» »

Po nesreči formatiran disk

Po nesreči formatiran disk

«
1
2

spycookie ::

ko sem delal USB boot sem v CMD po nesreči formatiral particijo na disku :(((
Obstaja kakšna možnost da se formatirani podatki rešijo ???

spycookie ::

Ko sem malo pregledal sem ugotovil da sploh ni več particije (imam 2 diska v računalniku, enega sem vzel iz starega računalnika in sem imel gor ustvarjeni še 2 particiji še od prej zaradi window-sev. Na tem disko sem imel v tej manjkajoči particiji shranjene vse slike :(((
malo mi je bilo čudno ker za formatiranje diska bi že opazil da je preveliko prostora. Zanima me ali lahko sam poskusim kaj rešiti, ali je bolje da disk odnesem na servis in mi tam poskusijo rešit vsaj slike??

fireice ::

Kaksen format pa je bil? Quick ali kaj bolj mocnega?

spycookie ::

Ko sem malo prebral forum me zanima bi mi GetDataBack pomagal najti tudi to izgubljeno patricijo? Ima kdo kakšne izkušnje v tej smeri??

fireice ::

Edino kar sem uporabljal je bil TeskDisk (link), ki mi je uspesno resil master boot record. Pise, da uspe resit tudi particije in da deluje tudi pod windowsi.

edit: Navodila za resitev particije (link).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fireice ()

spycookie ::

Bom stestiral jutri, upam da bo to pomagalo, za vse podatke mi je čist vseeno, samo slike bi pa res rad rešil, nedolgo nazaj sem se menu da bi mogu vse slike dati na zunanji disk, zdaj pa mam, kako sem jezen :(

Hvala za nasvet.
Lp

Zgodovina sprememb…

spycookie ::

Danes sem hotel lotit popravit ta disk in sem ugotovil da mi je zbrisalo obe paticiji in vse z diska.
Preden delam karkoli bi se rad prepričal ali mi lahko ta TestDisk še bol pokvari zadevo.
Če je temu tako raje nič ne delam in nesem disk enemu ki se na te stvari res spozna ali na servis.
Te slike so mi res veliko pomenile :(((

Lp

Seljak ::

Jaz sem reševal podatke z tem orodjem http://www.easeus.com/datarecoverywizar... Disk je bil formatiran in se je dalo rešiti podatke.Poskusiti ni greh.drugače pa stane reševanje podatkov veliko €vronov in samo za slike jaz ne bi plačeval takšne vsote.

korenje3 ::

če si dal quick format se bo dalo rešit. sicer ne.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Blinder ::

ma kaj ma veze qucik format ? A ni quick format pač navaden format, sam da zraven še preverja napake - ne vem katere, morda bad sectorje.
Tudi če fanj formatiraš disk podatki ostanejo zapisani gor in se s časom prepišejo.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

korenje3 ::

quick format samo izbriše podatke ki označujejo kje se datoteke nahajajo na disku. medtem ko full format spremeni stanje vsakega bita.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Seljak ::

Naredil sem ful format in rešil vse datoteke z zgoraj omenjenim programom.

ender ::

Od Viste naprej navaden format prepiše disk z ničlami, tako da podatkov ni več mogoče rešiti (v XPjih in 2000 je samo izvedel pregled površine diska, in se po učinku ni razlikoval od hitrega formatiranja).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

BorutK-73 ::

ender je izjavil:

Od Viste naprej navaden format prepiše disk z ničlami, tako da podatkov ni več mogoče rešiti (v XPjih in 2000 je samo izvedel pregled površine diska, in se po učinku ni razlikoval od hitrega formatiranja).


To je če daš full format.
Če pa daš quick format, pa samo označi da je prostor prazen za novo pisanje, ne izbriše nič, dokler ni prepisano.

toma168 ::

Pozdravljeni!

Jaz imam tudi podoben primer z razliko od tega, da sem imel samo eno particijo na kateri je bil star windows, potem sem jo pobrisal kar sproti ko sem nalagal nov windows. Tako, da to je verjetneje še težje rešit ne? Prosim za odgovor če je že kdorkoli našel kakšno pravo rešitev. Sem poskusil program ParetoLogic pa traja že 2 dni pa še kar išče datoteke, nikjer med tistimi pa ne najdem prave s slikami.

Lp

Kaj ::

ender je izjavil:

Od Viste naprej navaden format prepiše disk z ničlami, tako da podatkov ni več mogoče rešiti (v XPjih in 2000 je samo izvedel pregled površine diska, in se po učinku ni razlikoval od hitrega formatiranja).


Je tale informacija za zihr?

Sepravi formatiranje naredi isto kot DBAN? Ni več potrebe po slednjem, razen če je zagonski disk?

solatko ::

Ne. S formatiranega diska, se da s pravim orodjem rešit večino failov, če potem ni bilo nobenega zapisovanja na disk.
DBAN naredi več zapisov na celotni disk, zato je reševanje za običajne uporabnike praktično nemogoče, forenziki pa tudi s takih diskov poberejo skoraj vse, oziroma večino.
100%-en je samo plavž.
Delo krepa človeka

Kaj ::

solatko je izjavil:

Ne. S formatiranega diska, se da s pravim orodjem rešit večino failov, če potem ni bilo nobenega zapisovanja na disk.
DBAN naredi več zapisov na celotni disk, zato je reševanje za običajne uporabnike praktično nemogoče, forenziki pa tudi s takih diskov poberejo skoraj vse, oziroma večino.
100%-en je samo plavž.


Hvala za odgovor.
Kakšna je potem razlika med večimi prepisi z ničlami in enim prepisom oziroma koliko prepisov zadošča, da se recimo s programom CDRoller ali Stellar Phoenix Photo Recovery ne da več najti datotek.
Sam ponavadi na ključkih naredim le en prepis z ničlami, preden ga komu posodim...

GTX970 ::

Kaj je izjavil:

ender je izjavil:

Od Viste naprej navaden format prepiše disk z ničlami, tako da podatkov ni več mogoče rešiti (v XPjih in 2000 je samo izvedel pregled površine diska, in se po učinku ni razlikoval od hitrega formatiranja).


Je tale informacija za zihr?

Sepravi formatiranje naredi isto kot DBAN? Ni več potrebe po slednjem, razen če je zagonski disk?

Če bi bilo to res, potem formatiranje nebi trajalo samo minuto, temveč ure.



Data erasure @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

solatko ::

7+
Delo krepa človeka

MrStein ::

GTX970 je izjavil:

Kaj je izjavil:

ender je izjavil:

Od Viste naprej navaden format prepiše disk z ničlami, tako da podatkov ni več mogoče rešiti (v XPjih in 2000 je samo izvedel pregled površine diska, in se po učinku ni razlikoval od hitrega formatiranja).


Je tale informacija za zihr?

Sepravi formatiranje naredi isto kot DBAN? Ni več potrebe po slednjem, razen če je zagonski disk?

Če bi bilo to res

To _je_ res (da format prepiše z ničlami).

Kdo potem reši od tam kaki podatek, pa bi rad videl, ne bom pa "prejudiciral".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Kaj ::

Po formatiranju komot najdem vse datoteke s simpl scanom v programu CDroller ali Stellar phoenix photo recovery. Ali format prepise ne vem, vem pa da ničesar ne zakrije.

MrStein ::

Potem ni prepisal z ničlami. Ker če je, si pravkar odkril, kako shraniti 2 TB podatkov na 1 TB disk.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

GTX970 ::

Windows format samo pobriše alokacijsko tabelo fs-ja, tako izgleda disk "prazen".

hojnikb ::

Samo full format ti bo pobrisal podatke, quick samo wipe-a tabelo.
#brezpodpisa

solatko ::

Če bi bilo tako simpl uničit podatke na HDD, forenzikom posel propade in razne čudežne knjigovodske poteze, bi bile varne pred odkritjem. Ne gre tako simpl. Tudi ob 7x-nem prepisu z 0-lami, bo forenzični laboratorij obnovil skoraj vse podatke, ki so bili na disku.
Je pa res, da za amatersko odkrivanje zgodovine diska, je nekajkratni prepis dovolj, da nič več ne najdeš.
Enkratni prepis diska z 0, je zelo lahkek zalogaj, celo za amaterje, s pravim programjem.
Pri flash zapisovalnikih pa je zadeva malo drugačna in je format po navadi dovolj, da z običajnimi sredstvi ne najdeš nič več, pri delete pa je velika možnost obnovitve podatkov, ker se briše samo pot do datoteke, sama vsebina pa ostane, dokler se je ne prepiše z drugimi podatki.
Delo krepa človeka

MrStein ::

solatko je izjavil:


Enkratni prepis diska z 0, je zelo lahkek zalogaj, celo za amaterje, s pravim programjem.

I'm all ears.
oziroma : link pls
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Kaj ::

No torej vsak ve/misli drugače in sedaj vem še manj :P

greatdrakon ::

2x-3x prepis je preko glave. Ti ne bodo forenziki obnovili podatke s takim prepisom, razen v tovarni.

MrStein ::

1 prepis je več kot dovolj, razen če solatko izdavi ime programa, ki bi to znal vseeno rešiti.
Potrpežljivo čakamo na odgovor...

PS: A poznate rek "imam dokaz, samo ti ga ne morem pokazati"?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

solatko ::

MrStein - Naj zate opravim delo? Google povprašaj, vsaj 5 free programov, ti reši enkrat prepisan disk. Rešuje se faile ne particijo.
spice_man - to ti misliš.

Bom pa danes na kavici povprašal soseda, sodnega izvedenca - forenzika, koliko prepisov mora biti, da on ne more rešit zadev in mora poslati v ZDA.
Delo krepa človeka

MrStein ::

A poznate rek "imam dokaz, samo ti ga ne morem pokazati"?

Glej, nisem od včeraj. Če ne moreš povedati, pomeni da ne veš in 99,9999% ne obstaja.

(lahko pa se za opravičilo v oglasu zmeniva, če se izkaže, da si imel prav ;))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

driver_x ::

Klasični disk ni sestavljen iz predalčkov, kjer je lahko notri le vrednost 0 ali 1 ampak je zadeva malo bolj zakomplicirana. Sled zapisovanja na disku vedno malo niha (v preteklosti so diski med delovanjem izvajali termično kalibracijo, ki je bila potrebna zaradi toplotnih raztezkov plošče, kako je pri novejših ne vem), tako da ob prepisu vedno lahko ostane rob neprepisan. Za potrebe običajne uporabe diskov je to zadosti, za forenzične preiskave pa ostane več kot dovolj podatkov. Poleg tega prepisovanje diska z ničlami površino namagneti do takega nivoja, da se ob naslednjem branju podatek interpretira kot 0, če pa bi te vrednosti bral z večjo natančnostjo, bi pa lahko odkril, kaj je bilo na disku pred prepisovanjem. Se pravi, ni vseeno, ali z 0 prepišeš vrednost 0 ali 1. Nivo namagnetenja bo različen, čeprav bo za običajno elektroniko diska to v obeh primerih 0. To so res osnove in tisti, ki od Solatkota zahtevate linke, bi se o temi lahko sami pozanimali. Zakaj potem programi za varno brisanje diske 7x prepisujejo z naključnimi vrednostmi?

solatko ::

Skoraj enako informacijo sem dobil od kolega. Za čiste amaterje je dovolj (na novejših diskih, ki imajo bolj gost zapis in zato bolj precizne glave) 2x-ni prepis, za forenzike s posebnim HW, do 6x (vendar je iskanje zamudno in večinoma se ne splača), za ameriške specialne službe, pa tudi 7x ni nerešljivo, za pridobit določen iskani material (praviloma vedo kaj naj iščejo). Večji problem za podatke je kriptacija.
Delo krepa človeka

St235 ::

Laično si je zadevo najlažje predstavljat tako, da na list papirja z navadnim svinčnikom narišeš nulo. Potem jo pa poradiraš in narišeš 1. A lahko vidiš, da je bila v originalu 0? brez težav. Ponovi vajo 10x, pa ne moreš več vedet kaj je bilo tam v originalu.

Uničevanje podatkov zato vedno poteka izmenično z nulami in enkami, dokler ni prepisov dovolj, da ni možno ocenit kakšna je bila osnovna vrednost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

driver_x ::

St235 je izjavil:

Laično si je zadevo najlažje predstavljat tako, da na list papirja z navadnim svinčnikom narišeš nulo. Potem jo pa poradiraš in narišeš 1. A lahko vidiš, da je bila v originalu 0? brez težav. Ponovi vajo 10x, pa ne moreš več vedet kaj je bilo tam v originalu.


Točno tako, ampak po besedah nekoga zgoraj si pravkar iznašel način, kako dve strani besedila napisati na eno.

St235 ::

Saj v bistvu si. Dvakrat na isto stran natisni tekst, enkrat z rdečo in enkrat z modro. Tehnično gledano boš dobil dvojno količino informacij na eni strani. Sicer boš imel precej težav z branjem in je bolj kot ne neuporabno za vsakdanje delo ampak da se. In pri disku ni nič drugače. Pri prepisu dejansko dobimo "sveže" podatke, ki so brez težav dostopni in pa senčno kopijo za dostop do katere rabimo posebno programsko ali celo strojno opremo. Zadeva je popolnoma neuporabna za vsakdanje delo, ker je preprosto prepočasna in je preveč napak ampak teoretično gre. Na osnovi tega principa delujejo naprimer dvoslojni DVDji/Blurayi. Pač sloj čez sloj in ustrezna strojna oprema, ki je sposobna ločit med njima.

Je pa takšna obnova podatkov krepko bolj zahtevna kot karkoli, kar se lahko lotiš doma, še posebej glede na to s kakšno gostoto se piše na danjašnje diske. Tako, da se mi zdi 7x prepisovanje overkill in obnova podatkov po več kot 2-3 pisanjih tema za CSI in ne dejasko forenziko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mare2 ::

hojnikb je izjavil:

Samo full format ti bo pobrisal podatke, quick samo wipe-a tabelo.


Hmm... To ne vem, če bo držalo.

Eraser ima možnost večkratnega prepisovanja podatkov. Šele takrat lahko rečemo.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

St235 ::

Tukaj je članek na to temo:
http://www.nber.org/sys-admin/overwritt...

In še stališče, da od 2005, ko se je spremenil sistem zapisa na diskih, to ni več mogoče, oziroma gre zgolj za teoretično špekulacijo:
http://www.makeuseof.com/tag/impossible...

Večina forenzičnega dela, se namreč zanaša na to, da a. uporabniki ne prepisujejo podatkov in b. da moderni operacijski sistemi pogosto delajo varstne zapise in stare kopije dokumentov na nezasedenih delih diska ter c. da podatki niso krpitirani.

hojnikb ::

Za večino ljudi (tj. se ne skrivajo za NSA oz drugimi tročrkovnimi organizacijami) je full format, ki prepriše vse čisto dovolj... Vsaj na novejših diskih (kar je linkal tudi @lakotnik29), kjer je gostota zapisa zele zelo viska.

Če je pa paranoja, se ga pa vedno lahko _fizično_ uniči.
#brezpodpisa

MrStein ::

Torej linka na program, ki zna rešiti prepisane podatke, ni?
OK, ime programa?
Približno ime?
Skrinšot?
Na roke narisan?
Številka epizode CSI, kjer se pojavi?
Nič?

Se mi je zdelo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

St235 ::

Kaj ko bi prebral linke? Samo softwarska rešitev za kaj takšnega ni možna, še pri rešitvi na strojnem novoju je govora bolj kot ne o teoriji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Mare2 ::

Če ne bo šlo drugače, formatiraj disk in probaj s kakim programom: Unerase, Get data back ali podobno...

Uporabi google. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

St235 ::

To je vedno in povsod daleč najslabši nasvet, ki ga lahko dobiš. Po disku s katerega želiš rešit podatke se NE ŠARI. Sploh pa je višek idiotizma formatirat zbrisano particijo in delat novo, ter upat da bo kak unerase rešil zadevo.

hojnikb ::

Kaj backupe pa nihče ne dela dons ?
#brezpodpisa

Mare2 ::

Lakotnik, a potem tole ne dela več? Po tvojem? Meni je lani še delovalo. Letos nisem še rabil. :)

https://www.google.si/search?q=unerase&...
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

GTX970 ::

Mare2 je izjavil:

Lakotnik, a potem tole ne dela več? Po tvojem? Meni je lani še delovalo. Letos nisem še rabil. :)

https://www.google.si/search?q=unerase&...

Zakaj nebi delovalo ?
Ob tem moraš seveda upoštevati navodila: https://slo-tech.com/forum/t572202/p481... .

St235 ::

Mare2 je izjavil:

Lakotnik, a potem tole ne dela več? Po tvojem? Meni je lani še delovalo. Letos nisem še rabil. :)

https://www.google.si/search?q=unerase&...


zakaj pa ne bi delalo? Jaz sem govoril o temu, da v takem primeru diska NE formatiraš, NE delaš novih particij ampak najprej rešuješ podatke. Po možnosti na klonu originala, če gre kaj narobe (to je še toliko bolj pomembno pri pokvarjenih diskih).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

solatko ::

Ta namišljeni prijatelj je lepo dejal, da bi se dalo z določenimi sredstvi HW izvleči iz diska, če bi vedel, kaj približno moraš iskati, da je to dolgotrajno in se praktično ne uporablja, teoretično pa je možno, seveda, če ni kriptirano. Če je pravilno kriptirano, pa ne rabiš nobenega prepisovanja, pa do iskanih zadev skoraj ne moreš priti, če ne poznaš ključa.

Vsi postopki iskanja podatkov pa so dolgotrajni in dragi.
Delo krepa človeka

Mare2 ::

Bi bilo zanimivo izvedet, kako je toma168 rešil zadevo, če mu je ratalo. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Brisanje vseh podatkov iz diska (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
8213324 (6194) Baja
»

brisanje diskov

Oddelek: Informacijska varnost
478423 (6901) peko_deko
»

Totalen format - ne moreš nič dobiti nazaj

Oddelek: Programska oprema
325126 (3657) Jupito
»

Windows 7 formatiranje

Oddelek: Pomoč in nasveti
134592 (4127) rezator
»

Program za pridobitev izbrisanih datotek

Oddelek: Programska oprema
356531 (5988) T_F_7

Več podobnih tem