» »

Računalnik se ne zažene po nenavadnem hrupu (zvočni posnetek)

Računalnik se ne zažene po nenavadnem hrupu (zvočni posnetek)

RatedR ::

Pozdrav,
včeraj mi je računalnik ob normalnem delu zamrznil in prenehal funkcionirati, ob tem se je prvič začel takole oglašati.
Prilagam zvok: https://vocaroo.com/i/s0zurZx5hY5S -- (za šum se opravičujem, sliši se pa dobro s slušalkami).

Mislim da se tu oglaša disk, ker računalnik ob ponovnem vklopu ne naloži OS, vendar le ostane na screenu kjer greš lahko v BIOS, a se ne odziva če želim vstopiti v BIOS. Tole je trajalo kakšno minuto potem je pa povsem utihnilo.

Kaj lahko naredim v tem primeru? Najbolj važni so mi podatki na disku.
  • spremenilo: RatedR ()

Daliborg ::

Je to namizni ali prenosni računalnik?
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

RatedR ::

Daliborg je izjavil:

Je to namizni ali prenosni računalnik?

Namizni računalnik, bom naštel še specifikacije: 3.5", 300GB, okrog 12 let star Seagate HDD.

Gledam tudi malo cene za reševanje podatkov, res noro.

jukoz ::

Najprej:
Nič ne šari po disku - tako programsko kot strojno.

Odklopi ga in v PC daj drugega ter preveri če deluje z njim - torej da ni nekih težav, tudi če se ne boota.

Prepiši vse oznake na disku oz ga poslikaj in nekam nalimaj slike. Tako bomo vedeli za kateri disk gre in bomo lahko diagnosticirali naprej.

GupeM ::

Tole je skoraj zagotovo disk, razen če imaš CD/DVD v enoti. Potem je to. Drugače pa ja... Backup je vedno cenejši, kot reševanje podatkov z diska. Predvsem pa bolj ziher in veliko hitrejši.

nsa_ag3nt ::

https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

RatedR ::

@jukoz Prilagam sliko
@nsa pardon ni Seagate ampak WD.

solatko ::

RatedR - Zadeva zna biti čisto neproblematična, podatki pa normalno dostopni, na drugem računalniku ali na tem, če boš na novo nastavil sistem. Po navadi ne boot-a, ker so okvarjeni sektorji za zagon sistema.
Torej daj disk v drugi računalnik z delujočim sistemom ali usposobi ta računalnik z nakupom novega diska in namestitvijo sistema. Lahko je v okvari tudi matična plošča ali kaj drugega na samem računalniku (slabi kondenzatorji, napajalnik daje premalo napetosti za zagon, RAM-i imajo zapacana ležišča, zanič grafična,....

Napiši specifikacije računalnika.
Delo krepa človeka

RatedR ::

@solatko Takoj ko dobim kabel poročam.

Komp je pa kar star:
Intel Pentium Dual 1,8GHz
2GB RAM
ATI Radeon HD 2400 Pro 512MB
Gigabyte 945P-S3 ATX DDR2

jukoz ::

Predlagam da disk zaenkrat pustiš na miru in najprej potrdiš, da težava ni v računalnuku.

Sicer pa preden gremo naprej - kako pomembni podatki so na računalniku. Če je nekaj brezveznega gor, potem ga vrži v kanto. Če so pomembni ali pa ti je do tega da se kaj naučiš, potem pa napiši in bomo svetovali naprej.

To vključuje en linux live CD, 2 nadomestna diska itd

RatedR ::

@jukoz Podatki so pomembni. Linux bootable CD imam, dodatnih diskov pa žal ne. Kaj si imel v mislih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: RatedR ()

RatedR ::

Update: kabel sem dobil.
Predenj ga priklopim na dodatni napajalnik in v računalnik, ker mislim da ga drugače ne bo poganjalo bi poudaril, da se vedno sklicujte na prvotne simptome - zvok predenj je računalnik crknil.

RatedR ::

Update 2:
Sem si izposodil en drug internal HDD, ga priklopil na prenosnika in deluje, normalno vrti, bere/piše.
Potem sem priklopil moj okvarjen disk in ga sploh ne zazna, ne vrti, tudi nobenih zvokov ne spušča.

Kaj lahko še storim?

Baja ::

če ti diska sploh ne zazna, nimaš kaj dosti možnosti sam narediti.

če so ti podatki dragi, odnesi nekam kjer se s tem ukvarjajo profesionalno. pa šuške pripravi.

solatko ::

Najbrž je odneslo elektroniko, poizkusi na e-bay ali bolhi dobit enak disk (enak DCM)
https://www.ebay.de/b/Wd-Caviar-Se/5608...

ali MDL

https://www.ebay.com/itm/182891926044?u...
Delo krepa človeka

Daliborg ::

Jaz sem enkrat odprl še star IDE HDD, je imel nekaj narobe z glavo katera se ni parkirala nazaj, ko sem jo premaknil nazaj v pozicijo je disk lepo začel delati.
Druga rešitev pa je da se zamenja PCB, za to moraš pa najti identičen HDD in preneseš bios čip iz stare pcb na novo.
lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

MrStein ::

Večina firm ima zastonj diagostiko, tako da bi prvo to predlagal.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

solatko ::

MrStein - Če potem pri njih rešuješ podatke, sicer ti pa kar lepo zaračunajo. Pregled pri okulistu je tudi zastonj, če.......
Delo krepa človeka

MrStein ::

Analiza medija: brezplačno
www.tannaris.si
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

solatko ::

MrStein - Si pismen - reševanje podatkov z brezplačno analizo. Samo analizo ti zaračunajo, saj je dovolj podatek, da se podatke da rešit, tako lahko najdeš drugega, ki je cenejši. Z analizo ti pač povedo ali se do podatkov pride ali ne, saj ti po analizi sporočijo, koliko bi reševanje predvidoma stalo.

Vsak servis ti testira mašino zastonj, če popravljaš pri njih, sicer plačaš po ceniku!!!!!!!!!!
Imaš pa zastonj analizo, če se podatkov ne da rešit, kar si pri nekaterih vseeno moral plačat.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

MrStein ::

Uf, pol pa pojdi k firmi, ki ima za to fiksno ceno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Treer ::

Imeti "važne" podatke na 11 let starem disku in očitno brez backupa je pa tudi poglavje zase...;((

tony1 ::

Daliborg je izjavil:

Jaz sem enkrat odprl še star IDE HDD, je imel nekaj narobe z glavo katera se ni parkirala nazaj, ko sem jo premaknil nazaj v pozicijo je disk lepo začel delati.
Druga rešitev pa je da se zamenja PCB, za to moraš pa najti identičen HDD in preneseš bios čip iz stare pcb na novo.
lp.


Diskov, ki imajo vsaj 40 GB zapisa na eni plošči se ne odpira drugače kot v vakuumu, sicer se jih uniči. Takšni diski so vsi nekje zadnjih 15 let.

solatko ::

Treer - Nekateri uporabniki ne razmišljajo o tem, dokler se ne zgodi.

tony1 - Za enkraten prenos vsebine, če imaš znanje in orodje, disk lahko odpreš tudi doma na mizi, ne bo pa tak disk potem za uporabo.
Delo krepa človeka

MrStein ::

Saj lobanjo tudi lahko odpreš doma.
Zdaj pa nazaj v praktično realnost.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

RatedR ::

Treer je izjavil:

Imeti "važne" podatke na 11 let starem disku in očitno brez backupa je pa tudi poglavje zase...;((

Backup določenih podatkov seveda imam. Tekom nazadnje generiranih podatkov ga pa žal nisem delal. Lp

jukoz ::

Podatki so torej pomembni in kot kaže službeni =)

Nič, v mašino daj 2 diska - original in en rezervni disk. Bootaj linux liveCD in na rezervnega potem skloniraj vsebino (na enega ali več diskov, odvisno od pomembnosti), nadaljnja testiranja pa nato delaš na rezervnemu, originalnega pa shrani stran. V primeru neuspešnega reševanja jih boš še imel in boš lahko ponovil reševanje.

Najprej lahko samo preveriš, ali ti linux na klonu kaj najde. Če ti ne, lahko poženeš kakšnega od programov za reševanje.

Namen kloniranja je, da ko si s takšnimi in drugačnimi orodji povoziš klonirane podatke, original disk lahko še kdaj prebereš.

Glede na to da se ti PC ne boota, je okvara verjetno res na začetku diska. Res pa je, da ker ima težave pri zagonu, je lahko kakšna bolj resna okvara.

Ene 14 dni nazaj sem reševal en disk, ki je deloval cca 3 leta v enem strežniku. Ob okvari diska se strežnik ni več hotel zagnat. Tudi v reševalni mašini, ob priklopu, je PC obstal ob zaznavanju diskov. Nazadnje je disk oživel s HGSTjevim orodjem toliko, da sedaj gre mimo BIOSa do boota. Ampak do tja je bil kar proces.

Podatkov sicer ni bilo potrebno reševati, ker je bilo ustrezno arhiviranje in ni bil edini disk. Sem pa za foro vseeno preveril kako bi prebral original disk in tu pride v pomoč eSATA =)

Baja ::

OP je napisal da je priklopil disk na drugo mašino in ga le-ta ne zazna. tako, da bo sam verjetno tezko kaj rešil.

Daliborg ::

Gleje solatko in jaz sva podala DIY rešitve če želi Op cenovno ugodno priti skozi. Tako kot pri vsaki stvari če imaš hrenovke za prste in sam sebi ne zaupaš te stvari se potemtakem ne dotikaj in pusti da ti nabira prah ali pa kot že omenjeno lakho daš nekomu, kateri bodo drago zaračunali. Žal tukaj druge mantre, molitve in podobne stvari ne bodo palile tako da je odgovor že napisan.
@tony1
Vem za te mite(lahko si sam doma narediš eno vakuum škatlo ali pa navadno škatlo z 2 ventilatorjema in hepa filtram) ampak glede na to da sem HDD takrat sam rešil brez škatle se ne bojim več, ker v končni fazi se lahko samo fizično zadeva uniči če praskaš po platah. Seveda ni šlo pri meni da ne bi uničil fizično plate ampak to zato, ker se je glava na sredi zataknila in sem moral fizično premaknit plato in glavo hkrati in je vseeno naredilo slabe sektorje ampak glede na to da sem rešil cca 90% HDD-ja bi jaz rekel da se je splačalo.
lp
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

XLapse ::

RatedR je izjavil:

Daliborg je izjavil:

Je to namizni ali prenosni računalnik?

Namizni računalnik, bom naštel še specifikacije: 3.5", 300GB, okrog 12 let star Seagate HDD.

Gledam tudi malo cene za reševanje podatkov, res noro.

noro ja... Sm jaz dal 500EUR+ nekoč dolgo let nazaj, za rešit vse podatke... In glej ga zlomka, pred 3 leti sm KRVAVO rabil te rešene podatke, k so mi naredili najmanj 10x tolko kot sm dal za rešitev.

Pa takrat si ne bi na kraju pameti predstavljal da bom tko rabil stare podatke
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

RatedR ::

Diagnostike še nisem dal naredit, sem pa poslal poizvedbene emaile podjetjem, ki se s tem ukvarjajo. Glede na težavo, ki je ta, da se disk ob priklopu sploh ne vrti, jih večina pravi, da je potrebno tak disk odpreti in potem šele potem podatke rešiti. Storitve za takšno delo so okrog 400€ pa vse do 800€.

Takšnega denarja nimam in sem že malo obupan ker nujno potrebujem službene datoteke.
A je tu kdo ki bi znal to zrihtat za manjšo vsoto? Predenj bi se tega lotil, bi jaz seveda nesel disk na diagnostiko, da se ugotovi točen vzrok. Hvala

Daliborg ::

Kar tako zrihtat čez noč ne bo šlo. To bi šlo v primeru da bi imel vsaj še en disk iste serije zraven da bi lahko prenesel elektroniko. Jaz bi najprej to probal preden bi odpiral, čeprav verjamem da je glava tudi sredi pisanja/branja zastala, ker se ponavadi to zgodi ko elektronika nenadoma ugasne.
Je pa to za vsakogar riziko, če bi proces spodletel bi nas gledal kot da smo ti mi disk uničil, če bi pri podjetju kjer računajo 400eur spodletelo bi si pa mislil da druge opcije tako ni bilo.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Baja ::

poleg druge elektronike je potrebno prelotat tudi bios čip iz starega diska.

kot pravi daliborg, če nimaš materiala, opreme in znanja, čez noč nebo šlo.

podatkov ne moreš na novo zgenerirati?

RatedR ::

@Daliborg Se razume seveda, podatkov ne potrebujem takoj vendar jih pa ne smem izgubit.
@Baja Nemorem žal.

Vprašanje, ki me muči je to, disk ni prenehal nenadoma delovat, prej je se je oglašal takole: https://vocaroo.com/i/s0zurZx5hY5S.
Če izključimo možnost, da je glava spraskala disk, ko se je ta tako vrtel...kakšen bi bil vaš guess - kaj se je zgodilo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: RatedR ()

jukoz ::

To da je glava spraskala glavo je samo ena od možnosti. Kolikor slišim iz posnetka, nekaj škrta - imam en tak 20GB IDE disk in takole škrta (vsaj kolikor jaz slišim, probaj uploadat na youtube, če se bo slišalo kaj bolj) odkar je nov in se še vedno zavrti.

Če se disk ne obrne ob bootu, ga daj v eno USB/eSATA ohišje in preveri ali lahko kaj vidiš gor.

Tistim pa napiši če ti dajo kakšen skonto, lahko da ti ga dajo. Seveda pa ti ga ne bodo dali, če si iz Kolektorja al pa kaj takega =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

SmeskoSnezak ::

Vprasanje.
SATA Seagate disk - pocasno beeping. Torej, obstala igla na diskih. Koliksna je moznost, da bo se ponovno postavila in obstala? Kako dobiti podatke nazaj cim elegantneje? Ni jih veliko, par datotek na namizju.
Drug racunalnik pa ne zazna diska prek USB-ja, pise da mora biti inicializiran, tega pa nocemo... Kateri program bi pomagal? Easus? Recuva?
@ Pusti soncu v srce... @

RatedR ::

jukoz je izjavil:

Če se disk ne obrne ob bootu, ga daj v eno USB/eSATA ohišje in preveri ali lahko kaj vidiš gor.

To sem poskusil, vendar ga noče vrtet (en drug testni disk pa normalno vrti).

jukoz ::

Potem te bodo rešili samo še uni za 400EUR. Nimaš kaj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trdi Disk pcb ali motor

Oddelek: Pomoč in nasveti
251671 (1129) DeeCoy
»

ssd disk mirovanje??

Oddelek: Pomoč in nasveti
292495 (1637) ST-777
»

PCB

Oddelek: Strojna oprema
181905 (1246) kunigunda
»

Podjetje za reševanje podatkov

Oddelek: Strojna oprema
264436 (3557) solatko
»

Šumenje v grafični kartici/napajalniku...

Oddelek: Pomoč in nasveti
231337 (1012) opeter

Več podobnih tem