» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
34 / 160
»»

rini ::

Velika padajoča domina je Boeing, ki lahko vse pokoplje.

V mesecu dni iz 350 na 100 dolarjev. Neizpravno blago je parkirano na dvorišču, Kitajska pa tudi nima denarja za nakup. Na vidiku stečaj.

barakus ::

No, včeraj so bile številke na ameriški borzi zelene.

Boeing je strateškega pomena za ZDA, too big to fail. Kako ga bodo reševali pa bomo še videli...

kow ::

Poleg tega je tretjina (govorim na pamet) firme aerospace...

sparovcek2 ::

CoreySteel je izjavil:

sparovcek2 že tolk časa napoveduje krizo tukaj in prodajo, da je moral virus pridt, da se je dejansko premaknilo :)


Zelis povedati, da sem imel prav?

Nevem ce sem napovedoval krizo, mislim da sem bolj govoril, da ta trg ni primeren za dolgorocno investiranje, ker bodo vsi navidezni profiti hitro zradirani... In glej ga zlomka!

Sam si sicer zelim le biti na pravi strani trga in v drugi polovici 2019 zagotovo nisem klical krize, ker sem govoril da se kupuje. Seveda so tudi faili, ampak makro pa mislim da sem zadel precej dobro.


In pa ja... Sam mislim, da trenutno je doom scenario in da to ni pretirano. Bilo je veliko strahu v zadnjih 10 letih, trg pa je sel vedno visje, sedaj pa smo se vsi razvadli, smo komot in brez strahu... Sedaj prihaja in hudo bo. Tezko je pricakovati nekaj, kar se ni se nikoli zgodilo v tvojem zivljenju, ampak nepricakovano se dogaja cel cas.


Je pa kaos vedno priloznost. Zanimivo bo videti, kaksna bo vloga tehnoloskih gigantov v vsem tem in pa seveda Kitajske. Trenutno so ZDA absolutna velesila in svetovni gospodar, bomo videli ce bo tako ostalo. Ne bi se cudil ce je bil to njihov vrh(sankcije EU podjetjim, ki so sodelovale pri gradnji plinovoda LOL).

Je pa to zagotovo moj zadnji post(upam) v tej temi, nevem cemu sploh...
.
.
Samo se to...

Ne izgubljajte casa z trgovanjem, ker nima smisla. Izjema je, ce vas to RES zanima(in ne zaradi zasluzka..ker ga ne bo lep cas) poleg tega pa imate veliko denarja in ste pripravljeni izgubiti vecino, delati par let brez prihodkov - z izgubo in vloziti vec tisoc ur brez kakrsnegakoli jamstva, da bo kdaj karkoli povrnjeno. Ne pretiravam, taksno je realno stanje, poglejte si statistiko in studije.
Ce zelite da vam je trgovanje kot hobi, super, ampak vedite da hobiji stanejo.

Trgi praznijo denarnice in bancne racune verjetno bolj kot karkoli drugega na svetu. Efektivno je to kazino in pomoje bo to v velikem porastu v naslednjih letih, sploh sedaj v izolaciji in kot vidimo na tem forumu, povprasevanje po brokerjih strmo narasca. Sedis za compom in sluzis z klikanjem buy and sell? Kako bi si lahko zelel kaj lepsega... Vsakdo pade na to foro, pac cloveska naivnost doda svoje in imamo past, ki prevara (skoraj) vsakogar.

Se lahko marsikdo pohvali, kako je dobil za par iphonov. Dobi lahko vsak, problem je dobicke obdrzat. Tudi na ruleti lahko zasluzis, ampak na dolgi rok bos zagotovo izgubil, ker ima stavnica edge.

sparovcek2 ::

Sicer pa to je tako, bolj na dolgi rok, glede trgovanja si lahko z tako napovedjo obrises ri..

Sam vseeno mislim, da bo slej kot prej prislo do 20% poskoka ob stimulusu bank, verjetno imam narobe.

WarpedGone ::

Se letos bo nov ATH.
Zbogom in hvala za vse ribe

GabrieLeo ::

Fantje, preko katerega posrednika kupujete? Jaz se poslužujem interactive brokers. Je kaj boljšega tam zunaj?

adut81 ::

Mene zaenkrat niti ne zanima dolgoročno vlaganje, ko vse drvi dol. Kupim delnice PTON po 18,17 (30) in drugi dan prodam za 26.30, je pa tu tudi malo rizika. Jaz sem s tem zadovoljen, mislim, da je uporabnik rini naredil še dosti boljši posel in mu čestitam za to. Moreš pa vseeno nekaj vedet o tem in ni dosti samo klikanje, ker hitro gre tudi v drugo stran, sem pa tak znesek že tudi izgubil. Dokler gre, zakaj pa ne.

L.p

Bobo95 ::

Ameriških ETF-jev se pa ne da kupit? Poskušam od vanguarda s&p 500 etf, preko IB, pa ne gre.

Gone ::

zaradi pravil o transparentnosti EU, lahko prebivalci EU ene da (tiste, ki to zagotavljajo) in ene ne. To je cca 2 leti tako al nekaj manj.

Spiky28 ::

Bobo95 je izjavil:

Ameriških ETF-jev se pa ne da kupit? Poskušam od vanguarda s&p 500 etf, preko IB, pa ne gre.


Ne. Imaš pa druge (evropske) etf-e, ki sledijo istim indexom. Za snp500 npr. VUSA,IUSA,CSPX.
p.s. Captrader je praktično IB reseller, vendar brez inactivity fee-ev.

barakus ::

Katera zastonj platforma mi lahko pove za koliko % je delnica narasla ali padla na določeno obdobje? Npr. če dam mesečni pogled, da mi pove % change za cel mesec?

Se mi zdi da je google finance to imel še pred kratkim, pa so odstranili?

bluefish ::

Yahoo Finance?

J.McLane ::

Google finance preko Google Sheets lahko delaš marsikaj, je pa zamudno in morda komplicirano, ampak smo na slo-tech tako da bo to mala malca :D

https://support.google.com/docs/answer/...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

J.McLane ::

Kaj sedaj, po mojem bo treba počasi iti long, sedajle je pesimizem na vrhuncu. Realnost je pa da prihajajo 15 minutni testi za korono in že en kup možnih zdravil, ki že kažejo dobre rezultate. Ne biti presenečen, če bo trenutno gospodarstvo v totalni buli, indexi pa pa že na ustaljenih nivojih.

Me že srbijo prsti, da začnem zapravljat telih 70% portfelja, ki ga hranim v kešu.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

WarpedGone ::

Si ja nor, folk bo zdaj šele začel masovno umirat.
Priprav se na množična grobišča pred bloki in bagre, s katerimi jih bodo zasuvali.

Sm zvedu na SloTech! Tam že vejo...
Zbogom in hvala za vse ribe

call_cry-pto ::

J.McLane je izjavil:

Kaj sedaj, po mojem bo treba počasi iti long, sedajle je pesimizem na vrhuncu. Realnost je pa da prihajajo 15 minutni testi za korono in že en kup možnih zdravil, ki že kažejo dobre rezultate. Ne biti presenečen, če bo trenutno gospodarstvo v totalni buli, indexi pa pa že na ustaljenih nivojih.

Me že srbijo prsti, da začnem zapravljat telih 70% portfelja, ki ga hranim v kešu.

Dober si. Komaj nas zaprejo in ti bi ze kupoval. Panika je vedno na vrhuncu dokler ni se vecja. No mogoce se ti izide ce kar naenkrat objavijo 1. april, samo hecali smo se

rini ::

J.McLane je izjavil:

Kaj sedaj, po mojem bo treba počasi iti long, sedajle je pesimizem na vrhuncu. Realnost je pa da prihajajo 15 minutni testi za korono in že en kup možnih zdravil, ki že kažejo dobre rezultate. Ne biti presenečen, če bo trenutno gospodarstvo v totalni buli, indexi pa pa že na ustaljenih nivojih.

Me že srbijo prsti, da začnem zapravljat telih 70% portfelja, ki ga hranim v kešu.


V ZDA bo virus še najmanj en mesec na cesti. Prodaja orožja se je drastično povečala, ker ljudje pričakujejo izredne razmere. Država nima medicinske opreme za rajo. Po virusu pride še kriza in brezposelnost. Torej imaš še čas za razmišljanje. Mislim, da se bodo obstoječi tečaji še prepolovili.

Dugače pa apple vrhunsko stoji (izgubil le polovico leta rasti) in je že skoraj ujel teslo :) Zato bo ziher na mojem seznamu za long.

User555 ::

Živjo,

vidim, da vas je nekaj poznavalcev tukaj, pa da ne prebiram samo tujih strani bom še tukaj koga povprašal za mnenje :)
Katero borzo priporočate za dolgoročno investicijo (govorim o obdobju 10+ let). Vložil bi v indeksni sklad in na to pozabil. Kratkoročno trgovanje me ne zanima, zato štejem v plus stabilnost same borze in čim manjše fee-je (inactivity fee predvsem).

Hvala.

LP

omni-vor ::

Fantje mene tudi zanima katere brokerje uporabljate in priporočate, gre se bolj za intraday, pa tudi za kratkoročno trgovanje, kaka malenkost pa tudi srednjeročno?

Je že 10 let kar sem nazadnje aktivno trgoval in nisem več na tekočem s ponudniki, sem raje vlagal v ETF.

V naslednjih mesecih se bodo ustvarjale priložnosti za ugodne nakupe, čeprav osebno mislim, da smo še daleč od dna. Najhujše šele prihaja, pa čeprav obljubljajo helikopterski denar - efekt bo kratkoročen, na dolgi rok pa bo bolj škodoval.
Bodite tudi pozorni na nafto in kovine...to kar se te dni dogaja niso običajne stvari, ta trenutek se ustvarja zgodovina in v preteklosti še ni bilo takega trga. Pa ne se preveč opirat na tehnične analize, ker v tako kaotičnih razmerah oblikuje ceno samo psihologija množice, razum je že zdavnaj vsem odpovedal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: omni-vor ()

WarpedGone ::

Jp, psihologija.
Ena glavna značilnost je, da strah neha prijemat. Slej ko prej vsa histerija na TV ne bo imela več efekta. Tudi vsakodnevne slike mrtvih ne.

Nova normala.
Zbogom in hvala za vse ribe

call_cry-pto ::

Noben noce povedat kje trguje? Zakva pa to? A se bojite, da bomo obogatel al kaj?

J.McLane ::

Jaz sem na Vitrade še iz leta 2006 ko je bil to e-trade, pojma nimam če take vrste account sploh še obstaja za nove stranke. V glavnem platforma je dost nepregledna imajo pa sedaj neko novo ampak samo v nemščini. Fee je samo pri nakupu ali prodaji in je okrog 10 eur, pri poslih 1k eur ali več, manjših pozicij nimam.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

barakus ::

Z Interactive Brokers verjetno ne mors falit... niso pa cheapest

barakus ::

bluefish je izjavil:

Yahoo Finance?


Sem pogruntal. Google finance, compare feature ima to. Za Yahoo Finance pa bom hvaležen, če mi poveš kako?

User555 ::

Živjo,

vidim, da vas je nekaj poznavalcev tukaj, pa da ne prebiram samo tujih strani bom še tukaj koga povprašal za mnenje :)
Katero borzo priporočate za dolgoročno investicijo (govorim o obdobju 10+ let). Vložil bi v indeksni sklad in na to pozabil. Kratkoročno trgovanje me ne zanima, zato štejem v plus stabilnost same borze in čim manjše fee-je (inactivity fee predvsem).

Hvala.

LP



barakus je izjavil:

Z Interactive Brokers verjetno ne mors falit... niso pa cheapest



Kar sem jih primerjal, sem opazil, da so zelo zanesljivi. Ampak imajo inactivity fee 10$/mesečno, kar spet ni malo dolgoročno.

Kaj mislite o:
- Swissquote
- XTB
- TradeStation Global (ta se mi zdi še najboljši)
- CMC Markets (tu sicer plačuješ inactivity, če eno leto ne tradeaš, recimo, da bi se temu izognil z manjšimi zneski in tradingi 1x letno tako malo usput :) )

Hustla ::

Mene pa zanima če se kdo ukvarja z opcijami? Zanima me če jaz to prav razumem (prosim da odgovorijo samo tisti ki se na te stvari spoznajo in ki so pripravljeni razložiti na nek preprost način).

Če prav razumem: Recimo da vzamemo za primer neko podjetje xyz (lahko vzamemo tudi Apple). Recimo da sem kupil Applovo delnico v vrednosti 50$ (vem da so vredne več, gre zgolj za primer). Na to delnico sem vključil še put opcijo (da zavarujem delnico?), ki me je stala 5$. Recimo da sem sklenil da bo datum poteka čez 1 mesec. Če recimo v tem obdobju vrednost delnice pade iz 50$ na 30$ bi v normalnih pogojih izgubil 20$, ker pa imam put opcijo pa sem izgubil zgolj 5$ in lahko delnico še vedno prodam v prvotnem znesku? Podobno velja če gre za dobiček. Recimo da je delnica v enem mesecu poskočila iz 50$ na 75$. Dobiček bi bil v tem primeru 25$ vendar ker imam put opcijo bo končni dobiček "zgolj" 20$. Ali jaz to prav razumem ali se motim? Moram preveriti še call opcijo, ki je malce bolj zahtevna in pa kakšne so cene put/call opcij. Sam predvidevam da so cene odvisne od vrednosti same delnice oziroma od njenega potenciala? Sliši se zanimivo vendar verjamem da mora biti nekje nekakšen catch. Ali se kdo ukvarja z opcijami? Pa še to, bral sem da se ameriški in evropski trg glede teh opcij nekoliko razlikujeta. Mislim da je bilo omenjeno predvsem to da pri ameriškem trgu lahko ti delnico prodaš v katerem koli obdobju medtem ko pri evropskem trgu lahko to storiš samo na dan poteka?

Pa če mi lahko nekdo pove kaj pomeni tole:

Covered AAPL April 3rd $285 calls at $2.95 for +$2.55. Still holding the April 17th calls.

Prosim samo resni in tisti ki ste pripravljeni razložiti vse skupaj. Hvala.

rini ::

Jaz imam več sreče kot pameti.

Slayer69 ::

Kaj si pa naredu rini? Kupu BMRA ;)?

Machete ::

IBK ima res 10$ inactivity fee, se ti pa kakšrnikoli feeji od tega odbijajo. Torej, če z operacijami zapraviš več, ne plačaš tega. Ali če narediš za 5$ trejdov, plačaš še razliko 5$.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

rini ::

po Moderni sem danes šel še v DYAI, me zanima kam lahko ta zgodba pripelje.

sparovcek2 ::

Vazelina je strah do kosti in hoce vzeti prepperski kredit. Bottom signal :))

rini ::

Kakšen fantastičen dan!
....
Sem prav čakal do zaprtja trga, da se ne bi zarekel, hahaha. Jutri dopoldne bo potrebna nova analiza.

Je bilo na TV rečeno, da smo 14 dni v zamiku z Italijo, kjer še vedno masovno umirajo. Govorimo torej o več tednih izolacije.

Število na novo okuženih primerov po državah:
https://www.worldometers.info/coronavir...

kow ::

Domnevas enako krivuljo kot v Italiji. Zdi se nerazumno.

rini ::

Ja tako nekako. Prepozno smo ustavili javno življenje. Poleg tega kure še kar letajo po mestu. Neresno!

azvik ::

Spiky28 je izjavil:

Bobo95 je izjavil:

Ameriških ETF-jev se pa ne da kupit? Poskušam od vanguarda s&p 500 etf, preko IB, pa ne gre.


Ne. Imaš pa druge (evropske) etf-e, ki sledijo istim indexom. Za snp500 npr. VUSA,IUSA,CSPX.
p.s. Captrader je praktično IB reseller, vendar brez inactivity fee-ev.


A uporabljaš Captrader platformo? ravno iščem brokerja, pa se sedaj odločujem med Captraderjem in Trading 212.

rini je izjavil:

Ja tako nekako. Prepozno smo ustavili javno življenje. Poleg tega kure še kar letajo po mestu. Neresno!

Se strinjam, edino pravilno bi bilo zapret meje, takoj ko so v Novi gorici zasledili okužbo. Zdj je kar je, pizdarija. Na kateri platformi trguješ, če ni skrivnost?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: azvik ()

kow ::

rini je izjavil:

Ja tako nekako. Prepozno smo ustavili javno življenje. Poleg tega kure še kar letajo po mestu. Neresno!

Vseeno si nerazumen:
- manjsi delez urbanega prebivalstva in manjso gostoto prebivalstva
- ukrepi so bili hitrejsi (ceprav nezadostni)

Imamo tudi boljso demografsko sliko.. Smrtnost bo pri nas konkretno nizja.

rini ::

kow je izjavil:

rini je izjavil:

Ja tako nekako. Prepozno smo ustavili javno življenje. Poleg tega kure še kar letajo po mestu. Neresno!

Vseeno si nerazumen:
- manjsi delez urbanega prebivalstva in manjso gostoto prebivalstva
- ukrepi so bili hitrejsi (ceprav nezadostni)

Imamo tudi boljso demografsko sliko.. Smrtnost bo pri nas konkretno nizja.


kaj govorim neumnosti, tako kot v Italiji srčno upam da ne bo nikoli pri nas. Ta krivulja je prav srhljiva. Verjetno imajo v Italiji več večgeneracijskega skupnega gospodinjstva in sevada to njihovo objemanje ter tiščanje skupaj. Mladi in zdravi ne polnejo statistike, saj ostajajo doma v samoizolaciji in preležijo.

rini ::

Več 20 farmacevtov tekmuje v borbi za CV.

Trump medtem obljublja začasno rešitev - zdravilo za malarijo. Verjamem da bodo v naslednjih dneh služili proizvajalci hydroxychloroquine.

mgermo ::

Kakšen vpliv ima currency pri etfih? Bolje vlagat v usd ali €?

CoreySteel ::

Nima vpliva. Kupuj pač v €, da boš imel čim manj provizij.
Twitter: @CoreySteel_

rini ::

Ali je kdo gledal današnje Odmeve? Po črnem scenariju ameriška vlada predvideva da bi lahko pandemija trajala celo 1,5 leta. Pripravljajo se na najhuje, a večinoma ima zasebni sektor čez zdravstvo in tudi zato imajo veliko premalo bolniških postelj.

hamez66 ::

Kam spada trgovanje z nafto in kako je z obdavčevanjem tega?

Sam sem bolj za kriptovalute, ampak če se da z nafto trgovati brez neke večje obdavčitve profitov, bi morda poskusil tudi s tem..

CoreySteel ::

CFD?
Twitter: @CoreySteel_

rini ::

Bank of America je v četrtek napovedala, da so ZDA že v recesiji in v drugem četrtletju bo BDP padel za 12 odstotkov. V celotnem letu 2020 pa za 0,8 odstotka. Stopnja brezposelnosti bo narasla na sedem odstotkov, na mesec pa se bo izgubljalo milijon delovnih mest. Junija se naj bi stanje stabiliziralo, napovedujejo pa tudi, da bo recesija huda, a kratkotrajna. (vir 24ur)

Coronavirus fears spur shoppers to wait in 2-hour line for firearms in New York (vir yahoo finance, 23.3.2020

Tako kot pri nas sicer mirni in strpni ljudje obračunavajo z blagajniki v Mercatorju:

The weapons, they said, might be needed if virus scares cause social upheaval that threatened their lives or their property.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rini ()

buttcrack ::

Kredebilen vir :)

p.s. ni typo :)

rini ::

finance yahoo so vedno dober vir :)

buttcrack ::

Prej je blo samo 24ur :p

mgermo ::

A lahko kdo napiše kako poteka dedovanje delniških papirjev (prvi red)? Se na borzno posredniško hišo (Interactive Brokers, Trading212, etc) pošlje mrliški list in sodno odločbo o dedovanju in prenesejo na novo ime? Za namene kapitalskega dobička je čas pridobitve odločba, cena delnice pa takrat ko jo je pokojni kupil?

adut81 ::

V tem tednu bo treba spet kaj shortat.
««
34 / 160
»»