» »

Valve se pridružuje Fundaciji Linux

1
2
»

Poldi112 ::

Meni tudi ni jasno, zakaj bi me motilo, da gre Steam s svojim DRM na linux. Saj to ne pomeni, da bo drm prišel k nam. Pač bo zunaj še ena (zame) nezanimiva distribucija. Tudi Linus-a to ne moti, vsaj glede na njegove preference glede gpl v2 in komentarjev glede Tivo. Nekako ne dojamem, od kje nekomu ideja, da smo se prodali, ker še nekdo drug uporablja isto platformo in ker obstaja verjetnost, da bomo kot posledico dobili boljše driverje. Verjetno moraš imeti win mentaliteto (karkoli to že je) da ti kaj takega pade na pamet. ;)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigWhale ::

Looooooka je izjavil:

A se vam ne zdi smesno, da folk, ki se je drl GPL, opensource, free zdaj misli, da bo firma, ki ji je v interesu zasluziti cim vec s cim manj stroski, resila/dvignila uporabo linuxa?


Nihce ne misli in ne govori, da bo Valve kogarkoli resil. Lej, se bom citiral:

BigWhale je izjavil:

Valve in en kup drugih indie developerjev (predvsem zadeve iz Humble Bundle) je jasen znak, da se tudi na Linuxu gaming da in da se stvari premikajo na tem podrocju.


Nihce pa ne govori o kakrsnem koli resevanju. Zakaj bi Linux sploh potreboval resevanje? Pred cem?

Linux in Open Source community sta uspela narediti to kar je ze marsikomu prej spodletelo. Preboj na trgu racunalnikov oziroma operacijskih sistemov je v nekem prakticno zmonopoliziranem okolju skoraj nemogoc. Potrebnih je vec dejavnikov, da ti to uspe. Imeti moras kick-ass produkt, ki bo uporabnika preprical v to, da ga potrebuje. Potrebujes podporo proizvajalcev strojne opreme in podporo proizvajalcev programske opreme in potrebujes dovolj dober marketing. Pa ne glede na to, ce imas vse to, ti se vedno lahko spodleti.

Lep primer je recimo malo starejsi Next in NextStep. Bil je superioren PCju v vseh pogledih. Za njim je stal Steve Jobs. Ampak je bil predrag in nihce ga v resnici ni potreboval. DOS je bil vec kot dovolj. Se lepsi primer je OS/2. Tehnolosko gledano, je bil bolj napreden od DOS-a in kasneje od Windows 3.1 in Windows 95. Imel je svoje finte, ampak jih je IBM vsaj priblizno popravljal. In zadaj za OS/2 je stal IBM. Ne kr ena firma, kot je bila Next ampak bloody IBM. Danes OS/2 zivi samo se na Wikipediji. :)

To kar je uspelo Linuxu in skupnosti, ki se je zbrala okrog, je dalec najvec kar je uspelo komurkoli drugemu. Linux je prisel 'na sceno' 20 let kasneje, kot vsi ostali igralci. 1.5% market share? To ni uspelo se nikomur. Ce pristejemo zraven se non-desktop sisteme, je da delez ze krepko nad 10% vseh sistemov.

To kar pa sedaj pocne Valve je pa v resnici dobro za uporabnike. GPL ali pa non GPL.

sensei ::

Potrebnih je vec dejavnikov, da ti to uspe. Imeti moras kick-ass produkt, ki bo uporabnika preprical v to, da ga potrebuje. Potrebujes podporo proizvajalcev strojne opreme in podporo proizvajalcev programske opreme in potrebujes dovolj dober marketing. Pa ne glede na to, ce imas vse to, ti se vedno lahko spodleti.

V primeru, da noben od teh pogojev ne ustreza, je dovolj, če je produkt zastonj in prost, pa boš dosegel nemogoče.

Poldi112 ::

Linux je zastonj in prost, pa glej kako win še vedno dominirajo desktop.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

wungad ::

Ker so ljudje prepričani da rabijo Windowse:D
.

Hayabusa ::

Zaradi hobby piratov in nedelovanja organov pregona pa res.
Vse se začne s home userjem in mladostjo.Če te uspešno asimilirajo z winsi je konec, borg have won.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

brodul ::

Jaz gnu/linux uporabljam ene 5 let. Po vecini za delo in si ne predstvaljam, da bi delal na windows platformi. Ze prevajat karkoli je pain oz. lahko samo upas, da dela.
Ne vem, zakaj bi blo treba turit vsem desktop uporabnikom Windowse. Sploh domacim.
To kar dela Valve je pa super. Konec koncev tudi, ce bo zaprta distribucija pa zaprt steam, bo boljsa podpora za odprtokodne driverje ali pa zaprte. Pac nek napredek bo. Upam, da ga bodo posharal. Ce ga ne bodo bodo pac sami razvijal, tako kot Sony svoj FreeBSD.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

sirotka ::

Hayabusa je izjavil:

Zaradi hobby piratov in nedelovanja organov pregona pa res.
Vse se začne s home userjem in mladostjo.Če te uspešno asimilirajo z winsi je konec, borg have won.

Ampak zakaj je toliko boljše, če te asimilirajo z linuxom?

Poldi112 ::

Ker je prost in je posledično vendor lock-in precej manjši problem.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

kitaj ::

Poldi112 je izjavil:

Linux je zastonj in prost, pa glej kako win še vedno dominirajo desktop.

Zakaj je že Microsoft (samo) v EU plačal 2 milijardi kazni?

MrStein ::

Zakaj že poskušam preusmeriti pozornost?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Invictus ::

Poldi112 je izjavil:

Ker je prost in je posledično vendor lock-in precej manjši problem.

Glede na to kako kljub pestrosti distribucij večina zagovarja Ubuntu, bi rekel da gre tudi tukaj za "vendor lock-in".

PA se niti ne gre za denar, ampak za pripadnost neki rešitvi. Pa naj bo to karkoli.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Invictus> bi rekel da gre tudi tukaj za "vendor lock-in".

Narobe bi rekel.

ahac ::

Poldi112 je izjavil:

Ker je prost in je posledično vendor lock-in precej manjši problem.

Zakaj je manjši problem?
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Poldi112 ::

Ker Ubuntu ne uporablja svoje "dominacije" da bi te silil na druge zaprte rešitve, za katere bi te potem cuzali - tako tebe kot uporabnika kot svojo konkurenco, ki bi hotela biti združljiva z njihovimi formati.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

ahac ::

S kakšnimi formati? Govorimo o OSu.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Poldi112 ::

Recimo filesystem format, ki je ravno v sosednji novici. A bo ok?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigWhale ::

ahac je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Ker je prost in je posledično vendor lock-in precej manjši problem.

Zakaj je manjši problem?


Ce rece Ubuntu: 'zdej pa naumo vec podpiral XY.' Lahko ti reces: 'fuck this shit' in gres drugam. Ce pa rece to kak drug proizvajalec programske opreme, pa lahk ti reces: *sob* *sniff* *cry*

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Mavrik ::

Ok BigWhale, lagati pa pač ni treba.
The truth is rarely pure and never simple.

Invictus ::

BigWhale je izjavil:

[
Ce rece Ubuntu: 'zdej pa naumo vec podpiral XY.' Lahko ti reces: 'fuck this shit' in gres drugam. Ce pa rece to kak drug proizvajalec programske opreme, pa lahk ti reces: *sob* *sniff* *cry*

Ravno tako greš lahko drugam ... Mislim da ne obstaja nek proizvajalec ki bi bil unikaten ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

LightBit ::

Invictus je izjavil:

BigWhale je izjavil:

[
Ce rece Ubuntu: 'zdej pa naumo vec podpiral XY.' Lahko ti reces: 'fuck this shit' in gres drugam. Ce pa rece to kak drug proizvajalec programske opreme, pa lahk ti reces: *sob* *sniff* *cry*

Ravno tako greš lahko drugam ... Mislim da ne obstaja nek proizvajalec ki bi bil unikaten ...

Microsoft Office?

BigWhale ::

Mavrik je izjavil:

Ok BigWhale, lagati pa pač ni treba.


Moja kolegica ne more narediti upgrade-a na OS X Mavericks, ker ji bo nehal nek starejsi Adobe program (? nevem vec tocno kaj) delati, ker ni vec podprt na tem sistemu in imajo ljudje resne tezave. Ce hoce na Mavericks, mora kupiti novo verzijo. Nove verzije v resnici ne potrebuje, ker ji stara povsem zadosca.

V tem primeru je vse kar lahko nardi to, da se zjoka. Pomagalo ji sicer ne bo.

To je tipicen primer vendor lockin-a.

Hkrati pa ne more ostati na Snow Leopardu, ker rabi najnovejsi XCode, za deployat neko aplikacijo v iTunes. V bistvu je vendor locked-in na dveh straneh.

Pa si tle nicesar ne zmisljujem. :)

V primeru odprte kode imas vec moznosti. Vcasih kaksna moznost ni povsem realna in se posamezniku morda ne splaca, a moznost je vseeno. Sploh, ce se najde vec taksnih posameznikov.

Mavrik ::

To kar si ti zdaj napisal nima nobene veze s tvojo prejšnjo ali mojo izjavo. Je samo brezvezno pljuvanje po drugih. Nikjer pa nisi pokazal da se kaj takega pri Ubuntutu ne more zgoditi, niti kaj točno je tvoj point.
The truth is rarely pure and never simple.

LightBit ::

Lahko ga zamenjaš z npr.: Fedoro.

Jst ::

>V primeru odprte kode imas vec moznosti.

V opisanem pa res ne vidim, kako odprta koda že v naprej preprečuje takšne primere. Če bi bil ves OS, iTunes in kar še rabi, odprt, dvomim, da bi sama popravila del, ki jo teži. Pa tudi če bi, kaj je pa potem z deployano aplikacijo? Mogoče v njenem primeru ne bi bilo težav, pri kakšnih drugih, bi se pa enaka napaka pojavljala na vseh ne-popravljenih sistemih.

Slab primer, BigWhale.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BigWhale ::

Mavrik je izjavil:

To kar si ti zdaj napisal nima nobene veze s tvojo prejšnjo ali mojo izjavo. Je samo brezvezno pljuvanje po drugih. Nikjer pa nisi pokazal da se kaj takega pri Ubuntutu ne more zgoditi, niti kaj točno je tvoj point.


Emm, jaz sem rekel, da je na open source platformah vendor lock-in manjsi problem kot na closed source platformah. In primer z Adobe on OS X je tocno to.

Ce se Ubuntu odloci, da ne bo vec podpiral XY programa in ga vrze ven iz main repozitorija imas vedno moznost narediti, ali pa nekomu placati, da ti naredi, backport. Vedno. Se pravi lahko na Ubuntu 13.10 poganjas neko aplikacijo, ki ni vec uradno podprta.

Ali pa ce ti Ubuntu ni vec vsec, gres pa lahko na nek drug distro, ki pa to aplikacijo, ki jo potrebujes, podpira.

Jst je izjavil:

>V primeru odprte kode imas vec moznosti.

V opisanem pa res ne vidim, kako odprta koda že v naprej preprečuje takšne primere.


Saj jih ne resuje vnaprej. Lahko pa tak primer resis, ce naletis nanj. Pri opisanem primeru se verjetno res ne bi splacalo popravljati zadev, ker gre za en sam primer, ce pa imas nekaj sto racunalnikov pa se na koncu odlocas a bos delal en backport ali bos pa delal upgrade na nekaj sto racunalnikih. In zraven ugotavljal se koliko ostalih stvari ti bo delalo probleme po nadgradnji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Mavrik ::

Kaj točno ima odprtost Ubuntuta veze s softwarom, ki laufa na njem? Kako točno mi to pomaga pri poganjanju npr. IRAF-a, ki na novem Ubuntuju ne dela?

Kako mi to da preklopim na Fedoro z istim libc, desktopom in kernelom, kjer isto ne dela pomaga? Kako mi pomaga če potem še preklopim na CentOS, kjer je spet isti kernel in nekompatibilen libc?

Zakaj zaboga mešate odprtost operacijskega sistema z odprtostjo softwara? Kako točno ti OS pomaga pri preprečevanju vendor lock-ina če je userspace software zaprt in v čem točno je problem če je OS zaprt in laufaš na njem odprt software?

Jaz VEM da obstajajo zelo dobri argumenti za OSS software. Samo zaboga milega dajte jih povedat na način, da majo smisel no -_-.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Invictus ::

LightBit je izjavil:

Invictus je izjavil:

BigWhale je izjavil:

[
Ce rece Ubuntu: 'zdej pa naumo vec podpiral XY.' Lahko ti reces: 'fuck this shit' in gres drugam. Ce pa rece to kak drug proizvajalec programske opreme, pa lahk ti reces: *sob* *sniff* *cry*

Ravno tako greš lahko drugam ... Mislim da ne obstaja nek proizvajalec ki bi bil unikaten ...

Microsoft Office?

OpenOffice, LibreOffice ?

Brez problema zamenjaš. Mogoče nekaj problemov na začetku, ampak to je pač vedno ko zamenjaš software ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Poldi112 ::

Mavrik je izjavil:


Zakaj zaboga mešate odprtost operacijskega sistema z odprtostjo softwara? Kako točno ti OS pomaga pri preprečevanju vendor lock-ina če je userspace software zaprt in v čem točno je problem če je OS zaprt in laufaš na njem odprt software?


Kdo meša? Zato sem rekel, da je manjši problem (za razliko od tega da ne obstaja). V bistvu če se ne motim je bila iztočnica, da je MS svojo dominanco na desktopu uporabil za širjenje lock-in-a na drugih področjih (office, IE, ...). Potem je pa iztirilo :).

Pa niti ne gre toliko za odprto kodo kot odprte standarde. Dol mi visi, da je MS office zaprt, ampak to da so skrivali specifikacije doc zapisa me pa je motilo. Ali pa ko ti s patenti serjejo za tako trivialne stvari, kot je dolgo ime v fat.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Nummy ::

BigWhale je izjavil:


Emm, jaz sem rekel, da je na open source platformah vendor lock-in manjsi problem kot na closed source platformah. In primer z Adobe on OS X je tocno to.

Ce se Ubuntu odloci, da ne bo vec podpiral XY programa in ga vrze ven iz main repozitorija imas vedno moznost narediti, ali pa nekomu placati, da ti naredi, backport. Vedno. Se pravi lahko na Ubuntu 13.10 poganjas neko aplikacijo, ki ni vec uradno podprta.

Sej ti lahko adobe-u tud plačaš, da ti naredijo backport... vidš... tista beseda... plačati... plačati... plačati... PLAČATI...

BigWhale ::

Mavrik je izjavil:

Zakaj zaboga mešate odprtost operacijskega sistema z odprtostjo softwara? Kako točno ti OS pomaga pri preprečevanju vendor lock-ina če je userspace software zaprt in v čem točno je problem če je OS zaprt in laufaš na njem odprt software?


Moja razlaga ni bla vezana samo na odprtost operacijskega sistema ampak na odprtost vsega.

Cim je ena stvar zaprta, si zaradi tega prepuscen na milost in nemilost proizvajalcu tistega kosa.

Nummy je izjavil:

Sej ti lahko adobe-u tud plačaš, da ti naredijo backport... vidš... tista beseda... plačati... plačati... plačati... PLAČATI...


Hehe. Mu res lahko? A najdes kak primer, ko se je to res zgodilo?

Poleg tega pa si prisiljen placati tistemu, ki je delal to zadevo. Ce ga ni vec, nimas komu placati. Ali pa ce noce tvojega denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Nummy ::

BigWhale je izjavil:


Nummy je izjavil:

Sej ti lahko adobe-u tud plačaš, da ti naredijo backport... vidš... tista beseda... plačati... plačati... plačati... PLAČATI...


Hehe. Mu res lahko? A najdes kak primer, ko se je to res zgodilo?

Poleg tega pa si prisiljen placati tistemu, ki je delal to zadevo. Ce ga ni vec, nimas komu placati. Ali pa ce noce tvojega denarja.

Če je firma nekaj naredila ji lahko plačaš, da ti naredijo backport. Vprašanje je pa samo koliko miljončkov bi moral scolati, da bi ti to naredili :D Ampak denar nikomur ne smrdi in če bi ga pokazaldovolj, mi verjemi da bi ti naredili vse. Tudi rit obrisali.

Poldi112 ::

Zakaj bi verjeli tebi? A si upošteval, da so nekatere stvari za podjetja strateške? Recimo dvomim, da lahko plačaš MS, da izda MSSQL ali Office za linux.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

damjanll ::

Hja, ce zberes skupaj 162 miljard $ in si s tem pridobis vecinski delez v podjetju, pol bi tudi MS preprical da izda office za linux ;)

LightBit ::

Invictus je izjavil:

OpenOffice, LibreOffice ?

Brez problema zamenjaš. Mogoče nekaj problemov na začetku, ampak to je pač vedno ko zamenjaš software ...

Dokler ne rabiš tega nekomu poslati ja.

Mavrik je izjavil:

Kaj točno ima odprtost Ubuntuta veze s softwarom, ki laufa na njem? Kako točno mi to pomaga pri poganjanju npr. IRAF-a, ki na novem Ubuntuju ne dela?

V tem primeru je problem IRAF, ne Ubuntu (razen, če je Ubuntu odstranil kako standardno funkcijo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

Invictus ::

LightBit je izjavil:

Invictus je izjavil:

OpenOffice, LibreOffice ?

Brez problema zamenjaš. Mogoče nekaj problemov na začetku, ampak to je pač vedno ko zamenjaš software ...

Dokler ne rabiš tega nekomu poslati ja.


To je problem tvoje narave dela ... ne pa samega produkta ... Tud sam moram delat v MS Officu ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

Mavrik je izjavil:


V tem primeru je problem IRAF, ne Ubuntu (razen, če je Ubuntu odstranil kako standardno funkcijo).


Kar je (če bi se vsaj malo potrudil razumeti moje sporočilo) bil moj point.
The truth is rarely pure and never simple.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Na Steamu že 1500 iger za Linux

Oddelek: Novice / Igre
3918107 (12042) Kenpachi
»

Valve je napovedal SteamOS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Igre
10340420 (33697) PrimozR
»

Valve izdal SteamOS in predstavil prototip Steam Machine in Steam Controller

Oddelek: Novice / Konzole
4414766 (9772) Testman42
»

Valve se pridružuje Fundaciji Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8626739 (22799) Mavrik
»

Drugi Valveov korak v dnevne sobe - strojna oprema

Oddelek: Novice / Rezultati
3715153 (7953) PrimozR

Več podobnih tem