» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
131 / 163
»»

kow ::

Sparkxl je izjavil:

Dolgoročni investitor je vstopil blizu vrha balona. Na te valuacije ne bomo več nikoli prišli


Pri takih izjavah je potrebno biti previden. Lahko si pogledas gibanje Amazon delnice leta 2000-2001. Seveda je bolje, ce si leta 2000 prodal, in vstopil nazaj 2002. Pa je takih investitorjev veliko? Verjetno manj kot takih, ki so drzali delnico 25 let in se jim danes smeje, ker so milijonarji.

Zgodovina kaze, da so poki tehnoloskih balonckov izjemna priloznost za investitorje. Ce si takrat v Amazon vstopil pri 2$ ali 0.5$, danes niti ni zelo pomembno. Pri Tesli seveda ni mogoce narediti donose x100, ker so ze preveliki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

SambaShare ::

J.McLane je izjavil:

TLahko prodajo x2 avtomobilov drugo leto, ampak če bodo morali spuščati cene se zna zgoditi da bo dobiček vseeno stagniral kako leto ali dve.


Kar se v Kitajski BTW že dogaja. Huda bo konkurenca na EV področju. Mi je pa zanimivo zakaj VWju zadnje dva meseca tako raste prodaja, predvsem v Nemčiji.

Alfonso ::

Jim raste EV prodaja ali ICE? Za EV so obljubili nov software in spremembe dizajna, materialov v ID3 v marcu če sem prav prebral.

kow ::

VW je imel katastrofalno leto pri EV prodaji. Tesla jim sedaj krade trzni delez se na domacem trgu. Nekaj let nazaj so se hvalisali kako so se sedaj resno lotili, pa se je izkazalo, da so glavna konkurenca Kitajci in Korejci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

SambaShare ::

Alfonso je izjavil:

Jim raste EV prodaja ali ICE? Za EV so obljubili nov software in spremembe dizajna, materialov v ID3 v marcu če sem prav prebral.


Vse skupaj, včeraj je bilo objavljeno novo poročilo acea.

https://www.acea.auto/pc-registrations/...

Hkrati so letno seveda še vedno v globokem minusu, je pa zanimiv trend. V letnem plusu pa kolikor vidim samo korejci in japonci.

Zgodovina sprememb…

kow ::

Pa si odprl porocilo? Trzni delez jim je padel. So pa izgleda koncno resili probleme pri ICE proizvodnji. Mesecnih stevilk ni smiselno gledati, ker so prevec odvisne od raznih proizvodnih ciklov. Lahko ravno rampupas uspesen model, pa imas dobre stevilke. Konkurenca pa je predstavila nov uspesen model, ki ga se ne uspejo proizvesti v velikih stevilkah. Pa se jim bo videlo sele cez 2 ali 3 mesece itd.

Ampak ja, izgleda da je nekaj mesece po ZDA, tudi Evropi koncno uspelo povecati proizvodnjo avtomobilov. Tezave s pomanjkanjem cipov ipd., so se izgleda zmanjsale.

Ce gledas porocilo, je porazenec leta Stellantis, zmagovalec pa Toyota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

SambaShare ::

Pa saj sem 2x napisal da gre samo za 2 mesečno rast. Sicer pa že vsaj dve leti izgubljajo delež. Velja za vse večje EU proizvajalce.

Alfonso ::

Alfonso je izjavil:

Tesla bo postala tehnološko podjetje, če ji bo uspel preboj pri avtonomni vožnji. Zaenkrat pa dela le enake avte kot se delajo že vrsto let. Vrsta goriva ni toliko pomembna. Na področju avtonomne vožnje pa jim še vrsto let ne bo uspelo IMHO. En dober preveden članek iz Bloomberga je danes na Financah.

https://manager.finance.si/9006564/Samo...


No še en članek o avtonomni Tesli še od njihovih običajno največjih občudovalcev:

https://electrek.co/2022/12/14/tesla-fu...

Spura ::

kow je izjavil:

VW je imel katastrofalno leto pri EV prodaji. Tesla jim sedaj krade trzni delez se na domacem trgu. Nekaj let nazaj so se hvalisali kako so se sedaj resno lotili, pa se je izkazalo, da so glavna konkurenca Kitajci in Korejci.

Men se itak zdi jasno da bodo razni Hyundai in Toyote povozili ostale. Ko pogledam po slovenskih cestah je cel kup hibridov teh znamk. Sm pa zal kupu Stellantis, ker je bil poceni, pa je zgleda se predrag.

redtech ::

Kot zanimivost na debato zgoraj:
Ford has increased the price of the base F-150 Lightning. The electric pickup truck now starts at $56,000 (prej 40k) - more than $15,000 over its original pricing.

EU
BAYN je na weekly support, če se bo nekaj časa zadrževala tukaj jo zna odbiti na 55 (tehnično).
Morala bi biti res slaba napoved, da prebije ta "major" support, ki sega v 90-ta.

Vidi se luč na koncu tunela:
The Roundup acquisition has cost Bayer AG billions in lawsuits; however, this seems to be coming to an end as the company has been winning most cases recently.

Sedaj je faza akumulacije, če je še kaj odvečnih €€€ :)

Kapitan Jack ::

Kadarkoli se poskusam vklopiti v BTC ali delnice odneham, ker nimam blage veze, kaj tu pisete. Sploh ne vem niti od kje naj zacnem, kaksne cilje naj si zastavim, zakaj bi to sploh delal, ce nimam nekega vecjega denarja, kot npr. tu en ki pravi da mora 100k nekam pobasat.

Sploh ne znam vec zivet.

J.McLane ::

Sem ravno hotel napisat, da je kljub telim padcem sentiment še vedno dokaj OK, pa vidim da tudi to ni več. Čakam na okopih dalje, bo treba pripravit cash. Ko je sentiment down je ponavadi dovolj časa za priložnosti, samo potem je treba imeti tudi potrpljenje (3-5 let), da se stvari materializirajo.

TSLA lepo pada, razni battery startupi tudi, moji junior minerji se še kar držijo, glede da so penny stock in noben nič ne proizvaja :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Spura ::

Jst sm dodal na VW pozicijo potem ko so padli 12%, dodal sem drugim pozicijam MSFT, Mercedes, kupu sm Citigroup, BioNTech, QualComm.

Mam pa vedno dilemo, ali kupovat tiste delnice, ki jih imam, ki jim gre dobro, ali kupovati tiste, ki so padle. Najboljse mi gre na PRX in PFE ampak ne vem, ce hocem kupit zdej po tej rasti. Na drugi strani imam luzerje ala Intel, k si mislis, da nizje ne more it, ampak vprasanje ce je tm kak dobicek...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spura ()

redtech ::

@Kapitan Jack ničesar ne zamujaš, gotovo bi imel še manj.

Najbolj "varna" izbira je globalni ETF, notri vplačuješ mesečno in pozabiš. Cilj je mogoče lahko varčevanje za starost?

Če imaš avto za 300-500€/mesec je to prvi korak, kjer lahko povečaš svojo likvidnost. Transportni stroški (avto, gorivo, servis zavarovanje,..) naj nebi presegali 15% družinskega proračuna.

Tudi manjši zneski so bolje od nič: Za 5000 naprimer v KRKI dobiš 200€ na leto, pri naslednjih 5k 400€..., vedno bolj se obrestuje. Recimo na starost potem pridelaš s 50-100k, ki ti letno prinese 2-3k. Naredi si simulacijo za svoj primer, da vidiš številke.

BTC in enormni dobički peščice so super vaba za male ribice, ker se ta zgodba vedno dobro proda.

Sparkxl ::

Fino se je bilo afnati z zelenim, ko je bilo free money dovolj, zdaj ko pa gre zares pa...presenečenje! Zeleno woke ESG sranje ne nosi denarja, povzroča izgubo. Kdo bi si mislil...

https://twitter.com/chigrl/status/16056...

Shifts this year
1. Numerous ETF's dropped "ESG" from title as they were no longer attracting investors
2. Vanguard exited the net Zero Asset Manager Initiative
3.Texas Pension Fund system threatens to leave Blackrock, State Street, and ISS over ESG policies
4. MSM talking coal

Tretja točka je pomembna. Blackrock so all in na woke esg sceno in z ogromnim deležem vsepovsod kontrolirajo vse. Recimo diktirajo netflixu da vsiljuje toplovodarje in črne vsepovsod. No ni se dobro končalo za njih. Go woke, go broke.

Najbolj me nervira 4 točka. Ko začne Cramer na CNBC trobit naj folk kupi premog, jaz prodajam. Oz malo še bom počakal da raja not skoči, naredi eno lepo svečo navzgor, potem pa zaprem vse pozicije. Ytd sem letos na premogu že skoraj +80%.

pingme ::

Spura je izjavil:

Jst sm dodal na VW pozicijo potem ko so padli 12%, dodal sem drugim pozicijam MSFT, Mercedes, kupu sm Citigroup, BioNTech, QualComm.
Mam pa vedno dilemo, ali kupovat tiste delnice, ki jih imam, ki jim gre dobro, ali kupovati tiste, ki so padle. Najboljse mi gre na PRX in PFE ampak ne vem, ce hocem kupit zdej po tej rasti. Na drugi strani imam luzerje ala Intel, k si mislis, da nizje ne more it, ampak vprasanje ce je tm kak dobicek...

Pri katerem brokerju imaš VW in Mercedes?
Koliko % davka (witholding tax) ti odtegne od dividende?
26,375% ali 15%?

sejalecx ::

BAYN je zame primer protektionistične politike USA. Podobno kot VW, ki mu je šlo vse po maslu, prodajne številke v ZDA so rasle in pojavila so se prva vprašanja o prihodnosti ameriške avto industrije. Takoj zatem in pomoje niti malo naključno je prišel Diselgate, ki so ga mediji napihnili izven vseh proporcev. Pa čeprav se je nato izkazalo da ostali niti niso boljši.

BAYN kupi Monsanto in vse tožbe okoli roundupa, ki so prej kot po pravilu padale, so kar na enkrat dobile pripisane 100 in več milijonske odškodnine.

Tukaj gre pri američanih (citizenih of us) po pravilu, če postaneš prevelik te bomo ujeli v past in te omejili.

Zanimivo in fascinantno, da je v evropi še vedno toliko zaupanja v dobre namene zda. Ampak verjamem, da je ustvarjeno s plačilnimi listami in novačenjem eu politikov od malih nog s strani njihovih lobijev in nvo. Podobno kot so že zdaj začeli investirat v slovenske upe ala 8. Marec.

Ok, dovolj politike, zakaj bi bil Bayn boljša investicija od krkg naprimer? Eno je sigurno več borz in neprimerljivo večja medijska izpostavljenost, a po ostalem (številke) šepa za nekim generikom

Alfonso ::

Kar je pri Bayerju pri nakupu Monsanta vsaj zame najbolj fascinantno je to, da so vsi vedeli, da se bo to zgodilo - da bodo izgubili tožbe, ki jih prej Monsanto ni, bilo je n člankov in forumskih prepucavanj na to temo, pa so vseeno šli v nakup. Sam sem prepričan, da je bila uprava in upravni odbor ornk podmazan.

TSLA se pa ne šali. -72% z vrha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alfonso ()

Sparkxl ::

Danes še skoraj 10% dodatka. Še polovica dol, potem pa smo na realni vrednosti. Kak se kaj držite hodlerji?

nurmaln ::

Sparkxl je izjavil:

Danes še skoraj 10% dodatka. Še polovica dol, potem pa smo na realni vrednosti. Kak se kaj držite hodlerji?

Od tu samo še 90% dol da bo tam nekje na polovici VW market cap, potem pa v nakup! 😉
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

gruntfürmich ::

Alfonso je izjavil:

Sam sem prepričan, da je bila uprava in upravni odbor ornk podmazan.

podmazan?
'mednarodni kapital' je resna stvar, in pač dela kakor mu paše. zato so zdužitve, razdelitve ali propadi samo del interesov, ne pa nekaj nepojimljivega.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Malidelničar ::

Kakšne so kaj vaše napovedi za gibanje delniških indeksov ter glavnih sektorjev v 2023? Kdo bo overperformal, kdo bo underperformal?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kow ::

Mislim, da bodo razne defenzivne delnice tipa Coca-Cola underperformale, ker so se ze napihnile letos. Overperformal pa bo Petrol - ker mu drzava nehala krasti denar. Jim je ze veliko pobrala letos. Underperformal bo tudi Microsoft.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

Hvala za namig. Glede na to da sloviš tukaj po izjemnih, suverenih brcah v temo over and over again, bom dal nekaj malega v coca cola

kow ::

Sparkxl je izjavil:

Hvala za namig. Glede na to da sloviš tukaj po izjemnih, suverenih brcah v temo over and over again, bom dal nekaj malega v coca cola


Microsofta pa ne upas kupiti? Kaksna pickica si. Lahko pa nam poves svoje mnenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

Tech smeti se ne dotikam do naslednjega pumpa čez kar nekaj let. Svoje mnenje pa povem kasneje. Popoldne grem cel portfolijo skozi da vidim kak se je vseh skoraj 50 pozicij letos držalo

kow ::

Kupil bos pa cukrano vodo v plastenki s PE 28? Genialno.

Alfonso ::

Ma ne genijalci ste kupci Tesle , Pltr, Upst, QS in podobno, skratka ARKK in Wood sledilci. Disruptive tehnologija ;)

kow ::

O kom pa govoris?

kow ::

kow je izjavil:

Drzi. Je pa to veliko dela, ker ni dovolj, da pokazes pretekle transakcije, ampak tudi bodoce. Jaz se temu ne mislim komitati. Sparxl, pac ne prenese, da imam drugacno mnenje kot on. Emocionalno je se otrok.
Evo, dam se eno mnenje. Teva pod 8$ dober nakup. Sam bi kupil, vendar bom v prihodnjih mesecih morda potreboval vecjo kolicine gotovine. Prodal sem nekaj mesecev nazaj nad 10$.


Izvolio.

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Kupil bos pa cukrano vodo v plastenki s PE 28? Genialno.


Kupil bom samo zato, ker si ti rekel da bo padlo. 1% dam not. Ti si forumski jim cramer, on ima sloves da zna vedno v temo brcnit

kow ::

Navkljub temu pa ne upas kupiti Microsofta. Kaksna pickica si.

J.McLane ::

Koliko mislite da je prodajenga pritiska zaradi davčnih "optimizacij". Recimo delnice, ki so leto zaključile bolj v minusu, opažam da so ob koncu leta še bolj v minusu, ker marsikdo prodaja zgolj zaradi tega, da mu izguba zniža dobiček drugje.

Je kaj na tem ali je to zgolj teorija ali pa ni tako izrazito da bi se odražalo v ceni delnic?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Malidelničar ::

Sparkxl je izjavil:

Tech smeti se ne dotikam do naslednjega pumpa čez kar nekaj let. Svoje mnenje pa povem kasneje. Popoldne grem cel portfolijo skozi da vidim kak se je vseh skoraj 50 pozicij letos držalo


Eno vprašanje za debato: Na Redditovih subreditih kjer sem aktiven (debatiramo predvsem z tujimi uporabniki iz U.S. in Evrope) je debata, da je bolje imeti manj pozicij, kot pa več. Eni zagovarjajo max 10, morda celo max 5 super investicij in to je to. Ker na ta način outperformaš trg, če pa razpršiš pa naj nebi profitiral. Recimo znan value Youtuber Sven Carlin zagovarja strategijo bližje tem principu.

Po drugi strani pa imajo ljudje kar razpršene recimo dividendne portfelje in na dolgi rok (buy&hold) naredijo čisto lep konkreten plus (recimo imaš zgodbo ameriškega hišnika Ronalda Reada: Ronald Read (philanthropist); @ Wikipedia https://www.cnbc.com/2016/08/29/janitor...

Jaz bom verjetno na dolgi rok bližje drugi strategiji z več pozicijami, ker imam že na LJSE kar nekaj pozicij, pa tudi s tujimi delnicami sedaj začenjam in bo številka pozicij minimum nekje 15-25 v roku 15 let po mojem.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

kow ::

Stvar je enostavna. A imas cas in mozganske kapacitete, da podrobno spremljas vec kot nekaj firm oz. sektorjev?

Zato vecina folka pac nabavlja delnice po principu kam se preliva denar, ne da bi delali analize vrednosti. Skratka, niso investitorji tipa Buffet.
Sam menim, da bo naslednje leto spet generacijska priloznost v tech nalozbe. V techu je pa jasno problem zadeti firmo, ki bo naredila x1000.
V dot com baloncku je amazon padel za 90%. Samo ne me vprasat katera firma je danasnji Amazon.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Spura ::

Vse je odvisno od tega, ali se bodo napovedi o recesiji (in nadaljnem zvisevanju obrestnih mer), uresnicile ali ne. Value stocks zgubljajo manj, ampak tudi ni potem hitre rasti, ce se bo trend obrnil. Jst sm se opeku z VOW3, ampak zdej je okol 52 week low in spet razmisljam, da bi dodal k poziciji. Ampak bo zgleda treba mal pocakat, da vidimo kdaj je konec bear marketa.

kow ::

Recesija je ze vracunana v cene delnic. Vprasanje je samo kako dolga oz. globoka bo napram "vracunani recesiji". Trgi so "forward looking".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Malidelničar ::

Kateri tržni podatki vas v času nihanj (ali pa celo crasha) recimo najbolj "umirijo" oz. vam dajo trden pregled kaj in kako? Katere vire kaj spremljate?

Ker recimo če si marca 2020 spremljal slovenske (pa tudi kakšne tuje) mainstream medije, je bilo strašenje zaradi neznanega COVID-a pred 'mother-of-all-recessions', 'it's ALL over', 'konec sveta'. Rtvslo celo vedno da isto sliko prestrašenega brokerja iz trading floora na Wall Streetu, če kdo spremlja :):) In potem tisto človek pogleda in si misli: "Joj, sosedou Joža je meu prou, k je reku, de bodo zdej pa use 'pokradl', pa de so delnice 'natega', pa de on ve de bomo 'use zgub'l'".

Kje ste recimo takrat videli, 'hm, nekaj se govori o Moderni/Pfizerju, ok poglejmo pa da vidimo kako stojijo trgi'? Če se pravilno spomnim, ste tukaj na Slo Techu že v roku enega meseca, aprila 2020 počasi debatirali kdo bi lahko kje kaj zdravstveno potegnil, čeprav je bilo ogromno nejasnosti še ...

Ali pa isto ko je bila invazija februarja na Ukrajino in je začelo pokat in spet 'Trgi se rušijo!' 'Strokovnjaki svarijo pred zlomom borze!', kje ste recimo pogledali da ste videli, 'Hm ok poglejmo malce kako bi lahko bilo z nafto v letošnjem letu, pa poglejmo kako bo plin, LPG, pa kakšne rudnine?'

Hipotetično, recimo tam nekje marca 2023, ok ni treba da je nek 'total clusterfuck shit', recimo hipotetično, da je okrevanje šibko, nepremičninski trg v ZDA stagnira, naročila so ampak stagnirajo, torej ni ravno evforija, kitajska malce stagnira zaradi Evergrande-a in zero-COVID-a, veliko je skrbi glede surovin, žitaric, recimo čipi so ok, primanjkuje pa aluminija, kovin.

Kako bi reagirali, da ne poslušaš sosedov'ga Jožeta ka reče 'Ejga, a si slišou de bo use propadl, so rekl na televiziji de n'bo dnar nč več vred'n, mormo nabau't zlato pa njivo, ti k s'neki investirou te bodo pa okradl, pazi kej dewš.' A bi vas to zmedlo, kako bi recimo časovno planirali, recimo marca 2023 se zadeve lomijo, kaj bi naredil?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

redtech ::

Razmerje RealEstate:Gold je nekako v povprečju (275)!



Mediana 455k / $1800 per oz = 252
https://fred.stlouisfed.org/graph/?g=Vj...

Če se igramo z razmerjem:
Nazadnje je mediana padla za 15% (2009).
Pred tem v letu 2006 je bil zlato zelo podcenjen (600) in v 2011 precenjenen (150).

Prognoza:
Mediana je še iz Q3 po zadnjih "signalih" so se cene že obrnile.
Mediana na 385k pomeni 15% padec, če zlato ostane na $1800 to pomeni (213).
Kdaj bi bilo zlato precenjeno (150) v tem scenariju? Pri $2500 per oz.

Glede na višanje obrestne mere, je nižanje cen nepremičnin pričakovano.
Ker so CB sedaj kupci zlata (dolgoročni), je $1800 mogoče nov support.

Z dvema neznankama je težko delati, bomo videli kam bo šel razmerje.

sejalecx ::

Mi nekdo razloži zakaj eur raste napram dolarju v zadnjih tednih?

Katere pozitivne točke vidite v EU za naslednje destletje ali dva?

Jaz jih izjemno malo. Mogoče edino izobraževalni sistem in rel. visoka produkcija inovativnega kadra. A tega lahko ZDA na hitro povlečejo v svoj hub, kar se v veliki meri tudi dogaja.

Na drugi strani imamo:
- popolnoma nekonkurenčno EV industrijo. Četudi se uresničijo najbolj optimistični scenariji glede produkcije baterij v EU, bodo evropska podjetja poklivala max 40% lastnega trga, ostalo kitajska in ZDA. Avto industrija predstavlja 7% vseh EU služb, kar je ogromna števlika.
-drage energente, ko nas ni vsaj polovica na dopustu ali nam vreme ni naklonjeno. Sem upal na preobrat v DE v jedrsko energijo pa so se pokakali.
-smo končna točka za praktično vse migracijske tokove. Za razliko od ameriškega 'melting pota' nobena eu država nima pojma, kako jih efektovno integrirat v družbo
-politiko, ki ni sposobna zašitit lastnih interesov in interesov svoji največjih igralcev (primeri Bayerna, VW ipd)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

Spura ::

kow je izjavil:

Recesija je ze vracunana v cene delnic. Vprasanje je samo kako dolga oz. globoka bo napram "vracunani recesiji". Trgi so "forward looking".

Ma to floskulo slisim vsakic, da je ze vse priced-in. Brezveze karkoli odlocat katero stvari kupit, saj je itak cena ze "fer" in so vsi prihodnji developmenti ze vkljuceni v ceno.

hujsk1999 ::

Letos sem na delnicah pušil okoli 7%, kar je ogromno. Faking Tesle sem pustil v portfelju 5%, kar je bila največja napaka. Moral bi jo prodati ko sem prodal večino TSLA - na vrhu.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

mgermo ::

Letos cca 1-2% minusa. Prodal blizu vrha po summer rallyu. Lucky timing.

kow ::

Spura je izjavil:

kow je izjavil:

Recesija je ze vracunana v cene delnic. Vprasanje je samo kako dolga oz. globoka bo napram "vracunani recesiji". Trgi so "forward looking".

Ma to floskulo slisim vsakic, da je ze vse priced-in. Brezveze karkoli odlocat katero stvari kupit, saj je itak cena ze "fer" in so vsi prihodnji developmenti ze vkljuceni v ceno.


Ne razumes kaj sem napisal. Gotovo nisem napisal, da znajo trgi predvideti prihodnost. Saj se vreme ne znamo napovedati vec kot 10 dni vnaprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

enemon ::

sejalecx je izjavil:

Mi nekdo razloži zakaj eur raste napram dolarju v zadnjih tednih?


Zato, ker je tudi ECB končno začela slediti FED-u in dvigovati obrestno mero.

Kapitan Jack ::

A naj poslusam tega, ker bi rad v letu 2023 zacel s trgovanjem?
https://claytrader.com/

redtech ::

6 Payments of $497
3000 parkiraj v KRKA bo pomoje najboljša situacija v tvojem primeru.

Uspešen trader se nebi ukvarjal z inštrukcijami novincev? :)

Tvoj predlog in še miljon drugih imajo vsi poslovni model zapeljan okrog človeške lastnosti - pohlep.

En primer: Tip ima sicer dobre razlage glede obveznic, obrestnih mer. Toksično pri njem je gotovo njegov sklad "Portfolio shield", ki ga ne oglašuje več. Druga še bolj toksična, ki sem jo opazil:



This endorsement was provided for compensation, this included a formal agreement between Steven Van Metre and Lifewater Media for a one-time fee of $25,000 for one placement to provide coverage on 12/28/2022 for Avalon Globocare Corp. (ALBT).

Delnice nisem šel gledat, gotovo ima naslednje lastnosti:
- nekaj razvija
- nima prihodkov
- potrebujejo svež denar (nova izdaja delnic)
- management ne živi slabo...

Pump & Dump, vsaka firma, ki namesto produkta oglašuje svojo delnico..., previdno.

Jim Rogers: Don't buy a hot tip.

Kapitan Jack ::

Kaj pa vem. Tip ne sili nobenega v nakup, pa tudi 30 dnevna garancijo daje za money back. Odvisno kaj pomeni za tebe uspesen trader. Ta vsaj ne obljublja na desetine tisoc dolarjev v "only one week" in kot gledam yt video govori realno.

Itak ne bom dal toliko denarja, preden sam ne raziscem, ampak lahko da bi bila dobra investicija.

Tu v tej temi nisem zasledil nic pametnega, kako zaceti s tradingom. Na neki platformi se registrirat in nalozit kes z VISE znam, a to je tud vse. Rabim mentorja. Mene bolj "skrbi" tip, ki me je na fb kontaktiral, ki mi bo ustvaril 5 tisocakov, ce vlozim 500€ v enem tednu.

Drugace pa ene par dni gledam youtube in zaenkrat lahko sam recem vse skupaj je en bullshit in ni sans, da bom sluzil mesecno po par jurjev, kaj sele po par deset tisocakov. Ampak, vseeno rad bi do konca zvohal v cem je kec.

redtech ::

Mislim, da je v temi večina varčevalcev v delnicah in ne trajderjev, ki delnice držijo kratek čas.

Jaz sem se največ od trejdanja naučil na Forexfactory forumu. 1000 in 1 trgavalno strategijo sem analiziral, delal backteste, razvil sem še zanimivega robota, tak konzervativen skalper, ki je lahko požrl velike premike v napačno smer.

Po nekaj mesecih boš spoznal kar nekaj sistemov za trgovanje. Na podlagi win:loss ratio potem oblikuješ še MM (money management) - najbolj kritičen del trgovanja.

Malo za igro si naredi sistem in MM za ruleto, kjer boš izgubljal nizek procent, pri trgovanju je podobno s to razliko, da lahko dobivaš :)

Kje je keč crypto miljonarjev? Znanje ali pravi trenutek na pravem mestu ali kaj drugega, tveganje?

Malidelničar ::

Ker so me skritizirali, da sem očitno na nepravilen način, a iskreno z dobrimi nameni želel obuditi temo delnic Tesle, objavljam pač tu:

Tesline delnice so v zadnjem letu konkretno padle:

Here's How Tesla Stock's 69% Crash In 2022 Compares To Other Slumping Stocks
https://www.forbes.com/sites/dereksaul/...

Se vam zdi, da je je TSLA bila balon (že če pogledaš en osnoven graf za zadnja 2,3 leta), ali pa bo pač delnica počasi rasla iz nižjih valuacij (prihodnji blue chip)? Ali bi morali na TSLA gledati bolj kot na tipičnega avtomobilskega proizvajalca - izzivalca - ki ima pač tudi konkurenco (Toyota, NIO, Lucid, Daimler, BMW, BYD, KIA), omejeno rast po segmentih (Tesla napada izključno luxury segment) in ne kot disruptivno tech firmo (kljub vsem gizmotom, ki so vgrajeni v Tesle)?

Ste z Teslo kaj zaslužili, ste se opekli?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

««
131 / 163
»»