» »

računalnik za 3d modeliranje

računalnik za 3d modeliranje

Tanja3 ::

Živjo,

prebrala sem že miljon debat na temo kakšen naj bo računalnik za 3D modeliranje ter grafično oblikovanje, še vedno pa nisem prepričana o nakupu :)

včeraj sem se šla v eno trgovino malo pozanimat o tem kaj in koliko me bo koštalo, pa bi me kišta z naslednjimi komponentami:
-proc. intel core i7 3770
-plošča giga byte (GA-B75M-D3H)
-pom. mod. dimm 8GB DDR3 PC 1600 KINGSTON (2KOS)
-graf. kartica QUADRO PNY K600 1GB
-trdi disk WD 1TB WD10EZEX
-napajalnik ATX 600W LC 6600
-DVD/CDRW LG GH24NS95
-ohišje gigabyte GZ-LX10HB-900

...koštala okrog 900 eur, mogoče pri kateremu ponudniku več, kje manj, ma pustmo, vedno je cifra tle okoli ;)

računalnik bi rabila za 3d risanje, renderiranje, ter grafićno oblikovanje (solidworks, maya, rhino, photoshop, illustrator, corel draw...)
zanima me pa ali se mi (dolgoročno gledano) splača zdej na kateri od komponent kej pršparat pa potrpet, pa jo mogoče zamenjat kasneje. Glede na to, da sem študentka in mam mlade živce pa loh še mal potrpim, pa tudi nekih gigantskih stvari se verjetno še ne bom tako hitro lotila ;)

al je po vašem mnenju boljše, da zdej vložim eno takšno vsoto, pa je stvar za nekaj časa rešena

pomisleke mam zato, ker ugotavljam, da lahko na bratovem 5 let starem stacionarnem rač (ne vem kakšen je) v 3d programih rišem skoraj brez problema, le renderiranje traja precej časa, večjih reči(npr. neko bivalno enoto) pa sploh noče renderirat...

hvala za vsa mnenja ;) (ženske in računalniki...puuuf) ;)

Isotropic ::

quadro se ne splaca
sploh pa za to, kar imas na faksu.
za rendanje rabis cimboljsi cpu.

Zgodovina sprememb…

mailer ::

Na grafične za render se ne spoznam bi pa priporočal še 8GB rama in pa SSD 250GB.

Machete ::

Točno to. Jaz v maxu pridem zelu blizu 16gb porabi rama. SSD pa je tudi bolj kot ne 'mus'

particle ::

Čimveč spomina in jeder/niti v procesorju. Če veliko delaš z Adobe paketom, potem tudi nvidia grafična kartica zaradi cude. Če bolj uporabljaš mayo, pa kakšen 3d studio, potem je pa grafična, ki je vgrajena v procesor čisto dovolj, in ne rabiš še posebaj kartice. S tem privarčuješ nekih 160EUR, ki jih lahko raje vložiš v spomin in SSD.

klinker ::

Maticna in napajalnik sta en srot. To za workstation definitivno ni. Premalo rama in po quadrotu ni potrebe.
Vsekakor kupi v nemciji ker bos prisparala kar nekaj.

Primer...

 hoh.de

hoh.de



+ grafa... http://www.bolha.com/racunalnistvo/graf...

Malo drazje, ampak ce pogledas boljse je sestava ohoho boljsa od zgornje. 100€ se lahko prisparas ce vzames i5 procesor, kateri bi ti tudi popolnoma zadostoval.

Isotropic ::

K sploh ne rabis, ker navijanje samo poveca moznosti za razne artefakte na zaslonu

Tanja3 ::

kul, hvala za vaše odgovore ;)

ne gre se mi za to, da bi sam čim več pršparala, ne bi pa rada zapravla keš po nepotrebnem in bom na koncu rač. koristla sam na 50posto ;)

klinker ::

Isotropic je izjavil:

K sploh ne rabis, ker navijanje samo poveca moznosti za razne artefakte na zaslonu


K je 23€ drazji in se vedno izplaca. Nekoc bo namesto upgrade-a navila na 4,5ghz in prisparala mnogo vec.
Sem sestavu ze nekaj takih wanabe workstationov in vsi so naviti v povprecju za 1ghz, lavfajo pa tako, sedaj najstarejsi z i7 920@3,6ghz ze od izida tega CPUja, brez enega samcatega problema. Seveda si za vsakega vzamem 1 teden za ga nastavit in potestirat kot se zagre. Navijes z glavo in imas super workstation za "male" pare.

particle ::

Samo K potegne za sabo tudi dražjo plato. Pa mogoče tudi Tanja ne pozna nobenega klinkerja, da bi ji stvar 1 teden potestiral ;) Brezveze denar proč metat, pa tudi če je samo 23EUR

klinker ::

Drazja plata je vedno v workstationu, ne rabi pa bit to plata za 200EUR v nobenem primeru.
Glej konfiguracijo zgoraj ;)
Ehh, z novimi cipi je to macji kaselj in pac rabis ena 2 dni za potestirat kot se zagre, saj ne navijas QPIja in poleg tega se plate, ramov, itd ampak zgolj procesor. Dvignes mnozilnik, potestiras, voila...kere teste in kako ji pa na pm posljem, jaka muda :)
Sicer pa po zelji, nic ni vsiljeno, le predlagano in future proof zadeva ko masina nekoc zacne kolcat.
Ce pa ze ne K, je bolj smiselno vzet Gigabyte GA-Z77X-UD3H (128EUR) in pa Intel Xeon E3-1240V2 (226EUR) ki je enak i7 3770. Bistveno ceneje in nic slabse od i7 4770.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

svenica ::

Seveda, navijanje je obvezno pri 3d modelarskem računalu. Prihranki časa so ogromni.
"Every man takes the limits of his own field of vision
for the limits of the world." - A. Schopenhauer

Tanja3 ::

hehe, kul... sem rabla prevajanje, da sm zastopla o čem vi z z vsemi temi K-ji in navijanji ;)
načeloma to tud ne bi bil problem, če se bom za to odločla bom že najdla koga k mi bo to znal porihtat...

še vedno pa ne vem glede grafične. FRI-jevci:D trdijo, da se in se bo vedno več procesov izvajalo na grafični...

kako je zdaj s tem?

klinker ::

Se bo ja, saj je zgoraj predlagana rabljena GTX570 ohoho dobra grafa za tvoj namen. Kolega bp shaja z Nvidio 8800GT, pa je tako na oko vsaj 3x pocasnejsa. Ko bos pa v pro vodah pa tudi masine za samo 1000€ ne bos kupovala, za sedaj je pa ze zgornja konfiguracija ohoho super.
Ce si z obale ali blizine ti pa lahko sam pomagam, tako pri sestavi kiste, kot navitjem, ter vsem ostalem ;)

HighBane ::

Grafična prihaja vedno bolj v uporabo, samo lahko shajaš nekaj časa brez ločene grafične in uporabljaš tisto na procesorju. In ko jo boš rabila, jo pač dokupiš. Edino če uporabljaš tudi Blender?
Tisto konfiguracijo, ki je predlagal klinger izgleda v redu. Morda ob priložnosti še tretji disk za varnostno kopiranje ("back up") za datoteke, ki jih nočeš izgubit.

svenica ::

Tanja3 je izjavil:

hehe, kul... sem rabla prevajanje, da sm zastopla o čem vi z z vsemi temi K-ji in navijanji ;)
načeloma to tud ne bi bil problem, če se bom za to odločla bom že najdla koga k mi bo to znal porihtat...

še vedno pa ne vem glede grafične. FRI-jevci:D trdijo, da se in se bo vedno več procesov izvajalo na grafični...

kako je zdaj s tem?


načeloma imajo prav - dobra grafična ima 1000+ procesorjev, cpu zgolj 8 - ampak
pri 3d modeliranju in renderiranju ti to ne pomaga kaj dosti, saj 'render engini'
za izris slike zaenkrat koristijo samo procesor (3d max, Maya, Cinema 4d).
Blender po drugi strani izkorišča CUDA procesorje (ki so v grafični) za renderiranje,
v tem primeru ti bo dobra grafična še kako koristila. Če ne uporabljaš Blender (ki je, mimogrede, odličen program), bo grafična bolj ali manj počivala (razen v viewportu pri kakšnih zelo kompleksnih scenah). Najboljša izbira za relativno majhen budget bi zate bil i7 3930K (6 jeder, 12 niti). Skupaj s plato pride okoli 600+ evrov, takoj za njim pa i7 4770K (4 jedra, 8 niti) za okoli 400e s plato vred. Tako da morda niti ne bi bilo slabo prišparati pri grafični na račun močnejšega procesorja (ki ima grafično že integrirano).
"Every man takes the limits of his own field of vision
for the limits of the world." - A. Schopenhauer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svenica ()

klinker ::

Za studentko je i7 3930 cist overkill, ze 4770 je ohoho. Kot sem omenu ze gor imam par frendov v tem poslu se na i7 920, i7 2600,i5 2500, ipd strojih, pa niti malo ne razmisljajo o kakih upgrade-ih, res pa da so prav vsi naviti.

svenica ::

Razumeš, da klatiš nesmisle? Imaš 'frende v tem poslu'?
Ti frendi nočejo renderirat hitreje? Ali ne rabijo? Potem niso kaj dobri
v tem svojem poslu, če sploh so v tem poslu, razen če je 'posel' zate rekreativno klikanje v
blenderju? Sploh recimo ne razumem, kako lahko v tej industriji rečeš
nekaj takega kot : "za študentko je 4770 čisti overkill". To je efektivno
enako, kot da bi rekel: "saj študentka lahko čaka 5 namesto 2h na render"

??? WAI

Hitrost in čas sta vse v tem 'poslu' ubijalskih deadlinov in tesne konkurence.
Hitrejši računalnik pomeni boljše, lepše renderje, manj porabljenega časa za testiranje,
in hitrejši delivery. Tako da ne vem, morda predlagaj 'kolegom v poslu', da si poiščejo kaj drugega za počet? Če niti malo ne razmišljajo o upgradih so najbrž precej povprečni. Recimo, jaz sem tudi v tem poslu, in ne da razmišljam o upgradih,
naredil bom lastno render farmo iz 8mih nodov. CPU moči nikoli ni dovolj.

pa sori, če sem malo zajedljiv, zadnje čase je slo-tech poln
raznih 'ekspertov', ki svoje nasvete za nevedne ljudi dobesedno vlečejo iz riti.
"Every man takes the limits of his own field of vision
for the limits of the world." - A. Schopenhauer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svenica ()

dogo ::

Ne vem sicer če je smiselno namenit 1.5k (prišteta npr 570tka iz linka zgoraj in 1tb hdd)--""tudi nekih gigantskih stvari se verjetno še ne bom tako hitro lotila ;) ""-- za tak pc napram slabemu 1k če gledam zgornjo sestavo, ampak, tole je npr s predlaganim 3930k - brez hdd in grafe

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dogo ()

Pro_moted ::

Z željenih 900 evrov ste prišli na 1500 evrov in še celo render farme se že omenja.Grozno.Dokler nebo res obsežnih in zahtevnih projektov ( glede na to da še študira verjetno še en čas ne) bo nekaj za bolj normalen denar čisto odlično. Jaz bi svetoval tako :

Intel Core i7 4770 (3.40Ghz, 8MB) BOX..........284,40 EUR
MSI H87M-G43......88,80 EUR
G.Skill RipJaws-X 16GB 1600Mhz cl9 KIT - 1.50V..........120,00 EUR
Seagate Barracuda 7200.14 1000GB 64MB.........64,80 EUR
Samsung SSD 840 Series 120GB..............88,80 EUR
LG Electronics GH24NS...............18,00 EUR
XFX Core Edition PRO V2 450W.........56,40 EUR
Fractal Design Core 1000...........42,00 EUR
Noctua NH-U9B SE2..........51,60 EUR

Skupaj: 814,80 EUR pri Dinokomp.

Grafične ne rabiš zaenkrat, je dovolj intergrirana. Če jo pa boš rabla potem pa ali kupiš nekaj PRO ( AMD ali Nvidia - odvisno od programov ki jih uporabljaš) ali pa kupiš Nvidio gtx 660, ker ima za svojo ceno veliko CUDA jeder, pa še kako igro boš lahko zaigrala :-D ampak to lahko naknadno.

EDIT: Vse skupaj sem spravil v manjše ohišje ( verjetno ni potrebe po ogromnih škatlah), pa dodal sem dober CPU hladilnik, ker je včasih lepo imet tišino ko večer spiš ob računalniku ki renderira ( vsaj meni je to važno).
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pro_moted ()

dogo ::

Pro_moted je izjavil:

Z željenih 900 evrov ste prišli na 1500 evrov

Narobe si razumel moj post, sestavo sem dal le kot primer. Glede na to da je gospodična povedala da ne bo kaj zelo resnega počela, kakor sem copy pastal v svojem prejšnjem postu tudi jaz ne vidim potrebe po 3930k oz. 1/3 dražji sestavi. Tvoja sestava mi je sicer ok, edino jaz ne bi vzel msi plate ker sem pač pristaš druge firme, kar pa se tiče napajalnika daj v sestavo xfx 550.

PS morda nekoliko dragi rami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dogo ()

svenica ::

Pro_moted je izjavil:

Z željenih 900 evrov ste prišli na 1500 evrov in še celo render farme se že omenja.Grozno.Dokler nebo res obsežnih in zahtevnih projektov ( glede na to da še študira verjetno še en čas ne) bo nekaj za bolj normalen denar čisto odlično.


Seveda imaš prav. Ampak vseeno ne govorimo o nekih delovnih postajah za 5k+,
ampak iščemo neko optimalno rešitev za relativno majhen budget. Če pa deluješ
po maksimi just good enough is good enough je pa drugo. Drugo je seveda tudi,
če je tight budget, a če ni, go for the best :)
"Every man takes the limits of his own field of vision
for the limits of the world." - A. Schopenhauer

korenje3 ::

če boš imela takšen računalnik kot ga imam jaz v podpisu, bo super. boljšega skoraj da ni. razen grafične kartice.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Tanja3 ::

ajooo ...kolko variant :D ...in kdo ma zdej najbolj prav ;)

..ma ben neki se bo treba odločit :)

..hvala za pomoč

klinker ::

Unredy pac pretirava, to je to. In ja, vsaj tej ki jih sam poznam so konkretno v tem in se kakem drugem, audio, foto, video...v teh vodah pac poznam nekaj folka. In ja, jim je dovolj to kar imajo, saj smo sli testirat SB-E masine in glede na vlozen denar bi bil upgrade za sedaj nesmiseln na to platformo ker ne ponuja dovolj visjo zmogljivost napram trenutnim masinam.
Tako zadevo oz se boljso si bos kupla ko bos € z njo sluzla, za studij bo pa zgoraj predlagano vec kot zadovoljilo vsako tvojo potrebo.
V Pro_motedovi sestavi mi pa plata ni vsec, premajhen ssd pa rami so predragi.

korenje3 ::

Tanja3 je izjavil:

ajooo ...kolko variant :D ...in kdo ma zdej najbolj prav ;)

..ma ben neki se bo treba odločit :)

..hvala za pomoč


po moje jaz, ker sem konstrukter in delam s solidworksom :)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Pro_moted ::

klinker je izjavil:

Unredy pac pretirava, to je to. In ja, vsaj tej ki jih sam poznam so konkretno v tem in se kakem drugem, audio, foto, video...v teh vodah pac poznam nekaj folka. In ja, jim je dovolj to kar imajo, saj smo sli testirat SB-E masine in glede na vlozen denar bi bil upgrade za sedaj nesmiseln na to platformo ker ne ponuja dovolj visjo zmogljivost napram trenutnim masinam.
Tako zadevo oz se boljso si bos kupla ko bos € z njo sluzla, za studij bo pa zgoraj predlagano vec kot zadovoljilo vsako tvojo potrebo.
V Pro_motedovi sestavi mi pa plata ni vsec, premajhen ssd pa rami so predragi.


Ja pri ramu ni kaj dosti več za prišparat ( 1600Mhz in 16 Gb ) , ene 5 evrov lahko ja ( vzel sem te ker sem pač vizualen tip človeka in mi je všeč če nekak vse skupaj zgleda :-D), sicer so pa to dobri RAM-i. SSD komot vzame 250 Gb ,pa je še vedno v budgetu pod 900 evrov.
Za plato pa ja, če nimaš rad MSI pač nimaš :D Meni se zdi dobra plata, pa še hlajenje ima malo boljše kot konkurenca. Drugače pa z kakšno drugo h87 ali b85 plato verjetno nebo mimo kiksnila.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

particle ::

Tanja3 je izjavil:

ajooo ...kolko variant :D ...in kdo ma zdej najbolj prav ;)

..ma ben neki se bo treba odločit :)

..hvala za pomoč



Pro_moted je izjavil:

Z željenih 900 evrov ste prišli na 1500 evrov in še celo render farme se že omenja.Grozno.Dokler nebo res obsežnih in zahtevnih projektov ( glede na to da še študira verjetno še en čas ne) bo nekaj za bolj normalen denar čisto odlično. Jaz bi svetoval tako :

Intel Core i7 4770 (3.40Ghz, 8MB) BOX..........284,40 EUR
MSI H87M-G43......88,80 EUR
G.Skill RipJaws-X 16GB 1600Mhz cl9 KIT - 1.50V..........120,00 EUR
Seagate Barracuda 7200.14 1000GB 64MB.........64,80 EUR
Samsung SSD 840 Series 120GB..............88,80 EUR
LG Electronics GH24NS...............18,00 EUR
XFX Core Edition PRO V2 450W.........56,40 EUR
Fractal Design Core 1000...........42,00 EUR
Noctua NH-U9B SE2..........51,60 EUR

Skupaj: 814,80 EUR pri Dinokomp.

Grafične ne rabiš zaenkrat, je dovolj intergrirana. Če jo pa boš rabla potem pa ali kupiš nekaj PRO ( AMD ali Nvidia - odvisno od programov ki jih uporabljaš) ali pa kupiš Nvidio gtx 660, ker ima za svojo ceno veliko CUDA jeder, pa še kako igro boš lahko zaigrala :-D ampak to lahko naknadno.

EDIT: Vse skupaj sem spravil v manjše ohišje ( verjetno ni potrebe po ogromnih škatlah), pa dodal sem dober CPU hladilnik, ker je včasih lepo imet tišino ko večer spiš ob računalniku ki renderira ( vsaj meni je to važno).



pika.

DOOM_er ::

Še tako jaz na hitro. V našem podjetju se na polno uporablja razne ProEngineerje in Catie ter Magme. Boljš kot najcenejši quadro od nvidie se splača Nvidia 660 ali več. Najnižji rang quadrotov obstaja zaradi tega ker se pač kot na primer pri nas ljudem po podjetjih ne sanja da so igričarske grafične vsaj v spodnjem rangu precej boljše od namenskih poceni quadrotov, in jih zato lahko prodajajo tako drago. Se pravi tako kot so ti zgoraj predlagali, običajna grafična kartica za igranje iger več kot odlično služi modeliranju. Vstopni modeli quadroto so pravzaprav nateg.
Robots will steal your job. But that's OK

tony1 ::

SSD je obvezen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Render workstation konfiguracija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
12417572 (12112) Machete
»

Nov računalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6411036 (9439) IvoJan
»

Pc for Gaming

Oddelek: Kaj kupiti
364489 (3852) 3628812423
»

sestava močnejšega PCja, prosim za pomoč

Oddelek: Kaj kupiti
222940 (2523) klinker
»

Konfiguracija Računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
436323 (5781) TOP

Več podobnih tem