» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
110 / 180
»»

pingme ::

Nabavno ceno T pustiš kot je (sicer bi še tu izgubil pri davku ;-)).

Malidelničar ::

Kaj pravite, mogoče je čas, da pogledamo, koliko bi dobili, če bi izvedli vložek našega kolega, ki je začel s to temo 8-)

Tema je bila začeta davnega, post-recesijskega (v bistvu je avtor res vrhunsko zadel timing, skoraj dno!) 25. novembra 2013.
Vložil bi 10.000. Dajmo dolarje za lažji preračun.
Kot najzanimivejše je naštel pet firm: Google, Linkedin, Amazon, Ford, HarleyDavidson. Težava je, ker je bil LinkedIn delistan iz NYSE 2016. Zato nam ostanejo samo štiri. Za lažji preračun jih razdelimo v enakovredne deleže portfelja, vsak 25%.

Če pogledamo portfelj za nazaj (https://www.portfoliovisualizer.com/bac..., dobimo: $49,149


IMHO not bad 8-) Tisti, ki ste leta 2013 na slovenskih forumih v vsej post-2008 histeriji bili pripravljeni slediti takšnim nasvetom ste sedaj 'rich as f**k' :))
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

Jah, ponavadi je tako da v takih obdobjih nimaš nekih zneskov za vložit, jaz se spomnim da takrat nisem imel prostega denarja, da bi šel v kredit se mi pa ne zdi pametno. Takrat sem raje menjal streho in izgradil mansardo, če pogledam za nazaj koliko me je to stalo takrat je bila to tudi prekleto dobra naložba, ker danes bi bilo x3.

Do prihrankov za vlaganje sem prišel nekje leta 2017, ampak počasi je to do 2020 postal nek znesek, ki je kaj vreden.

Prvo obdobje ko sem imel prost denar za vlaganje je bilo pa leto 2007, takrat se ve da sem pušnil na veliko, potem 2009 je bila pa prva faza ureditve stanovanjskega problema, spet brez denarja za iskat dno na trgih.

Ne vem, po mojem se bo rednega mesečnega vlganaja treba držati kot pijanec plota, ne glede na to kakšna je situacija, to je dolgoročno po mojem najboljša strategija.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

rini ::

To zadnje drži kot pribito!

Malidelničar ::

Lahko kdo pove/svetuje, glede na lastne izkušnje, kje sam dobi podatke o delnicah (poleg klasičnih Google, YahooFinance)?

Danes sem odkril to zanimivo stran TIKR Terminal:
https://app.tikr.com/

Kar veliko podatkov notri, zelo velik nabor delnic (tudi slovenskih, še letna poročila slovenskih družb imajo).
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mike_Rotch ::

tipranks

bobby ::

Malidelničar je izjavil:

Kaj pravite, mogoče je čas, da pogledamo, koliko bi dobili, če bi izvedli vložek našega kolega, ki je začel s to temo 8-)

Tema je bila začeta davnega, post-recesijskega (v bistvu je avtor res vrhunsko zadel timing, skoraj dno!) 25. novembra 2013.
Vložil bi 10.000. Dajmo dolarje za lažji preračun.
Kot najzanimivejše je naštel pet firm: Google, Linkedin, Amazon, Ford, HarleyDavidson. Težava je, ker je bil LinkedIn delistan iz NYSE 2016. Zato nam ostanejo samo štiri. Za lažji preračun jih razdelimo v enakovredne deleže portfelja, vsak 25%.

Če pogledamo portfelj za nazaj (https://www.portfoliovisualizer.com/bac..., dobimo: $49,149


IMHO not bad 8-) Tisti, ki ste leta 2013 na slovenskih forumih v vsej post-2008 histeriji bili pripravljeni slediti takšnim nasvetom ste sedaj 'rich as f**k' :))



Profita je realno zgolj nekje 29k in nic vec.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Malidelničar ::

bobby je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Kaj pravite, mogoče je čas, da pogledamo, koliko bi dobili, če bi izvedli vložek našega kolega, ki je začel s to temo 8-)

Tema je bila začeta davnega, post-recesijskega (v bistvu je avtor res vrhunsko zadel timing, skoraj dno!) 25. novembra 2013.
Vložil bi 10.000. Dajmo dolarje za lažji preračun.
Kot najzanimivejše je naštel pet firm: Google, Linkedin, Amazon, Ford, HarleyDavidson. Težava je, ker je bil LinkedIn delistan iz NYSE 2016. Zato nam ostanejo samo štiri. Za lažji preračun jih razdelimo v enakovredne deleže portfelja, vsak 25%.

Če pogledamo portfelj za nazaj (https://www.portfoliovisualizer.com/bac..., dobimo: $49,149


IMHO not bad 8-) Tisti, ki ste leta 2013 na slovenskih forumih v vsej post-2008 histeriji bili pripravljeni slediti takšnim nasvetom ste sedaj 'rich as f**k' :))



Profita je realno zgolj nekje 29k in nic vec.


bobby - lahko pojasniš? Kje si našel toliko skritih stroškov? Hvala.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

bobby ::

dobiš, sam da pridem domov.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bobby ::

Osnovnih 10k =12k7 inf adj danes, torej od teh 49k1-12k7=36k4
Zdej za drzavo velja, da si naredil 39k1 dobicka in recimo, da tece 9leto, je na to davka 15% kar pomeni da 39k1-15%=33k2
Torej vzames od inflacijsko adj 36k4-5k9=30k5 inflacijsko adj dolarckov plusa.
Glede na to, da sem na pamet kalkuliral in dobil 29k od tu pogresek.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

gorceb ::

Je kje na forumu kakšna odprta tema na tematiko izvedenih finančih inšturmentov, konkretneje trgovanja z opcijami? Hvala

bobby ::

Ampak, ce gres gledat valutno razmerje dolar/eur, ko je bilo leta 2013 0.73, danes je 0.91 pa je na valuti profitoral v primerjavi z eur za na grobo 20% kar pomeni, da je valutno v eur ves davk in inflacijo pokril.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

GregiB ::

Vprašanje... obstaja kakšen prag za prijavo dividend, pridobljenih v tujini? Npr. če imam (le) 10 delnic neke ameriške firme in dobim izplačanih dividend v vrednosti $10... moram tudi to prijaviti skozi eDavke? Thx
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

rini ::

Seveda. Vprašanje pa je načelo ekonomičnosti, če ti bo FURS odločbo vročal.

gorceb ::

GregiB je izjavil:

Vprašanje... obstaja kakšen prag za prijavo dividend, pridobljenih v tujini? Npr. če imam (le) 10 delnic neke ameriške firme in dobim izplačanih dividend v vrednosti $10... moram tudi to prijaviti skozi eDavke? Thx

Vse boš moral prijaviti, tudi če je samo $1.

Bela_Krajina ::

gorceb je izjavil:

GregiB je izjavil:

Vprašanje... obstaja kakšen prag za prijavo dividend, pridobljenih v tujini? Npr. če imam (le) 10 delnic neke ameriške firme in dobim izplačanih dividend v vrednosti $10... moram tudi to prijaviti skozi eDavke? Thx

Vse boš moral prijaviti, tudi če je samo $1.

Menjaj to. Slisi se kot za casa juge? Pa ne kali juge ampak juge kot bivse drzave mislim. Kot v casih na carini ko je pred mejo oce povedal otroku, ce te vprasajo ce imamo kej kave, rec da nimamo. Pa je otrok prikimal. Pridejo na carino, vprasa carinik a imate kaj za prijavit. Otrok pa rece, vse imamo samo kave nimamo! Ok dost heca. Zdaj pa zares. 1 dolar, prijavit ok?

Slayer69 ::

gorceb je izjavil:

GregiB je izjavil:

Vprašanje... obstaja kakšen prag za prijavo dividend, pridobljenih v tujini? Npr. če imam (le) 10 delnic neke ameriške firme in dobim izplačanih dividend v vrednosti $10... moram tudi to prijaviti skozi eDavke? Thx

Vse boš moral prijaviti, tudi če je samo $1.


Če komu kaj pomaga: meni se je enkrat zgodilo, da sem imel za manj kot 10€ tujih dividend. Zadevo sem prijavil in potem dobil odločbo, da ne rabim nič plačat ker je znesek manj kot 10€... verjetno bi bilo isto ok, če sploh ne bi oddal.

Bela_Krajina ::

Prosim, moderator, zbrisite moj komentar, ne vem kaj mi je blo, da sem to blesavscino komentiral. Drgac pa a je dow jones naredil breakout ali ne? Sprasujem za prijatla.

user4683 ::

Slayer69 je izjavil:

gorceb je izjavil:

GregiB je izjavil:

Vprašanje... obstaja kakšen prag za prijavo dividend, pridobljenih v tujini? Npr. če imam (le) 10 delnic neke ameriške firme in dobim izplačanih dividend v vrednosti $10... moram tudi to prijaviti skozi eDavke? Thx

Vse boš moral prijaviti, tudi če je samo $1.


Če komu kaj pomaga: meni se je enkrat zgodilo, da sem imel za manj kot 10€ tujih dividend. Zadevo sem prijavil in potem dobil odločbo, da ne rabim nič plačat ker je znesek manj kot 10€... verjetno bi bilo isto ok, če sploh ne bi oddal.

Ne bi bilo ok, jaz sem enkrat pozabil nek podoben znesek prijaviti in so me po vec kot enem letu obvestili, da nekaj nisem prijavil... Ko sem oddal samoprijavo sem potem dobil odlocbo, da ne rabim nic placat ker je pod mejo :))

bobby ::

Bela_Krajina je izjavil:

Prosim, moderator, zbrisite moj komentar, ne vem kaj mi je blo, da sem to blesavscino komentiral. Drgac pa a je dow jones naredil breakout ali ne? Sprasujem za prijatla.


Kje ti (tcoj prjatu) vidita DJI na breakout-u? Kaj to gledata na 15minutnem grafu?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Bela_Krajina ::

Netflix and chill pravijo. Ah ja. Drgac pa gledam enodnevni graf. Samo sprasujem.

bobby ::

Netdlix je od vrha do danea izgubil 66%,... Xhill pa ne vem kaj je. Ampak bom sklepal, da sta obe platformi za mnozice, ki servirata izjave, ki jih potem mnozica isto mislečih kot njih sercirane izjave pograbijo in dumb money goes in.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Bela_Krajina ::

Ne bi ga kupil, pa ce mi placas. Tudi ce bi mi ponudili prvi mesec zastojn gledanja. Mah, kje, tudi ce bi mi kdo obljubil zdaj milijon dolarjev, ga ne. Zato, ker po mnenju mnogih poneumlja gledalce. Ne vem, ali bo sel gor ali dol. Njihova stvar. Verjetno pa marsikater holder se ne strinja z mano. Prav je tako, ne se strinjat, ker jaz vecinoma blebetam blesavscine, ki ne prinasajo profita.

Malidelničar ::

Slayer69 je izjavil:

gorceb je izjavil:

GregiB je izjavil:

Vprašanje... obstaja kakšen prag za prijavo dividend, pridobljenih v tujini? Npr. če imam (le) 10 delnic neke ameriške firme in dobim izplačanih dividend v vrednosti $10... moram tudi to prijaviti skozi eDavke? Thx

Vse boš moral prijaviti, tudi če je samo $1.


Če komu kaj pomaga: meni se je enkrat zgodilo, da sem imel za manj kot 10€ tujih dividend. Zadevo sem prijavil in potem dobil odločbo, da ne rabim nič plačat ker je znesek manj kot 10€... verjetno bi bilo isto ok, če sploh ne bi oddal.

:)) Neverjetno s čim se ima FURS čas ukvarjat.
Pa ima tukaj kdo dividendne delnice iz tujine in se mu splača? Ali je to za Slovence nedosegljivo?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

J.McLane ::

Dobri ste da gledate resistance na grafih v daljno leto 2000, samo vaški šlogarji vedo kaj to pomeni, tisti ki pa kaj vejo o trgu pa vedo, da je trg vedno nepredvidljiv in samo čaka na trenutek da te poje.

In for the long run.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

GregiB ::

Malidelničar je izjavil:


Pa ima tukaj kdo dividendne delnice iz tujine in se mu splača?


Ja... zato sprašujem... sem napolnil "klasične" blagajne (varnostni sklad, malo lepih rumenih kovin itd.) in se odločil, da del mesečnih prihrankov placiram v tradicionalne, high zield delnice...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Bela_Krajina ::

J.McLane je izjavil:

Dobri ste da gledate resistance na grafih v daljno leto 2000, samo vaški šlogarji vedo kaj to pomeni, tisti ki pa kaj vejo o trgu pa vedo, da je trg vedno nepredvidljiv in samo čaka na trenutek da te poje.

In for the long run.

Slucajno sem videl, pred kratkim, ko je nekdo na twiterju objavil. Drgac pa verjetno veste kaj se je zgodilo leta 2000 ko je dotcom bubble pocil? Ampak to ne pomeni, da bo zdaj isto. Jaz ne vem kaj bo. Vidimo lahko, da je od tistega resistance ze nekaj mesecev v korekciji. Zdaj lahko samo ugibam, lahko da se to nadaljuje ali pa scasoma naredi vzorec, ki ga imenujejo cup and handle pattern (najdete na netu slikce in razlago), ki je en izmed najbolj bullish vzorcev. Ampak trenutno tega cup and handle vzorca se ni. Morda pa bo. Jaz ne vem kaj bo, gor ali dol.

Zgodovina sprememb…

Bela_Krajina ::

Nekateri pravijo, da naj bi danasnji govor feda in drugih vplival na market. Tisti, ki to spremljate, ali to kaj vpliva na market? Kaj ste razbrali (med vrsticami) iz danasnjega govora?

inzenir1337 ::

Do 10.000€ dividend letno je opravičeno plačila davka? Sem dobil 9900€ lani in nisem napovedal. Nekje v glavi imam 10.000€ kot mejo. Zdaj kolebam ali bi se vseeno samoprijavil.

pingme ::

inzenir1337 je izjavil:

Do 10.000€ dividend letno je opravičeno plačila davka? Sem dobil 9900€ lani in nisem napovedal. Nekje v glavi imam 10.000€ kot mejo. Zdaj kolebam ali bi se vseeno samoprijavil.


Zamudil si 21. dni (1. april). Ampak šalo na stran, nekaj podobnega dejansko velja za leto 2022 (torej ko oddajaš do 28.2.2023), če si normiranec in se odločiš, da boš kapitalske dobičke dal v dohodnino. Ker kot normiranec nimaš dohodnine, potem velja splošna olajšava za kapitalce in dividende in imaš znesek splošne olajšave neobdavčen, potem višek na 16%, etc. Do nekje 40k€ - 50k€ dobička letno je bolje, če daš v dohodnino in ne cedularno (nisem natančno računal, pač preveriš ali boš z dohodnino več ali manj kot cedularno, pri kapitalcih je seveda tudi odvisno ali prodajaš čez 5, 10, 15 let).

Sparkxl ::

Bela_Krajina je izjavil:

Nekateri pravijo, da naj bi danasnji govor feda in drugih vplival na market. Tisti, ki to spremljate, ali to kaj vpliva na market? Kaj ste razbrali (med vrsticami) iz danasnjega govora?


Nekateri pravijo? :) Ja poglej si indexe...vse rdeče včeraj. Moj kupček je padel samo včeraj 4%. Ampak dokler je YTD 35%, me ne gane kaj dosti.

gorceb ::

pingme je izjavil:

inzenir1337 je izjavil:

Do 10.000€ dividend letno je opravičeno plačila davka? Sem dobil 9900€ lani in nisem napovedal. Nekje v glavi imam 10.000€ kot mejo. Zdaj kolebam ali bi se vseeno samoprijavil.


Zamudil si 21. dni (1. april). Ampak šalo na stran, nekaj podobnega dejansko velja za leto 2022 (torej ko oddajaš do 28.2.2023), če si normiranec in se odločiš, da boš kapitalske dobičke dal v dohodnino. Ker kot normiranec nimaš dohodnine, potem velja splošna olajšava za kapitalce in dividende in imaš znesek splošne olajšave neobdavčen, potem višek na 16%, etc. Do nekje 40k€ - 50k€ dobička letno je bolje, če daš v dohodnino in ne cedularno (nisem natančno računal, pač preveriš ali boš z dohodnino več ali manj kot cedularno, pri kapitalcih je seveda tudi odvisno ali prodajaš čez 5, 10, 15 let).


Prijaviti vsekakor moraš vsako dividendo, ki jo dobiš.
Glede plačila pa nisem nikoli v zakonu zasledil, da bi bila kakšna meja neplačevanja. Če se motim, mi prosim kopirajte del teksta zakona, ki sem ga spregledal.

J.McLane ::

Danes dobil odločbo o davku na dividende, nekih 10€, da se jim da s temu zajebvat :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

rini ::

Hvala za obvestilo. A to še za leto 2020?

Bela_Krajina ::

Mimogrede, nekateri na twiterju pravijo, da je to bil najvecji tech sell off po letu 2000/2001? Ne vem, ne spremljam vecine delnic. Koliko je to res, nisem preverjal.

Zgodovina sprememb…

Malidelničar ::

Bela Krajina - verjetno, Netflix je padel v kratkem obdobju ostale tech delnice pa v daljšem večmesečnem, kar ljudje niso takoj zaznali.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

inzenir1337 ::

A se je kdo upekel z Netflixom? Če si pred pol leta kupil Netflix, imaš že sedaj -80% in se še ni začela prava kriza. Izgube podobne kripto vlaganju. Torej delnice postajajo podobno volatilne kot kripto? Komot izgubiš med tudi čez 90% vložka s firmo kot je Netflix.

pingme ::

Razumljivo za podjetje, ki ima visok PE in dober G oz. PEG razmerje. Če se rast ustavi ali - tako kot pri NFLX - je celo negativna, napoved uprave za prihodnost je pa še slabša, so posledica jasne.
Kaj bi šele bilo s TSLA, če bi sporočili, da so prodali manj avtomobilov kot prejšnji kvartal ali pa YoY.

redtech ::

Zanimiva teorija za obrestne mere / obveznice

- povpraševanje po kreditih je ob višjih obrestnih merah manjše: banke najbolj služijo s hipotekarnimi krediti
- obveznice padajo, obrestna mera raste
- banke bodo zaradi obsega depozitov (strank) prisiljene v kupovanje obveznic
- obrestna mera se bo potem znižala

pingme ::

Teoretično je sicer enostavno - višje obresti podražijo kredite, prihodnja diskontirana vrednost denarnih tokov se zniža, delnice padejo, potrošnja se zmanjša, inflacija se zniža. Ampak težko je "zadeti" koliko je prav, da se inflacija zmanjša (in to še pred množičnim povišanjem plač in greš v neobladljivo spiralo) in da ne zadušiš rasti. Ponavadi je vedno preveč ali premalo in posledično obstajajo cikli. In nekateri ogromno zaslužijo v bear (Burry), nekateri v bull marketu (Wood), zelo redki pa so konstantni (Buffet).

Bela_Krajina ::

Danes je nekdo objavil na twitterju (spodaj link) nekaj statistike za zgodovinske market korekcije

leto/procent korekcije

1973 48%
1980 27%
1987 34%
2000 49%
2008 56%
2021?

https://twitter.com/optionflys/status/1...

temp1337 ::

Glede na to na kako stopnjo se je market napumpal bi lahko balon spustil tudi čez 90% tokrat. Če se planeti dobro poravnajo lahko gre 95%.
Si pa verjetno vsak težko predstavlja TSLA pod 100$ če je sedaj 1000$.

rini ::

Kupim :)

J.McLane ::

Mislim da še ni dovolj strahu za take padce, volatilnost bo velika še nekaj časa, potem bomo pa videli, kam bo šlo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Bela_Krajina ::

Ocitno je tisto, ko eni pravijo, da je na vsakih 7 let korekcija, ena laz. No, na zacetku se je ze zdelo tako, recimo 1973, 1980, 1987. Kaj pa po tem? Ocitno se ne izide. Ok leta 2000/2001 ce dodamo 7 let je priblizno 2007/2008, no ok, tu bi se nekak slo. Kaj pa potem? Kot vidite, naslednic ni bilo tega, ce dodamo 2007/2008 plus 7 let je 2014/2015, kje je korekcija? Laz. pa ce dodamo 2014/2015 plus 7 let pride 2021/2022, tudi ni bilo vecje korekcije. Tko, da ne vem. Vcasih je, vcasih ne, loterija pac. :P

Sparkxl ::

Ne ni loterija in zakonitosti trga so kakšne so in to je dejstvo. 2019 se je trg že začel počasi obračati navzdol po ca. 7 letih rasti. Potem pa je prišla korona in trend se je umetno obrnil s printanjem ziljonov. Torej totalna manipiulacija. S tem se je padec samo prestavil v prihodnost in bo zaradi tega bolj boleč, ker je printanje povzročilo neverjetne balone.

Sparkxl ::

Kako pa danes dela...kam pogledam vse rdeče. Nafta pod 100, zlato proti 1900,... Kakšen poseben razlog, sem kaj zamudil? Tukaj pomaga klasična preverjena metoda...glavo v pesek in ne gledati stanja na računu vsaj 2 meseca :)

Malidelničar ::

Malce off-topic: Boste prodali celotne portfelje zaradi spremenjenih političnih razmer v Sloveniji in potencialno višjih obdavčitev kapitalskih dobičkov?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

user4683 ::

Saj se niti ne vemo kaj bo (cez najmanj eno ali dve leti).

bobby ::

:)
Uran,.. Dnn,.. Nabavna 1/3 na 1.43cad
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.
««
110 / 180
»»