» »

Zakaj ob požaru v Mariboru uradne institucije ne odreagirajo?

Zakaj ob požaru v Mariboru uradne institucije ne odreagirajo?

francek1 ::

Požar v Mariboru divja že dva dni. Ni mi jasno, zakaj javnost še danes ne ve, kakšne so snovi, ki jih prebivalstvo veselo diha. So res tako nesposobni ali razultatov ne upajo dat v javnost?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

joze28 ::

Tebe zanimajo zaščitni ukrepi kako se obvarovat pred snovmi, kar so že sporočili v javnih občilih.
Kaj gori tudi veš.
Nič lažje ne boš dihal če boš točno vedel, kateri plini nastajajo pri gorenju....

Tr0n ::

Plastika & stuff.

francek1 ::

joze28 je izjavil:

Tebe zanimajo zaščitni ukrepi kako se obvarovat pred snovmi, kar so že sporočili v javnih občilih.
Kaj gori tudi veš.
Nič lažje ne boš dihal če boš točno vedel, kateri plini nastajajo pri gorenju....

Aja, ti veš, kaj vsebujejo plini, ki izhajajo? Vsaka čast...mislim, da je problem bolj v tem, da bi morali pol Maribora evakuirat, če bi priznali, kaj izhaja iz pogorišča.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: joze28 ()

dzinks63 ::

Seveda je problem, če na prostem gorijo odpadki, sploh plastika, dim pa se širi vsepovsod naokrog. Za delovanje sežigalnice je potrebno idealno izgorevanje , dimni plini pa gredo čez filtre. Pri gorenju pvc se razvijajo plini, kateri so izjemno strupeni-kancerogeni, pri gorenju vsega ostalega pa še en topšit drugega "sranja"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

francek1 ::

No, ravno zato gre; meni je jasno, da je zadeva kancerogena in še kaj. Čez 5 let, ko bodo ljudje obolevali za rakom, pa jim ne bo nihče rekel; "to je posledica tega sranja", ker to niti dokazat ne bo mogoče. Odgovornosti za to, da ima tak obrat dovoljenje za obratovanje sredi mesta, seveda ne bo nosil nihče.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Tr0n ::

Kaj si pa pricakoval? Da bodo cel Maribor in okolico evakuirali?

francek1 ::

Vsaj to, da bi objavili, kakšne snovi vsebuje oblak in navedli, kakšne zdravstvene težave povzročajo in da strogo priporočajo umik prebivalstva na varna območja. Niso vsi dovolj razgledani, da bi se zavedali nevarnosti. Pa ne mi zdaj o nepotrebnem povzročanju panike.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Tr0n ::

Saj so rekli, zaprite okna. A se hecas, da bodo javno rekli, da tale dim lahko povzroci rakasta obolenja? :)

francek1 ::

Če tega niso sposobni, pa naj kar na borzo grejo. Škoda denarja za njihovo delovanje! Ko pa tebi tri litre nafte v kanalizacijo uide, te pa jeb... do nezavesti. ob 10.000 x večjem onesnaženju pa bodo zadevo lepo pod tepih pometli. Zato gre, dečki. Jaz nisem ovca.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

Tr0n ::

Jaz sem s Pobrezja, tako da se vedno voham smrad. Od necesa pa moras umret. :)

s1m0n ::

Mislim, da sem jih danes v okolici videl opravljati meritve zraka.
Pa tudi na SPIN strani je objavljeno, da opravljajo meritev CO

Kar se tiče PM10 delcev pa je MB že preko mejne vrednosti (50ug/m?) trenutno stanje 65ug/m?. Za info normale se gibljejo pod 30
Po zgodovini sodeč (grafu) jih je bilo 22. ob 13. uri čez 380ug/m^2.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

francek1 ::

Kar se tiče odzivnosti naših vrlih strokovnih organov je dovolj zgovorna tale spletna stran.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Castiel ::

pa človek kaj ti ni jasno:D si pričakoval da bodo cel MARIBOR šli evakuirat zato ker malo smrdi po zažgani plastiki? Dim se bo razkadil v nekaj dneh, raka zaradi tega dima ne bo nihče dobil.

Ne pritožuj se. Če se ljudje lahko zadržujemo 80 let ob gnilih in nadvse neuvidevnih kadilcih in vdihavamo dim, ki ga oni producirajo s kajenjem bomo pa preživel še nekaj dni smradu zažgane plastike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

francek1 ::

Samo se ti tolaži....si si sploh ogledal kak prispevek, ki govori o obsežnosti in težavah ob tem požaru?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

Castiel ::

francek1 je izjavil:

Samo se ti tolaži....


ali kadiš? ker če je odgovor da, predlagam da se tema kar zaklene :D Če pa ne pa dobrodošel v klub ljudi ki moramo prenašat smrad cigaretov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

Hayabusa ::

pa človek kaj ti ni jasno:D si pričakoval da bodo cel MARIBOR šli evakuirat zato ker malo smrdi po zažgani plastiki?

Čisto majhen požarček, ane, runkelj ?



"Na prizorišču je od 180 do 200 gasilcev z okoli 40 ali 50 vozili.

http://www.rtvslo.si/crna-kronika/foto-...
Troll^2

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Castiel ::

ma požar se je vidlo od Ptuja, verjetno še dlje. Samo kaj boš storil? Evakuiral drugo največje mesto v državi? kam? :D

Saj so rekli da zaprite okna, kaj bi še radi? Nekaj dni hodili naokoli s plinskimi maskami čez glavo?

Če vas tako zelo skrbi pa si kupite tole:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

francek1 ::

Kako me razpi...., ko modeli, ki se ne zavedajo obširnosti katastrofe oz. si zatiskajo oči...ljudje pa obolevajo, hočejo stvar minimalizirati. Pa pizda, pol Pohorja je bilo v gostem dimu! Vsakič pa rečejo: "Ah, saj to ni nič".
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Sims ::

Iz včeraj na danes je tast prespal na teznu pri svojih starših ... Kakorkoli, ponoči niso mogli imeti odprtih oken tako je smrdelo. Torej zadeva le ni tako nedolžna ...

LP,

Sims

dzinks63 ::

Ne gre se samo za smrad, ampak za pline dioksine (TCDD, 2,3,7,8- tetraklorodibenzo-p-dioksin) , kateri nastajajo pri gorenju plastike, npr. pvc ali katere druge, ki vsebujejo klor, kateri so izredno strupeni - kancerogeni. Upam da so vsaj gasilci imeli primerno opremo pri gašenju v takšnem dimu, maske ali še kaj bolj konkretnega, vsi ostali pa imeli vsaj zaprta okna in da niso hodili od blizu gledat kaj se dogaja in dihati kontaminirano mešanico.

Castiel ::

francek1 je izjavil:

Kako me razpi...., ko modeli, ki se ne zavedajo obširnosti katastrofe oz. si zatiskajo oči...ljudje pa obolevajo, hočejo stvar minimalizirati. Pa pizda, pol Pohorja je bilo v gostem dimu! Vsakič pa rečejo: "Ah, saj to ni nič".



daj, ko si tako pameten pa podaj pameten predlog kako bi ti rešil situacijo:) Kaj je storiti vsem štajercem, ki so izpostavljeni plinom? Ti se baje zavedaš da je vse skupaj zelo strupeno in kancerogeno. Kaj si storil za svojo zaščito? Pač da vidim če si tako zelo drugačen od mene, ki se ne zmenim bistveno za smrad. Pač smrdi. Če bi delal v kakšni zanimivi tovarni kot študent bi videl da en tak smrad ni nič posebnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

figula ::

Tule je še več posnetkov iz pogorišča:
http://www.mediaspeed.net/skupine/prika...
da bo bolj jasno zakaj se francek jezi

bluefish ::

Castiel je izjavil:

daj, ko si tako pameten pa podaj pameten predlog kako bi ti rešil situacijo:) Kaj je storiti vsem štajercem, ki so izpostavljeni plinom? Ti se baje zavedaš da je vse skupaj zelo strupeno in kancerogeno. Kaj si storil za svojo zaščito? Pač da vidim če si tako zelo drugačen od mene, ki se ne zmenim bistveno za smrad. Pač smrdi. Če bi delal v kakšni zanimivi tovarni kot študent bi videl da en tak smrad ni nič posebnega.
Đizs, ne gre se za smrad.
Zakaj po dveh+ dneh še ni konkretnejših informacij o snoveh v zraku?

Castiel ::

saj sem podal vprašanje. Vi, ki veste da je strupeno, kako ste se zaščitili? Kaj bi storili, če bi na arso pisalo OPOZORILO, STRUPENE SNOVI V ZRAKU?

povsem resno vprašam.

Tr0n ::

bluefish je izjavil:

Zakaj po dveh+ dneh še ni konkretnejših informacij o snoveh v zraku?

Jah, dopusti so. :)

Castiel je izjavil:

saj sem podal vprašanje. Vi, ki veste da je strupeno, kako ste se zaščitili? Kaj bi storili, če bi na arso pisalo OPOZORILO, STRUPENE SNOVI V ZRAKU?

Po vsej verjetnosti nic. Saj pa moras v sluzbo, pa dihat tudi moras. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

šernk ::

Upam da so vsaj gasilci imeli primerno opremo pri gašenju v takšnem dimu, maske ali še kaj bolj konkretnega,


nah gasilci so v stavbo šli v kratkih hlačah :)

misliš, da je kakšnega gasilca tam okoli brigalo kaj vdihujejo? Na primorskem gasijo požare čeprav vedo, da lahko stojijo na bombi. Gasilci so ljudje, ki bodo priskočili na pomoč, čeprav je nevarno za njih. Kapo dol.

drugim pa mislim, da je splošno znano da če karkoli gori je za zapreti okna in se čimmanj zadrževati zunaj. Če se peljem po cesti, kjer nekdo ob cesti nekaj kuri v trenutku zaprem kabino in jo ločim od zunanjega zraku. Zrak bo bolj onesnažen do prvega dežja, torej naj vse izselijo za 2 meseca? Gori plastika...veš da ni dobro za zdravje, game over. ful ti pomaga če veš da ob izgorevanju nastaja jumbalunga klorojumbus...

najbolj žalostno pa je, da je za požar 99,9% kriva zelena energija (sončni kolektorji). Seveda bodo sedaj zeleni skočili v zrak in zagovarjali zaprtje deponij.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

bluefish ::

Castiel je izjavil:

saj sem podal vprašanje. Vi, ki veste da je strupeno, kako ste se zaščitili? Kaj bi storili, če bi na arso pisalo OPOZORILO, STRUPENE SNOVI V ZRAKU?

povsem resno vprašam.
V podobni situaciji na dopust ali k sorodnikom stran od mesta.

PaX_MaN ::

bluefish je izjavil:

Zakaj po dveh+ dneh še ni konkretnejših informacij o snoveh v zraku?

Za minimalca se pa res ne bodo pretegnil.

s1m0n ::

šernk, jaz pa ne bi rekel, da je za to kriva sončna elektrarna na strehi saj se je ogenj razširil na njo in ne obratno.
Lahko pa iz dobrih virov povem, da imamo v sloveniji le peščico dobro narejenih sončnih elektrarn, s pravimi zaščitami in zanesljivimi, opravljenimi el. meritvami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

Mipe ::

francek1 je izjavil:

Kako me razpi...., ko modeli, ki se ne zavedajo obširnosti katastrofe oz. si zatiskajo oči...ljudje pa obolevajo, hočejo stvar minimalizirati. Pa pizda, pol Pohorja je bilo v gostem dimu! Vsakič pa rečejo: "Ah, saj to ni nič".

Potem pa ukrepaj.

WarpedGone ::

V podobni situaciji na dopust ali k sorodnikom stran od mesta.

Se sliši smisleno dokler kaj takega kot uradna oseba ne predlagaš celemu mestu hkrati in se ti ~100k avtov naenkrat usuje na cesto, folk panična bezlja sem in tja in se vsem ultra mudi in nihče noče več čakat na rdeči luči.
Boš prevzel odgovornost za posledice prometnih nesreč? Posledice na zdravju zaradi odpovedi reševalne službe, itd, itn.
Kdo bo v taki stihiji preprečeval kriminal, vlome, kraje? Vsi policaji bojo na cesti gasili zamaške itd.

Komot je pametovat kako uradne osebe nič ne naredijo. Pogosto uradna evakuacija nardi več škode, kot pa je škode zarad dogodka samega.
Kdor se čuti ogroženega, naj se zapre za štiri stene in da na glavo gasmasko. Don't move.
Zbogom in hvala za vse ribe

bluefish ::

Bolj sem ciljal na osebno odločitev posameznika. Uradna institucija pa tega jasno, da ne bo predlagala.

šernk ::

s1m0n je izjavil:

šernk, jaz pa ne bi rekel, da je za to kriva sončna elektrarna na strehi saj se je ogenj razširil na njo in ne obratno.
Lahko pa iz dobrih virov povem, da imamo v sloveniji le peščico dobro narejenih sončnih elektrarn, s pravimi zaščitami in zanesljivimi, opravljenimi el. meritvami.


Po prvih domnevah je začelo goreti na strehi industrijske hale s sončno elektrarno, nato pa se je ogenj razširil po poslopju navzdol.

Počakajmo zaključke raziskave, ampak bi bil presenečen, če ne bi bila sončna kriva. Problem je pa v točno tem kar si rekel. Šlamparija pri montaži ali vzdrževanju. Zadeve pač zbirajo ogromne količine energije.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

WarpedGone ::

Bolj sem ciljal na osebno odločitev posameznika.

Ja, dokler je v tej domeni, ma stvar smisel.
Problem rata, če to postane množični refleks, ker pol je pa štala. Ampak tle kej velik pomagat nimaš razen da se kot uradna oseba trudiš delat čimmanj panike i.e. čimmanj posebnih novic, čimmanj govora o zadevi, itd.

Šlamparija pri montaži ali vzdrževanju. Zadeve pač zbirajo ogromne količine energije.

Pregrevanje je hudič. Dodaš še prah, veter, ptiče, ... Ni nerešljivo, je pa treba zadevo mal spremlat, ne samo "zmontiraj in pozabi".
Zbogom in hvala za vse ribe

Tr0n ::

No saj, ce vidis da si ogrozen, gres pac na dopust, kot so eni predlagali. Ne rabis, da ti nekdo "uraden" pove tega. :)

s1m0n ::

WarpedOne, če bi tule bilo le pregrevanje sočne problem (največja sončna v slo imajo zdaj celice ca. 60 stopinj/29 zrak).
Večinoma je površno narejeno (tudi priterjeno/včasih tudi kakšna celica zdrsne) slabe ozemljitve, preslabi kabli... Čudne vezave pač, ko se vse čim bolj poceni dela (vir imam od osebe, ki je v sloveniji kar se meritev tiče na vrhu)

francek1 ::

bluefish je izjavil:

Castiel je izjavil:

saj sem podal vprašanje. Vi, ki veste da je strupeno, kako ste se zaščitili? Kaj bi storili, če bi na arso pisalo OPOZORILO, STRUPENE SNOVI V ZRAKU?

povsem resno vprašam.
V podobni situaciji na dopust ali k sorodnikom stran od mesta.

Sam konkretno k sreči ne živim v Mariboru. Sem pa prijatelje iz Tabora včeraj povabil na piknik. :D

Smem ponižno vprašat, kaj tu ni res, da si me brisal? Ali delaš za ABLAST?

WarpedOne je danes ob 12:09:13 izjavil:
V podobni situaciji na dopust ali k sorodnikom stran od mesta.

Se sliši smisleno dokler kaj takega kot uradna oseba ne predlagaš celemu mestu hkrati in se ti ~100k avtov naenkrat usuje na cesto, folk panična bezlja sem in tja in se vsem ultra mudi in nihče noče več čakat na rdeči luči.
Boš prevzel odgovornost za posledice prometnih nesreč? Posledice na zdravju zaradi odpovedi reševalne službe, itd, itn.
Kdo bo v taki stihiji preprečeval kriminal, vlome, kraje? Vsi policaji bojo na cesti gasili zamaške itd.

Komot je pametovat kako uradne osebe nič ne naredijo. Pogosto uradna evakuacija nardi več škode, kot pa je škode zarad dogodka samega.
Kdor se čuti ogroženega, naj se zapre za štiri stene in da na glavo gasmasko. Don't move.

Tipično podtepniško...boh ne daj, da sta dva poškodovana v prometni nesreči. V desetih letih pozneje pa ni problema, če jih 500 zaradi raka pogine, a ne?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

WarpedGone ::

WarpedOne, če bi tule bilo le pregrevanje sočne problem ...

Seveda, seznam zafookov je zanimivo branje, skupni imenovalec pa šparanje.

Tipično podtepniško...boh ne daj, da sta dva poškodovana v prometni nesreči. V desetih letih pozneje pa ni problema, če jih 500 zaradi raka pogine, a ne?

Kaj pa če je razmerje ravno obratno: ~500 mrtvih zarad same evakuacije in povezane panike/stihije (prometne, izostanek zdravniške oskrbe, srčni zastoji, živčni izpadi, samomori, ...) in 2 dodatne smrti zaradi samega plina?

Nikoli nikdar nisi povsem varen, sprijazi se s tem.
Zbogom in hvala za vse ribe

k4vz0024 ::

Če se ne motim se v Mb prizadevajo, da bi dobili onkološki inštitut. So na dobri poti, da ga bodo kmalu krvavo rabili...:'(

Ja je čas dopustov, pristojni pa na dobrem luftu:O

tlozej ::

šernk ::

Glej glej ko so vse informacije celo zunaj in to celo na najbolj logično primerni strani. Ker Jože iz Kopra pa res ne rabi vedet, da mora zapirat okna.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

francek1 ::

šernk je izjavil:

Glej glej ko so vse informacije celo zunaj in to celo na najbolj logično primerni strani. Ker Jože iz Kopra pa res ne rabi vedet, da mora zapirat okna.

Ogljikov dioksid in trdni delci....? Ne se hecat, saj niso le drva gorela..poleg vse tehnologije taka uradna informacija ni vredna nič! Za to ne rabimo "strokovnjakov". Vsak osnovnošolec bi znal podat tak odgovor! Druga informacija je že kakovostnejša; skrbi me predvsem, da vsebuje dioksine, furane in PCB.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: francek1 ()

WarpedGone ::

Sigurno je tut divodikov oksid zraven, tega hudiča je povsod polno :\
Zbogom in hvala za vse ribe

Relanium ::

Joj kaka panika za tisto eno fabriko, ko pa cig.... pardon - romi - redno kurijo kable in podobno svinjarijo pa je vse ok ?

Pa marsikje se še v pečeh na trda goriva kuri vse živo, vsaj včasih se je na veliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

francek1 ::

WarpedGone je izjavil:

Sigurno je tut divodikov oksid zraven, tega hudiča je povsod polno :\

Tako, kot kofeina v kavi poleg divodikovega oksida, ne?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

BorutK-73 ::

Podatki za MB za zadnjih 7 dni
http://www.arso.gov.si/zrak/kakovost%20...

blindb ::

Tkole je... ce bi videl kje kaksno opozorilo (zal se ne posluzujem tv-ja niti radija :) ), bi pac ostal na sihtu ene 4ure na dan dlje, lepo na zmernih temperaturah s klimo, nadure bi se nabrale, ... in potem bi si mogoce lahko celo privoscil kak dan, dva dopusta v avgustu za morje :)
Kamot je zmer gledat negativno na vsako zadevo, umetnost je najti nekaj pozitivnega tudi v taksni nesreci.
Drugace pa ne jamrajte prevec ce npr. 2 dni smrdi. Vcasih v Trbovljah nismo smeli meti odprtih oken po cele tedne zaradi slabega zraka... pa smo se vsi (bolj kot ne) ok.

dodano:
p.s. zdaj zivim raje v Mb... je (v povprecju) bolj cist zrak kot v Zasavju :) ... razen te dni
Mislim da bi morali uvesti davek na idiotizem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blindb ()

LitralSM ::

nocem moralizirat, ampak ko zivis v mestu svtem sprejmes tudi minuse mesta. vecja tveganja, kriminal, slab zrak... ne sedaj obtozevat drzave , ker ti zivis sred industrijske cone.

Mesar ::

Čakajo, da vse zgori... pol pridejo odgovori.
Your turn to burn!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Požar v Kemisu v Sinji Gorici (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
38659485 (22666) zmaugy
»

Slovenija prva v EU po umrljivosti zarad raka (ozavescanje problema) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
868026 (5730) poweroff

Kurjenje na vasi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6810707 (8806) dzinks63
»

Kuhanje na plinski ĹĄtedilnik

Oddelek: Loža
182414 (1986) Unknown_001
»

Prvo polletje najtoplejše v zgodovini meritev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5516616 (13822) pegasus

Več podobnih tem