» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
111 / 180
»»

bobby ::

Bela krajna@ to vse drzi v primeru, da se vse, kar se dogaja linearno in delta sprememb je minimalna.
Ampak to, kar ti izpostavljas, se je delta spremenila leta 2008 s QE in naprej kar ni niti osnove merodajnosti. Poleg tega, ce bos upošteval zaporedja menjave svetovne valute je dolar ze cez obdobje in katero bo naslednje se špekulira v yuan. Rubelj samo do prinaša temu.
Zatorej "laž" ni pravilna definicija, ker do 2008 QE ni obstajala in 2008 so se pravila spremenila.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bobby ::

Aja, moja pozicija nima nobene veze s slovensko politicno srenjo

Update#2: razen minimalno v primeru gradnje nek2

Update #3: cakam, da bi eden napisal stavek:"sell in may and go away"
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

rini ::

Malidelničar je izjavil:

Malce off-topic: Boste prodali celotne portfelje zaradi spremenjenih političnih razmer v Sloveniji in potencialno višjih obdavčitev kapitalskih dobičkov?


Takoj zjutraj sem zaprl vse pozicije in odprl panamski račun, ker sem se ustrašil 5% višjega davka. Pravzaprav mi je pa v čast, da prispevam ob povprečni plači visok zaslužek v slovenski proračun. To je razlika med balkanci, ki iščejo luknje, in severnjaki, ki se med seboj postavljajo in tekmujejo, kdo državi več prispeva.

Malidelničar ::

rini je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Malce off-topic: Boste prodali celotne portfelje zaradi spremenjenih političnih razmer v Sloveniji in potencialno višjih obdavčitev kapitalskih dobičkov?


Takoj zjutraj sem zaprl vse pozicije in odprl panamski račun, ker sem se ustrašil 5% višjega davka. Pravzaprav mi je pa v čast, da prispevam ob povprečni plači visok zaslužek v slovenski proračun. To je razlika med balkanci, ki iščejo luknje, in severnjaki, ki se med seboj postavljajo in tekmujejo, kdo državi več prispeva.


No saj jaz verjetno tudi ne bom zaprl, samo zanimajo me vaša stališča. Je pa težko v bistvu ob slovenskih davkih oplajati premoženje. Nekatere ljudi sem že slišal v paniki govoriti, da bodo denar selili čez mejo, mislim, da vseeno ni potrebno tako panično reagirati. Navsezadnje sem sam na borzo vlagal v času pajdaškega LDS-a, nato dolgo ne, pa začel sem zopet šele pod Šarcem, ki tudi ni bil ravno prijazen glede tega (dvignil obdavčitev dividend - kar naj bi nas btw. spet čakalo).
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

bobby ::

Ti res mislis, da je svetovna ekonomija kakorkoli vezana na slo politiko?
Seriously? Ce drugi pravijo (kdorkoli ze to so) da bodo naredili (kakoli ze bodo) se ti to resnicno zdi kakorkoli merodajno? Resno aploh aprasevat glede tega??!?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

rini ::

Očitno ima preganjavico.... "prime naj se za denarnico" :)

Sparkxl ::

Vse kar hodlam ne mislim prodati pred ca. 2030. Do takrat pa se bo menjalo še vsaj 3 vlade

bobby ::

Zakaj ne razmislis se v srebru in uranu?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Bela_Krajina ::

Sparkxl je izjavil:

Kako pa danes dela...kam pogledam vse rdeče. Nafta pod 100, zlato proti 1900,... Kakšen poseben razlog, sem kaj zamudil? Tukaj pomaga klasična preverjena metoda...glavo v pesek in ne gledati stanja na računu vsaj 2 meseca :)

Zgleda da se je trg med vikendom malce umiril. (zaprt trg) Potem pa v ponedeljek nadaljevanje gibanja cene tako kot pred vikendom.

Zgodovina sprememb…

bobby ::

Kako si lahko tako ozwk, za vijend je napisal,. Resno?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Bela_Krajina ::

Zato, ker spremljam tudi kripto, ki ocitno zadnje case kopira gibanje cene tega marketa. Verjetno je razlog iskat pred vikendom. Tist govor, ki sem ga omenil, od takrat naprej je zaznat malo vec padca. Zato ima morda kaj z reakcijo na tist govor.

J.McLane ::

Zakaj pa taka panika glede davkov? A se je Golob kaj opredelil glede tega? Nisem spremljal. Levica verjetno ne bo v koaliciji, saj je ne rabijo za št. glasov ali kako?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

Nekje sem zasledil, da naj bi Svoboda dvignila davek nazaj na 27,5%. Raje imam to opcijo kot, da zmečemo miljarde za vojsko.
(Na netu nisem našel potrditve tega)

Drugače pa v naši regiji:

Velik plus za Srbijo prinaša najnižja stopnja davka od dohodkov pravnih oseb v Evropi (10%). V Sloveniji je stopnja obdavčitve davka od dohodkov pravnih oseb skorajda dvakrat višja in je pri 19 %.

Da so tujci v srbsko gospodarstvo pripravljeni vlagati vedno več, kaže podatek, da je priliv neposrednih tujih naložb v Srbiji v prvih devetih mesecih leta 2020 znašal 1,9 milijarde EUR. Priliv neposrednih tujih naložb v Srbijo pa se je že v letu 2019 glede na leto 2018 povečal za 9% na 3,8 milijarde EUR.

Načrt Srbije je torej podoben kot so ga pred leti izvedli na Irskem, ko so se iz hude gospodarske situacije v finančni krizi 2009 odbili v hitro rast BDP in splošnega življenjskega standarda.

https://www.domovina.je/srbija-z-nizkim...

Če država deluje... Spusti davke, stisne zobe in kapital bo prišel sam od sebe, ker bo okolje ugodno.
Enako, kot mi iščemo poceni in donosno investicijo, išče kapital/firme svoj pristan med državami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

user4683 ::

Ne rabiš iti tako daleč po balkanu, da najdeš državo, ki ima tako nizko obdavčitev pravnih oseb (do določene meje). Pa še v EU je.

Malidelničar ::

redtech - ma zaradi tistih 27,5% ne bom prodal itak. Ali pa če bo več. Samo berem malce odzive po Twitterju. Se strinjam, da v 10-15 letih se zamenja še veliko vlad, različni ukrepi se lahko še sprejmejo. Sam bom vztrajal se ni nič za bat 8-)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

redtech ::

Najbolje za male delničarje bi bilo, če bi v SLO imeli SIPP (self-invested personal pension).

When you pay into a SIPP, you'll receive a 25% top up. So, if you plan on investing GBP100 in your SIPP, you'll only need to put GBP80 in your account, and the government will add the remaining GBP20.

The amount you can invest tax-efficiently is limited though. Currently, the annual limit is set to GBP40,000, or 100% of your earnings, whichever is lower

Nadgradnja sedanjega 2. stebra
Dobički in dividende niso obdavčene do recimo 30k, država pa z dodatnimi olajšavami pri dohodnini, nagradi vplačila.

Če ne letimo v oblakih, bi ti taka naložba v SLO delnicah pri 5% dividendah prinesla - 1500 EUR / leto.
Pri naložbah v tujini se odbije witholding tax - 1200 EUR / leto

Primer: malo si zamišljam :=)
Zaposleni bi moral od plače varčevati recimo 200EUR / mesec od 28. do 40. leta.
Takrat doseže recimo maximum, ki je še neobdavčen - 30k.
Naslednjih 20 let lahko vplačuje samo 100EUR, ker si že obdavčen po normalni stopnji.
Davka nisem izračunal točno, računal sem 3,5% donos in pri 60. letu končaš z 90k.
S takim zneskom ujameš potem 3500 / leto po davkih (5% dividende - davek).
Recimo čez palec, dobiš 1/3 povprečne plače + minimalno pokojnino - skupaj imaš potem kupno moč povprečne plače + kapital.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

libreus ::

Ja, to bi bilo res super. Žal smo pri nas tukaj še zadaj ...

J.McLane ::

Dokler so kapitalski dobički ločeni od splošne dohodnine, sem jaz srečen.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Malidelničar ::

J.McLane je izjavil:

Dokler so kapitalski dobički ločeni od splošne dohodnine, sem jaz srečen.

Obstaja nevarnost, da se to spremeni?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

To smo že imeli (mislim da tam 2006), pa tudi Mesec sanja o tem. Se je pa davčna osnova zmanjševala z revolvalizacijo, torej več let kot si držal, več se ti je upoštevalo "inflacije".
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Malidelničar ::

J.McLane: Ok vsaj to, kar gre malo na mlin nam long term in dividendnim investitorjem.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

FrRoSt ::

Bela_Krajina je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Kako pa danes dela...kam pogledam vse rdeče. Nafta pod 100, zlato proti 1900,... Kakšen poseben razlog, sem kaj zamudil? Tukaj pomaga klasična preverjena metoda...glavo v pesek in ne gledati stanja na računu vsaj 2 meseca :)

Zgleda da se je trg med vikendom malce umiril. (zaprt trg) Potem pa v ponedeljek nadaljevanje gibanja cene tako kot pred vikendom.


https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/borz...
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

redtech ::

Ja pogledaš Kitajsko in vidiš napoved za US. Ko Kitajska pade US še raste, ker denar iz CN teče v US. Ta vzorec, je zelo zanesljiv.

Ko ima probleme največji izvoznik, jih bo z zamikom imel največji uvoznik.

V US sem večino prodal, 25% imam v denarju. 3/4 acc USD long, GBP, EUR short.

Mogoče bi moral še več prodati, vse kar imam so surovine: oil, gas, diamonds, uranium, gold, silver.

Sumim, da bomo poleg recesije še vedno imeli inflacijo in bi lahko surovine dobro odnesle.

Praviloma greš v recesiji v obveznice in potem, ko pridejo deregulacija, vzpodbude... v tech.
Sedaj FED hoče načrtno uničiti demand, višati obrestno mero.., taper

Dvignili so vsega skupaj 0.50 in že vse strmo navzdol, to je šele začetek. Največji trik pa je, da balance sheet še vedno raste, zato mislim, da bo inflacija ostala visoka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Sparkxl ::

Inflacija bo garantirano visoka v naslednjih letih iz večih razlogov, ki so se zdaj združili:
Deglobalizacija povzorča inflacijo
Demografska slika v razvitem svetu+kitajska bo inflacijo samo dvigovala
Cene surovin bodo šle samo gor v naslednjih letih in to spet povzroča inflacijo

J.McLane ::

Inflacija se je že zdavnaj zgodila, samo tisti, ki jo merijo jo merijo s prevelikim zamikom. Ni nujno, da bo še naprej tako rasla.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

FrRoSt ::

Inflacija bo velika, gospodarska rast pa majhna ali blizu ničle; se pravi: pojavila se bo stagflacija.

Prizadela bo večinoma (napihnjena) tehnološka podjetja, ..... verjetno, surovine, hrana in še marsikaj jo bodo verjetno (malo) bolje odnesle...

Denar se bo selil v obveznice, kjer se bodo povečali pribitki, zadolževanje bo torej dražje, donosi večji (lovili bodo inflacijo).

Vprašanje je samo proizvodnja.... ali bo stagnirala, padla ali rasla in zakaj!? Zaradi pretrganih dobavnih verig, manjše kupne moči ali kaj drugega .... Tudi to bo vplivalo na inflacijo!?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

J.McLane ::

Evo dobil še odločbo o kapitalskih dobičkih, bo tole kar vplivalo na moje postopno vlaganje vsak mesec, 2 meseca ziher ne bo viška denarja za vlaganje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

bobby ::

Torej imas sladke tezave?

Aja, sladke tezave so tezave,, ko moras placat davek od dobicka in je to zate problem, na drugi strani si imel pa dobicek in je ta del sladek.
:)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

rini ::

J.McLane je izjavil:

Evo dobil še odločbo o kapitalskih dobičkih, bo tole kar vplivalo na moje postopno vlaganje vsak mesec, 2 meseca ziher ne bo viška denarja za vlaganje.


V katerem letu si prodajal? In ali so ti poslali odločbo priporočeno?

Jaz za prodajo papirjev v letu 2020 še nimam nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rini ()

Malidelničar ::

Koliko priporočate imeti v največji poziciji v portfelju?
Ste bolj za diverzifikacijo ali večjo stavo na posamezno delnico?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

rini je izjavil:

J.McLane je izjavil:

Evo dobil še odločbo o kapitalskih dobičkih, bo tole kar vplivalo na moje postopno vlaganje vsak mesec, 2 meseca ziher ne bo viška denarja za vlaganje.


V katerem letu si prodajal? In ali so ti poslali odločbo priporočeno?

Jaz za prodajo papirjev v letu 2020 še nimam nič.


Za 2021 itak kaj si pa mislil? Oddal preko eDavkov in tam sem si tudi nastavil e-vročanje, tako da ni prišlo nič po pošti.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Bobo95 ::

Kako se pa e-vročanje naštima? Sem dobil danes odločbo po pošti

rini ::

Kaj je fora tega swinganja, ko ob določem času vse odbije in je kar na lepem poplava denarja pri več različnih papirjih?

Recimo ravnokar točno ob 02:30 PM

pingme ::

rini je izjavil:

Kaj je fora tega swinganja, ko ob določem času vse odbije in je kar na lepem poplava denarja pri več različnih papirjih?
Recimo ravnokar točno ob 02:30 PM

Powell pushes back on bigger rate hikes after half-point increases.
Market je pač trenutno zelo volatilen in na vsako informacijo reagira ekstremno.

rini ::

Kakšen sistem to mora biti v ozadju, da z eno tipko premakneš celotno borzo ob točno določenem času. Kot da bi se država sama igrala.

redtech ::

Fed raises interest rates by 0.50%, largest move since 2000. Trg zadovoljen :)

Nova pozicija: PBRA, PetroBras

EUR je decade low:
EUR in GBP bom v takem ritmu držal short do nivoja iz leta 2001 (0,85).

Italija: Maj
"Ne gre za recesijo, ampak upočasnitev"
"Gospodarstvo se trenutno upočasnjuje. Ne gre za recesijo, gre za upočasnitev," poudarja premier Draghi.

https://tradingeconomics.com/italy/gdp-...
Italy's gross domestic product contracted by 0.2 percent quarter-on-quarter in the three months to March of 2022
Do Jeseni bo v recesiji, če politik govori, da ni je to alarm prve stopnje. :)

@rini Mislim, da algoritmi naredijo push, retail FOMO potem sledi temu. Algoritem se potem prestavi proti retail :)

rini ::

Danes pa v obratno smer. Kot da je Rusija uporabila jedrsko orožje.

S&P 500 pri 3500 je zagotovo za ovinkom. Ta mizerija pa se bo vlekla ziher še kako leto ali dve.

gruntfürmich ::

redtech je izjavil:

Italija: Maj
"Ne gre za recesijo, ampak upočasnitev"
"Gospodarstvo se trenutno upočasnjuje. Ne gre za recesijo, gre za upočasnitev," poudarja premier Draghi.

sj na nek način ima prav.
ampak italija je že desetletja v recesiji. kar poglej si njihov index. bolniki kot japonci.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Sparkxl ::

Ne moreš govoriti da ima "na nek način" prav. Ali ima prav, ali nima. Pika. Ker kaj je recesija je točno definirano.

gruntfürmich ::

ja zdaj boš pa v ekonomiji imel 100% pravilen odgovor...:))

italjanski index je bil najvišji 2000 leta, in od takrat jim ni nič kaj pametno zrastel BDP. torej...?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Sparkxl ::

"nič kaj pametno zrastel BDP" je upočasnitev.
O recesiji pa govorimo ko imamo 2 kvartala zapored negativno rast. Torej...?

FrRoSt ::

Torej, mali gospodarski rasti in visoki inflaciji se reče stagflacija. :)

Dejansko gospodarstvo ne zapade v tehnično recesijo, ker ga rešuje (tudi) inflacija (višanje cen).

Problem se pojavi na dalši rok, leto ali več, ko/če plače ne morejo dohitevati te inflacije.

Če je inflacija na letni ravni recimo 6%, potem to pomeni, da za vašo plačo, če se ni povišala, dobite 6% manj po enem letu. Po drugi strani se kroženje denarja poveča, saj morate za osnovne (hrano, energente, komunalo, telekomunikacije,....) stvari plačati 6% več.
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

gruntfürmich ::

Sparkxl je izjavil:

"nič kaj pametno zrastel BDP" je upočasnitev.
O recesiji pa govorimo ko imamo 2 kvartala zapored negativno rast. Torej...?

vprašaj italjane če so zadnja 2 desetletja v upočasnitvi ali v totalni pizdi. ali pa še niso niti v recesiji bili ker niso imeli 2 kvartala zapored negativno rast...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

J.McLane ::

Lepo videti, da določene hype zadeve gredo na svoje mesto, nekatere zadeve postajajo zanimive za nakup, ampak ne dobim časa za analizo, pa niti nimam veliko prostega denarja za vlagat.

ARK Invest je lepo pogorel, bi bilo pametno pogledat, če je kaj vrednega tam notri.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Sparkxl ::

ARK gre v zgodovinske knjige :)

Če se bi mi zdaj dalo, bi šel iskat teme, ko sem se lani poleti tukaj prepiral z enimi genialci, ki so mi zatrjevali da ameriški tech pa res ni napihnjen kje pa in da nimam prav da bodo energetika in surovine taprava stvar za prihodnja leta :)

J.McLane ::

Definitvno so v ARK podjetja ki so perspektivna in imajo lepo prihodnost, ampak folk je enostavno mislil, da bo to kar iz danes na jutri. To se bo vleklo desetletja, pa 80% teh podjetij ne bo več obstajalo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

@bobby in ostali bug-i :). Si kaj prodal ali še kar držiš, uran, ag?

Jaz sem sedaj na točki, da še lahko reduciram pozicije v cash brez izgube.

Masayoshi ::

Japajade, kdaj si pa ag nabavil?

Po moje gre nazaj na 15

Zgodovina sprememb…

bobby ::

Samo dve poziciji sem zaprl, ker sta bili prelepi, da bi bili res. Ostalo pa drzim, glede na to, da imam povprecje nakupov ag na 18usd. Nekaj sem ze nabavljal od poola teh dveh zaprtih pozicij pa ko je kje kaj, kar imam na vidiku (konkretno je plan v tem tednu za ene pol ducata k€ kupit DNN), da imam pripravljeno.
Da ne bodo samo plusi, sem se zajebal v kriptu, preozek stop loss sem nastavil pa je tam nekaj minusa ampak spet nic kriticnega.

Aja, da se enkrat poudarim, o uranu in ag tulim od 2016 dalje tko da vhodne pozicije imam zelo nizke, in moj plan je narejen do 2025.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

redtech ::

Na $14,71 - kdaj bi prodajal, nevem, ko se zgodi nekaj ekstremnega.

DNN na $1, malo me plaši US juniorji imajo danes tudi po -15%.

Naslednji nima toliko potenciala kot juniorji, vendar je bolj ziheraški (uran fizični "trust"), poleg Sprottovega U-UN.TO. (Če koga zanima...)

YCA.L 369 GBp (Uran SPOT danes $55) , sedaj je približno na 20% discount to NAV.
Estimated net asset value as at 31 March 2022 of ?4.42 per share1 or US$1,069.0 million, comprising
15.83 million lb of U3O 8 valued at a spot price of US$57.90/lb2 and cash and other current assets and
liabilities of US$152.3 million.
««
111 / 180
»»