» »

Funkcionalna nepismenost ljudi

Funkcionalna nepismenost ljudi

«
1
2

harmony ::

Iz dneva v dan sem vse bolj prepričan, da je večina ljudi, ki jih srečujem v življenju funkcionalno nepismenih.

Srečujem se s prodajo nekih stvari na bolhi in ko vidim kaj me folk sprašuje po telefonu pridem do trenutka, kjer se vprašam, a je kaj z menoj narobe ali pa so ljudje res dejansko funkcionalno nepismeni.

Sam se poskušam vedno potruditi pri vseh stvareh in tudi tako je v oglasih na bolhi. Napišem res čim več informacij kaj prodajam, barva, dimenzija, lokacija, cena...

In nato dobim klic iz kje pa ste? Kakšna je pa cena? Kake so dimenzije? In podobna še bolj neumna vprašanja kot so "ali je omara kaj majava". OMG.

A to dejansko folk je tok nepismen, da niti enega oglasa ne zna prebrat al se pa delajo norca??

Podobno ko sem prodajal avtomobil. A ima klimo? Pa nekak ane sem to napisal v oglasu? A so kilometri realni? Ne vem kakšen odgovor želi slišati na to? Če rečem ja itak ne bo verjel, če rečem ne, ne bo kupil avtomobila.

Dejansko sem dal tole v podforum "Problemi človeštva", ker dejansko je to res velik problem. Ponavadi taki ljudje konstantno težijo kako so bogi, kako delajo za minimalno plačo, kako so več sposobni, a zgoraj navedeno dokazuje ravno nasprotno.

Najboljša sta mi pa še dve izkušnji v trgovini in pekarni.

Trgovina:
Kaj boste?
Skutin zavitek, prosim.
A skutin zavitek ali žepek?
OMG nekak sem rekel zavitek ane.

Pekarna:
Kaj boste?
Krof.
Kakšen pa? Marmeladni ali čokoladni?
Čokoladni prosim.
Pridem domov, zagriznem in vidim da je marmeladni.
OMG Kaj me pol sprašuješ, če še enga krofa neznaš postreči.

jype ::

harmony> Iz dneva v dan sem vse bolj prepričan, da je večina ljudi, ki jih srečujem v življenju funkcionalno nepismenih.

To drži, ampak izkušnji iz trgovine ali pekarne nista tisti, ki bi to potrjevali.

O tem da so ljudje nepismeni priča predvsem to, da se ne znajo izražat.

dottor ::

Včeraj smo se smejali na en zelo zanimiv opis v oglasu na bolhi:
Prodam Nikon D200, malo rabljen, vendar redno uporabljan.


Kako je lahko malo rabljen, če pa je redno uporabljen?

Pač če dosti spremljaš bolho (sam veliko spremljam kaj se kej prodaja v Foto oddelku) vidiš da folk ne zna niti napisat kaj točno prodaja, ne iz kje je ne nič. Pol pa dobiš take ki jočejo okoli kako že pol leta nekaj prodaja in ne more prodat. Ko mu rečeš naj ti da link do oglasa je oglas brez slike, brez opisa in v informacijah samo uporabniško ime njegovo. Pol pa kako da ne more prodat ;((
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dottor ()

blackbfm ::

Sam se poskušam vedno potruditi pri vseh stvareh in tudi tako je v oglasih na bolhi. Napišem res čim več informacij kaj prodajam, barva, dimenzija, lokacija, cena...


ja in pol misliš da bo folk kar na blef kupu, če boš vse napisal? folk se nalašč naredi butastga, zato da vidi a prodajalec naklada, si sproti izmišljuje stvari, spreminja lastnosti oglaševanega predmeta, po glasu lahko slišiš..če je pošten pol mu ne bo težko zblebetat vse še enkrat. Sploh pri vrednejših stvareh, recimo avtih. Taprav manipulator te bo sicer speljal, ampak večina nima teh veščin.

harmony ::

blackbfm je izjavil:

Sam se poskušam vedno potruditi pri vseh stvareh in tudi tako je v oglasih na bolhi. Napišem res čim več informacij kaj prodajam, barva, dimenzija, lokacija, cena...


ja in pol misliš da bo folk kar na blef kupu, če boš vse napisal? folk se nalašč naredi butastga, zato da vidi a prodajalec naklada, si sproti izmišljuje stvari, spreminja lastnosti oglaševanega predmeta, po glasu lahko slišiš..če je pošten pol mu ne bo težko zblebetat vse še enkrat. Sploh pri vrednejših stvareh, recimo avtih. Taprav manipulator te bo sicer speljal, ampak večina nima teh veščin.


Nekako ne sprašuješ stvari, ki so že napisane v oglasu. Vprašaš če je še prosto in če si resen prideš na ogled. Tako, da ne nabijaj.

dottor ::

Jaz ponavadi povprašam še 1x za ceno, če je oglas dlje časa gor. V večian primerih jo prodajalec spusti ali pa se zmeniva za sprejemljivo ceno za obe smeri.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Mavrik ::

Dajte minimalni nivo držati. Opozarjam vas, da tema o dražbah na internetu ŽE OBSTAJA in da se držite v okviru debate o funkcionalni pismenosti.
The truth is rarely pure and never simple.

Machete ::

Tudi sam sem opazil podobno kot op. Finta je da bo to velik problem na državnem nivoju. Kmalu bomo postali kot neka UK.
Sploh mladina je katastrofalno splošno razgledana in funkcionalno nepismena. Da ne omenim šele čustveno inteligenco, ki je sploh ni.
Kaj to pomeni za neko bodočo poslovno ali akademsko strokovnost je jasno. Katastrofa.
Ljudje, pa ne samo mladina, ne znajo skupaj sestavit enga smiselnega stavka, ki bi povzemal kaj želijo povedati. Kje, kaj, kdo, zakaj, po čem, kako, komu.. itd in to vse skupaj povezati v neko slovnično pravopisno stanje. Kaj šele, da bi se kdo poslužil naprednejše uporabe slovnice in literarne sestave besedila..

korenje3 ::

greš na 24 kur.com in vidiš splošno nepismenost slovenske populacije.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

blackbfm ::

Ljudje, pa ne samo mladina, ne znajo skupaj sestavit enga smiselnega stavka, ki bi povzemal kaj želijo povedati. Kje, kaj, kdo, zakaj, po čem, kako, komu.. itd in to vse skupaj povezati v neko slovnično pravopisno stanje. Kaj šele, da bi se kdo poslužil naprednejše uporabe slovnice in literarne sestave besedila..


To je stvar ki ti leži že od malega ali pa nikoli..ni vsak za vse. Tako kot logika, matematika in tako naprej. Nevem zakaj bi bili jeziki in komuniciranje neka izjema, in zakaj bi se grdo gledalo na nekoga ki tega pač ne obvlada in ga niti ne zanima.

harmony ::

blackbfm je izjavil:

Ljudje, pa ne samo mladina, ne znajo skupaj sestavit enga smiselnega stavka, ki bi povzemal kaj želijo povedati. Kje, kaj, kdo, zakaj, po čem, kako, komu.. itd in to vse skupaj povezati v neko slovnično pravopisno stanje. Kaj šele, da bi se kdo poslužil naprednejše uporabe slovnice in literarne sestave besedila..


To je stvar ki ti leži že od malega ali pa nikoli..ni vsak za vse. Tako kot logika, matematika in tako naprej. Nevem zakaj bi bili jeziki in komuniciranje neka izjema, in zakaj bi se grdo gledalo na nekoga ki tega pač ne obvlada in ga niti ne zanima.


Tu je govora o tem, da ljudje postavljajo neumna vprašanja in ne poslušajo sogovorca ali pa ne preberejo besedila npr. besedilo v oglasu. Tu se gre za nepotrebno izgubljanje časa, ko nekomu razlagaš nekaj kar je samoumnevno.

jype ::

AndrejO ::

jype je izjavil:

harmony> Iz dneva v dan sem vse bolj prepričan, da je večina ljudi, ki jih srečujem v življenju funkcionalno nepismenih.

To drži, ampak izkušnji iz trgovine ali pekarne nista tisti, ki bi to potrjevali.

O tem da so ljudje nepismeni priča predvsem to, da se ne znajo izražat.

Trenutno razumevanje pismenosti (in v ožjem smislu tudi funkcionalne pismenosti) zajema tudi sposobnost poslušanja oziroma prejemanja informacije v tej obliki.

Zapisano v Nacionalni strategiji za razvoj pismenosti:
"Poleg zmožnosti branja, pisanja in računanja, ki veljajo za temeljne zmožnosti pismenosti, se danes poudarja tudi pomen drugih zmožnosti (npr. poslušanje) in novih pismenosti, kot so informacijska, digitalna, medijska pismenost in druge, ki so pomembne za uspešno delovanje v družbi."

To, da nekdo ni sposoben v celoti razumeti z govorom podane informacije, zagotovo zmanjša uspešnosti njegovega delovanja v družbi. V kontekstu sodobnega pojmovanja pismenosti, primera padeta v to širšo kategorijo. Govora ni namreč samo ozko o sposobnosti branja in pisanja, temveč o sporazumevalni zmožnosti (poslušanje, govorjenje, branje, pisanje). Če je pri temu govora o osebi, ki sicer nima težav s sluhom, se človek lahko samo resno zamisli.

Matako ::

Za moje pojme je OP preveč živčen.

Tepci so v življenju kot ovire na cesti: predvsem jih skušaš obvoziti, besno žuganje v skalo ni učinkovito.
/\/\.K.

sirotka ::

Jaz ponavadi v vsakem prvem sporočilu prodajalca tudi vprašam od kod je. Pri vsaj polovici je lokacija drugačna od napisane, ker veliko ljudi piše "bližnje" večje mesto kot kraj bivanja, v praksi je to tudi 20km in več dlje. Cena pa je pri rabljenih zadevah v večini primerov diskutabilna in se jo ponavadi vsaj malo zniža, če ne drugega za poštnino. Tisti primer iz pekarne je pa mimo, napake se dogajajo in krof na zunaj izgleda isto, ne glede na to, kaj se mu skriva v trebuhu.

harmony ::

sirotka je izjavil:

Tisti primer iz pekarne je pa mimo, napake se dogajajo in krof na zunaj izgleda isto, ne glede na to, kaj se mu skriva v trebuhu.

Ja kaj me ima pol za spraševat ker krof želim, če krof na zunaj izgleda isto.

Matako ::

harmony je izjavil:

sirotka je izjavil:

Tisti primer iz pekarne je pa mimo, napake se dogajajo in krof na zunaj izgleda isto, ne glede na to, kaj se mu skriva v trebuhu.

Ja kaj me ima pol za spraševat ker krof želim, če krof na zunaj izgleda isto.


Pri krofih izgled ni vse. Jaz osebno cenim okus.

In ker tvoje nevešče oko ne loči razlike, te je prodajalec vprašal.
/\/\.K.

sirotka ::

harmony je izjavil:

sirotka je izjavil:

Tisti primer iz pekarne je pa mimo, napake se dogajajo in krof na zunaj izgleda isto, ne glede na to, kaj se mu skriva v trebuhu.

Ja kaj me ima pol za spraševat ker krof želim, če krof na zunaj izgleda isto.


Ker ima načeloma razdeljene, vendar se včasih zgodi, da se stvari pomešajo... začuda.

harmony ::

Matako je izjavil:


In ker tvoje nevešče oko ne loči razlike, te je prodajalec vprašal.

Jaz sem samo rekel, da želim krof. Načeloma mi je vseeno ali je marmeladni ali čokoladni. Ampak, ker me je že vprašala kater krof pa želite in ko sem rekel čokoladni, potem pričakujem čokoladni ane, da bo v vrečki!

sirotka je izjavil:

harmony je izjavil:

sirotka je izjavil:

Tisti primer iz pekarne je pa mimo, napake se dogajajo in krof na zunaj izgleda isto, ne glede na to, kaj se mu skriva v trebuhu.

Ja kaj me ima pol za spraševat ker krof želim, če krof na zunaj izgleda isto.


Ker ima načeloma razdeljene, vendar se včasih zgodi, da se stvari pomešajo... začuda.


To ni moj problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

sirotka ::

Tvoj problem je, ker si se odločil ta krof ne nesti nazaj, če bi ga, potem to ne bi bil tvoj problem.

harmony ::

sirotka je izjavil:

Tvoj problem je, ker si se odločil ta krof ne nesti nazaj, če bi ga, potem to ne bi bil tvoj problem.

Kako pa veš, da ga nisem?

sirotka ::

harmony je izjavil:

sirotka je izjavil:

Tvoj problem je, ker si se odločil ta krof ne nesti nazaj, če bi ga, potem to ne bi bil tvoj problem.

Kako pa veš, da ga nisem?


Iz napisanega sklepam, da bi sicer bil opis "problema" daljši in nato si napisal, da ti je vseeno.

gzibret ::

Z OP-om se strinjam. Funkcionalna pismenost slovencev je na katastrofalno nizki ravni. Ne samo bralno razumevanje, ampak tudi količina (uporabnih) informacij, ki se jih podaja s sporočili, je skoraj nična.

Se pa z OP-om ne strinjam glede primerov, ki jih je podal. Bi bilo moč najti veliko dosti boljših primerov.
Vse je za neki dobr!

RokX ::

Skačeš sam sebi v zelje :) Razmisli, kako je lahko do tega prišlo, da so se krofi pomešali in kakšna je verjetnost, da se to spet zgodi. Vsi delamo napake. Vprašala pa te je ker ti ne more brati misli katerega bi ti rad in ali ti je vseeno ali ne.

Mali oglasi so pa drugo poglavje. Ceno se da zbijat, podatki niso vedno točni, dosti je dogovarjanja. Sploh pa je nekakšna manjša neprijetnost, ko nekoga kličeš ker, ne veš kdo se ti bo javil in kako se bo pogovor odvijal.

Mene so tudi za prevoz.org klicali (sem točno napisal kje štartam in kje odlagam) in še enkrat vprašali kje pobiram in kje odlagam.

Tudi jaz se strinjam z OP-om, da je funkcionalna pismenost zelo nizka.
Kdor kuha ta nekaj zakuha

harmony ::

sirotka je izjavil:

harmony je izjavil:

sirotka je izjavil:

Tvoj problem je, ker si se odločil ta krof ne nesti nazaj, če bi ga, potem to ne bi bil tvoj problem.

Kako pa veš, da ga nisem?


Iz napisanega sklepam, da bi sicer bil opis "problema" daljši in nato si napisal, da ti je vseeno.

Dobro sklepaš, bravo.

gzibret ::

OK.. bom podal en boljši primer funkcionalne (ne)pismenosti, kot jih je podal OP.

Že v tejle temi se vidi, kako je funkcionalna pismenost (v tem primeru bralno razumevanje) na izjemno nizkem nivoju. OP v prvem postu posredno pove, da hoče debato glede funkcionalne nepismenosti, 50% folka se pa prereka glede krofov ;)

Vključno z OP-om!
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

sirotka ::

harmony je izjavil:

Iz napisanega sklepam, da bi sicer bil opis "problema" daljši in nato si napisal, da ti je vseeno.
Dobro sklepaš, bravo.


Ne glej na moje poste kot na podjebavanje, načeloma se strinjam, da stanje ni rožnato, vendar si dal slabe primere, vključno s tistimi iz Bolhe, ker kot pravim, lokacija in cena na bolhi nič ne veljata ponavadi.

harmony ::

Članek ne temo funkcionalne nepismenosti:
http://www.e-neo.si/si/atraktivno/arhiv...

Če se vam zdi, da ste funkcionalno nepismeni, lahko tudi to bolezen sodobne družbe ozdravite sami. Vedno bodite pripravljeni na učenje in nikar ne obupujte, če česa ne znate. Če imate težave z obrazcem, prosite za pomoč uslužbenca za okencem, sorodnika ali prijatelja in se iz tega tudi kaj naučite.

No to, da se obrneš na pomoč uslužbenca se ne strinjam, saj so včasih bolj funkcionalno nepismeni kot tisti, ki sprašuje.

@sirotka
Lahko tudi ti sam podaš kakšen primer mogoče iz svojega življenja, kjer je moč zaslediti funkcionalno nepismenost.

Jaz menim, da so takšni ljudje rak-rana človeštva, saj moraš neprimerno več energije vložiti za takšne ljudi, kot bi jo sicer.

Če oseba kot je napisano na tem linku, ni sposobna sama zavihati rokave in zadevo preštudirati potem pa naj gre v jamo živet.

Relanium ::

harmony je izjavil:

Podobno ko sem prodajal avtomobil. A ima klimo? Pa nekak ane sem to napisal v oglasu? A so kilometri realni? Ne vem kakšen odgovor želi slišati na to? Če rečem ja itak ne bo verjel, če rečem ne, ne bo kupil avtomobila.

To nikakor ni nepismenost.
V primeru klime marsikatera sploh ni vredu vzdrževana in zato ne deluje
Ja, klimo je treba redno servisirat, ko ne deluje več pa so stroški dost višji.
In pol večina starejših avtov s klimo - praktično nima klime.

Glede kilometrov je pa čakal, da vidi tvojo reakcijo in te poskuša prebrat.

harmony ::

Relanium je izjavil:

harmony je izjavil:

Podobno ko sem prodajal avtomobil. A ima klimo? Pa nekak ane sem to napisal v oglasu? A so kilometri realni? Ne vem kakšen odgovor želi slišati na to? Če rečem ja itak ne bo verjel, če rečem ne, ne bo kupil avtomobila.

To nikakor ni nepismenost.
V primeru klime marsikatera sploh ni vredu vzdrževana in zato ne deluje
Ja, klimo je treba redno servisirat, ko ne deluje več pa so stroški dost višji.
In pol večina starejših avtov s klimo - praktično nima klime.

Glede kilometrov je pa čakal, da vidi tvojo reakcijo in te poskuša prebrat.


Ja okej poskuša prebrati.
Ampak kaj ima klicoči, če mu rečem:

- ja klima dela,

- ja seveda kilometri so realni

Danes v času interneta imamo možnost res dodobra opisati stvar, ki jo prodajalec prodaja in očitno še to ne pomaga.

Evo drug primer - včeraj sem prodajal pralni stroj. In potem me kliče nek možakar in sprašuje "kakšen je to pralni stroj" - wattt kako kakšen, kakšna je znamka to me zanima, pa ne vem nekako sem napisal z velko prodajam Pralni stroj Candy s 1400 obrati...

No in takšnih cvetk lahko še pa še naštevam. Torej oseba ni niti zmožna oglasa prebrati, temveč kr neki bluzi in mi krati moj dragoceni čas.

Aston_11 ::

Mah, obremenjevati se takimi, ki ne razumejo ali malo razumejo, je waste of time. Dejstvo je, da je polovica slovenskih obrazcev napisanih tako, da jih polovica populacije ne razume, ker ji manjka osnovna izobrazba, izobražena populacija pa jih zna razumeti na več načinov, ker je večinoma bolj izobražena od tistih, ki so obrazce pisani. Obrazci so redko pisani enosmiselno, pogosteje večsmiselno.

Glede tega, kakšpen je krof in kakšne znamke pralni stroj - ja pa kaj, eni pač ne vejo, da je Candy znamka oziroma proizvajalec, so what. Ti si malenkost prenapet za moje pojme in bi se rabil skalmirati, ker pač nimajo vsi tvojega 140+ iquja, rabljene pralne stroje kupujejo taki brez soldov, prodajalke pa imajo bolj ali manj zgolj končano osnovno šolo in še neko kvalifikacijo (trgovska šola ali karkoli že).
Motimo pa se vsi, nekateri pa iz tega delate celo afero.

aerie ::

OP, to o čem ti govoriš, nima veze z funkcionalno nepismenostjo. Čisto normalno je, da te potencialna stranka povprašala o vsem, kar si v oglasu že napisal. Po prebranem bi bolj rekla, da nimaš žilice za prodajo, kar ni nič takega. Le funkcionalna nepismenost tvojih potencialnih kupcev je iz trte zvita.

harmony ::

aerie je izjavil:

OP, to o čem ti govoriš, nima veze z funkcionalno nepismenostjo. Čisto normalno je, da te potencialna stranka povprašala o vsem, kar si v oglasu že napisal. Po prebranem bi bolj rekla, da nimaš žilice za prodajo, kar ni nič takega. Le funkcionalna nepismenost tvojih potencialnih kupcev je iz trte zvita.

S čim pa ima?

Kupuješ pralni stroj, a obenem sprašuješ o znamki pralnega stroja. Vprašam se kako je potem prišel do moje številke, če ni sposoben oglasa prebrati?

Matako ::

Pa sploh, kako slabe živce moraš imeti, da te iz tira vrže, če te potencialna stranka ne vem... 3x vpraša eno in isto. Saj na koncu ji vzameš denar in vse je poplačano. :D

Za prodajo dejansko rabiš potrpežljivost, sicer bo žvenket cekinov redko slišana glasba!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Relanium ::

aerie je izjavil:

OP, to o čem ti govoriš, nima veze z funkcionalno nepismenostjo. Čisto normalno je, da te potencialna stranka povprašala o vsem, kar si v oglasu že napisal. Po prebranem bi bolj rekla, da nimaš žilice za prodajo, kar ni nič takega. Le funkcionalna nepismenost tvojih potencialnih kupcev je iz trte zvita.

TO
In pa, da nekateri dejansko ne vejo, kaj so napisali v oglasih.
Nekaterim oglase celo pišejo njihovi kolegi in znanci.
In ja, ob zanimanju je treba rečt par besed tud če je vse jasno,
ne moreš kr na suho sklepat poslov.

In glede tega ko si rekel kaj dejanko bi dobil s povpraševanjem po klimi in kilometri:
Točno to kar si še sam rekel, to je da te bere!
In s tem spoznava, če si nategun ali pošten prodajalec, klima ma pri tem še najmanj veze.
Skratka, neverbalna komunikacija katere preko interneta ni.
(Pa še ceno ti lahk zbija, če ob dejanskem ogledu ne bo delovala zadovoljivo)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

harmony ::

Aston_11 je izjavil:


Ti si malenkost prenapet za moje pojme in bi se rabil skalmirati, ker pač nimajo vsi tvojega 140+ iquja


Mogoče res, da sem prenapet za take stvari, ampak vseeno zagovarjam svoje stališče in poglede na zgoraj omenjeno.

Relanium je izjavil:

aerie je izjavil:

OP, to o čem ti govoriš, nima veze z funkcionalno nepismenostjo. Čisto normalno je, da te potencialna stranka povprašala o vsem, kar si v oglasu že napisal. Po prebranem bi bolj rekla, da nimaš žilice za prodajo, kar ni nič takega. Le funkcionalna nepismenost tvojih potencialnih kupcev je iz trte zvita.

TO
In pa, da nekateri dejansko ne vejo, kaj so napisali v oglasih.
Nekaterim oglase celo pišejo njihovi kolegi in znanci.
In ja, ob zanimanju je treba rečt par besed tud če je vse jasno,
ne moreš kr na suho sklepat poslov.

In glede tega ko si rekel kaj dejanko bi dobil s povpraševanjem po klimi in kilometri:
Točno to kar si še sam rekel, to je da te bere!
In s tem spoznava, če si nategun ali pošten prodajalec, klima ma pri tem še najmanj veze.
Skratka, neverbalna komunikacija katere preko interneta ni.
(Pa še ceno ti lahk zbija, če ob dejanskem ogledu ne bo delovala zadovoljivo)


Ponavadi vprašaš tisto, česar ni navedeno v oglasu. Ponavadi se tudi potem dogovoriš za ogled. Ne pa kok je zadnja cena že ob prvem stavku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: harmony ()

aerie ::

Ja lej, OP. Pač nisi za trženje, kar ni nič takega. Recimo, mi na firmi najtežje od vsega kadra dobimo dobre tržnike.
Te razumem, a prodajo raje prepusti komu drugemu, če te vprašanja morebitnih kupcev tako zelo živcirajo.

Bellatrix ::

gzibret je izjavil:

OK.. bom podal en boljši primer funkcionalne (ne)pismenosti, kot jih je podal OP.

Že v tejle temi se vidi, kako je funkcionalna pismenost (v tem primeru bralno razumevanje) na izjemno nizkem nivoju. OP v prvem postu posredno pove, da hoče debato glede funkcionalne nepismenosti, 50% folka se pa prereka glede krofov ;)

Vključno z OP-om!



Že na samem slo-techu se vidi, če ga obiskuješ dlje časa in prebiraš teme, da v 90% teme zaidejo iz prvotne ideje-debate zelo hitro. Zakaj je temu tako ? Zato ker večina ljudi noče govoriti o stvareh na visokem nivoju. Že sam izraz funkcionalna nepismenost marsikomu zveni preveč učeno in ga odvrača od debate, tisti pa, ki se vseeno vključi v debato ker želi s širnim svetom deliti svojo izkušnjo, namenoma spušča nivo debate na primitivnega, takega, kot se danes odvija skoraj povsod, saj je človek po naravi len ( ne vsi, ampak večina)in se mu zdi nesmiselno uporabljat možgane za kaj drugega kot za to, da nekaj blekne iz sebe. To je tudi velik problem. Malček pogrešam čase Grkov, Platona, Aristotela itd.. takrat so vedeli kaj govorijo, danes večina ljudi govori samo zato, da nekaj govori, ne pa da pove kaj pametnega.

Za vse mentalno zdrave ljudi je edini vzrok za t.i. funkcionalno nepismenost njihova priučena lenoba in smernice družbe, ki težijo k čim manjši uporabi možganov. Ponavljam še enkrat: lenoba.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

Zgodovina sprememb…

harmony ::

Dobro povedano Bellatrix. In se v celoti s teboj strinjam.

Aston_11 ::

Ne Platon ne Aristotel se ne bi ukvarjala s krofom. Oziroma zgubljala časa s tem, ali je noter marmelada ali čokolada. Očitno je to bolj slovenska značilnost povezana s funkcionalno pismenostjo. Bolj kot si pismen, pri manj pomembnih stvareh si sposoben zakomplicirati v pm.
Tudi rimski praetor se ne bi - minima non curat praetor. In to z razlogom.

harmony ::

Pred kakšne pou ure sem dobil klic - zanimanje za posteljo, katero tudi prodajam.

No in končno sem dobil na drugi strani sogovornika, ki je znal skupaj sestaviti 2 stavka, ki tudi nekaj pomenijo.

Ni bilo:
Dober dan, a vi prodajate posteljo. Ja, prodajam. Koliko je zadnja cena.

Bilo je:
Dober dan, zanima me za posteljo, ki jo prodajate. Je še na voljo. Ja postelja je še na voljo. Smem vprašati ali je okvir iz masivnega lesa. Ja seveda, okvir je iz masivnega lesa.

Aha super. Kdaj pa bi lahko prišli na ogled. Danes po 16:00 uri, kadarkoli. No velja, vas pokličemo prej, preden se odpravimo. Glede na opisano, bi jo tudi že kar danes vzeli.

Super, se vidimo. lp

Glugy ::

Če se neki izmislš po navadi ne izstreliš kot iz topa. Če nekoga slišiš ko ti pove podatek tudi ni isto kot če ti ga napiše. Če ga slišiš lahko že po glasu mal sklepaš kok naklada pa kok ne če maš občutk za to. Jaz ne bi rekel da je to nujno funkcionalna nepismenost glede na to da gre za nakup izdelka pač pa za previdnost. Če začneš jeclat, če se zapleteš potem verjetno neki ni v redu z izdelkom ane. In tle pridejo butasta vprašanja še kako prav ker pri butastih vprašanjih lahk kupec takoj ve kakšn bi mogu bit odgovor. Vsak sad dvoma v teh časih ko te nategujejo na vsakem koraku je še kako upravičen.

Drugo pa je ko gre za funkcionalno nepismenost v obliki izražanja in nerazumevanja drugih v običajnih pogovorih. Ali pa ko so stavki revni z informacijami ter polni nesmislov. Ko govorec ne ve kaj bi rad sporočil, kaj je njegov namen, kje je njegovo bistvo. Ko zveni kot da govori samo zato da govori brez neke vrednosti. Ko je smisel nepomemben. Ko ne razumeš sogovornika ki uporabi kakšno "normalno" besedo ki so jo pred komaj nekaj leti še vsi razumeli. Predvsem mladi nekateri ne razumejo več običajnih besed.

Vem naprimer pri dajanju komplimentov mladi komaj še kakšno besedo slovensko vedo, kako se spogledovat (flirtat) z nekom. In že v večini uporabljajo tuje besede ker v slovenščini niso dost funkcionalni to nadomeščajo z angleščino ponekod tudi nemščino in španščino. Da o balkanskih jezikih ne govorim. Ampak bistvo je da preko funkcionalne nepismenosti izumira tud slovenščina kot smo jo poznali in postaja neka nova angleška slovenščina. Podobno kot pri filipincih ki veliko stvari napišejo že kar po angleško. Včasih je tud po pol stavka v angleščini že.

Relanium ::

Glugy je izjavil:

Če se neki izmislš po navadi ne izstreliš kot iz topa. Če nekoga slišiš ko ti pove podatek tudi ni isto kot če ti ga napiše. Če ga slišiš lahko že po glasu mal sklepaš kok naklada pa kok ne če maš občutk za to. Jaz ne bi rekel da je to nujno funkcionalna nepismenost glede na to da gre za nakup izdelka pač pa za previdnost. Če začneš jeclat, če se zapleteš potem verjetno neki ni v redu z izdelkom ane. In tle pridejo butasta vprašanja še kako prav ker pri butastih vprašanjih lahk kupec takoj ve kakšn bi mogu bit odgovor. Vsak sad dvoma v teh časih ko te nategujejo na vsakem koraku je še kako upravičen.

Drugo pa je ko gre za funkcionalno nepismenost v obliki izražanja in nerazumevanja drugih v običajnih pogovorih. Ali pa ko so stavki revni z informacijami ter polni nesmislov. Ko govorec ne ve kaj bi rad sporočil, kaj je njegov namen, kje je njegovo bistvo. Ko zveni kot da govori samo zato da govori brez neke vrednosti. Ko je smisel nepomemben. Ko ne razumeš sogovornika ki uporabi kakšno "normalno" besedo ki so jo pred komaj nekaj leti še vsi razumeli. Predvsem mladi nekateri ne razumejo več običajnih besed.

Ja sj, to je že vse zajeto v neverbalni komunikaciji, ki sem jo omenil zgoraj.
Sploh je to pomembno pri večjih vrednostih, kar avto vsekakor je.

Te druge skupine pa vrjamem da je zelo malo (ampak obstaja)

Ampak OP pravi, da ne odstopa od svojega mnenja.
Kakor želi...

[D]emon ::

gzibret je izjavil:

Z OP-om se strinjam. Funkcionalna pismenost slovencev je na katastrofalno nizki ravni. Ne samo bralno razumevanje, ampak tudi količina (uporabnih) informacij, ki se jih podaja s sporočili, je skoraj nična.

Se pa z OP-om ne strinjam glede primerov, ki jih je podal. Bi bilo moč najti veliko dosti boljših primerov.


This.

Vedno vec je govorjenja, s katerim pa se vedno manj pove; pa da ne bo kdo mislil, da je zadeva limitirana na Slovenijo.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Relanium ::

Seveda, s tem da je vedno več govorjenja in se vedno manj pove bi se v večini strinjali vsi.
Hvalabogu, da smo naravoslovci še nekako imuni na to, vseeno pa dopizdeva.
Ampak mislim da to ni ravno point te teme.

sirotka ::

harmony je izjavil:

Članek ne temo funkcionalne nepismenosti:
http://www.e-neo.si/si/atraktivno/arhiv...



Na problem funkcionalne pismenosti v Sloveniji so najprej opozorili raziskovalci v projektu Izobraževanje odraslih kot dejavnik razvoja Slovenije. Na podlagi ugotovitev tega projekta in na pobudo Ministrstva za šolstvo in šport je Andragoški center Slovenije oblikoval samostojni, dolgoročni projekt Funkcionalna pismenost odraslih v Sloveniji. Rezultati nekaterih raziskav, ki so potekale v okviru tega projekta, so bili zaskrbljujoči: le 59,1 % Slovencev je znalo v telefonskem imeniku poiskati določeno telefonsko številko, 77,5 % jih je iz voznega reda razbralo prihod vlaka, le 33,8 % pa je bilo sposobnih na avtokarti poiskati Ljubljano in Krško ter izračunati razdaljo med njima.


Bemtiš, samo 33,8% jih zna najti LJ in KK?

PNG ::

V tej temi nekateri bemtijo čez funkcionalno (ne)pismenost drugih, a v drugih temah sami kažejo iste lastnosti.

Najprej pred svojim pragom pometat, fantje!

Rias Gremory ::

Bi se kar strinjal z avtorjem.

Greš na 24ur (ki mimogrede niža tudi IQ) ali pa partis pa vidiš kje smo.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Okapi ::

Že v tejle temi se vidi, kako je funkcionalna pismenost (v tem primeru bralno razumevanje) na izjemno nizkem nivoju.
V resnici v večini opisanih primerov sploh ne gre za pismenost/bralno razumevanje, ampak za par drugih problemov. Saj vsi razumejo, naj bi tu razpravljali o pismenosti, ampak se na to požvižgajo (ali pa zelo hitro pozabijo, kaj so prebrali). Kot smo včasih rekli - pri enem ušesu gre noter in pri drugem ven. Skratka, ni stvar v razumevanju, ampak v upoštevanju prebranega. Vzroki so pozabljivost, malomarnost, aroganca (jaz sem najbolj pameten, meni ne bo nihče govoril, o čem naj pišem) ...

Drug problem je logično sklepanje in zdravorazumsko razmišljanje. Sem sodijo recimo tisti primeri iz oglasov. Saj vsak razume, kaj pomeni "prevoženih 100.000 km", zmanjka jih, ko se je treba vprašati o smiselnosti nadaljnjih vprašanj v tej smeri (jih je res samo 100.000?).

Kar pa ne pomeni, da bralno razumevanje in pismenost nista problem, zelo očiten tudi na forumih. Marsikdo ne zna svojih misli oblikovati tako, da bi bilo to razumljivo, in marsikdo ne razume dobro napisanega.

O.

harmony ::

A tole paše pod funk. nepismenost?

Primer ene teme na forumu "Delo v Avstriji"

sem starejši in bi šel sezonsko vozit traktorja

če morda ve za kakšno delo preko avstriji ob vikendih?

Mene pa zanima glede gozdarstva,če je kasno delovno mesto

Pozdravljeni,
išćem službo v avstriji kot polagalac keramike, laminatov, knaufa, voznik kombijev al pa v proizvodnji z osnovnim znanjem. Po poklicu se strojni tehnik, ker se tiče jezika nemškog obvladam osnove in imam iskušnjo delovno v proizvodnji.
Lep pozdrav!


itd.

Pa to ne pomeni, da se posmehujem tem ljudem, ampak iščeš delo nisi pa sposoben spisati 2 normalna stavka, kdo si kaj si, kaj iščeš, ter kontakt.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ebay - vračilo izdelka

Oddelek: Loža
272468 (1659) Kleemen
»

Pismenost Slovencev je zelo slaba (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Sedem umetnosti
15421032 (11835) nevone

Prodaja prek Bolhe (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10218409 (15850) dzinks63
»

Izjavo o izpolnjevanju pogoja glede zahtevane izobrazbe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5418652 (17363) betmen
»

Simobil in Orto u nulu - nateg?

Oddelek: Loža
294882 (2991) feryz

Več podobnih tem