» »

Kaj s CNC znanjem?

Kaj s CNC znanjem?

g117222 ::

Hellou :)

Ok imam eno vprašanje. Pri kolegu sem se naučil programirati CNC rezkar za obdelavo kovine. Izdelal sem že par reklamnih izdelkov (aluminijaste plošče z napisi), sedaj pa me zanima kje bi lahko našel ljudi, ki bi kaj takega potrebovali.

Če kdo kaj ve, vsakega odgovora sem vesel.
  • spremenil: bluefish ()

kixs ::

Sicer ne vem kdo rabi te izdelke. Vidim pa kar nekaj oglasov podjetij, ki bi potrebovali delavca s takim znanjem - programiranje CNC strojev.

pegasus ::

Vsaka malo bolj resna strojna delavnica plačuje v zlatu vsakogar, ki jim zna zbiti par minut iz nekajurne obdelave objekta v CNC mašini ...

DOOM_er ::

hja če bi bilo to res bi pri nas imelo pol podjetja ferrarije :)) , je pa res da niso ravno resna firma ;((
Robots will steal your job. But that's OK

GrimReaper ::

CNC programer ni dosti bolje plačan kot CNC operater, se pravi bolj malo, recimo 800€ neto po kakšnem letu, ko že nekaj zna.
Drugo so privatniki, ti se pa res vozijo z Mercedesi.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

PacificBlue ::

Nauci se kaj novega, recimo na Picomaxu ali na 3d laserju, taka stroka se zelo rabi..
Je pa treba nekje začet, drugače poznam par privatnikov, samo delajo to bolj sami..
Kripto nasveti žal niso več zastonj!
0.0005 $BTC per advice!
bc1qj2hpx76zdq45kkv0vq0z4u690egrt0r8qurrl6

korenje3 ::

GrimReaper je izjavil:

CNC programer ni dosti bolje plačan kot CNC operater, se pravi bolj malo, recimo 800€ neto po kakšnem letu, ko že nekaj zna.
Drugo so privatniki, ti se pa res vozijo z Mercedesi.


vsi privatniki se vozijo z mercedesi :p
sej veš kako je to. 1 delovna ura je 40÷60€ bruto. Za privatnika pride iz tega ven 20÷30€ neto, za navadnega delavca pa 4÷7€ neto. Tako da danes je lepo biti privatnik, če imaš delo.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

krucymucy ::

Ja, ampak delavec ni dal 300k za masino. "Privatnik" pa je.

korenje3 ::

krucymucy je izjavil:

Ja, ampak delavec ni dal 300k za masino. "Privatnik" pa je.


to je všteto v amortizacijo. to plača podjetje. jaz sem pa govoril o plači na osebo.
sicer pa običajno vsa podjetja vštejejo predviden dobiček 15÷25%, privatniki celo do 50%. Torej od vsega prometa nekateri poberejo polovico, ostali zaposleni si pa razdelijo drobtinice.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Brane22 ::

korenje3 je izjavil:

krucymucy je izjavil:

Ja, ampak delavec ni dal 300k za masino. "Privatnik" pa je.


to je všteto v amortizacijo. to plača podjetje. jaz sem pa govoril o plači na osebo.
sicer pa običajno vsa podjetja vštejejo predviden dobiček 15÷25%, privatniki celo do 50%. Torej od vsega prometa nekateri poberejo polovico, ostali zaposleni si pa razdelijo drobtinice.


So what ? Valjda je neka vrednost tudi v samem iskanju in sklepanju dila. Če bi ti bil sposoben sklenit deal, ki bi ti pustil 50% priteklega keša, medtem ko bi se ostali matrali s 15%, bi ti bilo vseeno, če bi to možnost raztalal okrog ?

Kaj pa delavec za strojem- kakšno vogo ima dejanjsko on pri tem ? On pač samo upravlja stroj. Za urno postavko, ki jo je sam izpogajal.

korenje3 ::

Brane22 je izjavil:

korenje3 je izjavil:

krucymucy je izjavil:

Ja, ampak delavec ni dal 300k za masino. "Privatnik" pa je.


to je všteto v amortizacijo. to plača podjetje. jaz sem pa govoril o plači na osebo.
sicer pa običajno vsa podjetja vštejejo predviden dobiček 15÷25%, privatniki celo do 50%. Torej od vsega prometa nekateri poberejo polovico, ostali zaposleni si pa razdelijo drobtinice.


So what ? Valjda je neka vrednost tudi v samem iskanju in sklepanju dila. Če bi ti bil sposoben sklenit deal, ki bi ti pustil 50% priteklega keša, medtem ko bi se ostali matrali s 15%, bi ti bilo vseeno, če bi to možnost raztalal okrog ?

Kaj pa delavec za strojem- kakšno vogo ima dejanjsko on pri tem ? On pač samo upravlja stroj. Za urno postavko, ki jo je sam izpogajal.


za sklepanje poslov skrbi oddelek za prodajo. torej zaposleni. tudi te si razdelijo drobtinice.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

blackbfm ::

pol pa najbolje da zaposliš ene par ljudi pa naj firma kar sama od sebe laufa:)

korenje3 ::

blackbfm je izjavil:

pol pa najbolje da zaposliš ene par ljudi pa naj firma kar sama od sebe laufa:)


ne moreš ker moraš imeti poslovni načrt in pa začetni kapital.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

49106 ::

A za subvencijo za samozaposlitev še nisi slišal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

korenje3 ::

mešaš storitveno in proizvodno dejavnost.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

49106 ::

Sploh ne. Subvencijo dobiš tudi za proizvodno dejavnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

korenje3 ::

sam da ti nič ne pomaga ker z tisto subvencijo ne moreš nič narest. poleg tega mislim da ni več subvencij ker država nima denarja.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

49106 ::

poleg tega mislim da ni več subvencij ker država nima denarja.


Ja, letos si zamudil.

sam da ti nič ne pomaga ker z tisto subvencijo ne moreš nič narest


49106 ::

1 korenček, 1 subvencija
10 korenčkov, 10 subvencij

Vice ::

49106 je izjavil:

1 korenček, 1 subvencija
10 korenčkov, 10 subvencij

10 korenčkov, 10 subvencij, 20 žepnine državi

49106 ::

In kaj naj bi to pomenilo :D

CyberDuck ::

PacificBlue je izjavil:

Nauci se kaj novega, recimo na Picomaxu ali na 3d laserju, taka stroka se zelo rabi..
Je pa treba nekje začet, drugače poznam par privatnikov, samo delajo to bolj sami..


Kak link do kakšne literature ipd. ?

Hvala

Invictus ::

49106 je izjavil:

In kaj naj bi to pomenilo :D

Slovensko jamranje kako se nič ne da ... >:D.

Tako kot korenček. Če bi našel toliko razlogov za kot jih je proti, bi se tudi on vozil v mercedesu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Red_Mamba ::

tist k masino za 300k€ nabavi ma ziher se par 10k€ na zalogi za postprocessor :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Vice ::

49106 je izjavil:

In kaj naj bi to pomenilo :D


Mogoče to, da nobene subvencija ni na lepe oči in da se vse vrne z duplo.

win64 ::

@Vice: Omenjena subvencija je nepovratno sredstvo, edini pogoj je, da imaš podjetje odprto še 2 leti.

Relanium ::

g117222 je izjavil:

Hellou :)

Ok imam eno vprašanje. Pri kolegu sem se naučil programirati CNC rezkar za obdelavo kovine. Izdelal sem že par reklamnih izdelkov (aluminijaste plošče z napisi), sedaj pa me zanima kje bi lahko našel ljudi, ki bi kaj takega potrebovali.

Če kdo kaj ve, vsakega odgovora sem vesel.


Sem CNC programer že več kot eno leto v oddelku 8 ljudi.
Če misliš da znaš dobr programirat CNC, potem ti povem da te pojem kot burek za malco.
Še stari mački pr nas se vedno učijo, in to taki ki so delali pred več kot 15 letih delal še na starih Unix mašinah.
Med njimi je tudi moj šefe, ki je bil prvi v sloveniji ko je to začel.
Skratka, sem še daleč za njimi.

Če pa res misliš da obvladaš, potem pa poskusi 4, 5 ali pa 6 osno rezkanje ;)

pegasus je izjavil:

Vsaka malo bolj resna strojna delavnica plačuje v zlatu vsakogar, ki jim zna zbiti par minut iz nekajurne obdelave objekta v CNC mašini ...


prosim par kontaktov, res me zanima dodatni zaslužek

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Red_Mamba ::

@Relanium: kera firma je to, mate kje cenik k bo treba par stvari dat delat v bljiznji prihodnosti :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

pegasus ::

Relanium: to sem slišal od modelarskih kolegov, med katerimi je precej strojnikov, tudi takih, ki si doma naredijo svoj cnc za modelčke šniclat.

kixs ::

@Relanium:

govoris kot da je CNC nekaj novega in da je bil pred 15 leti oh-in-sploh!? Pred 20 leti sem v soli CNC masine programiral (bolj enostavne reci). Prve CNC masine pa obstajao ze od 50ih prejsnjega stoletja.

Pa clovek ni nikjer rekel, da obvlada reci... a za zacetek je tudi to nekaj in ce ima voljo in "oko", potem lahko dalec pride - seveda ne pri takih, ki bi ga ze takoj zamorili!

lp

Relanium ::

Ja, če misliš une stare CNCje na luknjane kartice, potem ja... recimo da so to tud CNCji (če maš v mislih une stare EMCO-te, na katerih se je znašel napis CNC),
sam so pa daleč od tega kaj se dela danes.

Red mamba: za zunaj ne delamo programov, ker še znotraj firme komaj pokrivamo potrebe.
Če pa rabiš kake programe, ti pa lahk kaj zrihtam (3 osno rezkanje).
Sam fino je če maš postprocesor za tvoj krmilnik na mašini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

kixs ::

Nimam niti najmanjsega pojma katere masine so bile... vse programe si imel shranjene na disketi (3.5"). Torej bi rekel, tehnologija nekje iz osemdesetih.

korenje3 ::

Relanium je izjavil:

Ja, če misliš une stare CNCje na luknjane kartice, potem ja... recimo da so to tud CNCji (če maš v mislih une stare EMCO-te, na katerih se je znašel napis CNC),
sam so pa daleč od tega kaj se dela danes.

Red mamba: za zunaj ne delamo programov, ker še znotraj firme komaj pokrivamo potrebe.
Če pa rabiš kake programe, ti pa lahk kaj zrihtam (3 osno rezkanje).
Sam fino je če maš postprocesor za tvoj krmilnik na mašini.


Niti ne. V našem podjetju imamo 2 nova CNC stroja, vredna 80k€ vsak (stružni in frezalni). Koncept je še vedno isti kot pred 50 leti. Tekstovni zapis za vsak gib. Je direktor hotel kupiti še program ki bi po risbi delal, ampak je bil predrag. Tisti program pa deluje tako da nekaj narišeš in potem to pretvori v tekst - za vsak gib posebej. V glavnem CNC stroji delajo še vedno po istem principu.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

pegasus ::

Saj dosti drugače tudi ne morejo delovati ... G-code pa gasa.
Uspešnost CNC programerja se meri v tem, koliko je sposoben ta g-code speglat na roke, da zmanjša nepotrebne gibe na minimum in spedena ostale tako, da mašina kar najhitreje izpljune željen izdelek. Če me spomin ne vara, je to matematično kar trd oreh, zato se večinoma optimizira še vedno ročno.

GrimReaper ::

Če imaš samo enega programerja, ti ne bo mogel ročno optimizirat G kode, že tako je problem s časom. Pa to najbrž zahteva veliko preveč znanja kot ga je sposoben prebavit en povprečen programer s V. stopnjo. Pa vprašanje kolk je smiselno tolk vlagat v znanje, da pridobiš 5% na času.
Da bi kje pri nas v SLO imeli več kot dva programerja za eno mašino, pa ne verjamem. Že dva sta preveč, edino če še operater vmes programira.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Relanium ::

korenje3 je izjavil:

Relanium je izjavil:

Ja, če misliš une stare CNCje na luknjane kartice, potem ja... recimo da so to tud CNCji (če maš v mislih une stare EMCO-te, na katerih se je znašel napis CNC),
sam so pa daleč od tega kaj se dela danes.

Red mamba: za zunaj ne delamo programov, ker še znotraj firme komaj pokrivamo potrebe.
Če pa rabiš kake programe, ti pa lahk kaj zrihtam (3 osno rezkanje).
Sam fino je če maš postprocesor za tvoj krmilnik na mašini.


Niti ne. V našem podjetju imamo 2 nova CNC stroja, vredna 80kEUR vsak (stružni in frezalni). Koncept je še vedno isti kot pred 50 leti. Tekstovni zapis za vsak gib. Je direktor hotel kupiti še program ki bi po risbi delal, ampak je bil predrag. Tisti program pa deluje tako da nekaj narišeš in potem to pretvori v tekst - za vsak gib posebej. V glavnem CNC stroji delajo še vedno po istem principu.

Mi jih mamo pa 11, največja mislim da sta vredna okrog 500k in ja, seveda lavfa vse na G kodi, sj to je najboljša zadeva.
AMpak to so samo koordinate in osnovni ukazi.
Tu zadaj so še pa glavni programi ki vklapljajo in izklapjajo določene funkcije stroja, prek njih lahk celo skaliraš in zrcališ, notri so tolerance po katerih se giblje stroj, ukazi za avtomatsko merjenje obrabe rezkarjev, itd itd.
Tist, kar dela po črtah je pa vrjetno kaka 2D rezkanje zadeva, zelo simpl zadeve.
Recimo naš software od siemensa je pa drag ko žafran, ampak če ga nimaš in če nimaš tazadnje verzije, si takoj tehnološko zaostal in lahko prenehaš s poslom.

pegasus je izjavil:

Saj dosti drugače tudi ne morejo delovati ... G-code pa gasa.
Uspešnost CNC programerja se meri v tem, koliko je sposoben ta g-code speglat na roke, da zmanjša nepotrebne gibe na minimum in spedena ostale tako, da mašina kar najhitreje izpljune željen izdelek. Če me spomin ne vara, je to matematično kar trd oreh, zato se večinoma optimizira še vedno ročno.

Nič se ročno v G kodi ne dela več, razen kake specifične zadeve ali pa probe, torej če nimaš urejenega postprocesorja.

pegasus je izjavil:

Relanium: to sem slišal od modelarskih kolegov, med katerimi je precej strojnikov, tudi takih, ki si doma naredijo svoj cnc za modelčke šniclat.

Vprašal sem za konkretne kontakte, ne za govorice (drugače se resno zanimam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

Isotropic ::

ej relanium kuk osno programiranje pa delas? ce 3-, a je to samo vrtanje lukenj al tut konture (ne mislim samo posnetij) z rezkarjem pod kotom al kako se ze rece?
pises to g-kodo al s programom?

a je to za izdelavo orodij? drugace bi kot programer po vecini firm dobil sluzbo takoj, obicajno bi se pa zataknilo pri plači ali softveru, ki je na voljo (razen pri programerjih orodij).

Relanium ::

Js delam zaenkrat še samo 3 osno.
Je orodjarstvo jap, in so zahteve temu primerne.
Gre se pa za vse vrste oblik, ki jih 3 osno rezkanje lahko ustvari, to so konture v vseh smereh in vseh naklonih do navpičnih sten.

G-koda se na roke niti približno ne piše več, to vse se generira.

Isotropic ::

lahko das kaksen primer, kaj je razlika med 3-osnim in 5-osnim rezkanjem? oz. kaj 3-osno ne more ustvariti?
(najraje kaksno sliko)

a ima rezkar drugace kaksne senzorje loma orodja, da ga lahko pustite cez vikend (ce ga)? imate tut kaj high-speed machining?

Zgodovina sprememb…

Hayabusa ::

Ni za take zadeve Mastercam in podobno, ne da ročno pišeš g kodo ?

Relanium ::

Isotropic je izjavil:

lahko das kaksen primer, kaj je razlika med 3-osnim in 5-osnim rezkanjem? oz. kaj 3-osno ne more ustvariti?
(najraje kaksno sliko)

a ima rezkar drugace kaksne senzorje loma orodja, da ga lahko pustite cez vikend (ce ga)? imate tut kaj high-speed machining?


Slike trenutno nimam sam mam pa video:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/175...

Evo, dober primer 5 osnega rezkanja, poglejte te pomike :D (so pa linearni motorji)
Ti stroji majo tud tisti ki še nimajo linearnih že pomike neverjetno hitre.

Hayabusa je izjavil:

Ni za take zadeve Mastercam in podobno, ne da ročno pišeš g kodo ?

Jasno, mastercam recimo je eden bošljših, sam dela samo po boundaryih.
Je pa tega drugače malo morje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

GrimReaper ::

Pa kdo je sploh kdaj pisal G kodo na roke?
Mislim, sej strojniki niso programerji (zadosten podatek je V. vs. VII. stopnja izobrazbe), al so to programerji včasih delal?
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Relanium ::

Mi, v srednji šoli za prakso, za ene par lukenj.
Ravno tako kot smo na roke pilili kose železja, čeprav se to nasplošno ne dela, je pa fino met neko osnovno podlago.

Ne, strojniki sicer nismo programerji ampak tud je blo treba sprogramirat kako malenkost na faksu.

blackbfm ::

sej postscript loh tut na roke pišeš, pa verjetno noben ne dela tega

Isotropic ::

ma lazje zadeve se ponavadi naredi kar na roko. alpa se kaj popravi na roko v koncanem programu.
mi smo pisal g-kodo v srednji, recimo spiralo. nic posebnega.

grimreaper misli programer za cnc.
ponekod delajo to kar operaterji, drugod imajo pa dedicated folk za to.

relanium a vi tut uporabljate HSC?

Zgodovina sprememb…

Relanium ::

Jup, tja do 30k obratov

čuhalev ::

Slučajno sem naletel, ni ravno najnovejše, ampak potrebe po CNC so:
http://www.siliko.si/index.php?id_clane...

Hayabusa ::

Plače in delovne pogoje imajo mizerne, zato ne dobijo kadra.

Isotropic ::

lahko potrdim
so pa relativno orenk firma in zato dobra odskocna deska.
unega oglasa sicer ni vec, ampak ce je bil za cnc operaterja, bi samo dajal komade not, ker se to obdelujejo po cel dan recimo.
ce je bil pa za programerja, potem pa velja to v drugem stavku. par let kot inzenir tam bi mel sicer bedno placo (800e, vem iz prve rroke), bi se pa ogromno naucil in bi kasneje lahko bp dobil 50% visjo.

pegasus malo pretirava, firme nic ne placujejo v zlatu. :) mogoce ce si operater na dveh mašinah naenkrat. rocni programerji (notepad, g-koda) tut nimajo kaj veliko boljse place. dobis pa siht zelo hitro, ce imas izkusnje.
optimizira se sicer bolj malo, razen v firmah, kjer se gredo serijsko izdelavo za avte recimo (milijoni kosov). tam je druga.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

G-programiranje(CNC)

Oddelek: Programiranje
86587 (6067) HotBurek
»

Raspberry Pi z 10 milijoni prodanih enot ruši rekorde

Oddelek: Novice / Procesorji
4712264 (9610) TESKAn
»

CNC in prototip

Oddelek: Loža
212234 (1648) RazzorX
»

CAD/CAM PC kaj izbrati ? 1200-1800€

Oddelek: Kaj kupiti
121944 (1737) Isotropic
»

vodni blok in CNC ???

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
433030 (2277) TESKAn

Več podobnih tem