» »

Carina in Davčna - povezani?

Carina in Davčna - povezani?

draciel ::

Pozdravljeni!

Zanima me ali je mogoče da sta carina in davčna povezani? Primer:

Iz kitajske dobi oseba A, veliko število paketov ( ki ne presegajo vrednosti, ki je obvezna za plačilo davka ). Carina nato sporoči davčni naj pregleda TRR osebe A. ( razlog: kaj mu bo toliko paketov. Edina logična razlaga je prodaja naprej, seveda na črno).
  • spremenil: draciel ()

Aston_11 ::

Tudi če ne bi bili povezani, bi lahko sporočila.

draciel ::

Pač ja no, saj veste kaj sem mislil. Zanima me če je ta praksa mogoča?

Machete ::

Seveda. Ravno v zadnjem obdobju gredo cariniki z roko v roki z davčno. In baje so super uspešni. (ker vejo kje iskati, kaj iskati.. pač terenci vs pisarniški birokrati)

http://www.carina.gov.si/fileadmin/curs...
beri 2.2-2.5

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

medenko ::

pač nesposobni so velike ribe ujeti, se pa nate, ki želiš nekaj € zaslužiti in jih tudi potem porabiti v sloveniji, beri 22% ddvj...te hočejo upaliti delo na črno za tistih 50€ zaslužka mesečno, ki boš hipotetično naredil....pijavke.

k3k3tz ::

medenko je izjavil:

pač nesposobni so velike ribe ujeti, se pa nate, ki želiš nekaj € zaslužiti in jih tudi potem porabiti v sloveniji, beri 22% ddvj...te hočejo upaliti delo na črno za tistih 50€ zaslužka mesečno, ki boš hipotetično naredil....pijavke.


Potem je treba tud male dilerje pustit pri miru, ker tavelikim nič ne morejo?
To, da najprej pomisliš/mo na to, kako nategnit državo, je tud eden od razlogov, da smo, kjer smo.

k3k3tz ::

@draciel: baje se prejemniki velikega števila paketov evidentirajo. Ukrepa lahko TIRS, ampak (kolikor sem seznanjen) dosedaj še ni bilo kakšnih posledic.

draciel ::

Zanima me pa še nekaj. Kaj ti praktično lahko prodaš naprej in ti ni potrebno plačati davka? Rabljeno robo, ki je bila enkrat tvoja? Ali robo za katero si že plačal davek ali kako?

Recimo, da če naročim preko ebaya 100 komadov neke zadeve, za katero tudi plačam davek na carini. Ali mi lahko oni potem še enkrat zaračunajo davek na prodajo?? se pravi v tem primeru bi plačal 44% državi? Se motim?

Furbo ::

Za take količine bodo pričakovali da registriraš dejavnost trgovine, potem ti gre npr. DDV v vstopnega.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

draciel je izjavil:


Recimo, da če naročim preko ebaya 100 komadov neke zadeve, za katero tudi plačam davek na carini. Ali mi lahko oni potem še enkrat zaračunajo davek na prodajo?? se pravi v tem primeru bi plačal 44% državi? Se motim?


motiš se, ker če imaš podjetje potem ali prodajaš naprej brez DDV (nisi zavezanec za DDV) ali pa si odbiješ vstopni davek (zavezanec za DDV).

draciel ::

se pravi, tudi če plačam davek na carini na 100 kosov določenega blaga in ga prodam, na spletnem oglasniku, je to delo na črno?

fikus_ ::

Da, to je delo na črno, ker nisi registriran za dejavnost trgovine in ne plačuješ davka.

St235 ::

Ne, ni delo na črno, ker sam zase načeloma ne moreš delat na črno :) Ampak je pa vsekakor kaznivo, ker ne smeš opravljat pridobitne dejavnosti brez ustrezne registrirane dejavnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

fikus_ ::

Lakotnik; če nimaš registrirane dejavnosti, pa to kljub temu počneš, zate to ni delo na črno?!

Kaj je potem delo na črno?

LP

Aston_11 ::

(1) Za delo na črno se šteje opravljanje dejavnosti oziroma dela v naslednjih primerih:

- če pravna oseba opravlja dejavnost, ki je nima vpisane v sodni register, ali če nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje registrirane dejavnosti,

- če zasebnik opravlja dejavnost, ki je nima priglašene pri pristojnem organu, ali če nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje priglašene dejavnosti,

- če pravna oseba ali zasebnik opravlja dejavnost kljub začasni prepovedi opravljanja dejavnosti,

- če tuja pravna oseba ali zasebnik, ki ima sedež oziroma prebivališče izven Republike Slovenije, opravlja dejavnost na ozemlju Republike Slovenije ali, če opravlja določene storitve na ozemlju Republike Slovenije brez izpolnjevanja pogojev in prijave pričetka opravljanja storitev pri pristojnemu davčnemu uradu,

- če posameznik opravlja dejavnost oziroma delo in ni vpisan ali priglašen kot to določa ta ali drugi zakoni.

GMT7 ::

Kaj številčno pomeni "večje število" paketov?
Zase vem, da poštarje zelo živciram, CURS z naročanjem pod mejo pa verjetno tudi.
Za DURS se ne sekiram, ker kupujem "crap" zase.

St235 ::

fikus_ je izjavil:

Lakotnik; če nimaš registrirane dejavnosti, pa to kljub temu počneš, zate to ni delo na črno?!

Kaj je potem delo na črno?

LP


moj lapsus, pomešal sem delo na črno in zaposlovanje na črno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

lexios ::

Zanima me pa še nekaj. Kaj ti praktično lahko prodaš naprej in ti ni potrebno plačati davka? Rabljeno robo, ki je bila enkrat tvoja?


Zanimivo vprašanje za stroko. Za prvi del vprašanja "Rabljeno robo, ki je bila enkrat tvoja?" velja enak odgovor?

delo na črno, ker nisi registriran za dejavnost trgovine in ne plačuješ davka.


Torej, če nekdo na bolhi prodaja svojo "rabljeno robo" dela na črno? :)

Recimo, prodaja svojo zbirko znamk (posamezno, npr. več kot 10k kosov)...dela na črno? Prodaja svoje gate (posamezno, vsi vemo, da se rabljenih gat v parih letih kar nabere)...dela na črno? Itd. Resno vprašanje! >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lexios ()

draciel ::

Ja ubistvu to sem tudi sam vprašal.. in me kar zanima odgovor. Recimo da oseba A med drugim naročuje izdelke in jih prodaja naprej, na TRR pa dobi plačilo ki je nakazano s strani pošte. Kako lahko durs (ali katerakoli druga služba) ugotovi da ti robo prodajaš naprej? Ubistvu temo sem odprl s tem namenom ker zadnje čase veliko naročujem s kitajske. Recimo v zadnjih 2 mesecih sem naročil 8 avto kamer ( verjeti ali ne, za sorodnike in prijatelje ). Prodajal nisem naprej. Ravno tako razne stvari za telefone, in to kramo. Vsak dan dobim lahko kakšen paket, ampak vse pač dam znancem (kateri mi samo vrnejo kolikor je stvar stala). Problem nastane, ker imam veliko šare doma ( kasetofoni, cdji, star denar ... bla bla ), in tudi kaj prodam tudi preko bolhe od tega, na račun pa itak dobim denar. Sedaj kako postopati in predvsem dokazati da sem jaz resnično prodal nekaj stare krame in ne stvari ki jih naročujem iz kitajske?

Furbo ::

Davčna bi rekla, da s kupci sklepaj kupnoprodajne pogodbe in specificiraj kaj si prodal :D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Okapi ::

Prodaja svoje gate (posamezno, vsi vemo, da se rabljenih gat v parih letih kar nabere)...dela na črno? Itd. Resno vprašanje!
Odvisno od količine. V par letih se gat dosti nabere, ampak tudi traja par let. Če prodaš vsak dan 10 gat, je delo na črno, če prodaš vsako leto 10 gat, pa ni. Kje natančno je meja, odloča inšpektor, če se te loti.

Sedaj kako postopati in predvsem dokazati da sem jaz resnično prodal nekaj stare krame in ne stvari ki jih naročujem iz kitajske?
Saj tudi "stare krame" ne moreš kar poljubno veliko prodajati, ne da bi registriral dejavnosti (recimo starinarnice, ali trgovine z rabljeno robo). Če inšpektor presodi, da je obseg tak, da to predstavlja tvojo dejavnost, boš v težavah, ne glede na vrsto stare krame.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Isotropic ::

draciel je izjavil:

Pozdravljeni!

Zanima me ali je mogoče da sta carina in davčna povezani? Primer:

Iz kitajske dobi oseba A, veliko število paketov ( ki ne presegajo vrednosti, ki je obvezna za plačilo davka ). Carina nato sporoči davčni naj pregleda TRR osebe A. ( razlog: kaj mu bo toliko paketov. Edina logična razlaga je prodaja naprej, seveda na črno).

v bistvu te bodo ze na carini povabili na razgovor, kaj ti bo toliko paketov.

draciel ::

v bistvu te bodo ze na carini povabili na razgovor, kaj ti bo toliko paketov.


Sedaj ali je to "baba čula, baba rekla" ali se je to dejansko to zgodilo že kdaj? Je kje to zapisano, ali si že imel podobno izkušnjo?

borisk ::

Isotropic je izjavil:


v bistvu te bodo ze na carini povabili na razgovor, kaj ti bo toliko paketov.


Na carini ti lahko zaračunajo ddv in carino, lahko ti pregledajo gorivo, pa v avtomobil ti lahko pregledajo v razširjenem mejnem pasu (ne poznam točno uradnega izraza za tole), na zagovore pa te ne morejo klicat, lahko pa naprimer bolha.com obvesti davčni urad, da nekdo z veliko frekvenco prodaja izdelke na njihovi strani, ponavadi ti od bolhe že prej zatežijo in želijo da se registriraš kot poslovni uporabnik...

kloko ::

@draciel: beri tole, je povezana tematika.

L.p., Kloko

fikus_ ::

Dokler si mala riba in se nihče ne vtakne v tebe, bo zadeva laufala, ko se pa začne davkarija ali inšpektorji zanimati zate, je pa samo vprašanje na kakšnega človeka naletiš.

Za nekoga bo 10 kosov gat na leto dovoljeno prodati, za nekoga pa preveč. Tako da, ali si pogumen in testiraš naše nadzorne organe, kako daleč gre, ali pa zmanjšaš obseg preprodaje.

Če plačuješ račune preko TRR, ti lahko sledijo koliko robe si kupil in težijo, kam si jo dal, če pa najdeš način, da kako drugače posluješ, da se ne da kontrolirati denarnega toka, potem pa tudi nimajo osnove za teženje.

Drugo vprašanje so pa kupci tvoje robe. Se lahko najde nekdo, ki te bo zaj...l in prijavil davkariji, da si mu prodal nekaj, potem se bo pa potrebno zagovarjati.

Sam nimam svojega Paypal računa, zato poprosim kakšnega prijatla, da naroči in kupi kaj zame. Eni so takoj zato, drugi pa ne, ker sami precej nabavljajo.

LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bolha in tržni inšpektor (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26470468 (29317) mat xxl
»

Neplačevanje, tako kot tudi plačevanje davkov, v obeh primerih gre za delo na črno?

Oddelek: Problemi človeštva
384711 (3821) M.B.
»

Legalna prodaja programa (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6415670 (13164) Lonsarg
»

Prodaja ne ebay? Carinske dajatve?

Oddelek: Omrežja in internet
61863 (1776) mojca
»

Kaj točno je "delo na črno"?

Oddelek: Loža
423016 (1814) SmeskoSnezak

Več podobnih tem