» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
130 / 180
»»

lejko0 ::

@redtech
Vecina nasvetov tukaj je dobrih, predvsem tvojih. Z WDS sem naprimer v plusu 30-40%. Na srečo sem tudi v POLY vstopal v zadnjem trenutku pred "Trade notice". Seveda pa mora vsak pri sebi naredit raziskavo.

Moj delniški portfolio je letos cca 10% gor, kar ni ne vem kaj, a za krizo na borzah zame super rezultat. Dejstvo pa je, da sem imel tudi nekaj sreče, da sem se s polovico portfolia pravocasno umaknil v usd in veliko investiral v energy firme.

Carlin je očitno v BABI, jo večkrat omenja. Včeraj sigurno velik dan za kitajske delnice in moj portfolio. Nekaj prostora za rast je pomoje še.

Sparkxl ::

Z 10% plusa si peljal scat 99% folka v tej temi, ki so v minusu, ker so bili prepozni pri izstopu iz tech balona.

Jutri grem v shopping po dolgem času. Tankerji in oil&gas zadeve enostavno predobro dišijo in več ne zdržim

redtech ::

@lejko0 super,da najdeš kaj uporabnega. Če ugibam še za njegovo EU pozicijo, bi rekel BAYER.

- Avstralija
WDS mi je ušel, nisem imel dovolj denarja. Imam pa BPT($1,2), ki ga bo pametno pretopit v WDS, BPT hitro izgublja rezerve (Western Flank, Cooper Basin) in bo moral večat CAPEX.
TBN in EEG pa je potencial v Beetaloo basin, plin je...

Na radarju imam pa še KRM.AX:
An Exploration Target in accordance with the JORC Code was estimated by Kingsrose following extensive relogging and resampling, yielding a range of 21 to 32 Mt at 4.0 to 7.4 g/t 6E (the sum of platinum, palladium, gold, rhodium, iridium and ruthenium) for 2.8 to 7.7 Moz 6E.

Historical exploration has shown mineralisation to occur over a cumulative strike length of 23 kilometres within Kingsrose's mineral tenure, however the average depth of historical drilling is only 43 metres. V Afriki so to najglobji runiki na svetu. :)

@Sparkxl
Jaz sem bil spomladi +30% sedaj 0%, vendar več pozicij (zamrznjenih 0)...
Katere od tankerjev? Če bo recesija, bomo potnili kot tankerji :D

Jaz sem nasedel v KNOP(KNOT) pri $13, mogoče dodam, če se umiri na 10$. Nisem pričakoval tako slabih obetov za North Sea operacije, imajo veliko dolga 1B, zato panika.
Kupujem sicer za čas, ko bo PBR potreboval več shuttle tankerjev ob širitvi OFFSHORE projektov.
18 tankerjev + 2 nova za PetroChina v 2024, MCAP 360M.

Jaz za dolgoročne pozicije upoštevam razmerja, sedaj sem bolj v O&G.
https://www.macrotrends.net/1380/gold-t...

Od kovin podobna strategija:

Silver to outperform gold.
https://www.macrotrends.net/1441/gold-t...

Platinum to outperform gold
https://www.bullionbypost.eu/price-rati...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

lejko0 ::

Danes je bil lansiran ChatGTP, ki je požel malo morje zanimanja in hvale na socialnih platformah. Bi si upal stavit, da bo med malimi (Reddit ipd) v naslednjem mesecu zelo popularna narativa AI. Kdo pozna kakšen dragulj izven megakorporacij, ki se tako ali tako vse ukvarjajo s področjem?

Sparkxl ::

redtech je izjavil:


@Sparkxl
Jaz sem bil spomladi +30% sedaj 0%, vendar več pozicij (zamrznjenih 0)...
Katere od tankerjev? Če bo recesija, bomo potnili kot tankerji :D



Vidim da se igraš v podobnih sektorjih kot jaz...kako ti je v tem norem času uspelo pridelati nulo? Predvidevam da zato, ker se preveč igraš. Jaz sem not basal od lani septembra do letos februarja...all in...do jaja. Mladiči mislim da temu dandanes pravijo YOLO? :) In se tega ne dotikam. Rezultat je obraten tvojemu. S tem da so O&G, premog, plin in shipping vsi gor več kot 60%. Dol me vleče vse kar diši po kovini in uranu.
Od shipping imam FRO, STNG, GLNG, TNK, DHT, SBLK in INSW

Od O&G imam na radarju CET, OIS, XPRO, DO, NINE, GIFI. NINE je letos gor že 800%. So pa vse to small cap. Lahko leti konkretno gor, pa tudi dol. Zato je pametno not devati bolj malo in razpršit

LeQuack ::

Treba si je zapomnit tole:
https://thenextweb.com/news/raven-thoro...

Raven, a six-year-old chimpanzee, became the 22nd most successful money manager in the USA after choosing her stocks by throwing darts at a list of 133 internet companies. The chimp created her own index, dubbed MonkeyDex, and in 1999 delivered a 213 per cent gain, outperforming more than 6,000 professional brokers on Wall Street.
Quack !

redtech ::

@Sparxl
Spomladi sem zapiral XOM(150%), TGA(400%), PSX(60%). Profit(50% acc.) sem porinil v RU, sedaj to čaka boljše čase :).

Shipping
V tem sem spremljal samo EURN, nočem gledati nazaj, kaj sem zamudil.
O&G "small cap" pri 1-2B :D. Vidim, da je OIS prišel na zeleno vejo.

@LeQuack
Every single stock picked by Raven is worth nothing today, each firm facing collapse in some form -- be it basic bankruptcy or run-of-the-mill fraud.
Prednost (kratkoročna) šimpanza v tem primeru je gotovo, da ni bil čustveno vpleten. Dolgoročna slabost, da ne zna brati :).

Nekje sem prebral, da trga (dolgoročno) ne moreš premagati.

bobby ::

Za dve kili eur nastavljen nakup DNN pri 1.00 in pa za dve kili eur UROY pri 2.25.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Malidelničar ::

bobby je izjavil:

Za dve kili eur nastavljen nakup DNN pri 1.00 in pa za dve kili eur UROY pri 2.25.

Ta dva ne poznam, lahko malce več info?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

Bobby se vedno oglasi, ko je bolj depresivno :)

Na podobni točki že nekaj časa čakam YCA.L 370.4, edino imam zle misli, da se bo support zlomil.

FED je ob takih pogojih obračal politiko in vedno sledi siva cona.
https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y...

hujsk1999 ::

Čakamo na korekcijo. Je vse še tako napihnjeno da pričakujem vsaj še -80% na večini delnic da grem počasi novi krog.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

Malidelničar ::

hujsk1999: A to ti resno, -80%? Pa veš koliko je to, do kam dol bi šli na osnovi tvoje teze?!?!?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

hujsk1999 ::

TSLA pod $50 je čisto realni scenarij za leto 2023.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

kow ::

To bi bila precej manjsa kapitalizacija, kot je sedaj Toyota? Se ti zdi realno, da bi Toyota lahko kdaj ujela Teslo? Toyota je recimo popolnoma unicila ogromno prednost v elektrifikaciji. Prius se skorajda vec ne prodaja.
Imo je scenarij, da je Tesla vsaj equal VW in Toyoti, prakticno neizbezen.

Pomoje je 100$ bolj realen scenarij, 50$ pa bos videl samo, ce profiti padejo Tesli, ostalim pa ne. Zdi se malo verjetno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

J.McLane ::

Misliš da bi Tesla ujela Toyoto? Ker trenutno stanje je pač tako, da Tesla mora ujeti Toyoto. Seveda trg gleda v prihodnost in v tej prihodnosti morda Toyoti res ne kaže dobro.

Sicer pa, je čisto možno da Toyota pade za 50%, takrat bo primerjava s Teslo drugačna in takrat boš rekel da je Tesla pri 50$ v primerjvi s Toyoto pravilno ovrednotena.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Da, to je res. Cenovna vojna v 2023 je kar realna opcija. In potem pade cel sektor. Verjetno to ni slaba opcija, shortati cel avtomobilski sektor.
Samo kaj ko je to politicen sektor in lahko politika cez noc zjebe short z nekim 'cash for clunkers' subvencijo.

Folk pozablja, da je danes tesla postala proizvajalec velikosti cirka 1.5 milijona avtomobilov letno. Ce povecajo proizvodnjo na 2 milijona, ostali izgubijo 500k proizvodnje. Zacelo se je zares.
Veliko je odvisno od cybertrucka. Ce bo uspesnica, ga je Ford najebal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Malidelničar ::

Eno vprašanje:
A je možna investment thesis ob kateri od obeh slovenskih zavarovalnic na LJSE (ZVTG ter POSR) pričakujemo rast prihodkov in tudi dividend pod predpostavkama večjega povpraševanja po ciljnih zavarovanjih za pravočasni dostop do zdravnika kljub čakalnim dobam (Vir: https://www.triglavzdravje.si/zavarovan... pa tudi večje potrebe po privatnih zdravstvenih storitvah, ki bi naslovile nastalo zdravstveno luknjo (Vir: https://www.finance.si/8987539/Nove-kli...?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Leto gre h koncu, zunaj so prve analize o letošnjih donosih.
Bloomberg ocenjuje da so male ribice (mi) letos dol 30%, jp morgan pravi 38%.

Kako se slo techovci držimo?

user4683 ::

YTD: -8%.

J.McLane ::

Lani tak čas sem bil na +25%, danes sem na +20%.

Sem pa malo obstal z mesečnimi vložki, nekako mi ne ostaja viška denarja za vlaganje, ne vem ali je slučaj ali inflacija? :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

user4683 ::

+20% glede na zacetek letosnjega leta?

Jaz imam se 100k za nekam parkirat v naslednjih mesecih, da mi jih inflacija ne poje ;((

Malidelničar ::

user4683 je izjavil:

YTD: -8%.

YTD: +20%
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

Sem že spraševal tu gor, če je kakšno orodje za vodenje portfelja, ki bi ti prikazoval portfelj kot "sklad skladov" pa da se upošteva tudi gotovina in plačani davki.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mano133 ::

Živ,

Sem nov v investiranju ter imam nekaj uprašanj kaj bi naredil s nekaj prihrankov (10K). Ubistvu mi je plan da denar samo vložim in ga pustim in se ne sekiram preveč, kar sem mislil je najbolj optimalno kr S&P 500 glede compounda.
-Zanima me namreč na kateri zanesljivi platformi je primerno vložit te prihranke (trading 212, IBKR..)?
-Kot sem naredil research me zanima kateri index je najbolj blizu oz. najzanesljiveše tracka S&P (VUSA podobno ishares)?

Vem da bo market še padu :)

Hvala

Sparkxl ::

Pogledal danes po nekaj časa tsla...omfg -20% v enem mesecu. Balon je zgleda da dobil novo luknjo.
Kralj meme delnic se počasi postavlja na mesto kamor spada. Torej na nivo pred marcem 2020.
Zna bit da k temu pomaga preprosto dejstvo da so tudi že najhujši fanboyi pogruntali da so muskove pravljice samo to...pravljice. Plus da jih je konkurenca že skoraj da ujela v očeh povprečnega uporabnika štromarja.

Potem pa še Palantir Technologies...to so me mojstri tukaj lani podučevali da to pa ja ni tech hype, oni bodo spremenili svet bla bla bla. Na koncu se izkaže da je samo klasičen tech story stock. Dosti lapanja, nič zadaj. -60% letos.

Dečki upam da ste pravočasno prodali vse to, čeprav močno dvomim. Pomoje ste v letošnjem "-90% hall of fame" in še vedno upate da pa bo to glih zdaj poletelo nazaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

Alfonso ::

No ja, sem sicer tukaj samo lurker ampak si ene stvari zapomnim.Ja en tukaj se je hvalil kako vsak mesec vloži v tsla in pltr - upam da je s tem prenehal že pred časom, ker se res igra s padajočim nožem. Hkrati pa si ti ali pa redtech na vsa usta hvalil pbr - ta pa je tudi v enem mesecu pridelal -25%....

Se pa market makerji res igrajo s trgom - kako je poletelo na cpi v torek pred trgovanjem in kako je potem potonilo...eni delajo tone denarja 90% jih pa zgublja. Hft frajerji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alfonso ()

Sparkxl ::

Pbr? Nikad čuo. Jaz držim samo sektorje. Na enega konja stavim max 2%, pa če še ne vem kako zelo omamno diši. S tem se prepreči čustvena navezanost...rak rana tech boysov.
Za tiste, ki še vedno upate na vstajo mrličev, res toplo priporočam knjigo boom and bust za branje med prazniki. Secirajo vse balone do zdaj, od tulipanov naprej.

Spoiler alert...še ga ni bilo balona, ko bi se ponovno napolnil.

To zdaj ne moremo enačiti niti z akterji .com balona, ker je večina takratnih zvezd do danes pocrkala

redtech ::

@D9999

PBR
Dividend & Yield $7.60 (2022), Stock price ($8.19) ...
Dividenda naj bi bila po novem manjša, nevem. CAPEX so malenkost povečali.

Trg se boji Lule, dali so zakon naprej, da vlada lahko prej kot v 3 letih "kadruje" v državnih podjetjih.

Mislim, da je bil to razlog za padec + option expiry date -> (Preveri vse ostalo META, GOOG, AMZN)
Pod Lulo je PBR imel ATH.

Fundamenti so še vedno isti:
Petroleo Brasileiro S.A.- Petrobras gross profit for the twelve months ending September 30, 2022 was $60.988B, a 67.08% increase year-over-year.

V tem sektorju in podobnih volatilnost deluje v obe smeri, -25% je še malo :).

redtech ::

IMB.L
Sem šel raziskovat cikel od leta 2000 naprej. Ponavadi ima okrog božiča ali prvi teden v januarju vrh. Pada običajno do konca januarja, takrat je mogoče dober timing za entry.

inzenir1337 ::

Dol okoli 50% v 2022. Največ sem dol ker sem lansko leto prodal samo polovico TSLA delnic. Je bil lep profit, ampak 2022 je pač porazno leto in izgube so boleče.

redtech ::

@inzenir1337 Kaj boš sedaj naredil?

kow ::

Pa kdo verjame, da bo Tesli padel profit?

Alfonso ::

S konkurenco in recesijo zna bit tudi to. Ampak najbolj pomembno je ali bo lahko tsla zadržala takšno rast? (sam menim da ne) Vrednotena je namreč na to rast, kljub padcu je še vedno vrednotena od 5 do 10 krat več kot so vrednoteni klasični proizvajalci, ki v tem trenutku niti še niso vrednoteni na recesijo ki je čedalje bolj verjetna. Sam težko verjamem da je delnica zaključila s potapljanjem.

https://finance.yahoo.com/news/tesla-st...

One veteran venture capitalize takes Tesla CEO Elon Musk to task with the stock price tanking.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alfonso ()

J.McLane ::

Yahoo Finance pravi da ima TSLA forward P/E ratio 29, počasi zna biti dober nakup.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Alfonso ::

Forward seveda upošteva predikcijo bodoče rasti. Zato sem pisal o rasti. Če te ne bo, p/e seveda ne bo tak. P/e sedaj je okoli 51. VW recimo 5.

Sparkxl ::

Pri vrednotenju tesle se je zgodil en error. Delajo avte, se pa je priključila tech hypu v 2020 in je bila vrednotena kot tech podjetje. Tu pa vemo da je vse vrednoteno na podlagi pravljic in preprosto gemblanja. Na vrhuncu je že vsak 16 letnik metal denar v teslo, ker to pač delajo vsi in je upal da bo nekaj zaslužil.

Zanimivo je da gre podjetju pravzaprav zelo dobro, pa cena delnice tone. Zdaj pa si predstavljajte da pride musk z novico da se obrača prodaja in dobiček navzdol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()

kow ::

Tesli recesija dolgorocno koristi, ker nima dolga. Poleg tega imajo dober track record, da se hitro odzivajo na spremembe.
Tesla seveda je tech (ce ni, katero podjetje potem je?) in rastoce podjetje - prodaja jim raste, so pa na kitajskem spuscali cene. Kateri faktor je mocnejsi, bomo videli cez nekaj mesecev. Delnica je bila zelo visoko vrednotena, zato je tudi bolj padla. Imo je floor podobna kapitalizacija kot pri Toyoti, ki je nekaj cez 200 milijard (trenutno imajo cirka polovico profita Toyote, profit pa vsaj po zadnjih podatkih raste).

Omeniti bi tudi bilo, da so s semi-truckom "demolirali" konkurenco pri logistiki na krajse razdalje. Torej iz skladisc do trgovin ipd.
Ce je tehnologija seveda dovolj zanesljiva. Kljucen produkt je tudi cybertruck, ki je relativno radikalen in tvegan produkt (zna biti flop). Ali drugace - tehnoloski produkt, heh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

Delajo avte, torej so proizvajalec avtomobilov. Zakaj bi bili tech podjetje?

kow ::

Ker razvijajo tehnologijo. Ne strikajo nogavic. Te bo jaz vprasal - katero podjetje je tehnolosko? Daj 1 primer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

bobby ::

Xerox?
Ibm?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

kow ::

Kaj pa je tehnoloskega pri IBM? Da je kupil Red Hat?

bobby ::

Cern?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Sparkxl ::

Torej je tudi toyota tech podjetje? VW? Oni tudi razvijajo tehnologijo

Alfonso ::

Tesla bo postala tehnološko podjetje, če ji bo uspel preboj pri avtonomni vožnji. Zaenkrat pa dela le enake avte kot se delajo že vrsto let. Vrsta goriva ni toliko pomembna. Na področju avtonomne vožnje pa jim še vrsto let ne bo uspelo IMHO. En dober preveden članek iz Bloomberga je danes na Financah.

https://manager.finance.si/9006564/Samo...

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Ker razvijajo tehnologijo. Ne strikajo nogavic. Te bo jaz vprasal - katero podjetje je tehnolosko? Daj 1 primer.


Ker govorimo v kontekstu vrednotenja delnic, so to meta, fb in podobni. Tesla dela avte. Kot opel recimo.

kow ::

Ce vas prav razumem, je tehnologija samo software? V Tesli lahko spilas Steam igre. Po dej definiciji so tehnolosko podjetje.

Sparkxl je izjavil:

kow je izjavil:

Ker razvijajo tehnologijo. Ne strikajo nogavic. Te bo jaz vprasal - katero podjetje je tehnolosko? Daj 1 primer.


Ker govorimo v kontekstu vrednotenja delnic, so to meta, fb in podobni. Tesla dela avte. Kot opel recimo.


Meta je tehnolosko podjetje, ker vlaga v novo tehnologijo (VR in AR). Ne pa, ker dela profite z online advertisingom. Ta tehnologija se sicer se razvija, vendar je bila razvita v 2000s in 2010s. Ni to vec high tech. Zame tehnoloska podjetja tista, ki razvijajo nove tehnologije. Kaj pa je definicija na wall streetu - ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

J.McLane ::

Tesli gre dobro, marže so imeli astronomske, dosegli so nek P/E ratio, sedaj bo ta kazalnik močno vplival na ceno delnice. Lahko prodajo x2 avtomobilov drugo leto, ampak če bodo morali spuščati cene se zna zgoditi da bo dobiček vseeno stagniral kako leto ali dve. V najboljšem primeru cena delnice TSLA ne bo nikamor zbezljala v roku dveh treh let, v najslebšem bo še padla, torej dovolj časa da tisi ki verjame da bodo prilezli do prodaje 20 milijonov EV do 2030 lepo akumulira in žanje potem ob koncu desetljetja.

Jaz bom še malo počakal.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

kow ::

Dobicek skoraj zagotovo ne bo sel gor v enaki meri kot prodaja in se bo ogromna rast ustavila. Ampak za dolgorocnega investitorja je to popolnoma nepomembno. Vazen je napredek pri novih baterijah, FSD, virtualne elektrarne, Mojo itd. Sami tvegani projekti, kjer je asimetrija zelo velika. Ce jim uspejo, je tesla smesno poceni. Ce jim ne, je delnica precenjena.

Sparkxl ::

Dolgoročni investitor je vstopil blizu vrha balona. Na te valuacije ne bomo več nikoli prišli

gruntfürmich ::

jst sem vse prodal nekje februarja, kar sem tudi zapisal. ker ne bi zadel paradnih konjev tega leta (energetika, dollar...), bi s tistimi delnicami zagotovo bil v minusu (seveda brez inflacije)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
««
130 / 180
»»