» »

4K monitorji

4K monitorji

kixs ::

RejZoR je izjavil:

Tud to ni čist res. 6 let star Acer laptop je res imel ta problem (pa je bil takrat med višjimi modeli), 2 leti star Compaq pa ima samo za odtenek slabši ekran kot tale moj desktop TN za 350 EUR... Pa govorimo o laptopu za 300 EUR (pred 2 leti).


Cisto mozno, ker moj laptop je iz 2006 :D

JanezH ::

DarwiN ::

24 (in tudi 27) 4k monitor je prej ko slej neumnost, ker nič ne vidiš nanj, oziroma moraš praktično vse pošteno povečat (pri čemer še scalinga niso povsem dodelali), in takrat zadeva izgubi pomen (in namen), ker potem raj kupiš 1440p monitor in si na istem + privarčuješ..

IMO, ko bodo enkrat +32" 4k monitorji dostopni po zelo dostopnih cenah (trenutno +900€), takrat bo ravno iz omenjenega razloga polna bolha teh 24-28" 4k monitorjev, ki jih ljudje zdaj kupujejo, ker so dokaj ugodni, kasneje pa se jih bodo želeli znebit in preklopit na proper 4k zaslon..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

JanezH ::

Pa si že sedel za 27" 4k? Ker se ravno to sprašujem, če/da niso premajhne črke na native resoluciji (nižat resolucije pa ne mislim)...

DarwiN ::

Izračunaj si.. Gostoto pikslov namreč.

Optimalna gostota je nekje okrog 90-100 PPI (pixels per inch).

23" monitor, ki je ravno nekje pravšnji za resolucijo 1920x1080, ima 95,8 PPI.

Zdaj pa vzemi resolucijo 3840x2160.. Stran za izračun PPI.

Kot vidiš ima 24" monitor 183.6 PPI, 27" pa 163.2... Občutno prevelike številke in enostavno boš moral povečat vse skupaj, zmanjšat resolucijo, sedet 20cm proč od monitorja, ali kakorkoli.. Za večino ljudi povsem nenaravna raba.

Izračunaj si, koliko manjše bo vse skupaj na 27" 4k monitorju, v primerjavi s tem, kar imaš trenutno.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

JanezH ::

Vidim ja, ampak niti 32" z 138 ppi ni blizu tem 90-100 ppi. Moral ni res v praksi videti kako to izgleda. Najbolj bi rabil tak monitor zaradi obdelave fotografij, ampak pri ostalem delu je pa vse precej majhno. Varianta je, da si nastaviš skaliranje, npr. na 150%, grem sprobat kako to dejansko izgleda na FHD monitorju ...

Qushaak ::

DarwiN je izjavil:

Kot vidiš ima 24" monitor 183.6 PPI, 27" pa 163.2... Občutno prevelike številke in enostavno boš moral povečat vse skupaj, zmanjšat resolucijo, sedet 20cm proč od monitorja, ali kakorkoli.. Za večino ljudi povsem nenaravna raba.

20 cm pa si vedno stran od zaslona.
Ni pa mi jasno zakaj bi velik PPI bil problem danes, ko je praktično vse "vektorsko". Pač povečaš vse skupaj pa imaš še vendo zelo ostro vse skupaj. Ne pa resolucije zmanjševat.
Potemtakem je "Retina" povsem brezveze, kar je Apple zastavil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Qushaak ()

PARTyZAN ::

Darwin: Ne vem če se ti čisto sanja kaj govoriš. Na navadnih monitorjih so pike prevelike, še iz razdalje enega metra zaznam nazobčane pisave. Ko si na monitorju z višjo gostoto pikslov, je slika ostra, prava milina.

Isotropic ::

Qushaak je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Kot vidiš ima 24" monitor 183.6 PPI, 27" pa 163.2... Občutno prevelike številke in enostavno boš moral povečat vse skupaj, zmanjšat resolucijo, sedet 20cm proč od monitorja, ali kakorkoli.. Za večino ljudi povsem nenaravna raba.

20 cm pa si vedno stran od zaslona.
Ni pa mi jasno zakaj bi velik PPI bil problem danes, ko je praktično vse "vektorsko". Pač povečaš vse skupaj pa imaš še vendo zelo ostro vse skupaj. Ne pa resolucije zmanjševat.
Potemtakem je "Retina" povsem brezveze, kar je Apple zastavil.

dosti ikon v winsih ni. za prav od ms ne vem sicer, 3rd party programi pa vsekakor ne.

cekr ::

Recimo namizni monitor z 300dpi bi bil prav fajn.
Prava milina za oči.
Toda do tega bo še mnogo let.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DarwiN ::

JanezH je izjavil:

Vidim ja, ampak niti 32" z 138 ppi ni blizu tem 90-100 ppi. Moral ni res v praksi videti kako to izgleda. Najbolj bi rabil tak monitor zaradi obdelave fotografij, ampak pri ostalem delu je pa vse precej majhno. Varianta je, da si nastaviš skaliranje, npr. na 150%, grem sprobat kako to dejansko izgleda na FHD monitorju ...


Scaling ja, in pa zoom v brskalniku, saj si ta zapomni stopnjo zooma za vsako posamezno spletno stran.. Ampak bolj ko scaliraš in zoomaš, manjši je smisel nakupa 4k monitorja, a ne... Zato bi bil 32" s 138 PPI zame že sprejemljiv, čeprav se spogledujem s Philipsom za 700-800€, ki sem ga prilepil na prejšnji strani... 39.5" s PPI 110, enako kot 27" 2560x1440 monitor, ki so danes tako priljubljeni.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

JanezH ::

32" UHD monitor ima 138 ppi, moj 17" FHD laptop pa ima 130 ppi in mi zadostuje. Se pravi 32" UHD bi bil zame ok, 28" pa zna bit res težaven.

DarwiN ::

Jap, 32" bo super.. Ta Acer na primer.. Ga ljudje hvalijo po tujih forumih.. Ampak ga še ni na slovenskih policah. Zdaj zdaj bi moral priti.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

Prvi review omenjenega Philipsa BDM4065UC, torej 40" 4k VA monitorja... SST, zelo sprejemljiv input lag.. Tudi VA je v tem primeru verjetno boljša opcija kot IPS... Vse super, razen mogoče stojala in PWM osvetlitve, za tiste 'čudake' med vami, ki ste morda občutljivi (pozor petrus :D). ;)

Sicer še ga ni nikjer na zalogi, cena pa trenutno od 700€ naprej, kar pomeni, da se bo prej ko slej ustalil pri številki ~600€..

Po želji dodamo vsestransko Ergotron roko, 80-110cm razdalje med očmi in monitorjem, in dobimo skoraj popolni monitor za delo/igre/video vsebine? :P
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

pegasus ::

40"? Pa to je že bolje surface kot pa monitor ...
Namesto stojala bi raje imel pol odrezane mize, da bi monitor sedel vsaj tretjino vanjo ... da bi ga gledal navzdol. Se že dobijo primerne mize po ikea cenah?

DarwiN ::

Pravzaprav je 39.5" :) Za 4k je to pač optimalna velikost, vsaj zame. Ker pri manjšem boš preveč uporabljal scaling in potem si zmanjšaš delovno površino, ki pa predstavlja bistvo 4k ločljivosti. Če kupiš 24" 4k in daš scaling na 200-300%, potem si na podobnem kot bi kupil 24" 1080p monitor, a ne. Mogoče je malo bolj ostro vse skupaj, ampak pri tej velikosti tega praktično ne boš opazil.

Za večino tudi podstavek ne bo problem. Malo višji stol, ali pa še to ne, in rešeno.. Ampak jaz bi ga vseeno raje spustil za par centimetrov.. Seveda se bi našle razne mize, ampak saj ga ni potrebno gledat navzdol.. Povsem dovolj je, da ga spustiš dol do mize, in ravno zato gledam to ergotron roko, ki omogoča praktično vse možne položaje:

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

cekr ::

DarwiN je izjavil:

Pravzaprav je 39.5" :) Za 4k je to pač optimalna velikost, vsaj zame. Ker pri manjšem boš preveč uporabljal scaling in potem si zmanjšaš delovno površino, ki pa predstavlja bistvo 4k ločljivosti. Če kupiš 24" 4k in daš scaling na 200-300%, potem si na podobnem kot bi kupil 24" 1080p monitor, a ne. Mogoče je malo bolj ostro vse skupaj, ampak pri tej velikosti tega praktično ne boš opazil.

Za večino tudi podstavek ne bo problem. Malo višji stol, ali pa še to ne, in rešeno.. Ampak jaz bi ga vseeno raje spustil za par centimetrov.. Seveda se bi našle razne mize, ampak saj ga ni potrebno gledat navzdol.. Povsem dovolj je, da ga spustiš dol do mize, in ravno zato gledam to ergotron roko, ki omogoča praktično vse možne položaje:



Bistvo takšne ločljivosti je ravno v tem, da ne vidiš vsakega kvadratka. No, razen če nisi popolnoma slep.
Pisave so itak vektorske in ne bi smelo biti problemov.
Se kdaj s tem vprašanjem daješ pri telefonih? Verjetno nikoli, če takšne kvasiš.
Vsakršna boljša ločljivost je pravi balzam za oči.
24" z 4K ali pa še raje 8K bi se prav prilegel. Seveda na dan, ko ne bo zaradi toliko pik pokleknila mašinerija in sosednji transformator.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

JanezH ::

Sploh za fotografijo ...

DarwiN ::

@cekr, tebi 1080p resolucija ne ponuja dovolj ostrine na 24" monitorju in bi si želel 8k?

Ker je neka povezava, si dej preberi: The law of diminishing returns
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

JanezH ::

DarwiN je izjavil:

@cekr, tebi 1080p resolucija ne ponuja dovolj ostrine na 24" monitorju in bi si želel 8k?

Ker je neka povezava, si dej preberi: The law of diminishing returns


Za fotografijo bi si tudi jaz želel ...

DarwiN ::

Smukec, ja, mogoče za takšno profesionalno rabo, ampak za splošno rabo in povprečnega uporabnika pa nima smila. 4k je v vsakem primeru boljše od 1080p, ampak pri 24" velikosti je ta prednost precej okleščena. Za povrečnega uporabnika.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

JanezH ::

Tudi za hobi uporabnika, ki mu je to v veselje. Že ko pogledaš fotko na FHD monitorju ali tablici, je lepa razlika.

DarwiN ::

Glej.. S to višjo resolucijo pridobiš ostrino in delovno površino.. Pri tem pa ta dodatna ostrina postane nezaznavna pri določeni velikosti in/ali oddaljenosti od ekrana... Hkrati pa scaling zmanjšuje delovno površino in če bo povprečen uporabnik (predvidevam) nastavil 200-300% scaling (ker ne bo nič videl) na 24" monitorju, bo dobil enako delovne površine kot na 1080p monitorju... In na ta način bo izničil "eno od dveh prednosti 4k resolucije". Drži? In da ne omenjam, da scaling v windowsih marsikdaj ne deluje kot bi moral..

Zdaj, nekdo, ki pa bulji v ekran na 20cm oddaljenosti in bo imel scaling na 100%.. Super.. 24" 4k je zanj idealna rešitev.. Ampak načeloma pa ni.. Zato tudi izdelujejo vse večje monitorje.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

PARTyZAN ::

Po tvoji logiki v vsakem primeru izničiš eno od dveh prednosti 4k zaslonov. 40" je že precej preveč za moj okus, 27-32" se mi zdi da je sweet spot. Pike na mainstream 24" monitorjih so prevelike in se jih da opazit brez posebnega napora pri tipični razdalji sedenja od zaslona.

DarwiN ::

Po tvoji logiki v vsakem primeru izničiš eno od dveh prednosti 4k zaslonov.

Ne bo držalo... Ta 39.5" Philips ima gostoto pikslov (PPI) 110, kar je identično 27" 2560x1440 monitorju, torej vsekakor nima prevelike pike in praktično v polnem obsegu izkoristiš 4k dobrote. Nekako tako kot bi imel dva takšna 27" monitorja, ki danes prej ko slej veljata za 1440p sweet spot.. Razen za tiste z 20/20 vision, ki sedite na monitorju. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

cekr ::

Sploh si ne daš dopovedat, da nam je nekaterim pomembno tudi, da je slika tudi ostra, ne samo, koliko spraviš gor.
Z večjo ločljivostjo se odstrani tudi mehčanje slike. Tega ti očitno sploh ne opaziš.
Samo gledaš neke tablice nekih kvazi raziskovalcev, ki pravijo, da moraš biti toliko in toliko preč od ekrana.
Tudi pri zvoku zaznaš samo določene frekvence. Če pa primerjaš zvok iz navadnega CD-ja, kjer so frekvence rezane in recimo iz kasnejšega "zlatega" CD-ja, kjer so posnetki bolj na široko, si moraš tudi priznati, da slišiš nekaj več.

Dokler bom ločil pikice na ekranu, toliko časa ne bom zadovoljen.

Za gledanje filma ni toliko pomembno, ker vse šviga.
Če pa buljiš cel dan službeno v ekran, pa že pošteno čakaš na bolj ostro sliko.
Meni je na 24" ali pa na 27" 1920x1200 premalo.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DarwiN ::

Sploh si ne daš dopovedat, da nam je nekaterim pomembno tudi, da je slika tudi ostra, ne samo, koliko spraviš gor.
Meni je na 24" ali pa na 27" 1920x1200 premalo.


Kaj pa 2560x1440 na 27" (kjer je slika za ~30% bolj ostra kot na 24" 1920x1200)? Ker kot rečeno se pri omenjenem Philipsu pogovarjamo ravno o takšni ostrini oz. velikosti pike. In če ti je to premalo, potem pač spadaš med uporabnike s posebnimi zahtevami in bo zate primernejši manjši 4k monitor. Nuff said.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

cekr ::

2560x1440 je nekaj vmes. Še vedno boljše kot obstoječe. Vendar me nekaj vmes ne zanima.

Razmerje stranic 16:10 je zame tudi boljše kot 16:9.

Recimo fajn bi bilo 3840x2400.
Dva takšna monitorja ali celi trije.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

JanezH ::

cekr je izjavil:

2560x1440 je nekaj vmes. Še vedno boljše kot obstoječe. Vendar me nekaj vmes ne zanima.


Saj, ko se bojo pa prodajali 8k ali več, bo pa 4k nekaj vmes... in bi si želel 8k

cekr ::

4K je naslednik od HDFull. Tisto vmes je pa krnekej.
Ves problem je pa samo v tem, da se zadnje desetletje ni nič delalo na razvoju desktop/notebook ekranov. Šele zadnje leto se nekaj premika. Prej se je pa samo povečevalo diagonalo, dpi pa je stal na mestu. Me kar zmrazi, ko vidim prenosnike z manj kot HDFull. Če je nekaj možno spravit v manjši telefon, zakaj bi bilo to tako težko spravit v precej večje monitorje? Tu je predvsem ekonomska logika, saj gredo igračke bolj v promet.
Ko bo 300dpi, bom pa tiho.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Machete ::

cekr je izjavil:

4K je naslednik od HDFull. Tisto vmes je pa krnekej.


Mogoče 'krnekej', ampak 'slika' je še vseeno zelo opazno boljša od 1080 (itak).
Ni slaba stopnica za višji srednji razred rig.

Sicer pa malo mimo teme, je HDCP (2.2) kakor koli v koleraciji z HDMI 2.0 ali gre za čisto ločeni in opcijski tehnologiji, ki jo proizvajalec vstavi? Sepravi da HDCP 2.2 pomeni nujno tudi HDMI 2.0 na vhodu, obratno vem da ni.
Sem googlal in sicer ne najdem povezave med njima, pa vseeno?

nikolahodin ::

cekr je izjavil:

Me kar zmrazi, ko vidim prenosnike z manj kot HDFull.


Takšni prenosniki stanejo od 250 eur pa do 2000 eur. Mene pa to zmrazi.

Zgodovina sprememb…

cekr ::

V tiste za 250€ dajejo notri staro šaro. Ko bodo skladišča prazna, pa pride Hdfull.
Te nima kaj mrazit. Za 2000€ dobiš zverino, ki pa je vsak ne rabi.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

kuglvinkl ::

evo, zgoščeno na hitro:
Your focus determines your reallity

JanezH ::

Top!

cekr ::

Pri nas sem ga našel za 583,95€.
Je še kje(pri nas) cenejši?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

JanezH ::

Kje pa?

kuglvinkl ::

po mojem se bo cena ustalila do maja na okol 530 evrov, v tujini, mogoče celo malo nižje: http://geizhals.at/de/dell-professional...
Your focus determines your reallity

scipascapa ::

kaj je prednost tega della? a ni 60hz malo?

kuglvinkl ::

it's good enough.
Your focus determines your reallity

Steinkauz ::

Dost 4k ima 30hz, zato je 60hz že kr napredek.
Oziroma 99,99% monitorjev ima 60hz.
Samo par gejmerskih ima več.

Drugač pa imam 27" 2560x1440 in se mi zdi ok resolucija za tako velikost.

4k bi sam kupil šele od 30" naprej.

kixs ::

S scaling-om se zaenkrat se ne bi ukvarjal. Res bo potrebno pocakat na 32" za dobro ceno >:D Ceprav zaenkrat niti ne cutim neke potrebe po zamenjavi trenutnega 26" 1920x1200.

cekr ::

JanezH je izjavil:

Kje pa?


http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

MStrix ::

Evo še eden Dell P2715Q pa IPS sweet

JanezH ::

A bo kdo nabavil?

DarwiN ::

Ampak verjetno še mesec dni ne bo zaloge, tko da pazte - sploh tile blinkcomp šalabajzerji, ki sploh nimajo napisano, kako je z zalogo.. Enaa sicer piše 26.1, predvidoma... Kjer je povdarek na besedi 'predvidoma', ker močno dvomim, da jih bodo dobili prej kot trgovine v Nemčiji.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

cekr ::

Bom počakal mesec ali dva potem pa po 2 kosa.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

MStrix ::

cekr je izjavil:

Bom počakal mesec ali dva potem pa po 2 kosa.


SWEET, upam da boš napisal kakšen feed back

kuglvinkl ::

a 50 evrov je shiping takšnega monitorja iz Nemčije?
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

MStrix ::

kuglvinkl je izjavil:

a 50 evrov je shiping takšnega monitorja iz Nemčije?

Ja ponavadi je poštnina iz nemčije ali UK za 27" cca med 25-45€ odvisno od teže


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

USB-C (Thunderbolt) - DP alt mode

Oddelek: Zvok in slika
131783 (1388) Mavrik
»

27inch monitor (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Kaj kupiti
719196971 (96929) Crni_Dejan
»

gtx 1070 + 4x monitor

Oddelek: Pomoč in nasveti
293100 (2499) Modri dirkač
»

4k monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8416263 (13153) Voluharr

Več podobnih tem