» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
141 / 180
»»

Sheteentz ::

Uporabljate kaj opcije ali samo kupujete delnice oziroma cfd-je? Recimo za 20 do 60 dni dolge pozicije, filtriranje z eps, earning growth, peg, potem kvalitativna analiza, itd...

Pri opcijah mi je všeč, da imaš vnaprej določen loss, in te ne more zjebat kakšen velik gap navzdol. Ajde, time decay je hudič. Če se delnica nikamor do expiryja ne premakne, potem pa rukne gor, se verjetno človek počuti nekolikanj butasto. Pač, je treba bit mojster v iskanju catalystov.

Pa kako je najbolj smotrno delati glede davkov? Ker da moram fursu poročat prav za vsako pozicijo, pa čeprav itak vlagam nazaj v portfelj, in ene par let ne mislim nič dvigovat, se mi zdi butasto. Ne bi bilo bolj logično, da davek plačaš šele takrat, ko dejansko sredstva pobereš iz trading accounta, in te dacarji pač oklestijo po davku na kapitalske dobičke? Kako to ostali urejate?

redtech ::

To je utaja, poročaš vsako leto z izpisi, ki jih preverjajo. Letos sem pozabil navesti 4 transakcije od dividend, opomnili so me v dveh tednih od oddaje.

Izogneš se lahko samo z UCITS ETF Acc ali živeti v Dubaju :))

Sheteentz ::

Ok, torej vsako leto bo potrebno bodisi iz trgovalnega računa dol jemati okvirno 40% od celokupnega dobička, saj bodo pozicije krajše od enega leta, ali pa taisti znesek plačevati od redne plače, če bi se želel ogniti jemanju sredstev iz trgovalnega računa. Verjetno bo kar prva opcija.

Mater je drago življenje :D

user4683 ::

Davku se lahko elegantno izognes tako, da pac delas izgubo.

Moe_Lester ::

Malo bolj intenzivno sem začel varčevati za otroke, da bo vsak dobil en spodoben starter pack pri 18., ampak se mi zdi neumno denar puščati na TRR tako, da bo šel del tega v S&P500.

A mogoče kdo ve, če ima IBKR opcijo kakšnih sub accountov? Oz. je kak drug enostaven način, da jasno ločim premoženje na par delov?

Spura ::

Sheteentz je izjavil:


Pa kako je najbolj smotrno delati glede davkov?
Jst bom s plusem od opcij kupil ITM opcije delnic ki jih hocem drzat dolgorocno in jih takoj exercisal.

Machete ::

Moe_Lester je izjavil:

Malo bolj intenzivno sem začel varčevati za otroke, da bo vsak dobil en spodoben starter pack pri 18., ampak se mi zdi neumno denar puščati na TRR tako, da bo šel del tega v S&P500.

A mogoče kdo ve, če ima IBKR opcijo kakšnih sub accountov? Oz. je kak drug enostaven način, da jasno ločim premoženje na par delov?


Zakaj bi te osnovnošolske fore uporabljal in si kompliciral življenje.
Imej en account in razdeli, ko bo čas, ali pa napiši v oporoko, kako želiš, da se s tem uppravlja. To kar ti želiš si lahko vodiš v raznih 'dummy' portfolijo appih.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Moe_Lester ::

Izključno iz psihološkega vidika, da ne zagonim vsega. V N26 se mi spaces obnesejo, ni razloga, da se tukaj ne bi.

Machete ::

Kaj boš zagonil, če gre za investicijski račun? Malo včasih ne razumem te nesamokontrole, pa beleženja stroškov itd..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Malidelničar ::

Machete je izjavil:

Kaj boš zagonil, če gre za investicijski račun? Malo včasih ne razumem te nesamokontrole, pa beleženja stroškov itd..

Kaj pa če bi odprl kar ločene račune že v štartu za otroke? Samo kot ideja ...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Moe_Lester ::

V appu nikjer ne najdem opcije za "custodial account". Zato me zanima, če ima kdo izkušnje s podobno situacijo.

Kaj boš zagonil, če gre za investicijski račun? Malo včasih ne razumem te nesamokontrole, pa beleženja stroškov itd..


Saj ti ni treba razumeti, tako pač je. Nimamo vsi jeklene volje pa to. Jaz se zavedam, da sem impulziven in imam raje denar popredalčkan, kot, da dobim kakšno "zanimivo" idejo.

user4683 ::

Zanimivo idejo lahko zelo enostavno dobiš tudi na skrbniškem računu do katerega imaš polna pooblastila.

Moe_Lester ::

Ok, hvala za moraliziranje in popolnoma neuporabne odgovore :)

user4683 ::

Saj si ju dobil:
- odpri racun v imenu otroka (ne mores, ker ga lahko odpre samo v svojem imenu, ko bo star 18)
- investiraj na svoj racun in razdeli ko bodo dovolj stari

Moe_Lester ::

Če bi želel investirati na svoj račun in razdeliti "na roke" verjetno ne bi spraševal po podračunih, a ne?

Kot ponavadi, slo-tech dober samo za prepucavanje kdo ma večjega pa prepričevanje drugih kakšni kreteni so.

uniman ::

Machete je izjavil:

Moe_Lester je izjavil:

Malo bolj intenzivno sem začel varčevati za otroke, da bo vsak dobil en spodoben starter pack pri 18., ampak se mi zdi neumno denar puščati na TRR tako, da bo šel del tega v S&P500.

A mogoče kdo ve, če ima IBKR opcijo kakšnih sub accountov? Oz. je kak drug enostaven način, da jasno ločim premoženje na par delov?


Zakaj bi te osnovnošolske fore uporabljal in si kompliciral življenje.
Imej en account in razdeli, ko bo čas, ali pa napiši v oporoko, kako želiš, da se s tem uppravlja. To kar ti želiš si lahko vodiš v raznih 'dummy' portfolijo appih.



Se da ja.

Machete ::

Živjo, a je kdo že rešil težavo na IBKR, da ne gre menjati EUR v USD, če imaš cash acc in base currency EUR?
Jaz s tem nimam težav, kolega ima, ima pa nov account.
Hvala!
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

pingme ::

Spremeniš base currency v USD.

Machete ::

OK, tnx, če ni druge.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Malidelničar ::

pingme je izjavil:

Spremeniš base currency v USD.

Zakaj pa sploh je težava s temi valutami na IBKR? A je to nasploh težava na teh brokerjih? Recimo ima kdo izkušnje z Optimtraderjem, SaxoBank, TradeRepublic, Degiro, Captrader itd.?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

pingme ::

V IBKR so uvedli že pred časom, da lahko zamenjaš le v base currency valuto. Če je torej base currency EUR lahko iz USD zamenjaš v EUR, obratno pa ne. Vseeno pa lahko tudi če imaš zgolj EUR kupiš USD papir in ti poračuna iz EUR, ampak je večja provizija kot če menjaš večji znesek naenkrat. Oz. naj bi bilo tako, jaz imam itak base currency nastavljen na USD, ker na ibkr kupujem zgolj USD delnice in dobivam USD dividende.
Base currency lahko seveda tudi kadarkoli zamenjaš, baje pa traja do en dan, da "prime".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

Curve Ball ::

To samo na madžarskem, na irskem lahko menjaš iz katerekoli v katerokoli valuto.

Moe_Lester ::

Tole sicer ni nič novega, ampak, če mogoče komu pride prav. Na Revolutu sem imel nekaj delnic kar mi pri trenutnih potencialnih težavah z banko in spremembah zavarovanja ne diši najbolj. Pred kratkim sem naredil prenos portfelja, ki sem ga imel na Revolutu na IBRK po tem postopku:



Po manj kot enem tednu imam stanje vidno na IBKR, pravijo, da bo sicer trajalo še par dni, da bo prenos končan, ampak zadeva očitno dela brez težav.

CrniPanter ::

Zakon; hvala za link.

Kako si dobil tisti ID na Revolutu ki ga omenja? Preko supporta?

Moe_Lester ::

Greš v Stocks -> More -> Statements in imaš gor na izpisku ID.

garfy ::

fantje zakaj IBRK, lahko kdo razloži`?
Mislil sem kupovat sp 500 samo...kaj mislite

libreus ::

Kakšne imate izkušnje s Trade Republic?
Sicer že tri leta uporabljam Tradin212, vendar bi rad imel dostop tudi do SLO delnic (Krka!).

otago ::

@libreus
Ne vem, če pomaga. Krka kotira na waršavski borzi. Z degirom lahko kupuješ, le nakupna valuta so zloti. Poglej, kateri brokerji podpirajo WSE.

libreus ::

Poznam, ja, vendar je likvidnost tako majhna, da ...

garfy ::

kolko so davki če prodaš delnico? V procentih recimo če imaš 10000 eur dobička...
ma kdo e toro account in ga furs gnjavi?

WaterBoy ::

20% če je manj kot 5 let od nakupa
15% do 10 let
noč nad 15 let

sejalecx ::

Tole s Krko na Warsawi je kar nateg. Pomoje bi morali delnice s tako nizkim prometom in likvidnostnjo delistat. Itak je Krka tam iz čisto drugega razloga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

pingme ::

WaterBoy je izjavil:

20% če je manj kot 5 let od nakupa
15% do 10 let
noč nad 15 let

Narobe.

Do 5 let = 25%
od 5 do 10 let = 20%
od 10 do 15 let = 15%
nad 15 let ni davka

link_up ::

libreus je izjavil:

Kakšne imate izkušnje s Trade Republic?
Sicer že tri leta uporabljam Tradin212, vendar bi rad imel dostop tudi do SLO delnic (Krka!).


Meni se zaenkrat dopade, ker imajo free savings plan-e. Ce ti to kaj koristi.
In and Out

bobby ::

Vietnam, Indija,... Kdo kaj bolj spremlja stanje in kolicin vlaganja in selitve v tidve drzavi?

Dodatek: Mehiko sem pozabil dodati.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

redtech ::

Brazilija, ratio vs US se je ravno odbil.

JPY
Če to ni prikaz razpada valute...

https://www.zerohedge.com/markets/warre...





Sem že mislil, da se bo jen obrnil, sedaj gre pospešeno po gobe.
Vsa ta rast delnic je v bistvu inverzni propad valute.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

redtech ::

Polymetal

Če kdo drži POLY.L in je zgrešil, da se bo preselil v KZ. Jaz sem odprl račun na FF Cyprus in naredil prenos na POLY.AIX.KZ, na FF je potrebno prej nakazat 100€ za stroške transakcije.

garfy ::

katere delnice kupujete?

bobby ::

Trenutno je fokus na SBSW (Sibanye Stillwater)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

SBSW sem tudi jaz opazil. Izgleda, da gre suvereno proti $3.

Platina je na supportu. Za mene dobra buy pozicija. Ko prebiram AngloAmerican reporte ima večina rudnikov AISC okrog $1200.

Vse Južno Afriške delnice se potapljajo. Kaj točno je vzrok nevem, imajo probleme z elektriko, železnicami...

TGA.L je padu na 550p, cash position je nekje na 750p.

Rand proti USD tone, gotovo podobno kot vse tretje valute.

Bi rekel, da se nikamor ne mudi z surovinami, ker konec leta prihaja še tax-loss month in gre lahko še nižje.

Opažam, da enostavno ni več kupcev in delnice drsijo na majhnem volumnu navzdol. Če si predstavljate retail z drobižem po nekaj 100 dolarjev odnesejo value miljonskim pozicijam :)

Spura ::

redtech je izjavil:


Vse Južno Afriške delnice se potapljajo. Kaj točno je vzrok nevem, imajo probleme z elektriko, železnicami...

Long time coming... drzavo vodi stranka afriskega kongresa, ki je povsod vn zmetala belce iz sluzb, kjer ima drzava vpliv (recimo elektro podjetja itn), in nastavila strankarske lojaliste, kot direktorje. Priblizno tko kot je HDZ na hrvaskem dajal direktorske sluzbe za velika podjetja v drzavni lasti HDZjevcem, ki so naredil 2 leta frizerske. Rezultati so primerni. Juzna afrika je falirana drzava in nic se ne bo izboljsal v naslendjih 30 letih.

Malidelničar ::

Spura: Vse države BRICS-a so nekako nestabilne. Je kje sploh kakšna pametna naložba v teh državah?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

garfy ::

meni neki ne gre v glavo
kupil za 417 usd sp 500 index in zdaj gledam da sem zgubil 115 usd v parih dneh....ne štekam zakaj, saj ni šel index nič dol? kaže mi da je vrednost zdaj 301 usd...ne štekam....kupil pa sem 1.89 enote

pingme ::

Očitno nisi kupil to, kar misliš, da si kupil.

gruntfürmich ::

Spura je izjavil:

redtech je izjavil:


Vse Južno Afriške delnice se potapljajo. Kaj točno je vzrok nevem, imajo probleme z elektriko, železnicami...

Long time coming... drzavo vodi stranka afriskega kongresa, ki je povsod vn zmetala belce iz sluzb, kjer ima drzava vpliv (recimo elektro podjetja itn), in nastavila strankarske lojaliste, kot direktorje. Priblizno tko kot je HDZ na hrvaskem dajal direktorske sluzbe za velika podjetja v drzavni lasti HDZjevcem, ki so naredil 2 leta frizerske. Rezultati so primerni. Juzna afrika je falirana drzava in nic se ne bo izboljsal v naslendjih 30 letih.

to se že 20 let govori, ampak index tega NE potrjuje. tudi jaz sem pričakoval takšen razplet, ampak ga zaenkrat še ni !
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Ne razumem. Juzna Afrika JE falirana drzava, to je jasno. Afriski kongres pa se kar spila na karto: vse so belci krivi. Koliko let bodo se lahko vladali na to 'finto', je tezko reci. Ziher pa jim bo vse tezje, ker bodo ta stari umirali, mladi pa niso rojeni v apartheidu.

Trenutno kaze, da bo na naslednjih volitvah ANC prvic dobil manj kot 50% glasov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

redtech ::

Vsaka hunta bo hitro spoznala, da $$$ z belcem pridejo, niso to firme krampov in lopat in potrebujejo goro kapitala. Dober primer za to je Mali, zlato so vedno lahko kopali brez ovir.

Malidelničar ::

(Poročilo s skupščine) Krka ob polletju: Prihodki gor, čisti dobiček dol, potrjena dividenda
https://www.finance.si/9014893/%28Poroc...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

https://www.zerohedge.com/markets/visua...

Visualizing America's 1 Billion Square Feet Of Empty Office Space

Sedaj je že tretji fund šel v bankrot.
Ima kdo kaj ogledanega v sektorju CRE v US

rini ::

Veliko je bilo že govora v letošnjem letu o Tesli, pa poizvedujem kdaj pridvidevate, da bo delnica pod 100 USD, ki ste jo napovedovali?
««
141 / 180
»»