» »

Kurjenje v vasi

Kurjenje v vasi

Alen716 ::

Sosed kuri vsak dan poleti in pozimi snov, ki je obupna, baje ima neko obrt. Ali se da karkoli narediti ali v Sloveniji ni rešitve? To opravlja preko svojega dimnika vsak dan ob določenih urah.

...:TOMI:... ::

Pojdi do njega in ga vprašaj kaj kuri. Če je to karkoli, kar niso drva, mu povej, da se tega ne sme.

Če še naprej kuri, pač pokličeš ustrezne službe, za začetek policijo.
Tomi

harvey ::

Če občani zaznajo kurjenje odpadkov v naravnem okolju, naj o tem obvestijo Inšpektorat RS za okolje in prostor, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami (požarna inšpekcija) ali občinski inšpektorat, pokličejo pa lahko tudi Regijski center za obveščanje (številka 112) ali policijo, ki bosta o dogodku obvestila vse pristojne za ukrepanje.


Več: Ali smemo odpadke kuriti?

Ko ni razglašena požarna ogroženost, se lahko kuri le naravne (rastlinske) materiale - slama, les...
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Hayabusa ::

Problem je v tem, ker ne kurijo vsi naenkrat, temveč vsak dan nekdo, rezultat je ta, da ni smiselno oken odpirati cel teden.
Dalje imaš paciente, ki kurijo napol suho travo in se cel dan kadi kot v bitki pri Ypresu @ WWI .

korenje3 ::

tako je tko če živiš na kmetiji. majo pa kmetje zato enormne subvencije + možnost dodatnega zaslužka z domačo obrtjo, medtem ko zjutraj hodijo v normalne službe.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Hayabusa ::

Lahko si samo 2 km iz mesta, da doživiš takšen "raj".

Na moji checklisti za lokacijo imam:
1. bližina železnice (hrup)
2. bližina AC (hrup)
3. kako pogosto po bližnji cesti vozijo tovornjaki (hrup)
4. bližina cerkve (hrup)
5. nori sosedi kurjači

Vsi morajo biti vsaj 1 km stran.

Aston_11 ::

To ti nič ne pomaga, če imaš 1 km vidne razdalje - vse na čeklisti se sliši, kot da je 30 metrov dalač. Recimo AC - znanec jo ima v Ivanjem Selu 30 m stran - neslišna, 0 db, jaz jo imam vsaj 2 km stran in slišim brum, slišim železnico 2 km stran, cerkev 1 km stran, zabavo v mestu 1 km stran, norih sosedov kurjačev pa nimam, je pa cca 50 nad mano en sosed, ki kuri na palete, dimnik pod kapom, pa se kadi drugemu sosedu 10 m stran v vrata, pa ga začuda nič ne moti.

Assass1n ::

Jaz sem ravno danes za bajto 5 ur kuril les trne in grmovje sem pazil da se preveč ne kadi 2x na leto bojo pa že zdržal:) je pa moteče to ne dvomim samo les ne smrdi kot če kuriš gume itd.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Aston_11 ::

Prejšnja lastnica je sredi mesta zbrala vse listje na vrtu in je bil kup visok en meter in pol in ravno toliko širok. Zakurila in zadimila celo naselje - vse perilo je takoj izginilo z balkonov in po 10 minutah je prišla policija. Ker kurjenje in dimljenje z listijem ni prepovedano, so samo pozdravili, in šli.

erkgheoruugh ::

Niste štekali vprašanja?
Gre za kurjenje v peči, ne pa zunaj.

Aston_11 ::

Nisi še slišal za OT? Glej pravila, vsaka tema se forkne v naključno smer.

Hayabusa ::

Tudi v peči ne smeš kuriti gum in podobno (razen če si cici gan, ki zbira baker).

...:TOMI:... ::

erkgheoruugh je izjavil:

Niste štekali vprašanja?
Gre za kurjenje v peči, ne pa zunaj.


Eni smo štekali :)

Sicer pa ljudje na splošno ne znajo kuriti. Nekateri v peč nabutajo gore papirja, kar cele kupe časopisa ipd. Rezultat je, da se kadi ko hudič in nič ne gori, ker ne poznajo osnov fizike. Kup papirja, če ni zmečkan vsak list posebej pač ne gori.

Mnogi kurijo res vse živo. Plastenke ipd. (No, saj to nič takega, je pač "nafta".) problem je nepoplno gorenje in brez filtrov, kot jih imajo sežigalnice.
Tomi

opeter ::

Hayabusa je izjavil:

Problem je v tem, ker ne kurijo vsi naenkrat, temveč vsak dan nekdo, rezultat je ta, da ni smiselno oken odpirati cel teden. Dalje imaš paciente, ki kurijo napol suho travo in se cel dan kadi kot v bitki pri Ypresu @ WWI .


Ja, ampak verjetno nimaš težav s komarci in drugo podobno golaznijo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

einstein :P ::

Nima veze, ali se kuri v peči ali zunaj, plini ki nastajajo, definitivno ne bodo ostali v peči.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Janac ()

Hayabusa ::

opeter je izjavil:

Hayabusa je izjavil:

Problem je v tem, ker ne kurijo vsi naenkrat, temveč vsak dan nekdo, rezultat je ta, da ni smiselno oken odpirati cel teden. Dalje imaš paciente, ki kurijo napol suho travo in se cel dan kadi kot v bitki pri Ypresu @ WWI .


Ja, ampak verjetno nimaš težav s komarci in drugo podobno golaznijo.

Če je zraven (stoječa) voda, v kateri komarji valijo ti nobeno kurjenje ne pomaga.

Truth ::

Lani smo dobili nove sosede, ker so stari preminuli in se je prodajala hiša. So iz balkana in so si sami poleg hiše zgradili lasten ogrevalni sistem z pečjo na trda goriva. Še nikoli v zadnjih 20 letih ni bila tako zelo zadimljena celotna vas kot letos. Najbrž nisem edini in sigurno moti tudi krajane v sosedih blokih, ima kdo kakšno izkušnjo kako pristopit do sosedov, rešit problem, obenem pa ohranit dober odnos?

next3steps ::

Hayabusa je izjavil:

Lahko si samo 2 km iz mesta, da doživiš takšen "raj".

Na moji checklisti za lokacijo imam:
1. bližina železnice (hrup)
2. bližina AC (hrup)
3. kako pogosto po bližnji cesti vozijo tovornjaki (hrup)
4. bližina cerkve (hrup)
5. nori sosedi kurjači

Vsi morajo biti vsaj 1 km stran.

Življenje na vasi si pa videl v Disneyevih filmih? Proti takim kurjačom še da ukrepati.

BlaY0 ::

Truth je izjavil:

Lani smo dobili nove sosede...

Kolikor jaz vem moraš imeti pregledano malo kurilno napravo + njene dimne vode enkrat letno. Inšpektor pristojen za varstvo okolja, lahko odredi izredni pregled.

Kaj se lahko kuri v malih kurilnih napravah je določeno z uredbo o emisijah snovi v zraku iz malih in srednjih kurilnih naprav. Globa za fizične osebe je 1.200 EUR pa roka.

Zdaj če bi bil zloben, bi takrat ko se najbolj kadi in smrdi pač poklical gasilce in policijo malo kasneje pa še kakšen medij, češ da pri sosedu gori... od tu dalje bi se morale zadeve same naprej "zavaliti". Lahko se sicer obrneš tudi direktno na Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ne vem pa ali bi se v zvezi s takšnimi "drugorazrednimi" temami sploh zganili - ti bi jih klical decembra, oni bi pa prišli aprila ko nihče več ne kuri...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

dope1337 ::

Truth je izjavil:

Lani smo dobili nove sosede, ker so stari preminuli in se je prodajala hiša. So iz balkana in so si sami poleg hiše zgradili lasten ogrevalni sistem z pečjo na trda goriva. Še nikoli v zadnjih 20 letih ni bila tako zelo zadimljena celotna vas kot letos. Najbrž nisem edini in sigurno moti tudi krajane v sosedih blokih, ima kdo kakšno izkušnjo kako pristopit do sosedov, rešit problem, obenem pa ohranit dober odnos?


Jp. Važn je prvi vtis.

- Skuhi kavo (tursko, đezva obavezno! - po možnosti za vsakega pivca kave posebej đezva).
- Nato sledi glasen vzklik: Pa đe's ba jaro!!! Šta ima? (Če je srbin zamenjaš ba z bre ter jaro s kume)
- On odgovori
- Povabiš na kavo
- Razložiš situacijo
- Neki shendlata
- Zalijeta s šnopsem (ni treba šparat)
- Situacija pomoje ne bo rešena, se ga bota pa vsaj napila xD
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

tardusm ::

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...
predpisuje skoraj vse s tem v zvezi,
V domačih pečeh na trdno gorivo in v kaminih pa je dovoljeno kuriti le
"(4) V odprtem kaminu se lahko uporablja samo naravni les v kosih, vključno s skorjo (polena, sekanci, dračje, storži), lesni ostanki ali briketi ali peleti iz naravnega lesa." (5.člen)
kršitve pa prijaviš okoljski inšpekciji

#000000 ::

Joj kaj pa moj sosed ki sicer ne stanuje v bližini, ampak ima zemljo blizu mene, ko grem poleti s psi na sprehod, skor kozlam vsake kvatre, psi pa čist out of mind, tip pošprica vse travnike z gnojnico :)

Sem se pozanima, in to lahko počne, ker ni vodovarstveno območje, se je pa zapel z enimi jugosi ki imajo vrtičke in piknikirajo od marca do novembra non stop, a vse okoli je njegova zemlja, razen teh cca 3k metrov 2, našprica pa tam tolk da ni za žvet.

A nič mu dejansko ne moreš, se mi pa piknikaši smiljo, došli sa naj novijim kolima a smrdi k u štali :)

zgleda se gre kdo bo prej odnehal haha, ok jest odvijem mal po drugi poti in je znosno, če še mal zapiha pol sploh.

Ampak se ne sekiram, itak lahko uberem drugo ruto in ne smrdi.

Edin pozimi ko pade megla v tej kotanji zavohaš vse živo, pa ni bajte blizu ki bi kdo živel, ampak potegne čez in zavohah GUME oz PLASTIKO al je pa iverca ipd. kurjo zgleda svašta, ampak kaj češ ko je megla TJA ne greš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

d4vid ::

#000000 je izjavil:

Joj kaj pa moj sosed ki sicer ne stanuje v bližini, ampak ima zemljo blizu mene, ko grem poleti s psi na sprehod, skor kozlam vsake kvatre, psi pa čist out of mind, tip pošprica vse travnike z gnojnico :)

Sem se pozanima, in to lahko počne, ker ni vodovarstveno območje, se je pa zapel z enimi jugosi ki imajo vrtičke in piknikirajo od marca do novembra non stop, a vse okoli je njegova zemlja, razen teh cca 3k metrov 2, našprica pa tam tolk da ni za žvet.

A nič mu dejansko ne moreš, se mi pa piknikaši smiljo, došli sa naj novijim kolima a smrdi k u štali :)

zgleda se gre kdo bo prej odnehal haha, ok jest odvijem mal po drugi poti in je znosno, če še mal zapiha pol sploh.

Ampak se ne sekiram, itak lahko uberem drugo ruto in ne smrdi.

Edin pozimi ko pade megla v tej kotanji zavohaš vse živo, pa ni bajte blizu ki bi kdo živel, ampak potegne čez in zavohah GUME oz PLASTIKO al je pa iverca ipd. kurjo zgleda svašta, ampak kaj češ ko je megla TJA ne greš.


Tale gnojnica vas vse tok moti.... Mi jo polivamk enkrat letno, mogoce dvakrat ce se je nabere prevec. To se razmrdi v enem dnevu, toliko bolje ce je naslednji dan dez. In to mislim da se da prezivet, ker konc koncev gnojnica pomaga, da trava bolj raste, zivina lahko vec poje in imas potem vec mesa... Ko pa sosed prodaja meso, pa vsi navalite, a?
Pa ni samo trava , tud na njivi krompir, fizol, solata itd bolje rata s gnojilom kot brez.

Ce pa sosed poliva ves cas ali pa recimo 1x mesecno, potem pa verjamem da je prevec.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

SimplyMiha ::

Enkrat, dvakrat letno? Bi rekel, da je precejkrat več... Eni zlivajo gnojnico takoj ko pokosijo travnik. Mestni kmetje najbrž?

fikus_ ::

Gnojiš takrat, ko je potrebno. Če je to po košnji, je pač takrat. Dostikrat jo pa "zagode" vreme in napovedanega dežja ni, potem je pa cela štela!

Največji problem pri priseljencih na vas je, da pridejo parcele gledat, ko je lepo vreme in okolica zgleda čudovito, brez vonjav in podobnega. Potem se pa pritožujejo.

Invictus ::

Bolj je problem, da večina kmetov še vedno miselno živi in deluje kot v srednjem veku...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Uporabnix ::

V kakšni vukojebini ša ste to, da ljudje še odpadke in slamo kurijo?

PrimoZ_ ::

Problem je neefektivna inšpekcija.
Živim na obrobju mesta in imamo okoli sebe par herojev, ki imajo doma malo sežigalnico ne pa male kurilne naprave. Kljub prijavam na razne konce se ne zgodi nič.

Prej ko sem bil na vasi teh problemov ni bilo, tam so imele vse hiše svoj gozd in smo si pripravljali kvalitetna drva, ki minimalno dimijo.
Sedaj pa imam okoli sebe par kretenov, ki imajo za vsaj na zunaj fensi bajto in vozni park, zmanjka pa ogrevanje in ostale tekoče stroške...

Miha 333 ::

d4vid je izjavil:


Tale gnojnica vas vse tok moti.... Mi jo polivamk enkrat letno, mogoce dvakrat ce se je nabere prevec. To se razmrdi v enem dnevu, toliko bolje ce je naslednji dan dez. In to mislim da se da prezivet, ker konc koncev gnojnica pomaga, da trava bolj raste, zivina lahko vec poje in imas potem vec mesa... Ko pa sosed prodaja meso, pa vsi navalite, a?
Pa ni samo trava , tud na njivi krompir, fizol, solata itd bolje rata s gnojilom kot brez.

Ce pa sosed poliva ves cas ali pa recimo 1x mesecno, potem pa verjamem da je prevec.

Večji problem so odprta gnojišča. Uradno živim v mestu, tudi cona vrednotenja GURS je za mestno zemljišče, a čez cesto imam hlev in zraven odprto gnojišče, na katerega se vsak dan iz hleva meče svež gnoj. Problem je konstanten smrad ter roji muh in komarjev. Inšpekcija ne naredi nič, čeprav odprta gnojišča že kakih 10 let niso dovoljena. Kam se naj še obrnemo?

thramos ::

Kako pa ste ukrepali, ko je sosed začel postavljati odprto gnojišče?

Invictus ::

Ta odprta gnojišča so ponavadi zgodovinska zadeva od nastanka kmetije...

In ker so kmetje dostikrat premalo izobraženi in se ne znajdejo v subvencijski birokraciji, to ostane tako kot je.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Miha 333 ::

To je bilo pred 70+ leti, tako da žal ne vem, kako so moji stari starši takrat ukrepali, če sploh, sumim pa, da je takrat to bilo nekaj običajnega, no danes pač ni oz. ne bi smelo biti.

fikus_ ::

"Bolj je problem, da večina kmetov še vedno miselno živi in deluje kot v srednjem veku... "

Vidim, da poznaš kmetijstvo samo toliko, kar imaš na krožniku! Sedaj je potrebno imeti skladišča za gnoj/gnojevko urejeno, prav tako sama uporaba tega na travnikih/njivah ni prosto, kot se komu zdi!

Je pa res, da obstajajo "izjeme" pri kmetih pri upoštevanju dobrih praks.

Če se pa vrnem k temi kurjenja, je pa problem, ko se številno spomnijo na drva v jeseni, kupijo pol suha in jih kar kurijo. Poleg tega marsikdo kuri še kaj drugega poleg drv.
Pa vsak, ki kuri drva, bi moral imeti zalogovnik tople vode, da bi kuril 1x na dan ali celo na 2 dni, ker največ onasnaževanja je pri zagonu peči, ko je še hladna in je slabo zgorevanje ter slab izkoristek.
Da pa ne bost mislili, da so peči z lambda sondo (drva, peleti) kaj veliko bolj čiste! Sicer imajo precej boljši izkoristek, vendar morajo imeti za pravilno delovanje prisilni vlek in zaradi tega v okolje gre precej več finega pepela. Pa smo spet pri onesnaževanju s trdimi delci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Magic1 ::

Je to kar velik problem, da ima veliko trgovcev v ponudbi napol suha drva. Ker nekater folk živi na zadnjo minuto, potem pač kuri taka drva. Verjetno bi bilo potrebno zakonsko uredit, kakšna drva se lahko prodajajo. Ali sveža, ali zadosti suha in ne nekaj vmes.
Je pa porast kurjenja drv v Ljubljani kar očiten v zadnjih letih. Pozimi imaš kar močno prisoten vonj po kurjenju v naseljih z hišami. (enim se celo fajn črno kadi iz dimnikov in to konstantno...)
Magic

Invictus ::

fikus_ je izjavil:


Vidim, da poznaš kmetijstvo samo toliko, kar imaš na krožniku! Sedaj je potrebno imeti skladišča za gnoj/gnojevko urejeno, prav tako sama uporaba tega na travnikih/njivah ni prosto, kot se komu zdi!

Je pa res, da obstajajo "izjeme" pri kmetih pri upoštevanju dobrih praks.

Zato sem pa napisal, da se večina ne znajde dobro v subvencijski birokraciji...

Saj bi vsi uredili, samo ne znajo dobiti denarja od EU.

Če greš pa po malo bolj zabačenih vasih, boš pa videl precej popoldanskih kmetij, ki imajo zadevo urejeno po "domače"...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

nisi videl ti od daleč kako stvar poteka. niti prestal nobene kontrole.
traparije o odprtih gnojiščih pa ne vem od kje pobiraš.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Invictus ::

Ah, daj ne serite. Kdaj ste bili zadnjič na vasi?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

lani sem imel kontrolo od vursa in za navzkrižno skladnost. kdaj pa ti nazadnje?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Invictus ::

Eden od koliko?

Malo se pelješ po zabačenih vaseh po Gorenjski, pa jih je cel kup...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

cca 5000 pregledov na leto je za navzkrižno skladnost. pa 50k do 60k midov. v desetih letih si enkrat ali dvakrat pregledan samo glede tega. za vurs, ffs pa nevem podatkov na pamet. ampak vsaj na tri leta pa fašeš pregled gospodarstva in tbc kontrolo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako pravilno kuriti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16725946 (2117) d4vid
»

Žar v bloku? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6312764 (9931) OK.d
»

Kurjenje po 22:00 (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810823 (6433) matobeli

Kurjenje na vasi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6810776 (8875) dzinks63
»

Kaj storiti v tem primeru...

Oddelek: Problemi človeštva
439079 (7440) Bellatrix

Več podobnih tem