» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
6 / 160
»»

erkgheoruugh ::

RAbil bi malce pomoči.

Odločil sem se, da bom z nekaj viška denarja trgoval, predvsem strategija buy and hold. Odprl sem trgovalni račun, nakazal nekaj denarja (EUR). Za določen procent teh evrov sem na potem kupil dolarje in potem ETF.
Zakaj mi nakup dolarjev kaže še vedno kot odprto pozicijo, čeprav sem jo večino porabil za nakup delnic?

Prilagam sliko:
 Pozicije

Pozicije

Tilen ::

Open orders ti kaže 0.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

erkgheoruugh ::

Tilen je izjavil:

Open orders ti kaže 0.

Ja to vem. Naročila so šla skozi.
Bolj me bega tisti X pri posameznikh pozicijah. Ok delnice imam v lasti in jih lahko prodam, casha pa ne več, zato mi ni jasno, kako lahko zaprem pozicijo EUR/USD (to pomeni X na koncu vrstice), če sem ta cash porabil.

Tilen ::

Kaj te bega?

Ti imaš 83 kosov po 48.49 USD, najboljša ponudba je pri 48.54 USD, najboljše povpraševanje pa pri 48.52 USD. Zadnji posel je bil sklenjen pri 48.54 USD.

X pomeni koliko česa kdo prodaja ali kupuje.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

marjan_h ::

Kdo določi višino dividende delnic?

Hvala.

K0l1br1 ::

Skupščina delničarjev, ponavadi na predlog uprave.

marjan_h ::

Ali vsaka d.d v RS pride avtomatsko na borzo za trgovanje?

Okapi ::

Ne.

Tilen ::

Sedaj je nekaj dodatnih možnosti za d.d. - SI ENTER.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

marjan_h ::

Ali lahko fizična oseba kupuje in prodaja delnice, ali je to mogoče le preko t.i brokerja? Je v kakšni drugi državi slednje urejeno drugače?

Hvala za odgovor. :)

111111111111 ::

TUdi firma ne more kupovati brez brokerja. Rabiš posredništvo in licence.

Tilen ::

marjan_h je izjavil:

Ali lahko fizična oseba kupuje in prodaja delnice, ali je to mogoče le preko t.i brokerja? Je v kakšni drugi državi slednje urejeno drugače?

Hvala za odgovor. :)


Fizična oseba lahko kupuje in prodaja preko spletne platforme, ki ti jo omogoča "broker" z licenco.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

sarma832 ::

Mene pa zanima okvirno, kaksen delez dobicka je namenjen za izplacila dividend. Je to 0,1%, 1%,5%,10%? Ali koliko pac priblizno

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sarma832 ()

bobby ::

Toliko, kolikor uprava doloci na skubscini.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Tilen ::

sarma832 je izjavil:

Mene pa zanima okvirno, kaksen delez dobicka je namenjen za izplacila dividend. Je to 0,1%, 1%,5%,10%? Ali koliko pac priblizno


Običajno vsaj tretjina vsega dobička oziroma toliko, kot se določi na skupščini. V primeru, da je podjetje stabilno in naklonjenu povečevanju izplačila dividend, je lahko kakšno leto tudi izguba in se za dividende ni potrebno bati.

O izplačilu dividend odločajo lastniki na skupščini in lahko izplačajo tudi 100% delež. Apple, recimo, izplača približno 30% dobička svojim lastnikom.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

next3steps ::

Še tule povprašam: Dolgoročno gledano, nakup delnic Luke Koper da/ne?

mat xxl ::

Jaz mislim, da načelno Da, vprašanja so samo tista povezana z drugim tirom in finansiranjem le tega !

belo mleko ::

next3steps je izjavil:

Še tule povprašam: Dolgoročno gledano, nakup delnic Luke Koper da/ne?


Nihče nima kristalne krogle. Kockarji so v sosednjih temah, kjer se stavi na kojne. Za amaterske vlagatelje (ki držijo delnice 5 in več let)je pomembna razpršitev. Staviti na samo eno podjetje je tvegano. Sam na slovenska podjetja gledam postrani ker nekateri norci v DZ ne razumejo koncepta privatne lastnine.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

anketar ::

next3steps je izjavil:

Še tule povprašam: Dolgoročno gledano, nakup delnic Luke Koper da/ne?


ko so svinje okol korita ja, ko jih ni več bolš zate, da si jih pred tem že prodal

Tilen ::

Obvestilo o sklepih 42. skupščine delničarjev družbe Zavarovalnica Triglav, d.d.

Sklep št. 3.1:
Bilančni dobiček, ki na dan 31. 12. 2016 znaša 82.421.880,73 EUR, se uporabi na naslednji način:
- del bilančnega dobička v višini 56.837.870,00 EUR se uporabi za izplačilo dividend. Dividenda znaša 2,50 EUR bruto na delnico in se izplača delničarjem, ki bodo vpisani v delniško knjigo na dan 15. 6. 2017, dne 16. 6. 2017;
- o uporabi preostalega dela bilančnega dobička v višini 25.584.010,73 EUR se bo odločalo v naslednjih letih.


Kdor je kupil, je danes na cca +25% in bo prejel še 11% dividende na vložek. ;)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

sarma832 ::

Kako je pa kaj z delnicami Twitterja?

Zadnje čase sem začel uporabljat Twitter, pa se mi zdi zlo uporabno(prej nisem bil niti registriran). Lahko sledim stvarem, ki me zanimajo in mi je super napram facebookovem balastu.

Cena se mi zdi pa precej nizka. Kakšno mnenje :D?

next3steps ::

IMO podobno kot Snapchat. Če ga bodo znali dobro monetizirati (ali so ga že), je to to.

blackbfm ::

Twitter ze mal dolg poskusajo monetizirat .. Vine-a jim tut ni ratalo pa so ga po hitrem postopku ukinli.. Očitno nekaj delajo narobe

Tilen ::

sarma832 je izjavil:


Cena se mi zdi pa precej nizka. Kakšno mnenje :D?

Razloži, zakaj bi bila cena nizka.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

sarma832 ::

Tilen je izjavil:

sarma832 je izjavil:


Cena se mi zdi pa precej nizka. Kakšno mnenje :D?

Razloži, zakaj bi bila cena nizka.


Nevem, pred 3imi leti je bila približno 4-5x višja cena kot je trenutno. 12B tržne kapitalizacije napram 430B facebook.

Ampak zgleda da delajo izgubo :|

Izhajal sem iz tega, da se mi Twitter dopade(pa ga prej nikoli nisem uporabljal) in češ, mogoče pa še bo kaj iz tega :D

sarma832 ::

Če bi imeli dobičke, tudi cena vrjetno ne bi bila takšna kot je zdaj in če jim to uspe, bodo cene delnic verjetno zrasle.
To je moje laično mnenje in mogoče se popolnoma motim, zato vas pa sprašujem za mnenja.

kow ::

Podaj izracun potencialnih prihodkov/dobickov, nato pa lahko sprasujes za mnenje, ce so predpostavke v izracunu smiselne.
Koliko se ti Twitter "dopade", je popolnoma nerelevanten podatek pri odlocanju za investicijo.

mat xxl ::

Je kak pameten nasvet za tiste, ki smo že v Alta skladih.

Ker po lastnih izkušnjah, gre za najslabšo upravljalsko družbo, ko povsod drugje vsaj malenkost rase, pri njih pada, grafe pa ne vem kako naračunajo, da prikazujejo rast, v lastnih financah je pa samo in izključno MINUS .

Razmišljam, da prosim slovenske nadzorne organe za razlago njihovih grafov, ki rastejo , v resnici finančno je pa minus.

Kam se poda detaljna prijava, katera agencija je zan to točno pristojna ?

Najbolje izstopiti takoj verjetno, kaj pa potem svetujete ??? zavarovalnico triglav ali še kaj drugega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

kow ::

Imas kaksen dokaz za svoje trditve?

Pravkar sem pogledal donos njihove globalnega sklada. V zadnjih 5 letih je donos 58 odstoten.

mat xxl ::

Imam dokaze ...., primerjava vrednosti posameznega vep a se ne ujema z npr podatki, koliko je bila vrednost pred 1 letom oziroma, koliko % je zrasel.

Žal se njihovega VEP a tudi ne da peš izračunati, ker podatke dajo samo za 10 največjih naložb, ostale so pa menda poslovna tajna, tako, da kontrola Vep a na peš ni možna, vsaj vlagatelju ne.

barakus ::

Huh, lahko das konkreten primer?

bobby ::

mat xxl: ali si pri tvojih izračunih upošteval Upravljalsko provizijo sklada in si naredil konkretne izračune ali si samo pogledal, koliko % je šlo tebi gori v eur v primerjavi z oglaševanimi procenti konkurence?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

111111111111 ::

mat xxl je izjavil:

Imam dokaze ...., primerjava vrednosti posameznega vep a se ne ujema z npr podatki, koliko je bila vrednost pred 1 letom oziroma, koliko % je zrasel.

Žal se njihovega VEP a tudi ne da peš izračunati, ker podatke dajo samo za 10 največjih naložb, ostale so pa menda poslovna tajna, tako, da kontrola Vep a na peš ni možna, vsaj vlagatelju ne.


VEP-a ne moreš peš nikoli izračunat. Brez neumnih izjav prosim.

mat xxl ::

bobby je izjavil:

mat xxl: ali si pri tvojih izračunih upošteval Upravljalsko provizijo sklada in si naredil konkretne izračune ali si samo pogledal, koliko % je šlo tebi gori v eur v primerjavi z oglaševanimi procenti konkurence?



Gledal sem njihove podatke, da je recimo v zadnjih 12 mesecih nek njihov sklad zrasel za npr. 2,3 % meni finančno je pa 1% v minus, raznih provizij nisem preračunaval.

Sem se najavil k njim, da razčistimo zadeve v glavnem en velik MINUS !!!

111111111111 je izjavil:

mat xxl je izjavil:

Imam dokaze ...., primerjava vrednosti posameznega vep a se ne ujema z npr podatki, koliko je bila vrednost pred 1 letom oziroma, koliko % je zrasel.

Žal se njihovega VEP a tudi ne da peš izračunati, ker podatke dajo samo za 10 največjih naložb, ostale so pa menda poslovna tajna, tako, da kontrola Vep a na peš ni možna, vsaj vlagatelju ne.


VEP-a ne moreš peš nikoli izračunat. Brez neumnih izjav prosim.



Zakaj ne, če poznaš točen portfelj, bi ga lahko.......

Tako pa lahko upravljalci veselo mutovodijo zadaj in v časih ko imajpo vsi vsaj +5% obni morda dajo samo +2%, ko plačaš še provizije je pa že minus ......

In ja to bi moralo biti 100 % transparentno, tako bi vedeli, da upravljalci ne pomagajo služiti znancem in posvečenim v tistem sicer malem delu, ker 10 njavečjih naložb je javnih , samo, kaj pomaga ko je lahko to samo 50% sklada z ostalim, pa služijo oni osebno na škodo sklada.

Zelo slab občutek imam na ALTI !!! Sem vlagal še v Iliriko pa, so sklade prepustili KD ju, takrat sem se držal za glavo, pa se bal, kaj bo, ker o KD nisem imel dobrega mnenja, pa se je pokazalo ravno obratno, tam vse rase, nad realnim vložkom, kljub stroškom .....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

kow ::

"Gledal sem njihove podatke, da je recimo v zadnjih 12 mesecih nek njihov sklad zrasel za npr. 2,3 % meni finančno je pa 1% v minus, raznih provizij nisem preračunaval."

Lahko podrobno opises kar si napisal?
1) "Njihov sklad zrasel za npr. 2,3 %"
Domnevam, da si hotel povedati, da je vrednost tocke sklada zrasla za 2,3 odstotka?

2) "meni finančno je pa 1% v minus, raznih provizij nisem preračunaval."
Domnevam, da si dal zahtevek za izplacilo tock in da so zaracunali izstopno provizijo - kar naj bi bilo popolnoma transparentno.

Popravek: sem pravkar pogledal nekaj njihovih skladov na vzajemci.com. Njihovi skladi imajo visoko vstopno provizijo, izstopnih stroskov pa nimajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

bobby ::

Ti kar poišči, kako ti kaj cepajo upravljavsko provizijo,.. boš presenečen,..

primer:
https://www.alta.si/sl-si/vzajemni-skla...
Vstopni stroški največ 1,00 %
Izstopni stroški največ 0,50 %
Upravljavska provizija 0,95 %


ali pa:
https://www.alta.si/sl-si/vzajemni-skla...

Vstopni stroški največ 4,00 %
Izstopni stroški največ 2,00 %
Upravljavska provizija 2,75 %
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

kow ::

Ampak upravljalska provizija se ze odrazi v vrednosti tocke. Tako, da imo: mat_xxl naklada.

Ocitno tudi na vzajemci.com nimajo pravilnih podatkov ter tudi, da je alta balkan cisti nateg :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Tilen ::

Skratka, če sedaj izgubljate, ko skoraj vse raste, nekdo nekaj ne počne vredu.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

111111111111 ::

mat xxl je izjavil:


Zakaj ne, če poznaš točen portfelj, bi ga lahko.......

Tako pa lahko upravljalci veselo mutovodijo zadaj in v časih ko imajpo vsi vsaj +5% obni morda dajo samo +2%, ko plačaš še provizije je pa že minus ......

In ja to bi moralo biti 100 % transparentno, tako bi vedeli, da upravljalci ne pomagajo služiti znancem in posvečenim v tistem sicer malem delu, ker 10 njavečjih naložb je javnih , samo, kaj pomaga ko je lahko to samo 50% sklada z ostalim, pa služijo oni osebno na škodo sklada.

Zelo slab občutek imam na ALTI !!! Sem vlagal še v Iliriko pa, so sklade prepustili KD ju, takrat sem se držal za glavo, pa se bal, kaj bo, ker o KD nisem imel dobrega mnenja, pa se je pokazalo ravno obratno, tam vse rase, nad realnim vložkom, kljub stroškom .....


Poglej VEP je sestavljen iz miljon stvari. Iz naložb, iz stroškov ki ga ima sklad, iz devidend, upravljalske provizije. Še enkrat ne moreš zračunat VEP-a.

Skladi so eden najbolj reguliranih finančnih inštrumentov. Točno lahko pogledaš vse naložbe. Informacije so javno dostopne itd...

Npr. Naložbe v balkan v 2016 najdeš v letnem poročilu ravno tako kje so vsa sredstva. https://www.alta.si/Data/Doc/ALTA_SKLAD...

Če hočeš trenutne naložbe, jim pišeš na mail in sem 99% da jih boš dobil.

Sam vlagam v NLB Sklade in vsak mesec izdajo mesečno poročilo, kjer so navedene vse naložbe. Pri Alti pa imajo 10 največjih.

Če so šalabajzerji in ne znajo vlagat je pa druga zgodba. Trg skladov je konkretno reguliran in ni nekih skritih stroškov. Če jih sumiš jih prijaviš ATVP in bodo ukrepali oz. vsaj preverili navedbe.

Kebo ::

Imam par vprašanj. Odprl sem degiro račun in naložil gor nekaj drobiža da se malo spoznam s trgom. Kaj moram sedaj vse urediti z državo, da ne bo kakšne kazni.

bobby ::

Nic kaj dosti. Samo evidenco vodi, bos konec leta veliko lazje spackal skupaj davek od dobicka na odtujitev VP drzavi, potem pa prakticno vse dobicke in izgube bos moram naresti samoprijavo davkov drzavi.

Edit:popravek skopucala, ki sem ga sestavil
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bobby ()

sarma832 ::

sarma832 je izjavil:

Kako je pa kaj z delnicami Twitterja?

Zadnje čase sem začel uporabljat Twitter, pa se mi zdi zlo uporabno(prej nisem bil niti registriran). Lahko sledim stvarem, ki me zanimajo in mi je super napram facebookovem balastu.

Cena se mi zdi pa precej nizka. Kakšno mnenje :D?


http://uk.businessinsider.com/richard-g...

+20% izpred enega meseca. Sedaj verjetno že malo pozno za nakup, samo tako sploh nimam trgovalnega računa, tako da je bilo to bolj kot ne iz radovednosti.


No kot sem že rekel, o prihodkih/dobičkih/izgubah ali karkoli gledate vi da določite ceno ne vem ničesar in to tudi vidijo drugi, zato pa cena verjetno je tam kjer je glede na to da pridelujejo izgubo.

Ampak z vidika uporabnika, mi je Twitter precej zanimiv, sicer ga prej nisem uporabljal tako da nevem če je sedaj prišlo do kakšnih večjih sprememb, ampak se kar nekaj časa gor zadržim, ostalih socialnih omrežij ne uporabljam več(no tudi prej jih nisem ravno pretirano). Tudi reklame se mi kar redno prikazujejo, trailerji za filme in pa zanimivi videji, se mi zdi da to funkcionira relativno dobro in morda pa še bo kaj iz Twitterja.

belo mleko ::

Do nedavnega je tudi Amazon imel izgubo, zdaj pa mu "grozi" da bo tako velik, da bodo proti njemu sprožili postopke. Tudi sedaj ima tak dobiček da si s klasičnimi vrednotenji ne moreš pomagati. Cena odraža pričakovanja in trenutno je percepcija, da bo v bližnji prihodnost (par let) požrl ves retail.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

dronyx ::

bobby je izjavil:

Ti kar poišči, kako ti kaj cepajo upravljavsko provizijo,.. boš presenečen,..

In kje se odraža ta upravljalska provizija, ki si jo vzame sklad? Upam da ko hočeš denar plačaš samo izstopno provizijo in je upravljalska že vračunano v ceno točke sklada, ker sicer se ti lahko zgodi, da moraš še kaj doplačat, če si vložil malo denarja in si ga imel dolgo časa v skladu.

111111111111 ::

Upravljalska se računa vsak dan in je vračunana v točke sklada. Če bi kupoval iste delnice kot sklad bi imel dodaten profit v obliki upravljalske provizije. Težava je samo v tem, da sklad posluje z velikimi zneski in lahko z manjšimi stroški kupuje papirje in to se kar pozna. Pa fantje načeloma tudi nekaj vedo. :)

bobby ::

dronyx je izjavil:

bobby je izjavil:

Ti kar poišči, kako ti kaj cepajo upravljavsko provizijo,.. boš presenečen,..

In kje se odraža ta upravljalska provizija, ki si jo vzame sklad? Upam da ko hočeš denar plačaš samo izstopno provizijo in je upravljalska že vračunano v ceno točke sklada, ker sicer se ti lahko zgodi, da moraš še kaj doplačat, če si vložil malo denarja in si ga imel dolgo časa v skladu.


Obstaja eno čudo finančnega sveta, ki se mu reče obrestno-obrestni izračun.
In te upravljavske provizije na dolgi rok z upoštevanjem obrestno obrestnega čuda, ti poberejo HUDO veliko, več, kot misliš.
Še posebej pa, glede na to, da obstajajo skladi, ki imajo v porftelju isto definirane točke, iz katerih je sestava borzni index določene države in nekako ne vidim razloga, da bi se plačevala upravljalska provizija.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

111111111111 ::

bobby je izjavil:


In te upravljavske provizije na dolgi rok z upoštevanjem obrestno obrestnega čuda, ti poberejo HUDO veliko, več, kot misliš.

No daj mi razloži na primeru, da vidim. Sklad ima v upravljanju 2 miljona sredstev. Upravljalska je 2%. Kje me sedaj okradejo z obrestno obrestnim računom?

bobby ::

tam, kjer ti vsako leto (1x na leto ali razdeljeno po mesecih) čopnejo oz zmanjšajo vrednost tvojega sklada za 2%.
zato pa investicijski skladi VEDNO služijo ne glede na vrednost točke sklada.

ZELOO grobi izračun, 2% provizije samo, da dobiš idejo,..
leto 0-1; Vrednost+4% 1mio+4%=1,04mio-2%=1,0192
leto 1-2; Vrednost+4% 1,0192mio+4%=1,0599-2%=1,0387
leto 2-3; Vrednost+4% 1,0387mio+4%=1,08-2%=1,058

Potem pa izstopiš ven iz sklada in imaš davek na dobiček:

1,058-1=58k
58k-25% davka na dobiček vrednostnih papirjev in si zaslužil 43,5keur
aaampaaakkk,..Če upoštevaš potem še inflacijo za 3 leta, pa da je vsako leto samo 1% se ti od teh 43,5k realno zaslužil 42k.

pa vse to je pri investiciji 1MIO €

PA SE VSTOPNIH ALI IZSTOPNIH STROŠKOV TUDI DOTAKNIL NISEM!!!

upam, da sem ti bolj razjasnil glede skladov,..
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

barakus ::

Ali to velja za vse sklade?

dronyx ::

bobby je izjavil:

Še posebej pa, glede na to, da obstajajo skladi, ki imajo v porftelju isto definirane točke, iz katerih je sestava borzni index določene države in nekako ne vidim razloga, da bi se plačevala upravljalska provizija.

Zgolj teoretično...razlika je nek indeksni sklad, kjer imaš v njem določen procent posameznih delnic v skladu, ali pa aktivno upravljan sklad, kjer nekdo dela analize, sproti prilagaja sestavo sklada itd. in si za to vzame provizijo. Ali takšen aktivno upravljan sklad nudi boljši donos od indeksnega je pa seveda vprašanje. Po moje večinoma ne.

Vlada pa sedaj na trgih nekakšno manično razpoloženje, ko je recesija pozabljena, centralne banke pa so poskrbele za "zelo glasno glasbo". Zgodovina dokazuje vedno znova, da to ne traja v nedogled in da bo zanesljivo prišel čas, ko bo padalo za 30% ali več. Takrat bo tistih 2% upravljalske provizije drobiž.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()
««
6 / 160
»»