vira tako moj kot tvoj navajata basically zelo podobne podatke, do razlike pride v nekaj podrobnostih.

Sem izbrskal link do tvojega vira:
https://www.statista.com/statistics/494...
Nato sem pogledal od kje tvoj vir črpa podatke in suprise suprise: Source link
visualcapitalist.com
In še en suprise, ta visualCAPITALIST za vir infomracij navaja: Internetional mining investment conference, kar lahko vidiš tukaj:
http://metals.visualcapitalist.com/safe...

Medtem ko ima tvoj vir za vire neke "kapitalist" pamplete, ima moj za vire dejanske znanstvene študije (viri so navedeni spodaj):


Balancing safety with sustainability: assessing the risk of accidents for modern low-carbon energy systems, Journal of Cleaner Production, https://doi.org/10.1016/j.jclepro.2015.... :
Raziskava je dostopna na: https://www.sciencedirect.com/science/a...

Electricity generation and health,Prof Anil Markandya, PhD ,Paul Wilkinson, DOI:https://doi.org/10.1016/S0140-6736(07)6...
https://www.thelancet.com/journals/lanc...

WizzardOfOZ je izjavil:

A. Smith je izjavil:

@gruve, tvoj link je zanič. Tale je dober.



Tukaj štejejo še rudarje zraven?


Vse se šteje zraven. Največji delež smrti pri premogu nastane zaradi onesnaževanja zraka in bolezni povezanimi s tem.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: PrimoZ_ ()

gruve ::

gruntfürmich je izjavil:

Ravno je bil članek v sciene illustrated, da je krake veternih turbin nesmiselno reciklirat, ker pri tem porabiš 200 ton co2 če ga predelaš v material za pločnike (za druga verjetno ni primeren), če pa krak zavržemo pa samo 1 tono. Za obnovo bi bilo potrebno 3 tone co2 (če je možno)


Tole mi smrdi po bullshitu, lahko prosim link do vira? Ker dajmo mal poračunat preko palca. 200 ton CO2ja predstavlja približno 866.926 kWh energije glede na Slovenski energy mix (vir pravi da ena kilovatna ura proizvede 230 gramov CO2ja: https://www.eea.europa.eu/data-and-maps.... 866.926 kWh energije za zmlet eno tono plastike?! Si ti resen? Bolj v rangu 100 kWh ali še manj (torej ena 100 kW mašina kar je ogromna moč za shredder obratuje eno uro za eno tono materiala). Torej je tvoj vir zadevo preveč ocenil za 8670 krat! Tu nekaj smrdi.. vir prosim in ga bomo secirali dalje. Material je pa primeren za marsikaj, tako za direktno uporabo (imaš projekte kjer so veterne lopatice razrezali in jih uporabili za ograje, strešnike, ter streho za parkirišče za kolesa) ali pa se zadevo kot polnilo meša v asfalt, beton, mavčne plošče ali v termoplastične materiale pri izdelavi novih izdelkov.

Wind Turbines Are Being Recycled Into Bike Shelters, High-speed Rail Lines, Power Line Poles, and Roofs
https://www.goodgoodgood.co/articles/bi...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: PrimoZ_ ()

gruve ::

Za zmelet eno tono plastike je poraba energije ranga 100 kWh, kar je enako 0,023 tone CO2ja, ne pa 200 ton kot ti trdiš. Če ga pa direktno uporabiš brez mletja pa še 100x manj.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: PrimoZ_ ()

WizzardOfOZ ::

gruve je izjavil:

Vse se šteje zraven. Največji delež smrti pri premogu nastane zaradi onesnaževanja zraka in bolezni povezanimi s tem.


Nakladaš. Največ je smrti med rudarji, ker v tretjem svetu nimajo nobenih zaščit in jih vsako leto umre ogromno.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

gruve ::

Niti najmanj. Umre letno več kot 8,7 milijona ljudi zaradi nesreč v rudnikih? Ne nakladaj, not even close. 8,7 milijona ljudi letno umre zaradi onesnaženega zraka, vsaj pol od tega zaradi onesnaženja zaradi premoga. https://www.theguardian.com/environment...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

WizzardOfOZ ::

Umre letno 8.7 milijona ljudi zaradi premoga? Ne, zato ne nakladaj.

Tvoj link je na nivoju 24 ur ali slovenskih bnovic, zato daj raje kako resno raziskavo, ne teh bedarij.

Pa začni že enkrat uporabljat en in isti nick, ne da ga vsak teden zamenjaš.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

gruve ::

Umre letno 8.7 milijona ljudi zaradi premoga? Ne, zato ne nakladaj.


Nakladaš ti, ne jaz. 8,7 milijona ljudi letno umre zaradi onesnaženega zraka, koliko od tega je zaradi premoga? Dajmo bit konzervativni in rečmo da samo tretjina (pa je probably like dve tretjini, ampak dajmo ti dati benefit of the doubt), torej tretjina od 8,7 milijona je 2,8 milijona žrtev zaradi premoga letno. Koliko pa umre ljudi letno zaradi rudarjenja (pazi rudarjenja vsega, ne samo rudarjenja premoga, ampak tudi rud za železo, aluminij, zlato ipd.) 15 tisoč ljudi letno. Prostovoljno prav nič ne menjam.

https://www.google.com/search?q=deaths+...

Številki nista niti približno na istem rangu (2.800.000 vs 15.000), razlika je dobesedno 186 kratna, s tem da pri številki 15.000 niso vse zaradi premoga, ampak tudi zaradi rudarjenja vseh drugih stvari in ti trdiš da je večina smrti pri premogu zaradi nesreč v rudnikih?!

Tvoj link je na nivoju 24 ur ali slovenskih bnovic, zato daj raje kako resno raziskavo, ne teh bedarij.


Ne, link je kredibilen (o tem so poročali tudi vsi drugi svetovni mediji), raziskava o kateri govori pa prav tako. Tudi vse druge raziskave pridejo do podobnih zaključkov.

Karn Vohra, Alina Vodonos, Joel Schwartz, Eloise A. Marais, Melissa P. Sulprizio, Loretta J. Mickley,
Global mortality from outdoor fine particle pollution generated by fossil fuel combustion: Results from GEOS-Chem,
https://doi.org/10.1016/j.envres.2021.1...
https://www.sciencedirect.com/science/a...

Še zanimivost, onesnažen zrak ubije 3x več ljudi letno od alkohola.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

WhiteAngel ::

Fino, da se prerekate o cifrah, čigavo sranje bolj smrdi. Ampak na koncu je najdražja in najnevarnejša elektrika tista, ki je nimaš, ko jo nujno rabiš. Jaz se bojim, da bomo zaradi debilnih politikov in lobistov ene lepe noči doživeli mrk čez pol Evrope in tisto dopoldne in tisti teden ne bo delovalo nič. Nato bodo zasilne agregate usposobili za kritično infrastrukturo, industrija bo crknila, končni odjemalci bomo pa j*ebali ježa in bodo redukcije na par/nepar glede na številko transformatorske postaje v tvojem kraju. To ugašanje elektrarn (tudi jedrskih?!?) v imenu neke ekologije in varnosti je napaka. Ne vem, ali so politiki neumni, pokvarjeni ali pa oboje.

gruve ::

Kakšne redukcije in par-nepar neki, če še nisi opazil smo v 21.stoletju, tvoje skrbi so neutemeljene.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

mertseger ::

gruve je izjavil:

A. Smith je izjavil:

gruve je izjavil:

HE bomo lahko imeli, treba je pač podučiti ljudi da je to najboljša izmed opcij glede na ceno, čistost in okoljske vplive.

HE terjajo večji krvni davek od JE.


Podatki kažejo da ne, krvni davek za jedrske je 0,07 smrti na proizvedeno TWh energije, medtem ko je za HE 0,02 smrti na proizvedeno TWh energije, torej jedrske imajo krvni davek za 3,5x večji od HE ali solarja. Za primerjavo: premog povzroči 24,6 smrti na proizvedeno TWh energije kar je 1230x več kot pa HE.


mertseger je izjavil:

gruve je izjavil:

HE bomo lahko imeli, treba je pač podučiti ljudi da je to najboljša izmed opcij glede na ceno, čistost in okoljske vplive. Ja vodik bomo kurili, zakaj ne, zadeva se ravno v teh časih uveljavlja po celem svetu. Vem kaj namiguješ glede bioplinarn in zakaj praviš naj vprašam bližnjo sosesko, zato ker bioplinarne pri nas smrdijo (vem, ker sem bil tudi sam na obisku ene blioplinarne). Vendar v Nemčiji pa ne smrdijo, vprašaj tam lokalne prebivalce in ti bodo povedali da ni problemov. Se boš vprašal kaj je fora? Drug način gradnje. Zadevo se da narediti tako da ne smrdi čisto nič. Kakšno razvrednotenje krajine neki, take klobase pa redko kdaj slišiš, takega župana bi bilo treba zamenjati. A to da veternica ali sončna elekrarna nekaterim zgleda grdo? Ja boh pomagej, vprašajo se naj raje kaj so alternative: 3x večje položnice zaradi JEK2 ali pa zdravju škodljivi teš6.


Glej to je naša balkanska realnost, kaj delajo Nemci nima veze ker mi nismo Nemci in stvari pri nas tako ne potekajo.
Jaz sem kar nekajkrat bil na teh debatah o gradnji kjer so bili tako okoljski aktivisti kot energetiki. Tam imaš ljudi ki so proti in jih ne boš prepričal z ničemer, njih ne zanima ali je znanstveno vse dokazano oni imajo svoj prav ki je za njih edini, drugega ne obstaja nič.


Sumim da je ravno obratno, jedrskega lobija ne moreš prepričati z ničemer, njih ne zanima ali je znanstveno vse dokazano oni imajo svoj prav ki je za njih edini, drugega ne obstaja nič. Okoljski aktivisti tudi energetiki, njihove trditve pa slonijo na podatkih in znanosti. (https://zaensvet.si/sonce-in-voda/ )..Povej kaj so bili argumenti in jim bomo znanstveno razčistili tukaj.


Tvoj sum je seveda tvoja ustavna pravica ki z realnostjo nima prav veliko. Sicer pa ja alternativa primerna okoljskim aktivistom. Za njih imam zelo dobro rešitev. Za plavajoče SE naj pošljejo rešitev na društvo za preučevanje rib ki nasprotuje vsem gradnja na rekah. Me zanima zako se bodo strinjali z njimi. Še med seba se ne znajo zmenit.

gruve ::

Seveda ima veze z realnostjo. Še kar nisi povedal kaj so bili argumenti za katere okoljski aktivisti niso hoteli slišati? Če tega ne poveš hitro bom začel verjeti da si si vse skupaj izmislil. Kaj pa je problem plavajoča sončna elektrarna za ribe? Prav nič. In mnogi okoljski aktivisti SO energetiki (Matjaž Valenčič, doktor Peter Novak ipd.). Pri vsakem viru moramo gledati prednosti in slabosti in pogledati kaj prevaga, to je bistvo vsega.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: PrimoZ_ ()

gruve ::

Nova spoznanja glede jedrske energije..
https://zaensvet.si/nova-spoznanja/

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

D3m ::

Kaj pa je problem plavajoča sončna elektrarna za ribe? Prav nič


Svetloba. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

gruve ::

Izkušnje in sama logika kažejo da svetloba ni problem. :) Plavajoče sončne elektrarne gradijo celo na samih ribjih farmah (lastniki sami da se razume) :
A 200MW solar park floats on top of a fish farm in China
https://www.thecivilengineer.org/news-c...

Chinese fishery installs immense floating solar farm for extra income
https://inhabitat.com/immense-floating-...

To kaže ne samo praksa, ampak tudi znanstvene študije. Takoj ta tretja stran imaš "key findings" ki pravijo: " Existing studies indicate that the impact of floating photovoltaics on the fish population in large water bodies is insignificant"
Floating Photovoltaics with Fishing Current Scientific Evaluation
https://www.energyforum.in/fileadmin/us...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

l0g1t3ch ::

Samo report modom in predlagaj izbris.

To je edini pogovor za tega lažnivega lobista.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:

Samo report modom in predlagaj izbris.

To je edini pogovor za tega lažnivega lobista.

Otročje in neumno. Če ti ni všeč pač ignoraj njegove poste, če že ne moreš povedati kak protiargument.
Se pa cenzura nikoli in nikjer ni obnesla. Poleg tega, da je povzročila enoumje je povzročila tudi poneumljanje ljudi. Očitno eni še vedno pogrešate tiste čase.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimozR ::

Nekam zanimivo ga podpiraš...

telexdell ::

PrimozR je izjavil:

Nekam zanimivo ga podpiraš...

Vseeno mi je za nekoga, katerega ne poznam, ga verjetno ne bom nikoli osebno spoznal in v ničemer ne vpliva na življenje mene ali mojih bližnjih. Gre se za splošna načela komunikacije. Proti laži se bori z resnico ne pa s cenzuro.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

WizzardOfOZ ::

gruve je izjavil:

Umre letno 8.7 milijona ljudi zaradi premoga? Ne, zato ne nakladaj.


Nakladaš ti, ne jaz. 8,7 milijona ljudi letno umre zaradi onesnaženega zraka, koliko od tega je zaradi premoga? Dajmo bit konzervativni in rečmo da samo tretjina (pa je probably like dve tretjini, ampak dajmo ti dati benefit of the doubt), torej tretjina od 8,7 milijona je 2,8 milijona žrtev zaradi premoga letno. Koliko pa umre ljudi letno zaradi rudarjenja (pazi rudarjenja vsega, ne samo rudarjenja premoga, ampak tudi rud za železo, aluminij, zlato ipd.) 15 tisoč ljudi letno. Prostovoljno prav nič ne menjam.


Lažeš ko pes teče.

Pa dej prvo šolo naredi, prijavi se samo z enim userjem in se tega drži, ker če vsak teden zamenjaš userja in lažeš naprej, te po stilu tvojega srednješolskega pisanja takoj odkrijemo, da si en in isti kreten, ki samo naklada, pojma pa nima o ničemer, še najmanj pa z realnostjo.

Upam, da bomo kmalu v redukcijah elektrike, ker potem debili tvojega kova ne boste imeli dostopa do elektrike, pa vam net ne bo delal.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Truga ::

telexdell je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Nekam zanimivo ga podpiraš...

Vseeno mi je za nekoga, katerega ne poznam, ga verjetno ne bom nikoli osebno spoznal in v ničemer ne vpliva na življenje mene ali mojih bližnjih. Gre se za splošna načela komunikacije. Proti laži se bori z resnico ne pa s cenzuro.
vidmo kako dobr to dela zadnje cajte ja, ko imajo laznjivci in goljufivci vecji budget kot znanstveniki, in vedno vec ljudi verjame da je cepivo bolj skodljivo od bolezni lol

gruve ::

WizzardOfOZ je izjavil:

gruve je izjavil:

Umre letno 8.7 milijona ljudi zaradi premoga? Ne, zato ne nakladaj.


Nakladaš ti, ne jaz. 8,7 milijona ljudi letno umre zaradi onesnaženega zraka, koliko od tega je zaradi premoga? Dajmo bit konzervativni in rečmo da samo tretjina (pa je probably like dve tretjini, ampak dajmo ti dati benefit of the doubt), torej tretjina od 8,7 milijona je 2,8 milijona žrtev zaradi premoga letno. Koliko pa umre ljudi letno zaradi rudarjenja (pazi rudarjenja vsega, ne samo rudarjenja premoga, ampak tudi rud za železo, aluminij, zlato ipd.) 15 tisoč ljudi letno. Prostovoljno prav nič ne menjam.


Lažeš ko pes teče.

Pa dej prvo šolo naredi, prijavi se samo z enim userjem in se tega drži, ker če vsak teden zamenjaš userja in lažeš naprej, te po stilu tvojega srednješolskega pisanja takoj odkrijemo, da si en in isti kreten, ki samo naklada, pojma pa nima o ničemer, še najmanj pa z realnostjo.

Upam, da bomo kmalu v redukcijah elektrike, ker potem debili tvojega kova ne boste imeli dostopa do elektrike, pa vam net ne bo delal.


Ne, ne lažem, lažeš ti in z argumenti in viri sem ti to tudi dokazal. Smisiš se mi, tako kot kreteni tvojega kova si v obupu ko si videl da zgubljaš debato napadel mene namesto mojih argumentov, drugega ti namreč ni preostalo, kajti jasno je da argumentov nimaš. To se imenuje "ad hominem logical fallacy". Google it. Žal si intelektualno preveč podhranjen da bi videl da tvoje napadanje mene prav nič ne ovrže mojih argumentov. Imam končan magisterij, username pa uporabljam toliko časa dokler ga lahko, rade volje imam vedno enega dokler bo ta deloval. Kreten in debil si žal tukaj ti, ne jaz. Vse kar sem povedal sloni na dejstvih, podal sem tudi vire za to. Sicer pa google imaš tudi sam, če ne bi bil tako len bi ga kdaj lahko tudi uporabil, kajneda. Žal si tako ignorantski da tega seveda ne boš naredil, ampak boš glavo tiščal v pesek. Tvoj argument slamnatega moža glede redukcij pa lahko kar zatlačiš tja kjer sonce ne posije, kajti če ti še ni jasno se ne zavzemam za redukcije elektrike, temveč se zavzemam za POCENI, čiste in samooskrbne vire proizvodnje elektrike in to je možno doseči brez kakršnihkoli redukcij. l0g1t3ch: nisem noben lažnjiv lobist. Nič se nisem zlagal, vire sem podal, lahko pa poveš kaj točno misliš da je laž in ti bom z viri in dejstvi dokazal da se motiš. Z pravo kombinacijo obnovljivih virov imamo lahko elektriko precej cenejšo in hkrati še čisto kot pa da nadaljujemo z fosilnimi viri in jedrsko energijo.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

PrimoZ_ ::

Vsi menimo da si lažniv lobist.

telexdell ::

PrimoZ_ je izjavil:

Vsi menimo da si lažniv lobist.

Iz debate zadnjih nekaj postov bi lahko prišel do zaključka, da so zagovorniki JEK 2 znajo povedati, da JEK2 rabimo in da so vsi, kateri mislijo drugače: lažnivci, bedaki, idioti....
Predlagal bi moderatorju da teh nekaj zadnjih (lahko z mano vred) razpravljavcev da nekaj časa v kakšne banovce, da se strasti malce ohladijo in bo nato lahko debata potekala kolikor toliko konstruktivno, brez otročjih izpadov in žalivk.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Akira_ ::

Ali pa da je nekaj na tem ?

PrimozR je izjavil:

Nekam zanimivo ga podpiraš...


Na prvi ošvrk zadnje strani.

PrimozR ::

telexdell je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Nekam zanimivo ga podpiraš...

Vseeno mi je za nekoga, katerega ne poznam, ga verjetno ne bom nikoli osebno spoznal in v ničemer ne vpliva na življenje mene ali mojih bližnjih. Gre se za splošna načela komunikacije. Proti laži se bori z resnico ne pa s cenzuro.

Kakor sem ti že povedal, mislim da celo ne samo enkrat in tudi ne samo jaz, nima veze. Ker je ves čas eno in isto nabijanje pod 15+ accounti. Prejšnje accounte ima zaklenjene z razlogom. Pa serje s povsem nepomembnimi stvarmi za temo o _JEDRSKI ELEKTRARNI KRŠKO 2_. Tole ni tema o 'Strategiji generiranja električne energije v Sloveniji', niti ni tema o 'Mokrih sanjah zajezitvi vsega, kar teče'.

Če ti temu rečeš cenzura, ne vem, good for you. Ampak v pravilih foruma lepo piše, da se offtopic stvari briše. Komunikacija, laž, cenzura gor ali dol, zgolj sledimo pravilom foruma.

feryz ::

Z resnico?
V Sloveniji plačujemo elektriko iz SE po 240 evrov za megavatno uro. Z lahkoto dokazljivo, podatkov je kolikor hočete. Pustimo uporabnost le te, ker ta ni tako z lahkoto merljiva, je pa mnogo nižja, kot nam hočejo predstaviti.
In čeprav je ta cena z lahkoto dokazljiva in velja, tip konstantno nabija, pod nebroj nicki, da stane 35 evrov za megavatno uro in da tega rabimo še več.
Čeprav, če je slučajno kdo spregledal, so se sončnic, bolj ali manj, že povsod naveličali in krepko delajo na tem, da jih priskutijo ljudem in da ljudje zmanjšajo investicije na tem področju.
Verjetno prav zato, ker so tako fajn.

MrStein ::

gruve je izjavil:

Nova spoznanja glede jedrske energije..
https://zaensvet.si/nova-spoznanja/

"Ne verjemite jedrskim Lažnivim Kljukcem."
"Ločnice med civilno in vojaško rabo jedrske energije ni."

Ja, ful atomskih bomb imamo.

OK, izbris. Druge ni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

telexdell ::

feryz je izjavil:

Z resnico?
V Sloveniji plačujemo elektriko iz SE po 240 evrov za megavatno uro. Z lahkoto dokazljivo, podatkov je kolikor hočete. Pustimo uporabnost le te, ker ta ni tako z lahkoto merljiva, je pa mnogo nižja, kot nam hočejo predstaviti.
In čeprav je ta cena z lahkoto dokazljiva in velja, tip konstantno nabija, pod nebroj nicki, da stane 35 evrov za megavatno uro in da tega rabimo še več.
Čeprav, če je slučajno kdo spregledal, so se sončnic, bolj ali manj, že povsod naveličali in krepko delajo na tem, da jih priskutijo ljudem in da ljudje zmanjšajo investicije na tem področju.
Verjetno prav zato, ker so tako fajn.

Menim, da nimaš prav. V Sloveniji potrošniki plačujemo približno enako ceno za elektriko, ne glede iz katerega vira prihaja. Elektriko različno plačujejo trgovci zato je razlika koliko plačaš odvisna od tega, od koga kupuješ elektriko.
Lahko pa seveda gledaš, kakšna je lastna cena elektrike na pragu nekega vira. Tu pa so ogromne razlike. Tako je elektrika iz TEŠ po tam 100 €/MWh in elektrika iz JEK po tam 30 €/MWh. Če pa pogledamo SE je danes cena iz njih bolj 35€/MWh, kot pa 240 €/MWh. Seveda lahko govoriš, da je elektrika iz SE nekoč toliko stala, zato so nekateri upravičeni do subvencij v razliki med tržno in proizvodno ceno. Da pa je danes lastna cena iz SE 240 € je pa enostavno debela LAŽ!.

Bil bi že čas, da prideš iz gozda in se iz leta 2008 preseliš v leto 2022. Nismo vsi ostali tam, eno gremo naprej.

MrStein je izjavil:

gruve je izjavil:

Nova spoznanja glede jedrske energije..
https://zaensvet.si/nova-spoznanja/

"Ne verjemite jedrskim Lažnivim Kljukcem."
"Ločnice med civilno in vojaško rabo jedrske energije ni."

Ja, ful atomskih bomb imamo.

OK, izbris. Druge ni.

Če bi poznal zgodovino bi vedel, da je rudnik Žirovski vrh in JEK s takšnim reaktorjem kot ga ima bila postavljena z namenom izdelave jedrske bombe, s katero bi varovali pridobitve revolucije (kot Severna Koreja, Kuba...). Tudi izrabljeno gorivo, katero jemljejo nazaj dobavitelji se jemlje z namenom nadaljnje predelave. Ali ga potem uporabijo za izdelavo jedrske bombe ali za povečanje mase strelivom ali za kakšen reaktor na letalonosilki ali... je povsem minornega pomena. Za civilne namene ga pač ne.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Moje iztrebke bi tudi lahko porabili za vojskovanje. Samo ga ne. Lahko pa bi jih!

JEK je civilna raba, ne glede na, kak se že reče... Aha, mentalno gimnastiko.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

telexdell ::

MrStein je izjavil:

Moje iztrebke bi tudi lahko porabili za vojskovanje. Samo ga ne. Lahko pa bi jih!

JEK je civilna raba, ne glede na, kak se že reče... Aha, mentalno gimnastiko.

Pa misliš da jih ne? Že kar nekaj časa fekalno blato iz čistilnih naprav odlagajo na raznih izpostavljenih mestih. Kaj drugega kot specialna vojna med okoljevarstveniki, nami in dobičkarji misliš da je to?

Drugače pa, sama JEK je (danes) civilna raba, čeprav se z njeno elektriko napajajo tudi vojaški objekti. Letališče poleg nje je bilo zgrajeno prav z namenom, da bi jo vojska, protizračna obramba in letala ščitila pred morebitnimi vojaškimi napadi (kar se je med osamosvojitveno vojno tudi zgodilo, s poskušanjem miniranja daljnovoda) in so v njej oboroženi varnostniki, kateri jo ščitijo pred terorističnimi napadi.
Vendar sem jaz v prejšnjem zapisu govoril o iztrošenem gorivu, kar domnevam da si razumel in samo malce mentalno gimnasticiraš.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimoZ_ ::

Telexdell in inžinir = dve strani istega kovanca?

Good cop, bad cop rutina?

telexdell ::

PrimoZ_ je izjavil:

Telexdell in inžinir = dve strani istega kovanca?

Good cop, bad cop rutina?

Poglej, jaz vsaj pišem v skladu s temo. Pri izgradnji JEK2 bo treba upoštevati tudi vojaški in teroristični faktor.
Ti, @MrStein, @feryz... pa čisto mimo teme nekaj nabijate, osebno diskreditirate, lažete in žalite ostale člane foruma in ne napišete nič relevantnega v zvezi s temo. Pol so pa banani drugi, vi pa še bolj intenzivno nadaljujete s svojimi rabotami.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimozR ::

PrimoZ_ je izjavil:

Telexdell in inžinir = dve strani istega kovanca?

Good cop, bad cop rutina?

My thoughts exactly. Ker tole s predelovanjem za atomske bombe je šlo zdejle v full clusterfuck mode. If it looks like a duck...

FYI, IJS je bil ustanovljen z namenom izdelati jedrsko orožje in baje še danes ni nemogoče na IJS najti kaj, kar se 'sveti', če preveč brskaš po starih omarah. Ampak IJS ni bil sam pri tem, ve skupaj je bila naveza parih inštitutov po stari Jugi.
Kar se tiče NEK in Žirovskega vrha kot orodij za izdelavo orožja, kje je potem ustanova, ki bi bogatila Uran oz. Plutonij do nivoja, ki ga zahteva atomsko orožje?

MrStein je izjavil:

gruve je izjavil:

Nova spoznanja glede jedrske energije..
https://zaensvet.si/nova-spoznanja/

"Ne verjemite jedrskim Lažnivim Kljukcem."
"Ločnice med civilno in vojaško rabo jedrske energije ni."

Ja, ful atomskih bomb imamo.

OK, izbris. Druge ni.

Kaj je tole za en dumpster fire od strani? Sem odprl tisti članek od osme stopnje in mi sploh ni jasno, kaj je point članka. Deluje mi kot mešanica članka, komentarja, neki čudni gumbi so, za katere me skrbi, da bodo pognali neko čudno kodo, itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

telexdell ::

PrimozR je izjavil:


Kar se tiče NEK in Žirovskega vrha kot orodij za izdelavo orožja, kje je potem ustanova, ki bi bogatila Uran oz. Plutonij do nivoja, ki ga zahteva atomsko orožje?

Če ni skrivnost, te lahko vprašam koliko si star oz. ali si bil pred 1990 že polnoleten?
Da lahko začneš z nadaljnjo predelavo moraš imeti surovino. Da pa dobiš dovolj surovine mora JEK delati dovolj dolgo...
Daj, pogooglaj malo o jedrskem programu v jugi, da ne bomo drugih morili s tem. Oporne točke ti naj bo reaktor v Vinči, Westinghousov reaktor, most čez Dravo pri Trbonjah...

Da pa jedrska elektrarna predstavlja grožnjo terorističnih napadov se pa najbrž strinjava? Al tudi o tem razmišljajo le bedaki in lažnivci?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

l0g1t3ch ::

Kaj sedaj?
Si se naveličal pisat pod alternativnimi vzdevki, sedaj ko so te spregledali?

If it walks like a duck, looks like a duck, and quacks like a duck, it's a duck.

gruntfürmich ::

gruve je izjavil:

Ne, ne lažem, lažeš ti in z argumenti in viri sem ti to tudi dokazal.

tvoji lažnivi viri niso argumenti. in na fake news se ne odgovarja z argumenti ampak s cenzuro in blatnjem razširjevalcev.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

fikus_ ::

To, da so rudnik urana Žirovski vrh, JEK in IJS bili namenjen za izdelavo atomske bombe v YU, je enako prvoaprilska šali!
Iz nakopanega materiala so izdelovali rumeno pogačo, ki so jo pošiljali USA na bogatenje in izdelavo goriva za JEK. Čisto možno je, da je kakšen košček rumene pogače kje ostal, ampak to se za umazano bombo ni dovolj.
Ja, jugovojska je imela željo imeti atomsko orožje, ampak so bili daleč prekratki tehnološko, da bi pridelali in obogatili uran .

Tako da telex, nehaj se smesit!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

PrimozR ::

telexdell je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Kar se tiče NEK in Žirovskega vrha kot orodij za izdelavo orožja, kje je potem ustanova, ki bi bogatila Uran oz. Plutonij do nivoja, ki ga zahteva atomsko orožje?

Če ni skrivnost, te lahko vprašam koliko si star oz. ali si bil pred 1990 že polnoleten?
Da lahko začneš z nadaljnjo predelavo moraš imeti surovino. Da pa dobiš dovolj surovine mora JEK delati dovolj dolgo...
Daj, pogooglaj malo o jedrskem programu v jugi, da ne bomo drugih morili s tem. Oporne točke ti naj bo reaktor v Vinči, Westinghousov reaktor, most čez Dravo pri Trbonjah...

Da pa jedrska elektrarna predstavlja grožnjo terorističnih napadov se pa najbrž strinjava? Al tudi o tem razmišljajo le bedaki in lažnivci?

90. sem ravno dobro shodil. Če poznaš tako dobro to zgodovino, verjetno ne bo problem iz rokava stresti par linkov.

Kako točno je jedrska elektrarna problem za teroristične napade? Oz. koliko njih je že bilo uporabljenih za te namene?

Ne bom pa omenjal, da REEEEEES smrdi narava tvojih postov in zagovarjanje mr. Multinicka ;)

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

To, da so rudnik urana Žirovski vrh, JEK in IJS bili namenjen za izdelavo atomske bombe v YU, je enako prvoaprilska šali!
Iz nakopanega materiala so izdelovali rumeno pogačo, ki so jo pošiljali USA na bogatenje in izdelavo goriva za JEK. Čisto možno je, da je kakšen košček rumene pogače kje ostal, ampak to se za umazano bombo ni dovolj.
Ja, jugovojska je imela željo imeti atomsko orožje, ampak so bili daleč prekratki tehnološko, da bi pridelali in obogatili uran .

Tako da telex, nehaj se smesit!

Samo še ta pol pa bo dovolj:
V osemdesetih letih prejšnjega tisočletja smo bili tehnološko daleč pred Severno Korejo ali Iranom. Kako pa je z njunima jedrskima programoma danes? Predstavljali smo tudi most med vzhodom in zahodom in je precej tehnologije preko nas potovalo sem in tja.
Pa dovolj o tem- tisti kateri hoče verjeti, da je zemlja ravna ali da nam s cepljenjem vstavljajo 5G čipe itak ne sprejme nič drugega kot svoje in svojih isto mislečih misli. Vsi ostali pa smo: lažnivci, bedaki, idioti...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

1991 je YU razpadla, drugi dve državi pa se sedaj obstajata.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

bile58 ::

feryz je izjavil:

Z resnico?
V Sloveniji plačujemo elektriko iz SE po 240 evrov za megavatno uro. Z lahkoto dokazljivo, podatkov je kolikor hočete. Pustimo uporabnost le te, ker ta ni tako z lahkoto merljiva, je pa mnogo nižja, kot nam hočejo predstaviti.
In čeprav je ta cena z lahkoto dokazljiva in velja, tip konstantno nabija, pod nebroj nicki, da stane 35 evrov za megavatno uro in da tega rabimo še več.
Čeprav, če je slučajno kdo spregledal, so se sončnic, bolj ali manj, že povsod naveličali in krepko delajo na tem, da jih priskutijo ljudem in da ljudje zmanjšajo investicije na tem področju.
Verjetno prav zato, ker so tako fajn.


Ni res, toliko smo plačevali okrog leta 2010, danes subvencioniranega odkupa elektrike iz sončnih elektrarn NI VEČ. NULA. Strošek energije iz sončnih elektrarn je 35 EUR na MWh, kar lahko vidiš tukaj: Levelized cost of energy @ Wikipedia


Da se boš prepričal da je temu res tako bomo zadevo poračunali na hitro. Vse vire bom zatlačil na koncu komentarja zato da bo zadeva bolj pregledna. Sončna elektrarna moči stane 840 EUR na inštaliran kilovat moči brez DDV. DDV za sončne elekrarne je 8,5 %, kar pomeni da je končna cena elektrarne 911 EUR na inštaliran kilovat moči (13 kW sončna elekrarna nas tako stane okrog 12.000 EUR). Sončne elektrarne v Sloveniji proizvedejo 1200 kWh na inštaliran kilovat moči. Torej bomo ceno sončne elektrarne vključno z stroški delili z celotno proizvodnjo sončne elektrarne v življenjski dobi da bomo dobili koliko je cena na enoto energije. Upoštevali bomo tudi padec proizvodnje zaradi staranja panelov, proizvajalec namreč z garancijo garantira 83 % outputa po 30 letih (okrog 0,55 % padca na leto). Torej po 40 letih okrog 77,5 % outputa.

Torej: cena / proizvodnja = cena na kWh (na MWh). Zadevo bomo preračunali za 13 kW sončno elektrarno.

Cena:
Cena same elektrarne: 13 kW x 911 EUR/kW= 11.843 EUR
Cena zavarovanja: 50EUR/leto x40 let= 2000 EUR
Računamo da rabimo vmes zamenjati inverter (inverterji imajo po 25 let garancije): 1500 EUR če vzamemo solidno znamko, cca 1000 EUR če vzamemo kitajsko znamko. V prihodnosti bo sigurno manj kot to, vendar dajmo upoštevati ta večjo vrednost za dobro znamko. Torej 1500 EUR
SKupaj stroški: 15.343 EUR

Proizvodnja: 13 kW x 1200 kWh na leto x 40 letx faktor outuputa (1+0,785)/2= 624.000 kWh = 557 MWh
Strošek elektrike: stroški/proizvodnja= 15.343 EUR / 624 MWh = 28 EUR na MWh

Torej strošek proizvodnje male sončne elekrarne na strehi je 28 EUR na MWh. Seveda pa če se zadevo dela na večji skali so cene še nižje ker je sama cena postavitve elektrarne na kW pač manjša. Španska 300 megavatna je stala 300 milijonov evrov (brez skrbi vsi viri bodo na koncu in brez skrbi ni cherry pickan primer, vse sončne elekrarne postavljene v tem letu stanejo približno toliko na kW, kdor ne verjame lahko pogoogla). To pride 14 EUR na MWh pri upoštevanju slovenske osončenosti.

Vir za ceno domače sončne elektrarne: https://www.soncnipaketi.si/24/soncni-p...
Vir za DDV sončne elektrarne: https://www.racunovodja.com/clanki.asp?...
Cene inverterjev za občutek: https://solarpoweredblog.com/best-10kw-... za ceno in moč Španske elekrarne postavljene v letu 2020:
Vir za 83 % garantiranega outputa po 30 letih: https://www.thesolarnerd.com/blog/which...
Vir za ceno 300 milijonov evrov za 500 MW sončno elektrarno postavljeno v letu 2020: https://www.iberdrola.com/web/guest/sal...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Akira_ ()

bile58 ::

**ne da se več editat pri proizvodnji je upotevanih 557 MWh (624 MWh je brez upoštevanja staranja panelov).

Proizvodnja: 13 kW x 1200 kWh na leto x 40 letx faktor outuputa (1+0,785)/2= 557.000 kWh = 557 MWh
Strošek elektrike: stroški/proizvodnja= 15.343 EUR / 557 MWh = 28 EUR na MWh

Torej strošek proizvodnje male sončne elekrarne na strehi je 28 EUR / MWh. Pri veliki sončni elektrarni okrog 14 EUR /MWh. Cena elektrike iz Dravskih hidroelekrarn je pod 20 EUR na MWh, kar je razvidno v letnem poročilu. Strošek pri jedrski elektrarni za nove elektrarne je 120 do 150 EUR na MWh.

vir: https://www.dem.si/mma/LETNO_PORO__ILO_...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Akira_ ()

l0g1t3ch ::

Kaj spet nov alias tega lažnivca...

Report mod-om in predlagaj izbris.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

bile58 ::

Noben lažnjivec nisem, kdor bo zadevo pogooglal in poračunal bo prišel do popolnoma enakih zaključkov kot sem jih napisal. Zgleda ti tega še nisi naredil..

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Akira_ ()

l0g1t3ch ::

Lažnivec smrdljivi si.
To je edini odgovor, ki ga boš dobil.

Jaz te hitreje predlagam za izbris kot ti lahko delaš nove accounte.

bile58 ::

Jasno je da se motiš, lažnjivec si ti, ne jaz. Sej ljudje bodo pogooglali in bodo videli da jim lažeš, brez skrbi. Tvoji poskusi cenzuriranja in kršenja svobode govora pa so pomilovanja vredni. Po tvoje smo vsi ki utemeljeno trdimo da nove jedrske elektrarne ne rabimo lažnjici, žal dejstva kažejo drugače. Žal ima jedrski lobij katerega predstavnik si močne razvejane lovke tudi v slovenski politiki.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Akira_ ()

telexdell ::

bile58 je izjavil:

**ne da se več editat pri proizvodnji je upotevanih 557 MWh (624 MWh je brez upoštevanja staranja panelov), poračunano je pravilno samo nisem spremenil v naslednji vrstici. Torej še enkrat da bo pregledno:

Proizvodnja: 13 kW x 1200 kWh na leto x 40 letx faktor outuputa (1+0,785)/2= 624.000 kWh = 557 MWh
Strošek elektrike: stroški/proizvodnja= 15.343 EUR / 557 MWh = 28 EUR na MWh

Torej strošek proizvodnje male sončne elekrarne na strehi je 28 EUR / MWh. Strošek pri jedrski elektrarni za nove elektrarne je 120 do 150 EUR na MWh.

Ni ravno tako! 1200 kWh/ kWp dobiš v izjemnih primerih. Na običajnih legah (jug, 34°, brez senc...) je bolj prava cifra 1100 kWh/kWp pri novi SE. Prvo leto je degradacija panelov do 2% pol pa vsako leto 0,4%. Po 25 letih imaš garantirano 85%. Če torej računaš na 40 let pol daj povpreček 1100*0,86 in dobiš tam 490 MWh. V tem obdobju boš moral zamenjati vsaj razmernik, kar je strošek vsaj 2000EUR. Verjetno bo odpovedal tudi kak optimizator in panel kar je še dodatnih 2000EUR. Zagotovo ti bo kdaj zagrmelo nad hišo in bodo šli katodni odvodniki, kar je zopet kakšnih 500 EUR. V tem času se bodo zaradi vetra, snega... razrahljali vijaki, kateri držijo podkonstrukcijo in jih bo treba pritegniti in kakšnega zamenjati. Pa si spet ob kakšnega jurja. Tak da, sam bi prej rekel tam 55 EUR/MWh. Kar pa je seveda tam 8x manj kot eni izgubljeni v letu 2008 trdijo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

bile58 je izjavil:

Jasno je da se motiš, lažnjivec si ti, ne jaz. Sej ljudje bodo pogooglali in bodo videli da jim lažeš, brez skrbi. Tvoji poskusi cenzuriranja in kršenja svobode govora pa so pomilovanja vredni. Po tvoje smo vsi ki utemeljeno trdimo da nove jedrske elektrarne ne rabimo lažnjici, žal dejstva kažejo drugače. Žal ima jedrski lobij katerega predstavnik si močne razvejane lovke tudi v slovenski politiki.


Dej spizdi ti SE kramar.
Poln kurac te ima cel forum.

l0g1t3ch ::

Samo da se ve s kakim plačanim lobi pacientom imamo opravka...

bile58 = gruve = elabo = DevML = savana = Wtsan = Elgro2 = solevito = TeroDAG = Savon = OleA_1 = vinil = GloveB = AEx_1-8 = Pečjak = woroh = DelorianXP = damjan b = inžinir


Pa vmes sm še pozabil kakih 10 aliasov.
««
30 / 114
»»