» »

Windows 8.1 že na voljo za MSDN/TechNet

Windows 8.1 že na voljo za MSDN/TechNet

Microsoft - Kljub drugačnim napovedim še pred tednom dni, je Microsoft včeraj prek kanalov MSDN, Technet, do konca meseca pa bo tudi institucionalnim kupcem v velikih količinah (volume licensing) omogočil prenos končne verzije naslednjega operacijskega sistema Windows 8.1. Še pred štirinajstimi dnevi, ko so Windows 8.1 dokončali (RTM), so zatrjevali, da teh možnosti odslej ne bo več in da bomo morali vsi skupaj počakati do 17. oktobra, ko bo na voljo v trgovinah. (Povsod sicer piše 18. oktober, a to po novozelandskem času, ko bo pri nas še 17. oktober.)

Microsoft si torej v zadnjem času precej premišljuje. Najprej so na primer napovedali izjemno strog režim glede izposoje iger na prihajajoči konzoli Xbox One, potem pa so si - tudi zaradi precej liberalnega pristopa v PlayStationu 4 - premislili. Windows 8.1 pa je že sam po sebi korak nazaj, saj vrača težko pogrešani gumb Start (sicer v nekoliko drugačni obliki), ki ga je Osmica prerano upokojila.

Sedaj je Microsoft korak nazaj storil še pri dobavljivosti Windows 8.1. Hkrati so isto storili še z Windows Server 2012 R2, medtem ko Windows 8.1 RT (torej verzija za ARM-platformo) ostaja skrita do uradnega izida. Mogoče skrita niti ni pravilen izraz, saj je prav ta verzija Microsoftu že ušla. Kakorkoli, bistveno je nekaj drugega. Microsoft postaja odzivnejši in prožnejši. Poslušajo pripombe uporabnikov in razvijalcev, ki so v konkretnem primeru zagnali vik in krik, da svojih aplikacij ne bodo mogli pravočasno pripraviti na Windows 8.1, in jih upoštevajo. Od starega Microsofta v preteklosti tega nismo bili vajeni.

Vendar pa se bodo morali razvijalci privaditi na spremenjen ritem izida novih verzij Windows. Ta ne bo tako radikalen, kot je šesttedenski Firefoxov ciklus, a je Microsoft povedal, da si želijo nove verzije izdajati vsako leto. To po eni strani pomeni, da bodo spremembe manj revolucija in bolj evolucija, hkrati pa razvijalci RTM-verzij verjetno ne bodo mogli več dobivati po več mesecev pred splošno dostopnostjo (GA).

In seveda, Windows Store bo z novimi aplikacijami za Windows 8.1 začel obratovati šele 17. oktobra.

44 komentarjev

matejm1994 ::

Lepo lepo od Microsofta. :) Bom naložil na oba računalnika =)

Castiel ::

je morda znano kdaj bo na voljo na naših msdn?

Pluser ::

Letos enkrat zagotovo

Castiel ::

brez tega podatka je novica namreč brez pomena. :P

Sicer pa ja, v najslabšem primeru bo okoli 17. oktobra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

marko20 ::

mislim, da je malce napačno napisano...
na voljo je samo za testiranje in ne institucionalnim kupcem v velikih količinah (volume licensing)
VL download bo predvidoma konec tega meseca

orginalna novica se glasi:

MSDN and TechNet subscribers will get immediate access to Windows 8.1 for testing and development purposes. Windows 8.1 and Windows Server 2012 R2 will be available to download now, and volume license versions of Windows 8.1 will be made available by the end of September.

The company does warn that it is continuing to develop the online services that Windows 8.1 uses, so the software will not deliver the full, final experience just yet.

ducky ::

men je najbolj bad tole, da windows 8.1 preview ne bo mogoče posodobit na končno verzijo, ampak boš moral naredit novo inštalacijo..

tale start gumb v fizični obliki pa zame sploh ni nobena sprememba.
Prikaz zadetkov iskanja v 8.1 ostaja grozen.

MrStein ::

Povsod sicer piše 18. oktober, a to po novozelandskem času, ko bo pri nas še 18. oktober.

Ta stavek nekako nima smisla.

Windows 8.1 pa je že sam po sebi korak nazaj, saj vrača težko pogrešani gumb Start (sicer v nekoliko drugačni obliki), ki ga je Osmica prerano upokojila.

A zaradi enega od mnogih sprememb je cela stvar "korak nazaj"?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

vesolc ::

ne vem ka jokate...rc verzija je že dle časa na voljo...se tud updejta, dela...mene moti gumb, k je nazaj prišo, pa dejansko nekaj funkcij iz 7ice oz xpjev, k so korak nazaj, če si se privado v tem letu 8ke...

Pluser ::

Saj pa je start gumb tudi pri 8 samo je malo drugačen in izboljšan lepši in boljši . Če pa ne sprejmeš neko izboljšavo ki je dosti boljša je pač stvar osebe .

lopov ::

ducky je izjavil:

men je najbolj bad tole, da windows 8.1 preview ne bo mogoče posodobit na končno verzijo, ampak boš moral naredit novo inštalacijo..

tale start gumb v fizični obliki pa zame sploh ni nobena sprememba.
Prikaz zadetkov iskanja v 8.1 ostaja grozen.


Aja? ko sem pred nadgradnjo bral FAQ je pisalo drugače -- da se bo dalo nadgraditi. Hm, tole je pol zame slaba novica ...

ducky ::

zdaj pa kao da bo iz 8 bo šlo normalno updejtat, iz 8.1 preview pa ne :(

lopov ::

Morda sem se sam zaje*** ker sem verjel temu:

http://windows.microsoft.com/en-us/wind...

Do I need a product key to install Windows 8.1 Preview?
If you download the ISO, you'll need to enter this product key: NTTX3-RV7VB-T7X7F-WQYYY-9Y92F.

Additionally, you'll also need your Windows 8 product key when you update to the final edition of Windows 8.1 from the preview.



Edit: Vsekakor se splača probati tole: http://www.ghacks.net/2013/09/02/instal...

& se ne strinjam z zapisano trditvijo :))

Back when Microsoft announced the public release of the Windows 8.1 Preview operating system, a beta test version of the upcoming update for its Windows 8 system, the company made it clear that users who installed the preview as an update on a Windows 8 system would not be able to update the system from the preview to the final RTM version.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

techfreak :) ::

Po uradni poti nadgradnje ni mogoca, prav tako pa ne garantirajo da ne bos imel zaradi tega tezav. To je tudi razlog da nisem menjal iz 8 na 8.1 preview, ampak bom raje pocakal na koncno verzijo.

Ales ::

Nekje sem zasledil, da je nadgradnja iz 8.1 preview -> 8.1 možna v smislu, da se ohrani uporabniški profil, ponovno pa je potrebno namestiti vse aplikacije. Zdajle se ne spomnim točno kje, niti se mi ne da iskat... Ampak če komu to kaj koristi, naj še enkrat dobro pogoogla preden nuka cel install.

ducky ::

Če maš v nastavljeno sinhranizacijo nastavitev v windowsih, potem se po ponovni inštalaciji spet samo logiraš in imaš windowse nastavljene tako kot si jih imel nazadnje. Samo to je še najmanj, ko pa moraš vse ostale program vse od začetka inštalirat in nastavit :S

Castiel ::

pa saj preview verzij se nikol ni dalo potem spravit v RTM brez da bi se formatiralo.

Preview je preview, ni nikakor mišljeno da bo to uporabljal povprečen človek in bo potem zadevo upgradal v RTM verzijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

lopov ::

Castiel je izjavil:

pa saj preview verzij se nikol ni dalo potem spravit v RTM brez da bi se formatiralo.

Preview je preview, ni nikakor mišljeno da bo to uporabljal povprečen človek in bo potem zadevo upgradal v RTM verzijo.

Glede na vso "revolucionarnost" Win 8 bi bilo možno tudi kaj takšnega :)

Castiel je izjavil:

Preview je preview, ni nikakor mišljeno da bo to uporabljal povprečen človek in bo potem zadevo upgradal v RTM verzijo.

Si pogledal moj link s FAQ o Win 8.1? Sem citiral del kjer jasno piše da bo možno nadgraditi na polno verzijo.

In še:
Is Windows 8.1 Preview ready for everyone to try?
We strongly recommend that only experienced PC users download Windows 8.1 Preview or Windows RT 8.1 Preview. Before you download the preview, you should weigh the pros and cons of installing software that's still in development. If you install the preview release, you'll get to try out the many new features, but you might also encounter errors that you wouldn't encounter using a released version of Windows.

You should consider downloading the preview only if all of the following apply to you:
    You like to use the latest software and enjoy experimenting with new technology.

    You're comfortable backing up a PC, formatting a hard drive, and installing an operating system from scratch.

    You feel comfortable troubleshooting PC problems yourself.

    You don't mind updating software frequently.


You have or can create installation or recovery media and have the knowledge to restore your previous operating system after you're done testing Windows 8.1 Preview

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

Assass1n ::

Kako pa se bo update izvedel, preko windows update ali bo potrebno ročno patchat oz. inštalirat?
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

mtosev ::

in kolk je win 8.1 boljši od 8? so kje kakšni testi?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

ender ::

Kakšne posebne razlike v primerjavi z Windows 8 ni. Edini stvari, ki sem jih opazil sta, da zdaj opozarja če bootaš v UEFI načinu brez SecureBoota, in da mi ob vsakem zagonu odstrani ozadje namizja (očitno hrošč, ker uporabljam visokokontrastni način z omogočenim ozadjem).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

MrStein ::

Sem Preview v VMware instaliral in nekaj mreža šteka:
- ping 8.8.8.8 dela
- nslookup www.najdi.si vrne:
C:\Users\stein>nslookup www.najdi.si
Server:  UnKnown
Address:  192.168.91.2

Name:    www.najdi.si.localdomain
Addresses:  89.143.229.238

- ping www.najdi.si vrne:
Ping request could not find host www.najdi.si. Please check the name and try again.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

To maš neki čudn
Name:    www.najdi.si.localdomain

MrStein ::

Ja, vem. Nekaj ima zmešano.

Gre za čisto svežo namestitev, staro 10 minut... (default opcije)

Sem tudi probal hec opisan tule

Namreč da v VMX datoteki spremenim ethernet0.virtualDev = "e1000e" na "e1000".
Samo ne pomaga, je isto.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

darkolord ::

Kje imaš DHCP?

MrStein ::

Na VMWARE virtual whatever.
Saj vse dobi OK, sicer ne bi ping ali nslookup deloval.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

Ja očitno ti ne deluje. Imaš option 15 al ker je že nastavljen na DHCP serverju?

MrStein ::

VMware Player 6.0.0 (ironično, naj bi imel podporo za Win8.1)

Standarden DHCP server je. Ne vem, če podpira bilokakšne opcije.
Že za osnovne opcije treba neki dodaten software instalirat, ki ga zdaj nimam.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

darkolord ::

ipconfig /all pastaj

MrStein ::

BTW, a ta bug tudi niso popravili?



Sem nekje petkrat restartal VM in vsakič CMD okno dela normalno, petič pa ta mikro font uporabi. :P
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

darkolord je izjavil:

ipconfig /all pastaj

C:\Users\stein>ipconfig /all

Windows IP Configuration

   Host Name . . . . . . . . . . . . : clearblue
   Primary Dns Suffix  . . . . . . . :
   Node Type . . . . . . . . . . . . : Hybrid
   IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
   WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No
   DNS Suffix Search List. . . . . . : localdomain

Ethernet adapter Ethernet0:

   Connection-specific DNS Suffix  . : localdomain
   Description . . . . . . . . . . . : Intel(R) 82574L Gigabit Network Connectio
n
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-0C-29-7A-CD-FB
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::8c9b:97f9:f57a:3e7c%5(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.91.128(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : 22. september 2013 3:17:54
   Lease Expires . . . . . . . . . . : 22. september 2013 3:47:53
   Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.91.2
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.91.254
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 83889193
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-19-CF-F0-F8-00-0C-29-7A-CD-FB

   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 192.168.91.2
   Primary WINS Server . . . . . . . : 192.168.91.2
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Tunnel adapter isatap.localdomain:

   Media State . . . . . . . . . . . : Media disconnected
   Connection-specific DNS Suffix  . : localdomain
   Description . . . . . . . . . . . : Microsoft ISATAP Adapter
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-00-00-00-00-00-00-E0
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

Zakaj imaš localdomain dns suffix? Imaš kišto v domeni?

MrStein ::

Default namestitev v default novem VM. Nič customizacije. Nada.

Sicer pravi PC (Windows 8) ima enako DNS Suffix. To je normalno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Zgleda da je problem v novem VMWare Player 6.0.0 (prej sem imel 5.x), ker en Linux VM ima zdaj prav tako težave z DNS.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Sem deinstaliral 6.0, namestil 5.0.2... še vedno isto.
Potem sem spucal VMWAre s sistema, na novo namestil v5.0.2 in je zgledalo OK, potem pa spet ta localdomain. V sysrescd Linuxu dela tole:
% ping rtv.si
PING rtv.si.localdomain (91.185.213.134) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 91.185.213.134: icmp_seq=1 ttl=128 time=13.1 ms
64 bytes from 91.185.213.134: icmp_seq=2 ttl=128 time=13.9 ms
...

Torej bolje kot prej, ampak še vedno narobe.

Še ena iz serije "saj ni res... pa je!"... :P
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BaToCarx ::



Ta video ti bo mogoče pomagal.

MrStein ::

Nimam bridged netwroking, ampak NAT (kar je default - tudi vse drugo imam default).

PS: Kaj je to zdaj po novem, a ne znajo zadeve v pet stavkov napisat, treba gigabajt videa posneti? :P
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BaToCarx ::

Preklopi na bridged?

Jah nevem, nimam problemov z vbox in vmware, niti z dhcp ali karkoli net related, tako da lahko je res samo kak pojeb v teh win 8.1, čeprav testno win 8 mi ni delal problemov tistih par minut ko je obstajal v virtualcu.

Probi ročno nastavit net v virtualni mašini, lahko tudi da kak firewall na hostu jebe?

Se boš moral malo igrat.

Heh giga video, lol dobra, 15 minut dela (vse kombinacije ki bi jebale) je tebi pa že 2 dni ne dela? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

techfreak :) ::

Problem ima tudi pri virtualizaciji Linuxa, tako da ocitno ni problem v Windowsu.

BaToCarx ::

Ah ne tisto je pa vmware problemček z ubuntu, zato pa vbox za ubuntu. :D

techfreak :) ::

Zakaj ne VBox za oboje? Sicer ima VMWare prednosti, recimo Unity, ampak načeloma sem brez težav testiral kakšne zadeve na VirtualBoxu.

BaToCarx ::

Hm pr meni je v glavi že leta, Vmware za directx 3d, vbox za opengl. Čeprav naj bi vmware porihtal svoj opengl, samo to pa nisem še testiral.

Vsakega pa tripa po svoje. :D

Tako da imam bolj vmware for windoze, vbox for lunix. TM
Unity pa ne rabim, mi je bolj všeč če je vse lepo "notr", tako da je samo razlog pospeševanje.


grr zdej se mi pa v vboxu ubuntu 12.04 updejta... lol, sem pa včeraj našel en virtualc nekje na disku z win 7 rc, last boot 2 leti nazaj. :D

p.s.: nej kdo forke to v ložo "Virtualizacija talks". :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

MrStein ::

Vidi vidi, enak problem sem imel že pred 10 leti: https://communities.vmware.com/thread/2...
The memories...

(se strinjam glede premika)

Kako pa 3D dela te dni? Fancy desktop? 3D igre? CAD?

Pred 4 leti, ne 10...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

Za ta vmWare DNS weirdness sem odprl temo na vmware forumu, z nekaj več debug podatkov: https://communities.vmware.com/thread/4...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Jst ::

Trenutno na voljo preview, meni v VBoxu čisto lepo dela. Že če imaš intel *77 procesor (ali nujno za delo workstation - xeona), ki ima vsaj 8 Threadov, W8.1 pa daš 4 jedra, če si hyperthreaded, 2 če nisi, dela čisto lepo. (8/4 v bistvu dela super zame, zažene se takoj in je neproblematičen.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft je predstavil Windows 10 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostalo
14339942 (32899) boolsheat
»

Windows 8.1 RT umaknjen zaradi težav, že popravljen (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11742664 (38718) Looooooka
»

Windows 8.1 že na voljo za MSDN/TechNet

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4410512 (6916) Jst
»

Razvoj Windows 8.1 je končan (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7623139 (18347) krneki0001

Več podobnih tem