» »

Popravilo trdega diska

Popravilo trdega diska

mihibo5 ::

Iz radovednosti me zanima, kako se popravi razne (fizične) okvare trdega diska. Hvala vam za odgovore!

BorutK-73 ::

Kupiš novega.

hojnikb ::

vržeš v smeti..
#brezpodpisa

mihibo5 ::

Poleg tega...

hojnikb ::

nič. pokvarjenih diskov se ne popravlja, razn če bi rad dobil podatke dol ali pa če ti je čisto vseeno za integriteto podatkov.
#brezpodpisa

mihibo5 ::

Del odgovora je že bil. :D
Kakšni so torej ti načini popravila, če bi rad dobil podatke dol?

bluefish ::

Jah, odvisno od tipa okvare.
Najpogosteje se popravlja/menja vezje in druge male elektronske ter mehanske dele. Ob fizičnih poškodbah plošč pa kvečjemu strokovni servisi s cenami v (deset)tisočakih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

mihibo5 ::

(Kot zgoraj navedeno, mi tukaj ne manjka radovednosti)
Kako se pa oni lotijo takih okvar?

kloko ::

Beri tole.

L.p., Kloko

Brane22 ::

Nekje sem imel izčrpen članek kako se tega loti oddelek za popravila priznanega proizvajalca hard diskov.
Njihova osnovna naloga je reševanje podatkov z njihovih produktov in na razpolago imajo vso orodje in podatke proizvodnje same.

V osnovi najprej ocenijo škodo preprosto tako da disk vklopijo in tehnik posluša njegovo delovanje. Če stvar zveni vsaj približno normalno, jo priklopijo na PC in pogledajo, kako se obnaša.

Za to imajo tudi posebna diagnostična orodja. Če se izkaže da je recimo odletela ali odpovadala kaka glava, odprejo disk in zamenjajo celoten set. Pred tem ocenijo kakovost površine krožnikov. Če so določeni deli površine prehudo poškodovani, se izločijo in potem na posebnem orodju berejo vsak krožnik posebej.

ne spomnim se ali lahko določene poškodbe vrhnje plasti spet spolirajo, mislim da ne.

Če pa je problem v elektroniki, je rešitev toliko bolj enostavna.

Ko spravijo disk v kolikor-toliko delujoče stanje, skopirajo z njega vse sektorje na drug disk, ki ti ga pošljejo nazaj. Originalni disk obdržijo v skladišču še par tednov, in če je stranka prejela svojo kopijo in jo je uspela restavrirati uspešno, zadevo uničijo.

Stroški takega reševanja so odvisni predvsem od števila potrebnih delovnih ur in se gibljejo od parsto do partisoč $$$ na disk.

Custom57 ::

Mene pa zanima če ti crkne PCB na enem disku in mehanika na drugem identičnem disku. Ali je mogoče sestaviti zdrav disk in delujoč PCB, potem pa nekako čip resetirati na nekakšne tovarniške nastavitve da bo elektronika delala s tem diskom. Podatki me ne zanimajo.

Miha 333 ::

Custom57 je izjavil:

Mene pa zanima če ti crkne PCB na enem disku in mehanika na drugem identičnem disku. Ali je mogoče sestaviti zdrav disk in delujoč PCB, potem pa nekako čip resetirati na nekakšne tovarniške nastavitve da bo elektronika delala s tem diskom. Podatki me ne zanimajo.

Odvisno od diska, večina novejših WDjev zahteva tudi prestavitev (prelotanje) eeprom čipa iz starega vezja na novega, v njem so namreč zapisani kalibracijski podatki za motorje oz. pogone glav. Mora pa seveda biti vezje identične verzije.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se ne zažene po nenavadnem hrupu (zvočni posnetek)

Oddelek: Pomoč in nasveti
372036 (1288) jukoz
»

Okvarjen HD.

Oddelek: Strojna oprema
101269 (922) Jeronimo
»

Trdi disk padel na tla:(

Oddelek: Pomoč in nasveti
263174 (2380) opeter
»

Reševanje podatkov z defektnih trdih diskov (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
527447 (5903) kretnichar
»

Hdd problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
251699 (1032) BlueNik

Več podobnih tem