» »

Custom dropbox/NAS

Custom dropbox/NAS

zzbil ::

Zdravo.
Imam idejo za ljubiteljski projekt.
Naredil bi dropbox/nas storage za osebno uporabo. Torej, kupil bi respbery pi in sd, interface in backend pa bi naredil z djangom (Pythonov framework, za backenda spletnih strani).
Malo sem gledal kaj sploh je NAS, ampak mi še vedno ni popolnoma jasno. Razumem, da je nekakšen domač server. Kako deluje? Ali je *priklopljen* na internet, ali samo na domač wifi? Bi bilo izvedljivo narediti custom NAS strežnik, z lastnim interface-om, dostopen tudi preko spleta?
Že vnaprej hvala za odgovore!
  • spremenilo: zzbil ()

sajmon ::

NAS = Network attached storage, je strežnik za odlaganje datotek in skupni dostop do teh naprav z več naprav. V osnovi za to ne rabiš spletnega strežnika. Do datotek dostopaš preko računalnikov, diske pa imaš mapirane. Iz mojih izkušenj Pi ni primeren za NAS, ker je usb vodilo ozko grlo za prenos podatkov. Pa tudi omejen si z številom diskov.

Osebno imam doma primarno za potrebe NAS doma HP Microserver v kombinaciji z Open Media Vault (https://www.openmediavault.org/), lahko bi pa uporabil kakšno distribucijo linux-a + samba ali pa v končni fazi tudi Windows.

Poldi112 ::

Do datotek dostopaš čez network, to je vsa umetnost. Efektivno tudi tvoj pc, če daš mapo v skupno rabo, izvaja NAS funkcijo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Highlag ::

Problem maline za uporabo kot NAS je ravno ta, da nanjo ne moreš priključiti normalnih diskov. Kvečjemo preko USB, pa še tam imaš omejitve, ker je potrebno pohekat hardwersko samo malino, da na USB spusti dovolj toka, da lahko priključiš USB disk. Potem pa takoj sam USB postane ozko grlo, saj imaš počasen prenos podatkov.
Dveh diskov kljub hekanju ne moreš priključiti, ker prepozna samo enega. Zato lahko diske priključiš le preko USB-huba.

Slučajno sem se s to idejo malo igral. Sicer le v kontekstu strežnika datotek. Na koncu sem skeširal za Synology in mi ni žal. :-)
Never trust a computer you can't throw out a window

zzbil ::

Torej, če prav razumem, je bottleneck read write speed usb-ja?

Invictus ::

Jap, malina ima USB1...

Tudi USB2 je prepočasen...

Pa na koncu vse skupaj stane več, kot če si kupiš narejen NAS.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Invictus je izjavil:

Jap, malina ima USB1...

Tudi USB2 je prepočasen...

Pa na koncu vse skupaj stane več, kot če si kupiš narejen NAS.

Narobe. RPi ima USB 2, vodilo pa si deli z networkom. Kakorkoli, RPi ni primeren za NAS. Lahko nek zasilni, nikakor pa ne primarni. Zadeva je premalo zanesljiva, nimaš RAID-a, prepočasna, ...

Tudi jaz sem skeširal za Synologyja nekih 300EUR skupaj z 2x 3TB WD red diski. Kot NAS je odličen. Manjka mu pa moči za še kaj več. Lahko ga priklopiš samo na LAN, lahko pa ga odpreš v svet preko interneta. Po želji. Predvsem je fajn, da imaš že vse pripravljeno za dodajanje/odstranjevanje uporabnikov in nastavljanje permissionov. GUI (dostop preko brskalnika) je odličen, samo rahlo prepočasen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

b3D_950 ::

itx pc+diski+proxmox(mogoče zfs, če imaš dovolj diskov/rama#denarja)+virtualke+linux+apache+nextcloud+letsencrypt+statičenip+domena+vlan+firewall.

Če pa delaš arhiv filmov iz travnika je en navaden NAS ok. Za vse ostalo rabiš like dve/tri kopije podatkov, če hočeš za ziher...
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

greatdrakon ::

Če imaš denar kupi synology ali qnap.

Će nimaš denarja ali stare opreme kupi asustor (tudi najcenejši model je presenetljivo hiter).

če nimaš denarja in imaš doma staro opremo in se ne sekiraš za višino računa za elektriko, daj gor nas4free, openmediavault, amahi... freenas pa ne priporočam, ker je strojno malo preveč požrešen (je za bolj resne NAS entuziaste) - živimo pač v času ko je ram še vedno drag ko žafran...

malina ni primerna za nas.

pri prvi in drugi opciji boš prišparal še čas, ker so stvari enostavne za konfiguracije tudi za ljudi, ki ne poznajo delo v linux terminalu ... za tretjo opcijo pa je potrebno imeti čas in več znanja - glede nato, da nisi seznanjen niti s tem kaj točno je NAS, priporočam prvo ali drugo opcijo...

sam imam synologija z najcenejšim intelovim procesorjem, ki sem mu ročno nadgradil ram. gor pa imam marsikaj, zraven pa laufam virtualni docker DSM (s tem sem dejansko dobil dva ločena synology NAS-a), druge docker aplikacije, pa tudi polno lahko virtualizacijo (linux server shell, seveda brez gui) - skratka zelo zmogljiva zadeva je ta synology...

Poldi112 ::

Pa kakšen synology/qnap. En star pc pa Freenas ali kaj podobnega. Gre se za projekt za učenje/hobi.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Invictus ::

Najprej se naj nauči na kakem konkreten NASu... Kako se zadevi sploh streže...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

miko22 ::

Bi šlo NAS narediti na običajnem PC, ki je zmogljiv dovolj za delo poleg pa še namestiš NAS na virtualko?

bobby ::

jap,.. freenas

Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

miko22 ::

vse sem nastavil.ping se lahko izvede če ne spremenim ip, če pa spremenim ip pa ne gre pingat, ne morem dostopati do vmesnika. nič.
Tudi če router nič ne spreminjam, bi znotraj omrežja moral biti dosegljiv. Zakaj nisem?

bobby ::

Boa moral malo vec info podat, najprej tvoje prejsnje nastavitve, po katerih je delal in potem naslednje nastavitve, po katerih ne dela. Konkretne številke
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

miko22 ::

Dejansko mi sploh ni delal. Prvič ko sem inštaliral sem pustil zunanji IP, ki ga je sam kao določil sistem, in je ping delal. Nisem pa mogel preko tega IP v nastavitve.
Ko sem spremenil v lokalni IP, pa niti ping več ni delal.
Ne vem kaj delam narobe.

bobby ::

Pa dej se IPje napis, kateri so bili prej in pol na kaj si spteminjal.
Ce si sel po videu pa da si obstal v istem okviru kjer imas tcoj pc, ne vidim problema.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

miko22 ::

prvi IP ki je mi ga dala inštalacija je bil 10.5.40.4
Nekaj v tem smislu. NIsem si zapomnil, ker sem ga pol spremenil na 192.168.1.200
Tako omrežje imam tudi doma.
Na prvi IP je delal ping na google, nisem pa mogel dostopati preko njega v browserju. Na moj ip, pa niti ping ni več delal.

Edino dns-je nisem dodajal kot je v videu, ker itak imam v routerju to dodano. Ali bi moral?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

bobby ::

Nared rko kt je v videu. To dela, narejeno veckrat.
Zdej kaj si pa ti caral, kje si nasel zunanji IP pojma nimam, pa sam ves.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

miko22 ::

a, moja napaka, sedaj dela.
Pozabil sem spremeniti v virtual boxu na "povezan vmesnik"- imel sem na nat.

miko22 ::

Ta NAS ne znam usposobiti.
Gledam polno youtube posnetkov, vsak ima nek svoj pristop.
Polno nastavitev, katerih ne razumem. Na računlaniku kjer je server ne morem dostopati do sharanih map, dočim z prenosnika lahko.
Mi je kdo pripravjen(ki se razume) pomagat? Okolica MB? Plačam!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DIY Backup namseto Google drive

Oddelek: Pomoč in nasveti
263358 (2372) Pahuljone
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19367310 (55741) levaky
»

NAS ali router z uPnP

Oddelek: Kaj kupiti
61390 (1211) kmetek
»

Kateri NAS / omrežni disk nabavit?

Oddelek: Strojna oprema
224368 (3721) bosmla

Več podobnih tem