» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
143 / 180
»»

energetik ::

Fiv3er je izjavil:

V uranu 20% portfolia trenutno.
Kaj pravite na paladij trenutno? Kakor vidim je trenutno tudi na mesečnih svečah podcenjen, od vrha (začetek UA vojne) je padel x3, in pravkar je na mesečni EMA200.
Hkrati kot vemo se uporablja v katalizatorjih bencinarjev (vedno več prodanih je bencinarjev napram dizlom), hkrati je baje nepogrešljiv gorivnih celicah na vodik, na kar stavi EU.
vires in numeris

GregiB ::

energetik je izjavil:

Kaj pravite na paladij trenutno? ... Hkrati kot vemo se uporablja v katalizatorjih bencinarjev

Niso začeli paladij pred 2-3 letim na veliko nadomeščati s platino, ki je za enak izdelek po cenejša?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

energetik ::

Platina je bolj primerna za katalizatorje dizlov, baje. Morda je bila cenejša platina, ampak zdaj je cena paladija toliko padla, da bi znala spet biti v ravnovesju. Vsaj tehnična analiza pravi, da je nakup zdaj morda ugoden. Jaz sem nekaj malega že nabavil. Morda bom še več, če cena še pade. Škoda je le, ker moramo v SLO plačati DDV na fiziko. Sicer bi vzel kar kakšno palico ali kovanec.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

redtech ::

Paladij je disinflacijska kovina, ni najbolši za dizle, platina je dobra za oba in je ratio based cenejša, dolgoročno gledano jaz mislim, da bo večji gain v platini - trenutno najcenejša plemenita kovina.

Sedaj je na supportu (downtrend), jaz sem jo še dokupil (približno za enega golfa).

Mato12345 ::

Malidelničar je izjavil:

Mato12345: Saj ni treba nove teme, lahko dvignemo debato na tej temi :)

Na Redditu kjer sem tudi aktiven veliko Slovencev vlaga v ETF-e, kar je spet alternativni pristop (popularen med finančno pismeni SLO milenijci in Z-jevci). To je pač pasivno sledenje indexu, nizki feeji itd.

Tilen je itak živa legenda, to itak.

Sam bi ti priporočal da poizkušaš najti kakšne dobre, bolj "dolgočasne" dividendne delnice z ugodnim PE-jem (price-to-earnings-ratio) in dobrim % kar se tiče dividendnega donosa. Ironično so slo dividendni velikani za to kar primerni.

V času recesije imaš lahko različne playe, mogoče če padejo dol kakšni consumables in vložiš ob ugodni osnovi (Unilever, Pepsi, Coca-Cola, Procter&Gamble), potem recimo contrarian investicija je nafta, poglej malo naftaše, če so padli od začasnih vrhov v letu 2022 (teza je, da se nafto rabi, green-transition se bo zavlekel, istočasno pa je bil v zadnjih 15 letih velik manjko investicij v nova naftna nahajališča torej imamo izpad ponudbe), itd.

Na Redditu imaš zelo zelo kvalitetne tuje kanale (+ Slovenci nekaj poizkušamo narediti s skupino r/SlovenijaFIRE, priporočam), na Youtube-u imaš nekaj dobrih kot je npr. Sven Carlin, če ti sede nemščina imaš Finanzfluss (fokusiran sicer na ETF-e).

Ne vem morda kdo lahko odpre kakšno novo področje za to temo? Katere delnice vidite ob skrčenju trga, kje najti ugodna vrednotenja za bolj long-play, kot pravi Mato12345 - da vstopiš v pozicijo za 5-1 let?


Uf, najlepša hvala za tole skupino na redditu. Točno kaj takega sem iskal. Zdaj pa veselo na prebiranje in učenje 🙂 Kolikor sem do zdaj videl, je kar nekaj koristnih informacij zbranih na enem kupu.

energetik ::

redtech je izjavil:

Paladij je disinflacijska kovina, ni najbolši za dizle, platina je dobra za oba in je ratio based cenejša, dolgoročno gledano jaz mislim, da bo večji gain v platini - trenutno najcenejša plemenita kovina.

Sedaj je na supportu (downtrend), jaz sem jo še dokupil (približno za enega golfa).
Jaz mislim da je tudi paladij na supportu, včeraj sem očitno nabavil po najnižji ceni od decembra 2018 naprej. V 1 dnevu 4% profita :))
vires in numeris

redtech ::

Something has to give.

AISC ima Angloamerican pri 1200+, nedolgo nazaj so lahko Pt prodajali z izgubo, ker so služili s Pd in Rh, sedaj je Pd tudi na proizvodnih stroških, Rh nima volumna, da bi podpiral firmo, bomo videli...

https://www.bullionbypost.co.uk/price-r...

Če pogledaš ratio je sedaj na 1.4, mogoče gre nazaj na 0.2, kar bi v praksi pomenilo, da Pd ostane na supportu in Pt raste ali oba rasteta vendar Pt močno prehiti Pd.

Na koncu cikla 1 oz Pt menjaš za 7 oz Pd, dolgoročni pogled, nikoli obdavčen.

Malidelničar ::

Mato12345: ni zakaj :)
A kdo pozna še kakšno kvalitetno slovensko skupnost na družabnih omrežjih, kjer je debata na temo investicij, borze?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

ninite ::

Zanimiv pogled iz enega kota,..



Hashtag:Vanguard, Blackrock

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ninite ()

Utk ::

Call me dumb, ampak glede sp500 mi nekaj vseeno ni jasno. Letno raste v povprečju 10%, plus inflacija baje.
Če pogledamo apple in ms, ki sestavljata 14% celega indeksa, ima apple EPA 3-4% glede na ceno delnice, MS pa tudi tu nekje. To se v zadnjih 10 letih ni kaj dost spreminjalo. Druge firme, amazon, niso nič kaj boljše. Da tesle in nvidee niti ne omenjam.
What gives? Cel index je ena sama ponzi shema. Kdaj se bojo ti vložki poplačali, kdaj bo profit narastel toliko, da bo pokril teh 10% letno kot raste index oz. cene delnic teh firm? Kriptaši se ne motijo očitno kaj dost, v resnici ni strašne razlike med tem in btc. Naši "finančno izobraženi" soforumaši pravijo, da je nek sp500 etf prava stvar, ampak v resnici stvar raste samo zato, ker 150 mio američanov pač mora _nekje_ varčevat za pokojnino in pač dajajo not nore vsote vsak mesec, nihče se ne vpraša ali stvar drži vodo. Če se vplačila prenehajo ali pa samo zmanjšajo, kako se bi to kdaj "pokrilo"? Oz. če rečemo tako, recimo da se odpoveš glavnici (oz. predvsem njeni rasti), koliko bi moral imet not, da bi živel oz. naredil nek profit od dividend teh podjetij, in ne od rasti - ni treba odgovarjat, ta stvar bi bila popolnoma nesmiselna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

user4683 ::

Ker vecina ne preferiral "previsokih" (obdavcenih) korporativnih dobickov in (obdavcenih) dividend, ampak bolj pametno planiranje odhodkov s katerimi se prihodke preusmeri v rast, s cimer investitorji kasneje placajo (nizji) davek na kapitalski dobicek. Ocitno so investitorji mnenja, da je 4% good enough za izplacat tistih nekaj stabilnih dividend, da so dividendni investitorji poteseni. "Financno izobrazeni" soforumasi zaradi boljsega spanca tudi veckrat predlagajo kaksen se bolj razprsen indeks, recimo svetovni. In razprsitev vecje vsote na 12 delov, ce slucajno komu pade kup gotovine v zep, kar pa je malo verjetno, bolj verjetno je redno vplacevanje v indeks skozi leta, kar mocno zminimizira lokalne balone. Sklepam, da se upraviceno isto sprasujes tudi o napihnjenih cenah nepremicnin in 3-4% bruto donosu najemnin?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Utk ::

Potem sem jaz finančno nepismen? EPS 4% ne pomeni 4% dividende, te so še veliko nižje, ampak profit na vrednost delnice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

user4683 ::

Nisem rekel da so dividende 4%. In ja res je, dividende v SP500 so cca 2%, ker jih ocitno nihce ne zeli .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Utk ::

user4683 je izjavil:

Nisem rekel da so dividende 4%. In ja res je, dividende v SP500 so cca 2%, ker jih ocitno nihce ne zeli .

Pa kdo to koga v resnici vpraša? Recimo Američane, ki imajo pokojnino tam not? Pa jaz nisem nič reku o dividendah, ti si jih začel omenjat, mene "moti" profit glede na vrednost.

Sklepam, da se upraviceno isto sprasujes tudi o napihnjenih cenah nepremicnin in 3-4% bruto donosu najemnin?

Normalno, stanovanja, ki se ne pokrije, pač ne bi kupil. Vi ste tisti, ki pravite, da je treba zamižat na eno, če ne obe, oko in vržt denar not, ker če vsi drugi to delajo in zato raste, potem že mora bit to pametno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

sniff ::

redtech je izjavil:

Something has to give.

AISC ima Angloamerican pri 1200+, nedolgo nazaj so lahko Pt prodajali z izgubo, ker so služili s Pd in Rh, sedaj je Pd tudi na proizvodnih stroških, Rh nima volumna, da bi podpiral firmo, bomo videli...

https://www.bullionbypost.co.uk/price-r...

Če pogledaš ratio je sedaj na 1.4, mogoče gre nazaj na 0.2, kar bi v praksi pomenilo, da Pd ostane na supportu in Pt raste ali oba rasteta vendar Pt močno prehiti Pd.

Na koncu cikla 1 oz Pt menjaš za 7 oz Pd, dolgoročni pogled, nikoli obdavčen.


@Redtech in @energetik: katerega brokerja uporabljata za nakup surovin?

pingme ::

EPS 3-4 pomeni PE tam okoli 30, kolikor imajo recimo tehnološka podjetja. Ampak iz trenurnega PE je seveda neumno računati pričakovani donos, ker ni upoštevana rast.
Podjetje dela X USD letno profita, cena delnice je Y in ima PE = 30.
Čez 10 let dela podjetje 10 * X profita in cena delnice je 10 x višja, PE je pa še vedno 30.
In potem se vprašaš kako podjetje s 3-4% dobička glede na ceno delnice zraste? Rast je zaradi povišanja EPS v absolutni vrednosti, če pa temu sledi tudi delnica, potem je seveda EPS v procentih enak.

Utk ::

Pa ti "veš", da bo neka delnica, oz. promet in profit, v naslednjih 10 letih zrastel za vsaj 3x? Ker šele takrat boš na neki donosnosti, ki jo bi večinoma radi, okoli 10%.
Ali pa pač vržeš not, ker to delajo tudi drugi in upaš, da bo in ker je takih veliko, potem tudi res je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

pingme ::

A sem napisal, da "vem"? Napisal sem samo da P/E pač nima skoraj nič z rastjo cene delnice.

Sparkxl ::

sp500 je nekoč bil razpršen čez vse sektorje, dokaj enakomerno. Če pogledaš danes, 5 big tech podjetij predstavlja četrtino. Če mene vprašaš to ni rapršeno in kar visok riziko.

Najti nekaj res razpršenega ni enostavno. To velja tudi za razne "svetovne" indexe, kjer je usa not z 50-60%

pingme ::

S&P ni bil nikoli razpršen "enakomerno", ampak so razmerja glede na market cap in temu se indeks stalno prilagaja. In vedno je nek sektor izstopal, sedaj je pač prevladujoč tech. Poleg tega je danes določena podjetja težko uvrstiti v specifični sektor, ker so kombinacija primarne dejavnosti in tech, torej ima dejansko tehnologija še večjo utež. Je Amazon retail? Je Tesla prodajalec avtomobilov? Je Apple zgolj hardware?

Malidelničar ::

Patrick Boyle zelo dobro pojasni te zadeve:
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

energetik ::

sniff je izjavil:

@Redtech in @energetik: katerega brokerja uporabljata za nakup surovin?
Trenutno jaz kar na Revolutu nabavljam.
vires in numeris

redtech ::

Bullionvault za plemenite kovine (min strošek je 4-8 EUR na pozicijo za shrambo).

Ostalo so delnice...IB

tony1 ::

ninite je izjavil:

Zanimiv pogled iz enega kota,..



Hashtag:Vanguard, Blackrock


Tole je dejansko problem, če hočeš svoj denar nalagati nekoliko bolj etično. Najbolj popularni world ETFji so njuni...

Imamo sploh kakšnega EU-base ponudnika world ETFjev s primerljivimi feeji?

wiseguy ::

Prijeten pozdrav vsem članom tega foruma :)

V zadnjem času sem začel raziskovati, prebirati o svetu trgovanja z delnicami, borzami in finančnimi trgi ter se navdušil nad tem. Čeprav sem na tem področju še čisti začetnik, sem se odločil deliti svoje zanimanje in se povezati s tistimi, ki že imajo izkušnje in znanje.

Iskreno povedano, se ob prebiranu komentarjev počutim kot kakšen radoveden otrok, ki stoji pred težkimi in velikimi vrati velikega sveta priložnosti, ki jih ponuja tako znanje kot samo trgovanje/investiranje. Vendar se tudi zavedam, da je potrebno začeti s trdnimi temelji in izobrazbo. Zato se obračam na vas, izkušene trgovce in vlagatelje, s prošnjo za nasvete, priporočene vire, in vodiče za začetnike.

Kako ste začeli svojo pot v svet trgovanja?
Obstaja kakšen discord, community kjer bi našel dodatno pomoč?
Katere vire, knjige ali spletne strani priporočate za pridobivanje osnovnega znanja?

Če je med nami kdo, ki bi bil pripravljen deliti svoje izkušnje, svetovati o koristnih virih ali celo ponuditi vodstvo, bi bil izjemno hvaležen in tudi nekaj prispeval (piši na zs). Verjamem, da je skupnost foruma odličen prostor za izmenjavo znanja in gradnjo zaupanja, radovednosti.


Hvala vnaprej za vaše prispevke in pomoč!

P.S. upam, da se bo našel vsaj kdo, ki ne bo grajal. Star 30 :)

strawman ::

wiseguy je izjavil:

Obstaja kakšen discord, community kjer bi našel dodatno pomoč?


Kar se tiče slovenskih communityjev, sta daleč najboljša Money-How discord, ter SlovenijaFire Reddit.

GregiB ::

@wiseguy... moj predlog je, da prebereš knjigo The Simple Path to Wealth (JL Collins)

Pa ne nujno, da kopiraš investicijski načrt, za katerega avtor navija... ampak, da dobiš občutek in mnenje o "izkušenih trgovcih in vlagateljih" in koliko je njihovo mnenje vredno...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

energetik ::

strawman je izjavil:

wiseguy je izjavil:

Obstaja kakšen discord, community kjer bi našel dodatno pomoč?


Kar se tiče slovenskih communityjev, sta daleč najboljša Money-How discord, ter SlovenijaFire Reddit.

Za preštudirat je tudi investopedia.com.
vires in numeris

redtech ::

@wiseguy

Moe_Lester ::

redtech, samo en problem je v tem grafu. V resnici nikoli ne veš v kateri točki si.

tony1 ::

Wiseguy: začni po malem, poči dva jurja v Triglav (Krko morda malo počakaj na kakšen nov uspeh Ukrajinske ofenzive, ker ji trenutno cena raste) in počakaj kakšno leto, da boš videl dividende in "da stvar deluje". To sta dve delnici, ki redno izplačujeta 5% letno dividend, kar je z vidika investicije veliko.

Če kupiš Slo delnice pri Slo brokerju (NLB trading za naše razmere ni drag), ti bodo oni avtomatsko vse uredili glede davka ob izplačilu dividend.

Vmes se v miru izobrazi in nato začni investirati nekaj denarja (kolikor pač lahko, če 100 EUR pa 100 EUR) redno mesečno v nek World ETF (lahko tudi pol v S&P ETF) z nizkimi stroški (tam okrog 0,20%), tam pa ne čakaj na dobro priložnost ampak samo začni vplačevati, ko boš imel znanja dovolj.

Priporočam accumulating ETF (takšen, kjer ti iz dividend avtomatsko kupijo nove delnice, s tem si prišparaš nekaj je6e s FURSom), tuja brokerja, ki sta OK in z zelo nizkimi stroški sta Interactive Brokers in Degiro.

Za začetnika je to zvrhano dovolj, več se s portfeljem ne ukvarjaj (ne ustraši se niti morebitnih nihanj trga), in čez eno leto poglej kako je šlo. Takrat boš tudi videl, koliko so naši brokerji dražji od tujih...

Poglej še linka:
https://brokerchooser.com/compare
https://www.justetf.com/en/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

sejalecx ::

Dobivam dividende ene od italijanskih firm na BVME. Mi zna kdo povedat, kako bo z obdavčitvijo na IBKR? Italijani plačujejo 26% davek na dividende. Bo FURS hotel še kaj dodatno ali velja izogib dvojnega obdavčenja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

gruntfürmich ::

furs se bo čez kakšnih par let spomnil, da moraš nekaj vpisat v e-davke, ker bodo dobili izpisek iz ibrk...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

tony1 ::

Pogodba RS o izogibanju dvojne obdavčitve z Italijo obstaja, ni pa nujno, da je avtomatsko v veljavi za tvoj ETF... Če bi šlo za Ameriške dividende bi moral v IBKRju pravočasno oddati obrazec W8-BEN, s katerim ti npr. američani vzamejo samo 15%, nato pa ti še FURS pobere preostanek (prejem dividend moraš sam javiti v eDavke)... Vprašaj kar direktno na IBKR, če je za izogib dvojnemu odbavčevanju za ITA dividende treba izpolniti kakšen obrazec...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

GregiB ::

tony1 je izjavil:

Pogodba RS o izogibanju dvojne obdavčitve z Italijo obstaja, ni pa nujno, da je avtomatsko v veljavi za tvoj ETF...
Napisal je "od firme". Verjeno gre za delnice, ne ETF sklad... Za delnice podjetja, katere sedež je v Italji velja pogodba o izogibanju dvojne obdavčitve...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

redtech ::

IT

Italija Številka 8/02

https://www.gov.si/drzavni-organi/minis...

Koliko ti odbije IB 15%?

pingme ::

Izogib dvojnemu obdavčevanju deluje v praksi žal bolj ali manj le z USA.
Iz EU držav boš plačal celotni witholding tax kot ga ima država, FURS pa bo priznal le 15%.
Italiji tako plačaš 26%, potem pa še FURS-u dodatnih 10%, skupaj torej 36%.
Ko pa dobiš odločbo FURSa, se pa greš lahko je*** z italijansko davčno, torej izpolniš vse potrebne formularje in zahtevaš, da ti vrnejo tistih 11%.

GregiB ::

pingme je izjavil:

Izogib dvojnemu obdavčevanju deluje v praksi žal bolj ali manj le z USA.
Iz EU držav boš plačal celotni witholding tax kot ga ima država, FURS pa bo priznal le 15%.

Mah ja, to pa zato, ker je US witholding tax na dividende izplačane od ameriških podjetij dejansko.... 15%... če bi bil več, bi bila ista štorija
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

Malidelničar ::

pingme je izjavil:

Izogib dvojnemu obdavčevanju deluje v praksi žal bolj ali manj le z USA.
Iz EU držav boš plačal celotni witholding tax kot ga ima država, FURS pa bo priznal le 15%.
Italiji tako plačaš 26%, potem pa še FURS-u dodatnih 10%, skupaj torej 36%.
Ko pa dobiš odločbo FURSa, se pa greš lahko je*** z italijansko davčno, torej izpolniš vse potrebne formularje in zahtevaš, da ti vrnejo tistih 11%.

To drži, naši sploh ne spoštujejo pravil. Zakaj noben ne pritisne FURSA glede tega? Sploh nismo resni.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

pingme ::

GregiB je izjavil:

pingme je izjavil:

Izogib dvojnemu obdavčevanju deluje v praksi žal bolj ali manj le z USA.
Iz EU držav boš plačal celotni witholding tax kot ga ima država, FURS pa bo priznal le 15%.

Mah ja, to pa zato, ker je US witholding tax na dividende izplačane od ameriških podjetij dejansko.... 15%... če bi bil več, bi bila ista štorija

15% je zato, ker obstaja wben obrazec s katerim vnaprej napoveš, da si tuj rezident v državi s katero obstaja dogovor o izogibanju dvojnega obdavčevanja. V EU državah pa to urejaš naknadno po odločbi FURSa, kar je komplicirano, saj ima vsaka dežava svoje obrazce in traja vsaj eno leto, da dobiš razliko nad 15% nazaj.
Sicer pa, če dogovora z Italijo sploh ne bi bilo, bi plačal 26% v Italiji plus 25% v Sloveniji.

Malidelničar ::

Poleg že kar solidno vzpostavljene Reddit skupine r/SlovenijaFIRE (ki je fokusirana bolj na finančne nasvete, razpšitev naložb, pasivno vlaganje preko ETF-ov, nepremičnine plus delno kripto) bi želeli vzpostaviti še eno kvalitetno SLO skupino na temo delnic.

Vzpostavili smo skupino r/SlovenijaStocks, trenutno smo še bolj majhni (442 oseb, večina ni aktivnih), debata ni še povsem zalaufala, ampak bi hoteli malo kvalitetne debate o delnicah česar v SLO prostoru ni. Nekaj takšnega, kot je bil pred leti ta Slo-Tech-ov forum, ki je bil ZELO dober na to temo včasih, pa recimo na forumu Financ je bila enih 5 let nazaj za SLO razmere vrhunska zasedba ljudi iz področja delnic in so bile top, up-to-date-debate.

Če je kdo zainteresiran, da se nam pridruži, da malce premaknemo zadeve, je prav lepo povabljen! Povabite tudi ostale!
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

chrush ::

A to jaz prav vidim? Zadnja debata je bila pred 9. meseci r/SlovenijaStocks

Jaz se bom prikljucil.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

redtech ::

Moe_Lester je izjavil:

redtech, samo en problem je v tem grafu. V resnici nikoli ne veš v kateri točki si.


Bi rekel, da smo v modrem, kupuješ pa tiste naprej.

9 in 11 med C19 krizo je bil strong buy, sploh nafta s to anomalijo.

Sektorje primerjaš med seboj, da odkriješ, kateri je podcenjen in precenjen. Za vsak sektor najdi ETF in primerjaj.

Orodje je bolj špartansko, če ima kdo kaj boljšega naj sporoči:

https://support.stockcharts.com/doku.ph...

Malidelničar ::

chrush je izjavil:

A to jaz prav vidim? Zadnja debata je bila pred 9. meseci r/SlovenijaStocks

Jaz se bom prikljucil.


Ja imamo malo težav spodbuditi razpravo :), druga skupina FIRE je res dobro zalaufala, ta delniška pa še ne.
(btw. seveda pa imaš na Redditu seveda cel kup odličnih tujih skupin iz področja investiranja)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

chrush ::

Sem se joinal. Trenutno sem se na dopustu, tako da bom zacel naslednji teden komentirati pod nickom sicilijanec, ker je chrush ze zaseden.
Vem, da je na redditu polno tega, ampak me sama platforma odbija in obicajno vedno preskocim vse kar je tam, razen ce ni res edino. Fajn mi je slo-tech, ampak se je dobrih uporabnikov veliko odstranilo, debate pa so na tako nizkem nivoju, da ....
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

GregiB ::

Kaj prihaja jeseni? Ali se meni zdi, al razviti borzni trgi počasi, a vztrajno padajo? Večino delnic je daleč od ATH-jev, Burry in Buffet baje shortata konkretne dnarje... Kaj menjate investicijske strategije?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Sparkxl ::

Meni leva ledvica pravi da bo konkretno počilo. In moja ledvica ima ponavadi prav. Jaz sem menjal strategijo že zdaj. Hodl, ampak stanje gledam namesto na 3 mesece, še samo na pol leta. Nazadnje sem pogledal in dodatno not naložil € začetek junija. Je verjetno konec za letos. Nove € bom zdaj preusmeril zaenkrat v pleh.

Matejjjjj ::

Malidelničar je izjavil:

Mato12345: Saj ni treba nove teme, lahko dvignemo debato na tej temi :)

Na Redditu kjer sem tudi aktiven veliko Slovencev vlaga v ETF-e, kar je spet alternativni pristop (popularen med finančno pismeni SLO milenijci in Z-jevci). To je pač pasivno sledenje indexu, nizki feeji itd.

Tilen je itak živa legenda, to itak.

Sam bi ti priporočal da poizkušaš najti kakšne dobre, bolj "dolgočasne" dividendne delnice z ugodnim PE-jem (price-to-earnings-ratio) in dobrim % kar se tiče dividendnega donosa. Ironično so slo dividendni velikani za to kar primerni.

V času recesije imaš lahko različne playe, mogoče če padejo dol kakšni consumables in vložiš ob ugodni osnovi (Unilever, Pepsi, Coca-Cola, Procter&Gamble), potem recimo contrarian investicija je nafta, poglej malo naftaše, če so padli od začasnih vrhov v letu 2022 (teza je, da se nafto rabi, green-transition se bo zavlekel, istočasno pa je bil v zadnjih 15 letih velik manjko investicij v nova naftna nahajališča torej imamo izpad ponudbe), itd.

Na Redditu imaš zelo zelo kvalitetne tuje kanale (+ Slovenci nekaj poizkušamo narediti s skupino r/SlovenijaFIRE, priporočam), na Youtube-u imaš nekaj dobrih kot je npr. Sven Carlin, če ti sede nemščina imaš Finanzfluss (fokusiran sicer na ETF-e).

Ne vem morda kdo lahko odpre kakšno novo področje za to temo? Katere delnice vidite ob skrčenju trga, kje najti ugodna vrednotenja za bolj long-play, kot pravi Mato12345 - da vstopiš v pozicijo za 5-1 let?


Ti nasveti so kar malo nevarni..
Pišeš: Ironično so slo dividendni velikani za to kar primerni.
Pa se je v letu dni vse to zamajalo... CICG ni zplačal dividence, TLSG ni izplačal dividende, POSR in ZVTG sta vpleteni v poplave, slednja v izgubo dodatnega zdravstvenega zavarovanja, kaj bo z dobičkom/dividendami? KRKG je pred hudo preizkušnjo, kaj bo z Rubljem, ker večino dobička prihaja iz Rusije/V.Evrope, PETG prizadane država z ukrepi, NLB grozijo z obdavčenjem dobičkov..

redtech ::

@Sparkxl jaz moram tudi menjati in spremljam index, če bo šel nazaj na trendline.



Avti se cenijo in tisti okrog 30k, za kar nekaj časa obležijo na netu.

Če pa kdo išče defensive dividend: BATS.L

DEC.L ima dividendo varno, sedaj bodo objavljali dobiček, ker imajo hedge nad spot price, mogoče preseneti. Če se obrestna mera spusti gre nazaj na 130p.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

pingme ::

Matejjjjj je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Mato12345: Saj ni treba nove teme, lahko dvignemo debato na tej temi :)

Na Redditu kjer sem tudi aktiven veliko Slovencev vlaga v ETF-e, kar je spet alternativni pristop (popularen med finančno pismeni SLO milenijci in Z-jevci). To je pač pasivno sledenje indexu, nizki feeji itd.

Tilen je itak živa legenda, to itak.

Sam bi ti priporočal da poizkušaš najti kakšne dobre, bolj "dolgočasne" dividendne delnice z ugodnim PE-jem (price-to-earnings-ratio) in dobrim % kar se tiče dividendnega donosa. Ironično so slo dividendni velikani za to kar primerni.

V času recesije imaš lahko različne playe, mogoče če padejo dol kakšni consumables in vložiš ob ugodni osnovi (Unilever, Pepsi, Coca-Cola, Procter&Gamble), potem recimo contrarian investicija je nafta, poglej malo naftaše, če so padli od začasnih vrhov v letu 2022 (teza je, da se nafto rabi, green-transition se bo zavlekel, istočasno pa je bil v zadnjih 15 letih velik manjko investicij v nova naftna nahajališča torej imamo izpad ponudbe), itd.

Na Redditu imaš zelo zelo kvalitetne tuje kanale (+ Slovenci nekaj poizkušamo narediti s skupino r/SlovenijaFIRE, priporočam), na Youtube-u imaš nekaj dobrih kot je npr. Sven Carlin, če ti sede nemščina imaš Finanzfluss (fokusiran sicer na ETF-e).

Ne vem morda kdo lahko odpre kakšno novo področje za to temo? Katere delnice vidite ob skrčenju trga, kje najti ugodna vrednotenja za bolj long-play, kot pravi Mato12345 - da vstopiš v pozicijo za 5-1 let?


Ti nasveti so kar malo nevarni..
Pišeš: Ironično so slo dividendni velikani za to kar primerni.
Pa se je v letu dni vse to zamajalo... CICG ni zplačal dividence, TLSG ni izplačal dividende, POSR in ZVTG sta vpleteni v poplave, slednja v izgubo dodatnega zdravstvenega zavarovanja, kaj bo z dobičkom/dividendami? KRKG je pred hudo preizkušnjo, kaj bo z Rubljem, ker večino dobička prihaja iz Rusije/V.Evrope, PETG prizadane država z ukrepi, NLB grozijo z obdavčenjem dobičkov..

Vseeno je pomemben razlog za neizplačilo CICG in TLSG dividend - ne ker ne bi “imeli” (CICG je imel rekordni dobiček 2022), ampak ker bi sicer morali vračati državno pomoč.
Je pa tudi smešno, da je prav država preprečila izplačilo, saj bi tako dobili dividende in še vrnjeno pomoč zaradi energentov. Če bi glasovali sedaj, ko rabijo denar za obnovo, bi verjetno drugače ;-) TLSG je napovedal skupščino že januarja kjer naj bi bil tudi predlog za izplačilo 6€ dividende iz dobička za 2022, verjetno bo pri CICG podobno (razen če se bodo ustrašili, ker je danes pač nepopularno govoriti o dobičkih in razdelitvi le-tega).

Glede PETG in ZVTG pa tudi ni zaključena zgodba - obstaja velika verjetnost, da bo morala država vrniti izgubo zaradi prodaje energentov pod ceno in minusa pri dopolnilnem zavarovanju.

Je pa Slovenija in sploh cela Evropa s temi “socialističnimi” prijemi (privatizirajmo dobičke in socializirajmo izgube) bistveno manj zanimiva za naložbe kot USA.
««
143 / 180
»»