» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
5 / 163
»»

MaCoFaCo ::

Uf, strog si :]

Btw, se profesionalno ukvarjaš s tem? Koliko se poslužuješ tehničnih analiz?

Tilen ::

MaCoFaCo je izjavil:


Btw, se profesionalno ukvarjaš s tem?

Ne.

MaCoFaCo je izjavil:

Koliko se poslužuješ tehničnih analiz?

Nič ali zelo malo. Berem kvartalna finančna poročila in gledam okrog sebe.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

LordNacho ::

Tilen, a torej predvsem trguješ s slovenskimi delnicami? In če ja, zakaj? Stroški, boljši pregled, stanje na trgu? A bolj investicijsko vlagaš ali varčevalno?

Si še samo berem o trgih, pa me malo zanima tvoje utemeljitev - mi je všeč tvoje objavljanje.


P.S. če koga zanima, stran, ki je meni še v največjo pomoč je Seeking Alpha. Se mi zdi, da sem tu še najboljši pregled dobil.

Tilen ::

LordNacho je izjavil:

Tilen, a torej predvsem trguješ s slovenskimi delnicami? In če ja, zakaj? Stroški, boljši pregled, stanje na trgu? A bolj investicijsko vlagaš ali varčevalno?


Ne, tudi v tujini. Delnice so pri nas ugodno vrednotene in izplačujejo nadpovprečno visoke dividende. Probam čim manj trgovati, ker so to nepotrebni stroški in trgovanje vedno povečuje možnosti za napake. Ciljam na 5-7% letno, kar želim doseči z izplačevanjem dolgoročno rastočih dividend, katere lahko sproti porabim ali reinvestiram. Če to dosežem, sem vesel. Strategija - dividend growth.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

avani ::

@Tilen s koliko denarja si pa zacel? Meni osebno se zdi, da za dividend reinvestment moras imeti ze kar lepo poln sparovcek... Sicer pa all the best za investicije!

Tilen ::

Hvala. :)
Vsota ni relevantna za tole temo. Dobro je, če je provizija pri nakupih čim nižja (pod 1%) in to dosežemo z višjimi vložki. V osnovi se zakolješ, če je fiksni strošek za nakup ali prodajo 50 EUR in je tvoja pozicija recimo 500 EUR. V tem primeru mora zrasti za več kot 25%, samo da pokriješ stroške. Pri povprečni donosnosti cca 5% letno lahko s takim nakupom zelo hitro zabredeš v težave.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

111111111111 ::

Fiksni 50€? Na kateri platformi pa trguješ s tujino?

Tilen ::

To je bil samo primer.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

MaCoFaCo ::

Kateri ponudnik je najcenejši za trgovanje s slovenskimi delnicami (na spletu)? Kaj uporabljate vi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MaCoFaCo ()

Tilen ::

Ne vem, kdo je trenutno pri nas najcenejši. Sam imam račun odprt v tujini. Pri nas preveri recimo Alta Invest ali Ilirika. Mislim, da imajo oboji spletno platformo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

MaCoFaCo ::

Kaj pa uporabljaš za tujino (če ni skrivnost)?

Tilen ::

Erste - SDI.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

MaCoFaCo ::

Ah, ko bi mi le bila nemščina bolj domača :]

Uporablja kdo kaj angleškega?

Tilen ::

Zakaj nemščina? Klikni na zavihek English.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

MaCoFaCo ::

Pa res, sam moram še nekje najti koliko računajo za to nekomitentom Erste. Tnx!

111111111111 ::

Tilen je izjavil:

Erste - SDI.


Slovenske lahko kupuješ?

Tilen ::

Vse se da. Dajte prosim malo poklikat na strani, da ne bomo smetili z enovrstičnicami.


Österreich/Deutschland
o Wien
o Frankfurt (Börse Frankfurt Zertifikate AG)
o Xetra FFT
o Berlin-Bremen
o Düsseldorf
o Hamburg
o Hannover
o München
o Stuttgart (EUWAX)

Nordamerika
o AMEX New York
o NASDAQ NMS
o NYSE New York
o Toronto
o Toronto TSX

Asien/Pazifik o Hongkong
o Seoul
o Singapur
o Sydney
o Tokio

Europa
o Amsterdam
o Athen
o Bratislava
o Budapest
o Bukarest
o Euronext Brüssel
o Helsinki
o Istanbul
o Kopenhagen
o Ljubljana
o London LSE
o London PLUS M
o Madrid
o Mailand
o Oslo
o Paris
o Prag
o Sofia
o Stockholm
o SIX Swiss Exchange
o Warschau
o Zagreb
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Smoove11 ::

Jaz uporabljam Optimtrader. Kupujem pa večinoma tuje delnice in sem zaenkrat zadovoljen s platformo.

Tilen ::

Tilen je izjavil:

Za leto 2015 pričakujem višino izplačane dividende pri cca 12.2 EUR ali 4,8% na vložek.

Za leto 2016 pričakujem višino izplačane dividende pri cca 14 EUR ali 5,49% na vložek.

Glavni cilji poslovanja skupine Petrol v letu 2017:
∙∙ 3,6 mrd EUR prihodkov od prodaje,
∙∙ prilagojeni kosmati poslovni izid v višini 386 mio EUR,
∙∙ EBITDA v višini 150,9 mio EUR,
∙∙ čisti poslovni izid v višini 74,7 mio EUR,
∙∙ neto dolg/kapital v višini 0,6,
∙∙ neto dolg/EBITDA v višini 2,8,
∙∙ prodaja proizvodov iz nafte v višini 2,7 mio ton,
∙∙ prodaja utekočinjenega naftnega plina v višini 151,9 tisoč ton,
∙∙ 524,7 mio EUR prihodkov od prodaje trgovskega blaga,
∙∙ prodaja električne energije v višini 12,4 TWh,
∙∙ maloprodajna mreža 493 bencinskih servisov in
∙∙ naložbe v stalna sredstva v višini 63,2 mio EUR.



Glavni cilji skupine Petrol za leto 2020 so:
∙∙ 4,3 mrd EUR prihodkov od prodaje,
∙∙ 190 mio EUR EBITDA,
∙∙ 97 mio EUR čistega poslovnega izida,
∙∙ 2,2 neto dolg / EBITDA,
∙∙ 350 mio EUR naložb v stalna sredstva v obdobju 2016–2020,
∙∙ 527 bencinskih servisov v maloprodajni mreži,
∙∙ 2,9 mio ton prodanih proizvodov iz nafte1,
∙∙ 236 tisoč ton prodaje utekočinjenega naftnega plina,
∙∙ 719 mio EUR prihodkov od prodaje trgovskega blaga,
∙∙ 413 mio m3 prodaje zemeljskega plina (dobava in trgovanje),
∙∙ 15 TWh prodaje električne energije (dobava in trgovanje),
∙∙ 139 tisoč MWh prodane toplote.

________________________

Ob nespremenjeni dividendni politiki ( cca 40% payout) in izpolnjenih ciljih bo dividenda za leto 2020 znašala cca 19 EUR, kar je 5,75% na današnjo borzno ceno in 7,45% na tole objavo.

Jaz sem zadovoljen. Več kot zadovoljen. Samo tako naprej. FY 2020 P/E = 7, kar je zelo poceni.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

111111111111 ::

Kdaj bodo izplačevali devidende?

Tilen ::

10.8. (čet) Dan upravičenosti do dividende
11.8. (pet) Izplačilo dividend
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Tilen ::

 LJSE

LJSE

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

HotBurek ::

Zdravo.

Zanima me sledeča stvar. Na tej strani: https://abc-accelerator.com/mds-hackath...

Piše:
... dve izjemni finančni naložbi: Eurosender (Official launch event in Poland, Eurosender's Ambassador Program) in Optiprint (optiprint.si, optiprint.eu)! Obe podjetji bosta predvidoma v naslednjih petih letih vredni nekajkrat več kot danes. Iz tega razloga so delnice MDS izjemno zanimive kot finančna naložba.


Kakšne so dejansko te delnice?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

mat xxl ::

Eurosender ne poznam dovolj dobro, tudi vedno smo direktno dobili boljše cene, kot preko njih .......


Optiprint pa poznam malo bolje in močno dvomim v te napovedi, ker si lahko vsak za še manj denarja tako printanje na starih HP printerjih 476 dw sam zorganizira in predela na litrski ciss sistem in te nato pride še ene pol ceneje, kot pri njih, konec koncev imaš podjetja, ki to naredijo in potem nudijo podporo, kot pa sam vidim, kako sedaj tržijo dejansko know how, ki ni nič posebnega in prodajajo franšize, in tudi ob dejstvu, da so na trgu že printerji, kjer barvo nalivaš, v rezervoarje, menim, da je firma svoj maximum že izpela in zato hočejo lastniki prodati deleže, skratka tole bo po mojem okoli delnic pušiona .........

Smurf ::

HotBurek je izjavil:


Piše:
... dve izjemni finančni naložbi: Eurosender (Official launch event in Poland, Eurosender's Ambassador Program) in Optiprint (optiprint.si, optiprint.eu)! Obe podjetji bosta predvidoma v naslednjih petih letih vredni nekajkrat več kot danes. Iz tega razloga so delnice MDS izjemno zanimive kot finančna naložba.

Meni se ze samo, ko preberem to, slisi sumljivo. Cez palec se naceloma ne investira v zadeve kje se "garantira veckratne vrednosti v nekaj letih".

FireSnake ::

Uporablja kdo degiro.at ?

Obstaja tudi angleška različica degiro.nl

Sam to uporabljam (2 meseca) in se mi zdi kar vredu zadeva.

Trenutno se ukvarjam samo z AMD delnicami.

Razmišljam, da bi začel še s čim drugim.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

bobby ::

FireSnake je izjavil:

Uporablja kdo degiro.at ?

Obstaja tudi angleška različica degiro.nl

Sam to uporabljam (2 meseca) in se mi zdi kar vredu zadeva.

Trenutno se ukvarjam samo z AMD delnicami.

Razmišljam, da bi začel še s čim drugim.



špekulativna:
lix.v
Nakup 1,7
Prodaja 2,1
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

FireSnake ::

Hvala za info, samo jaz teh delnic ne morem kupiti.

Včeraj sem vse AMD delnice prodal po 14.43m ker sem špekuliral, da bodo padle.

In zdaj lepo padajo ... danes ali jutri jih zopet kupim (trenutno 13.89).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Tilen ::

Predlagana dividenda za delničarje Zavarovalnice Triglav 2,5 EUR bruto na delnico

V kolikor bo predlog sprejet, boste delničarji Zavarovalnice Triglav, kateri ste kupili delnice v KDD histeriji, kot je bilo predlagano, prejeli 10,99% letni dividendni donos.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

GrX ::

FireSnake je izjavil:

Hvala za info, samo jaz teh delnic ne morem kupiti.

Včeraj sem vse AMD delnice prodal po 14.43m ker sem špekuliral, da bodo padle.

In zdaj lepo padajo ... danes ali jutri jih zopet kupim (trenutno 13.89).


Shortanje z delnicami se praktično ne splača, ker so razlike v cenah premajhne... Cena je samo dva tedna po tvoji prodaji zopet nazaj na .40 ti pa si dejansko v izgubi, ker večina brokerjev prodaje in nakupe zaračuna.



Drop down, ki ga prikazuje moj graf zgoraj je precej klasičen.. Ko pride trend do linij upora (A,B,C) se trend zoper obrne navzgor.. Cena delnic bo zopet padla, ker so overvalued in overbought..

Sam sem kupil AMD delnice že pred tremi leti in sicer po ceni 2,50 (pa še nekaj centov). Delnice so po slabih dveh letih mirovanja šele v letu 2016 doživele pravi razcvet..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

kow ::

@Tilen
Zakaj pa ljudje ne kupujejo kot nori? Zakaj cena ni bistveno narasla?

Tilen ::

Saj kupujejo, v treh mesecih je cena zrasla za cca 15%. Ta podatek je bil drugače objavljen danes, po zaprtju borze (4.4.2017 15:44). Dividenda je drugače že tri leta enako visoka - 2,5 EUR. Ni to nič novega. Triglav že dolgo izplačuje zelo visoke dividende.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

kow ::

Samo tudi po 15 odstotni rasti je dividenda ogromna. Ali prav racunam?
0.75 (davek) x 2,5 = 1,875e

1,875 / 27 (cena) = skoraj 7 odstotka donosa (samo od dividend!)

Ali investitorji menijo, da je s Triglavom (kot zavarovalnico) nekaj narobe (izgubljali bodo trzni delez, niso pripravljeni na vecjo naravno nesreco ipd.), ali pa so nori. Vidim samo 2 moznosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Tilen ::

Delnica je precej poceni in izplacuje precej nadpovprečne dividende. Neto dividendo si pravilno izračunal - 1,875 EUR. Kje si bil, ko je bila delnica 16 EUR, bi sedaj prejemal več kot 15% letno samo iz dividend. Že leta 2014 sem opozarjal, da so dividende odlične in da je poslovanje zelo dobičkonosno.

Zadnjih nekaj let je na LJSE pravilo, da se izplačujejo precej dobre dividende tudi pri drugih (Telekom, Petrol, ...). V zameno za slabo likvidnost so morali nekaj ponuditi, da so postali zanimivi. Sedaj ljudje kupijo in držijo ter pobirajo dividende. Vrednotenja so ugodna.

Največja grožnja za Triglav so nizke obrestne mere, kar se sedaj izboljšuje, ko so se vsaj v ZDA začele počasi dvogovati. Triglav ima v portfelju več kot 2 milijardi obveznic. Precej jih je udarilo tudi ukinjanje KDD računov, ko so ljudje prodajali vse za vsako ceno. Tržni delež je stabilen, preberi letno poročilo.

Mimogrede, tudi ostale zavarovalnice izplačujejo lepe dividende - Allianz trenutno okrog 4,5%.

 x

x



To je tek na dolge proge. 8-)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

kow ::

Razumem. Tnx.

"Kje si bil, ko je bila delnica 16 EUR, bi sedaj prejemal več kot 15% letno samo iz dividend. Že leta 2014 sem opozarjal, da so dividende odlične in da je poslovanje zelo dobičkonosno."

Posredno sem lastnik od marca 2012 - preko vzajemnega sklada (slovenske delnice). Zanimivost: ko sem marca 2012 prisel na salter - me je bancna usluzbenka gledala kot, da sem nor. Celo nekaj je sprasevala, ce sem preprican :D :D :D

Tilen ::

To samo pomeni, da si bil pravi čas na šalterju. ;)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

          ::

A se Triglav izplača kupovati sedaj?

Utk ::

Zdaj ne, ker se vrti okoli 26 že en čas, ko bojo padle dividende, bo pa padla najmanj za dividendo. Tako da ne boš nič naredu. Počakat moraš na datum za dividende, pa še kak teden ali dva, morda, od tam naprej ni več nič ziher.

Razen če greš v to dolgoročno, za 5-10 let, potem je čisto vseeno tudi če jih zdaj kupiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Tilen ::

Tilen je izjavil:

Tilen je izjavil:

Za leto 2015 pričakujem višino izplačane dividende pri cca 12.2 EUR ali 4,8% na vložek.

Za leto 2016 pričakujem višino izplačane dividende pri cca 14 EUR ali 5,49% na vložek.


Slovenski državni holding (SDH) je pred današnjo skupščino delničarjev Petrola vložil nasprotni predlog, v katerem predlaga, da se celoten bilančni dobiček z 31. 12. 2016 v višini dobrih 28,86 milijona evrov uporabi za izplačilo dividend. To pomeni, da bi delničarji dobili 14 evrov bruto dividende na delnico.

http://seonet.ljse.si/?doc=LATEST_PUBLI...
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

mat xxl ::

Kdaj pa moraš biti lastnik delnic Petrola, da si upravičen do letošnjih dividend ?

kow ::

marjan_h ::

Jaz nisem ekonomist, ampak imam eno osnovno vprašanje:

Na kakšni osnovi se ustvarijo delnice? Recimo, da imamo podjetje X d.d, kako podjetje določi koliko delnic, bo dalo na razpolago. Vem le, da je cena delnice odvisna od uspešnosti poslovanja (prodaje izdelkov/storitev) ampak, kaj preprečuje podjetju da bi ustvarilo mnogo teh delnic za prodajo.

Hvala.

Tilen ::

Delniška družba (d.d.) je družba, ki ima osnovni kapital (osnovno glavnico) razdeljen na delnice. Delnic je lahko poljubno število.

Delniška družba (d.d.)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

marjan_h ::

Torej mora biti dobiček pri d.d javno znan, da se na podlagi tega popravijo vrednosti delnic na borzi? Kaj če prikažejo lažni dobiček?

Tilen ::

Da. Na podlagi kvartalnega ali letnega poročila o poslovanju se investitorji odločajo o tem, ali bodo kupovali, ali prodajali. Nič se samo od sebe ne popravlja.

Kaj če prikažejo lažni dobiček?

Kazensko so odgovorni.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Invictus ::

marjan_h je izjavil:

Torej mora biti dobiček pri d.d javno znan, da se na podlagi tega popravijo vrednosti delnic na borzi? Kaj če prikažejo lažni dobiček?

Na ceno delnic vpliva predvsem višina pročakovanih dividend. Kar je neposredno povezano z dobičkom.

Najbolj pa vpliva na ceno delnic množica člankov, ki napovedujejo rast podjetja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kingsix ::

Naredil sedaj pred kratkim malo špekulativno potezo... Prodal vse pozicije v delnicah, kar sem še imel in skočil na kovine. Vse se mi je zdelo že močno precenjeno glede na P\E, pa nekako stavim na krizo v naslednjih letih. Bomo videli če se bo poteza splačala, sedaj imam vse v kripto in kovinah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

bobby ::

katere kovine?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

mat xxl ::

Ja navadno plemenite, železo pa baker sta prepoceni v to vlagajo samo etnični.

kingsix ::

@mat xxl - točno tako :D

Zlato/srebro - 40/60%
««
5 / 163
»»