» »

HBO: piratstvo ni tak problem

««
11 / 11
»
»»

Okapi ::

Zdi se mi, da je bil predlog 2CND$/mesec in so dobili ogromno cifro - večjo, kot trdijo da se izgubi s piratiziranjem.
:)) Ni dovolj, da je cifra večja od izgub s piratiziranjem (dejanskih ali namišljenih), cifra bi morala biti bistveno višje, ker ko bi enkrat s pavšalom legalizirali prost dostop do vsega na netu, bi pa res nihče več nič ne kupoval.

Seveda se pavšalov bojijo veliki, ki prodajajo 10% kvalitetne robe (to tudi prodajo) in 90% sranja, ki pa ne prinese pričakovanega profita.
To ti nekaj narobe razumeš? Pavšalno plačevanje RTV je recimo veliko boljše (za RTV), kot če bi bile vse njihove oddaje pay per view. Tako da veliki bi seveda z veseljem pristali na pavšal, samo dovolj visok bi moral biti, in primeren način za deljenje denarja bi morali izumiti.

Veliko LP plošč se je kupilo zaradi ene ali dveh pesmi, ostale niso bile vredne vinila, na katerem so bile.
Ne vem, a je vse ta stare res udarila izguba spomina. Ker jaz se še zelo dobro spomnim, da si v starih časih lahko kupil posamezno skladbo. Temu se je reklo singlica (čeprav sta bila gor pravzaprav dva komada:-). In to za drobiž. Vsi hiti so izšli na singlicah (in to običajno prej kot na LP), prav nihče te ni silil kupovati albumov. Stanje se je spremenilo šele s cedeji, ko pa so singlice res začele izumirati. Takrat, s cedeji, so se plošče tudi kar naenkrat bistveno podražile.

Ampak tudi še v času cedejev, in kljub temu, da smo presnemavali na kasete, so bile prodane naklade plošč pri nas bistveno višje - v povprečju za 10x in več. Pred nekaj leti je Domicelj o nakladah plošč povedal tole:
Domicelj:... edina zmaga, ki je nimam, je ta, da nikoli nisem prejel zlate ali pa diamantne plošče. Čeprav sem v starih časih prodal šestnajst, sedemnajst tisoč kosov, kar je danes nora naklada, takrat pa ni bila. Takrat so bile nore naklade čez 50.000.
Playboy: Koliko se pa danes prodajajo cedeji?
Domicelj: Ah, od petsto naprej je že dobro, človek ne bi verjel. Kar je več kot petsto, je že dobro.


Piratstvo seveda ni edini vzrok za to, da ne bo kdo sedaj takoj vzrojil, je pa vsekakor pomemben.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Fritz ::

Okapi je izjavil:


Ampak tudi še v času cedejev, in kljub temu, da smo presnemavali na kasete, so bile prodane naklade plošč pri nas bistveno višje - v povprečju za 10x in več. Pred nekaj leti je Domicelj o nakladah plošč povedal tole:
Domicelj:... edina zmaga, ki je nimam, je ta, da nikoli nisem prejel zlate ali pa diamantne plošče. Čeprav sem v starih časih prodal šestnajst, sedemnajst tisoč kosov, kar je danes nora naklada, takrat pa ni bila. Takrat so bile nore naklade čez 50.000.
Playboy: Koliko se pa danes prodajajo cedeji?
Domicelj: Ah, od petsto naprej je že dobro, človek ne bi verjel. Kar je več kot petsto, je že dobro.


Piratstvo seveda ni edini vzrok za to, da ne bo kdo sedaj takoj vzrojil, je pa vsekakor pomemben.

O.

Pred nekaj leti je Siddharta brez težav prodala 10.000 CD plošč, tudi čez 30.000 je šlo. Kaj pa, če bi kdo podal podatek o tem koliko glasbe Slovenci kupijo preko iTunes in podobnih servisov, ker so CD-ji, v dobi vseh možnih in cenovno ugodnih MP3 predvajalnikov, rahlo outdated.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Okapi ::

Pred še nekaj več leti je Marjan Smode prodal 120.000 plošč (in kaset).

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

techfreak :) ::

Počasi imam občutek kot da CDjev in kaset ni noben presnemaval.

Okapi ::

Obseg presnemavanja je bil verjetno vsaj 100x manjši od obsega doljemanja.

Številke prodanih plošč in kaset pa ti povedo, da so imeli ljudje v povprečju po 10x več kupljenih nosilcev glasbe, kot jih imajo sedaj.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

techfreak :) ::

Številke prodanih plošč in kaset pa ti povedo, da so imeli ljudje v povprečju po 10x več kupljenih nosilcev glasbe, kot jih imajo sedaj.

Kar pa še vseeno niti približno ne pove kakšne veze ima piratstvo tu zraven. Je veliko drugih razlogov, vključno s tem da si sedaj izpostavljen VELIKO večjemu obsegu glasbe, včasih si bil pa omejen na manjše število lokalnih glasbenikov/skupin ter na večje tuje skupine. Sedaj pa lahko poslušaš vsako skladbo, ki jo posname kdorkoli na tem planetu. Veliko večjo prepoznavnost in poslušanost imajo indie avtorji in manj znane skupine, včasih pa do tega žal nisi imel dostopa.

Ne pozabimo omeniti da je sedaj lažje najti skladbe (YouTube, Facebook in podobni portali), fizični nosilci pa se težje prodajajo ker jih večina ljudi ne uporablja več.

Okapi ::

Je veliko drugih razlogov, vključno s tem da si sedaj izpostavljen VELIKO večjemu obsegu glasbe,
:)) Po tej logiki bi moral kvečjemu več plošč kupovati, ne manj.

O.

xxx ::

Okapi in BlueWhale samo trolizirata temo, dajte si pogledat njune zadnje izjave in jim sledite nazaj skozi temo, dajansko prirejata izjave drugih, tema pa se odvija naprej. Dont feed the troll...
Pa pa...

techfreak :) ::

Okapi je izjavil:

Je veliko drugih razlogov, vključno s tem da si sedaj izpostavljen VELIKO večjemu obsegu glasbe,
:)) Po tej logiki bi moral kvečjemu več plošč kupovati, ne manj.

O.

Plošč se tako načeloma ne kupuje kaj preveč zadnje čase, ampak kje ti dobivaš statistiko nakupov?

Okapi ::

Iz javno dosegljivih virov, zasebni pogovori z glasbeniki in založniki pa to še potrjujejo.

[D]emon ::

BigWhale je izjavil:

Eno je 'v soli smo z autocadom delal' drugo pa je 'rabil sem autocad za solo'.


Nam je ze lep cas pokojni profesor na SSER kopiral, na diskete, Derive in Cabri.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

solatko ::

Okapi - Tako kot po navadi, spet butaš mimo. Singel plošče so bile, vendar ne pri vseh izvajalcih in s samo enim dobrim komadom, drugi je bil po navadi pofl. Na LP-jih je bilo po navadi 8 skladb, od katerih sta bile 2-3 za normalno poslušanje in tudi ocenjevanje po raznih TOP lestvicah. Danes je omogočen nakup posamičnih skladb, včasih si to lahko samo presnel pri kolegu, če si imel magnetofon (kasetarjev še niso iznašli, v obdobju 50-70 prejšnjega stoletja, ko je bila kvaliteta glasbe in novih stilov, največ). Druga možnost je bila radio Luxemburg.... in snemanje skladbe (po navadi s kakšnim dodatkom govora ali pa v skrajšani obliki). Že takrat se je piratiziralo na veliko, samo takrat se je temu reklo, nelegalno snemanje ali predvajanje.

Dejstvo je, da smo že takrat, drago plačevali originale iz Londona (omejen uvoz), vendar selektivno, glede na kvaliteto in trend. Plošče izvajalcev, ki niso imeli kvalitete, se pač ni kupovalo in tako je še danes.

Povej kateri dober, uporaben program, nima zadostno število kupcev, kateri izvajalec kvalitetne glasbe od tega ne more živet, kateri dober film, nima gledalcev, katera dobra knjiga, nima bralcev, če prav so cene medijev ali obiska visoke (sploh glede na dohodke). Ravno tako se kupuje dobro reklamiran pofl ali zvrsti, ki imajo svoje fan-e, če prav v kvaliteto lahko upravičeno dvomiš.
Vse tisto kar se piratizira, tako ali tako, v večini primerov, nebi bilo prodano v nič več izvodih, kakšna dobra stvar pa gre, ravno zaradi tega, ker je to dostopno in vidno na piratskih straneh in posamezniki niso zadovoljni s tistim, kar dobijo z downloadom, sicer nebi vedeli, da je sploh v redu.

Koliko programske opreme bi bilo kupljeno, če ljudje to nebi mogli sprobat in ugotovit, da ravno to rabijo. Koliko je bilo včasih kupljenih iger, z veliko reklame, na ekranu pa dve packi, ki sta se komaj premikali iz kota v kot in to po ceni cca 50DEM, naprimer za Itelevision igralno konzolo.

Čisti nateg s strani programerjev, pa se kupcem noben ni opravičil. Le redke igre, iz množice ponujenega, nudijo igralnost in doživetja, kakršno reklamirajo.
Danes to potrošniki vidijo pri dolpotegu in seveda tak šrot ne kupijo, kljub milionom$, ki so bili vloženi v reklame.

Kdo pa danes sploh še posluša glasbo na CD ali DVD mediju. V avtu - radio nx postaj, ki vsaka ponuja od glasbe do tračev, USB ali SD v GB, na katere spraviš n mp3 ali wav format v vrstnem redu in z izvajalci, katere poslušaš. Kako prideš do teh skladb je drugo, že to da jih imaš na ključku ali kartici je nelegalno, čeprav jih posnameš iz kupljenega medija.

Za nizko prodajo medijev, naj se avtorji vprašajo, če je to tisto, kar počnejo dobro. Kolikor vem, imajo dobri avtorji, z dobro izbrano vsebino, še vedno kar solidno prodajo, slovenski avtorji naj se pa s svojo slabo predelavo (plagiati), 40 in več let starih skladb, hebejo in, da jih ni sram, se zgovarjat na avtorske pravice.

Okapi - poznaš kakšen komad Tomaža Domiclja, ki ni plagiat ali predelava tuje skladbe (brez dovoljenja avtorjev), pa je bil svoje čase največji borec za avtorske pravice in soustavnovitelj SAZAS-a, skupaj z ostalimi plagiatorji slovenske glasbene scene.
Delo krepa človeka

Okapi ::

Ja, solatko, točno tako je kot praviš. ;((

BigWhale ::

solatko je izjavil:

Povej kateri dober, uporaben program, nima zadostno število kupcev, kateri izvajalec kvalitetne glasbe od tega ne more živet, kateri dober film, nima gledalcev, katera dobra knjiga, nima bralcev, če prav so cene medijev ali obiska visoke (sploh glede na dohodke).


Se pravi bomo postavili limit koliko lahko nek avtor zasluzi. Al kako? Ne razumem kaj bi rad s tem povedal, da nekateri itak dobro sluzijo, kljub kopiranju? A to, da mora vsak v neki tocki dvignit reke in rect: ok zdej sem dost zasluzil, vseeno mi je ce me kopirajo. Tisti, ki pa ne zasluzijo dovolj pa naj recejo: ok, zanic sem, folk rajs kopira kot kupuje, grem delat v McDonalds.

solatko je izjavil:

Koliko programske opreme bi bilo kupljeno, če ljudje to nebi mogli sprobat in ugotovit, da ravno to rabijo. Koliko je bilo včasih kupljenih iger, z veliko reklame, na ekranu pa dve packi, ki sta se komaj premikali iz kota v kot in to po ceni cca 50DEM, naprimer za Itelevision igralno konzolo.

:))) Koliko ljudi pa poznas, ki je kupilo Pkzip, ARJ, WinZip/WinRar, Norton Commanderja, Total Commanderja? Ali pa Commander Keena, Wolfenstein, Duke Nukem, Doom? Nehaj no, shareware obstaja ze od pamtiveka.

solatko je izjavil:


Čisti nateg s strani programerjev, pa se kupcem noben ni opravičil. Le redke igre, iz množice ponujenega, nudijo igralnost in doživetja, kakršno reklamirajo.
Danes to potrošniki vidijo pri dolpotegu in seveda tak šrot ne kupijo, kljub milionom$, ki so bili vloženi v reklame.

Steam in industrija iger se s teboj ne strinjata. Imamo veliko odlicnih iger. Veliko takih, ki pridejo od velikih zaloznikov in veliko takih, ki pridejo od indie razvijalcev. Indie razvijalci ti lahko pove, da se se vedno precej njihovih iger spiratizira. Pa jih lahko kupis za pest drobiza. :)

solatko je izjavil:

Kako prideš do teh skladb je drugo, že to da jih imaš na ključku ali kartici je nelegalno, čeprav jih posnameš iz kupljenega medija.


Ne izmisljuj si stvari no...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

xxx ::

BigWhale je izjavil:

:))) Koliko ljudi pa poznas, ki je kupilo /.../ Norton Commanderja, Total Commanderja? /.../

Mene. Si pa navedel zanimive programe, dejansko večina od njih ne limitirajo uporabe sharewara na timebomb npr., ampak avtorji še vedno služijo. Poglej ga vraga, jaz sem še celo kupil Total Commanderja, pa mi ga sploh ne bi bilo treba, saj ni limitiran. Ne samo to, dejansko sploh ni treba iti iskati zadeve na neko piratsko stran, kar pri avtorju jo zdownloadaš, celo časti te bandwidth...

Ne, to mora biti nekaj narobe, kaj takega ni mogoče, verjetno so na delu temne sile...
Pa pa...

BigWhale ::

xxx je izjavil:

BigWhale je izjavil:

:))) Koliko ljudi pa poznas, ki je kupilo /.../ Norton Commanderja, Total Commanderja? /.../

Mene. Si pa navedel zanimive programe, dejansko večina od njih ne limitirajo uporabe sharewara na timebomb npr., ampak avtorji še vedno služijo. Poglej ga vraga, jaz sem še celo kupil Total Commanderja, pa mi ga sploh ne bi bilo treba, saj ni limitiran. Ne samo to, dejansko sploh ni treba iti iskati zadeve na neko piratsko stran, kar pri avtorju jo zdownloadaš, celo časti te bandwidth...


Po mojem si zasluzis kako odlikovanje. :> Total Commander je imel omni-present nag-screen ob startu, z izmikajocim gumbom za zapiranje, je bil pa polno funkcionalen. Kako je sedaj pa ne vem.

xxx je izjavil:

Ne, to mora biti nekaj narobe, kaj takega ni mogoče, verjetno so na delu temne sile...


Spet selektivno in na pol beres. Nikjer nisem trdil, da je to nemogoce in da se to ne dogaja. Jaz samo sprasujem zakaj se vam zdi, da bi avtorji morali nekaj ustvariti in biti potem odvisni od tega, da bo mogoce kdo za njihov izdelek placal, in ce ne bo, pac ne bo, kljub temu, da ga redno uporablja.

Okapi ::

Mene. Si pa navedel zanimive programe,
Potem ti ne bo težko prilepiti takšne sličice, ne? (osebne podatke lahko zakriješ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

techfreak :) ::

@BigWhale: bi rekel da to veliko bolj učinkuje kot pa če bi po x dni preprosto nehal delati.

V obeh primerih si lahko uporabnik prenese crack in odstrani omejitve, vendar se pri takšnih zadevah s tem ne bo ubadal, če ga pa res tako moti pa bo raje plačal. Če ne drugega, se vsaj počuti krivega, da uporablja program brez licence. Pri cracku večina ne bi pomislila na to.

Okapi ::

Mimogrede, zanima me, po kakšni logiki je chironex ocenil, da je Total Commander vreden svoje cene. Ker IMHO je oderuška. Za en preprost programček hoče Ghisler 32 evrov! Lani si za dva evra manj dobil Windows 8 Pro.;)

O.

D3m ::

BigWhale je izjavil:

Eno je 'v soli smo z autocadom delal' drugo pa je 'rabil sem autocad za solo'.

Ti dajes vtis, da je bil autocad nujen za to, da si izdelal letnik in da samo zaradi tega, ker si lahko spiratiziral AutoCad si zdaj tako uspesen, ce tega ne bi mogel, bi te profesor vrgel, ne bi naredil letnika in dandanes bi v McDonaldsu spraseval ljudi ce bi se kaksno sladico. Put your money where your mouth is, pa povej za katero solo gre, kdaj tocno je to bilo in kateri predmet je to bil.

Eno je, ce si se z autocadom malo igrackal in si ga zato spiratiziral, drugo pa ce si ga _potreboval_za_delo_v_soli_ in si ga moral instalirati doma na svoj racunalnik.

In tega igrackanja, kot sem ze poveal, ni nihce obsojal in ga tudi nikoli ne bo.


AvtoCAD je bil nujen za končanje letnika, zaradi projekta. SGGEŠ smer Gradbeni tehnik. Jaz in večina ga je potegnila iz travnika.
|HP EliteBook|R5 6650U|

BigWhale ::

D3m je izjavil:

AvtoCAD je bil nujen za končanje letnika, zaradi projekta. SGGEŠ smer Gradbeni tehnik. Jaz in večina ga je potegnila iz travnika.


Leta 1993? :)

D3m ::

Nope. Leta 2003/4

Zakaj 1993?
|HP EliteBook|R5 6650U|

xxx ::

Okapi je izjavil:

Mene. Si pa navedel zanimive programe,
Potem ti ne bo težko prilepiti takšne sličice, ne? (osebne podatke lahko zakriješ).


OoooOOOoooooOO... https://defuse.ca/b/EmBVJzl1UexBsuMlKmt...
Pa pa...

BigWhale ::

D3m je izjavil:

Nope. Leta 2003/4
Zakaj 1993?


Ja, o tistem casu smo se pogovarjali. Ce je leta 2003 profesor zahteval od tebe, da 'ukrades' programsko opremo, bi ga lahko kam prijavil. Tega se danes ne smejo od tebe zahtevati.

Okapi ::

OoooOOOoooooOO..
Nič ne štekam, ampak ziher je kul.>:D

O.

D3m ::

BigWhale je izjavil:

D3m je izjavil:

Nope. Leta 2003/4
Zakaj 1993?


Ja, o tistem casu smo se pogovarjali. Ce je leta 2003 profesor zahteval od tebe, da 'ukrades' programsko opremo, bi ga lahko kam prijavil. Tega se danes ne smejo od tebe zahtevati.


Zahteval je, da znaš. Kako boš to naredil je pa tvoja stvar. Šolskih ur za AutoCAD je bilo premalo.
|HP EliteBook|R5 6650U|
««
11 / 11
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Igra prestolov porušila vse piratske rekorde (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5123269 (16819) CMpunk
»

Isohunt mrknil (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
5522135 (16336) MuadDib
»

HBO: piratstvo ni tak problem (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
525128804 (115988) D3m
»

Spletna videoteka iTIVI v stečaju (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
8619031 (14965) OldSkul

Več podobnih tem