» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
112 / 180
»»

hujsk1999 ::

Pričakujem -90%+ za večino delnic. Netflix bi se moral konsolidirat pri 30$, Tesla pri 80$ itd.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

Sparkxl ::

Težki časi so pred nami, pa saj to smo že vedeli en čas. Jaz ne prodajam nič, plana se držim, to je prodat nič še vsaj 5 let. Preventivno pa sem glavo zakopal globoko v pesek, računa ne odprem do nadaljnega. Ostjam v iluziji od 2 tedna nazaj, ko je kazalo skoraj +40% YTD

Malidelničar ::

hujsk1999 je izjavil:

Pričakujem -90%+ za večino delnic. Netflix bi se moral konsolidirat pri 30$, Tesla pri 80$ itd.

Na kakšni osnovi -90%?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

Ko pada pričakuje, da nikoli ne bo nehalo padati, ko raste pričakuje, da nikoli ne bo nehalo rasti....
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Masayoshi ::

Growth delnice, ki imajo slab cash flow in dobiček (ali pa ju sploh nimajo) bodo/so že padle tudi za 90% (recimo razni CVNA, W, PTON, razni SPACi...). Pa marsikatera firma tudi ne bo preživela. Tako so leta 2011 potonile marsikatere naftne junior firme (v glavnem fracking) ko je bila cena nafte dlje časa v podnu. Sicer nekateri napovedujejo padec do nekje pred coronskih nivojev (cca sp 3000). Ampak sem se sam na težak način naučil, da ljudje ki napovedujejo par mesecev ali leto naprej kje bodo nivoji delnic, običajno nimajo pojma. Pač kdaj kdo zadane kot slepa kura tudi zrno najde. Preveč je gibajočih spremenljivk v igri.

J.McLane ::

Meni je portfelj padel 28% iz ATH, po plačanem davku je trenutno še +30%.

Razne papirnate firme bodo jasno odletele kot knof od gat. Na splošno to kar sem ogledoval in kar imam, pa deluje še vedno kar OK na dolgi rok.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Sem izredno zadovoljen s trenutnim delniskim portfeljem. Od techa imam samo Teslo, ki mislim da je odlicen dolgorocni nakup in nameravam drzati se leta. Drugi najvecji delez je v Berkshire, ki je vedno izjemen v takih casih. Tretja Krka, ki je tepena zaradi rusko-ukrajinske vojne. Precejsnja napaka, da nisem prodal, zdaj mislim, da je prepozno.

Mi je pa zal, da nisem vec casa namenil investiranju. Izgubljene priloznosti, ki sem jih imel na radarju: uran, nafta, baker. Kakorkoli, od ATH mi je portfelj padel 15.5%. No biggie.

Vidividi ::

Kaj pravite na trenutno situacijo Krke, Petrol.... pada
Saj nekaj inflacije bi držal z dividendami, razmišljam. Za dolgoročni nakup je trenutek ali ne?

J.McLane ::

Sigurno bolje kupit sedaj kot pa pred enim mesecem, samo nihče ne ve ali bo še bolje kupit naslednji mesec, ali naslednje leto, ali...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Lonsarg ::

Za long term je zdele precej dober trenutek za vstop. 10% pod vrhom ce gledas ETFje.

Za kratko ali srednjerocno pa kot pravijo, gambling :) Moj srednjerocni gambling je, da sem postopoma zacel kupovat.

kow ::

Problem je ugotoviti predvsem kaj kupiti. Razen, seveda ce si pasiven investitor in kupujes razprsene ETF.

Trenutno bi sam kupil Teslo - samo sem ze itak prevec izpostavljen in si ne morem privosciti. Verjetno bom danes dokupil Teva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Webmojster ::

Lonsarg je izjavil:

Za long term je zdele precej dober trenutek za vstop. 10% pod vrhom ce gledas ETFje.

Za kratko ali srednjerocno pa kot pravijo, gambling :) Moj srednjerocni gambling je, da sem postopoma zacel kupovat.


Bolj 18% pod vrhom v začetku leta (če gledaš sp500 etf). Sicer pa še vedno lahko pade :)

kow ::

Pri tej inflaciji, je padlo realno cez 20% :) Imo, kdor pricakuje neke blazne nominalne padce, se moti. Mesecna inflacija je cirka 0.5%.

Sparkxl ::

kow je izjavil:

Problem je ugotoviti predvsem kaj kupiti. Razen, seveda ce si pasiven investitor in kupujes razprsene ETF.



Ne vem ki ti tu vidiš problem, ker stvar je že kar nekaj časa jasna: energetika, surovine in vse kar ima veze s pridelavo hrane. To so sektorji za investiranje na dolge proge, torej vsaj 5 let.
Edini "problem" tukaj je, da mainstream o tem še ne poroča. Ko bodo na cnbc začeli pol dneva diskutirati o premogu in nafti tako kot zadnje 2 leti o tesli in btc, v trenutku prodam

hujsk1999 ::

Najboljše se boriš proti inflaciji tako da zmanjšaš potrošnjo. To ponavadi prinese recesijo, ampak deluje pozitivno na mentalno zdravje navadnega človeka.
Intel Core i9-13900KS/MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24G/EKWB Custom

kow ::

Imo, smo pri 105$ za nafto ze prepozni za energente. Imo, je to peak. Lahko kvecjemu sledi inflaciji, visje pa ne gre, ker se zlomi ekonomija. Pa saj se je ze. Dobro, lahko racunas na energetski baloncek, ampak se bo v nekaj letih sesul. Raje bom pozorno opazoval kaksne boljse priloznosti.

Pricakujem vse vec ljudi na elektricnih kolesih na poti v sluzbo. Poznam nekoga, ki se sedaj vozi z motorjem itd. Demand destruction ima seveda zamik, vendar mislim da se, vsaj v slo, ze dogaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

J.McLane ::

Kot sem že pisal, inflacija se je zgodila, torej preteklik. Nikjer ni napisanega pravila da bo to kar šlo tako naprej. Enako je pri delnicah nekaj raste in ima folk percepcijo, da to mora iti kar linerano naprej v neskončnost.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Sparkxl ::

No ja, meni se bolj zdi da je inflacija sedanjik, ker nisem opazil da je izginila.

Sparkxl ::

Kdor misli da je 105$ za sod peak, se globoko moti.

To je današnja novica.
https://www.zerohedge.com/energy/gulf-s...

"Saudi Arabia and the United Arab Emirates warned earlier this week that their spare energy capacity is decreasing in all energy sectors as key producers reduce investment in fossil fuels, pushing oil, diesel, and natural gas to trade at near-record highs."

Take novice se zadnje leto pojavljajo nostop, samo jih noben noče videti, ker so vsi obsedeni z propelerji in rožicami. Temu posledično noben ne financira novih odkritij.
Ob vseh blodnjah o zelenem pa svet še vedno poganja v 80% nafta, plin in premog. In teh 80% noben ne financira, ker bomo zdaj vsi eko. Nafa peak 105$? Komedija

kow ::

Nisem rekel, da je nafta dosegla cenovni peak. Rekel sem, da ni mogoce visja ravnotezna cena. Ce je letna inflacija 10%, potem bo konec leta lahko 10$ visja.
Ampak realna cena oz. odstotek nase porabe, ki jo namenimo energiji, ne more iti kaj visje, brez da ostala poraba zacne padati, se poveca nezaposelnost itd.
Kar zmanjsa porabo. Da ne omenimo, da je potem naslednja moja investicija solarna streha itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Spura ::

kow je izjavil:

Ce je letna inflacija 10%, potem bo konec leta lahko 10$ visja.
Cudno matematiko imas to. Nafta je samo majhen delez inflacijske kosarice, tako da lahko komot zraste $20 brez da bi se zaradi tega cela inflacija zvisala za 20%.

redtech ::

Počasi so dojeli, tudi drugi bodo ...

BlackRock ditches green activism over Russia energy fears
Fund titan says investing in traditional energy sources is now required to boost security

Sparkxl ::

Uh to pa je preobrat, ker oni so glavni veliki player pri eko fašizmu. Od kot imaš to?

rini ::

redtech ::

29:30


Če na crude potegneš long-term resistance, je sodček tam okrog $300.

Mislim, da je v nafti največji risk-reward v oil service.
SLB, HAL (potencial 3x) recimo sta že naredila prvi preobrat, vendar sta še daleč od topa, Exxon na drugi strani je že blizu vrha, zato moramo iskati laggerje.

HLX, RIG (potencial 10x) sta še na začetku in taka pozicija z majhnimi vložki lahko prinese veliko.

Od majorjev se mi zdi najbolj podcenjeni:
Woodside WPL, 19 maja je glasovanje o združitvi z BHP (o&g) in WPL bo postal top 10 LNG producer, ravno pravi čas bi rekel na trenutno krizo.

Sparkxl ::

rini je izjavil:

TheTelegraph

https://www.telegraph.co.uk/business/20...


Par mesecev nazaj sem poslušal en podcast nekega guruja investiranja in je rekel takole: eko teror, veganstvo, woke in vsa novodobna sranja bodo odplakljena v kanalizacijo ko pridejo hudi časi, ker folk ima zdaj polno rit vsega in jim je dolgčas, zato si izmišljuejo te kozlarije.
In evo ga, še prav začeli pa največji eko teorist obrača ploščo

J.McLane ::

Ne gre zato da bi jih odplaknili v kanaliziacijo, gre bolj zato da ti načini niso še dovolj razviti da bi kar iz danes na jutri nadomestili fosilna goriva. Pri energetiki smo prevelike upe postavljali na obnovljive vire, pri tem pa nič ne delali na fosilnih. To ne pomeni da bodo obnovljivi viri tudi dolgoročno pogoreli, ne bodo in ne smejo, če ne bomo pogoreli še mi zraven.

Eko teror je skrajna stran, tako kot je skrajna stran 100% nafta. Na tem svetu pa ni nič črnobelega, tako kot pri prehrani poznamo zmerno uživanje mesa, tako pri energetiki poznamo neko mešanico obnovljivih virov in fosilnih goriv. Vlagati bo pa potrebno v vse oblike, ker nas je na tem planetu vedno več in trošimo vsak dan več energije.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Eh, ljudje so pac nepouceni in pozabljajo hitro. Poleti, ko bo elektrika cez dan prakticno zastonj, bodo obrnili plosco za par mesecev. Cela paradigma energetskega sistema se je spremenila, zgradili pa smo izredno malo infrastrukture.
Dejansko bo zaradi zimskih mesecev verjetno vreci nekaj miliard v nuklearko in bomo plavali v energiji. Sploh ni veliko, v veliki sliki.

Malidelničar ::

Btw. ali politične napovedi o spremenjenih davkih in obdavčitvah, kaj spreminjajo vašo naložbeno strategijo, ali ostajate pri zastavljeni poti?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

rini ::

A že spet.

Malidelničar ::

rini je izjavil:

A že spet.

Ne, jaz ostajam dolgoročno na trgu.
Ampak me zanimajo nasveti starih mačkov, ki ste na trgu že od krize 2009, vladnih pretresov 2010, 2012, evro-krize 2013, in potem bull-runa 2014-2019 itd.
1) Kako reagirati na povečevanje inflacije (zunanji pritiski)
2) Kako reagirati na davčne spremembe: recimo zamenjava brokerja, sprememba strategije iz delniške v growth, zmanjšanje števila vstopov na trg in večji posamezni nakupi z namenom znižanka stroškov kolikor le mogoče?
Bom vesel kakšnih nasvetov.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mike_Rotch ::

Vprašanje. Katero platformo za trgovanje priporočate. Trenutno imam vse na Revolutu, pa so zneski postali malo previsoki za mojo cono udobja.

Pa mogoče kdo ve kako je s prenosom portfelja na drugo platformo?

kow ::

Malidelničar je izjavil:

rini je izjavil:

A že spet.

Ne, jaz ostajam dolgoročno na trgu.
Ampak me zanimajo nasveti starih mačkov, ki ste na trgu že od krize 2009, vladnih pretresov 2010, 2012, evro-krize 2013, in potem bull-runa 2014-2019 itd.
1) Kako reagirati na povečevanje inflacije (zunanji pritiski)
2) Kako reagirati na davčne spremembe: recimo zamenjava brokerja, sprememba strategije iz delniške v growth, zmanjšanje števila vstopov na trg in večji posamezni nakupi z namenom znižanka stroškov kolikor le mogoče?
Bom vesel kakšnih nasvetov.


Osebno mislim, da je problem z res visoko inflacijo že rešen in smo že v globalni recesiji. Mislim, da bo FED kmalu najavil "pavzo" in bo inflacija šla hitro na 4-5%. Bolj se bojim, da bo šla še nižje - takrat lahko verjetno najrevnejši sloji pričakujejo državno pomoč v obliki čekov/bonov, da se preprečijo bankroti. Smo tudi že pri cenah nafte, ko lahko pričakujemo več šortanja. Je pa tudi res, da če se kitajci ne zresnijo s kovidom in njihovo nespametno politiko, lahko zadeve še dodatno zakomplicirajo.

Najbolj, 95% pa sem prepričan v nekajletne negativne realne obresti. Ne vidim, kako se jim lahko ognemo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Malidelničar ::

kow: se ti zdi v recimo teh časih pameten pivot v energetiko in materiale (delnice, skladi) kot hedge?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

po mojem bodo sedanje krize kar bolj drugačne kot so bile v preteklosti. prvič imamo neprimerno bolj povezan in globalni svet, ki se takoj pozna na vseh borzah, potem imamo tu printanje denarja po krizi in vojno na dvorišču, morda še deflatorni bitcoin ki zna dopolniti vlogo zlata...

in pa finančni sektor se je spremenil. če je včasih veljalo da je finančni sektor v pomoč gospodarstvu, imam občutek da že lep čas temu ni tako. da se je finančni sektor že tako razrasel, da je gospodarstvo odvisno od njega in ne obratno kot je to veljalo včasih...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kow ::

Malidelničar je izjavil:

kow: se ti zdi v recimo teh časih pameten pivot v energetiko in materiale (delnice, skladi) kot hedge?


Meni se zdi, da je prvi commodity cikel peaknil. Ne znam si predstavljati, da bi sla nafta se gor (v maj 2022 dolarjih) - ne pozabi, da je vecina valut izgubila proti dolarju. Razen seveda, ce centralne banke ne prispevajo nov stimulus. Demand destruction se je pomoje že začel.
Če pa pride do kakšne 10-20% korekcije (pri nafti), potem ja. Za vsak material posebej pa nimam občutka, ker se ne spoznam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Sparkxl ::

Včeraj so kitajci samo omenili da podo počasi odprli, pa je nafta skočila konkretno. Comoditi cikel traja ponavadi precej let, tako da težko govorimo o kakem vrhu. Je pa to volatilno za znoret in trenutno pač pikira dol. Pred tem pa je šlo strmo gor.

kow ::

Take novice so brezpredmetne. Stejejo podatki o proizvodnji in porabi. Sam mislim, da se bo pri teh cenah proizvodnja povecala, poraba pa ne bo rasla oz. bo celo padla. Ne pozabi da podatki zaostajajo 2 ali 3 mesece. Tudi ljudje so precej neracionalni in sele cez nekaj mesecev skapirajo, da imajo manj v zepu. Pomoje se bodo elektricni bicikli v naslednjih letih prodajali kot sveze zemljice.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

kow ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

redtech ::

kow ::

Se strinjam, da bo cikel dolg. Ampak cikli so sestavljeni iz mini ciklov. Imo, cena nafte in obrestne mere hkrati ne morejo vec gor, ne da bi imeli ornk recesijo.

redtech ::

https://plus2.credit-suisse.com/shortur...

De-basing comes in many shapes and forms. President Roosevelt did it with gold
- he made everyone sell gold to the Fed at $20.67 per ounce in 1933, and
then in 1934 the government's price of gold was increased to $35 per ounce,
i.e., the dollar was devalued.

President Nixon closed the gold window for good.
Chair Bernanke reflated stock prices. We see Chair Powell as trying to deflate them,
and that he will keep pushing against rallies and curve inversions until he succeeds.

Finally, consider the fact that the White House is backing the inflation fight...

As President Biden remarked earlier this week, "inflation is a challenge for
families across the country and bringing it down is my top economic priority;
[...] this starts with the Federal Reserve; [...] I will never interfere with the
Fed's independence [...] and I agree with what Chairman Powell said last week
that the number one threat to [the economy] - is inflation". To me, that sounds
as if President Biden closed the "wealth window", much like President Nixon
closed the gold window. President Biden's comments this week mean that he
announced the end of the Fed put, and endorsed the Fed call to slay inflation...

Sedaj mislim, da je še močan buy the dip narrative, ki ga nameravajo potolči.

Od IBKR sem dobil obvestilo "increase in margin requirements", vendar mi ne odpre, da bi videl podatke.
Mogoče ste tudi pri drugih brokerjih dobili podobno obvestilo?

J.McLane ::

EU bo zmetala ogromno denarja v OVE, kje bo ta denar pristal:


- Offshore wind
- Solar
- Energy storage

Določeni majhni projekti bodo dobili financiranje tako rekoč iz neba. Večina pogoče bo pa verjetno spet šlo velikim.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Sparkxl ::

Mene bolj zanima od kot bo ta denar prišel. To je seveda retorično vprašanje, ker prišel bo z ctrl+p. Vmes pa nam švabska čarovnica razlaga da jeseni bo inflacija kar tako čudežno izginila.
Še zdaj pa ni odgovora od kot bo prišel štrom ko propelerji ne delajo in sonce ne sije

J.McLane ::

Seveda je odgovor, od tam kot zdaj iz rezervnih generatorjev, plin in nafta. S časoma bodo pa te turbine vedno več gonili na sintetična goriva, pridobljne iz viškov OVE.

Potek bo nekako takšen:
- ko je moč SE+VE nekje na ravni potreb omrežja, je proizvodnje nekje za 10-15% (na pamet, ker pač OVE ne deluejjo ves čas)
- ko bo moč SE+VE na 2x potreb omrežja, bomo viške usmerjali v hranilnike in sintetična goriva, proizvodnja seže recimo na 30% potreb + plinske delujejo 10% na sintetičnih gorivih
- ko bo moč SE+VE na 5x potreb omrežja, bomo praktično neodvisni od tujih energentov.

Ta tranzicija v celoti zna trajati ene 20-30 let, ampak smer je jasna. V Vmesnem času bodo jasno tudi veliki problemi, ker določene segment ne bo dohajal drugega in tudi zapiranje TE zna biti prehitro, ko še ne bomo imeli dovolj drugih kapacitet. Tako da vmes ni neumno postavljat dodatnih plinskih elektrarn, ki bodo potem lahko tudi kurile sintetična goriva.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

Update LNG velikana v nastajanju Woodside.

Prvega junija bodo izdane nove delnice in možno je, da bodo BHP holderji prodajali deleže v WPL-ju, kar bo potisnilo ceno WPL-ja navzdol.

Odličen long-term bet, če koga zanima plin naj spremlja dogajanje v Avstraliji: WPL in Beetaloo basin.

mgermo ::

V čem je fora, da je moj vložen dokument o kapitalskih dobičkih (lol) še v obdelavi?

bobby ::

Pravi naslov za tvoje vprasanhe:
https://m.youtube.com/watch?v=QpqsZGjND...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Malidelničar ::

Zanimivo mnenje:
https://seekingalpha.com/article/450091...

Se bo padec nadaljeval?
Kje vidite priložnosti za nakupe (long-term ali samo short-term tradei)?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

pikachu004 ::

Malidelničar je izjavil:

Zanimivo mnenje:
https://seekingalpha.com/article/450091...

Se bo padec nadaljeval?
Kje vidite priložnosti za nakupe (long-term ali samo short-term tradei)?


Jaz gledam samo long term, ker mi je pač tako lažje. Dokupujem ob priložnostih, večinoma dividendne delnice podjetij, ki letno zvišujejo dividende. Se bo padec nadaljeval? Ne vem, vem pa da za enkrat še ni novic o ljudeh, ki izgubljajo službe in o ljudeh, ki ne morejo odplačevati posojil. Verjetno do tam še pridemo, če bo šlo tako naprej je to lahko kar kmalu. Jaz bom še malo počakal, v tem času probal čim več privarčevati.
««
112 / 180
»»