» »

Obdavčitev dela v Avstriji

Obdavčitev dela v Avstriji

««
4 / 20
»»

Mavrik ::

Invictus je izjavil:


V Sloveniji ga MORAŠ. Drugače moraš plačati razliko v davkih, čeprav si praktično preseljen ... A je to tako težko razumeti povprečnemu Slovencu, ki mu je 10 km od doma že avantura?


In jaz ti pravim da lažeš s prvim, ker je to primer v večini evropskih držav.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Invictus ::

V večini drugih evropskih držav pomeni odjava davčnega rezidentstva da samo prineseš papirje. Pri nas traja to skoraj eno leto in cel kup brezzveznih dokazil ...

Do tega, če si lastnik psa, ali mačka v Sloveniji ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Mavrik ::

Spet si zmišljuješ. Me drugim poznamo celo eno (veliko) državo na svetu, ki tega koncepta sploh ne pozna in de obdavčuje vedno. Tako da prosim nehaj nakladati no.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Invictus ::

Bog se usmili. Celo ena država obstaja.

Pač poznam cel kup Evropejcev, ki so se selili okoli. Tudi precej Slovencev, ki so spizdili ...

Povsod je lažje kot tukaj pri nas ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

Mavrik je izjavil:


In kako točno je v drugih državah drugače kot v Sloveniji? Zakaj spet klamfe trosiš, glede na to da dvojno obdavčitev poznamo na nivoju EU?

Izogibanje dvojnemu obdavčevanju nima veze z EU ampak imajo za to države lepo med sabo pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Mavrik ::

BlaY0 je izjavil:


Izogibanje dvojnemu obdavčevanju nima veze z EU ampak imajo za to države lepo med sabo pogodbe.


Mhm, točno to - s tem da ene pogodbe pravijo da se plačuje razliko davkov, druge pa ne. Case-by-case, vsaka država z vsako. V splošnem računajo razliko v davkih.

V splošnem je tudi sistem za odjavo davčnega rezidenstva isti (dokaz da nimaš več ekonomskih interestov v državi) in Invictus malo bluzi o tem kako je to v drugih državah ful drugače. Navidezna razlika nastane iz tega, da če imajo države podobne (ali iste davčne stopnje) so ponavadi razlike tako majhne, da matični državi ne plačuješ nič. SI ima pač bistveno višje davke na plačo, zato to opaziš takoj.

Invictus tudi jasno ni dobro prebral mojega sporočila - koncept odjave davčnega rezidenstva imajo bolj ali manj vse države (izjema so ZDA, kjer si pač fucked) in dokazovanje poteka po večinoma istih poteh.
The truth is rarely pure and never simple.

St235 ::

Invictus je izjavil:

Bog se usmili. Celo ena država obstaja.

Pač poznam cel kup Evropejcev, ki so se selili okoli. Tudi precej Slovencev, ki so spizdili ...

Povsod je lažje kot tukaj pri nas ...


Zanimivo, jaz jih poznam utdi kar nekaj. Pa še z vsemi kjer sem govoril ni bilo čisto nič drugače. Drugo je seveda, ko odjavljaš davčno rezidentsvo v tuji državi. Tam pa so postopki načeloma hitrejši in enotavnejši.

Velika večina pa se z odjavljanjem davčnega rezidentsva ne ukvarja, ker so razlike med državami zamenraljive.

Pri nas imamo pa totalno izkrivljeno davčno lestvico na račun potnih stroškov in malice.

Invictus ::

Mavrik je izjavil:


Invictus tudi jasno ni dobro prebral mojega sporočila - koncept odjave davčnega rezidenstva imajo bolj ali manj vse države (izjema so ZDA, kjer si pač fucked) in dokazovanje poteka po večinoma istih poteh.

Seveda vsi to poznajo.

Hotel sem samo povedati da je v Sloveniji to naredi precej komplicirano in počasno.

Za Nizozemsko vem da je dovolj da samo prineseš potrdilo da si prijavljen in da delaš v drugi državi. Ne komplicirajo.

Švica ima pa obratno. Če delaš tam, moraš tam plačevati davke, davčno rezidentstvo gor ali dol. za njih si avtomatsko davčni rezident ko delaš tam.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

St235 ::

Švica ima pa obratno. Če delaš tam, moraš tam plačevati davke, davčno rezidentstvo gor ali dol. za njih si avtomatsko davčni rezident ko delaš tam.

To si za vse. V državi izvora si praktično vedno obdavčen. Stvar davčnega rezidentsva je plačevanja davka matični državi. Tako, da če to mešaš, me zanima kaj drugega si še na pol dojel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

Sam sem stvari precej dobro dojel in rešil po svoje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jure3000 ::

Zanimam se za delo v avstriji in imam nekaj vprašanj, mogoče najboljše če odgovori nekdo ki ima izkušnje z tem.
Zanima me, kako je z obdavčitvijo 13. in 14. plače? V avstriji sta le-ti majn obdavčeni. Kako je z dohodnino v sloveniji?
Sam sem nekako računal: letno 12 bruto plač, odštel stroške prevoza in malice ter splošno olajšavo. Nato sem izračunal slovensko dohodnino ter jo primerjal z avstrijskim davkom in ugotovil, da je avstrijski davek malenkost višji kot bi bila slovenska dohodnina. Potemtakem dursu nebi rabil doplačevat nobene razlike, vendar pri tem izračunu nisem upošteval 13. in 14. plačo. Na kak način je to potrebno upoštevati, prišteješ k bruto letni plači? Ali se dohodnina računa na način kot je za regres (s povprečno stopnjo dohodnine)?

urosh ::

Skupni bruto tam in skupni bruto tu.
Skupni neto tam in skupni neto tu.
Razlika minus olajšave, pa si na cifri.

s6c-gEL ::

Civilni iniciativi Apače je uspelo, da niso plačevali razlike v dohodnini, vendar je vlada od letos dalje to uredbo preklicala.

http://www.mladina.si/117181/nova-apask...
"Olajšavo smo uvedli, da so sploh plačevali davke Sloveniji", pojasnjuje Križanič. S posebno olajšavo so Slovenci, ki delajo v Avstriji, res na boljšem kot tisti, ki delajo v Sloveniji, vendar se z njo tudi zmanjšuje njihova deprivilegiranost v primerjavi z avstrijskimi delavci. V Avstriji (in tudi v Italiji) je splošna davčna olajšava precej višja od slovenske in tudi dohodninski razredi imajo višje prage. V zameno za posebno olajšavo v višini 7000 evrov pa so delavci migranti privolili, da bodo vrnili razliko v dohodnini za pet let nazaj, s tem, da za nazaj velja tudi olajšava.

V takem primeru je potrebno državi pokazati srednji prst, se preseliti teh 20 km severno in postati davčni nerezident Slo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

Mr.B ::

Glede na razpadajoči zdravstveni sistem, ter ostalo infrastrukturo, je celo to dobro za zdravje sebe in lastnih otrok...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mavrik ::

s6c-gEL je izjavil:


V takem primeru je potrebno državi pokazati srednji prst, se preseliti teh 20 km severno in postati davčni nerezident Slo.


Kar je, hvalabogu, tudi namen ukinjanja teh privilegijev in jemanja parazitov stran od državne joške. Za vsako področje, ki ga tako uredimo, smo na boljšem.

Mr.B je izjavil:

Glede na razpadajoči zdravstveni sistem, ter ostalo infrastrukturo, je celo to dobro za zdravje sebe in lastnih otrok...


Tule v AT nekako ne zgleda situacija bistveno drugačna kar se zdravstva tiče. Le nekoliko več bolnišnic je. Izjema so morda kaki resno specializirani oddelki (predvsem onkološki).
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

svecka ::

Mavrik je izjavil:

s6c-gEL je izjavil:


V takem primeru je potrebno državi pokazati srednji prst, se preseliti teh 20 km severno in postati davčni nerezident Slo.


Kar je, hvalabogu, tudi namen ukinjanja teh privilegijev in jemanja parazitov stran od državne joške. Za vsako področje, ki ga tako uredimo, smo na boljšem.


Meni se zdi to kot slaba ideja, ker sedaj oni služijo Avstrijski denar, le tega pa prinesejo v Slovenijo in ga zapravijo. Zakaj bi torej še ta pretok denarja, ki priteka v Slo (namesto da odteka) zajezil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Mr.B ::

Mavrik,
Tule v AT nekako ne zgleda situacija bistveno drugačna kar se zdravstva tiče. Le nekoliko več bolnišnic je. Izjema so morda kaki resno specializirani oddelki (predvsem onkološki).
Predlagam da si pogledaš posnetek tiste zgodbe na RTVSLO, kako je šefica razlagala da če so dokapitalizirali banke, bodo lahko tudi UKC; pa potem nekje v repliki, da AT daje cca 4x toliko sredstev za zdravstvo kot je to v SI...

Meni se zdi to kot slaba ideja, ker sedaj oni služijo Avstrijski denar, le tega pa prinesejo v Slovenijo in ga zapravijo. Zakaj bi torej še ta pretok denarja, ki priteka v Slo (namesto da odteka) zajezil.
Vprašanje, ki si ga je potrebno zastaviti je, koliko tistih zapsolenih v JU&JS in na Joškah države, ta denar od gospodarstva dejansko zapravijo za nakupe slovenskih izdelkov in Storitev, in koliko v tujini tako ali drugače.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

svecka ::

@Mr.B
Imaš prav, zelo težko je ugotoviti dejansko stanje, ampak potem pa polagam na srce naslednji razmislek:

Prijatelj biva in dela v Londonu....od kje državi pravica, da od njega terja dohodnino, če pa ima vse kar je skupnega z Slovenijo, le njeno državljanstvo? (kljub temu da ima odjavljeno stalno bivališče v Sloveniji)

Za opombo naj samo navedem, da se ni odjavil iz DURSa (moraš osebno) in ga terjajo sedaj za denar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Mavrik ::

svecka je izjavil:


Meni se zdi to kot slaba ideja, ker sedaj oni služijo Avstrijski denar, le tega pa prinesejo v Slovenijo in ga zapravijo. Zakaj bi torej še ta pretok denarja, ki priteka v Slo (namesto da odteka) zajezil.


Zniževati moramo davke na celem nivoju in za vse Slovence in se ne ukvarjati z debiliozami, kjer dajemo davčne olajšave samo skupinam ljudi izbranim po naključnem ključu. Denar s Slovenijo prinašajo tudi tisti, ki delajo v Italiji, Hrvaški, Nemčiji, Britaniji. Švedski in ostalih državah in si zaslužijo vsaj to, da se jih tretira enakopravno. Pametnejši ukrep bi bil da bi se znižanje davčne stopnje prerazporedilo med vse zdomce (ali še boljše - vse Slovence), ne pa da se gremo dobesedno parazitizem, kjer je ena skupinica, ki slučajno dela v enem kraju, dobila privilegije ker je pač njihova teta bila v kaki komisiji (karikiram).


Tako, ponavljam, je skrajni čas da začnemo ukinjati take nelogične in diskriminatorne olajšave in jih prenašati na potrebnejša področja. Če namesto tega, da nagrajujemo ljudi, ki služijo velike denarje tujim firmam, raje zbijemo davke ljudem, ki delajo za slovenske firme, bomo s tem bolj pripomogli konkurečnosti gospodarstva in stanju v državi kot pa katerikoli denar od zdomcev, zapravljen v avstrijskih kafičih.

svecka je izjavil:


Prijatelj biva in dela v Londonu....od kje državi pravica, da od njega terja dohodnino, če pa ima vse kar je skupnega z Slovenijo, le njeno državljanstvo? (kljub temu da ima odjavljeno stalno bivališče v Sloveniji)

Za opombo naj samo navedem, da se ni odjavil iz DURSa (moraš osebno) in ga terjajo sedaj za denar.


Kakšno neumnost si pa zdaj zinil? Tvojega prijatelja država ne terja zaradi državljanstva (wtf?) ampak zaradi davčnega rezidenstva (ki je drug koncept). In ja, terja ga ker se ni odjavil. Naj se odjavi (kjer odjava pomeni da državi poveš točno to kar si ti - "jaz tule več nič ne počnem, nehite mi pobirat denar za storitve, ki jih ne koristim") pa bo ok.

Mr.B je izjavil:

Vprašanje, ki si ga je potrebno zastaviti je, koliko tistih zapsolenih v JU&JS in na Joškah države, ta denar od gospodarstva dejansko zapravijo za nakupe slovenskih izdelkov in Storitev, in koliko v tujini tako ali drugače.


Ljudje v JU&JS pač niso del te teme. Pojdi s temi stvarmi v ustrezno temo.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Mr.B ::

Za opombo naj samo navedem, da se ni odjavil iz DURSa (moraš osebno) in ga terjajo sedaj za denar.

Enostavno napiše pooblastilo, in to opravi nekdo ki živi tu, pa tisti certifikat od sigence pomaa, zelooo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FTad ::

jure3000 je izjavil:

Zanimam se za delo v avstriji in imam nekaj vprašanj, mogoče najboljše če odgovori nekdo ki ima izkušnje z tem.
Zanima me, kako je z obdavčitvijo 13. in 14. plače? V avstriji sta le-ti majn obdavčeni. Kako je z dohodnino v sloveniji?
Sam sem nekako računal: letno 12 bruto plač, odštel stroške prevoza in malice ter splošno olajšavo. Nato sem izračunal slovensko dohodnino ter jo primerjal z avstrijskim davkom in ugotovil, da je avstrijski davek malenkost višji kot bi bila slovenska dohodnina. Potemtakem dursu nebi rabil doplačevat nobene razlike, vendar pri tem izračunu nisem upošteval 13. in 14. plačo. Na kak način je to potrebno upoštevati, prišteješ k bruto letni plači? Ali se dohodnina računa na način kot je za regres (s povprečno stopnjo dohodnine)?



za nek osnovni izračun ti priporočem tale kalkulator:
http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutt...

jure3000 ::

FTad je izjavil:

jure3000 je izjavil:

Zanimam se za delo v avstriji in imam nekaj vprašanj, mogoče najboljše če odgovori nekdo ki ima izkušnje z tem.
Zanima me, kako je z obdavčitvijo 13. in 14. plače? V avstriji sta le-ti majn obdavčeni. Kako je z dohodnino v sloveniji?
Sam sem nekako računal: letno 12 bruto plač, odštel stroške prevoza in malice ter splošno olajšavo. Nato sem izračunal slovensko dohodnino ter jo primerjal z avstrijskim davkom in ugotovil, da je avstrijski davek malenkost višji kot bi bila slovenska dohodnina. Potemtakem dursu nebi rabil doplačevat nobene razlike, vendar pri tem izračunu nisem upošteval 13. in 14. plačo. Na kak način je to potrebno upoštevati, prišteješ k bruto letni plači? Ali se dohodnina računa na način kot je za regres (s povprečno stopnjo dohodnine)?



za nek osnovni izračun ti priporočem tale kalkulator:
http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutt...

Saj to sem že poračunal. Vprašanje je bilo samo, kero cifro vzet pri računanju slovenske dohodnine. Al vzet 12 bruto plač, al vseh 14. Ker razlike se nabere precej... In kolikor sem brskal, v sloveniji regres ne prištejemo kar k celotnemu znesku, ampak se zračuna povprečna stopnja obdalčitve plače ter se regres obdavči s to povprečno stopnjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jure3000 ()

49106 ::

Zakaj bi ti država 2 oprostila? Plačaš 12, dobiš 14?

jure3000 ::

Ker 13 in 14. plača nista plači, ampak v bistvu božičnica in regres. V avstriji sta precej majn obdavčeni, prav tako v sloveniji regres ni enako obdavčen kot navadna plača.

blindb ::

Zakaj jaz, kot delavec v Av, placam sedaj brez te olajsave vec davka na mesec kot ce bi delal v Slo:
a) v Sloveniji so stroski s prevozom na delo izvzeti iz place in niso obdavceni
b) v Sloveniji dobis placano malico, ki je izvzeta iz place in ni obdavcena
c) splosno znano je kaksen je sistem dela v Sloveniji: podjetja placujejo minimalca in potem 3x vc potnih stroskov -> podjetje placa manj dajatev pri placi zaposlenega, zaposleni placa manj dohodnine (volk sit, koza cela -> ko pride penzija, se pa vsi bunijo zakaj je tako mala)
d) v Av dobimo vse skupaj v enem znesku ... in od tega zneska smo obdavceni in seveda ze v osnovo pademo v kaksen razred visje po obdavcitveni lestvici v Slo

torej, kolega, ki dela v Mb, dobi na mesec 1500 (z malico + prevozom skupaj), placa davek od osnove (od 800), dejanskih stroskov s prevozom nima (pac, prijavljeno prebivalisce pri starsih, on v Mb - neprijavljen). Jaz imam placo 1800, 300EUR stroskov za bencin, pridem na 1500, obdavcen sem pa od 1800 in ne od 800, kot je kolega, ki dela v Slo. Izracun, komu ostane vec na mesec je jasen.

Ne znizevanje davkov, placilne razrede bi morali urediti tako kot se spodobi in potne stroske in malico vracunati v placo in obracunati davek od tega. Potem bi kar naenkrat prislo vec denarja na mesec v drzavno malho in mogoce bi tudi gospodarstvo lahko dobilo kaksne subvencije za ozivitev. Povprecna minimalna placa bi se cudezno dvignila in ko bi sli ljudje v penzijo se nebi vec tako jezili, zakaj imajo tako malo in zahtevali se kaksne subvencije. (moje mnenje)
Z posebno davcno olajsavo, so pa poskusili urediti tocno to razliko, na "eleganten" nacin. Ampak, ko drzavi zmanjkuje denarja, ga bo vzela povsod, kjer ga lahko. Tako ali drugace.

Ampak, dajmo izkoriscati vsako luknji in vsako moznost, ki se nam ponudi, da nam bo v tem trenutku lepo. :)
Pa ne bom vec o tem, je brez veze. Zal.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blindb ()

blindb ::

jure3000 je izjavil:

Ker 13 in 14. plača nista plači, ampak v bistvu božičnica in regres. V avstriji sta precej majn obdavčeni, prav tako v sloveniji regres ni enako obdavčen kot navadna plača.


Na DURS neses lohnzettl, tam je napisano skupaj, koliko si zasluzil v nekem obdobju (pri nas je to se vedno od 1.1. do 31.12), tam je razvidno tudi koliko davka si plaval v Avstriji. Za letosnje leto se bo baje obracunal davek od celotnega zneska in odstela vsota, kolikor si placal v Av (nisem pa 100%). Za leto 2013 so od tega odsteli se posebno davcno olajsavo (cca 7500€), za leto 2014 tega ni. Potem lahko vpises tudi stroske prevoza, kaksne dnevnice itd katere ti (naj bi) odsteli od vsote.

Je pa tako da... na 3 davcnih enotah so vodili zadeve po 3 razlicnih postopkih (nacinih) in je pravi mali kaos. Najbolje, da sprintas vsa potrdila (prevoz, delovni cas, prisotnost na delu..., original lohnzettl, potrdilo, da nisi v Av zahteval vracilo davka (samo podpises en list - ni potrebno hoditi na davcno v Avstriji), sam izpolnis obrazec za dohodnino) in neses na davcno. Potem pa po potrebi se prepricujes, da res delav v Av in da se res vozis vsak dan itd. Skratka, cisto odvisno na koga naletis na davcni. Zal.

Se bolj "smesen" je primer kolega, ki je delal v UK. Tam imajo zadeve urejene malce drugace in tega pri nas na davcni nikakor ne razumejo.
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

2f4u ::

Toliko je napisano da ne vem kje začet!

2f4u ::

Še bistvene razlike, ki jih nisem zaznal v debati:
Čas vložitve dohodnine:
SLO 1leto, AT 4-6let.
Višina davka v % letno (vkjučno 13in14 plača) za moj primer veljalo do lani
SLO 42%, AT 37%, NL samo 26%, (vključno 2013)
Skupina, ki je aktivna je "APAČE samoiniciativa" -
Civilna Iniciativa Apače | Facebook

Zaradi 7000Eu se mi ne plača več delat in sem nehal...
EDINA MOŽNOST za delo v tujini je:
prodati vse SLO premoženje, ločitev ali popokati družine in odhod v tujino.

Invictus ::

Davke plačuješ v državi kjer delaš in v državi kjer si davčni rezident.

Da ne bi 2x plačal davke, imajo države med seboj sklenjene sporazume o izogibu dvojnemga obdavčenvanja. To pomni da v državi rezidentnosti plačuješ samo razliko. Če obstaja.

Naučite se prosim to že enkrat, in ne zaradi svoje funkcionalne davčne nasposobnosti nabijati neresnice tukaj na forumih in jamrati proti državi. To imajo vse evropske države.

Za odjavo davčnega rezidentstva pa lepo napisati obrazce ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nejcek74 ::

2f4u je izjavil:


Zaradi 7000Eu se mi ne plača več delat in sem nehal...
EDINA MOŽNOST za delo v tujini je:
prodati vse SLO premoženje, ločitev ali popokati družine in odhod v tujino.


Saj je prav tako. Ali tvoji otroci hodijo v vrtec/se solajo v Avstriji ali Sloveniji? Ali hodis na preglede k zdravniku v Avstriji ali Sloveniji? Verjetno pricakujes da to financirajo preostali zaposleni v Sloveniji? Ti pa, ker delas v Avstriji in stanujes v Apacah, pobiras le smetano?

Lahko pa si pridobis amerisko zeleno karto karto. Pa te bojo obdavcili po svoje, ne glede na to kje si rezident :) Evropa je precej bolj prijazna kot ZDA.

Isotropic ::

blindb je izjavil:

Zakaj jaz, kot delavec v Av, placam sedaj brez te olajsave vec davka na mesec kot ce bi delal v Slo:
a) v Sloveniji so stroski s prevozom na delo izvzeti iz place in niso obdavceni
b) v Sloveniji dobis placano malico, ki je izvzeta iz place in ni obdavcena
c) splosno znano je kaksen je sistem dela v Sloveniji: podjetja placujejo minimalca in potem 3x vc potnih stroskov -> podjetje placa manj dajatev pri placi zaposlenega, zaposleni placa manj dohodnine (volk sit, koza cela -> ko pride penzija, se pa vsi bunijo zakaj je tako mala)
d) v Av dobimo vse skupaj v enem znesku ... in od tega zneska smo obdavceni in seveda ze v osnovo pademo v kaksen razred visje po obdavcitveni lestvici v Slo

torej, kolega, ki dela v Mb, dobi na mesec 1500 (z malico + prevozom skupaj), placa davek od osnove (od 800), dejanskih stroskov s prevozom nima (pac, prijavljeno prebivalisce pri starsih, on v Mb - neprijavljen). Jaz imam placo 1800, 300EUR stroskov za bencin, pridem na 1500, obdavcen sem pa od 1800 in ne od 800, kot je kolega, ki dela v Slo. Izracun, komu ostane vec na mesec je jasen.

mja, potem ga bo pa sef enkrat videl v mb, pa bo moral plačevat za nazaj prevoz.

jernejl ::

Ali tvoji otroci hodijo v vrtec/se solajo v Avstriji ali Sloveniji?

Vrtci niso brezplačni (so pa lahko subvencionirani).

Ali hodis na preglede k zdravniku v Avstriji ali Sloveniji?

Če je zavarovan pri avstrijskem nosilcu zdrav. zavarovanja, potem bo strošek plačala avstrijska zavarovalnica, tudi če gre k zdravniku v Sloveniji.

Verjetno pricakujes da to financirajo preostali zaposleni v Sloveniji?

Tudi če ne plačuje davka od dohodka, plačuje vsaj DDV.

Problem je, da imamo pri nas precej zapleteno davčno zakonodajo z več izjemami in olajšavami. Namesto da bi to poenostavili in ukinili, potem dodajajo nove olajšave za tiste, ki delajo v tujini.

Lahko pa si pridobis amerisko zeleno karto karto. Pa te bojo obdavcili po svoje, ne glede na to kje si rezident :) Evropa je precej bolj prijazna kot ZDA.

Ali v ZDA, če delaš v eni zvezni državi in živiš v drugi, moraš plačati dvojni davek, ali pa razliko (tako kot v EU)?

Invictus ::

jernejl je izjavil:


Če je zavarovan pri avstrijskem nosilcu zdrav. zavarovanja, potem bo strošek plačala avstrijska zavarovalnica, tudi če gre k zdravniku v Sloveniji.

Saj on ne plačuje zdravstvene zavarovanja v Sloveniji. Samo dohodnino. Pravzaprav je plačevanje 2 zavarovanj pri nas celo kaznivo.

jernejl je izjavil:


Problem je, da imamo pri nas precej zapleteno davčno zakonodajo z več izjemami in olajšavami. Namesto da bi to poenostavili in ukinili, potem dodajajo nove olajšave za tiste, ki delajo v tujini.

Nič kaj bolj zapleteno kot ostale evropske države. Pravzaprav je še precej preprosta. Če je ne razumeš, je to tvoj problem.

jernejl je izjavil:


Ali v ZDA, če delaš v eni zvezni državi in živiš v drugi, moraš plačati dvojni davek, ali pa razliko (tako kot v EU)?

Zvezne države nimajo nič pri davku posameznika. Tam davke plačuješ IRS. Zvezne države imajo nekaj svobode pri obdavčevanju podketij. Pa še tam so pravila in omejitve precej stroga.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

nejcek74 ::

Prav imaš, tisto z zdravnikom je moja površnost.

ostalo pa:
kot prebivalec Slovenije imas ugodnosti ki se financirajo iz proracuna, ta se financira tudi iz dohodnine. Placuj jo.

blindb ::

Isotropic... ne, ne bo mu hudega. Sefu podjetja prav tako ustreza, da podjetje placa manj stroskov, s tem ko mu placujejo nizjo osnovo in vec potnih stroskov. ;)
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

dragonlord ::

Pa kaj vam je enim tako težko razumeti? Večina ljudi, ki dela v tujini(avstriji)je šla tja zato ker pri nas enostavno ni služb! Vsaj v prekmurju! Pol so pa prisiljeni iti prek meje! Poznam jih par, ki delajo prek in verjemite, da jim ni lepo! Delajo za plačo malo večjo od 1000 evrov, malice ni, vsak dan zavozijo od 120 do 200 km in so stalno na udaru ker službe gor niso sigurne! Ko te delodajalec ne rabi več te preprosto pošlje na zavod pa maš lahko pogodbo za določen ali nedoločen čas! Res je, da hodijo k nam k zdravniku ampak stroške povrne zavarovalnica! Uporabljajo našo infrastruktuo? Ja saj plačajo vinjete in avti so regostrirani pri nas! Da ne bom govoril o odnusu avstrijcev do naših delavcev... Nekateri nas še zdaj imajo za balkance.. Zdaj pa od zgornje plače odštejte prevozne stroške pa malico pa ostane realnih osemsto evrov! Jaz osebno ne grem za osemsto v tujino.. Če pa nimaš službe si pa prisiljen.. Edino kar te malo rešuje sta 13 in 14 plača. Če ti bo pa to država vzela z obdavčitvijo pol je boljše doma sedet pa čakat na božjo milost.. No razen če vi predlagate da se tistih 15 tisoč prekmurcev vrne v slovenijo nazaj v prekmurje kjer jih čaka 12 služb ostali pa lepo na socialo.. Pol boste pa spet rekli da se vzdržujejo iz vaših davkov pa da naj grejo nekam delat! Dajte še povedat kam, da bomo vedeli!
P. Z res pa je, da se otroci migrantov šolajo v sloveniji v kao brezplačni šoli.. Se pa trend obrača.. V gimnaziji bad radkesburg je vpisanih preko 50 slovencev.. Razmišljajo tudi o novi osnovni šoli ker je čedalje večje zanimanje prekmurcev, da bi vpisovali svoje otroke že v osnovno šolo v tujini.. Meni osebno je to žalostno.. In nihče ne popobira smetane v avstriji ampak minimalno plačo ki ti znese realnih 800 evrov..
Če je to tako dosti presodite sami..

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

2f4u ::

Ja, osebno preživetje! Kot kader, srednji sloj in vidim da družina ne preživi! Kakor vem, sem imel višjo plačo kot avstrijec; ampak sem tudi znal/dal več.. Nikoli imel problema z nacionalno pripadnost; tudi ko je Heider pokojni....

Poglejmo primer, ki sem jo imel s pametno slovenko, sodelavko...
posmeh, ker tankam avto vedno v SLO - ne glede na ceno! Ona privarcuje nekaj deset centov na tank max euro / dva.
PO DRUGI STRANI pa država zgubi 0,6Eu trošarine v nafti in dobi ta denar Avstrija...
torej na tank zgubi država 40*0,6 Eu !!!!!
Tankaj v SLO !!!

Ja otroci, ceste in vse se strinjam, tudi posel sem pripeljal v SLO, tudi...
poglej pa euro poslance - ne plačajo nič davka, pa dobijo veeeeliko več!

Al pa še da dve/tri podjetji ne "kradejo" kadra, da dobijo ceneje inžinirje!! To smo sami krivi ker se pustimo nategniti!

Družba, kdaj smo šli zadnjič na ceste???
Kdaj smo vrgli rokavico nazaj???
Ne morem poslovati v Sloveniji, ker je preveč sive ekonomije!!! Zapiram doo!!!
Nič se ne spremeni, da bodo oni piskali....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 2f4u ()

dragonlord ::

Ja saj jaz sem samo hotel povedati,da velika večina ljudi gleda na dnevne migrante kot na skupino ljudi ,ki tam ogromno zasluži in hoče nategnit matično državo pa nočejo plačevat davka itd..Resnica pa je kot sami pravijo bi takoj prišli delat nazaj v Slovenijo ČE bi imeli možnost...Ampak je nimajo!
glede euro poslancev pa ne bi...Glavno,da grdo gledamo soseda,ki dela v tujini..

jernejl ::

Saj on ne plačuje zdravstvene zavarovanja v Sloveniji. Samo dohodnino. Pravzaprav je plačevanje 2 zavarovanj pri nas celo kaznivo.

Zdravstvene storitve v Sloveniji pa vseeno plača, oziroma jih plača njegova zdravstvena zavarovalnica.

Nič kaj bolj zapleteno kot ostale evropske države. Pravzaprav je še precej preprosta. Če je ne razumeš, je to tvoj problem.

Je ravno dovolj zapletena, da poznamo olajšave, ki jih marsikje drugje ne poznajo.

Zvezne države nimajo nič pri davku posameznika. Tam davke plačuješ IRS. Zvezne države imajo nekaj svobode pri obdavčevanju podketij. Pa še tam so pravila in omejitve precej stroga.

Aha, potem pa Evropa z davčnega vidika le ni "precej bolj prijazna od ZDA".

kot prebivalec Slovenije imas ugodnosti ki se financirajo iz proracuna, ta se financira tudi iz dohodnine. Placuj jo.

Tisti, ki so brezposelni, dohodnine prav tako ne plačujejo, pa koristijo vse te ugodnosti. Bi njihovim otrokom prepovedali šolanje?
Po drugi strani bi prav tako lahko kaj rekli o ugodnostih, ki se financirajo iz proračuna. Nekje v ustavi je zapisano, da država ustvarja možnosti za zaposlovanje in za delo. Na območjih, kjer je največ migrantov, to svoje poslanstvo precej slabo opravlja. Večina teh, ki delajo v Avstriji, ni šlo tja zato, da bodo imeli boljšo službo kakor pri nas, ampak preprosto zato, ker pri nas sploh nimajo možnosti za delo.

nejcek74 ::

jernejl je izjavil:


Aha, potem pa Evropa z davčnega vidika le ni "precej bolj prijazna od ZDA".


JE, imas moznost pridobiti nerezidentski status.

Slovenija (in mislim da tudi vse ostale EU drzave) te obdavcijo v drzavah s katerimi imajo sklenjen sporazum o preprecevanju dvojnega obdavcevanje samo za razliko do svoje davcne stopnje. ZDA svojim drzavljanom in imetnikom green card ne priznava davcnega nerezidentsva kot ga Slovenija (in stevilne druge banke). Hkrati so s svojo premocjo prakticno prisilile tuje banke da so zacele sporocati podatke o ameriskih komitentih (recimo svicarske banke).

Upam da razumes bistveno razliko :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

St235 ::

Je ravno dovolj zapletena, da poznamo olajšave, ki jih marsikje drugje ne poznajo.

oh please do tell? O kakih olajšavah ti to sanjaš glede na to, da poleg olajšave za vzdrževanega družinskega člana, invalidnost in študentskega stana poznamo samo še splošno olajšavo?

Daj si poglej kako zgleda tax report v Skandinaviji ali pa ZDA (ki se tako veselo omenja) pa ti bo jasno kaj so to komplicirane olajšave. Pri nas se 95% ljudi sreča edino z olajšavo za vzdrževanega družinskega člana (otroka) in pa študentsko olajšavo. Sam ta tako ali tako ni omembe vredna glede na to, da je večina študentov tako ali tako preneumna, da bi vedela kaj je to dohodnina in so zadovoljni s tem, da jim poveš da več kot 400€ ne smejo dobit na napotnico.

jernejl ::

O kakih olajšavah ti to sanjaš glede na to, da poleg olajšave za vzdrževanega družinskega člana, invalidnost in študentskega stana poznamo samo še splošno olajšavo?

Na svoje vprašanje si že sam odgovoril, poleg tega, da so nekatere omenjene olajšave variabilne (pred leti so npr. enotno splošno olajšavo spremenili v lestvico, osnova za izračun je drugačna od osnove za stopnjo dohodnine, davčna obremenitev pa je nezvezna in nekdo, ki zasluži bruto 1€ več, lahko plača precej višjo dohodnino od nekoga drugega, ki zasluži 1€ manj).

Sicer sem imel pa v mislih ne samo strogo olajšave po ZDoh, ampak tudi klasifikacijo dohodkov med obdavčljive in tiste, ki so izvzeti.
Sem sodijo predvsem prehrana, prevoz, pa še kaj zanimivega se najde (npr. že omenjeni člen, ki iz dohodnine izvzema dohodke uslužbencev institucij Evropskih skupnosti, ECB, EIB; tole najbrž ni slovenska izjema, je pa vseeno zanimivo).

Invictus ::

jernejl je izjavil:


Na svoje vprašanje si že sam odgovoril, poleg tega, da so nekatere omenjene olajšave variabilne (pred leti so npr. enotno splošno olajšavo spremenili v lestvico, osnova za izračun je drugačna od osnove za stopnjo dohodnine, davčna obremenitev pa je nezvezna in nekdo, ki zasluži bruto 1€ več, lahko plača precej višjo dohodnino od nekoga drugega, ki zasluži 1€ manj).

Kar sploh ni res.

Problem je samo v tem da si ljudje ne znajo izračunati dohodnine, poleg tega pa plačujejo premajhno akontacijo. Zato jih zadane ko doijo pošto iz davčne.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jernejl ::

Seveda je res.

Ni samo problem v tem, da si ljudje ne znate izračunati dohodnine sami, problem je v tem, da je niti država ne zna in ne more izračunati vnaprej, zato akontacija ni ustrezno določena in sledi poračun (npr. zaradi regresov ali kakšnih drugih dohodkov). Ljudje si običajno ne zbirajo sami, koliko akontacije bodo plačevali.

Potem rešiš križanko in dobiš nagrado, olajšave se spremenijo in sledi zajeten poračun dohodnine, ki je mimogrede lahko višji od same nagrade. Na "srečo" se kaj takega lahko primeri samo tistim z nizkimi dohodki.

nejcek74 ::

Kot so ti omenili, v mnogih, informacijsko in drugace razvitih drzavah, sploh ne moznosti avtomaticne mesecne akontacije. Ali pa ne take, ki bi pomenila da konec leta pa ne bo treba nic doplacat. Ce jim omenis akontacijo, ali bohnedaj preplacilo, ti bodo odvrnili: "Mar si padel na glavo, ne mislim jaz kreditirat drzave"

Se strinjam da je stalnost in predvidljivost se kako pomemembna in da v Sloveniji veckrat manjka. Ampak vcasih pa lahko tudi ljudje prevzamejo malo odgovornosti zase.

s6c-gEL ::

Če se davčna zakonodaja večkrat na leto spreminja je težko govoriti o stalnosti.

Invictus ::

Za dohodnino je ista zakonodaja ista že kar nekaj let. Od Bajuka dalje se ni nič spreminjalo. On je ukinil se zadnje olajšave kot so šolanje, kredit za prvo stanovanje itn ...

Poleg tega lahko narediš informativni izračun dohodnine na eDavkih.

Če pa ne znate pravilkno prebrati plačilne liste in cifre vpisati noter, pa res država ni kriva ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jernejl ::

Seveda se spreminja. Z letom 2013 so uvedli npr. 50% dohodninski razred. Veliko sprememb je tudi pri ostalih dohodkih. Če smo že v temi o obdavčitvi migrantov, je bilo tu v zadnjih nekaj letih več sprememb. Od tega, da jim dohodnine ni bilo treba plačevati, do posebne olajšave za migrante, do tega, da jim sprva niso želeli priznati stroškov malice in prevoza, pa do zadnje spremembe, ko se je posebna olajšava odpravila.

Kot so ti omenili, v mnogih, informacijsko in drugace razvitih drzavah, sploh ne moznosti avtomaticne mesecne akontacije.

Najbrž bi bilo to celo bolje, ker bi se potem ljudje bolj zavedali, koliko dohodnine dejansko plačujejo in bi bili bolj zainteresirani, da si izračunajo (ali dajo izračunati) čimbolj točen znesek.

Pogoste spremembe davčne zakonodaje pa so lahko celo problematične z vidika načela pravne države (ki je zapisano v ustavi). Načelo pravne države pomeni zaupanje ljudi v obstojnost zakonodaje, in če se ta prepogosto spreminja ali pa prinaša prevelike spremembe, je to s tega vidika problematično.
Kako naj se človek odloči za delo čez mejo, če pa so zakoni vsako leto drugačni?

damirez ::

Vem, da je sicer že stara tema, ampak sosed ima en problem. 30 let je delal v Avstriji in gor imel tudi stalno prebivališče, gor je vse koristil zdravstrvo itd...
Ženo je imel v Sloveniji in je hodil enkrat na mesec mal pogledat, kjer se pa ni odjavil, saj ni vedel da bo tak zakon sprejet oziroma da je bil.
Sedaj je gospod že v avstrijskem penzionu že od leta 2011. Po parih pritožbah itd... je dobil odločbo da JE slovenski rezident, ker je imel tukaj ženo, ne glede na to, da ni koristil naših storitev oziroma imel v Avstriji stalno prebivališče. Čeprav se ne strinja in je zelo ogorčen, je vseeno rekel, da bo plačal dohodninsko razliko, katero ga terjajo iz leta 2009 do 2011. Problem je v tem, da DURS zahteva od njega neka dokazila, katera je nemogoče dostaviti. Mora iti v podjetje po neka dokazila in plačilne dokazila o prevozu in kilometrih, katera je nemogoče dostaviti, še posebej pa ne za 5 let nazaj. Kaj pa recimo, če podjetje ne obstaja več?

A pozna, kdo kakega pravnega strokovnjaka, ki se ukvarja s to zadevo? Kaj je tu za narest? Ne gre pa tu za osebo, ki je delala kot IT strokovnjak v nekem podjetju, ampak za bosanca, ki je delal na gradbišču in zna 2 besedi nemško in 3 besede slovensko.

petzup ::

Da malo vprašam, nagibam se za delo v avstriji, glede moje stroke se mi zdi da je kar dosti ponudb plače pa so tam od 2000€ bruto pa navzgor. Po računici z enim od njihovih kalkulatorjev za plače je to recimo za 2000€ bruto okoli 1400€ neto na letni ravni pa znaša vse skupaj 20.046,96 € neto z 13 in 14 plačo.
Kar me zanima je, kolikšno dohodnino od tega zneska se potem še posebej plača v Sloveniji? Mi več ni čisto jasno ali se plačuje neko razliko ali celotni delež, pa bi prosil nekoga, ki je na tekočem na tem področju da mi zadeve bolj pojasni.
««
4 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321005 (17732) BigWhale
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226803 (17754) sampi
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10527925 (21906) St235
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530503 (27478) Matko

Več podobnih tem