» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
142 / 180
»»

Moe_Lester ::

Pri naslednjem 1:5 splitu :)

Mumbru ::

Se hitro pozabi da je bila pol leta nazaj na 101, let in pol nazaj pa na 414...Če nisi realiziral še nisi nič naredil.

redtech ::

BATS.L
Sedaj na 9% yield, zelo sem pretiraval :). V 90tih je nazadnje imel tako visoke dividende.

Route66 ::

Je kdo tule ki uporablja Trading212?

Zadnje čase imam problem s samo prijavo. In sicer mi napišejo tole:

Access Denied

You do not have access to trading212.com
The site owner may have set restrictions that prevent you from accessing the site.
Contact the site owner for access or try loading the page again.



Reference: neka cifra
Your IP: cifra

Čudno se mi zdi ker se na trenutke lahko povsem normlano prijavim medtem ko v večini primerih dobim zgoraj navedeno sporočilo. Ko sem jih kontaktiral in vprašal kje je problem so me vprašali če sem trenutno v kakšni drugi državi, odgovoril sem da ne. To se mi je prvič zgodilo približno 2 tedna nazaj ko je bila tista huda nevihta po Sloveniji in sem najprej mislil da je razlog slaba internetna povezava saj je bila novica da je bilo skoraj 10.000 gospodinjstev brez elektrike in glede nato da je bila tudi tu velika nevihta sem naprej mislil da gre zgolj za slabo povezavo in da je problem v tem. To sem jim tudi napisal na mailu saj sem se lahko potem čez dan brez problema prijavil medtem ko so bile moje investicije nedotaknjene, vse je bilo tako kot mora biti in to sem jim tudi napisal da je vse tako kot mora biti. Vendar imam v zadnjih dneh spet iste probleme pa enostavno ne morem ugotoviti kje bi lahko bil problem? So mi na mail poslali tole sporočilo:

Your Trading 212 account was logged in to from a device you don't usually use:

Chrome - windows
Time July 14, 08:07 GMT

Location
Ljubljana, Slovenia

IP Address:

Sem šel preveriti svoj IP in se ujema s tem ki so mi ga poslali na mail, tako da ne razumem kje bi lahko bil problem?, je morda imel kdo podobne probleme pri prijavi? Enkrat gre brez problema medtem ko mi drugič prijavo enomogočijo. Do zdaj še nikoli nisem imel tovrstnih problemov tako da mi ni jasno kje bi lahko bil problem?

Edit: Ravnokar sem se lahko prijavil, vsa denarna sredstva so še vedno gor. Res ne vem kje bi lahko bil problem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Route66 ()

tony1 ::

Šparaj živce, nekaj so čarali, ker je pač internet postal taka gnojnica, da se je treba z lopovi boriti 25 ur na dan, važno je, da je zdaj OK.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Mumbru ::

rini je izjavil:

Veliko je bilo že govora v letošnjem letu o Tesli, pa poizvedujem kdaj pridvidevate, da bo delnica pod 100 USD, ki ste jo napovedovali?


A bo danes ob -10% zaenkrat tudi trkanje ob prsi?

Moe_Lester ::

Hmm, 143% plusa v tekočem letu. Nimam nič proti, če gre 10% dol preden kupim za ta mesec.

Včeraj so spet pokazali zakaj bodo v naslednjih 5-10 letih daleč največ vredno podjetje na svetu.

Mumbru ::

Hmm, še vedno 35% minusa v letu in pol...

Moe_Lester ::

Ja, pa 1200% plusa v zadnjih 5 letih. Ali pa verjetno poljudbna številka med -70% in +1200%, če dovolj vneto čeripikaš številke. Če nisi hazarder in imaš horizont vsaj 15 let, so dnevna nihanja povsem nepomembna, če nimajo konkretne podlage v poslovanju firme.

Btw, še en case za dollar cost averaginig. Če bi začel 1. Novembra 2021, ko je bila TSLA na ATH, vlagati vsak mesec enak znesek, bi do danes ustvaril 23% plusa, med tem, ko bi z enkratnim nakupom delnice ustvaril skoraj 28% minusa.

rini ::

Mumbru je izjavil:

rini je izjavil:

Veliko je bilo že govora v letošnjem letu o Tesli, pa poizvedujem kdaj pridvidevate, da bo delnica pod 100 USD, ki ste jo napovedovali?


A bo danes ob -10% zaenkrat tudi trkanje ob prsi?


Čas za nakup!

https://digitalassets.tesla.com/tesla-c...

Malidelničar ::

Moe_Lester je izjavil:

Ja, pa 1200% plusa v zadnjih 5 letih. Ali pa verjetno poljudbna številka med -70% in +1200%, če dovolj vneto čeripikaš številke. Če nisi hazarder in imaš horizont vsaj 15 let, so dnevna nihanja povsem nepomembna, če nimajo konkretne podlage v poslovanju firme.

Btw, še en case za dollar cost averaginig. Če bi začel 1. Novembra 2021, ko je bila TSLA na ATH, vlagati vsak mesec enak znesek, bi do danes ustvaril 23% plusa, med tem, ko bi z enkratnim nakupom delnice ustvaril skoraj 28% minusa.


Se pravi gre vse vedno gor? ;) Recimo kaj pa, če bo zadeva bila na istem nivoju (sideways market) sedaj 10 let? ;)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Moe_Lester ::

Ne gre vedno vse gor. Gre pa v povprečju market na dolgi rok gor. Dobre firme še posebej.

garfy ::

ima kdo robinhood ali etoro in ali davčna dobi vpogled kaj imaš? Ali samo prijaviš ko prodaš delnice?
ima kdo izkušnje?

peckajb93 ::

Moe_Lester je izjavil:

Tole sicer ni nič novega, ampak, če mogoče komu pride prav. Na Revolutu sem imel nekaj delnic kar mi pri trenutnih potencialnih težavah z banko in spremembah zavarovanja ne diši najbolj. Pred kratkim sem naredil prenos portfelja, ki sem ga imel na Revolutu na IBRK po tem postopku:



Po manj kot enem tednu imam stanje vidno na IBKR, pravijo, da bo sicer trajalo še par dni, da bo prenos končan, ampak zadeva očitno dela brez težav.


Trenutnih težavah? Lahko kaj več o temu? Ravno sel začel varčevat in imam ta denar v etf-ih preko revoluta je bolje prestavit?

Moe_Lester ::

Potencialnih težavah :) Jaz vidim dva problema zaradi katerih sem prestavil delnice, še vedno pa uporabljam Revolut kot osebno banko.

1. S prehodom na novo entiteto na katero so prestavili EU stranke dejansko izgubiš individualno zavarovanje.

Pred prehodom si z nakupom delnic dobil individualen brokerage račun na DriveWealth (ameriški broker), ki hrani tvoje delnice. V primeru insolventnosti je bilo tvoje premoženje zavarovano do vsote 500.000 USD s strani SIPC (če se ne motim, nisem 100%, ampak visok znesek). SIPC = Securities Investor Protection Corporation. Zadeva je podobna kot zavarovanje vlog pri EU bankah, če gre banka pod vodo, do 100 jurjev dobiš brez problema nazaj, denar ne gre v stečajno maso.

Po prehodu na novo entiteto Revoluta za EU stranke posameznik nima več direktnega brokarage računa pri DriveWealthu ampak ima račun Revolut. To pomeni, da ni več individualnega zavarovanja ampak ima Revolut efektivno 500.000 USD zavarovanja za vse svoje stranke skupaj.

Verjetnost, da bo šel DriveWealth pod vodo je majhna, ampak osebno nisem pripravljen tvegati.


2. V zadnjih mesecih je iz Revoluta šlo par ljudi na visokih položajih, njihovo finančno stanje ni rožnato. Zaradi višjih obresti ni več poplave venture capitala s katerim se je Revolut napajal. Kolikor spremljam sicer ni kritično, banka še vedno dobro stoji, imajo dovolj kapitala, rastejo. Ampak vseeno mi ne diši imeti gor več kot par jurjev za sprotne stvari,

aljo558 ::

Dilema $AAPL vs $TSLA? Waren Buffet 40% v Apple, Musk po drugi strani predvideva 10x do 2027...kdo bo zmagovalec?

JaVonTech ::

Vprašaj se - kaj bodo ljudje bolj potrebovali do leta 2027 - gadgete ali avtomobile?

Stikalo ::

Kako je nkupovanjem tujih delnic? Recimo, če bi kupoval delnic ameriških korporacij, kaj se najbolj splača? Preko kakšnih mobilnih aplikacij? Kako je z varnostjo delnic in denarja?

redtech ::

IB mislim, da povozi konkurenco v skoraj vseh pomembnih faktorjih. Njihov minus je mogoče edino malo zastarela desktop aplikacija TWS, če je komu to mar.

Kaj pa te zanima, da je poceni?

CrniPanter ::

Stikalo je izjavil:

Kako je nkupovanjem tujih delnic? Recimo, če bi kupoval delnic ameriških korporacij, kaj se najbolj splača? Preko kakšnih mobilnih aplikacij? Kako je z varnostjo delnic in denarja?


Brez zamere ampak vsaka cast da po desetinah tem in strani samo v tej temi gladko uleti nekdo že sto prvic z identicnim vprasanjem… Bog pomagaj…

peckajb93 ::

Se morda kdo ukvarja z day tradingom? Zanima me kako je z prijavo konec leta fursu? Je dejansko treba vse transakcije ki jih je pri day tradingu ogromno ročno vnašat? Če je temu tako potem je praktično nemogoče day tradat...
Preden me kdo napade vrjamem da je že kje bilo napisano na to temo ampak ne najdem

Fiv3er ::

Kaj kupujete/prodajate po profitih v zadnjih mesecih?

Red, TBN je nekoliko padel v zadnjem času. Je HOLD ali BUY?

redtech ::

Fundamenti se niso spremenili

Cena se je spustila:
Tamboran has today issued 288,995,504 fully paid ordinary shares (New Shares) at an issue
price of A$0.18 per New Share under tranche 1 of the two-tranche placement announced on
Tuesday, 27 June 2023.

Jaz imam majhno pozicijo avg 0,19, če kupuješ mogoče počakaj, da se cena stabilizira par dni.
Pozicija pa mora biti brez stop-lossa, to gre lahko +/-15% ...hitro. Pozicijo bi/bom povečal, če gre cena -40%, -50%, vse odvisno od $$$ in drugih pozicij tisti trenutek.

Za občutek DEC.L, BATS.L, PBR-A je pri meni 10x večja pozicija od TBN.AX (bolj gledam na dividende), plemenite kovine 20x - 30x.

Spura ::

peckajb93 je izjavil:

Se morda kdo ukvarja z day tradingom? Zanima me kako je z prijavo konec leta fursu? Je dejansko treba vse transakcije ki jih je pri day tradingu ogromno ročno vnašat? Če je temu tako potem je praktično nemogoče day tradat...
Preden me kdo napade vrjamem da je že kje bilo napisano na to temo ampak ne najdem

Ja treba je vse zaprte lote prijavit, torej efektivno vse transakcije, slej kot prej. Na FURS uvozis podatke v obliki XML pa je.

peckajb93 ::

Spura je izjavil:

peckajb93 je izjavil:

Se morda kdo ukvarja z day tradingom? Zanima me kako je z prijavo konec leta fursu? Je dejansko treba vse transakcije ki jih je pri day tradingu ogromno ročno vnašat? Če je temu tako potem je praktično nemogoče day tradat...
Preden me kdo napade vrjamem da je že kje bilo napisano na to temo ampak ne najdem

Ja treba je vse zaprte lote prijavit, torej efektivno vse transakcije, slej kot prej. Na FURS uvozis podatke v obliki XML pa je.

Če te prav razumem torej samo uvozim XML podatke ki jih dobim od brokerja in se potem oni z tem ukvarjajo?

Kawhi ::

Pod pogojem da si xml podatki tvojega brokerja urejeni tako kot hoče furs

Spura ::

peckajb93 je izjavil:

Spura je izjavil:

peckajb93 je izjavil:

Se morda kdo ukvarja z day tradingom? Zanima me kako je z prijavo konec leta fursu? Je dejansko treba vse transakcije ki jih je pri day tradingu ogromno ročno vnašat? Če je temu tako potem je praktično nemogoče day tradat...
Preden me kdo napade vrjamem da je že kje bilo napisano na to temo ampak ne najdem

Ja treba je vse zaprte lote prijavit, torej efektivno vse transakcije, slej kot prej. Na FURS uvozis podatke v obliki XML pa je.

Če te prav razumem torej samo uvozim XML podatke ki jih dobim od brokerja in se potem oni z tem ukvarjajo?

Ne. Na fursu lahko uvozis XML datoteko da ti izpolni vpisne liste. Potem jih lahko se rocno popravljas. Za to rabi XML po FURSovem navdihu. Brokerji imajo razlicne CSV, JSON, XML in druge izpise tvojih trejdov, ki seveda nimajo veze s FURSom. Potem rabis software ki ti podatke predela iz enega v drug format. Obstajajo pa slovenski brokerji, ki to naredijo namesto tebe. So pa seveda drazji.

Malidelničar ::

Koliko pozicij imate naenkrat v svojem portfelju? Ste bolj trejderji in vstopate ven in notri na hitro in imate odprtih do 50, 60 pozicij? Ali ste bolj long-term koncentrirani z manj pozicijami, recimo do dvajset? Ali vam število pozicij recimo v zadnjih letih zelo niha, ste ga krčili v primerjavi z prejšnjimi leti, ali povečevali?

Recimo če pogledam sebe sem imel še 2012 po krizi razpršeno med 9 pozicij, vse LJSE. Je pa res, da to je bil bolj skrbniški račun, narejen s strani staršev. Pa istočasno sem imel še odprtih 9 pozicij pri vzajemcih (razpršeno much :)).

Evo glih šel gledat, danes imam zopet vsega skupaj 9 pozicij, ampak od tega 5 slo, 4 tujina. S tem, da imam tuje pozicije relativno nove, prej sem ene 5 let imel vse v samo 4 pozicijah na LJSE. Pa včasih mislim, da je že teh 9 pozicij preveč, malo probavam verjetno bom povečal in nato dolgoročno krčil število pozicij in bolj skoncetriral. Kaj pa vi?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

WaterBoy ::

Večino v vwce, potem še 2x druga ETFa, ene 5 pozicij pa delnice, ki pa so v manjšini

nurmaln ::

Trije etf na IBKR, dve delnici na LJSE.
DCA.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

sejalecx ::

Se hecam s stock pickanjem in imam ytd precej poraznih 16,5%, s&p500 na drugi strani ima 19,5%.

Ok, 1y imam 61,4%, kar je bistveno bolje kot s&p500. Energija, minerji in EM naredijo svoje.

Dolgoročno pa ne vem koliko časa bi rad peljal ta "eksperiment". 10x enostavneje bi bilo zbrat 2-3 etf-e, a mi po srugi strani ne da miru, da s tem vlagaš v nekaj kar je hype oz ultra perecenjeno (razne Tesle, Nvide ipd.)...

redtech ::

Niger (špekulacija)

GLO.TO (highest-grade uranium deposit in Africa)
Sedaj je še prezgodaj vendar, če bo prišla nazaj na 0,60 zna biti vredno greha :)

energetik ::

Haha, MCHI pa danes kar 5,3% gor, to so že skoraj kripto nivoji rasti :D. Je že čas, da zaštarta navzgor, po dnu oktobra 22. Mam kar precej tega...
vires in numeris

redtech ::

redtech je izjavil:

Niger (špekulacija)

GLO.TO (highest-grade uranium deposit in Africa)
Sedaj je še prezgodaj vendar, če bo prišla nazaj na 0,60 zna biti vredno greha :)


Niger Suspends Uranium & Gold Exports Amid Rumors Of Imminent French Military Intervention

OK, hitro pada ob takem tempu bo pod $1 do konca tedna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Spura ::

redtech je izjavil:

redtech je izjavil:

Niger (špekulacija)

GLO.TO (highest-grade uranium deposit in Africa)
Sedaj je še prezgodaj vendar, če bo prišla nazaj na 0,60 zna biti vredno greha :)


Niger Suspends Uranium & Gold Exports Amid Rumors Of Imminent French Military Intervention

OK, hitro pada ob takem tempu bo pod $1 do konca tedna.

Vprasanje, v vsakem primeru je pa tole trying to catch a falling knife. Vedno jeba kadar podjetje pada zaradi objektivno mocnih razlogov.

Sparkxl ::

Baje Francija veliko večino svojega urana vlači od tam. To še zna biti zanimivo.

bobby ::

Francija nima kaj delat z neprocesiranim uranom,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bobby ::

Aja pardon, vzamem nazaj, ker ne vem, koliko ima Francija obratov za bogatenje urana za proizvodnjo peletov za nuklearno gorivo,...
Ce najde kdo ta podatek, bi, bilo dobrodoslo
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

Capacity (thousand SWU/yr)
Operator 2020 2025 2030

CNNC 6300 11,000 17,000
Orano 7500 7500 7500
Rosatom 27,700 26,200 24,800
Urenco 18,600 17,300 16,300
Other 66 375 525
Total 60,166

https://world-nuclear.org/information-l...

Orano ima tudi nekaj v Rusiji, ta panoga ni sankcionirana, ideje pa seveda so :)

@Spura sedaj je še prezgodaj..

redtech ::

YCA.L Yellow Cake Plc (Uran)

Bolj varna izbira z manj volativnosti, uranovo rudo kupuje od Kazatomproma (50% svetovne proizvodnje).
Trenutno je NAV/P (Discount) -2%, splača se počakati -15% do -20%, manj nisem zasledil.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/...

Fiv3er ::

Kos rumene torte si po tvojem nasvetu lastim kakšne tri mesece... lepo raste. Hvala za nasvet!

Uran je lepa priložnost za naprej. Kaj od commodities zna biti še vroče v prihodnjih letih?

Sparkxl ::

Glej samo da te ne zagrabi panika ko to pikira navzdol, ker uran je zelo volatilen. Kar sicer velja za celoten comodities sektor, pri uranu so doline pač še malo bolj izrazite

Kar pa se Francije in Nigerja tiče, okrog petino urana vlečejo od tam.

bluefish ::

Lahko pogledate, če je TYO/TSE 4187 na IBKR ali kje drugje?

https://www.investing.com/equities/osak...

Kawhi ::

Na Ibkr je

Malidelničar ::

A se vas veliko igračka z uranovimi delnicami ali je to bolj penny stock območje?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

Juniorji v tem ETF so še "varni", vsi brez FCF :).

https://sprottetfs.com/urnj-sprott-juni...

Za primerjavo:
Rick Rule velikokrat omenja, da Junior silver miners sektor skupaj dela 2B izgube / leto.

V uranu procentualno gotovo še več. Zakaj bi vlagal v sektor, ki dela minus. Hočem samo povedat, da je težko izbrati winnerje tukaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Fiv3er ::

V uranu 20% portfolia trenutno.

Mato12345 ::

Pozdrav!
Prav zanimiva evolucija tega foruma. Pogrešam prispevke Tilena izpred kakih 10 let. Konstruktivne, podkrepljene utemeljene.
Predlaga kdo kakšno drugo odprto temo? Predvsem ne o vsakodnevnem trgovanju z delnicami, ampak bolj v smeri dolgoročnega investiranja. (Po filozofiji, dont work for money,let money work for you) Z manj rizika in z manj špekulacijami. Priporočate kak yt kanal, po možnosti evropski? Nemščina ni problem.
Lep pozdrav!

PrihajaNodi ::

Mato12345 je izjavil:

Pozdrav!
Prav zanimiva evolucija tega foruma. Pogrešam prispevke Tilena izpred kakih 10 let. Konstruktivne, podkrepljene utemeljene.
Predlaga kdo kakšno drugo odprto temo? Predvsem ne o vsakodnevnem trgovanju z delnicami, ampak bolj v smeri dolgoročnega investiranja. (Po filozofiji, dont work for money,let money work for you) Z manj rizika in z manj špekulacijami. Priporočate kak yt kanal, po možnosti evropski? Nemščina ni problem.
Lep pozdrav!


Tole bo težka. Pa veš zakaj? Ker je težko predvideti situacije vnaprej. Vojna v Ukrajini je zdesetkala zaloge s pšenico, ni dostav, uničeni silosi itd. Malo glej kaj se bo dogajalo z ukrajino, katere firme bodo obnavljale države, jeklo, aluminij...
Noben yt kanal ti ne pomaga, vse je bolj ali manj špeukalacija razen tistih ki imajo interne info o pumpah.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Malidelničar ::

Mato12345: Saj ni treba nove teme, lahko dvignemo debato na tej temi :)

Na Redditu kjer sem tudi aktiven veliko Slovencev vlaga v ETF-e, kar je spet alternativni pristop (popularen med finančno pismeni SLO milenijci in Z-jevci). To je pač pasivno sledenje indexu, nizki feeji itd.

Tilen je itak živa legenda, to itak.

Sam bi ti priporočal da poizkušaš najti kakšne dobre, bolj "dolgočasne" dividendne delnice z ugodnim PE-jem (price-to-earnings-ratio) in dobrim % kar se tiče dividendnega donosa. Ironično so slo dividendni velikani za to kar primerni.

V času recesije imaš lahko različne playe, mogoče če padejo dol kakšni consumables in vložiš ob ugodni osnovi (Unilever, Pepsi, Coca-Cola, Procter&Gamble), potem recimo contrarian investicija je nafta, poglej malo naftaše, če so padli od začasnih vrhov v letu 2022 (teza je, da se nafto rabi, green-transition se bo zavlekel, istočasno pa je bil v zadnjih 15 letih velik manjko investicij v nova naftna nahajališča torej imamo izpad ponudbe), itd.

Na Redditu imaš zelo zelo kvalitetne tuje kanale (+ Slovenci nekaj poizkušamo narediti s skupino r/SlovenijaFIRE, priporočam), na Youtube-u imaš nekaj dobrih kot je npr. Sven Carlin, če ti sede nemščina imaš Finanzfluss (fokusiran sicer na ETF-e).

Ne vem morda kdo lahko odpre kakšno novo področje za to temo? Katere delnice vidite ob skrčenju trga, kje najti ugodna vrednotenja za bolj long-play, kot pravi Mato12345 - da vstopiš v pozicijo za 5-1 let?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.
««
142 / 180
»»