» »

Si.mobil spreminja cenik in obračunski interval

Si.mobil spreminja cenik in obračunski interval

vir: 24 ur
Slo-Tech - Začenši s 1. avgustom bo naš drugi največji operater prešel z obračunskega intervala 60/1 na 60/60 (ali kar "60"), kar pomeni, da se bo vsaka začeta minuta pogovora zaračunala v celoti. Sprememba ne bo zadela vseh uporabnikov, saj jih ima večina že tako zakupljeno določeno količino pogovorov znotraj svojega paketa, vsaj za klice v svoje omrežje. Tisti, ki pa tega nimajo oz. bodo uspeli pokuriti vso svojo kvoto, bodo odslej plačevali polne minute, pa še to dražje. Cene pogovorov se namreč "zakrožajo navzgor", v povprečju od 12 do 15 %. Podrobnosti lahko vidite na ceniku.

Si.mobilov interval je s tem le še bleda senca njihove ponudbe ob prihodu na slovenski trg (1999), ko so ponujali brezplačne klice znotraj lastnega omrežja in pa čisti sekundni interval, ter s tem nekdanjega državnega monopolista prisilili v isto (Mobitel je prej imel 60-sekundni interval, pa še strošek za vzpostavitev klica). Ljubezen do uporabnikov je trajala vsega dve leti, saj sta že jeseni 2001 obe firmi (najprej Si.Mobil, zanimivo) prešli na zanju bolj znosni 15-sekundni interval, sicer z brezplačnimi prvimi tremi (Si.mobil) oz. štirimi (Mobitel) sekundami. Ta model je bil malce bolj trdoživ. Prvi ga je jeseni 2007 spremenil Mobitel, takrat na 4/60/1, se pravi, prve štiri sekunde zastonj, nato v vsakem primeru cela minuta, od tam naprej pa sekundo po sekundi. Si.mobil mu je sledil takoj naslednje leto s svojim 3/60/1. Poleti 2009 so potem pri obeh ukinili začetne brezplačne sekunde, tako da sta imela 60/1.

Uradni povod za letošnjo uskladitev je bil dvig davka na dodano vrednost z 20 na 22 %, kar sta oba operaterja seveda izkoristila še za dvig cene pred obdavčitvijo. Mobitelov sveži cenik sicer še naprej predvideva obračun po intervalu 60/1, a najbrž ne bo dolgo tako.

47 komentarjev

hojnikb ::

še dober da obstajajo zastonj alternative za pogovore >:D
#brezpodpisa

trnvpeti ::

in kaksen razlog podrazitve so navedli?

hojnikb ::

Zato, ker lahko :))
#brezpodpisa

slovenec_89 ::

Razlog je zvišanje DDVja. Tako so mi odgovorili.

Ales ::

Bullsh***. Dvig DDV-ja se enostavno prikaže na fakturi kot 22% namesto 20%, that's it. Menjanje intervala je pa čisti nateg.

FireSnake ::


a najbrž ne bo dolgo tako.


Vir?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tomaz- ::

problem je, ker najbrž BO dolgo trajalo.. kakšno izbiro pa imaš?

ahac ::

Razlogov je verjetno več. Razmere na trgu se pač spreminjajo in zato se tudi cene. Ddv, znižanje roaming cen v EU, konkurenca tudi spreminja cene pa verjetno še cel kup stvari,... ampak glavno je pa to, da hočejo več zaslužit. :P
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

skika ::

Naj rajsi popravijo ta njihov 3G ker polovico casa sploh ne dela.

carota ::

In v čem je problem, če hočejo več zaslužit? Saj niso neprofitna organizacija. Na srečo imamo tudi alternative. Zanimivo pa bi bilo primerjati cenike skozi čas z upoštevano inflacijo. :)

tomaz- ::

Mi poves kaj vec o teh alternantivah?

Luwigana ::

Še dober, da sem danes podpisal prekinitev naročnine z jutrišnjem dnem. Že tako mi je naredil paket velik strošek. :D

Kaboom ::

Eno vprasanje za poznavalce:

iscem predplacniski paket, ki:
-ostane stevilka aktivna vsaj pol leta brez nalaganja EUR
-obcasni vklop mobilnih podatkov, recimo 2gb / 3gb
-bonus: preusmeritev prejetih SMS sporocil na e-mail naslov

obstaja kaj takega?
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

leiito ::

tomaz- je izjavil:

Mi poves kaj vec o teh alternantivah?


Telegram, faks...

trnvpeti ::

dvig je razlog za prijavo oz za odgovor vlade
ce se tko obnasanju ob dvigu cen trgovcev v trgovinah, bi morali odgovoriti tudi na ta dvig (posebej na odgovor da zaradi dviga ddv)

Ganon ::

Sem že dolgo na Bobu, paket 4 cente. Ekstremno zadovoljen. :D

gnilojabolko ::

Ganon je izjavil:

Sem že dolgo na Bobu, paket 4 cente. Ekstremno zadovoljen. :D

Ti zavidam. Meni prekinjuje klice, pa tudi ostale reci niso 100-odstotne. Oziroma "radndom" prekinitve signala, pa vem da telefon ni nic kriv (sem preizkusil veckrat).

...:TOMI:... ::

Sekundni interval ima samo še amis, pa mogoče kaki kablaši.

Tudi t2 ga nima več. Sicer je pa tole nateg na kubik. Sploh ni konkurence, vsi delujejo usklajeno, dogovorjeno...
Tomi

Glugy ::

Vsak let pade rekord o prenosu podatkov, seštevku klicev, in poslanih smsov, mmsov pa še vseeen vsak let ne pocenijo. Imajo rezerve dost tak da blefirajo s tem davkom. Problem je sam pomanjkanje prave konkurence ker tista "konkurenca" k je ne opravlja svoje naloge.

carota ::

Glugy je izjavil:

Vsak let pade rekord o prenosu podatkov, seštevku klicev, in poslanih smsov, mmsov pa še vseeen vsak let ne pocenijo. Imajo rezerve dost tak da blefirajo s tem davkom. Problem je sam pomanjkanje prave konkurence ker tista "konkurenca" k je ne opravlja svoje naloge.

Glede na to, da niso dvignili cene in imamo pozitivno inflacijo, gre v realni vrednosti za zniževanje cene.

Kar se pa alternativ tiče, obstajajo drugi ponudniki storitev, Mobitel, Tušmobil, T2, Bob ... Če so drugi manj ugodni, pomeni da je Simobil poceni in imajo možnost dvignit ceno brez negativnih posledic. Storitev je vredna toliko, kolikor je potrošnik zanjo pripravljen plačati.

Seljak ::

skika je izjavil:

Naj rajsi popravijo ta njihov 3G ker polovico casa sploh ne dela.


Res? Ne,da bi vedel.Kje pa se nahajaš.Jaz sem v MB in nikoli ni problemov.

Pluser ::

Bedarija klici bi morali biti brezplačni oddajniki pa že zdavnaj na LTE Advanced na 800MHz. Čudno,da takšnih osnov ne delajo.

hojnikb ::

Pluser je izjavil:

Bedarija klici bi morali biti brezplačni oddajniki pa že zdavnaj na LTE Advanced na 800MHz. Čudno,da takšnih osnov ne delajo.

te zadeve stanejo pa tudi frekvence je treba zakupit..
#brezpodpisa

AndrejO ::

Sprememba ne bo zadela vseh uporabnikov, saj jih ima večina že tako zakupljeno določeno količino pogovorov znotraj svojega paketa, vsaj za klice v svoje omrežje.

To ni nujno res. V objavi je sicer resn navedeno, da se dvigajo cene za klice uporabnikov izven okvirja zakupljenih količin, kar je logično, saj (še?) ne dvigajo cene paketov. V nadaljevanju pa je govora o: "1. avgusta 2013 bo začel veljati nov, enotni 60-sekundni (60/60) obračunski interval." in "Interval bo veljal za vse Si.mobilove uporabnike oz. naročnike ..."

Kar pomeni, da bodo s to drugo spremembo zagotovo prizadeti tudi uporabniki, ki imajo zakupljene količine. 3 zakupljene minute, 1. klic 1m10s porabi dve minuti. 2. klic ima samo še prvo minuto zastonj, ne pa več 1m50s.

Način kako so izoblikovali ponudbo se bere tako, da bodo čim večje število uporabnikov poskušali odpraviti s tistim stavkom "saj se vam nič ne spremeni", ko bodo ti razmišljali o prekinitvi vezave in menjavi operaterja.

Obe spremembi sta takšna, da predstavljata bistveno spremembo pogojev s strani operaterja in s tem seveda dajo pravico uporabnikom, da brez pogodbene kazni (vendar s poplačilom morebitnih drugih obveznosti) pogodbo predčasno prekinejo. Moja napoved je, da se bodo temu upirali in vztrajno trdili, da se ne spreminja nič pomembnega, dokler uporabnik ne bo prisiljen v spor vplesti APEK, kar pa žal pomeni nepotreben potrošek časa in energije na strani uporabnika.

Če se komu od tukaj prisotnih naročnikov to da, naj zahteva javno mnenje APEK v katerem se bo to vprašanje že vnaprej razčistilo. S tem bo zelo verjetno pomagal vrsti ostalih, ki nimajo časa in živcev pisati dopise raznim pristojnim organom.

Se mi pa dozdeva, da v Sloveniji na področju mobilne telefonije konkurence praktično res ni. Dva igralca s prevladujočim tržnim deležem skoraj popolnoma obvladujeta trg, ostali pa naj se znajdejo.

APEK je v tem konktekstu del problema in ne rešitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

krneki0001 ::

A ni neke evropske direktive, ki naj bi zahtevala sekundni obračun za klice in kazen, če se tega ne držijo?


Očito je lažje plačat kazen in nategovat ljudi, ker je očitno še vedno dobiček.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

HunterMan ::

Kaboom je izjavil:

Eno vprasanje za poznavalce:

iscem predplacniski paket, ki:
-ostane stevilka aktivna vsaj pol leta brez nalaganja EUR
-obcasni vklop mobilnih podatkov, recimo 2gb / 3gb
-bonus: preusmeritev prejetih SMS sporocil na e-mail naslov

obstaja kaj takega?

Bob naročniški paket z 0€ naročnine. Vem, da ni predplačniški:)

MrStein ::

AndrejO je izjavil:


Obe spremembi sta takšna, da predstavljata bistveno spremembo pogojev s strani operaterja in s tem seveda dajo pravico uporabnikom, da brez pogodbene kazni (vendar s poplačilom morebitnih drugih obveznosti) pogodbo predčasno prekinejo. Moja napoved je, da se bodo temu upirali in vztrajno trdili, da se ne spreminja nič pomembnega, dokler uporabnik ne bo prisiljen v spor vplesti APEK, kar pa žal pomeni nepotreben potrošek časa in energije na strani uporabnika.

Če se komu od tukaj prisotnih naročnikov to da, naj zahteva javno mnenje APEK v katerem se bo to vprašanje že vnaprej razčistilo. S tem bo zelo verjetno pomagal vrsti ostalih, ki nimajo časa in živcev pisati dopise raznim pristojnim organom.

Ni treba, v SiMobilovem obvestilu samem na koncu piše, da če se ne strinjaš s spremembo, lahko prekineš pogodbo brez stroškov. (podarjen telefon seveda vrneš ali odplačaš)

Na spletni verziji sicer tega nisem opazil, kar naročnikom po emailu pošljejo pa ima to. Sem še na HD preveril. Ko odpoveš in na koncu dobiš račun, svetujejo da reklamiraš stroške prekinitve (strošek prekinitve pogodbe, administrativni stroški in kar pač "nabijejo" zraven).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FlyingBee ::

kdo ima sploh še pakete, kjer ni zakupljenih minut

za tujino je pa precej bedno

gendale ::

v čem je sploh fora roaminga pri sidebilu, a ni vodaphone ena firma?
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

AndrejO ::

MrStein je izjavil:


Ni treba, v SiMobilovem obvestilu samem na koncu piše, da če se ne strinjaš s spremembo, lahko prekineš pogodbo brez stroškov. (podarjen telefon seveda vrneš ali odplačaš)

Na spletni verziji sicer tega nisem opazil, kar naročnikom po emailu pošljejo pa ima to. Sem še na HD preveril. Ko odpoveš in na koncu dobiš račun, svetujejo da reklamiraš stroške prekinitve (strošek prekinitve pogodbe, administrativni stroški in kar pač "nabijejo" zraven).

Moja napaka. Upam, da glede na to, da nisem njihov naročnik, tudi razumljiva napaka.

Čeprav pristop, da moraš za svoje pravice nekaj "reklamirati", tudi smrdi do neba. Seveda, če sem te pravilno razumel.

gendale je izjavil:

v čem je sploh fora roaminga pri sidebilu, a ni vodaphone ena firma?

V čemu je (bila) fora Mobitela in Telekoma? A ni to ena firma?

Ne, Vodafone ni "ena firma". Ravno tako trg elektronskih komunikacij v EU ni "enoten trg". Pa še kaj se bi našlo. EU je do sedaj uspešno ustvarila enotne trge za pomaranče in hladilnike, žal pa ne tudi za malo manj otipljive storitve informacijske družbe, ki se jih pač ne da meriti na kos ali v kilogramih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

gendale ::

>V čemu je (bila) fora Mobitela in Telekoma? A ni to ena firma?
kraja
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

zee ::

Za tiste, ki telefoniramo malo, pa se takrat preko VOIP-a, je Simobil edina izbira, saj je Mobitel prav nesramno (pre)drag. Mi gre pa ta njihove poteza zelo na ud.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

black ice ::

Kaj pa kakšen Viber in nek poceni paket z večjo količino podatkovnega prenosa ne pride v poštev?

Edit:typo

Zgodovina sprememb…

Apofis ::

kdaj bo pa prišlo do tega, da se bo prva minuta štela za deset minut...nateguni

Fritz ::

Sem že pri zadnji večji podražitvi po več kot desetih letih zapustil Simobil in šel na Tuš. Niso ravno cvetke, imajo dobre (ugoden paket) in slabe strani (slaba pokritost s signalom izven mest) vendar se da shajat. Podatkovna povezava v ugodnem paketu omogoča VoIP preko drugih ponudnikov kar mi zadostuje.

Slovenski trg mobilne telefonije je še kar razvit in relativno poceni, komu bomo plačevali pa je izključno naša izbira.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

zee ::

black ice je izjavil:

Kaj pa kakšen Viber in nek poceni paket z večjo količino podatkovnega prenosa ne pride v poštev?

Edit:typo


Lepota Si.naIP (od Simobila) je v tem, da se klicatelju ob prejemu klica izpise moja stara telefonska stevilka. Viber ali kaksen drug ponudnik VOIP-a bi bil resda bolj primeren, vendar je Slovenija taksna banana drzava, da bi bilo klicanje na mobilne stevilke sila sila drago (primer1, primer2), pa se ob vsakokratnem obisku Slovenije bi moral ljudem sporocat mojo telefonsko stevilke, kar je tecno.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Izaso ::

Simobilovci so pač nateguni. Kolikokrat v zadnjih dveh letih so zvišali ali spremenili cene svojih storitev? A pri njih sploh kakšna stvar stoji ne da bi jo spremenili vsaj 3 mesece. Jaz bom tako rekel, nekaj podražiti je vse lepo in prav, če ti vsaj storitve delajo, samo sori sam pr Simobilu pa v zadnjem obdobju ni bilo vidnih nekih napredkov v omrežju, razen tega da full neki vlagajo v 4G omrežje, 2G in 3G pa vemo kakšno je stanje. To je bil tudi razlog da sem odšel od njih stran. Ker jim je gladko vseeno, nobenega truda, važno da na koncu položnico pošljejo in denar poberejo!

FlyingBee ::

Mobitel jih počasi je*e, kar je negativno za nas na daljši rok

lukaz ::

Poleti 2009 so potem pri obeh ukinili začetne brezplačne sekunde, tako da sta imela 60/1.

Niti slučajno tole ni res. Predlagam da avtor malo popravi ;)

Filipko ::

Še dobro da v Sloveniji ne harata samo Mobitel in Simobil in da so še alternative. Ker drugače bi se nam slabo pisalo. Razumem podražitve če bi bile te upravičene in če bi bile storitve res vrhunske, vendar žal to na Simobilu niso in s temi podražitvami se samo smešijo. In to s tem intervalom so ga pa res pihnili mimo no. Za eno sekundo več kot minuto pogovora bi moral plačat kao dve minuti. Ne vem no. Ni kaj več za dodat.

zerrc ::

BOB = Simobil

tko da ne bit hinavci
n.n.

Utk ::

Za simobilovo kvaliteto je bobova cena realna. Tako da ni to čisto isto.

Afo ::

FireSnake je izjavil:


a najbrž ne bo dolgo tako.


Vir?

Zakaj bi ga morala podajat? Meni se zdi kar v redu komentar.

To je že kak 3. post na ST kjer sem videl tak "link whoring"... očitno je to postala nova moda.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

MrStein ::

zee je izjavil:

black ice je izjavil:

Kaj pa kakšen Viber in nek poceni paket z večjo količino podatkovnega prenosa ne pride v poštev?

Edit:typo


Lepota Si.naIP (od Simobila) je v tem, da se klicatelju ob prejemu klica izpise moja stara telefonska stevilka.

To ima tudi nekaj drugih ponudnikov. Da se ob klicu klicanemu izpiše tvoja "druga" številka (neodvisno pri katerem operaterju).

To je še prostor za izboljšave, zgleda. (beri: prisila s strani EU, ker drugače ne gre)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jusv ::

Če bi že moral zbirat potem je skype opcija boljša. Viber meni ni kul, ker je vedno zlo slabo slišat sogovornika kljub dobremu signalu in dostikrat kar prekinja, medtem ko skype je ok. Da pa Simobil spet spreminja in draži zadeve pa niti ni neko presenečenja, ker drugega niti ne znajo. Poleg zavajanja in izgovorov so dvigi cen kar non stop na pladnju. Njihova politika poslovanje je itak en velik čudež, ki ga razumejo samo oni znotraj firme, nihče drug!
Pametne smo podnevi z lučjo iskali!

zee ::

MrStein je izjavil:

zee je izjavil:

black ice je izjavil:

Kaj pa kakšen Viber in nek poceni paket z večjo količino podatkovnega prenosa ne pride v poštev?

Edit:typo


Lepota Si.naIP (od Simobila) je v tem, da se klicatelju ob prejemu klica izpise moja stara telefonska stevilka.

To ima tudi nekaj drugih ponudnikov. Da se ob klicu klicanemu izpiše tvoja "druga" številka (neodvisno pri katerem operaterju).

To je še prostor za izboljšave, zgleda. (beri: prisila s strani EU, ker drugače ne gre)


Se strinjam. Posebej problematicne so sicer tarife za klice na slovenske mobilne stevilke.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Hayabusa ::

jusv
Njihova politika poslovanje je itak en velik čudež, ki ga razumejo samo oni znotraj firme, nihče drug!

This:
http://www.alter.si/tabla/showflat.php?...
Si.mobil se lahko financira sam (nadgradnja omrežja, itd ...) in ne rabi denar Telekom Austrie. Telekom Slovenije ima nerazporejenega dobička 100 mio €, Si.mobil pa 12.000 €. Telekom Austria bi morala pustiti v Si.mobilu vsaj 50 mio € nerazporejenega dobička. S tem dobičkom bi bilo za prevzame in nadgradnjo omrežja. Če boste šli v prevzeme pa boste raje vzeli kredit pri Telekom Austrii, ker je za skupino in delničarje tako najboljše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Si.mobil spreminja cenik in obračunski interval

Oddelek: Novice / Ostale najave
4717122 (13098) Hayabusa
»

Brezplačni pogovori ta vikend

Oddelek: Mobilne tehnologije
252676 (2097) Zeberdee
»

Mobitel: najmanj 100% podražitev za racionalne uporabnike ! (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
937764 (5385) Arzen
»

Mobitelov začetek leta – videotelefonija nič več brezplačno (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
509442 (6732) CaqKa
»

Mobitel uvaja 15 sekundni interval

Oddelek: Loža
221530 (1216) ahac

Več podobnih tem