» »

Vpliv hitrosti pomnilnika pri procesorjih Haswell

Vpliv hitrosti pomnilnika pri procesorjih Haswell

G.Skillov kit, uporabljen v velikem testu

vir: AnandTech
AnandTech - Več kot dve leti je že minilo, odkar so na Anandtechu pogledali, kaj se zgodi, če v sistem s procesorjem Ivy Bridge vtaknemo različno hitre pomnilnike, vse od 1333 MHz CL9 DDR3 pa do takrat najhitrejšega, DDR3 2133 MHz CL9. Takrat se je izkazalo, da je pri enaki zakasnitvi CAS 1600 MHz pomnilnik tudi v resničnem svetu, ne le v sintetiki, nekoliko hitrejši od 1333 MHz ter s tem optimalna izbira za sisteme, osnovane okrog procesorjev Sandy in jasno tudi Ivy Bridge. A po dveh letih smo dobili novo arhitekturo, Haswell. Spet so se pri Anandtechu odločili preveriti, kakšen vpliv imajo različne frekvence, od 1333 MHz pa vse do 3000 MHz, in različne zakasnite CAS, od CL7 do CL12, na hitrost delovanja sistema v resničnem svetu. Testiranje pomnilnika je načeloma sila nehvaležno delo, saj so velikokrat razlike izredno majhne, torej se velikokrat posploši, da se hitrejši pomnilnik pokaže le v sintetičnih testih.

Za test so uporabljali G.Skillov kit, ki ima pri 3000 MHz zakasnitve 12-14-14, ki za delovanje potrebuje kar 1,65 V in ki je za časa testa v 2x4 GB kitu stal skoraj 700 dolarjev. Z uporabo ročnih nastavitev se je potem pokrilo širok razpon scenarijev (do in vključno z 2666 MHz z vsaj tremi različnimi zakasnitvami CAS). Za doseganje 3000 MHz pri pomnilniku so sicer nekoliko dvignili osnovno frekvenco procesorja BCLK, saj sicer ni bilo možno nastaviti dovolj visokega delilnika med frekvenco procesorja in pomnilnika. Množilnik procesorja je bil nato ustrezno znižan, da je delovna frekvenca ostala enaka, a vseeno višji BCLK pohitri delovanje praktično vshe vodil v sistemu. Rezultate na 3000 MHz je torej treba jemati z malce rezerve. Pred začetkom testa so izpostavili še izredno pomemben detajl. Po standardu JEDEC-a gre pomnilnik DDR3 le do 1600 MHz, kolikor je tudi podpora v procesorjih. Samodejno torej pomnilnik ne bo deloval na več kot 1600 MHz, tudi dotični kit, ki ima garancijo za delovanje pri 3000 MHz, zato je potrebno na Intelovih platformah vključiti koriščenje profilov XMP. V sklopu testa so pripravili navodila za vklop na matičnih ploščah vseh štirih največjih proizvajalcev.

Rezultati so, presenetljivo, daleč od posploševanja, da se hitrejši pomnilnik pozna le v sintetičnih testih. Že res, da nekajkrat opaznih razlik ni bilo, jasno takrat, ko je bilo dostopanja do podatkov v pomnilniku malo (ko je procesor svoje račune opravljal zgolj iz svojega predpomnilnika), a so zato v drugih situacijah razlike toliko bolj opazne. Testirali so z računskimi operacijami zgolj na procesorju, z računskimi operacijami na procesorju in vgrajenem grafičnem jedru, igrali igre na vgrajenem grafičnem jedru, na ločeni kartici, Radeonu HD 6970, ter na CrossfireX sistemu, ki je vseboval kartici Radeon HD 5970 in 5870 (efektivno TriFire Radeonov HD 5870).

V praksi vidimo velike razlike pri razpakiranju datotek RAR, kjer najhitrejše kombinacije nastavitev najpočasnejše prehitijo za kar 25 % in celo več. Učinek je opazen v konvertiranju videa, kjer pohitritev znaša med največ 5 in 10 %, odvisno od testa. Kriptiranje trdega diska in kopiranje podatkov na pogon USB ne kažejo pohitritev, kar velja tudi za resnejše izračune pri uporabi zgolj procesorskih jeder. V tem primeru so pohitritve znašale do okrog 5 %, a še to večinoma na račun slabega rezultata ene izmed kombinacij, na katero se je potem normaliziralo vse ostale rezultate. Situacija se, začuda, ponovi tudi pri izračunih, opravljenih na grafičnem jedru, torej so računali z majhnimi seti podatkov, ki so se lahko naložili v predpomnilnik.

V igrah je zgodba drugačna. Pri igranju z uporabo v procesor vgrajenega grafičnega čipa se povprečno število sličic na minuto poviša za 10 in tudi do 15 % v večini iger, medtem ko so pridobitki pri najnižjem številu sličic na sekundo še višji, a ne kažejo tako lepe koleracije s frekvenco in zakasnitvami. V primeru uporabe ene same grafične kartice razlik med posameznimi nastavitvami pomnilnika skorajda ni oz. pridobimo največ 7 % sličic na sekundo. So pa zato razlike velike v primeru uporabe več grafičnih kartic. V primeru povprečnega števila sličic na sekundo so pridobitki okrog 10 do 15 %, v nekaterih primerih tudi več, medtem ko so razlike pri najnižjih vrednosti sličic na sekundo lahko tudi 20 % višje na račun hitrejšega pomnilnika.

Pod črto sicer še vedno velja 6 načel, ki so jih izpostavili na začetku - pomnilnika naj bo dovolj za delo, ki ga boste opravljali. Poleg količine naj bo še številu kanalov procesorja primerno število palčk kompleta, ki naj bodo nato pravilno vstavljene v matično ploščo. Šele nato naj gledamo frekvenco pomnilnika, če je dovolj visoka je potrebno, kot prej omenjeno, vključiti podporo za profile XMP, zadnji, 6. korak pa je osredotočanje na zakasnitve pomnilnika. Obenem ne priporočajo, da kupujemo dva ločena kita oz. posamezne paličice, saj ni garancije, da bodo delovala skupaj na oglaševanih frekvencah in zakasnitvah. Prav testiranje na najhitrejši kombinaciji obeh daje dodatno vrednost zaključenih kitov, tudi če vsebujejo 4 paličice pomnilnika.

Pod črto se za Haswell priporoča pomnilnik z vsaj 1866 MHz, ne glede na zakasnitve. V veliki večini primerih med 1600 MHz in 1866 MHz vidimo najbolj jasen preskok, kjer sploh imamo pridobitve. Seveda je pri vsem potrebno upoštevati še ceno, ki za 1866 MHz in 2133 MHz ni pretiran problem, medtem ko na 2400 MHz pri nižjih zakasnitvah že opazimo višje skoke v ceni. Od tam naprej je jasno cena skorajda nebo, kar vidimo v primeru le 8 GB kompleta s frekvenco 3000 MHz, ki je stal skoraj 700 dolarjev. Za točne rezultate si boste seveda morali ogledati celoten test in primerjati trenutne cene pri lokalnih trgovcih, če nameravate osvežiti pomnilnik svojega sistema Haswell.

24 komentarjev

Furbo ::

Skratka kot ponavadi je bolje kupiti malce hitrejši procesor, kot drage rame in z njimi povezane glavobole.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

RejZoR ::

Timingi na RAMih si čist brezvezna stvar okoli katere se zajebavajo samo norci na benchmarke, kjer morajo iztisniti še tisto zadnjo eno extra 3DMark točko. Pri navadnih uporabnikih pa je najbolj pomembna zgolj in samo kapaciteta. Več RAMa kot imaš, bolje je. Tko da je bolj pametno vzet več počasnejšega (in cenejšega), kot pa manj hitrejšega.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zheegec ::

Ja, dokler se ne gre za res high-end se z RAM ne splača preveč ukvarjati, samo da je OK kapaciteta in dual-channel in to je to.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

pegasus ::

A še velja, da več dimmov, ko imaš zasedenih, manjše so max dosegljive frekvence? Torej, če bi hotel na serversko plato naložit 1TB rama, bi dosegel manjše frekvence, kot če bi na isto plato naložil le 128GB?

Še eno vprašanje - mi lahko pokažete kako "consumer" plato, ki podpira več kot 32GB rama (oz. 64gb s 16gb dimmi)?

hojnikb ::

pegasus je izjavil:

A še velja, da več dimmov, ko imaš zasedenih, manjše so max dosegljive frekvence? Torej, če bi hotel na serversko plato naložit 1TB rama, bi dosegel manjše frekvence, kot če bi na isto plato naložil le 128GB?

Še eno vprašanje - mi lahko pokažete kako "consumer" plato, ki podpira več kot 32GB rama (oz. 64gb s 16gb dimmi)?

nope. consumer plate so sam do 32GB, ker več consumer proci ne podpirajo.
Razn ivy-e menda podpira več..
#brezpodpisa

bluefish ::

LGA2011 s 3820.

Hayabusa ::

16gb non ecc 1.5V sticke je težko najti, računaj na realnih 32gb.
http://www.smartm.com/products/productd...

http://ca.pcpartpicker.com/parts/mother...
večina je za 2011 in tudi za poceni AM3+ (ASRock 970 Extreme3 R2.0, ASRock 970 PRO3 R2.0 za 78 oz 88USD).


za 1150
http://ca.pcpartpicker.com/part/msi-mot...

PrimozR ::

pegasus je izjavil:

A še velja, da več dimmov, ko imaš zasedenih, manjše so max dosegljive frekvence? Torej, če bi hotel na serversko plato naložit 1TB rama, bi dosegel manjše frekvence, kot če bi na isto plato naložil le 128GB?

Še eno vprašanje - mi lahko pokažete kako "consumer" plato, ki podpira več kot 32GB rama (oz. 64gb s 16gb dimmi)?

A gre 64 GB z 8 GB palčkami? Če ja, potem vsaka consumer LGA-2011 plata v navezi s Core i7 procom za to podnožje. Haswell žal ne podpira. Mislim da kontroler načeloma ja, ampak palčk (še) ni.

Hayabusa je izjavil:

16gb non ecc 1.5V sticke je težko najti, računaj na realnih 32gb.
http://www.smartm.com/products/productd...

http://ca.pcpartpicker.com/parts/mother...
večina je za 2011 in tudi za poceni AM3+ (ASRock 970 Extreme3 R2.0, ASRock 970 PRO3 R2.0 za 78 oz 88USD).


za 1150
http://ca.pcpartpicker.com/part/msi-mot...

Jaz se tukaj TBH ne bi preveč zanašal, kaj napišejo proizvajalci plat, ker je krmilnik itak v procesorju. Ta je pa na koncu tisti, ki pove kapaciteto.

EDIT: za Haswell Intel pravi da je max 32 GB, torej je očitno to to...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Bwaze6 ::

Pod črto se za Haswell priporoča pomnilnik z vsaj 1866 MHz, ne glede na zakasnitve. V veliki večini primerih med 1600 MHz in 1866 MHz vidimo najbolj jasen preskok, kjer sploh imamo pridobitve.


Sem si kar razbijal glavo pred nakupom. Hoh.de pravi takole za najcenejše 2x8 GB komplete (kar sem jaz iskal):

Crucial 16GB KIT PC3-12800 DDR3-1600 CL9 Ballistix Sport 2x8GB - 120 EUR

G.Skill 16GB KIT PC3-14900 DDR3-1866 CL10 Ares Blau 2x8GB - 140 EUR

Corsair 16GB KIT PC3-14900 DDR3-1866 CL9 Vengeance Pro silber 2x8GB - 149 EUR

Kar precejšen skok v ceni glede na pridobleno pohitritev. V večini iger in večini programov je pohitritev neopazna, ta recenzija pa se kar spretno poigra z izbiro testov, ki hiter spomin pokažejo v kar najboljši luči (nič Adobeovih programov na primer, ki pohitritve ne kažejo tako lepo kot video konverterji in raranje). No, če se ukvarjaš z zadevami, ki jih hitrejši spomin dejansko pohitri, se vložek mogoče izplača, a če sem prav razumel, so zgornji procenti (25% za RAR, 10% za video, 20% za minimalo število sličic v SLI) razlike med hitrostjo 1333 in 3000, slednji spomin je od počasnejšega dražji za 1400%!

PrimozR ::

V najboljši luči? V polovici testov je pohitritev ranga 0 do 1 %.

Hayabusa ::

Hitrejši rami se edino opazni na amd fm1-2 platformi, kjer je opazen boost tudi v igrah.

Bwaze6 ::

V najboljši luči? V polovici testov je pohitritev ranga 0 do 1 %.



No, mislil sem za "CPU real world" del testa, ampak ja, ni tako hudo. My bad, malo me je zaneslo zaradi slovenskega povzetka članka, ki res našteje samo dele, kjer se pohitritve poznajo. V glavnem, čist mirno bom spal z 1600 rami. :D

Isotropic ::

PrimozR je izjavil:

V najboljši luči? V polovici testov je pohitritev ranga 0 do 1 %.

v priporocilih pise, da se splaca pogledati nad 1600mhz, dokler niso predragi.

pegasus ::

Kolikor sem gledal, se 32gb palčke dobijo samo na 1066mhz ... torej če hočeš dat 1tb na eno plato, moraš sprejeti skoraj tretjino manjšo frekvenco kot če bi zadostovalo samo 512gb ali 256gb. To se pa verjetno že pozna, še posebej na amdju. Hmm ... zdej me zanima al je boljš met 1tb v eni piksni al 4 piksne s po 256gb z numascale skup zvezat v eno ... To bi moral razni anandtechi testirat ;)

PrimozR ::

Hayabusa je izjavil:

Hitrejši rami se edino opazni na amd fm1-2 platformi, kjer je opazen boost tudi v igrah.

Če bi pogledal test bi videl, da je tukaj situacija podobna.

Za situacije, kjer se veliko podatkov daje v in iz RAMa, se hitrejši 'splača'. Zdaj, če delaš karkoli resnega, boš itak imel nekih 100 GB RAMa, ker ga boš potreboval. Torej bo ECC. Torej bo več kot 1600 MHz že težko Catch-22 :D

pegasus je izjavil:

Kolikor sem gledal, se 32gb palčke dobijo samo na 1066mhz ... torej če hočeš dat 1tb na eno plato, moraš sprejeti skoraj tretjino manjšo frekvenco kot če bi zadostovalo samo 512gb ali 256gb. To se pa verjetno že pozna, še posebej na amdju. Hmm ... zdej me zanima al je boljš met 1tb v eni piksni al 4 piksne s po 256gb z numascale skup zvezat v eno ... To bi moral razni anandtechi testirat ;)

Razni Anandtechi so sicer še vedno predvsem consumer orientirani, tudi zato, ker je tako HPC grade opremo že težko nafehtati, kaj šele kupiti. Pa še ciljne publike je malo. Ampak imajo pa vseeno premike tudi na ta področja. Pošlji jim mail, da vidimo kaj menijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Haniball ::

Kolikšni pa so kaj realni CPU cache hit-i? Me zanima kakšna je maksimalna možna pohitritev pomnilnika po Amdahlu.

BoLhCa ::

Na svojem i7 4770k Haswellu uporabljam G.Skille 2.133MHz na CL9 pri 1.6V. Leti :)

Bor H ::

Ampak sodeč po članku ne zaradi RAMa ;)

Isotropic ::

BoLhCa je izjavil:

Na svojem i7 4770k Haswellu uporabljam G.Skille 2.133MHz na CL9 pri 1.6V. Leti :)

ce nisi vklopil XMP, delajo kar lepo na 1600mhz.

BoLhCa ::

@Isotropic dej ne, res dej ne mi glede tega pameti solit :) Delajo kar na 2.133MHz ;)

Also res je, da ne letijo zaradi članka, ampak letijo zato ker so fuckin hitri, hahah :P Mal heca more bit^^

nekikr ::

Na mojem i7-4770k so pa eni povprečni G.Skill 1600mhz in najbrž delujejo povsem enako kot tvoji :) No, razen, če bova merila tisočinke...

hojnikb ::

BoLhCa je izjavil:

@Isotropic dej ne, res dej ne mi glede tega pameti solit :) Delajo kar na 2.133MHz ;)

Also res je, da ne letijo zaradi članka, ampak letijo zato ker so fuckin hitri, hahah :P Mal heca more bit^^

delajo na 1066, just so we are clear ;)
#brezpodpisa

BoLhCa ::

Ne rabimo tisočinke, lahko v sekundah meriva;)

@hojnikb ne bit annoying dej, vsem je jasno to.

TechBeats ::

Ja je bomba :D



ubistvu imajo skoraj use matične neke probleme z auto nastavitvami pri ramu nad 2133mhz, če je automasko potem uporabi prepočasen Write CAS latency (tWCL) oz ponavadi DRM phase clk, vse nad 10 naredi počasen speed.

Moj primer 2400mhz


2666mhz


pri obeh je tWCL 10

evo z tWCL 9 pri 2400mhz
AciD TriP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slo-Tech 3D Team: UNIGINE Superposition (2017) (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
6728096 (11203) WizzardOfOZ
»

Vpliv hitrosti pomnilnika pri procesorjih Haswell

Oddelek: Novice / Pomnilnik
2413198 (10468) TechBeats
»

Trinity za namizje testiran (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5214915 (12883) Reycis
»

nVidia spustila nove GeForce na plano (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
13324441 (19841) kuglvinkl

Več podobnih tem